Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#26 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Geronimo81 »

Geronimo81 wrote:
BHCluster wrote:
Jazz_Junkie wrote: Ovi ljudi su se za hrvatstvo odlucili davno prije rodjenja Tudjmana i Suska. Mozda bi danas bili Bosnjaci u etnickom smislu da je ta ideja naisla na odjek tada (austrougarski period), ali kako su bosnjastvo i sami muslimani odbili i ono tako u BiH ostalo marginalizirano na nekoliko skolovanih zemljoposjednika, kako bi tek dospjelo do Madjarske. Hrvatski nacionalni pokret u 19. stoljecu je dobrim dijelom nastao kao reakcija na agresivnu madjarizaciju, pa je upravo to hrvatstvo odigralo bitnu ulogu u spasavanju jezika i identiteta ovih Bosnjaka.
Bosna i Hercegovina je tada bila otvoreno polje za razne nacionalne eksperimente kao sto je cak i danas, tako da identiteti kakvi su danas tada u BiH jednostavno nisu postojali. I ne samo u BiH nego sirom jugoistocne Evrope i sire. Cak ni austrijski nacionalni identitet nije postojao do zavrsetka Drugog svjetskog rata. Tvoja retorika da su bosanski katolici i pravoslavci prodali svoje identitete za neke idela koji su neostvarivi slici bas onoj da su muslimani prodali vjeru za veceru. Projicirati danasnje politicke prilike u period od prije 200-300 i vise godina je cisti anahronizam i paranoja. Kada smo vec kod osoba koji su "prodali identitet za neke ideale koji su neostvarivi", mozemo kao primjer uzeti forumasa ikrime koji za sebe kaze da mu je pripadnost tzv. ummetu primordijalni identitet, te da je on tako i Pakistanac, Iranac, Turcin etc., te da bosnjastvo ne igra nekakvu ulogu u njegovom zivotu. To je njegovo pravo, ali tebi sada postavljam pitanje da li ta "prodaja identiteta" vazi i za njega?
Katolici i pravoslavci u BiH od kraja 19. stoljeca adaptiraju hrvatstvo i srpstvo kao svoje nacionalne identitete. To je realnost i tko je muslimanima kriv sto su se primarno identificirali sa vjerom. Nacionalnost bazira na mitovima i u Evropi je zauzela ono "sveto mjesto" koje je nekoc pripadalo vjeri. To je bio slucaj u 19. stoljecu, pa sve do kraja Drugog svjetskog rata. Nacionalni konstrukt je mit kao i vjera, ali mi ovdje diskutujemo u okviru tih nekakvih zavicajnih identiteta i ovi madjarski Bosnjaci to ocito gaje. Ali oni nisu Bosnjaci u etnickom slislu nego Hrvati, jer se sami tako izjasnjavaju. I u BiH danas zive Bosnjaci, Srbi i Hrvati i s time imas da se pozdravis, inace nema mira i napretka. Biti Srbin ili Hrvat se ne kosi sa priznavanjem BiH kao domovine. Za BiH bi najbolje bilo neko otvoreno bosanstvo, bez mitova i opterecenja proslosti, bez trabunjanja o nekakvom Kulinu banu i kralju Tvrtku, nego ideja suzivota i buducnosti kao alternativa gradjanima. Medjutim, ta ideja nazalost ne samo da ne uziva popularnost medju Srbima i Hrvatima, nego i Bosnjacima. Povijesno iskustvo Bosnjaka je negiranje njihove posebnosti, tako da se covjek mora zapitati zasto neki Bosnjaci osjecaju potrebu da negiraju druge?
Znaci ovaj tekst koji je objavljen na slobodnaevropa.org a zadnji put izmjenjen 01.05.2010 09:22, je potpunona laz i neistina kada katolici porijeklom iz BiH koji zive u Madarskoj a nazivaju sebe Bosnjacima, zar je to tako lose. A to sto ti napisa za katoloke i pravoslavce Bosne i Hercegovine od 19. vijeka stoji i odnosi se na Bosnu i Hercegovinu samo u ovom clanku se neradi o BiH nego o Madarskoj gdje se tih 8000 ljudi usudlilo sebe nazvati Bosnjacima, jedino ako je ovaj tekst od novinarke "slobodne europe" lazan i neistinit.

A sto se tice tog forumasa i njegovog osjecaja pripadnosti ili ti ga da je Pakistanac, Iranac, Turcin etc.. to on moze biti ako moze dokazati to porijeklo. I jos nesto ja nigdje nisam napisao da su katolici i pravoslavci u Bosni i Hercegovini prodalii svoj identitet za neostvarljive ideale to si ti sam zakljucio!
Nije lažan vec je malo izvuceno iz konteksta pa ispada kao da se izjasnjavaju nacionalno bosnjaci.
Ivica đurok je presjednik hrvatske pečuške samouprave

http://www.croatica.hu/fileadmin/glasni ... ternet.pdf

i u dnu imas fin komentar

"Ivica Đurok smatra sebe Hrvatom, a Bošnjak mu je samo bliže hrvatsko određenje, hrvatski subetnikum, poput Šokac, Bunjevac, Gradišćanski Hrvat i sl. Novinaru je to, svjesno ili nesvjesno, promaklo"
Ma i Sulejman Tihic bi se smatro Hrvatom kada bi mu neko sukno stolicu malo krupniju.[/quote]

Jesi no ti par postova ranije rekao kako nikada nisi spominjao prodaju nacije za večeru :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#27 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by BHCluster »

Geronimo81 wrote:
Jesi no ti par postova ranije rekao kako nikada nisi spominjao prodaju nacije za večeru :D
Upravo tako to su vas dvojce zakljuci nisu moji, ali sta ces kada nemoze drugacije. Nego ima li igdje Hrvatskih Boisanaca?
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#28 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Geronimo81 »

BHCluster wrote:
Geronimo81 wrote:
Jesi no ti par postova ranije rekao kako nikada nisi spominjao prodaju nacije za večeru :D
Upravo tako to su vas dvojce zakljuci nisu moji, ali sta ces kada nemoze drugacije. Nego ima li igdje Hrvatskih Boisanaca?
Normala i istiniti zakljuci sa točnom jednadžbom koju si postavio .Kao neko glup ovdje pa te nije skontao sta zelis reci ;)
Normalno da nemoze drugačije proslo je 100 godina od nacionalni preporoda a za to nisu krivi hrvati.
Pa eto ti ih puna hrvatska koji se jos nisu vratili na svoja ognjista .
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#29 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by BHCluster »

Geronimo81 wrote:
BHCluster wrote:
Geronimo81 wrote:
Jesi no ti par postova ranije rekao kako nikada nisi spominjao prodaju nacije za večeru :D
Upravo tako to su vas dvojce zakljuci nisu moji, ali sta ces kada nemoze drugacije. Nego ima li igdje Hrvatskih Boisanaca?
Normala i istiniti zakljuci sa točnom jednadžbom koju si postavio .Kao neko glup ovdje pa te nije skontao sta zelis reci ;)
Normalno da nemoze drugačije proslo je 100 godina od nacionalni preporoda a za to nisu krivi hrvati.
Pa eto ti ih puna hrvatska koji se jos nisu vratili na svoja ognjista .

Ovdje se radi o konkretnom slucaju, i vodimo raspravu o vec spomenutom, a ti kao i u drugim temama mjesas kruske i jabuke kako bi dokazivo nesto trece. Ja sam samo napiso kako je fino da nakon toliko godina ti ljudi i dan danas sebe nazivaju Bosnjacima i ako su rodeni Madari sto vidim mnogima smeta jer biti Bosnjak ili ti ga Bosnjanin ili pak Bosanac je vemo razuzna rijece. Svasta ljudi moji dokle smo dosli...
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#30 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by theTruePath »

Bosanci i Hrvati,tako se nazivaju

jako je lijepo sto je to tako,mada mi od toga nemamo nista,prema onom tekstu sve veci broj se asimilira,,u skolama ne biraju hrvatski jezik jer im roditelji smatraju da je korisnije da biraju engleski ili njemacki
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#31 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by zemomak »

ako se ovi bosnjaci iz madjarske 'smatraju' hrvatima onda smo i mi bosnjaci koji zivimo u bosni hrvati...ne moze bosnjak u jednom slucaju bit geografska odrednica i to zadrzala se vjekowima u drugoj stranoj zemlji (nisu asimilirani ni od madjara ni hrvata),a u drugom etnicka pripadnost...hehe
Last edited by zemomak on 17/05/2010 15:44, edited 1 time in total.
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#32 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Geronimo81 »

BHCluster wrote:]
BHCluster wrote:
Geronimo81 wrote:

Upravo tako to su vas dvojce zakljuci nisu moji, ali sta ces kada nemoze drugacije. Nego ima li igdje Hrvatskih Boisanaca?
Normala i istiniti zakljuci sa točnom jednadžbom koju si postavio .Kao neko glup ovdje pa te nije skontao sta zelis reci ;)
Normalno da nemoze drugačije proslo je 100 godina od nacionalni preporoda a za to nisu krivi hrvati.
Pa eto ti ih puna hrvatska koji se jos nisu vratili na svoja ognjista .

Ovdje se radi o konkretnom slucaju, i vodimo raspravu o vec spomenutom, a ti kao i u drugim temama mjesas kruske i jabuke kako bi dokazivo nesto trece. Ja sam samo napiso kako je fino da nakon toliko godina ti ljudi i dan danas sebe nazivaju Bosnjacima i ako su rodeni Madari sto vidim mnogima smeta jer biti Bosnjak ili ti ga Bosnjanin ili pak Bosanac je vemo razuzna rijece. Svasta ljudi moji dokle smo dosli...
Ne radi se o sledecem nasao si tekst u kojem se izostavlja da se izjasnjavaju hrvati i gdje ispada kao da su se nacionalno izjasnili kao bosnjaci.Tu nema nista lose sto sebe smatraju bosnjacima ili bosancima pa i ja sebe smatram hercegovackim hrvatom kao xy hrvata koji su iz BiH ili van nje.
Ti pokusavas oko kole da napises da su prodali BiH zato sto se sada izjasnjavaju nacionalno kao hrvati
Onda izbjegavas to hrvat napisati i stavljas bosanski katolik pokusavajuci povezati ih sa onima koji se danas izjasnjavaju kao bosnjaci.
Onda meni podmeces to kako se grozim sto sebe smatraju "bosnjacima" dapače nemislim da tu ima ista lose i to sto gaje bosanske obicaje pa i ja gajim hercegovacke običaje ne obicaje slavonaca,zagoraca,međimuraca ali se nacionalno izjasnjavam kao i velika vecina slavonaca,zagoraca,međimuraca a tako i ovi o kojima pricamo.

PS:Pogledaj naslov teme pa ces onda skontati o cemu ja pisem
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#33 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by BHCluster »

Geronimo81 wrote: Ne radi se o sledecem nasao si tekst u kojem se izostavlja da se izjasnjavaju hrvati i gdje ispada kao da su se nacionalno izjasnili kao bosnjaci.Tu nema nista lose sto sebe smatraju bosnjacima ili bosancima pa i ja sebe smatram hercegovackim hrvatom kao xy hrvata koji su iz BiH ili van nje.
Ti pokusavas oko kole da napises da su prodali BiH zato sto se sada izjasnjavaju nacionalno kao hrvati
Onda izbjegavas to hrvat napisati i stavljas bosanski katolik pokusavajuci povezati ih sa onima koji se danas izjasnjavaju kao bosnjaci.
Onda meni podmeces to kako se grozim sto sebe smatraju "bosnjacima" dapače nemislim da tu ima ista lose i to sto gaje bosanske obicaje pa i ja gajim hercegovacke običaje ne obicaje slavonaca,zagoraca,međimuraca ali se nacionalno izjasnjavam kao i velika vecina slavonaca,zagoraca,međimuraca a tako i ovi o kojima pricamo.

PS:Pogledaj naslov teme pa ces onda skontati o cemu ja pisem
Ne ne to su tvoji zakljuci ja nepokusavam nista da dokazem oni su otisli iz BiH radi opravdanih razloga, a ostali su Bosnjaci i gaje Bosanske obicaje iako su rodjeni Madari, a tebi najveci neprijatelj je tvoje pogresno tumacenje onoga sto je napisano.

P.S.
Koliko ima u Madarskoj Hrvatskih Bosanaca, znali neko?
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#34 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Geronimo81 »

BHCluster wrote:
Geronimo81 wrote: Ne radi se o sledecem nasao si tekst u kojem se izostavlja da se izjasnjavaju hrvati i gdje ispada kao da su se nacionalno izjasnili kao bosnjaci.Tu nema nista lose sto sebe smatraju bosnjacima ili bosancima pa i ja sebe smatram hercegovackim hrvatom kao xy hrvata koji su iz BiH ili van nje.
Ti pokusavas oko kole da napises da su prodali BiH zato sto se sada izjasnjavaju nacionalno kao hrvati
Onda izbjegavas to hrvat napisati i stavljas bosanski katolik pokusavajuci povezati ih sa onima koji se danas izjasnjavaju kao bosnjaci.
Onda meni podmeces to kako se grozim sto sebe smatraju "bosnjacima" dapače nemislim da tu ima ista lose i to sto gaje bosanske obicaje pa i ja gajim hercegovacke običaje ne obicaje slavonaca,zagoraca,međimuraca ali se nacionalno izjasnjavam kao i velika vecina slavonaca,zagoraca,međimuraca a tako i ovi o kojima pricamo.

PS:Pogledaj naslov teme pa ces onda skontati o cemu ja pisem
Ne ne to su tvoji zakljuci ja nepokusavam nista da dokazem oni su otisli iz BiH radi opravdanih razloga, a ostali su Bosnjaci i gaje Bosanske obicaje iako su rodjeni Madari, a tebi najveci neprijatelj je tvoje pogresno tumacenje onoga sto je napisano.

P.S.
Koliko ima u Madarskoj Hrvatskih Bosanaca, znali neko?
Rekoh ti ja nisam glup znam sta pises i sta pokusavas da kazes .Ako sam u krivu onda napisi ovako "Bosnjacka zajednica hrvata" sto bi bilo ispravno .
Neznam ali znam da ima bosanski hrvata
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#35 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by theTruePath »

BHCluster wrote:
Geronimo81 wrote: Ne radi se o sledecem nasao si tekst u kojem se izostavlja da se izjasnjavaju hrvati i gdje ispada kao da su se nacionalno izjasnili kao bosnjaci.Tu nema nista lose sto sebe smatraju bosnjacima ili bosancima pa i ja sebe smatram hercegovackim hrvatom kao xy hrvata koji su iz BiH ili van nje.
Ti pokusavas oko kole da napises da su prodali BiH zato sto se sada izjasnjavaju nacionalno kao hrvati
Onda izbjegavas to hrvat napisati i stavljas bosanski katolik pokusavajuci povezati ih sa onima koji se danas izjasnjavaju kao bosnjaci.
Onda meni podmeces to kako se grozim sto sebe smatraju "bosnjacima" dapače nemislim da tu ima ista lose i to sto gaje bosanske obicaje pa i ja gajim hercegovacke običaje ne obicaje slavonaca,zagoraca,međimuraca ali se nacionalno izjasnjavam kao i velika vecina slavonaca,zagoraca,međimuraca a tako i ovi o kojima pricamo.

PS:Pogledaj naslov teme pa ces onda skontati o cemu ja pisem
Ne ne to su tvoji zakljuci ja nepokusavam nista da dokazem oni su otisli iz BiH radi opravdanih razloga, a ostali su Bosnjaci i gaje Bosanske obicaje iako su rodjeni Madari, a tebi najveci neprijatelj je tvoje pogresno tumacenje onoga sto je napisano.

P.S.
Koliko ima u Madarskoj Hrvatskih Bosanaca, znali neko?

Nemoj se jarane praviti slijepim,,ako u skolama uce hrvatski,u crkvama hrvatski,,onda je ocito da su bosnjacki hrvati(kao sto i sami kazu).

Nema hrvatskih bosanaca ali zato ima bosanskih hrvata :D
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#36 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by zemomak »

Image

Image

ima li ko narodne nosnje iz bosne, okolina varesa i olova , pa da uporedimo :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#37 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by theTruePath »

Trazi pod hrvatska narodna nosnja,imao sam ja neke slike slicne tim slikama(zenski,muska nosnja je vjerovatno nesto sto su pokupili u Madjarskoj) ..uglavnom nisu bile iz varesa vec opcenito hrvatska nosnja
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#38 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Hrast »

BHCluster wrote:
Geronimo81 wrote: Ne radi se o sledecem nasao si tekst u kojem se izostavlja da se izjasnjavaju hrvati i gdje ispada kao da su se nacionalno izjasnili kao bosnjaci.Tu nema nista lose sto sebe smatraju bosnjacima ili bosancima pa i ja sebe smatram hercegovackim hrvatom kao xy hrvata koji su iz BiH ili van nje.
Ti pokusavas oko kole da napises da su prodali BiH zato sto se sada izjasnjavaju nacionalno kao hrvati
Onda izbjegavas to hrvat napisati i stavljas bosanski katolik pokusavajuci povezati ih sa onima koji se danas izjasnjavaju kao bosnjaci.
Onda meni podmeces to kako se grozim sto sebe smatraju "bosnjacima" dapače nemislim da tu ima ista lose i to sto gaje bosanske obicaje pa i ja gajim hercegovacke običaje ne obicaje slavonaca,zagoraca,međimuraca ali se nacionalno izjasnjavam kao i velika vecina slavonaca,zagoraca,međimuraca a tako i ovi o kojima pricamo.

PS:Pogledaj naslov teme pa ces onda skontati o cemu ja pisem
Ne ne to su tvoji zakljuci ja nepokusavam nista da dokazem oni su otisli iz BiH radi opravdanih razloga, a ostali su Bosnjaci i gaje Bosanske obicaje iako su rodjeni Madari, a tebi najveci neprijatelj je tvoje pogresno tumacenje onoga sto je napisano.

P.S.
Koliko ima u Madarskoj Hrvatskih Bosanaca, znali neko?

Uopste nema razloga praviti se budalom - potomci Bosnjana koji su napustili Bosnu pred osmanskom najezdom u 15. vijeku su katolicke im vjere radi danas Hrvati.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#39 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by zemomak »

cini mi se da su osmanlije i taj dio madjarske koji ovi bosnjaci naseljavaju dugo drzali pod okupacijom tako da ne znam jesu li oni tamo otisli kao izbjeglice pred turskom sabljom ili kao emigranti trbuxom za kruxom :)


a danas sam na nasao neki clanak na madjarskom jeziku sa madjarskog sajta pa sam to preveo nesto pomocu ovo google prevodioca , tamo stoji da su isti ovi baranjski bosnjaci prije 100 godina svoj jezik zvali bosanski...
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#40 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Goran_35 »

Bunjevci-u Vojvodini su koncno dobili nacionalnost -Bunjevci!A to su zapravo Bosnjaci,katolici samo ih se nasilno pokusalo uvesti u Hrvate,sto naravno nije uspjelo ikao su cak po partijskoj direktivi nasilno popisivani po nacionalnosti kao Hrvati.Preko 100 godina traje njihovo opiranje nasilnim pokusajima da se izjasne kao Hrvati!

Takodjer i Sokci su Bosnjaci - katolici,ali velika vecina ih se ipak izjasnjava kao Hrvati.

Zajednicki im je jezik-starobosanska ikavica.Najpoznatiji Bunjevac je Zvonko Bogdan
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#41 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Goran_35 »

Koga interesuje vise-izvolte na bujevacki divan :)


http://bunjevci.com/forum/
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#42 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by pojedinac »

Migracija naroda kroz istoriju je mnogo bilo poput zadnjih 90-tih do danas.

a Pécs- környéki bosnyákok népviselete 1 / Pécs- neighbourhood bosnians his national costume 1






Da li su vam ovi simboli [grb] poznati?
Image
http://keptar.kapos.hu/17/m/46

Pojam Bošnjaci iz mađarske enciklopedije:
bosnyákok
1. Bosznia délszláv lakóinak népneve. A középkorban Boszniát a magyar királyok bánságok formájában Mo.-hoz csatolták. Az oszmán-török terjeszkedésével, a 15. sz.-tól súlyos harcok színterévé vált, ami jelentékeny tömegű magyar katonaság jelenlétével járt együtt. Egyben azonban azt is eredményezte, hogy a 16–17. sz.-ban nagyon sok boszniai eredetű menekült telepedett meg hazánkban. Részben ez az oka annak, hogy a bosnyák elnevezés a mo.-i → sokácok egy részét jelöli. Az oszmán hatalom helyi megszilárdulása után jelentékeny számban lettek Bosznia lakói mohamedánokká. A mo.-i török politikai-gazdasági adminisztrációban, a katonai szervezetben nagy volt a mohamedán bosnyákok száma. Egyébként iparos, kereskedő bosnyákok gyakori lakói voltak a a 18–19. sz.-ban a hazai városoknak. D-Mo. városaiban (mint pl. Pécsett) elkülönülten éltek. A bosnyákok hazai betelepedése, diaszporái hozzájárultak népünk közép- és újkori balkáni kapcsolatainak elmélyüléséhez. A délszláv műveltségen kívül az oszmán-török kultúrát és a mohamedán tradíció egyes elemeit közvetítették. A 19. sz. folyamán a török hatalom gyengülésével az Osztrák-Magyar Monarchia katonailag megszállta Boszniát és Hercegovinát. Ezt követően ismét megélénkültek a gazdasági, kulturális kapcsolatok a magyarság és a bosnyákok között. Ebben az időben néhány ezer magyar agrárproletár is letelepült Boszniában. A bosnyák név szerb-horvát eredetű. A Boszniából betelepedett r.k.-okat a Duna mentén rácoknak, rác katolikusoknak (Dusnok, Bátya) nevezik népi szóhasználatban. – 2. vándorkereskedő jelentése is kialakult.
http://mek.niif.hu/02100/02115/html/1-924.html
prijevod:
Bošnjaci

1. Južnoslavenskih stanovnike Bosne népneve. Bosna u srednjem vijeku, kraljevi Ugarske Mo Banata obrazac u prilogu. Osmansko-turska ekspanzija, 15 stoljeću iz scenu teških borbi postala značajna prisutnost u mađarskom vojska je bila u pratnji težinu. U isto vrijeme, međutim, također je rezultiralo 16-17. stoljeća u podrijetlo, mnogi bosanski izbjeglica doselio u našoj zemlji. Djelomično je to razlog da se naziv sokácok bosanskih Mo → Nijedan dio predstavlja. Osmanskog Carstva, nakon konsolidacije lokalne vlasti su značajan broj muslimanskih stanovnika Bosne. Ne Mo turski politički i ekonomski uprave, vojna organizacija bio velik broj muslimanskih Bošnjaka. Štoviše, obrtnici, trgovci, stanovnici su često bili Bošnjaci aa 18-19. stoljeća u kući gradovima. D-Mo. gradovi (kao što su. Pečuh) živjeli odvojeno. Bosanci domaće čarape, dijaspora su doprinijeli našem modernom Balkana, Srednje i produbljivanje odnosa. Kultura južnoslavenskih izvan osmansko-turski kulture i muslimanske tradicije, određeni elementi emitiranja. 19 No. Tijekom turske vlasti, slabljenje austro-mađarske vojne okupacije Bosne i Hercegovine. To pokupila opet nakon gospodarskih i kulturnih odnosa između Mađara i Bošnjaka. U to vrijeme, čak i nekoliko tisuća Mađarski agrarnog naselili u Bosni. Naziv bosanskih Srba-hrvatskog porijekla. Bosna-S RK naselili uz Dunav rácoknak, srpski katolici (Dušnok, ujak) zove naroda običaj. - 2 putujućih izvještaj je stvoren.
http://mek.niif.hu/02100/02115/html/1-924.html
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#43 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by pojedinac »

Bunjevačka jela koja i danas prave Bošnjaci u BiH.

Bunjevačka ila sa: http://bunjevci.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=22

Lepanja = lepinja
Tarana = trahana
Kiselna = kiselna - [od kiselog mlijeka]
Gurablice = gurabije
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#44 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by theTruePath »

pojedinac wrote:Bunjevačka jela koja i danas prave Bošnjaci u BiH.

Bunjevačka ila sa: http://bunjevci.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=22

Lepanja = lepinja
Tarana = trahana
Kiselna = kiselna - [od kiselog mlijeka]
Gurablice = gurabije
to su bolan turska jela,,dosli u BIH s turcima


posebno tarhana i gurabije

Bunjevci-u Vojvodini su koncno dobili nacionalnost -Bunjevci!A to su zapravo Bosnjaci,katolici samo ih se nasilno pokusalo uvesti u Hrvate,sto naravno nije uspjelo ikao su cak po partijskoj direktivi nasilno popisivani po nacionalnosti kao Hrvati.Preko 100 godina traje njihovo opiranje nasilnim pokusajima da se izjasne kao Hrvati!

Takodjer i Sokci su Bosnjaci - katolici,ali velika vecina ih se ipak izjasnjava kao Hrvati.

Zajednicki im je jezik-starobosanska ikavica.Najpoznatiji Bunjevac je Zvonko Bogdan
ja kako vidim na tom njihovom forumu vodi se diskusija oko toga jesu li bunjevci poseban narod u istom rangu kao hrvati,srbi,bosnjaci itd ili su ipak dio hrvata,ili podgrupa hrvata,nigdje se ne spominju Bosnjaci.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#45 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by Hrast »

zemomak wrote:cini mi se da su osmanlije i taj dio madjarske koji ovi bosnjaci naseljavaju dugo drzali pod okupacijom tako da ne znam jesu li oni tamo otisli kao izbjeglice pred turskom sabljom ili kao emigranti trbuxom za kruxom :)


a danas sam na nasao neki clanak na madjarskom jeziku sa madjarskog sajta pa sam to preveo nesto pomocu ovo google prevodioca , tamo stoji da su isti ovi baranjski bosnjaci prije 100 godina svoj jezik zvali bosanski...
Moguce jer sam ja polazio od toga da su oni naseljeni u rubnim, zapadnim dijelovima danasnje Madjarske koja su nakon ukidanja madjarske feudalne drzave pripali Habzburgovcima jer su i sa druge strane, tj, u istocnoj Austriji (pokrajina Burgenland) naseljeni upravo tim rubnim dijelovima, npr. mjesto Bosnjakov Brig.

Ipak, prilicno nelogicno je da su oni u to vrijeme iz relativno sigurne i prosperitetne Bosne odlazili u rubne dijelove carstva radi poboljsanja zivotnog standarda, osim naravno ako se radilo o zasluznim ratnicima koji su tamo dobijali feudalne posjede, timare - ali ti su mahom bili muslimani a ne katolici.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#46 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by BHCluster »

theTruePath wrote:
pojedinac wrote:Bunjevačka jela koja i danas prave Bošnjaci u BiH.

Bunjevačka ila sa: http://bunjevci.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=22

Lepanja = lepinja
Tarana = trahana
Kiselna = kiselna - [od kiselog mlijeka]
Gurablice = gurabije
to su bolan turska jela,,dosli u BIH s turcima


posebno tarhana i gurabije

Bunjevci-u Vojvodini su koncno dobili nacionalnost -Bunjevci!A to su zapravo Bosnjaci,katolici samo ih se nasilno pokusalo uvesti u Hrvate,sto naravno nije uspjelo ikao su cak po partijskoj direktivi nasilno popisivani po nacionalnosti kao Hrvati.Preko 100 godina traje njihovo opiranje nasilnim pokusajima da se izjasne kao Hrvati!

Takodjer i Sokci su Bosnjaci - katolici,ali velika vecina ih se ipak izjasnjava kao Hrvati.

Zajednicki im je jezik-starobosanska ikavica.Najpoznatiji Bunjevac je Zvonko Bogdan
ja kako vidim na tom njihovom forumu vodi se diskusija oko toga jesu li bunjevci poseban narod u istom rangu kao hrvati,srbi,bosnjaci itd ili su ipak dio hrvata,ili podgrupa hrvata,nigdje se ne spominju Bosnjaci.
Ako si pogledo taj forum vidjeces i sam da se radi o istom principu kao i kod nas. Hrvati i Srbi sole pamet Bosancima i obajsnjavju im ko su i sta su. Ali neuspjesno naravno.

Najbolji primjer: http://bunjevci.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=262
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#47 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by theTruePath »

Da citao sam,a oni su podjeljeni izmedju onih koji se smatraju hrvatima,podgrupom Hrvata i Bunjevcima(kao narod poseban).A dolaze iz hercegovine,hrvatske porijeklom(dalmacije).Ipak mislim da se velika vecina izjasnjava hrvatima,a taj im je forum malo poseban(kao sto ni nasi mnogi forumi ne predstavljaju realno stanje)
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#48 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by hrabren miloradovic »

Inače tih Bošnjaka,Šokaca i Bunjevaca tj.katolika ima svuda do Budima , nekad ih je bilo mnogo više ali su pomađareni!!

I to nije nikakva nacionalna odrednica već kako neko reče zavičajna , ali svaki taj Bošnjak,Šokac i Bunjevac iz Mđarske će reći da govori rackim jezikom i da je on Rac , jer taj pojam kako su ih zvali Mađari sve njih objedinjuje u Mađarskoj!
Nekad ih je bilo u Stonom Beogradu najviše!

Inače kod Pečuja gde žive Bošnjaci ima više mesta , a većinom ih Zovu Racke Varoši!

Inače pojam Rac je nastao od mađarske reči za Rašanina tj.za srpsku državu Rašku, tako da su oni sve zvali Racima , cela Slavonija sa Vojvodinom , pa onda Banatom u Rumunije je Racia!

Inače ih je većina došla sa Čarnojevićem i stogli su do Budima čak!

Pokatoličavanje i opšte odnarođivanje kako pravoslavnih tako i katolika je dovelo do toga su najveći borci za Mađarsku i njihovi nacionalisti bili upravo iz rackih redova , najveći nacionalni mađarski pesnik Šandor Petefi(Aleksandar Petrović) je bio Rac!

Među tim Šokcima i Bunjevcima i svim ostalim Racima je kad su pomađareni ili napola asimilovani najčešće prezime Csicos(Čikoš) što u prevodu znači konjušar! :D
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#49 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by zemomak »

nije mi jasno sto vas svi zovu rasi, a vi sami sebe srbi ??? po nekom srednjevjekovnom socijalnom stalezu uzeli ime :-) ali evo sta pise ovaj xistoricar, raci su posebna nacionalna manjina u madjarskoj...i njix ne treba poistovjecivati sa ovim bosnjacima...

BOSNJACI - SOKCI I OSTALE MANJINE U MADJARSKOJ
Prof.dr. Ivica Djurok

Gledajuci povijesna zbivanja u zadnjim stoljecima u Evropi te u drugim dijelovima svijeta vidjet cemo da pitanje manjina postaje relevantna problematika gotovo svih ne homogenih drustvenih struktura. Politicari dosta cesto a i neki drugi vrlo rado govore o tzv. etnickoj renesansi krajem dvadesetoga vijeka. Uskoro ce XXI. stoljece a temeljem cinjenica misljenja sam da o etnickoj renesansi nije opravdano govoriti. Analizirajuci povijesna i socioloska zbivanja naseg geografskog podrucja mozemo konstatirati da XX vijek izuzev nekih rijetkih promjena manjinama je uglavnom donijelo samo bol, patnju, nerazumijevanje, intoleranciju i neke druge negativnosti. opcenito gledajuci, mislim da XX. stoljece nije samo stoljece manjina, to doba prvenstveno zbog interesa gospodarskih i politickih oligarhija gurnulo je etnicke i nacionalne manjine na dno drustvene ljestvice. Naravno, ne radi se o tome da je drustveni status svih manjina isti. Ne nije kao sto ni statsu svih naroda nije isti. Poviejst nas uci a interesne zajednice pak zele da narodi vjeruju ab ovo polazaj nekih nacija. Svaka sreca sto su narodu uvijek pametniji od njihovih vladara no nesreca je u tome da na kraju naseg divnog stoljeca o sudbini naroda, pogotovo malobrojnih nacija ne odlucuju oni sami vec interesi i intrike drugih.
Madjarska je jedna od onih zemalja u Evropi cija je povijest tijesno povezana s historijom susjednih drzava i sa povijescu naroda i narodnosti cijele geografsko-politicke regije. Madjarska je jedna od onih zemalja u regiji gdje manjine vec stoljecima zive, gdje je etnicka prisutnost dio drzavnog ustrojstva. Temeljem Zakona o nacionalnim i etnickim manjinama iz g. 1993. u Madjarskoj priznate su, taksirane su slijedece manjine: Bugari, Cigani ili Romi, Grci, Hrvati, Nijemci, Poljaci, Armeni, Rumunji, Rusini, Srbi, Slovaci, Slovenci i Ukrajinci. U smislu ovog zakona nacionalna i etnicka manjina je svaka narodna grupa koja na teritoriji Madjarske zivi autohtono najmanje sto godina, koja je u odnosu na stanovnistvo zemlje u brojcanoj manjini, ciji su clanovi madjarski drzavljani a od ostalog dijeloa stanovnistva razlikuju se po vlastitom jeziku, kulturi i tradiciji i istovremeno izrazavaju svijest o zajednickoj pripadnosti, koja je usmjerena na ocuvanje svega spomenutoga, te na izrazavanje i zastitu interesa povijesno nastalih zajednica. Ovaj zakon ne odnosi se na izbjeglice, doseljenike, na nastanjene inozemne drzavljane te ljude bez domovine.
Unatoc tome sto zakon o manjinama garantira jednakost svih manjina te govori da su sve manjine kultura dio kulture u Madjarskoj, drustveni polozaj nacionalnih i etnickih manjina bitno se razlikuje. Manjine u Madjarskoj znatno se razlikuju u brojcanom stanju, u skolskoj spremi, institucionalnoj pozadini, natalitetu, mortalitetu i drugim vaznim faktorima.
Prema nesluzbenim podacima Roma ima oko 600-700 tisuca. Nijemci su oko 200-220 tisuca, Srba ima oko 5-6 tisuca, Slovenaca ima otprilike kao i Srba a Hrvata ima oko 60- 90 tisuca. Slovenci su oko 100 tisuca, Rumunji oko 25 tisuca a broj ostalih manjina je nekolko tisuca.
Romi su najbrojniji, zive na cijeloj teritoriji zemlje. Njihov polozaj je najtezi i oni imaju najmanje sanse za integraciju u relevantne sfere drustvene strukture. Romi poput nekih drugih manjina nisu homogeni, karakteriziraju ih tri velike tzv. podetnicke skupine. To su: beasi, lovari i kolompari. Govore na raznim jezicima, na raznim romskom i rumunjskom jeziku a jedan odredjeni dio Roma, govori samo madjarski. Cigani su u Madjarskoj na dnu drustveni piramide, inteligencija je iznimno malobrojna, gotovo nema srdnjeg sloja, nezaposleost je velika, najveca u cijeloj Madjarskoj, uzevsi u obzir sve manjine i madjare. Institucionalna pozadina znaci svega folklorne grupe i dvije tri skole u cijeloj zemlji. Medju skolama je najpoznatija Gandhi gimnazija u gradu Pecuhu, jedna romska gimnazija u cijeloj evropi. Zbog prije navedenih u toj inace vrlo kvalitetnoj gimnaziji jedva ima romskih pedagoga. Gimnazija radi vec sest godina i stvara neku vrstu romske elite u Madjarskoj.
Predrasude u Madjarskoj najvece i najsnaznije su prema Romima. Druztvena odnosno skolska socializacija za sad ne garantira bitne promjene glede Roma u Madjarskoj.
Nijemci koji na podrucju Madjarske zive od 12 stoljeca u najboljem su polozaju medju domacim manjinama. Tijekom povijesti Nijemci su stalno bili prisutni u vodecim gospodarskim i politickim strukturama zemlje. Njihov drustveni status znatno se razlikuje od statusa ostalih manjina. Nijemci imaju ono sto vecina manjina nema. Ta manjina ima jedan jaki srednji stalez. To je zapravo sloj gradjana s odgovarajucim kapitalom i imovinom. Taj sloj garantira gradjanske promjene odnosno ta karakteristika istodobno znaci i garanciju za neku vrstu politicke i gospodarske integracije. Njemacka manjina u Madjarskoj najutjecajnija je etnicka skupina u zemlji. Njihovi zastupnici, te tako i interesi istih prisutni su u onim dimanzijama gdje se odluke donose i to ne samo o manjini.
Hrvati, Srbi i Slovenci nakon osamostaljenja Slovenije, Hrvatske i Srbije odnosno Jugoslavije i sami su formirali svoje zasebne interesne zajednice. Do tada ta tri slovenska naroda i u Madjarskoj zivjeli su u jednoj formalnoj zajednici. Do tada ta tri slavenska naroda i u Madjarskoj zivjeli su u jednoj formalnoj zajednici. Skole, medijska sredstva i tzv. vrhovno tijelo Demokratski savez Juznih Slovena u Madjarskoj bili su zajednicki s time da svaka zajednica imala je svoje specificne kulturne udruge. U tom periodu samostalnost znacile su prvenstveno crkvene zajednice. Tijekom citave povijesti Srba u Madjarskoj crkva je uvijek imala apsolutno relevantnu ulogu u zivotu Srba. Crkvena pozadina bila je vazna i kod Hrvata odnosno Slovenaca no utjecaj katolicke crkve na pucanstvo bio je manje primjetan nego utjecaj pravoslavne crkve na srpski zivalj u Madjarskoj.
Danas na pragu XXI stoljeca Hrvatoi, Srbi i Slovenci onako zive kako to sami zele odnosno kakave im prilike politika i privreda nudi. Sve tri etnicke skupine na temelju strogih etnickih kriterija formirali su svoje kulturne zajednice te utemeljile su i zasebne interesne jedinice s relevantno jakim politickim naglaskom. Te jedinice su tzv. lokalne i zemaljske manjinske samouprave. Temeljem zakona o manjinama iz 1993. g. manjine u selima, gradovima i u kvartovima glavnoga grada imaju pravo na osnivanje manjinske opcinske samouprave te manjinske zemaljske samouprave. Opcinska manjinska samouprava i lokalna manjinska samouprava ima pravo po bilo kojem pitanju koje se tice polozaja manjine obrati se rukovoditelju nadleznog upravnog organa moze zatraziti informacije, dati prijedlog, priloziti prigovor u svezi s djelovanjem ustanova kojim se vrijedjaju manjinska prava, protiv pojedinacne odluke, i ima pravo inicirati izmjenu, odnosno opoziv odluke.
Zemaljska samouprava kao i mjesne samouprave pravna je osoba. Zemaljska samouprava je zapravo parlament manjina u Madjarskoj. To tijelo biraju svi elektori, zastupnici manjinskih samouprava. Temeljem zakona ovo vrhovno tijelo mora imati najmanje 13 a moze imati najvise 53 clana. Zemaljska samouprava u okvirima zakona samostalno odlucuje o:

* vlastitoj sredisnjici, o ustrojstvu, poslovniku, proracunu, zavrsnom racunu, utvrdjivanju imovinskog inventara, osnovnom kapitalu, nazivu simbola, zemaljskim blagdanima manjine koju zastupa, odlikovanjima, uvjetima i pravilima djelovanja, nacelima i nacinima koristenja raspolozivog vremena za emitiranje programa javnog radija i televezije, objavljivanju tiskovanih priopcenja, osnivanju ustanova, njihovom poslovnom pravilniku, odrzavanju i djelovanju, odrzavanju kazalista, osnivanju i odrzavanju muzejskog prostora, zemaljske javne zbirke, odrzavanju manjinske knjiznice, osnivanju i odrzavanju umjetnicke, znanstvene ustanove, izdavacke kuce, odrzavanju zemaljskih srednjih i visokoskolskih ustanova, osnivanju i odrzavanju pravne sluzbe, odnosno obavljanju drugih zadaca koje joj se zakonom odrede i stave u nadleznost. Dakle, formalno-pravni okviri manje-vise pruzaju siru dimenzijuza manjine u Madjarskoj. No u praksi sve to izgleda malo drugacije. Hrvati, Srbi i Slovenci u Madjarskoj zive na raznim geografskim podrucjima, izuzev nekoliko naselja potpuno su odvojeni jedni od drugih. Tragicna zbivanja u bivsoj Jugoslaviji izvrsila su utjecaj i kod slavenskih zajednica u Madjarskoj. Pucanstvo kako vec to obicno i bude reagiralo je na ljudski nacin s puno empatije i nesebicnosti prema ljudima i dogadjajima tijekom tragedije. Intelektualna odnosno politicka elita istih danas jedva komuniciraju. Mislim da to govori za sebe.
Suocavajuci se s cinjenicom pripadnoscu jednoj odredjenoj etnickoj skupini uzrokovale su i stvaranje novih identiteta na bazi etnicke ili krvne pripadnosti. Naravno u svemu tome politika, politicka ideologija izvrsila je svoj utjecaj. Tako su zapravo Hrvati u Madjarskoj /a i ostale manjine pogotovo slavenske manjine/ morali odgovorai na pitanja kome pripadaju, odakle su dosli a anravno i na pitanje kuda su krenuli, kamo idu.

Hrvati u Madjarskoj poput nekih drugih manjina nisu homogeni, zive u raznim tzv. pod-etnickim skupinama. Pripadaju istom korpusu ali jezicne, kulturoloske, socioloske, gospodarske i druge karakteristike stvorile su razne grupacije koje se i same identificiraju kao posebne jedinice unutar hrvatske zajednice. Etnolozi Hrvate u Madjarskoj grupirali su na slijdeci nacin:

1. Bunjevci
2. Sokci; bacvanski, mohacki, seoski, podravski
3. Bosnjaci
4. Podravski: samodski, medjumurski, zapadno-gradiscanski, istocno-gradiscanski
5. Raci

Etnolozi sigurno znaju zbog cega koriste tu vrstu podjele. U socioloskom smislu smatram da pojedine etnicke grupe nastaju odnosno sebe identificiraju temeljem zajednickih povijesnih, psiholoskih, jezicnih i inih karakteristka. O toj problematici medju ostalim pisao je i Max Weber, njemacki sociolog u knjizi: Gospodarstvo i drustvo. temeljem toga Hrvate u Madjarskoj mozemo grupirati na slijdeci nacin.

1. Hrvati-gradiscanci na zapadnom dijelu Madjarske s relevantno razvijenim gradjanskim slojem, s cvrstom crkvenom pozadinom, s posebnim jezikom, svijescu te tijesnim vezama sa Hrvatima u Austriji i sa relativno formalnim vezama sa Hrvatima u Madjarskoj.

2. Zalski - Hrvati - Medjumurci
Zive u Zupanji Zali na obali rijeke Mure. bave se poljoprivredom, imaju svoj poseban dijalekt. Tanak je gradjanski sloj, inteligencija je uglavnom literarna. Povezani su sa jezicnom sredinom u Hrvatskoj. Veze s ostalim Hrvatima u Madjarskoj zbog jezika, tradicije i geografskih karakteristika uglavnom su konvencionalnog karaktera.

3. Podravski Hrvati
Nastanjeni su u Zupanji Somod i Baranja. Cine kompaktnu zajednicu, govore ekavski dijalekt. Bave se sa poljoprivredom. Gradjanski sloj nije razvijen, inteligencija se uglavnom sastoji od ucitelja i nastavnika. sa ostalim Hrvatima u Madjarskoj zbog prije navedenih razloga povezani su manje-vise formalno.

4. Bunjevci
Kao i ostali Hrvati u Madjarskoj pripadaju rimokatolickoj vjerskoj zajednici. Zive u Bavackoj zupanji koja se granici sa Jugoslavijom, odnosno Vojvodinom. Govore ikavicu s vidljivim utjecajem srpskog jezika. Bave se poljoprivredom, inteligencija je literarnog karaktera, gradjanski sloj nije razvijen. Povezani su s onim sokcima koji zive u istoj zupanji. radi se o jednom naselju, o pogranicnom naselju Santovo. Tijenije veze odrzavaju s Bunjevcima u Vojvodini.

5. Hrvati-Raci
Najmalobrojnija je skupina Hrvata u Madjarskoj.Zive potpuno od ostalih Hrvata. njihov dijalekt sadrzi najvise arhaizama. opkoljeni su sa madridskim naseljei, tako taj utjecaj je iznimno jak na njihovu kulturu.

6. Bosnjaci i Sokci
Bosanski Hrvati, Bosnjaci i Sokci autohtone su manjine u Madjarskoj. Zive na juznom dijelu zemlje u Zupanji Baranji i kao sto sam malo prije rekao u zupanji Backo-Kiskunskoj u jednom naselju. Veci dio pucanstva zive u selima a manji broj u gradovima. Govore ikavicu, narodna nosnja, obicaji, gospodarska kultura i neke druge karakrteristike su slicne. To ne znaci da se ne razlikuju i da oni sami ne razlikuju sebe od drugih. bosnjaci i Sokci porijeklom su iz Bosne. Te dvije etnicke pod-skupine su mozda najtjesnje povezane. Povezanost pored prije spomenutih je i geografskog obiljezja. Bsnjacka i sokacka naselja nisu odvise udaljena. Medju etnicke veze su tjesne, mozda najtjesnije u Madridskih Hrvata. Bosnjaci i Sokci na podrucju Madjarske stigli su u istom vremenskom periodu.

Kao pripadnik Hrvatsko-Sokackoj zajednici rekao bih nekoliko rijeci o tome tko smo mi i kako smo dosli na sadasnje podrucje Madjarske.
Prvo registrirano spominje imena Sokci vezano je u Bosnu pod turskom vlascu, dakako radi se o osmanlijskoj Bosni pod kojom podrazumijevamo cijeli Bosanski pasaluk, koji je nekada obuhvatao i Liku i prostirao se do Pakraca pa uz desnu opbalu Save do Sapca i Novog Pazara. Iz povijesti znamo da turci upotrebljavaju naziv Sokci za katolike u bosni, ali istovremeno taj naziv koriste i za starosjedilacko hrvatsko pucanstvo Zahumlja i Huma, kako se sve do sredine 15 stoljeca zvala Hercegovina. Sokce spominju turski defteri iz 17. stoljeca a najstarija isprava potjece iz g.1615. To je ferman sultana Ahmeda I. prema muslimanskom kalendaru datiran 9. safera 1024. u kojem sultan pucanstvo latinske vjere naziva Sokcima.
Naziv Sokac do danasnjeg dana nije u potpunosti razjasnjen. neki ih povezuje s planinom Succus, neki sa talijanskom rijecju scioco, neki s sakom-saka-sokac, neki s bivsom pogranicnom oblascu Bele IV. Salinesa itd.
Stose povijesnih zbivanja tice znamo da Sokci iz Bosne iz najmanje dva razloga pocinju se preseljavati u druga, prvenstveno u sjevernija geografska podrucja.Jedan je razlog godina 1463. kada Muhamed II snpljackama, pustosenjima dolazi u bosnu, a drugi razlog je povezan s gospodarsko-pravnim i politickim odnosima u zemlji. U tom razdoblju pocinje jedna intenzivnija migracija bosanskih katolika. U tom razdoblju pocinje jedna intenzivnija migracija bosanskih katolika. U toj migraciji, seobi franjevci kao organizatori i predvodnici odigrali su znacjanu ulogu. seobe Sokaca te i Bosnjaka dosezu vrhunac u posljednja dva desetljeca 17 stoljeca. Nesto kasnije, 6. 1697. kada u Bosnu prodire austrijska vojska pod zapovjednistvom Eugena Savojskog. u to vrijeme pod nasiljem zapadnih katolika iselilo se iz Bosne oko 40 tisuca katolika.
Sokci preko Slovenije u masovnom broju u to vrijeme su stigli na teritoriju Madjarske. U 18 stoljecu grad Pecuh /Pecs/ je mozda najznacajniji centar Hravata u Madjarskoj. To obiljezje medju gradovima i dan danas cuva. Pored Pecuha , Sokci i Bosnjaci , narodi ikavskog govora naseljavaju Baranjska naselja u Madjarskoj, odnosno nastanjuju se u jednom naselju u Backoj zupanji. Sokci i Bosnjaci su oni pripadnici Hravstkog korpusa za koja je etnicka pripadnost iznimno vazna. Njihov, odnosno nas jezik i nasi obicaji i dan danas jasno pokazuju na geografsko i kulturno podrijetlo. Identitet Sokoca i bosnjaka je specifican u tome da oni svjesni svoje pripadnosti hravtskoj kultrunoj zajednici ali za njih istodobno barem toliko je vazno da su oni Sokci i Bosnjaci. Danas kada politika jako utjece na zivot sviju nas, Sokci i Bosnjaci i nadalje kane cuvati sve ono sto njima pripada, sto ih razlikuje od ostalih.
Budzaklije, Taradzije, Kadije cuvaju svoje pendzere, odzake, bunarice, orasja, cerija. Za njih, za nas to znaci proslost. To je nasa dusa koju nikome ne zelimo dati. Za tu dusu najmilija je ona glazba koja nosi bosanske elemente. To nije fikcija vec objektivacija koju svakojaka politika mora uvaziti ako ne zeli ubrzati asimilaciju i segregaciju bosanskih Hrvata u Madjarskoj.
Hrvati u Madjarskoj trenutacno nisu sudionici onih gospodarskih, politickih i pravnih interesnih grupa gdje se odluke pripremaju i donasaju i o njima.
Promjena drustvene strukture u madjarskih Hrvata je na tek pola puta. Tanak sloj inteligencije, uglavnom literarne i pucanstvo ne komunicira dovoljno efikasno. Gradjanski sloj je jako tanak a institucionalnoj pozadini nedostaju te institucije koje bi garantirale neku vrstu zaloga za naredne generacije.

http://vkbi.open.net.ba/Tribine/990306.html
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#50 Re: Bošnjačka zajednica katolika u Mađarskoj

Post by hrabren miloradovic »

zemomak wrote:nije mi jasno sto vas svi zovu rasi, a vi sami sebe srbi ??? po nekom srednjevjekovnom socijalnom stalezu uzeli ime :-)
Pa kad smo robovi i glupi , jel ti sad jasnije?! :roll:

Ne zovu nas Mađari i Nemci već sve govornike "toga" jezika bez obzira na veru koji su na severu živeli! , a što ih tako zovu pitaj njih oni znaju zašto!
Post Reply