Bosnjacko-srpski deal 1990???

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#51 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by Geronimo81 »

eduscho wrote:Presjecanje Dalmacije napola sprijecio je Bosnjo u HVO odori /ratujuci za Banovinu nazalost/, a ne vi. Pogledaj malo sastave jedinica koje su odradile posao '92, pogledaj mostarsku, capljinsku i stolacku brigadu, gdje se 70% ljudstva zove Mujo i Suljo. Svaka cast HOSu koji je takodjer ratovao sa Srbima u Hercegovini, ali zna se kako ste ih "nagradili" za lojalnost svojoj zemlji BiH. Vi ste u HVO tada imali preca posla oko pljackanja konvoja i sverca svake vrste.
Takodjer vam je u ZNGu '91 od Slavonije do Dalmacije ratovao Bosnjo, Siptar, ustase iz dijaspore i hrvatska fukara dok su piceki zdimili od Graza do Toronta. Sto se Hrvata u Srednjoj Bosni tice nije mi ih zao ni sekunde - odjednom im strukle zamirisale bolje od baklave, ali da budu ici u Zagreb po tudju pamet, eto kako ih je na kraju Francek zavalio.
Nazalost slusao ga je i Alija - bar do podne, a od podne???
O cemu ti pricas dok je jos Alija govorio da ovo nije nas rat hercegovina se pripremala goloruki su izasli pred tenkovsku kolonu u pologu i sprijecili JNA da dalmaciju prepolovi a muslimani su sjedili u gradu i pili kavu.Da imalo znas o HOS nebi ga ni hvalio jer su to bile ciste ustase Alija siljak jedan od vođa HSP je bio veći ustaša od poglavnika pa malo procitaj strukturu HSP i HOS i procitaj kako su ih sistemacki rijesavali po HR i zasto pa onda pricaj o HOS.Nitko iz HVO nije ratovao za banovinu vec da sacuva svoj dom i svoju obitelj a tako i iz ABIH za neku Alijinu viziju. Zlocini su se desili i svi trebaju da odgovaraju za njih i pred ovim sudom i pred onim.Druga je stvar sto su politicari dijelili BiH pa je svatko htjeo svoj komad i Alija i Boban i mislis da bi meni kao hrvatu bilo fino da je Alija dobio sto je htjeo a isto tako nebi ni tebi bilo dobro da je Boban pobjedio.Veze ti sa zivotom nemas .Nemas pojma ni ko je isplanirao lipanjske zore ni koje su postrojbe sudjelovale u napadu a ni strukture HVO i njihovi bojni.Ruku stavljam da si neki dijasporac ili srbin koji je utekao odavde ili se rodio poslije rata pa sada pise gluposti o svemu.U HVO i HOS je bilo dosta muslimana koji su skupa sa hrvatima oslobodili te krajeve a da je bilo imalo tolerancije u politicara i postenja do rata nikad nebi doslo jer ovaj rat između hrvata i muslimana je samo pasao srbima.Za razliku od tebe ja imam ljudskosti u sebi i odgoja pa mi je svakog covjeka koji je nevin ubijen zao a ti si po svojim komentarima đubre od covjeka i likovi sa takvim razmisljanjem i jesu pravili zlocine po BiH i sa jedne i druge i trece strane.Nemas pojma ni o povjesti WW 2 broju ubijeni muslimana od strane četnika jer da imas nebi ni pricao da je bolji dil 90 sa srbima nego sto su se prikonili hrvatima.I na kraju nek te je stid radi oni 9 k nevini ljudi iz Srebrenice .
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#52 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by zonbirile »

kako uvijek stoka sitnog zuba,i naše budale,nađu zajednički jezik.Pa u satiričnoj formi Nušić je opisao "Ožalošćenu porodicu".Gazda Šaban je umro,kuća/SFRJ puna ko oko,samo se treba dogovoriti,a hiljade žrtava,pa nisu nikome bile važne.Činio je dil svako sa svakim i sastančilo se još 86-te.Iz letargije i uniformnosti života ljude je mogao pokrenuti u smjeru zacrtanih dogovorenih ciljeva samo rat,Rat je uvijek bio dobitak za one dovoljno visoko i promoćurne,jebi ga ko do danas nije skonto o čemu se radi,stvarno je glup,pogotovo što se poli,žalosno je reći,ali ipak na male sekvence velike tragedije.Pa koliko su firmi i gladnih ostavili u pustošenju zvanom privatizacija,zašto mislite da su u ratu bili bolji.Hajde jedno kviz pitanje,koji neboder u ratu nije pogođen granatom,a sada je privatni.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#53 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

eduscho wrote:Doslo jarane jos 130% Iveka i jureka iz zamisli "saveznicke" RH da sprovedu Vance-Owenov plan u provincijama sa hrvatskom "vecinom"!!!
Naravno da je tvojima sve ovo sala i vic, kad ste sacuvali sve sto vam vrijedi ljudi i dobara uz pomoc Sulji i Muji, ocistili se od Srba zauvijek, prosirili se na 25% tudje zemlje i jos idete u EU kao tisucljetni bastion svjetla na balkanskim bespucima.
Aferim majstore!!!
nemoguće, da neki domobrani iz hrvatske razoružaju momke koji su čak i srbima i jna stali na kraj, ma to je znanstvena fantastika, pogotovo što smo utvrdili da je 95. mislim po tvojim riječima hv bila nikakva vojska naoružana polovnim oružjem, pa kakva je onda bila 92., a kakvi su tek bili ti junaci tih 70% u postrojbama hvo-a, što ih takvi levati razoružaše.
eduscho
Posts: 249
Joined: 08/12/2008 19:46

#54 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by eduscho »

Dva losa ubise Milosa jaro, uvijek bilo!!!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#55 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

eduscho wrote:Dva losa ubise Milosa jaro, uvijek bilo!!!
vidiš šta se desi kad nepripremljen uđeš u rasprave o povijesti, ostaneš bez teksta, škola , samo škola i to za tebe po hrvatskom nastavnom programu, nije ni on najrealniji ali je pobjednički, pa nema potrebe za gradnjom mitova o dogovorima, mogli smo a nismo htjeli i sl.
eduscho
Posts: 249
Joined: 08/12/2008 19:46

#56 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by eduscho »

Ma ja, ostao sam bez teksta pobijedjen tvojom superiornom tisucljetnom hrvatskom uljudbom, stvarno si me dotukao argumentima povijesne zbilje, jer ja sam samo intelektualno inferiorni pripadnik izmisljene nacije, a ti...
Slavite vi susedi svaki dan sto ste imali Aliju i blagoslovite mu ime na svakom koraku, inace bi sad svirali *urcu po Torontu i Sidneyu. Pardon mozda i oko Varazdina i Pule, to bi vam bar ostalo. A ko zna mozda bi vam i to Janezi prisvojili???
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#57 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by Geronimo81 »

eduscho wrote:Ma ja, ostao sam bez teksta pobijedjen tvojom superiornom tisucljetnom hrvatskom uljudbom, stvarno si me dotukao argumentima povijesne zbilje, jer ja sam samo intelektualno inferiorni pripadnik izmisljene nacije, a ti...
Slavite vi susedi svaki dan sto ste imali Aliju i blagoslovite mu ime na svakom koraku, inace bi sad svirali *urcu po Torontu i Sidneyu. Pardon mozda i oko Varazdina i Pule, to bi vam bar ostalo. A ko zna mozda bi vam i to Janezi prisvojili???
Eh pa ne sviramo al zato ti sviras sa svojom srbijanskom bracom i navijas za Serbian White Eagles :)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#58 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

eduscho wrote:Ma ja, ostao sam bez teksta pobijedjen tvojom superiornom tisucljetnom hrvatskom uljudbom, stvarno si me dotukao argumentima povijesne zbilje, jer ja sam samo intelektualno inferiorni pripadnik izmisljene nacije, a ti...
Slavite vi susedi svaki dan sto ste imali Aliju i blagoslovite mu ime na svakom koraku, inace bi sad svirali *urcu po Torontu i Sidneyu. Pardon mozda i oko Varazdina i Pule, to bi vam bar ostalo. A ko zna mozda bi vam i to Janezi prisvojili???
alija činio usluge nama, a franjo po tebi uništio bih hrvate i činio usluge vama, znači 1:1, pa nije vam stanje nešto bajno, 25% bih, a hrvati 100% hrvatske i 25% bih, srbi 80% srbije i 50% bih, ne misliš li da je tisućljetnja uljudba ipak prevagnula nad 16 godišnjim mitovima.
eduscho
Posts: 249
Joined: 08/12/2008 19:46

#59 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by eduscho »

Pa to i govorim sve vrijeme, dapace daleko od bajnog.
BiH Hrvati su mu samo kolateral za 100% Hrvatske, po meni je to samo od sebe dobra racunica + 25% tudje zemlje. Viva bonus!!!
A unistivsi BH Hrvate nije ucinio uslugu nama, vec frendovima Aliji i Slobi. I opet da ponovim nije to do tisucljetne uljudbe /ovo je trebao biti sarkazam/, nego do Alije, duzni ste mu spomenik/e od Jelacic placa pa nadalje...
Viva Bosnjo!!!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#60 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

eduscho wrote:Pa to i govorim sve vrijeme, dapace daleko od bajnog.
BiH Hrvati su mu samo kolateral za 100% Hrvatske, po meni je to samo od sebe dobra racunica + 25% tudje zemlje. Viva bonus!!!
A unistivsi BH Hrvate nije ucinio uslugu nama, vec frendovima Aliji i Slobi. I opet da ponovim nije to do tisucljetne uljudbe /ovo je trebao biti sarkazam/, nego do Alije, duzni ste mu spomenik/e od Jelacic placa pa nadalje...
Viva Bosnjo!!!
uništivši bih hrvate,pa oni se s tobom ne bi složili, pa to nisu uspjeli ni turci zajedno s domaćim življem koje je prešlo na islam, u najgorem vremenu u bih ostade 25 000 hrvata pa se ponovo broj povećao, uvijek poslije dobrih dana dođu loši i obratno, a aliji će spomenik dići tj. već je digao onaj bošnjački čovjek( a takav je u većini) koji vjeruje da je uz sve greške, mislio dobro za bošnjake i u datom trenutku učinio što je mogao, ti nisi takav, ali si manjina, tako da tvoje mišljenje, možemo čitati, komentirati, ali u političkom životu bih takva mišljenja nisu relevantna, iako bih ja osobno volio da jesu, puno lakše bi se riješio bih problem s aspekta svih naroda.
neshto
Posts: 425
Joined: 14/03/2005 23:21
Location: sarajevo

#61 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by neshto »

Geronimo81 wrote:
eduscho wrote:Presjecanje Dalmacije napola sprijecio je Bosnjo u HVO odori /ratujuci za Banovinu nazalost/, a ne vi. Pogledaj malo sastave jedinica koje su odradile posao '92, pogledaj mostarsku, capljinsku i stolacku brigadu, gdje se 70% ljudstva zove Mujo i Suljo. Svaka cast HOSu koji je takodjer ratovao sa Srbima u Hercegovini, ali zna se kako ste ih "nagradili" za lojalnost svojoj zemlji BiH. Vi ste u HVO tada imali preca posla oko pljackanja konvoja i sverca svake vrste.
Takodjer vam je u ZNGu '91 od Slavonije do Dalmacije ratovao Bosnjo, Siptar, ustase iz dijaspore i hrvatska fukara dok su piceki zdimili od Graza do Toronta. Sto se Hrvata u Srednjoj Bosni tice nije mi ih zao ni sekunde - odjednom im strukle zamirisale bolje od baklave, ali da budu ici u Zagreb po tudju pamet, eto kako ih je na kraju Francek zavalio.
Nazalost slusao ga je i Alija - bar do podne, a od podne???
O cemu ti pricas dok je jos Alija govorio da ovo nije nas rat hercegovina se pripremala goloruki su izasli pred tenkovsku kolonu u pologu i sprijecili JNA da dalmaciju prepolovi a muslimani su sjedili u gradu i pili kavu.Da imalo znas o HOS nebi ga ni hvalio jer su to bile ciste ustase Alija siljak jedan od vođa HSP je bio veći ustaša od poglavnika pa malo procitaj strukturu HSP i HOS i procitaj kako su ih sistemacki rijesavali po HR i zasto pa onda pricaj o HOS.Nitko iz HVO nije ratovao za banovinu vec da sacuva svoj dom i svoju obitelj a tako i iz ABIH za neku Alijinu viziju. Zlocini su se desili i svi trebaju da odgovaraju za njih i pred ovim sudom i pred onim.Druga je stvar sto su politicari dijelili BiH pa je svatko htjeo svoj komad i Alija i Boban i mislis da bi meni kao hrvatu bilo fino da je Alija dobio sto je htjeo a isto tako nebi ni tebi bilo dobro da je Boban pobjedio.Veze ti sa zivotom nemas .Nemas pojma ni ko je isplanirao lipanjske zore ni koje su postrojbe sudjelovale u napadu a ni strukture HVO i njihovi bojni.Ruku stavljam da si neki dijasporac ili srbin koji je utekao odavde ili se rodio poslije rata pa sada pise gluposti o svemu.U HVO i HOS je bilo dosta muslimana koji su skupa sa hrvatima oslobodili te krajeve a da je bilo imalo tolerancije u politicara i postenja do rata nikad nebi doslo jer ovaj rat između hrvata i muslimana je samo pasao srbima.Za razliku od tebe ja imam ljudskosti u sebi i odgoja pa mi je svakog covjeka koji je nevin ubijen zao a ti si po svojim komentarima đubre od covjeka i likovi sa takvim razmisljanjem i jesu pravili zlocine po BiH i sa jedne i druge i trece strane.Nemas pojma ni o povjesti WW 2 broju ubijeni muslimana od strane četnika jer da imas nebi ni pricao da je bolji dil 90 sa srbima nego sto su se prikonili hrvatima.I na kraju nek te je stid radi oni 9 k nevini ljudi iz Srebrenice .
dašta nego je srbin i mislim da je krajnje vrijeme da se ova provokatorska tema ključa!
ne da ovakva tema vrijeđa žrtve nego i zdrav razum, nije ovo ni naučna fantastika nego samo provokacija.
nakon 4 godine rata, foče, prijedora, brčkog, srebrenice on priča o savezu sa sopstvenim dželatima, vjerujem da ima država u kojima bi bio uhapšen za takvo razmišljanje.
da su tunjo i artur clark čitav život radili na tom projektu ne bi ni knjigu uspjeli napisati a kamoli da ih neko ozbiljno shvati.
KLJUČAJTE I BRIŠITE OVU ODVRATNU TEMU!!!
Kulin Ali Ban
Posts: 20
Joined: 06/05/2009 20:57

#62 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by Kulin Ali Ban »

eduscho wrote:Neshto dijete drago,

pa u politici nema voli me / ne voli me, nego samo interesi, zbog takvog rezonovanja i jesmo ovako prosli! Samo kod nas Bosnji koji umjesto glavom razmisljamo straznjicom postoje "prirodni saveznici". Mislis da je Franjo volio Slobu /i obrnuto/dok su skrabali po mapama BiH. Cisto sumnjam!
Opet kazem trebalo je svaku mogucu opciju odraditi krajem80tih i pocetkom 90tih samo da se spasi narod i materijalna baza, pa makar dali dusu crnom vragu. Sve ostalo je manje bitno!

To sto ti popijes koju s Hrvatima na moru ili ti Dalmosi dodju u Rajvosa na fuka ne znaci da te i vole, pa nisu Vakuf i Mostar ravnali sa zemljom Franjo i Gojko, nego cijele "postrojbe" tipa gardijska brigada ili domobranska pukovnija od Vinkovaca do Sibenika!!!
Tukli me Hrvati ili Srbi meni je isti *urac, pa kad vec tako mora biti hajmo radije s jednima protiv drugih, a logika je nalagala sa Srbima. Jer sve i da je Franjo bio korektan i nas 100% opet bi sav posao odradjivao Bosnjo od Bihaca do Gorazda, a on bi mozda malo puskarao oko Dunava sa Srbijom - pogledaj mape SFRJ i sve ce ti biti jasno!!!

Takodjer ovaj sto rece da su cede imale slobodan prolaz je djelimicna istina, ali ipak nisu mogli prevesti ljudi i materijala ni upola koliko su htjeli. A to da su dobrovoljci Bosnjaci ratovali u JNA je notorna glupost. Tom logikom su i Hrvati u JNA dobrovoljno ratovali protiv Hrvata /tebi za info Frenki Simatovic koji je vodio Crvene beretke i komandovao Legiji je Hrvat, a mogu ti nabrojati jos Hrvata koji su bili na Slobinom platnom spisku/.

Kako god da se okrene ipak je neko od nasih "velikana" trebao sacuvati ovo naroda, ako nista imao bi vise glasaca i levata za guliti kad rat stane, pa makar zajedno sa Slobom!!!

Pozdrav
Da nisu imali simpatizera i prijatelja kao što ste Vi, Srbi ne bi ni mogli odraditi ono što su odradili... !
Takve kao što ste Vi, svugdje u svijetu nazivaju političkim diletantima, a ponegdje i - petokolonašima !!
Savez sa onima koji su muslimane poklali u drugom svjetskom ratu ( Bosna, Sandžak, Crna Gora, Kosovo...) može zagovarati samo onaj koji je veći četnik
i od samoga Draže Mihajlovića, Boža Bjelice, Pavla Đurišića, Nikole Kalabića...!
Zbog takvoga mentalnoga sklopa i usmjeravanja potoka na srpsku vodenicu, ponovo se dogodila nesreća muslimanskobošnjačkoga naroda !

Zbog takvih kao što ste VI ( i Vaši mentori: Šešelj, Milošević, Drašković, Karadžić... ) nastao je HOS, koj Vam tako silno smeta !
Nastanak HOS-a je bio samo odgovor na četničku i svaku drugu velikosrpsku prijetnju, a nikako da se reanimira ustaštvo i stvori velika Hrvatska, kako tvrde velikosrpski
ideolozi i njihovi odani simpatizeri !
Nastanak HOS-a nije značio ništa drugo doli "privijanje ljute trave na ljutu ranu" !!
Klin se klinom izbija !
Evo Vam jednoga od onih koji su na vrijeme shvatili da "sila Boga ne moli" i da Bosna prijetnju ne voli... ! On i njegovi istomišljenici su USTALI na vrijeme...
... i - ZNALI SU KAKO TREBA !!!
Da nije bilo takvih kao što ste VI... ONI ne bi dopustili da se dogodi SREBRENIZACIJA BOSNE PONOSNE !!!

..............
http://www.youtube.com/watch?v=0hZHn9Q-CE0

http://www.youtube.com/watch?v=6n0AsPuR ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=scgxnjcI ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=CrHMF618 ... r_embedded

http://hpstuttgart.blog.hr/2009/04/index.html

http://domovina.110mb.com/hrvatski_izto ... junaci.htm

http://www.youtube.com/watch?v=X2jGMHCH ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=r7tPwXTH ... r_embedded
..............
Last edited by Kulin Ali Ban on 20/08/2009 23:46, edited 2 times in total.
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#63 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by hadzofield »

neshto wrote:
dašta nego je srbin i mislim da je krajnje vrijeme da se ova provokatorska tema ključa!
ne da ovakva tema vrijeđa žrtve nego i zdrav razum, nije ovo ni naučna fantastika nego samo provokacija.
nakon 4 godine rata, foče, prijedora, brčkog, srebrenice on priča o savezu sa sopstvenim dželatima, vjerujem da ima država u kojima bi bio uhapšen za takvo razmišljanje.
da su tunjo i artur clark čitav život radili na tom projektu ne bi ni knjigu uspjeli napisati a kamoli da ih neko ozbiljno shvati.
KLJUČAJTE I BRIŠITE OVU ODVRATNU TEMU!!!
Nije li danasnja BiH upravo savez sa sopstvenim dzelatima ... gdje se i dan dans dzelati slobodno krecu gradovima Bih gdje su klali, silovali i ubijali??? Danas ti parlamentu sjede i ti pravis drzavu upravo sa svojim dzelatima...

Ovaj sporazum ... ako cemo ga gledati iz perspektive 1991 godine jako dobar...
ali ako cemo ga gleda iz prespektive 1995 na ovamo nakont rata on nije dobar
Kulin Ali Ban
Posts: 20
Joined: 06/05/2009 20:57

#64 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by Kulin Ali Ban »

Neka se zna... i ovo !




U postrojbama HV-a bilo je u Domovinskom ratu od 17.000 do 21.000 vojnika Bošnjaka, što srazmjerno broju bošnjačkoga stanovništva u Hrvatskoj znači da je više od trećine Bošnjaka u RH aktivno sudjelovalo u obrani hrvatske države, istaknuto je nedavno na simpoziju »Bošnjaci u Domovinskom ratu Hrvatske« / Bošnjaci su snažno integrirani u hrvatsko društvo, ali drže do svoje posebnosti, podalje od naprasne asimilacije, ali i pogubne getoizacije / Rat je dokaz da su Bošnjaci spremni boriti se za Hrvatsku pod svojim imenom, pa osim što je to povijesna činjenica, još je više zahtjev da ih se konačno prizna kao nacionalni entitet i da to bude temeljem budućeg hrvatsko-bošnjačkoga prijateljstva i suradnje, tvrdi prof. dr. Muradif KulenovićZAGREB, 13. lipnja - »Istina o Bošnjacima u Domovinskom ratu mora izaći na površinu! Jer, Bošnjaci su u velikom broju sudjelovali u ratu za Hrvatsku, imajući čak svoje postrojbe«, riječi su što ih je u pozdravnom obraćanju dvodnevnom simpoziju »Bošnjaci u Domovinskom ratu Hrvatske«, 26. svibnja u Velikoj dvorani Islamskog centra u Zagrebu, izgovorio general bojnik Božo Budimir. Pak, general zbora Anton Tus ustvrdit će da »za Domovinskog rata nije bilo postrojbe u kojoj nije bilo Bošnjaka. To valja naglasiti, jer je ideja 'velike Hrvatske' zauvijek poražena i valja biti poražena«! Izrečene se tvrdnje doimlju novim i šokantnim, a izgovorene su gotovo desetljeće poslije, iz ustiju visokopozicioniranih časnika Hrvatske vojske. Novima, zato što je Tuđmanov režim, zaglibljen u ideološkim anakronizmima velikohrvatskog etnocentrizma, prešutio bilo kakvu bošnjačku dionicu hrvatske ratne zbilje, a šokantnima radi toga da je bošnjačka nacionalna manjina, iako druga po brojnosti u Hrvatskoj, 20. prosinca 1997., odlukom Hrvatskoga državnog sabora izbačena iz Ustava.
Svojevrsni »pokušaj ravnoteže« i uklanjanja svakovrsnih kontroverzi imao je, dakle, razriješiti simpozij u organizaciji Bošnjačke nacionalne zajednice Hrvatske, čiji su brojni sudionici (časnici HV-a, branitelji, uglednici iz javnog i političkog života) podastrli niz vrijednih priloga valoriziranju bošnjačkog doprinosa u ratu za slobodu i neovisnost hrvatske države. Primjerice, hrvatski književnik i dramatičar Feđa Šehović je izložio statistiku po kojoj je razvidno da su 50 posto ukupne obrane Dubrovnika činili Bošnjaci, a njihov je udio u broju dubrovačkoga građanstva samo četiri posto. Umirovljeni bojnik HV-a Mesud Šabanović, koji je u ratu ostao bez obje noge, izlažući o sudjelovanju Bošnjaka u borbama za Posavinu i Vukovar, govorio je o nekim političko-vojnim aspektima te svojim dojmovima zaključivši: »Nadam se da mi nećete zamjeriti što nisam ni pokušao pobrojiti sve Bošnjake koji su bili spremni žrtvovati i život za domovinu. Nisam ih brojio iz jednostavnog razloga -^b] bošnjačke vojnike nisu brojili ni na Monte-Meleti, ni na Sutjesci, ni na Bleiburgu, pa, evo, sada ni u Hrvatskoj!

Discipliniran i hrabar, bošnjački vojnik ima sudbinu francuskog legionara: u ratu mu se dive, u miru brzo zaboravljaju!« Ante Prkačin, prisjećajući se velikoga prijatelja i svoga ponajboljeg borca Ahmeta Memiševića, konstatirat će da su »Bošnjaci šikanirani i bagatelizirani u Hrvatskoj« te da »politički bezum, predsjednik Tuđman, nije shvaćao da se Muslimani osjećaju Bošnjacima, što ne znači da su neprijatelji Hrvatske«.
On će u svojim evociranjima rata poručiti i to da valja mnogobrojne bošnjačke i hrvatske junake, kojih više nema, spominjati, »jer se od mrtvih među žive vraćaju«. Umirovljeni pukovnik HV-a Mustafa Porobić vrlo je iscrpno izložio brojke po kojima je u negdašnjoj Operativnoj zoni Rijeka sudjelovalo 3.000 Bošnjaka, što je oko 30 posto ukupne bošnjačke populacije na tom području. Kroz 77. riječku brigadu HV-a, kojom je zapovijedao i koja se borila i u Hrvatskoj i u BiH, prošlo je 1.500 vojnika od kojih je 80 posto Bošnjaka: 120 ih je ranjeno, a 21 je poginuo. Samo pojedinima je priznat vojni status u RH. Labinjanin bošnjačkog podrijetla Ekrem Mandal, zapovjednik prve bošnjačke postrojbe tzv. Handžar divizije, svjedočio je o sisačkoj bojišnici, kao i dr. Hašim Smlatić. Pročitan je i prilog dr. Šemse Tankovića, predsjednika SDAH-a, koji je potkrijepljen impozantnim popisom branitelja Bošnjaka na slavonsko-brodskom području, gdje ih je poginulo stotinjak, a više od 1.000 ih je ranjeno. Samo je od strane Islamske zajednice i Humanitarnog društva »Merhamet« za 108. brodsku brigadu prikupljena pomoć [vrjednija od milijun maraka, a pomoć Kriznom štabu Slavonskoga Broda premašuje 3,5 milijuna maraka. Na poticaj predsjednika Mešihata Ševka ef. Omerbašića formirat će se niz bošnjačkih kriznih štabova diljem Hrvatske. Prilogom dr. Sadika Rakanovića, pukovnika saniteta HV-a, Bošnjaci se među prvima suprotstavljaju JNA u Splitu. On će apostrofirati jednu bizarnu, ali simboličnu pojedinost. Na vratima Doma JNA u Splitu, naime, kad se prvi put zavijorila hrvatska državna zastava, već je bila izvješena zastava SDA.
Midhad Srabović razložio je »koprivnički fenomen« po kojemu 50 bošnjačkih obitelji domovini daruju 38 branitelja, prof. Šefik Nadarević priložio je podatke po kojima je u Sektoru obrane Zadar sudjelovalo više od 500 Bošnjaka, a 22 ih je poginulo. Kurioziteta radi, osim što su bili u prvim vojnim formacijama, Bošnjaci su u Zadru formirali svoju vojarnu koja je bila sabirno-regrutnim centrom dragovoljaca koji su zatim upućivani na različita ratišta. Prof. dr. Emin Teskeredžić, zapovjednik specijalne diverzantske ronilačke jedinice HV-a u kojoj je djelovalo 16 Bošnjaka, govorio je o brojnim aspektima logističke potpore Hrvatskoj i BiH. Josip Šilić, Zećo Adžajlić i drugi izlagali su o pojedinačnim doživljajima rata, a vjerski službenici Islamske zajednice o pokapanju više od 300 vojnika muslimanske vjeroispovijesti. Najegzaktniji i najcjelovitiji uvid dosegnut je referatom umirovljenog pukovnika Bekira Dedića, do 1994. pomoćnika ministra obrane za Sektor vojne obveze i mobilizacije i načelnika Uprave za vojnu obvezu i mobilizaciju HV-a: »Brojke Ministarstva obrane bjelodano dokazuju da su 90 posto obrane sačinjavali Hrvati, pet posto Bošnjaci i pet posto ostali. Po dokumentaciji, zastupljenost Bošnjaka u postrojbama HV-a kretala bi se od 17.000 do 21.000 vojnika«.
Srazmjerno broju bošnjačkoga stanovništva u Hrvatskoj (po popisu iz 1991.), to bi, u konačnici, imalo značiti samo jedno - više od trećine Bošnjaka u RH sudjelovalo je u obrani hrvatske države! Iz izlaganja predsjednika Mešihata Ševka ef. Omerbašića razvidno je da je Islamska zajednica u Hrvatskoj bila ključnim mobilizatorom bošnjačkoga kolektiviteta, sudjelujući u izvlačenju vojnika iz JNA, dajući Bošnjacima poticaja da se uključe u najrazličitije vidove obrane, organizirajući vlastite postrojbe, participirajući u Kriznom stožeru Grada Zagreba, promičući duh zajedništva i prijateljstva između bošnjačkog i hrvatskog naroda te ljubav i odanost spram hrvatske države. Manje je poznato da su mnogi bošnjački intelektualci i vjerski dužnosnici aktivno sudjelovali u međunarodnom propagiranju i lobiranju za Hrvatsku, zahtijevajući priznanje prava Hrvatskoj na slobodu i osamostaljenje. Upravo će muftija Omerbašić - prethodno odbivši ponuđeno mjesto u Vladi, na čelu Odbora za odnose s arapskim i islamskim zemljama pri Ministarstvu vanjskih poslova - 1991. i 1992. godine posredovati gotovo svim diplomatskim priznanjima Hrvatske od strane čak 48 islamskih zemalja.

Svojim velikim ugledom upriličit će prvi, istina neslužbeni, međudržavni posjet vladara neke strane zemlje Hrvatskoj i predsjedniku Tuđmanu. Bio je to vladar Šarike, jedne od članica Ujedinjenih Arapskih Emirata Šejh Sultan bin Muhammed El-kasimi.

Nakon priznanja od strane Islamske Republike Irana, što je, po riječima iranskoga veleposlanika Dževada Asajiša, dominantno zasluga Islamske zajednice, uslijedilo je ukidanje diplomatskih viza za hrvatske državljane u Iranu. To je i prvo ukidanje diplomatskih viza za hrvatske državljene uopće u svijetu. Imponira i podatak da su za jednodnevnih boravaka ef. Omerbašića i dr. Zvonimira Šeparovića, ondašnjega ministra vanjskih poslova, Arapskoj Republici Egipat, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Sudanu sugerirana munjevita priznanja što su potonji učinili istoga dana.

Rezultati simpozija nedvojbeno su uputili na spoznaju o tome da su Bošnjaci snažno integrirani u hrvatsko društvo, ali da drže do svoje posebnosti, podalje od naprasne asimilacije, ali i pogubne getoizacije. Također, neprijeporno je da je političko vodstvo HDZ-a - inspirirano pomućenim i smušenim osjećajem zbilje i retardiranom povijesnom sviješću dvojca Tuđman-Aralica - svjesno izbjegavalo svaki razgovor o političkom, kulturnom, znanstvenom, umjetničkom i, naravno, vojnom doprinosu Bošnjaka u uspostavi samostalne i neovisne Republike Hrvatske. Pogrešno koncipirani programi političkog establishmenta za prošlih 10 godina rezultirali su arogantnim odnosom prema Bošnjacima, politikom mržnje i omalovažavanja. »Tuđmanova doktrina«, temeljena na blentavoj tezi o tome da »Bosna treba nestati« te iz toga inspiriran hrvatsko-bošnjački sukob, svakako se reflektirala i na Bošnjake kojima je BiH matična, a Hrvatska »izborna« domovina. Istodobno, gotovo 10 godina, manipulirajući pojmom tzv. autohtonosti, naraštajima Bošnjaka koji Hrvatsku doživljavaju svojom matičnom domovinom odricalo se pravo da se izraze kao narod, osporavao im se etnički i nacionalni identitet te su mu marginalizirana pojedinačna i kolektivna prava.
»Domovinski rat nije prvi put u povijesti da su Bošnjaci pokazali svoj patriotizam, odanost i ljubav, kao i spremnost da se bore za zemlju u kojoj žive. Rat je dokaz i da su Bošnjaci spremni da se za Hrvatsku bore pod svojim imenom. Osim što je to povijesna činjenica, još više je zahtjev da se konačno Bošnjaci priznaju kao nacionalni entitet te da to bude temeljem budućeg hrvatsko-bošnjačkoga prijateljstva i suradnje«, riječi su organizatora simpozija prof. dr. Muradifa Kulenovića, u ratu načelnika Saniteta HV-a. Tim dobrohotnim riječima predsjednika Bošnjačke nacionalne zajednice valja dodati da se kolektivna prava ne mogu utemeljiti na zaslugama, pa bila ona kvantificirana i u tako visokim brojkama, nego prvenstveno na međunarodnim konvencijama, kojih je Hrvatska potpisnica.
Na koncu, ne treba čuditi što se general bojnik Budimir poziva na istinu o Bošnjacima. Simpozij je nagovijestio da je ona svakako različitija i časnija od one, tobože rentabilne, srednjovjekovne HDZ-dioptrije kojom se hrvatskom građaninu bahato nametala budućnost iz retrovizora. Zato valja očekivati da je razdoblje prešućivanja bilo čijega doprinosa, pa tako i manjinskoga, hrvatskome društvu i državi, na sreću, prošlo.

( Ermin Jahić, VIJESNIK on-line, Srijeda, 14. lipnja 2000.)
...
Last edited by Kulin Ali Ban on 21/08/2009 07:58, edited 1 time in total.
miki-kiki
Posts: 19
Joined: 17/04/2009 00:14

#65 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by miki-kiki »

SVE DOK NEKI OD NAS BUDU RAZMISLJALI OVAKO KAO GOSPODIN KOJI JE POCEO OVU TEMU NAMA PRIJETI GENOCID I NESTANAK.
-REZIME-
NIKADA, ali NIKADA ne racunaj na savez sa prirodnim neprijateljima. Samo se na VLASTITE snage osloni. NIKADA ne sumnjaj, da ce divlje bradate horde kada krenu u pljacku i osvajanje postovati bilo kakav ljudski i vojni kodeks civilizovanog bica. Ako pomislis da ces biti ispostovan kao civil ili ratni zarobljenik ili ne daj BOZE pomislis da se predas jedini ishod je onaj kao u SREBRENICI. PAMET U GLAVU BOSANCI I HERCEGOVCI! Imamo drzavu nije najbolje ali nije ni tako lose. A ti pametnjakovicu kada kalkulises nemoj da ti uzori budu Nemanja Kusturica, Hajra Balorda, Fikret Abdic i mislim da se cetvrti nije ni rodio na svu srecu.
Kulin Ali Ban
Posts: 20
Joined: 06/05/2009 20:57

#66 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by Kulin Ali Ban »

miki-kiki wrote:SVE DOK NEKI OD NAS BUDU RAZMISLJALI OVAKO KAO GOSPODIN KOJI JE POCEO OVU TEMU NAMA PRIJETI GENOCID I NESTANAK.
-REZIME-
NIKADA, ali NIKADA ne racunaj na savez sa prirodnim neprijateljima. Samo se na VLASTITE snage osloni. NIKADA ne sumnjaj, da ce divlje bradate horde kada krenu u pljacku i osvajanje postovati bilo kakav ljudski i vojni kodeks civilizovanog bica. Ako pomislis da ces biti ispostovan kao civil ili ratni zarobljenik ili ne daj BOZE pomislis da se predas jedini ishod je onaj kao u SREBRENICI. PAMET U GLAVU BOSANCI I HERCEGOVCI! Imamo drzavu nije najbolje ali nije ni tako lose. A ti pametnjakovicu kada kalkulises nemoj da ti uzori budu Nemanja Kusturica, Hajra Balorda, Fikret Abdic i mislim da se cetvrti nije ni rodio na svu srecu.
Bravo za ovaj post ! ( Sjetili ste se i Hajre Balorde ! :lol: )

...............
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#67 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by kosmos »

miki-kiki wrote:SVE DOK NEKI OD NAS BUDU RAZMISLJALI OVAKO KAO GOSPODIN KOJI JE POCEO OVU TEMU NAMA PRIJETI GENOCID I NESTANAK.
-REZIME-
NIKADA, ali NIKADA ne racunaj na savez sa prirodnim neprijateljima. Samo se na VLASTITE snage osloni. NIKADA ne sumnjaj, da ce divlje bradate horde kada krenu u pljacku i osvajanje postovati bilo kakav ljudski i vojni kodeks civilizovanog bica. Ako pomislis da ces biti ispostovan kao civil ili ratni zarobljenik ili ne daj BOZE pomislis da se predas jedini ishod je onaj kao u SREBRENICI. PAMET U GLAVU BOSANCI I HERCEGOVCI! Imamo drzavu nije najbolje ali nije ni tako lose. A ti pametnjakovicu kada kalkulises nemoj da ti uzori budu Nemanja Kusturica, Hajra Balorda, Fikret Abdic i mislim da se cetvrti nije ni rodio na svu srecu.
Aliji & Co srbija nije bila prirodni neprijatelj, nego PATRIA.
A koju to drzavu imas? Sta ti znaci "nije najbolje". Ti imas Srbiju br. 2 u BiH i ne sluzi se ovdje molim te izdajnickim Alija & Co lazima. Mi (narod koji je vise na ulicama u strajkovima nego kod kuce) smo vas "procitali". Na redu je TUZILASTVO
miki-kiki
Posts: 19
Joined: 17/04/2009 00:14

#68 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by miki-kiki »

kosmos wrote:
miki-kiki wrote:SVE DOK NEKI OD NAS BUDU RAZMISLJALI OVAKO KAO GOSPODIN KOJI JE POCEO OVU TEMU NAMA PRIJETI GENOCID I NESTANAK.
-REZIME-
NIKADA, ali NIKADA ne racunaj na savez sa prirodnim neprijateljima. Samo se na VLASTITE snage osloni. NIKADA ne sumnjaj, da ce divlje bradate horde kada krenu u pljacku i osvajanje postovati bilo kakav ljudski i vojni kodeks civilizovanog bica. Ako pomislis da ces biti ispostovan kao civil ili ratni zarobljenik ili ne daj BOZE pomislis da se predas jedini ishod je onaj kao u SREBRENICI. PAMET U GLAVU BOSANCI I HERCEGOVCI! Imamo drzavu nije najbolje ali nije ni tako lose. A ti pametnjakovicu kada kalkulises nemoj da ti uzori budu Nemanja Kusturica, Hajra Balorda, Fikret Abdic i mislim da se cetvrti nije ni rodio na svu srecu.
Aliji & Co srbija nije bila prirodni neprijatelj, nego PATRIA.
A koju to drzavu imas? Sta ti znaci "nije najbolje". Ti imas Srbiju br. 2 u BiH i ne sluzi se ovdje molim te izdajnickim Alija & Co lazima. Mi (narod koji je vise na ulicama u strajkovima nego kod kuce) smo vas "procitali". Na redu je TUZILASTVO
Srbija nama PATRIA :lol: :lol: :lol: :lol:
SRBIJA JE NAMA Jurassic Park
Last edited by miki-kiki on 22/08/2009 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#69 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by Banksy »

eduscho wrote:Postovani forumasi,
zelim cuti kakvo je vase misljenje o navedenom topicu? Naime interesuje me da li je bilo moguce izbjeci rat i stradanja naseg naroda ovakvim dealom 1990 izmedju recimo Izetbegovica i Milosevica? Nesto kao Karadjordjevo II.
Nije.
Samo bi sve ovo isto odgodili na neko vrijeme.
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#70 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by kosmos »

miki-kiki wrote:
kosmos wrote:
miki-kiki wrote:SVE DOK NEKI OD NAS BUDU RAZMISLJALI OVAKO KAO GOSPODIN KOJI JE POCEO OVU TEMU NAMA PRIJETI GENOCID I NESTANAK.
-REZIME-
NIKADA, ali NIKADA ne racunaj na savez sa prirodnim neprijateljima. Samo se na VLASTITE snage osloni. NIKADA ne sumnjaj, da ce divlje bradate horde kada krenu u pljacku i osvajanje postovati bilo kakav ljudski i vojni kodeks civilizovanog bica. Ako pomislis da ces biti ispostovan kao civil ili ratni zarobljenik ili ne daj BOZE pomislis da se predas jedini ishod je onaj kao u SREBRENICI. PAMET U GLAVU BOSANCI I HERCEGOVCI! Imamo drzavu nije najbolje ali nije ni tako lose. A ti pametnjakovicu kada kalkulises nemoj da ti uzori budu Nemanja Kusturica, Hajra Balorda, Fikret Abdic i mislim da se cetvrti nije ni rodio na svu srecu.
Aliji & Co srbija nije bila prirodni neprijatelj, nego PATRIA.
A koju to drzavu imas? Sta ti znaci "nije najbolje". Ti imas Srbiju br. 2 u BiH i ne sluzi se ovdje molim te izdajnickim Alija & Co lazima. Mi (narod koji je vise na ulicama u strajkovima nego kod kuce) smo vas "procitali". Na redu je TUZILASTVO
Srbija nama PATRIA :lol: :lol: :lol: :lol:
SRBIJA JE NAMA Jurassic Park
srbija je aliji & co "patria" i pokusali su i nama da je nametnu. ti danas zivis u srbiji br 2 (bih) mozes arlaukat koliko hoces, ali politicki je tako. ako ne zivis u srbiji br.2, kako opravdavas da nema krivicnog djela prema narodu i drzavi. Kako?
miki-kiki
Posts: 19
Joined: 17/04/2009 00:14

#71 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by miki-kiki »

@Kosmos
Kao krivično delo protiv naroda i države smatra se svaka radnja kojom se ide za tim da se putem NASILJA obori ili ugrozi postojeće drzavno uredjenje! PA HAJDE PROBAJ kada mislis da nije kaznjivo!!! :bih:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#72 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by zonbirile »

nema rata bez dila,i samo zavedene budale u to ne vjeruju.Kada se još poklopi lični interes tu je pušiona do daske.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#73 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

miki-kiki wrote:@Kosmos
Kao krivično delo protiv naroda i države smatra se svaka radnja kojom se ide za tim da se putem NASILJA obori ili ugrozi postojeće drzavno uredjenje! PA HAJDE PROBAJ kada mislis da nije kaznjivo!!! :bih:
u tome i je poanta, u daytonu je nametnut određeni poredak tj. uređenje i svatko tko ga ugrozi, nasilno, čini kazneno djelo, a dogovora nema i neće ga ni biti.
User avatar
rechts432
Posts: 53
Joined: 16/07/2009 21:18

#74 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by rechts432 »

@ eduscho

ODRADITI Vukovar?! Odvratan si. Reci mi što ti se najviše svidjelo: granatiranje bolnice, rušenje crkava ili ubijanje ratnih zarobljenika. Zbog čega su krnju Jugoslaviju nazivali Srboslavija? Zato što bi se u njoj poštivale sve civilizacijske stečevine, ljudsko pravo na vjersku, nacionalnu i svaku drugu slobodu? Kad bi (ako bi) završili s Hrvatima obrušili bi se na vas po prokušanom receptu: dio protjeraj, dio ubij a naći će se i onih koji će se "prilagoditi". Neka se nitko ne češe po glavici pitajući se zašto se sukobišmo - dok je ovakvih što u jednoj rečenici etnički čiste središnju Bosnu a u drugoj puni suosjećanja (sve po potribi) ustvrđuju kako su BH Hrvati kolateralna šteta, topovsko meso i glasački stroj bit će i sukoba. Takvih nam ljudi ne nedostaje ni na jednoj strani.
eduscho
Posts: 249
Joined: 08/12/2008 19:46

#75 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by eduscho »

Eh bože dragi ko je ovdje lud??? Sad kad reis kaže da sa (ex???) četnicima u Beogradu treba praviti sporazum 79% Bošnji kaže da je to OK. Ja kada rekoh da je napravljena greška što još krajem '80tih nije učinjen dogovor da se izbjegne genocid i istrjebljenje ispadoh izdajnik, manijak, zločinac itd... Subhanallah!!!
Post Reply