bosnjacko/hrvatski sukob 93-94

Post Reply
bozur
Posts: 53
Joined: 08/08/2006 19:20

#1 bosnjacko/hrvatski sukob 93-94

Post by bozur »

Malo znam o tome. Citao sam neke hrvatske forume u vezi svega ovoga oko Dudakovica i cini mi se da njima taj slucaj vise nekako odgovara nego Srbima.

Dakle ko je koga u bosnjacko/hrvatskom sukobu 93-94? Molim linkove, licna iskustva itd :D

Mostarac imas rijec.
Dolina avalona
Posts: 474
Joined: 12/07/2006 21:13
Location: BiH

#2

Post by Dolina avalona »

Franjo Tudjman u namjeri da napravi Veliku hrvatsku Banovinu, izvrsio je agresiju na BiH, uz pomoc domacih izdajnika. Armija BiH je tada stala u odbranu nase drzave!
Kasnije se uspostavilo primirje a HVO je pod kraj rata zajedno sa ABiH krenuo u oslobadjanje Krajne!!
bozur
Posts: 53
Joined: 08/08/2006 19:20

#3

Post by bozur »

Narocito me interesuju neki zlocini nad Hrvatima za koje niko prema njihovom misljenju ne pokazuje zainteresovanost. Ni Haag ni domaci sudovi. Osnovano ili neosnovano?
bozur
Posts: 53
Joined: 08/08/2006 19:20

#4

Post by bozur »

Posmatrajuci forume b92 i forum.hr na forum.hr se moze vise primijetiti anti-bosnjackih naslova, naslova koji otvoreno prave sprdnju od Bosnjaka.
Donekle cudno. Zbog cega?
Kao primjere sam naveo b92 i forum.hr jer je tamo ko biva normalniji svijet.
Neutrinum
Posts: 15
Joined: 09/08/2006 21:14

#5

Post by Neutrinum »

ova sa sukobom bosanaca i onih bosanaca koji su slusali zagreb je jasno. ljudi su se jednostavno zeznuli 93 kada su pustili da im onaj pokojni iz zagreba govori sta da rade, a on je opet popustio pod izazovom. vidio je da milosevic uzima sa svojim vojskama (vojskom) sve vise bosne i onda zakljucio da se ne isplati pomagati hrvate koji brane bosnu (jer bi mnogo tih hrvata moglo postati izbjeglicama u hrvatskoj) nego hajmo se malo organizovat pa uzeti dio bosne i napraviti banovinu. podobro se zeznuo, ali je kasnije to shvatio i sam, pa su sukobi stali.
ja mogu biti ponosan, posto sam tuzlak, da kod nas u regiji nije bilo sukoba hvo-arbih, valjda nam nije bilo sasvim jasno zasto bismo se tukli. :D :D
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#6

Post by rajvosa^ »

Imam rodicu u Tuzli, bila s ARBiH od privih-do zadnjih dana. :D Hrvatica ili katolkinja ne znam kako bi se izrazio, posto ima onih kojima paze na rijecnik :-D
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#7

Post by Nosferatu »

Kao prvo, pocni sa poglavljem ubistvo Blaza Kraljevica, komandanta HOS-a i njegovih 7 pratioca koje su izvrsili pripadnici Kaznjenicke bojne Tute Naletica za 5000 DM.

I ovo se je odigralo u ljeto 1992 godine.

Razlog? Blaze Kraljevic je htjeo da se bori za cjelovitu jedinstvenu udruzeno sa muslimanima. HZ - HB i njihovi ideli su bili da se prikljuce Hravtskoj i nadoknade 24% Hrvatske koju su drzali Srbi iz SAO Krajine.

Cak bi mogao i otici u 1991 godinu kada je proglasena Hrvatska Zajednica Herceg-Bosna. Znaci - prije nego sto je BiH uopste - priznata kao zemlja, izravan dogovor Milosevica sa Tudjmanom - je bio da - 66% BiH pripadne Srbiji, Milosevica navodno nije interesovala Hrvatska - tj Lika, Banija i Kordun pa su bili - voljni da prepuste to Hrvatima zajedno sa "Turskom Hrvatskom" - Bihacem, Cazinom, Kladusom, Krupom i Petrovcem u zamjenu za pomoc u podjeli Bosne i Hercegovine.
bozur
Posts: 53
Joined: 08/08/2006 19:20

#8

Post by bozur »

Ali nikako mi nije jasno to neumorno blacenje Bosnjaka, zelja za djelidbom BiH. Pogledajte taj forum.hr i njihovu stampu :shock:
Zemlja koja je na pragu EU. Zar njima ne ide dobro :?
Kolika je nasa krivica?
zico
Posts: 285
Joined: 18/03/2005 11:41

#9

Post by zico »

Forum.hr bi trebalo čitati malo duže da bi se prokužili ne samo stavovi
određene zajednice već i čiji su to stavovi...Tamo ti se javlja puno više
Hrvata iz Hercegovine nego li na ovom forumu...
Dalje,treba znati da iako je to forum sa domenom hr ipak je riječ o
Internetu,a svemreža nema granica zar ne?
Nije nebitno da je taj forum i najposjećeniji i najdinamičniji na ovom području jer kako mi se čini da je i najranije i osnovan...To bi značilo da je i meta svakojakim džabalebarošima,kao i da moderatori ne prate baš
svaku raspravu...Pročitao sam je tamo dosta ozbiljnih rasprava,no uvijek uleti neki inidijanac i vrlo često razvali raspravu koja nakon toga ode u vrijeđanje...To mi je osnovna zamjerka tom forumu,no provokatora ima sa svih strana...
Kada se sve to stavi na stranu,moram priznati da sam tamo pročitao puno više detalja vezanih uz ratna zbivanja na ovim prostorima nego li na bilo kojem forumu,i to od ljudi koji govore iz prve ruke...

A što se tiče rata između Hrvata i Bošnjaka bez namjere da se diram
u opravdavanje počinjenih (ne)djela meni je on skroz logična posljedica
neprincipijelnog držanja ključnih međunarodnih faktora prema srpskim osvajanjima..Niti jednim potezom kroz 1991 i 1992 godinu međ.zajednica nije pokazala da se agresija ne isplati...upravo suprotno..1993 se činilo da će biti priznati rezultati osvajanja i da treba za sebe jamiti što je više moguće...
Nemojte se previše zanositi pričama o hrvatsko-srpskom dogovoru unatoč nekim pokazateljima suradnje..Previše je hrvatsko srpskih nesuglasica da bi se mogli oko bilo čega dogovoriti,a Vi ste bili previše i malobrojni i nenaoružani da bi se tome suprostavili,da ne govorim da ste bili okruženi sa svih strana u slučaju takvog savezništva...Bošnjaci taj savez ne bi preživjeli u smislu da bi dobili bilo kakav dio teritorija BiH
Kako hrvatska tako je i bošnjačka politika prema ratu bila sklona promjenama ovisno razvoju situacije,opterećena frakcijama i različita od područja do područja...
Također,što je Srbima trebao bilo kakav partner u igri podjela kada su sami ćopili 1/3 Hrvatske i 2/3 BiH...
Ja sam sve vipe sklon vjerovati da je bilo dogovora između Franje i Alije oko hrvatsko bošnjačkog razgraničenja ..To mi zvuči realnije jer i mnogi mediji i u BiH su pisali o tome kako se u određenom trenutku i kod ključnih bošnjačkih političara javila ideja o stvaranju države za Bošnjake...Znači,bolje išta nego ništa...

A što se tiče ovih navodnih snimki mislite da je slučajno da se objavljuju
u trenucima neposredno oko obilježavanja Oluje...Zašto se snimke ne objave ,ako im je stalo do istine,odmah nakon što su otkrivene...
Ima tumačenja da je ovo i pokušaj miniranja najava o reviziji Daytona,
u vezi čega je bila i nedavna inicijativa koju je pokrenuo i Sanader kao dobar učenik EU...Vrijeme će pokazati
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#10

Post by Nosferatu »

A što se tiče rata između Hrvata i Bošnjaka bez namjere da se diram
u opravdavanje počinjenih (ne)djela meni je on skroz logična posljedica
neprincipijelnog držanja ključnih međunarodnih faktora prema srpskim osvajanjima.
Ja bih ipak da napisem par stvari.

Hrvatska je od svih ex-Yu cimbenika igrala najprljaviju politicku igru na Balkanu - i toga moras biti svjestan (ne po kolicini zlocina - vec zbog prevrtljivosti i tendencije da se iz godine u godinu - mjenja politika naspram BiH). Hrvatska je pritiskom na odredjene ekstremiste (ili domoljube - kako god hoces da gledas na to - al' su bili muha koja je - ujedala zvjerku zvana JNA) u BiH - Srbe natjerali da zapocnu rat u BiH ili ako nista drugo ubrzaju pripreme za taj rat - da bi Hrvatska prebacila breme - sa svojih na tudja pleca. Mi smo onda - toj Srpskoj nemani - kicmu lomili - 1992-ge kako smo znali i umjeli - a krvi do koljena. Ne osporavam - ako su se Hrvati iz BiH igdje ikad i borili - to bi bilo u ovom periodu rata ali 1993 je u Hercegovini i Srednjoj Bosni promjenjen opis konflikta dok su Srbima date odrijesene ruke da pokusaju pronaci rijesenje za osvajanje Istocne (koja im je zadavala poprilicne probleme), kao sto su htjeli i prosiriti koridor - koliko toliko. Sve ovo vrijeme - Hrvatsko ratiste je mirovalo, a Hrvatske majke nisu svoje sinove - sahranjivale. Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima - jer Bosnjaci su mogli - sacekati da vrijeme Slobino prodje - oni koji to u BiH nisu mogli - priustiti bili su Hrvati. Da su kojim slucajem Bosnjaci priklonili se Srbima (kojima su mentalitetom i slicniji)- budi siguran da bi Hrvatska bila presjecena na dva dijela kod gorskog Kotara a veliki dio Hrvata protjeran iz BiH, ako ne i svi ukoliko ne bi potpisali da postuju Srpsku vlast, vojsku, kralja i drzavu 100%.

Sto dovodi do sljedeceg zakljucka. Nije bila logicna politika koju je vodila Hrvatska - jer je zrtvovala sve Bosanske Hrvate za fiktivnu kreaciju iz Hercegovine koja nije nikad - zazivjela osim u dusama ljudskim gdje i dan danas stanuje. Koliko god - da je ABiH bila slabo naoruzana i od 1993 predvodjena iskljucivo politickim kadrom osim u enklavama u kojima su moc imali oni - koji su kroz borbu, bilo postenu ili ne postenu - izbili u prve esalone liderstva takva ABiH je ipak bila jaca nego bilo koja jedinica HVOa na podrucju Tuzle, Zenice, Sarajeva i Bihaca. Koliki je broj Hrvata na ovom prostoru - ti mi dadni procjenu ali nije mali. Zrtvovati ove regije - da bi se opravdala HZ HB i da bi se opravdali zlocini pocinjeni - u Hercegovini - je bilo beskrupulozno i meni samom ne logicno osim ako nije obecano nesto golemo - Hrvatskoj uzavrat. Hrvatska nije - zeljela uci u otvoren rat sa Bosnjacima - jer je to zemlja od 4 i pol miliona koju je blokiralo i 24% koje je uzelo 200.000 Srba. Ma koliko i kakvih da je Bosnjaka je bilo 10 puta vise. I ne samo to - vec su branili svoje, sto je poprilicno velika motivacija a i imali su ratno iskustvo - ovo vise nije bila 1992-ga. Znaci - po svemu ovome - istina je da je neprijateljstvo sa Hrvatskom - najvise naskodilo Bosnjacima ali - to nije ni Hrvatskoj - bas bilo - na ruku - jer jednako koliko nisu htjeli - ratovati u RH - dugo i krvavo, budi uvjeren da nisu zeljeli ni u Hercegovini sljedecih 10 godina da salju svoje sinove - jer su tamo prijeko neke Bosnje od kojih treba cuvati subracu.

Na drugu ruku, logika kad je proradila - vrlo brzo su Srbi - pali sa trona - ne sam u Hrvatskoj vec su mogli absolutno i u BiH da je odrijesitost bila veca. Ono sto se je desilo u Augustu - Oktobra 1995-te se je moglo desiti - barem godinu dana ranije - da nije bilo rata izmedju Hrvata i Bosnjaka. Da ne spominjem da - u takvom slucaju vecina Istocne Bosne bi bila - spasena na neki nacin umjesto - sto je Srbima data mogucnost da drze 74% BiH i napadaju jednu po jednu enklavu sa snagama koje su sacinjavali Srbi iz Hrvatske (cije je ratiste bilo poprilicno mirno do - Blijeska) plus bosanski Srbi i pokoji zadojeni cetnik iz Srbije, te volunter zeljan pljacke Rusko-Rumunsko-Grckog porijekla.

Sto se tice medjunarodne zajednica - ako je istina da su pokazali da se agresija isplati - zasto HV i ABiH - nisu do kraja - slomili Srbe u BiH ? Ako nista u Banjaluci i Posavini - Hrvati su imali motiv - nikad ne treba zaboraviti Bosanski Brod i Derventu. Ova dva grada cak i na samom pocetku agresije uz zajednicke napore domacih stanovnika i oruzije iz Hrvatske su se sasvim solidno branili - da bi bili zrtvovani - zajedno sa Jajicem - tacno u periodu kad je Hrvatska prihvatila da ide linijom manjeg otpora i privremeno prihvati Srpsku agresiju u RH da bi sa Srbima u BiH bila partner - ne u smislu saveznika vec partnera, na razbijanju.

Ovo je naravno samo moje pojedinih nekih stvari...
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#11

Post by zavrzlama »

Sukob izmedu ARBIH i HVO-a je vjestacki izazvan sukob,a uzrok je sto je Tudmanu bilo draze jedno Hrvatsko selo nego 10 gradova u BIH. Sve je to bilo do tancina razradeno u Karadordevu samo je neocekivano jak otpor odanih gradana Bosanaca i Hercegovaca pomrsio racune tim kreatorima da njihov plan dozivi odredene korekcije,sto je u stvari i spasilo BIH.Nije uopste iskljuceno da je Milosevic lagao Tudmana ,a Tudman milosevica,obecavajuci kojekakve ustupke i teritorije.

Na kraju su najvise ispusili Hrvatski srbi,posavski hrvati i podrinjski muslimani...al opet BIH je opstala kao drzava i u buducnosti ce se lakse docekati neki novi Karadordevski sastanak.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#12

Post by Nosferatu »

Na kraju su najvise ispusili Hrvatski srbi,posavski hrvati i podrinjski muslimani
Ovo je najveca istina sto sam je danas - procitao.
Efekt
Posts: 263
Joined: 18/07/2006 00:34

#13

Post by Efekt »

zavrzlama wrote:Sukob izmedu ARBIH i HVO-a je vjestacki izazvan sukob,a uzrok je sto je Tudmanu bilo draze jedno Hrvatsko selo nego 10 gradova u BIH. Sve je to bilo do tancina razradeno u Karadordevu samo je neocekivano jak otpor odanih gradana Bosanaca i Hercegovaca pomrsio racune tim kreatorima da njihov plan dozivi odredene korekcije,sto je u stvari i spasilo BIH.Nije uopste iskljuceno da je Milosevic lagao Tudmana ,a Tudman milosevica,obecavajuci kojekakve ustupke i teritorije.

Na kraju su najvise ispusili Hrvatski srbi,posavski hrvati i podrinjski muslimani...al opet BIH je opstala kao drzava i u buducnosti ce se lakse docekati neki novi Karadordevski sastanak.
Mozes li objasniti molim te kakav je to prirodno izazavan sukob ? ako je ovo bio vjestacki /
User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#14

Post by pentesileja »

ja sam bila u bugojnu kratko, al bas u periodu s kraja 92. i pocetkom 93. kad je bio sukob izmedju HVO i Armije BIH i to u posjeti kod porodicnih prijatelja - kod jednog majora HVO koji je bio prijatelj od mog tate koji je bio u Armiji. bila sam sama s mamom i sestrom i oni su nas stitili dok moj tata tad nije bio s nama i bio je na 'funkciji' u Armiji. spletom okolnosti je, dakle, izbio sukob dva dana nakon sto smo mi stigli tamo. ja sam bila dijete i nisam bas ni znala sta se desava, ali sam poslije saznala da su se svi strasno bojali za nas jer su bugojno tad bombardovale snage HVO i likvidirali muslimane a svi su znali sta je moj tata. srecom, cika Zdravko, iliti major nas je ukrcao u jedan auto koji je isao do zenice i tako smo se izvukli iako su se strasno svi tome protivili - iz tabora HVO. i sjecam se kako smo noc prije nego sto cemo izaci, sestra i ja igrale karti s njim i jos jednim cikom koji je takodjer bio neka faca u HVO i kojeg su poslije likvidirali muslimani - valjda je pocinio neke zlocine. smijesno mi je sad kad to pomislim iz ove perspketive. al ciko mi je bio strasno fin i imao je kcerku mojih godina ciju mi je sliku pokazao. evo, dakle, nesto malo drugacije o svemu tome.
edikamedika
Posts: 252
Joined: 10/06/2006 11:56

#15

Post by edikamedika »

Nosferatu wrote:Kao prvo, pocni sa poglavljem ubistvo Blaza Kraljevica, komandanta HOS-a i njegovih 7 pratioca koje su izvrsili pripadnici Kaznjenicke bojne Tute Naletica za 5000 DM.

I ovo se je odigralo u ljeto 1992 godine.

Razlog? Blaze Kraljevic je htjeo da se bori za cjelovitu jedinstvenu udruzeno sa muslimanima. HZ - HB i njihovi ideli su bili da se prikljuce Hravtskoj i nadoknade 24% Hrvatske koju su drzali Srbi iz SAO Krajine. .
Ajde ne lupaj gluposti, HOS se sa ustaskim znakovljem na uniformama borio za cjelovitu BiH?

O boze, kakve gluposti ovdje mozes procitati.
bosnian kingdom
Posts: 8
Joined: 21/10/2005 19:53

#16

Post by bosnian kingdom »

Nosferatu wrote:
A što se tiče rata između Hrvata i Bošnjaka bez namjere da se diram
u opravdavanje počinjenih (ne)djela meni je on skroz logična posljedica
neprincipijelnog držanja ključnih međunarodnih faktora prema srpskim osvajanjima.
Ja bih ipak da napisem par stvari.

Hrvatska je od svih ex-Yu cimbenika igrala najprljaviju politicku igru na Balkanu - i toga moras biti svjestan (ne po kolicini zlocina - vec zbog prevrtljivosti i tendencije da se iz godine u godinu - mjenja politika naspram BiH). Hrvatska je pritiskom na odredjene ekstremiste (ili domoljube - kako god hoces da gledas na to - al' su bili muha koja je - ujedala zvjerku zvana JNA) u BiH - Srbe natjerali da zapocnu rat u BiH ili ako nista drugo ubrzaju pripreme za taj rat - da bi Hrvatska prebacila breme - sa svojih na tudja pleca. Mi smo onda - toj Srpskoj nemani - kicmu lomili - 1992-ge kako smo znali i umjeli - a krvi do koljena. Ne osporavam - ako su se Hrvati iz BiH igdje ikad i borili - to bi bilo u ovom periodu rata ali 1993 je u Hercegovini i Srednjoj Bosni promjenjen opis konflikta dok su Srbima date odrijesene ruke da pokusaju pronaci rijesenje za osvajanje Istocne (koja im je zadavala poprilicne probleme), kao sto su htjeli i prosiriti koridor - koliko toliko. Sve ovo vrijeme - Hrvatsko ratiste je mirovalo, a Hrvatske majke nisu svoje sinove - sahranjivale. Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima - jer Bosnjaci su mogli - sacekati da vrijeme Slobino prodje - oni koji to u BiH nisu mogli - priustiti bili su Hrvati. Da su kojim slucajem Bosnjaci priklonili se Srbima (kojima su mentalitetom i slicniji)- budi siguran da bi Hrvatska bila presjecena na dva dijela kod gorskog Kotara a veliki dio Hrvata protjeran iz BiH, ako ne i svi ukoliko ne bi potpisali da postuju Srpsku vlast, vojsku, kralja i drzavu 100%.

Sto dovodi do sljedeceg zakljucka. Nije bila logicna politika koju je vodila Hrvatska - jer je zrtvovala sve Bosanske Hrvate za fiktivnu kreaciju iz Hercegovine koja nije nikad - zazivjela osim u dusama ljudskim gdje i dan danas stanuje. Koliko god - da je ABiH bila slabo naoruzana i od 1993 predvodjena iskljucivo politickim kadrom osim u enklavama u kojima su moc imali oni - koji su kroz borbu, bilo postenu ili ne postenu - izbili u prve esalone liderstva takva ABiH je ipak bila jaca nego bilo koja jedinica HVOa na podrucju Tuzle, Zenice, Sarajeva i Bihaca. Koliki je broj Hrvata na ovom prostoru - ti mi dadni procjenu ali nije mali. Zrtvovati ove regije - da bi se opravdala HZ HB i da bi se opravdali zlocini pocinjeni - u Hercegovini - je bilo beskrupulozno i meni samom ne logicno osim ako nije obecano nesto golemo - Hrvatskoj uzavrat. Hrvatska nije - zeljela uci u otvoren rat sa Bosnjacima - jer je to zemlja od 4 i pol miliona koju je blokiralo i 24% koje je uzelo 200.000 Srba. Ma koliko i kakvih da je Bosnjaka je bilo 10 puta vise. I ne samo to - vec su branili svoje, sto je poprilicno velika motivacija a i imali su ratno iskustvo - ovo vise nije bila 1992-ga. Znaci - po svemu ovome - istina je da je neprijateljstvo sa Hrvatskom - najvise naskodilo Bosnjacima ali - to nije ni Hrvatskoj - bas bilo - na ruku - jer jednako koliko nisu htjeli - ratovati u RH - dugo i krvavo, budi uvjeren da nisu zeljeli ni u Hercegovini sljedecih 10 godina da salju svoje sinove - jer su tamo prijeko neke Bosnje od kojih treba cuvati subracu.

Na drugu ruku, logika kad je proradila - vrlo brzo su Srbi - pali sa trona - ne sam u Hrvatskoj vec su mogli absolutno i u BiH da je odrijesitost bila veca. Ono sto se je desilo u Augustu - Oktobra 1995-te se je moglo desiti - barem godinu dana ranije - da nije bilo rata izmedju Hrvata i Bosnjaka. Da ne spominjem da - u takvom slucaju vecina Istocne Bosne bi bila - spasena na neki nacin umjesto - sto je Srbima data mogucnost da drze 74% BiH i napadaju jednu po jednu enklavu sa snagama koje su sacinjavali Srbi iz Hrvatske (cije je ratiste bilo poprilicno mirno do - Blijeska) plus bosanski Srbi i pokoji zadojeni cetnik iz Srbije, te volunter zeljan pljacke Rusko-Rumunsko-Grckog porijekla.

Sto se tice medjunarodne zajednica - ako je istina da su pokazali da se agresija isplati - zasto HV i ABiH - nisu do kraja - slomili Srbe u BiH ? Ako nista u Banjaluci i Posavini - Hrvati su imali motiv - nikad ne treba zaboraviti Bosanski Brod i Derventu. Ova dva grada cak i na samom pocetku agresije uz zajednicke napore domacih stanovnika i oruzije iz Hrvatske su se sasvim solidno branili - da bi bili zrtvovani - zajedno sa Jajicem - tacno u periodu kad je Hrvatska prihvatila da ide linijom manjeg otpora i privremeno prihvati Srpsku agresiju u RH da bi sa Srbima u BiH bila partner - ne u smislu saveznika vec partnera, na razbijanju.

Ovo je naravno samo moje pojedinih nekih stvari...

Nevjerovatan si. Pogotovo s tim stavom:"Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima..."
Ne zelim umanjivati prljavost politike tadasnjeg Zagreba, ali shvati da je bez obzira na ratno-huškačko-secionističku politiku, ipak postojala umjerenija Hrvatska (Mesić, Manolić, pa i jedan Đapić...itd). U Srbiji jednostavno nije bilo snaga koje su bile protiv rata, komadanja Bosne, pa do onih najžešćih slučajeva: progona, paljenja, silovanja, ubistava.
I pusti mi se te SDA retorike: Bosnjaci, Srbi, Hrvati... Cijeli vrijeme spominješ Armiju BiH, koja bi trebala biti Armija BiH. Znači svih njenih naroda, a uporno tu guraš isključivo Bošnjake. Kako te nije stid, barem zbog hiljada poštenih i probosanskih Hrvata, Srba i ostalih koji su rame uz rame branili ovu zemlju.
hik-meta
Posts: 82
Joined: 06/06/2006 01:45

#17

Post by hik-meta »

bosnian kingdom wrote:
Nosferatu wrote:
A ¹to se tièe rata izmeðu Hrvata i Bo¹njaka bez namjere da se diram
u opravdavanje poèinjenih (ne)djela meni je on skroz logièna posljedica
neprincipijelnog dr¾anja kljuènih meðunarodnih faktora prema srpskim osvajanjima.
Ja bih ipak da napisem par stvari.

Hrvatska je od svih ex-Yu cimbenika igrala najprljaviju politicku igru na Balkanu - i toga moras biti svjestan (ne po kolicini zlocina - vec zbog prevrtljivosti i tendencije da se iz godine u godinu - mjenja politika naspram BiH). Hrvatska je pritiskom na odredjene ekstremiste (ili domoljube - kako god hoces da gledas na to - al' su bili muha koja je - ujedala zvjerku zvana JNA) u BiH - Srbe natjerali da zapocnu rat u BiH ili ako nista drugo ubrzaju pripreme za taj rat - da bi Hrvatska prebacila breme - sa svojih na tudja pleca. Mi smo onda - toj Srpskoj nemani - kicmu lomili - 1992-ge kako smo znali i umjeli - a krvi do koljena. Ne osporavam - ako su se Hrvati iz BiH igdje ikad i borili - to bi bilo u ovom periodu rata ali 1993 je u Hercegovini i Srednjoj Bosni promjenjen opis konflikta dok su Srbima date odrijesene ruke da pokusaju pronaci rijesenje za osvajanje Istocne (koja im je zadavala poprilicne probleme), kao sto su htjeli i prosiriti koridor - koliko toliko. Sve ovo vrijeme - Hrvatsko ratiste je mirovalo, a Hrvatske majke nisu svoje sinove - sahranjivale. Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima - jer Bosnjaci su mogli - sacekati da vrijeme Slobino prodje - oni koji to u BiH nisu mogli - priustiti bili su Hrvati. Da su kojim slucajem Bosnjaci priklonili se Srbima (kojima su mentalitetom i slicniji)- budi siguran da bi Hrvatska bila presjecena na dva dijela kod gorskog Kotara a veliki dio Hrvata protjeran iz BiH, ako ne i svi ukoliko ne bi potpisali da postuju Srpsku vlast, vojsku, kralja i drzavu 100%.

Sto dovodi do sljedeceg zakljucka. Nije bila logicna politika koju je vodila Hrvatska - jer je zrtvovala sve Bosanske Hrvate za fiktivnu kreaciju iz Hercegovine koja nije nikad - zazivjela osim u dusama ljudskim gdje i dan danas stanuje. Koliko god - da je ABiH bila slabo naoruzana i od 1993 predvodjena iskljucivo politickim kadrom osim u enklavama u kojima su moc imali oni - koji su kroz borbu, bilo postenu ili ne postenu - izbili u prve esalone liderstva takva ABiH je ipak bila jaca nego bilo koja jedinica HVOa na podrucju Tuzle, Zenice, Sarajeva i Bihaca. Koliki je broj Hrvata na ovom prostoru - ti mi dadni procjenu ali nije mali. Zrtvovati ove regije - da bi se opravdala HZ HB i da bi se opravdali zlocini pocinjeni - u Hercegovini - je bilo beskrupulozno i meni samom ne logicno osim ako nije obecano nesto golemo - Hrvatskoj uzavrat. Hrvatska nije - zeljela uci u otvoren rat sa Bosnjacima - jer je to zemlja od 4 i pol miliona koju je blokiralo i 24% koje je uzelo 200.000 Srba. Ma koliko i kakvih da je Bosnjaka je bilo 10 puta vise. I ne samo to - vec su branili svoje, sto je poprilicno velika motivacija a i imali su ratno iskustvo - ovo vise nije bila 1992-ga. Znaci - po svemu ovome - istina je da je neprijateljstvo sa Hrvatskom - najvise naskodilo Bosnjacima ali - to nije ni Hrvatskoj - bas bilo - na ruku - jer jednako koliko nisu htjeli - ratovati u RH - dugo i krvavo, budi uvjeren da nisu zeljeli ni u Hercegovini sljedecih 10 godina da salju svoje sinove - jer su tamo prijeko neke Bosnje od kojih treba cuvati subracu.

Na drugu ruku, logika kad je proradila - vrlo brzo su Srbi - pali sa trona - ne sam u Hrvatskoj vec su mogli absolutno i u BiH da je odrijesitost bila veca. Ono sto se je desilo u Augustu - Oktobra 1995-te se je moglo desiti - barem godinu dana ranije - da nije bilo rata izmedju Hrvata i Bosnjaka. Da ne spominjem da - u takvom slucaju vecina Istocne Bosne bi bila - spasena na neki nacin umjesto - sto je Srbima data mogucnost da drze 74% BiH i napadaju jednu po jednu enklavu sa snagama koje su sacinjavali Srbi iz Hrvatske (cije je ratiste bilo poprilicno mirno do - Blijeska) plus bosanski Srbi i pokoji zadojeni cetnik iz Srbije, te volunter zeljan pljacke Rusko-Rumunsko-Grckog porijekla.

Sto se tice medjunarodne zajednica - ako je istina da su pokazali da se agresija isplati - zasto HV i ABiH - nisu do kraja - slomili Srbe u BiH ? Ako nista u Banjaluci i Posavini - Hrvati su imali motiv - nikad ne treba zaboraviti Bosanski Brod i Derventu. Ova dva grada cak i na samom pocetku agresije uz zajednicke napore domacih stanovnika i oruzije iz Hrvatske su se sasvim solidno branili - da bi bili zrtvovani - zajedno sa Jajicem - tacno u periodu kad je Hrvatska prihvatila da ide linijom manjeg otpora i privremeno prihvati Srpsku agresiju u RH da bi sa Srbima u BiH bila partner - ne u smislu saveznika vec partnera, na razbijanju.

Ovo je naravno samo moje pojedinih nekih stvari...

Nevjerovatan si. Pogotovo s tim stavom:"Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima..."
Ne zelim umanjivati prljavost politike tadasnjeg Zagreba, ali shvati da je bez obzira na ratno-hu¹kaèko-secionistièku politiku, ipak postojala umjerenija Hrvatska (Mesiæ, Manoliæ, pa i jedan Ðapiæ...itd). U Srbiji jednostavno nije bilo snaga koje su bile protiv rata, komadanja Bosne, pa do onih naj¾e¹æih sluèajeva: progona, paljenja, silovanja, ubistava.
I pusti mi se te SDA retorike: Bosnjaci, Srbi, Hrvati... Cijeli vrijeme spominje¹ Armiju BiH, koja bi trebala biti Armija BiH. Znaèi svih njenih naroda, a uporno tu gura¹ iskljuèivo Bo¹njake. Kako te nije stid, barem zbog hiljada po¹tenih i probosanskih Hrvata, Srba i ostalih koji su rame uz rame branili ovu zemlju.
nemoj tako, decko je kako vidim iz bihaca, a tamo sastav armije bih i nije bas bio mjesovit kao kod nas u sarajevu. tako da je prirodno da nastupa sa ovakvim jednodimenzionalnim stavovima.
sjecam se jedne price mog burazera koji je prebacen na varesko i olovsko ratiste sa svojom "mjesovitom" jedinicom iz sarajeva, kad su se lokalni seljani cudili kako to da je u jedinici cetvrtina nemuslimana. i nikako im nije bilo jasno kako se sarajevski hrvati bore protiv "svojih" u dastanskom, a srbi protiv "njihovih" u nisicima. :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#18

Post by jeza u ledja »

Nosferatu wrote: Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima -...
Kakve samo gluposti covjek na ovom forumu moze procitati... :roll:
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#19

Post by rajvosa^ »

bosnian kingdom wrote:
Nosferatu wrote:
A što se tiče rata između Hrvata i Bošnjaka bez namjere da se diram
u opravdavanje počinjenih (ne)djela meni je on skroz logična posljedica
neprincipijelnog držanja ključnih međunarodnih faktora prema srpskim osvajanjima.
Ja bih ipak da napisem par stvari.

Hrvatska je od svih ex-Yu cimbenika igrala najprljaviju politicku igru na Balkanu - i toga moras biti svjestan (ne po kolicini zlocina - vec zbog prevrtljivosti i tendencije da se iz godine u godinu - mjenja politika naspram BiH). Hrvatska je pritiskom na odredjene ekstremiste (ili domoljube - kako god hoces da gledas na to - al' su bili muha koja je - ujedala zvjerku zvana JNA) u BiH - Srbe natjerali da zapocnu rat u BiH ili ako nista drugo ubrzaju pripreme za taj rat - da bi Hrvatska prebacila breme - sa svojih na tudja pleca. Mi smo onda - toj Srpskoj nemani - kicmu lomili - 1992-ge kako smo znali i umjeli - a krvi do koljena. Ne osporavam - ako su se Hrvati iz BiH igdje ikad i borili - to bi bilo u ovom periodu rata ali 1993 je u Hercegovini i Srednjoj Bosni promjenjen opis konflikta dok su Srbima date odrijesene ruke da pokusaju pronaci rijesenje za osvajanje Istocne (koja im je zadavala poprilicne probleme), kao sto su htjeli i prosiriti koridor - koliko toliko. Sve ovo vrijeme - Hrvatsko ratiste je mirovalo, a Hrvatske majke nisu svoje sinove - sahranjivale. Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima - jer Bosnjaci su mogli - sacekati da vrijeme Slobino prodje - oni koji to u BiH nisu mogli - priustiti bili su Hrvati. Da su kojim slucajem Bosnjaci priklonili se Srbima (kojima su mentalitetom i slicniji)- budi siguran da bi Hrvatska bila presjecena na dva dijela kod gorskog Kotara a veliki dio Hrvata protjeran iz BiH, ako ne i svi ukoliko ne bi potpisali da postuju Srpsku vlast, vojsku, kralja i drzavu 100%.

Sto dovodi do sljedeceg zakljucka. Nije bila logicna politika koju je vodila Hrvatska - jer je zrtvovala sve Bosanske Hrvate za fiktivnu kreaciju iz Hercegovine koja nije nikad - zazivjela osim u dusama ljudskim gdje i dan danas stanuje. Koliko god - da je ABiH bila slabo naoruzana i od 1993 predvodjena iskljucivo politickim kadrom osim u enklavama u kojima su moc imali oni - koji su kroz borbu, bilo postenu ili ne postenu - izbili u prve esalone liderstva takva ABiH je ipak bila jaca nego bilo koja jedinica HVOa na podrucju Tuzle, Zenice, Sarajeva i Bihaca. Koliki je broj Hrvata na ovom prostoru - ti mi dadni procjenu ali nije mali. Zrtvovati ove regije - da bi se opravdala HZ HB i da bi se opravdali zlocini pocinjeni - u Hercegovini - je bilo beskrupulozno i meni samom ne logicno osim ako nije obecano nesto golemo - Hrvatskoj uzavrat. Hrvatska nije - zeljela uci u otvoren rat sa Bosnjacima - jer je to zemlja od 4 i pol miliona koju je blokiralo i 24% koje je uzelo 200.000 Srba. Ma koliko i kakvih da je Bosnjaka je bilo 10 puta vise. I ne samo to - vec su branili svoje, sto je poprilicno velika motivacija a i imali su ratno iskustvo - ovo vise nije bila 1992-ga. Znaci - po svemu ovome - istina je da je neprijateljstvo sa Hrvatskom - najvise naskodilo Bosnjacima ali - to nije ni Hrvatskoj - bas bilo - na ruku - jer jednako koliko nisu htjeli - ratovati u RH - dugo i krvavo, budi uvjeren da nisu zeljeli ni u Hercegovini sljedecih 10 godina da salju svoje sinove - jer su tamo prijeko neke Bosnje od kojih treba cuvati subracu.

Na drugu ruku, logika kad je proradila - vrlo brzo su Srbi - pali sa trona - ne sam u Hrvatskoj vec su mogli absolutno i u BiH da je odrijesitost bila veca. Ono sto se je desilo u Augustu - Oktobra 1995-te se je moglo desiti - barem godinu dana ranije - da nije bilo rata izmedju Hrvata i Bosnjaka. Da ne spominjem da - u takvom slucaju vecina Istocne Bosne bi bila - spasena na neki nacin umjesto - sto je Srbima data mogucnost da drze 74% BiH i napadaju jednu po jednu enklavu sa snagama koje su sacinjavali Srbi iz Hrvatske (cije je ratiste bilo poprilicno mirno do - Blijeska) plus bosanski Srbi i pokoji zadojeni cetnik iz Srbije, te volunter zeljan pljacke Rusko-Rumunsko-Grckog porijekla.

Sto se tice medjunarodne zajednica - ako je istina da su pokazali da se agresija isplati - zasto HV i ABiH - nisu do kraja - slomili Srbe u BiH ? Ako nista u Banjaluci i Posavini - Hrvati su imali motiv - nikad ne treba zaboraviti Bosanski Brod i Derventu. Ova dva grada cak i na samom pocetku agresije uz zajednicke napore domacih stanovnika i oruzije iz Hrvatske su se sasvim solidno branili - da bi bili zrtvovani - zajedno sa Jajicem - tacno u periodu kad je Hrvatska prihvatila da ide linijom manjeg otpora i privremeno prihvati Srpsku agresiju u RH da bi sa Srbima u BiH bila partner - ne u smislu saveznika vec partnera, na razbijanju.

Ovo je naravno samo moje pojedinih nekih stvari...

Nevjerovatan si. Pogotovo s tim stavom:"Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima..."
Ne zelim umanjivati prljavost politike tadasnjeg Zagreba, ali shvati da je bez obzira na ratno-huškačko-secionističku politiku, ipak postojala umjerenija Hrvatska (Mesić, Manolić, pa i jedan Đapić...itd). U Srbiji jednostavno nije bilo snaga koje su bile protiv rata, komadanja Bosne, pa do onih najžešćih slučajeva: progona, paljenja, silovanja, ubistava.
I pusti mi se te SDA retorike: Bosnjaci, Srbi, Hrvati... Cijeli vrijeme spominješ Armiju BiH, koja bi trebala biti Armija BiH. Znači svih njenih naroda, a uporno tu guraš isključivo Bošnjake. Kako te nije stid, barem zbog hiljada poštenih i probosanskih Hrvata, Srba i ostalih koji su rame uz rame branili ovu zemlju.
Stvar je u tome sto Nosferatu ne zna sta znaci kad u jednom vodu (sarajevo - ne znam za druge) imas 6-7 muslimana, 2-3 hrvata/katolika ili srbina/pravoslavca i svi brane svoj prag od istog agresora. I svi u isto vrijeme psujemo mater onim na brdima sta nam rade. To je sarajevska raja. Ima i jedinica koje su bile jednonacionalno, ali ne znam kakav je odnos tamo bio. Niti me interesuje. Znam samo da JNA/srbi/cete nisu uspjeli uzeti sarajevo. Jel zbog dogovora, ili sto oni nisu imali muda ili smo mi imali veca muda...boli me k..... Samo znam da smo zajedno bili tu i branili. Svi koje sam znao (koji su danas zivi) su raja i ostala raja dan danas. Jebi ga, doslo je i do toga da nas nervira jedan balavac koji je onda 92' imao oko 12 godina i soli pamet kako su sarajlije imale zavjeru protiv krajisnika ili neko sranje kao to.

Da je bio u rovu i da mu zazvizdi par preko glave, pitao bi ga sta mu je na pameti osim kako izvuci zivu glavu. Al eto dobar je s pisanjem dugih paragrafa kako bi objasnio sto je cuo/procitao.

A ovih nekoliko koje mozes na prste izbrojat na ovim forumima kojima se dize ona stvar ako napisu kakav dobar roman o cetnicima, ustasama i balijama nek se ufate za cunu i dobro povuku. Mada su oni obicno ti koji su negdje u slatkom cosetu sjedili i cekali kad ce pucnjava prestati.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#20

Post by mostarac »

jeza u ledja wrote:
Nosferatu wrote: Da je ijedan Bosnjak znao - sta ga ceka u 1993-coj, budi uvjeren da bi se priklonili Srbima -...
Kakve samo gluposti covjek na ovom forumu moze procitati... :roll:
zasto ne? sta je razlika? u tome koliko je ko imao prilike?

Ako nista svi bi bili zivi i danas na nacin na koji je to dobila CG i mi bi dobili drzavu i gotovo, ali jebiga Alija je imao citav svoj zivot samo jednog neprijatelja - KOMUNISTE, pa je on samo o tome brinuo, a ne o narodu kojeg je poveo u rat da bude topovsko meso
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#21

Post by manijak1 »

Božurčiću :D jedino što znam je to .......da se nije desio ovaj sukob .......ne bi ni ti danas jebavo BiH ......sa agresorskim plijenom koji se zove ( pitanje je do kada ) RS, svaka sličnost sa odnedavno samostalnom :D Srbijom je slučajna :oops:
Superbalija
Posts: 59
Joined: 25/04/2004 16:40

#22

Post by Superbalija »

Moze li mi neko reci gdje se mogu pogledati kontroverzni snimci zlocina nad srbima za sa optuzuju dudakovica?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#23

Post by zavrzlama »

Efekt wrote:
zavrzlama wrote:Sukob izmedu ARBIH i HVO-a je vjestacki izazvan sukob,a uzrok je sto je Tudmanu bilo draze jedno Hrvatsko selo nego 10 gradova u BIH. Sve je to bilo do tancina razradeno u Karadordevu samo je neocekivano jak otpor odanih gradana Bosanaca i Hercegovaca pomrsio racune tim kreatorima da njihov plan dozivi odredene korekcije,sto je u stvari i spasilo BIH.Nije uopste iskljuceno da je Milosevic lagao Tudmana ,a Tudman milosevica,obecavajuci kojekakve ustupke i teritorije.

Na kraju su najvise ispusili Hrvatski srbi,posavski hrvati i podrinjski muslimani...al opet BIH je opstala kao drzava i u buducnosti ce se lakse docekati neki novi Karadordevski sastanak.
Mozes li objasniti molim te kakav je to prirodno izazavan sukob ? ako je ovo bio vjestacki /
Ajd da ne crtam... :D

Vjerstacki sukob je kad se puno prije bilo kakvih ekcesa planira i razradi uzrok otpocinjanja rata...slicno kao sto je cim je Tito umro, poceo je krug ljudi u Bogradu da pravi planove velike srbije ,odnosno rat.

A prirodno izazvan sukob je posljedica i uzrok lancanih iznenadnih ekcesa koji se pretvore u otvoren sukob i rat.

Sukob izmedu ARBIH i HVO je planiran ,prije nego se dogodio bilo kakav nesporazum ili incident izmedu ove dvije vojske.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#24

Post by Nosferatu »

edikamedika wrote:
Nosferatu wrote:Kao prvo, pocni sa poglavljem ubistvo Blaza Kraljevica, komandanta HOS-a i njegovih 7 pratioca koje su izvrsili pripadnici Kaznjenicke bojne Tute Naletica za 5000 DM.

I ovo se je odigralo u ljeto 1992 godine.

Razlog? Blaze Kraljevic je htjeo da se bori za cjelovitu jedinstvenu udruzeno sa muslimanima. HZ - HB i njihovi ideli su bili da se prikljuce Hravtskoj i nadoknade 24% Hrvatske koju su drzali Srbi iz SAO Krajine. .
Ajde ne lupaj gluposti, HOS se sa ustaskim znakovljem na uniformama borio za cjelovitu BiH?

O boze, kakve gluposti ovdje mozes procitati.
A, s kojim se je to znakovljem HVO borio za cjelovitu BiH? Daj nemoj da me nasmijavas, istina je da je jedina prava vojna formacija Hrvata bio HV. HVO je samo ustaska garda - izuzetak Usora, Posavina i Bihac.

HOS je bio ekstremna desnicarska formacija, slazem se, ali nije zagovarao podjelu BiH. Zato je i - iskorijenjen. Na silu. Hrvati ubijali Hrvate i muslimane. A neka vam je na obraz da do dana danasnjeg opravdavate ubistvo 8 ljudi od strane psihopata Tute Naletica i njegove "kaznjenicke bojne" koja je - sasvim sam siguran bila garant cjelovite, nedjeljive i mulit-kulti-BiH naspram HOS-a.

Sto se tice - mjesovitih jedinica - ABiH - jedini takav slucaj je Sarajevo. U drugim regijama ako si bio Hrvat - bio si u HVO-u (95%) a ako si bio Srbin - imao si pravo da ne budes u ABiH uopste. Stoga ne mozemo pricati samo o Sarajevu - Sarajevo je izuzetak od pravila a ne samo po sebi pravilo. A i u Sarajevu je postojala HVO brigada - interesuje me da mi neko napise - kako je ona doprinjela odbrani grada ili probojima kroz obruc. Ili zasto je bjezala preko cetnicke linije u Kiseljak kod Darija Kordica, velikog humaniste i borca za cjelovitu nedjeljivu BiH.
edikamedika
Posts: 252
Joined: 10/06/2006 11:56

#25

Post by edikamedika »

HVO je legalna oruzana sila hrvatskog naroda u BiH
Post Reply