Bosnjacki simboli

Post Reply
Kula08
Posts: 52
Joined: 12/10/2006 20:11

#1 Bosnjacki simboli

Post by Kula08 »

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... z=7&isasp=

Jbg. evo šta mi je posebno upalo u oči iz ovoga teksta sa gornjega linka: :shock:
Cerić smatra kako je važno da Bošnjaci imaju i ističu svoje simbole, koje i drugi trebaju poštovati.
- Treba ih naviknutida i mi Bošnjaci imamo svoje simbole, grbove, svoje himne. Vidjet ćete, kad se oni naviknu, onda će to biti sasvim normalno. No, neće se naviknuti dok ih ne naviknemo - smatra Cerić.
Haj što pominje grbove u množini - nekako mogu da natuknem. Za jedan najmanje znam, šest zlatnih ljiljana na plavoj podlozi. Medjutim šta je to bošnjačka himna? On kaže da ih imamo više, a ja neznam nijednu. Iskreno da kažem da me je sramota da neznam nijednu bošnjačku himnu. :sad:

Molim sve koji znaju da mi navedu barem jednu. Naravno da mislim na nacionalnu himnu Bošnjaka kao što je kod Srba - "Bože Pravde", kod Hrvata - "Lijepa naša", kod Crnogoraca - narodna "Onamo, onamo", ili zajednička državna "Oj lijepa majska zoro" (imaju dvije).

Dakle, nacionalnu pjesmu koju imaju svi normalni narodi na svijetu i kojom bi se Bošnjaci ponosili i pjevali je u prigodama koje su za to predvidjene. Kad se pjeva da se naježiš od radosti kao nekad kad se svirala "Hej Sloveni" - pri tom ne mislim na ilahije i kaside.

Hvala unaprijed. :sad:
krkanko
Posts: 247
Joined: 12/01/2007 19:31

#2

Post by krkanko »

Imamo bosansku himnu, a ne bosnjacku, a to je ''Jedna si jedina''.
Kula08
Posts: 52
Joined: 12/10/2006 20:11

#3

Post by Kula08 »

krkanko wrote:Imamo bosansku himnu, a ne bosnjacku, a to je ''Jedna si jedina''.
Znam ja da postoji bosanska, ima ton - nema slika. Ja sam pitao za bošnjačku himnu, ili više njih, što pominje Cerić - koja bi važila sa sve Bošnjake od Dobruše do Kladuše kao i za one u dijaspori. Sasvim sam konkretan u svom pitanju. Postoji i bosanski grb sa zvjezdicama (odron kamenja) koji meni ništa ne znači, ali ga poštujem kao simbol države BiH. Moj bošnjački grb može biti samo šest ljiljana vezenih u zlatu na plavoj podlozi. Vjerujem da smo se sad razumjeli.

pozz.
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#4 Re: Bosnjacki simboli

Post by forUMASH »

Cerić smatra kako je važno da Bošnjaci imaju i ističu svoje simbole, koje i drugi trebaju poštovati.
- Treba ih naviknutida i mi Bošnjaci imamo svoje simbole, grbove, svoje himne. Vidjet ćete, kad se oni naviknu, onda će to biti sasvim normalno. No, neće se naviknuti dok ih ne naviknemo - smatra Cerić.
....sad ce Jastreb reci da je ovo jos jedan iz niza taktickih poteza sa svrhom jacanja cijelovitosti i gradjanske prirode BIH....
krkanko
Posts: 247
Joined: 12/01/2007 19:31

#5

Post by krkanko »

Kula08 wrote:
krkanko wrote:Imamo bosansku himnu, a ne bosnjacku, a to je ''Jedna si jedina''.
Znam ja da postoji bosanska, ima ton - nema slika.
Ne mislim na ovu sadasnju himnu BiH, nego na himnu RBiH ''Jedna si jedina'' jel citas sta pisem i nije bosnjacka himna, nego bosanska.
Kula08
Posts: 52
Joined: 12/10/2006 20:11

#6

Post by Kula08 »

krkanko wrote:
Kula08 wrote:
krkanko wrote:Imamo bosansku himnu, a ne bosnjacku, a to je ''Jedna si jedina''.
Znam ja da postoji bosanska, ima ton - nema slika.
Ne mislim na ovu sadasnju himnu BiH, nego na himnu RBiH ''Jedna si jedina'' jel citas sta pisem i nije bosnjacka himna, nego bosanska.
Krkanko, ja sam pročitao što si ti napisao. Pjesma "Jedna si jedina" nije službena himna BiH. To je samo patriotska pjesma koja pjeva o Bosni i Hercegovini, a takvih i sličnih ima bezbroj. Službena himna BiH " ima ton - nema slika". Za Bošnjačku himnu ja dosad nisam znao da postoji, dok nisam pročitao šta je rekao Cerić. Dakle, ja mislim na našu narodnu bošnjačku himnu. Imamo li je ili nemamo? :?
krkanko
Posts: 247
Joined: 12/01/2007 19:31

#7

Post by krkanko »

Hehe e stvarno si nemoguc.
Ocigledno nisi nikad zivio u Republici Bosni i Hercegovini.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#8

Post by kub lajkan »

Kula08 wrote:Sasvim sam konkretan u svom pitanju. Postoji i bosanski grb sa zvjezdicama (odron kamenja) koji meni ništa ne znači, ali ga poštujem kao simbol države BiH. Moj bošnjački grb može biti samo šest ljiljana vezenih u zlatu na plavoj podlozi.
Ja sve kont'o da su ljiljani bili bosanski grb...

Uostalom, sinko, ne moze odmah sve... "nacija u razvoju, slaba razmjena robe, nase bogatstvo je bratstvo jedinstvo"... :D
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11029
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#9

Post by Prpa.ba »

"Turcin" Ceric je poznat po nebulozama, ne panicarite :-) :lol: :D
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#10

Post by MoHiKaNaC »

mi takve himne nemamo osim ako se himnom ne moze smatrati ona bajramska od, cini mi se, Pitica ''Nek mirisu avlije...'' :D....i ne smatram da je moramo imati.....kad se vec do sada nije neka izdvojila bolje je onda ne izmisljati

haugh!

p.s.
a sta je Ceric mislio samo ptice znaju...
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#11

Post by zzzzz »

Vjerovatno je mislio da iskljucivo za sebe prisvojimo (posto ih drugi nece) i vise ih isticemo "sest ljiljana" i "jedna si jedina"

Ako Siroki na svom stadionu ima pored drzavne zastave i sahovnicu, zastavu hrvatskog naroda, mogu Sarajevo, Zeljo, Velez, Celik, Sloboda izvisiti "ljiljane" pored drzavne zastave.
Bechir
Posts: 97
Joined: 30/12/2006 12:46
Location: Svizzera

#12

Post by Bechir »

kub lajkan wrote:
Kula08 wrote:Sasvim sam konkretan u svom pitanju. Postoji i bosanski grb sa zvjezdicama (odron kamenja) koji meni ništa ne znači, ali ga poštujem kao simbol države BiH. Moj bošnjački grb može biti samo šest ljiljana vezenih u zlatu na plavoj podlozi.
Ja sve kont'o da su ljiljani bili bosanski grb...

Uostalom, sinko, ne moze odmah sve... "nacija u razvoju, slaba razmjena robe, nase bogatstvo je bratstvo jedinstvo"... :D
Naravno da je bosanski grb ali i bosnjacki. :)

http://www.ceeol.com/aspx/getdocument.a ... ed1e5babd0
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#13

Post by BSn »

Kao pripadnik nacije, koja stoljecima obitava na prostoru BiH, ja smatram da su obiljezja BiH, ustvari, moja nacionalna obiljezja!

Tu podrazumijevam neka historijska obiljezja, koja su nastala u "narodu" i imaju simboliku!

Tu, dakako, ne podrazumjevam nametnuta obiljezja, koja nije birao narod i imaju historiju "staru" tek nekoliko godina! - Takva obiljezja u vecem dijelu moga naroda, tj. moje nacije, izazivaju samo podsmijeh, svojim dizajnom i laznom simbolikom!


Dakle, ja svojim nacionalinim obiljezima smatram:
- GRB: sa ljiljanima
- ZASTAVU: bijela podloga, s gore pomenutim grbom
- HIMNA: "Jedna si i jedina", "Mila, sura i zestoka" - ove dvije pjesme smatram nacionalnim himnama, jer velicaju bosansku historiju i poblize oslikavaju BiH kao drzavu!



Sad, neko ce reci da ovo nema veze sa nacijom kojoj pripadam, ali moja obiljezja su ona koje ja nazivam SVOJIMA, i ona koja u meni bude osjecaje -PATRIOTSKE - naravno!
Bulbull
Posts: 37
Joined: 11/12/2006 18:51

#14

Post by Bulbull »

E blago vama i vasoj lijepoj pameti. Pa reis Ceric upravo govori o ovakvim tipovima Bosnjaka kojima svoje nevalja, koji vise vole tude, koji bi da postanu Amerikanci, mozda Njemci ili mozda Madari. Koji ismijavaju svoju tradiciju, svoj identitet (ako uopste i znaju sta je to), svoj narod.
Ovakvi tipovi bi se mogli drzati parole "Zivio Dodik", "Zivio Spiric i njima slicni".
Steta sto bog dragi nekome da glavu samo za sisanje...
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#15

Post by biscanka84 »

Ona nasa Bosanska je ujedno i Bosnjacka jer rijetko je ko i pjeva osim Bosnjaka

a nasi simboli su koliko znam mjesec i zvjezda i zlatni ljiljani..tako sam bar citala :)
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#16

Post by Liberalism »

Eto samo je problem himna i grbovi Bosnjaka i kad nam ih Reis da, svi ce se nasi problemi rjesiti.

I ovaj reis je poludio. Eto ako se bosnjaci kao ne okupe, proci cemo kao muslimani u Spaniji.

Posto se svi svi bosnjaci nikad nece okupiti u krdo kojem bi Reis i njegovi politicki favoriti komandovali kao stoci, vi koji postujete i cijenite ono sto on govori, bolje vam je da pakujete kofere - jer ce te nayebati ko muslimalni u spaniji.

Ko zna mozda vas bosnjaka himna i grb spasi :-) :)
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#17

Post by BSn »

biscanka84 wrote:Ona nasa Bosanska je ujedno i Bosnjacka jer rijetko je ko i pjeva osim Bosnjaka

a nasi simboli su koliko znam mjesec i zvjezda i zlatni ljiljani..tako sam bar citala :)
Ova nasa bosanska ne postoji, ustvari, postoji nesto nametnuto i bez ikakve logike, osim sto ima jedan instrumentalni dio, koji neodoljivo podsjeca na "Boze pravde"!


Ne pjeva je niko, a kako bi je i pjevao kad nema rijeci!


I sad bi Bulbull da kaze kako takvo nesto nije za ismijavanja, ma nemoj!

Pa i jeste sprdancija da ti svira himna bez rijeci i da ti je zastava k'o da se dijete igralo bojicama (dobro neko rece, isto k'o znak: odron s desne strane)!

To i ocito jeste nametnuto da bi nas ismijavali, a mi pristali na to objerucke, "nek i mi imamo zastavu, koja se svidja svim narodima i himnu, koju 'pjevaju' svi narodi", e bas im se svidja i bas je pjevaju - niko od ta tri naroda!


Sto se mene tice, ti se i dalje, slobodno, ponosi "varta" zastavom i instrumentalom, koja veze s vezom nema, a neki je nazivaju himna!

Ja cu radije da svojim smatram "nacionalne" simbole!
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#18

Post by zzzzz »

Pa Bosnjaci jesu uglavnom najebali kao muslimani u Spaniji...u vise navrata, ne treba mi nikakav Reis da bi to znao.

Krdo je potrebno ukoliko zelis da opstanes na Balkanu
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#19

Post by MuaDib »

Da vam pomognem nacionalna himna Bošnjaka u Hrvatskoj je " Ja sin sam tvoj". A pošto reis Cerić ima velike veze sa Zagrebom, vjerovatno da je riječ o navedenoj himni. Što se grbova tiće Bošnjaci trebaju osmisliti svoju nacionalnu zastavu i grb. Dok zastavu sa ljiljanima treba predstavljati kao svebosanski i patriotski simbol i boriti se za njeno vračanje u službenu upotrebu.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#20

Post by Grom iz vedra neba »

Bošnjaci imaju svoj grb, to je zlatni ljiljan na zelenoj podlozi. Ostala simbolika Bosnjaka je identicna za simbole Republike BiH, jer Bosnjaci svoj nacionalni identitet vezu za drzavu.

Dakle, grb je ljiljan na zelenoj podlozi, zastava je RBiH zastava, himna je Jedna si jedina...
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#21

Post by Grom iz vedra neba »

MuaDib wrote:Da vam pomognem nacionalna himna Bošnjaka u Hrvatskoj je " Ja sin sam tvoj". A pošto reis Cerić ima velike veze sa Zagrebom, vjerovatno da je riječ o navedenoj himni. Što se grbova tiće Bošnjaci trebaju osmisliti svoju nacionalnu zastavu i grb. Dok zastavu sa ljiljanima treba predstavljati kao svebosanski i patriotski simbol i boriti se za njeno vračanje u službenu upotrebu.
A sto se ti i dalje pretvaras da si Bosnjak, kada te je raja vec skontala?! Zar ti nije dosadilo da glumatas, a i nije casno, vise je jadno. A onda pokusavas da proguras stavove Vojislava Sesalja kako je Jugoslaviju srusio Vatikan i masoni :-) kako je BiH trebala ostati sa Srbijom umjesto nezavisnoti, kako je 3.500 hiljade Srba pobijeno u Sarajevu :-) Nemoj brate licemjerja, nije casno.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#22

Post by Grom iz vedra neba »

Liberalism wrote:Eto samo je problem himna i grbovi Bosnjaka i kad nam ih Reis da, svi ce se nasi problemi rjesiti.

I ovaj reis je poludio. Eto ako se bosnjaci kao ne okupe, proci cemo kao muslimani u Spaniji.

Posto se svi svi bosnjaci nikad nece okupiti u krdo kojem bi Reis i njegovi politicki favoriti komandovali kao stoci, vi koji postujete i cijenite ono sto on govori, bolje vam je da pakujete kofere - jer ce te nayebati ko muslimalni u spaniji.

Ko zna mozda vas bosnjaka himna i grb spasi :-) :)
Vrlo jeftino relativiziranje. Reci to npr. Hrvatima, pa ces cuti njihov odgovor o njihovim simbolima.
Kula08
Posts: 52
Joined: 12/10/2006 20:11

#23

Post by Kula08 »

Grom iz vedra neba wrote:Bošnjaci imaju svoj grb, to je zlatni ljiljan na zelenoj podlozi. Ostala simbolika Bosnjaka je identicna za simbole Republike BiH, jer Bosnjaci svoj nacionalni identitet vezu za drzavu.

Dakle, grb je ljiljan na zelenoj podlozi, zastava je RBiH zastava, himna je Jedna si jedina...
Ču, nacionalni simbol ljiljn na zelenoj podlozi. :shock:

To za ove što računaju historiju Bosne od okupacije zločinca Fatiha i azijatskih turskih hordi.
krkanko
Posts: 247
Joined: 12/01/2007 19:31

#24

Post by krkanko »

Kula08 wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Bošnjaci imaju svoj grb, to je zlatni ljiljan na zelenoj podlozi. Ostala simbolika Bosnjaka je identicna za simbole Republike BiH, jer Bosnjaci svoj nacionalni identitet vezu za drzavu.

Dakle, grb je ljiljan na zelenoj podlozi, zastava je RBiH zastava, himna je Jedna si jedina...
Ču, nacionalni simbol ljiljn na zelenoj podlozi. :shock:

To za ove što računaju historiju Bosne od okupacije zločinca Fatiha i azijatskih turskih hordi.
Ako cemo racunati period 'muslimana' kada nam je bilo zabranjeno nazivati se Bosnjacima zastava je bila polumjesec izmedju 2 zelene pruge(sda je to iskoristila za svoju zastavu). Nakon '92 Bosnjaci vracaju svoje nekadasnje historijske simbole grb i zastavu(6 ljiljana na plavoj podlozi). A ovo sto je neko izmislio i stavio u grb federacije je glupost.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#25

Post by Grom iz vedra neba »

Kula08 wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Bošnjaci imaju svoj grb, to je zlatni ljiljan na zelenoj podlozi. Ostala simbolika Bosnjaka je identicna za simbole Republike BiH, jer Bosnjaci svoj nacionalni identitet vezu za drzavu.

Dakle, grb je ljiljan na zelenoj podlozi, zastava je RBiH zastava, himna je Jedna si jedina...
Ču, nacionalni simbol ljiljn na zelenoj podlozi. :shock:

To za ove što računaju historiju Bosne od okupacije zločinca Fatiha i azijatskih turskih hordi.
Da ljiljan je simbol Bosne, a zelana boja je simbol nase vjere. To je bosnjacki simbol. Btw, kakve su ti ovo konstrukcije svega ti: "okupacije zločinca Fatiha i azijatskih turskih hordi". Kao da citam Vecernji list. Na bosanskom se kaze, azijskih, a na hrvatskom azijatskih. Malo manje rasizma, vise tolerenacije ne bi ti skodilo. I ne prosipaj se svega ti. Fatih je bio jedan od najmocnijih vladara svih vremena, izdao je prvi dokument u Evropi o postivanju druge vjere, katolicke, ahdnama, koja se cuva u Fojnici, a Osmansko carstvo je bilo najjaca imperija u to doba. Uostalom sta tebe briga za bosnjacke simbole, kada nisi Bosnjak?
Post Reply