Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#551 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Novak20 wrote: Povod i suština spora je ovde, a preletili su i jedan i drugi u reakciji.
Pročitao sam oba, u originalu. Kod ovog A-SDA-ovca mi se odmah nije svidjelo kad je rekao:
Kao višegodišnji vijećnik, Bošnjak, a takvih je oko 80% u vijeću, smatram da su ove optužbe upućene svim Bošnjacima našeg grada i da nas ovim pismom u javnosti želi predstaviti u najmanju ruku zločincima, jer etiketirana ‘nedjela’ koja navodi nas tako i kvalifikuju.
Pa mislim... najlakše je reći, ako napadaš mene, napadaš i čitav moj narod.
Mi Bošnjaci Vam to nećemo tolerisati
Ma daj bolan... Imam prirodni animozitet prema likovima koji si uzimaju u pravo govoriti u ime čitavog naroda, čak i kad imaju par validnih tačaka. Konkretno, koliko sam vidio, Keleštura jeste bio častan oficir Armije RBiH, ali ipak...

Poslije toga se i vlč. Ante Dominković prilično zapalio, što je vidljivo po tome da u cijeloj replici koristi samo uzvičnike, bez tačaka.

Bez obzira na zapaljivu retoriku s obje strane, čini mi se da je velečasni ovdje potpuno u pravu. Oni otišli u visoku politiku i odbranu nacionalnih prava, a čovjek traži povrat - groblja!
Last edited by horkesh on 05/12/2017 23:48, edited 2 times in total.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#552 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Fakat me toponim Crkvice ne asocira na bolnicu. :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#553 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by seln »

Novak20 wrote: Vjeruješ li malo starijem zeničkom portalu koji prenosi prepisku Dominković - Keleštura od riječi do riječi bez zapaljivih naslova ?

https://www.zenicablog.com/reagovanje-d ... gv-zenica/
https://www.zenicablog.com/asda-reakcij ... minkovica/

Povod i suština spora je ovde, a preletili su i jedan i drugi u reakciji.
Ne cita mi se, pogotovo ne blog...
ali tebi je valjda svaki izvor dobar.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#554 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Sanjarko »

Novak20 wrote:Fakat me toponim Crkvice ne asocira na bolnicu. :D
Pa ima na Crkvicama i kapela i groblje, od obje crkve i pravoslavne i katolicke kao i gradsko groblje ali ima i bolnica i naselje velicine mozda 1/4 grada. Znaci sta sad treba ne pomjerati groblja pa ni crkve nikako da se nista radi njih novo ne gradi sta je sada potrebno. Bilo je i pomjeranje muslimanskog groblja ne sjecam se gdje da bi se nesto gradilo novo. Mislim put da se gradio ili nesto drugo, ne sjecam se.

Smijesno da mislis Novace da se nista ne pomjera i ne izmijesta radi gradnje necega novoga.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#555 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Sanjarko »

A o ugrozenosti mozete macku o rep objesiti kad su svi ljudi poceli da govore da su se svi oni u institucijama zaposlili. Pod svi oni tu se misli na Hrvate pa i Srbe. Sta ti imam reci kad je i moja stara to primjetila koja nije ni nacionalista ni sovinista itd., bakaraci. A i drugi su isto to primjetili i trabunjaju o tome kako su se uvalili samo zato sto su Hrvati i Srbi iako mnogi nisu ni bili skolovani itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#556 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Sanjarko »

A HDZ hoce zakon da mora biti u institucijama zaposleni Hrvati iako ih nema jer se iseljavaju, jer demografski izumiru itd., iako ih znaci ni nema ili ima veoma malo i da mora na poziciju doci Hrvat iako je lopov ili nekompetentan itd., a da ne moze na tu poziciju doci Boshnjak koji je isto to ili bolji ili koji se izjasni kao Hrvat. Ono ja se nemogu izjasnit sutra Hrvatom i nisam Hrvat zato sto to HDZ, ili ti ga Kradeze kaze. Nemogu jer sam fiknut u glavu jednu i drugu i sto mi je semitsko ime a isti kao ja u Hrvatskoj to mogu a i tamo je HDZ, ili ti ga Kradeze na vlasti, i hocete da mi na to pristanemo jb-te. Gore od aparthejda i najgora vrsta diskriminacije jos u mjestima gdje smo mi 75% i vise vecina, i onda dodzu neki padobranci vasi kao onaj jedan sto je baniran i kaze da ste vi bili ovdje prije nas poturica i da to treba da bude tako. A gdje ste vi vecina Boshnjak, Bosanac se nemoze ni kao cistac skoro nikako zaposliti. Nego sada mogu i sve vise mogu jer se iseljavate i izumirete pa poceli da Hrvati gazde da zaposljavaju Boshnjake, Bosance jer nemaju koga osim nas da zaposle. Iselili se Hrvati za boljim zivotom i vecim platama i plus izumiru radi negativnog prirodnog prirastaja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#557 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Sanjarko »

Plus pljuje po nama samo tako. Tvoji sunarodnici za koje sam mislio da su koliko toliko normalni govore sada nakon ove presude da treba nas pobiti, pokrstiti, i protjerati iako sam iz njihovih prica shvatio da nisu uopste religiozni a heroji im ratni profiteri i zlocinci koji imaju milione, kao Praljak i ostali. Srbi isto govore cak i gore i vise. Cast izuzetcima i kod vas i kod njih.

"I kako kaze jedan ne znam je li Srbin ili Hrvat hocete opet da ostavljate svoje kosti po Bosanskim gudurama."

U uzaludnom ratu i napadajuci narod koji je tu vecina ko zna odkad, koji tu zivi, koji nije nevinasce neko kao ni vi ali nije ni zao, koji trguje sa vama u milijardama i ne napada vas, kao sto su vas neki drugi napadali u proslosti, nego se samo brani i brani svoje gdje je vecina sa nekim udruzen ili sam.

A vi se naklatili na Bosanske gudure i na nas i ne skidate nam se sa grbace.
Last edited by Sanjarko on 06/12/2017 20:12, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#558 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Sanjarko »

Ja govorio Istinu tvojim sunarodnicima u Hrvatskoj kako mi Boshnjaci, Bosanci pa cak i Vehabije pomazemo komsiju Hrvata ovdje i kako pomazemo jedni druge koliko god ko moze koga moze i da niko nije Hrvate i Srbe protjerao u ratu nego da su se iselili u ratu i nakon njega zbog rata iselili, jer su pametni ljudi bili jer nisu htjeli da gladuju sa nama i da ih HVO i VRS ubijaju sa nama, i da su se mnogi odvojili u Srpsko Sarajevo itd., sada Istocno Sarajevo itd., gdje ih ima i dalje 60.000 kao i u druge sredine, i da su se iselili i izumrli radi negativnog prirodnog prirastaja i da ih zato sada nema ili ima manje nego prije rata, tvoji me sunarodnici nazvali Lazovom i Banirali me sto sam im samo Istinu rekao, i trube kako smo ih mi protjerali, skoro milion njih, i Srba i Hrvata, iako i dan danas gdje smo mi vecina ima skoro pola miliona ostalih.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#559 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Gojeni H »

Novak20 wrote:Mensud Keleštura, gradski vijećnik, preuzima kompetencije Vijeća i odgovara zeničkom svećeniku don Dominkoviću na službeni upit GV o eksumaciji katoličkog groblja na Crkvicama. Naravno, razvija se interesantna i ostrašćena polemika koja sigurno doprinosi suživotu Bošnjaka i Hrvata u zajedničkoj federaciji.
Mensud je malo istrčao ispred GV ali šta fali, politika je to.

http://dnevnik.ba/teme/bosnjacki-vijecn ... j-hrvata-u
http://dnevnik.ba/teme/svecenik-iz-zeni ... i-hrvati-u
Iako je prije dva mjeseca uputio dopis Gradskom vijeću Zenica, don Anto Dominković, župnik župe u Crkvicama, nije dobio odgovor na pitanja zašto se traži eshumacija katoličkog groblja bez dozvole vlasnika zemljišta, odnosno, župe na čijem je čelu. Ipak, don Dominkoviću, dva mjeseca nakon poslanog dopisa i dan nakon izrečene presude hercegbosanskoj šestorci, odgovorio je vijećnik A-SDA, Mensud Keleštura. Keleštura je don Dominkoviću poručio kako "Bošnjaci u Zenici neće tolerirati njegove ponašanje, da je položaj Hrvata iznimno dobar", a napomenuo ga je i da su zenički Hrvati granatirali vlastiti grad s položaja HVO-a u Busovači.

Don Dominković je uputio demantij na priopćenje Mensuda Keleštura u kojem ga je, između ostalog, pitao, tko je istjerao zeničke Hrvate.....
A sto si postavio ovaj post? Ozbiljno pitam. Da li je zamisljeno da se postavljaju primjeri, uslovno receno, svakodnevnih problema sa kojima se ljudi (u ovom slucaju Hrvati) ili crkva ili slicne institucije suocavaju sa Hidrom zvanom bosnaska birokratija, ali u ovom slucaju u gradovima sa bosnjackom vecinom ... ?
Mislio sam da je tema zamisljena vise kao politika na nekom visem nivou?
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#560 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Gojeni H wrote:
A sto si postavio ovaj post? Ozbiljno pitam. Da li je zamisljeno da se postavljaju primjeri, uslovno receno, svakodnevnih problema sa kojima se ljudi (u ovom slucaju Hrvati) ili crkva ili slicne institucije suocavaju sa Hidrom zvanom bosnaska birokratija, ali u ovom slucaju u gradovima sa bosnjackom vecinom ... ?
Mislio sam da je tema zamisljena vise kao politika na nekom visem nivou?
U čemu je problem sa postavljanjem posta koji se uklapa u temu ? I da se ne uklapa, svaka tema na forumu povremeno ode malo u off samo što to ovde nije slučaj.

"Hidra zvana bosanska birokratija" stvar je izvršne vlasti koja ne bi trebala biti politizovana i nema veze sa postom niti je ko pominje. GV Zenica predstavlja izabranu zakonodavnu vlast sastavljenu od članova političkih partija koje provode lokalnu politiku. I lokalna politika je, valjda, politika koja između ostalog usvaja planove, određuje javne interese, postavlja, smjenjuje itd. Uglavnom, lokalna politika može biti produžena ruka vladajućih etničkih politika koja pogađa pojedince. Kad ovo govorim, mislim na sve koji su u položaju fizičke manjine bilo gdje u BiH.

Na pismo svećenika (koji pregoni u kmečanju) upućeno svim vijećnicima povodom rasprave o katoličkom groblju za koje se tvrdi ili osporava uzurpacija, našao se Keleštura da u ime 80% vijećnika odgovori pregoneći jednako pa i više. I slučaj se politizira pominjanjem stvari koje nemaju veze sa problemom. Da je bilo sreće, vijećnici bi zajednički odgovorili na upite koji su u njihovoj nadležnosti i mirna Bosna.

Keleštura, A-SDA političar je ljetos pokrenuo zahtjev i praktično smijenio predsjedavajuću GV članicu NS, Sanju Renić. Obavljala je funkciju predsjedavajuće kao predstavnica hrvatskog naroda, pošto prema statutu gradskog vijeća gradonačelnik i predsjedavajući vijeća ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda. Koliko znam do danas nije izabran novi predsjedavajući GV Zenica (ne znam razlog jer ima još vijećnika iz drugih naroda) nego njegove/njene poslove obavlja zamjenik.

Neko misli da ovakve stvari poput najave ekshumiranja katoličkog groblja ili smjene predsjedavajućeg GV nisu bitne jer ne kazuju ništa o političkim odnosima između etnija, neko misli drugačije. Ne treba zamjeriti nikome i da se o svemu raspravljati hladne glave.

Da odgovorim na tvoje zadnje pitanje i dopunim uvodni post. Tema je zamišljena kao kontra tema desetinama tema bombastičnih naslova na forumu o hrvatskoj politici i Hrvatima u BiH posmatranim uglavnom iz jednog ugla, bošnjačkog. Ne vidim razloga da se na ovom forumu ne raspravlja o bošnjačkoj politici i njenim djelovanjima. Ovaj put gledanim iz ugla Hrvata kojih još uvijek ima u Sarajevu, Zenici i drugim mjestima ali ih skoro pa nema na forumu da kažu svoje mišljenje i viđenje politike u Bošnjaka.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#561 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by seln »

Novak20 wrote:Ovaj put gledanim iz ugla Hrvata kojih još uvijek ima u Sarajevu, Zenici i drugim mjestima ali ih skoro pa nema na forumu da kažu svoje mišljenje i viđenje politike u Bošnjaka.
Jazuk.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#562 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Sanjarko »

Novak20 wrote: Keleštura, A-SDA političar je ljetos pokrenuo zahtjev i praktično smijenio predsjedavajuću GV članicu NS, Sanju Renić. Obavljala je funkciju predsjedavajuće kao predstavnica hrvatskog naroda, pošto prema statutu gradskog vijeća gradonačelnik i predsjedavajući vijeća ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda. Koliko znam do danas nije izabran novi predsjedavajući GV Zenica (ne znam razlog jer ima još vijećnika iz drugih naroda) nego njegove/njene poslove obavlja zamjenik.
:lol:

Pa bolan ja sam iz Zenice. Nisu je smijenili zato sto je Hrvatica nego zato sto se sa Fudom slizala, a Fudo ih :izet: i ne vadi. Cista politicka borba i odluka koju ti ovdje i vi Hrvati predstavljate kao neki nacionalni napad i ugrozavanje.

:kiss: :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#563 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Gojeni H »

Novak20 wrote: U čemu je problem sa postavljanjem posta koji se uklapa u temu ?
...

Da odgovorim na tvoje zadnje pitanje i dopunim uvodni post. Tema je zamišljena kao kontra tema desetinama tema bombastičnih naslova na forumu o hrvatskoj politici i Hrvatima u BiH posmatranim uglavnom iz jednog ugla, bošnjačkog. Ne vidim razloga da se na ovom forumu ne raspravlja o bošnjačkoj politici i njenim djelovanjima. Ovaj put gledanim iz ugla Hrvata kojih još uvijek ima u Sarajevu, Zenici i drugim mjestima ali ih skoro pa nema na forumu da kažu svoje mišljenje i viđenje politike u Bošnjaka.
Ne trzaj se, nemam ja problema sa ovakvim konceptom.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#564 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Vizionar 1985 wrote:
Novak20 wrote: Keleštura, A-SDA političar je ljetos pokrenuo zahtjev i praktično smijenio predsjedavajuću GV članicu NS, Sanju Renić. Obavljala je funkciju predsjedavajuće kao predstavnica hrvatskog naroda, pošto prema statutu gradskog vijeća gradonačelnik i predsjedavajući vijeća ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda. Koliko znam do danas nije izabran novi predsjedavajući GV Zenica (ne znam razlog jer ima još vijećnika iz drugih naroda) nego njegove/njene poslove obavlja zamjenik.
:lol:

Pa bolan ja sam iz Zenice. Nisu je smijenili zato sto je Hrvatica nego zato sto se sa Fudom slizala, a Fudo ih :izet: i ne vadi. Cista politicka borba i odluka koju ti ovdje i vi Hrvati predstavljate kao neki nacionalni napad i ugrozavanje.

:kiss: :thumbup:
Nije bitno što je Sanja Hrvatica nego što GV Zenica (nažalost nisu jedini) ne bira predsjedavajućeg prema vlastitom statutu, a nema nikakvih prepreka.

Ovo društvo može ispravno da funkcioniše samo ako se ljudi pridržavaju onog što je napisano. Barem ja tako mislim.
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#565 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Mirza007 »

Novak20 wrote: Nije bitno što je Sanja Hrvatica nego što GV Zenica (nažalost nisu jedini) ne bira predsjedavajućeg prema vlastitom statutu, a nema nikakvih prepreka.

Ovo društvo može ispravno da funkcioniše samo ako se ljudi pridržavaju onog što je napisano. Barem ja tako mislim.
Ok, oko toga se slazemo.
Nadam se da isti prinicip vrijedi i oko konstitutivnosti Srba u Hercegovacko-neretvanskom kantonu.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#566 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Mirza007 wrote:
Novak20 wrote: Nije bitno što je Sanja Hrvatica nego što GV Zenica (nažalost nisu jedini) ne bira predsjedavajućeg prema vlastitom statutu, a nema nikakvih prepreka.

Ovo društvo može ispravno da funkcioniše samo ako se ljudi pridržavaju onog što je napisano. Barem ja tako mislim.
Ok, oko toga se slazemo.
Nadam se da isti prinicip vrijedi i oko konstitutivnosti Srba u Hercegovacko-neretvanskom kantonu.
Naravno. Da ja vodim politiku HDZ-a ne bih pravio problem. Srbi trebaju biti ravnopravni kao i svi u F BiH.
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#567 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Mirza007 »

Novak20 wrote:
Mirza007 wrote: Nadam se da isti prinicip vrijedi i oko konstitutivnosti Srba u Hercegovacko-neretvanskom kantonu.
Naravno. Da ja vodim politiku HDZ-a ne bih pravio problem. Srbi trebaju biti ravnopravni kao i svi u F BiH.
Steta sto je ne vodis.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#568 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Bivši reis Cerić šalje pismo svim Hrvatima.

http://dnevnik.ba/vijesti/mustafa-ceric ... -od-covica
"Poštovani Hrvati ma gdje bili,

Kao bivši glavni imam u Zagrebačkoj džamiji (1986-1991) nakon mog boravka u Čikagu, osjećam potrebu i, rekao bih, moralnu obavezu da vam se obratim otvorenim pismom ma gdje bili. Osjećam to zato što nosim lijepe uspomene iz Zagreba, koji je u to vrijeme bio lučonoša slobodne misli i slobodnog govora.

Zagreb je to bez sumnje i danas, ali se to ne dâ jasno vidjeti od gustog dima, koji se širi od vatre, koju Dragan Čović pali u Bosni zajedno sa Miloradom Dodikom. Nadam se da vam je poznato da sam već u vaše ime pozvao Dragana Čovića da podnese ostavku na sve funkcije, koje obnaša u ime Hrvata u Bosni nakon presude hrvatskoj šestorci u Hagu, jer je svojom politikom, svojim neznanjem, svojim krivim procjenama u kolaboraciji sa Dodikom doprinio i tako obmanio i osramotio sve vas Hrvate ma gdje bili.

Dragan Čović me nije poslušao, već je nastavio da u ime vas Hrvata pali vatru u Bosni sa Dodikom, vatru iz koje se nastavlja dizati gusti dim, dim kojeg vjetar širi sve do Pantovčaka. Sad nam je jasno više nego ikada da Dragan Čović ne bi umio paliti vatro sam. U tome mu svsrdno pomaže Milorad Dodik prema Čovićevom vlastitim priznanju. Njih dvojica vjeruju jedan drugome u sve njihove osobne/lične dogovore. Mada, to bi vi Hrvati morali znati, Čović vjeruje Dodiku više nego Dodik njemu.

A šta to Čović vjeruje Dodiku? Čović vjeruje Dodiku da će ga podržati u podjeli Bosne na način uspostave "trećeg entiteta", ali samo na onoj bosanskoj teritoriji, koju su bili zaokružili oni što su osuđeni za Udruženi Zločinački Poduhvat (UZP). Ništa dalje i ništa više od toga Dodik nije obećao Čoviću, a niti je Čović išta dalje i išta više tražio, jer Posavina i Hrvati u Posavini ne zanimaju Čovića, kao ni Dodika. To što Katolička crkva diže glas i traži da se Hrvati vraćaju u Posavinu Čovića ne zanima, jer, kao što je onomad poručio kardinalu Puljiću "neka se kardinal bavi vjerom, a on, Čović, neka se bavi politikom" za ili protiv Hrvata, svejedno je, jer to je politika koju su Tuđman i Milošević dogovorili u Karađorđevu o podjeli Bosne unatoč svemu, unatoč politici međunarodne zajednice, koja je preko presude šestorci poslala jasnu poruku Hrvatskoj, ali i Srbiji, da je priča oko podjele Bosne završena te da se svi političari, uključujući i Čovića i Dodika, treba da okrenu prema budućoj modernoj bosanskoj državi, članici Europske Unije, članici NATO-a, državi koja treba da bude uređena na principu prava i obaveza građana, koji zaslužuju da žive u civiliziranom eurospkom svijetu, a ne kao podjeljena plemana zatvorena u svoje ekskluzivne nacionalne torove.

Obraćam se, dakle, vama Hrvatima, mojim poznanicima i prijateljima, jer znam da vi ne dijele Bosnu po plemenima i torovima, već dijelite sa mnom moje mišljenje o tome da je Bosna jedinstvena zemlja, koja ima sve što treba da bude primjer suživota i tolerancije pod uvjetom da Dragan Čović podnese ostavku i oslobodi prostor onima u hrvatskom narodu, koji će vjerovati više sebi, svom pravu i svojoj obavezi u Bosni nego Dodiku, Dodiku koji hrvatsku politiku u Bosni preko Čovića vodi do sukoba sa međunarodnom zajednicim ili do suicida.

Ovo je, dakle, moj poziv, kao izraz moje brige, svim Hrvatima ma gdje bili da spase hrvatsku politiku u Bosni i u Hrvatskoj od Čovića, koji se gubi u "bespuću povijesne zbiljnosti". Ovaj crni i gusti dim koji se nadvio nad Bosnom i Hrvatskom od vatre koju lože Dodik i Čović u Bosni mora se rastjerati vjetrom uma i snagom razuma, a to je da nije moguće Bošnjake ni protjerati, ni pobiti, ni pokrstiti kako bi se Bosna podjelila između onih, koji ju ne vole osim kad im se dopusti da ju otimaju i prodaju susjedima.

Poštovani Hrvati ma gdje bili,

U nadi da ćete ovo moje pismo shvatiti kao pismo prijatelja, koji želi da jednog dana posvjedočite da sam vam na vrijeme ukazao na opasnost koja kruži nad glavom Bosne i Hrvatske, primite izraze mojeg osobnog poštovanja!

Iskreno vaš,

Mustafa Cerić

Bošnjak/Bosanac

Vjeran Bogu, ponosan na Bosnu!", stoji na kraju pisma predsjednika Svjetskog bošnjačkog kongresa reisu-l-uleme emeritusa Mustafe Cerića.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#569 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Novak20 wrote:Bivši reis Cerić šalje pismo svim Hrvatima.

http://dnevnik.ba/vijesti/mustafa-ceric ... -od-covica
Cerić je toliko relevantan da su mu pismo objavili samo Dnevnik i Poskok. Trebao bi se posvetiti uzgajanju cvijeća ili ribolovu, pomiriti se s penzijom.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#570 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

horkesh wrote:
Novak20 wrote:Bivši reis Cerić šalje pismo svim Hrvatima.

http://dnevnik.ba/vijesti/mustafa-ceric ... -od-covica
Cerić je toliko relevantan da su mu pismo objavili samo Dnevnik i Poskok. Trebao bi se posvetiti uzgajanju cvijeća ili ribolovu, pomiriti se s penzijom.
On je sad političar. Bio je kandidat za člana Predsjedništva BiH.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#571 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by sheilak »

Novak20 wrote:
horkesh wrote:
Novak20 wrote:Bivši reis Cerić šalje pismo svim Hrvatima.

http://dnevnik.ba/vijesti/mustafa-ceric ... -od-covica
Cerić je toliko relevantan da su mu pismo objavili samo Dnevnik i Poskok. Trebao bi se posvetiti uzgajanju cvijeća ili ribolovu, pomiriti se s penzijom.
On je sad političar. Bio je kandidat za člana Predsjedništva BiH.
Ceric je uvijek bio politicar i vazda se u nju mijesao. No, slazem se s horkeshom.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#572 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Novak20 wrote: On je sad političar. Bio je kandidat za člana Predsjedništva BiH.
Mora biti neka relevantnost. Čovićev jastreb Mario Karamatić je političar i izabrani dužnosnik koji ima daleko teže izjave od ovih Cerićevih apela, a dobio je 1.666 glasova. Gledamo ga svakodnevno na RTRS-u, Dnevniku, HMS-u i slično.

Ali evo, mogu se složiti da 4,5 posto Bošnjaka podržava Cerićevo pismo.

Sad sam bacio pogled i na komentare ispod, presmiješno :lol:
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#573 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Krešimir Zubak, učesnik i jedan od potpisnika Dejtonskog sporazuma, prvi predsjednik Federacije BiH i prvi hrvatski član Predsjedništva BiH, učesnik Alijanse za promjene.

http://hms.ba/zubak-sarajevske-kriptogr ... -hrvatima/
Da se projekt nametanja kandidata iz redova Hrvata za člana Predsjedništva BiH bošnjački glasovima već duže vrijeme pomno pripremao, upozorio je predsjednik Glavnog odbora Hrvatske stranke, Krešimir Zubak.

Zubak, koji nije sklon politici Dragana Čovića, prije više od pola godine upozorio je kako sarajevske, tzv “građanske stranke” spremaju ponovnu majorizaciju Hrvata u izboru hrvatskog člana Predsjedništva BiH.

– Iz javnih istupa pojedinaca iz kruga političkih stranaka koje sebe nazivaju građanskim i iz emisija, tekstova i intervjua koji su u posljednje vrijeme objavljuju njima skloni mediji, razvidno je kako je počela potraga za osobom koju bi oni “pogurali” na slijedećim općim izborima kao kandidata za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, odnosno kao protukandidata Čoviću. Pojednostavljeno: započela je potraga za novim Željkom Komšićem. Ne dovodeći u pitanje pravo svim političkim subjektima, pa i takozvanim građanskim strankama i koalicijama da nominiraju, ili “guraju” kandidate za bilo koje izborne funkcije, pa i hrvatskog člana Predsjedništva BiH, posljednji istupi i natpisi nagovještavaju staru praksu tih političkih subjekata koja zorno dokazuje njihov kripto karakter, izjavo je tada Zubak. On je podsjetio kako te stranke na svim dosadašnjim izborima nikada nisu “isturile” kao kandidata za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda osobu takvog javnog ugleda koja bi mogla ozbiljno konkurirati kandidatima predloženih od strane bošnjačkih nacionalnih stranaka.

-Ali, kao u onoj čuvenoj – dok se Vlasi ne dosjete – redovito su pronalazili, nominirali ili “gurali” kredibilnog kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva, i u tome dva puta uspjeli i, kako izgleda, nadaju se i trećem, pojasnio je Zubak te naglasio kako tim strankama ne bi trebalo manjkati znanja da suvremena građanska društva pripadnost naciji smatraju sastavnim dijelom osobnog građanskog identiteta i da kolektivnim identitetima pripada pravo posebnog a ne nametnutog predstavljanja u državnim tijelima i institucijama.

-Ako to znaju a posežu za ranijom praksom onda to njihovo javno zagovaranje građanstva zapravo je prikriveno nastojanje za nametanjem podaništva malobrojnijem kolektivitetu, istaknuo je Zubak te upozorio kako su onda za njih odluke Europskog suda za ljudska prava samo mrtvo slovo na papiru.

-Vjerodostojnost političkog opredjeljenja i snaga političke ideje dokazuje se unutar najmnogobrojnijeg glasačkog tijela, pa bi zanimljivo bilo vidjeti, hoće li uopće i tko će biti kandidat tih stranaka za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH. Hoće li, dakle, ideju “građanstva” provjeravati kod najbrojnijeg, ili nametati malobrojnijem glasačkom tijelu-izjavio je Zubak....
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#574 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by bh.tornjak »

Novak20 wrote:
horkesh wrote:
Novak20 wrote:Bivši reis Cerić šalje pismo svim Hrvatima.

http://dnevnik.ba/vijesti/mustafa-ceric ... -od-covica
Cerić je toliko relevantan da su mu pismo objavili samo Dnevnik i Poskok. Trebao bi se posvetiti uzgajanju cvijeća ili ribolovu, pomiriti se s penzijom.
On je sad političar. Bio je kandidat za člana Predsjedništva BiH.
u vrijeme kada su susjedi i komsije na sva zvona pricali,pisali i pokusavali da objasne medjunarodnoj zajednici da Bosnjaci Islamske vjeroispovijesti slijede politiku koju vode njihovi duhovni i vjerski poglavari ef. Ceric ulazi u trku za clana predsjednistva koju gubi tj. totalni fijasko....(nazovite kako hocete,taj njegov politicki debakl)

ef. Ceric je jednim potezom ogolio svu pricu komsija i susjeda dokazavsi da Bosnjaci Islamske vjeroispovijesti ne slijede duhovne i vjerske vodje

al...de to ti nepismenim balkanskom djuturumu objasni
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#575 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Bloo »

Naravno da slijede, ali dok ima sprege SDA - hutba.
Sam Ceric kao neko ko nema vise funkciju reisa, naravno da je izgubio. Jer nema sta konkretno da ponudi potencijalnim uhljebima, dok razgranata SDA hobotnica vec ima cvrstu i rasprostranjenu glasacku bazu.
Post Reply