Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#26 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

vjecnikomentator wrote:Bošnjak sam, živim u Republici Srpskoj i samo ću vam jedno reći - naša zajednica u RS-u će nestati, jer nam sva omladina ide u zemlje Evrope, pa čak i stariji ljudi, čitave porodice. Ja isto također mislim ići za Njemačku, jer u BiH, odnosno RS kao Bošnjak ne vidim način da ostvarim život vrijedan čovjeka. U RS-u i dan danas, 2018. godine mnogi Bošnjaci se boje javno reći svoje ime na ulici.

Bošnjacima u Federaciji ne zamjerimo, bošnjačkim partijama itekako. Mnogi od nas su ovdje došli sa Zapada jer nam je SDA partija obećala potpunu integraciju RS-a pod strukture BiH. Na kraju smo dobili to da živimo u "Srbijici" koja ništa nema sa Bosnom i Hercegovinom u realnom životu.

Imamo džamije, al' šta će džamije ako su prazne redovno. Ne želim iznositi mjesto odakle dolazim, jer ne želim se dovoditi u opasnost, ali samo ću vam reći da je iz mog mjesta u zadnjih 10 godina 70% omladine otišlo trbuhom za kruhom.

SAMO JOŠ JEDNU STVAR DA IZNESEM - SVAKI PUT KAD NA FACEBOOKU BUDETE IZIGRAVALI "FB RATNIKE", PSOVALI SRBIMA, VRIJEĐALI, BUDITE SVJESNI DA ĆE NEKI MLADI BOŠNJAK (učenik, student) BITI IZLOŽEN PROVOKACIJAMA I NASILJU UPRAVO ZBOG TOGA ŠTO ĆE NEKI SREDNJOŠKOLAC (srbin) PROČITATI TAJ KOMENTAR I POKUŠATI UZVRATITI U NORMALNOM ŽIVOTU.
FRKA OKO 9-OG JANUARA SAMO NAMA IDE PREKO LEĐA, JER MI POVRATNICI UVIJEK IMAMO PROBLEMA ZBOG TOGA. NE ČINITE NAM USLUGU AKO SE "BORITE" ZA NAS PREKO FACEBOOKA.


Imate selam i pozdrav od Bošnjaka iz RS-a.
Jasno je nama većinom da ste vi u RS izloženi provokacijama, maltretiranju i napadima.
Pamtimo mi postrojavanje ravnogoraca i divljanja po Srebrenici. Pamtimo takodjer i slavlja po Bratuncu i 'pjesme' i kolca sa porukama o istrebljenju. Prebijanja povratnika i uništavanja imovine, maltretiranja djece po školama koje nose nazive četničkih koljača.
Svjesni smo i situacija da se bošnjačka populacija u entitetskim institucijama susreće sa neprocesuiranim ratnim zločincima koji tu obnašaju raznorazne dužnosti, žene po Višegradu, Foči, Zv .... susreću se lice u licem sa svojim silovateljima koji su "uzorni gradjani".
Vidjeli smo i kokarde sa šajkačama na glavama djece do desetak godina i skupove podrške ratnim zločincima poput Mladića.
RS i BL je utočiste sinu koljača i zločinca Arkana. Osobno ga Dodik i MUP srpske dadiljaju, da ga ne bi u BG vjerovatno neki kriminalni klan "ohladio" majci Svetlani. Itd Itd. ..
Da ne nabrajam...

Zato vas u potpunosti razumijem i podržavam ako svi odlučite otići i iseliti se.

Ovaj slučaj sa Davidom Dragičevićem sinom veterana VRS je najbolji primjer a i dokaz, koliko bi neki Adnan iz Zvornika imao šanse u sličnoj situaciji kad je MUP i nadležne institucije u pitanju a i njegov otac da sazna istinu o smrti djeteta.
Vjerovatno bi MUP proglasio i oca, sina i familiju do devetog koljena džihadistima.
Ubili su već čovjeka u "napadu na policijsku stanicu koji uzvikivao Allahuekber".
Tako da što god vi odlučili gledajte isključivo sebe i svoju budućnost.
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#27 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

U Republici Srpskoj su toliki divljaci.... da je od početka godine daleko više napada na srpske povratnike u FBiH, daleko više napada na pravoslavne crkve u FbIh i groblja. O ostalima pravima neki drugi put.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#28 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Seyfo »

Napadi na srpske povratnike u FBiH ???
Ja znam desetak Srba u komšiluku, nikad nikom nija falila dlaka s glave.
U neposrednoj blizini je pravoslavna crkva, koju je zapalio psihički bolesni Nedeljko. Nikad veću medijsku hajku u Srbiji i RSu nisam vidio.
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#29 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

I ja isto tako imam u komšiluku 200 povratnika. NIkad nikoga nisam ružno pogledao. Niko mi se od njih nije požalio ni na šta... Ali to su subjektivni zaključci.
To što mediji u Sarajevu ne žele pisatis o ovoj tematici u FBIh, ne znači da ne postoje napadi i na ljude i na vjerske objekte.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#30 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Image

Ja ne znam dokle seže ova bolest i kad je PC u pitanju i odnos pojedinih dokazanih pedofila sa Dodikom i vladajućim SNSD-om.

Izvesti djecu iz škola dok Kačavenda predvodi ovu "visokomoralnu povorku" je idiotizam. Da ne napišem nešto gore.

Gdje su roditelji bili i pamet im?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#31 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Seyfo wrote:Napadi na srpske povratnike u FBiH ???
Ja znam desetak Srba u komšiluku, nikad nikom nija falila dlaka s glave.
U neposrednoj blizini je pravoslavna crkva, koju je zapalio psihički bolesni Nedeljko. Nikad veću medijsku hajku u Srbiji i RSu nisam vidio.

Samo da te opomenem a i ostale ubuduće koji budu imali želju komunicirati sa Pe trollom. Lik na poskokovom forumu, ima temu na oko tridesetak stranica... gdje isključivo posta bolesne transparente sa tekmi. (Ne mogu linkati nick storaB googlaj). Uglavnom transparente tipa "Nož žica Srebrenica", veličanje Mladića i Karadžića te ostalog ljudskog šljama i piše ovakve postove:
Osim već argumentovane ljubavi, pojedini navijači zastavu koriste i kao idealno sredstvo za čišćenje patika. Dalo bi se o razlozima, čisto da se naglasi nemaju nikakve veze sa šovinističkom porukama koje konstantno dolaze iz najvećeg nam grada - Sarajeva.
Pa slika onda ispod upisa.

Ovdje je takodjer trajno baniran pod par nickova. Jedan je ze_kalanga.

Pa ako ti se gubi a i ostalim vrijeme, na sendvičara SNSD-OVOG nastavi.
Lik će trolati temu do besvijesti.
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#32 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

Sve je tako. :lol: :roll:

edit: Čim neko nazove stvari pravim imenom, nekakav je kamenjar.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#33 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Seyfo »

Ma napadi na srpski živalj i crkve svaki dan, samo niko za njih ne zna :-)
Ljudi ovdje su duboko svjesni da eventualni napad na pravoslavna groblja ili vjerske objekte najviše odgovara Dodiku i režimskim medijima,koji jedva čekaju takvu vijest da je dignu na desetu. Da se takvo nešto desi a da niko ne zna...teško.
Ali generalno, Bošnjaci su građani drugog reda u RS. Za njih života ima samo eventualno u Banja Luci, Kozarcu i još par mjesta.

A da li je navedeni forumaš troll,šta želi postići i da li postiže, te da li su njegovi postovi uvredljivi, moderaciji je da prosudi.
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#34 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

Svakodnevna pojava nisu, ali su češća pojava nego u RS.
Status Bošnjaka u RS je bolji od statusa Srba u FBIH. A razlog je više nego prost - više ih je u RS, nego Srba u FBIh. Pa barem na lokalu mogu "ućariti" određene podsticaje i pomoć.

Suština je priče da ništa nije crno i bijelo. A najveću krivicu snose oni kojima su povratnika puna usta.
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#35 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by gagy06 »

Peda Petrol wrote: Suština je priče da ništa nije crno i bijelo. A najveću krivicu snose oni kojima su povratnika puna usta.
Potpisujem.
Ali prica ide u pogresnom smjeru, svi smo u istom cabru-ekonomski, socijalno, kulturoloski i volio bih da tema ide u tom smjeru.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#36 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Seyfo »

Vise je Bosnjaka u RS,to se slazem,pa pogledaj samo broj stanovnika,50% cine Bosnjaci , ali da im je polozaj bolji nego Srbima u FBiH,to jednostavno nije istina. Od bosanskog jezika u skolama,nametanje njihove verzije historije,donosenje zakona o zrtvama torture zloupotrebom cinjenice da ljudi ne zive u RS da ne gledaju svaki dan svoje koljace i silovatelje, sudske presude kojima se logorasima plijeni imovina jer su tuzili RS, i jos bezbroj drugih primjera pokazuju institucijalni i javni aparthejd svim nesrbima. A u praksi i svakodnevnom zivotu je jos gore. I to svodjenje na floskulu "ko nas bre zavadi " je kratkog vijeka,ne pije vode jer sviju stavlja u istu ravan.
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#37 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

Sve to preneseš na tlo FBiH i shvatiš da je status Srba još gori. Otimačina imovine i materijalnih dobara nastavljena i 20 godina nakon rata. Ako se pobune, slijedi napad.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#38 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Kikibombona »

Peda Petrol wrote:Sve to preneseš na tlo FBiH i shvatiš da je status Srba još gori. Otimačina imovine i materijalnih dobara nastavljena i 20 godina nakon rata. Ako se pobune, slijedi napad.
Tema su Bosnjaci u RS a ne Srbi u FBiH.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#39 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by spreca »

Peda Petrol wrote:Sve to preneseš na tlo FBiH i shvatiš da je status Srba još gori. Otimačina imovine i materijalnih dobara nastavljena i 20 godina nakon rata. Ako se pobune, slijedi napad.
Lazes ko pas...daj dokaze
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#40 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

Šumu mog djeda sjeku 20 godina.(dakle sve uredno katastarski i grunt) Zarađuju godišnje između 10-20k maraka. Obratiš se nadležnima u MUPu datog područja... reagovaćemo. Naravno ne reaguju. Kažeš ljudima ljudski da prestanu, oni mu razbiju prozor... Samo jedan primjer.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#41 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by djkurt »

Peda Petrol wrote:Šumu mog djeda sjeku 20 godina.(dakle sve uredno katastarski i grunt) Zarađuju godišnje između 10-20k maraka. Obratiš se nadležnima u MUPu datog područja... reagovaćemo. Naravno ne reaguju. Kažeš ljudima ljudski da prestanu, oni mu razbiju prozor... Samo jedan primjer.
Ti o kojima govoriš bi i Bošnjacima razbili prostor da dođu da se žale. Takvo nešto je prisutno diljem BiH.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#42 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Kikibombona »

djkurt wrote:
Peda Petrol wrote:Šumu mog djeda sjeku 20 godina.(dakle sve uredno katastarski i grunt) Zarađuju godišnje između 10-20k maraka. Obratiš se nadležnima u MUPu datog područja... reagovaćemo. Naravno ne reaguju. Kažeš ljudima ljudski da prestanu, oni mu razbiju prozor... Samo jedan primjer.
Ti o kojima govoriš bi i Bošnjacima razbili prostor da dođu da se žale. Takvo nešto je prisutno diljem BiH.
Upravo.

Nema drzave i zakona. Ako neko ne cuva zemlju, ona ce biti pokradena.

U gradovima je ok. U selima nema zakona. Zakon je lokalno stanovnistvo.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#43 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by banjaluka078 »

Na ovo ću samo još dodati poražavajuću politiku SDA&co. da na većinu radnih mjesta na koja su mogli zaposliti Bošnjake u Banjaluci, oni zapošljavaju ljude koji nisu iz BL nego stranačke pripadnike iz Srednje Bosne i slično. Eto ih ponedjeljkom zorom iz Travnika, odoše petkom iza džume. A mi mašemo ušima i molimo Boga da na nekom konkursu uzmu u obzir to da si manjina (da, ima da se i to boduje, mene je to "proguralo" na jednom od konkursa u budžetskoj instituciji) ili da je privatnik neki normalniji kojem samo treba radnik bilo kojeg imena.
Hodže su mahom iz nekih selendri i ne znaju se ni ponašati ni govoriti u velikoj sredini...nisam baš od vjernika, ali ovdje je trebalo poslati najbolje ljude, a ne fukaru koja rasprodaje vakuf po Banjaluci i daje ga katilima da prave zgrade. Pisali rijasetu, žalili se, slali peticije...kao i Dodiku da smo pisali. Sve funkcije koje popunjava ili ima uticaja IZ BL takođe odoše tim nekim došljacima (čak i u suvenirnici ispred Ferhadije!), ali ništa povratnicima ili nama koji nismo nikud ni išli (mi smo tek kategorija koju niko ne spominje i nema bilo kakva prava, mi se ne možemo prijaviti na bilo koji od povratničkih programa!).
I onda se bošnjačke stranke čude što ljudi ne glasaju za njih. U mojoj kući nikad, ali nikad, neće imati glas.

vjecnikomentator wrote:Bošnjak sam, živim u Republici Srpskoj i samo ću vam jedno reći - naša zajednica u RS-u će nestati, jer nam sva omladina ide u zemlje Evrope, pa čak i stariji ljudi, čitave porodice. Ja isto također mislim ići za Njemačku, jer u BiH, odnosno RS kao Bošnjak ne vidim način da ostvarim život vrijedan čovjeka. U RS-u i dan danas, 2018. godine mnogi Bošnjaci se boje javno reći svoje ime na ulici.

Bošnjacima u Federaciji ne zamjerimo, bošnjačkim partijama itekako. Mnogi od nas su ovdje došli sa Zapada jer nam je SDA partija obećala potpunu integraciju RS-a pod strukture BiH. Na kraju smo dobili to da živimo u "Srbijici" koja ništa nema sa Bosnom i Hercegovinom u realnom životu.

Imamo džamije, al' šta će džamije ako su prazne redovno. Ne želim iznositi mjesto odakle dolazim, jer ne želim se dovoditi u opasnost, ali samo ću vam reći da je iz mog mjesta u zadnjih 10 godina 70% omladine otišlo trbuhom za kruhom.

SAMO JOŠ JEDNU STVAR DA IZNESEM - SVAKI PUT KAD NA FACEBOOKU BUDETE IZIGRAVALI "FB RATNIKE", PSOVALI SRBIMA, VRIJEĐALI, BUDITE SVJESNI DA ĆE NEKI MLADI BOŠNJAK (učenik, student) BITI IZLOŽEN PROVOKACIJAMA I NASILJU UPRAVO ZBOG TOGA ŠTO ĆE NEKI SREDNJOŠKOLAC (srbin) PROČITATI TAJ KOMENTAR I POKUŠATI UZVRATITI U NORMALNOM ŽIVOTU.
FRKA OKO 9-OG JANUARA SAMO NAMA IDE PREKO LEĐA, JER MI POVRATNICI UVIJEK IMAMO PROBLEMA ZBOG TOGA. NE ČINITE NAM USLUGU AKO SE "BORITE" ZA NAS PREKO FACEBOOKA.


Imate selam i pozdrav od Bošnjaka iz RS-a.
smijesni_ste
Posts: 5979
Joined: 09/10/2009 16:46

#44 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by smijesni_ste »

Zanimljivo je čitati postove ljudi sa 'lica mjesta', tj. onih koji žive u RS-u pošto nas godinama na forumu razni likovi uvjeravaju da Srbi umiru i odlaze, a da je povratnika sve više :roll:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#45 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by banjaluka078 »

smijesni_ste wrote:Zanimljivo je čitati postove ljudi sa 'lica mjesta', tj. onih koji žive u RS-u pošto nas godinama na forumu razni likovi uvjeravaju da Srbi umiru i odlaze, a da je povratnika sve više :roll:
Umiremo i odlazimo odavde svi, ostaje gerijatrija i ko nema nikakvu šemu za otići. Razlika je samo u tome što je nas manje, pa ćemo za generaciju, najviše dvije, biti potpuno istrijebljeni.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#46 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Kikibombona »

banjaluka078 wrote:I onda se bošnjačke stranke čude što ljudi ne glasaju za njih. U mojoj kući nikad, ali nikad, neće imati glas.
Slicna stvar kao kada je Srpsko gradjansko vijece iz Sarajeva prije par godina izrazilo protest zato sto se serajevski Srbi ne mogu zaposliti u javne institucije. SNSD i SDS dovlace Srbe iz Istocnog Sarajeva, Pala, Foce itd. Za sarajevske Srbe nema mjesta. Oni imaju etiketu izdajnika.

Vjerovatno je slicno sa Hrvatima. Covic je svakako rekao da u Sarajevu nije ostao nijedan Hrvat.
smijesni_ste
Posts: 5979
Joined: 09/10/2009 16:46

#47 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by smijesni_ste »

banjaluka078 wrote:
smijesni_ste wrote:Zanimljivo je čitati postove ljudi sa 'lica mjesta', tj. onih koji žive u RS-u pošto nas godinama na forumu razni likovi uvjeravaju da Srbi umiru i odlaze, a da je povratnika sve više :roll:
Umiremo i odlazimo odavde svi, ostaje gerijatrija i ko nema nikakvu šemu za otići.
To je jasno, moj post se odnosi na razne 'računice' i 'prognoze' na forumu u vezi sa stanovništvom, odlascima itd u RS-u, a koje očito nemaju veze sa realnošću
vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#48 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by vjecnikomentator »

Odlaze i Srbi iz RS-a, to nije nikakva tajna, znam dosta Srba koji su otišli, ali govoriti da broj Bošnjaka raste ili da postaju bitni, pa to je smiješno i toliko netačno da je tragikomično to pisati ili tvrditi.

Bošnjaci su niko i ništa u RS-u, čak Hrvati kojih ima daleko manje nego Bošnjaka imaju veća prava, djeca im uče hrvatski jezik, imaju svoje škole i sl. Svi Hrvati su zbrinuti, imaju radna mjesta, imaju mehanizaciju za poljoprivredu i sl. dok bošnjački povratnici uopšte nisu ekonomski zbrinuti, donacije dobijaju oni koji već imaju dosta para, a ne oni kojima iste trebaju.

Imam osjećaj da većina Federacije veze nema o stanju našeg naroda ovdje. Jedino ako nešto sam stvoriš ili nekako dobiješ posao (jer je većina naše omladine solidno ili dobro obrazovana, većina govori njemački ili engleski jezik) pa dobiju posao u takvim firmama koje mahom vode stranci.

Uglavnom, ako si školovan, opet ćeš imati šansu da dobiješ posao. Imam osjećaj da bi nam bolje bilo da se Sarajevo ne brine za nas, bolje da se pobrinu za našu braću iz Krajine (Bihać - Cazin) iz koje svaki iole školovan i mlad Bošnjak ode.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#49 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by banjaluka078 »

Za izučavanje hrvatskog u Banjaluci znam samo u katoličkoj gimnaziji.

Meni je sasvim jasno da vodećoj bošnjačkoj partiji nije bitno ništa dalje od općine Centar koja je "važna koliko drugih deset općina", kako Bakir reče i sasvim mi je jasno da se moramo uzdati samo u se i u svoje kljuse. Do izumiranja. Ili asimilacije.
vjecnikomentator wrote: Bošnjaci su niko i ništa u RS-u, čak Hrvati kojih ima daleko manje nego Bošnjaka imaju veća prava, djeca im uče hrvatski jezik, imaju svoje škole i sl. Svi Hrvati su zbrinuti, imaju radna mjesta, imaju mehanizaciju za poljoprivredu i sl. dok bošnjački povratnici uopšte nisu ekonomski zbrinuti, donacije dobijaju oni koji već imaju dosta para, a ne oni kojima iste trebaju.

Imam osjećaj da većina Federacije veze nema o stanju našeg naroda ovdje. Jedino ako nešto sam stvoriš ili nekako dobiješ posao (jer je većina naše omladine solidno ili dobro obrazovana, većina govori njemački ili engleski jezik) pa dobiju posao u takvim firmama koje mahom vode stranci.
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#50 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by nenadivan »

Mislim da su Bošnjačke stranke nedovoljno iki vrlo malo uradile za povratnike u RS
Poznajem ljude koji su prije rata radili u javnim preduzećima i opštinama i koji kad su se vratili nisu nigdje mogli naći posao.
Mislim da su Bošnjačke stranke koje su u mnogim gradovima bile više godina u koaliciji tj.u vlasti morale insistirati da se ovi ljudi vrate na posao. Mislim da to niko nije radio - ili ja ne znam. Ljudi nisu svojom voljom napustili ta radna mjesta već su bili proterani.
Ne znam kako je u Federaciji ali su u Hrvatskoj Srbi prošli isto tako, nažalost, a mnogi su ostali iz bez kompletnog imanja jer su pravljeni fiktivni ugovori.
Post Reply