Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4751 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Privuče mi pažnju ovaj članak u Stavu autora Farisa Nanića (ako je to taj), nekadašnjeg savjetnika A. Izetbegovića, nekadašnjeg člana UO i valjda voditelja zagrebačkog odjela "Third World Relief Agency (TWRA)"(https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... /t223a.htm), istaknutog člana SDA Hrvatske.

http://stav.ba/hrvati-bi-istovremeno-ht ... og-naroda/

Ambiciozan naslov i uvod, a šteta je što se članak iz Stava ne može kopirati. Bilo bi puno lakše pisati.

Neise, autor traži da se konačno odluči da li su Hrvati u BiH konstitutivni narod ili nacionalna manjina radi dodjeljivanja ili oduzimanja prava i obveza. Povod je onako naoko (ne)opravdano navodno miješanje Hrvatske u unutarnje stvari BiH jer su BiH Hrvati konstitutivan narod naše države.

Nadalje, F.N. piše o (pozitivnoj) diskriminaciji nacionalnih manjina, aktivnom i pasivnom načinu biranja pa ide pola članka kmečanja na hrvatski izborni sustav i Erminu Lekaj-Prljaskaj i njen stav o Deklaraciji SRH.

Treći dio članka govori o odnosu etničkog i građanskog u BiH, "zabludama" hrvaćanskih medija glede majorizacije Hrvata u BiH uz neopravdane optužbe Bošnjaka i bošnjačke politike.

Kao, uredno se prešućuje prezastupljenost Hrvata u državnim, federalnim nivoima i nezastupljenost u RS, svodeći problem na člana Predsjedništva BiH. Autor članka je za traženje balansa između etničkog i građanskog, SDA nije protiv, građanske stranke nisu bošnjačke itd.

A onda zaključak (iz uvoda) na koji način treba razmišljati o Hrvatima u BiH kad su već u R Hrvatskoj bošnjačka i druge manjine obespravljene nepostojanjem pozitivne diskriminacije i balansa etničkog i građanskog.

Po Farisu, Hrvati žele i prava konstitutivnog naroda, i prava manjina i pozitivnu diskriminaciju uz prevagu nad građanskim principom, da bi na kraju završio citirajući Orwella: „Sve su životinje ravnopravne ali su neke životinje ravnopravnije“.

E sada, kad se ovo lijepo i temeljito pročita, postavljaju se pitanja.

Ko treba odlučiti da li su BiH Hrvati konstitutivan narod ili manjina i kakva su to prava i obveze BiH Hrvata ?

Ako je pitanje takvog odlučivanja u rukama BiH Hrvata, sumnjam da će se dragovoljno prepustiti pozitivnoj diskriminaciji i položaju manjine u vlastitoj državi. Dovoljno je vidjeti sastav Vlade KS, prebrojati direktorska mjesta, članstva u UO i NO, broj vijećnika Hrvata po općinama da bi se vidjelo da te pozitivne diskriminacije neJma. Pogotovo ne kod stranaka koje Nanić ne svrstava pod bošnjačku politiku.
Nanić valjda aludira na presjecanje od strane MZ i VP koji su svojim intervencijama na reduciranju prava i obveza BiH Hrvata i doveli do ove situacije kakvu danas imamo.

Zašto se poredi bošnjačka manjina u RH sa BiH Hrvatima ?

Koliko je znam, svaka manjina u nacionalnoj državi ima nekakvu historiju kao i sama država i politički procesi u njoj. Srpska i talijanska manjina bi se mogle nazvati autohtonim manjinama koje u nekim općinama ili barem MZ RH i danas predstavljaju većinu stanovništva. Bošnjačka i albanska manjina su teritorijalno nekompaktne i produkt su, uglavnom, migracija za vrijeme Jugoslavija.
Nikakve veze sa Hrvatima koji su autohtono stanovništvo BiH i jedan od konstitutivnih naroda koji je u četiri kantona F BiH većina. Nanić je ovdje kao i drugdje u članku debelo tendenciozan u kompariranju položaja Bošnjaka u RH sa Hrvatima u BiH. Ne pominje popis iz 2013. U kojem se preko 95% stanovništva izjasnilo kao pripadnik nekog od naroda ili Ostale, recimo autohtone manjine, Rome i Jevreje kojih nema ni u DN F BiH, parlamentima BiH i F BiH ni skupštinama kantona. Njihova mjesta zauzimaju Bošnjaci ili „građani“ koji su igrom slučaja uglavnom građani Bosanci.

Ima li R Hrvatska pravo da skrbi o BiH Hrvatima ?

Po Ustavu zemlje u kojoj Nanić živi, RH ima i pravo i obvezu bez obzira na unutarnje odnose u BiH.
Po autoru članka, svaka briga Hrvatske za konstitutivne BiH Hrvate predstavlja miješanje u unutarnja pitanja druge države i nije u skladu sa pozitivnim evropskim tekovinama. Da su BiH Hrvati nacionalna manjina, onda bi to kao bilo u redu.
Tako ispada da bi svaka briga (pa i ona o razmjeni iz oblasti kulture) Njemačke za 1% Nijemaca u Belgiji bilo miješanje u unutarnja pitanja Belgije koja se potrudila da 75.000 Nijemaca ima javni RTV servis, Parlament i učešće u vlasti i odlučivanju..

Etnički ili građanski principi ?

Valjda se zna da je po DMS etnički princip ispred građanskog na nivou države i entiteta. Naknadnim intervencijama, etnički princip je umanjen na štetu Hrvata ali ne u korist građana kojih je dragovoljnim izjašnjavanjem manje od 5 % zajedno sa stvarnim nacionalnim manjinama.

Nanić tvrdi da Hrvati „traže“ prevagu etničkog nad građanskim principom ne upuštajući se u prezentovanje činjenice da građanski princip funkcionira na nivou lokalne autonomije – općina i na nivou kantona u F BiH.

Zašto bi netko tražio ono što već ima (na papiru) ?

Zamjenama teza Nanić vodi čitatelja da pomisli da BiH Hrvati žele biti iznad drugih etnija i građana u BiH po pravima i obvezama što ne odgovara istini.
Traži se iznalaženje rješenja po kojem bi Hrvati birali svoje političke predstavnike u vlasti na mjestima gdje je Ustavom određen etnički princip ispred građanskog. Bez izbornog inženjeringa bošnjačke – građanske politike u DN F BiH u vidu Edima i Predsjedništvu BiH u vidu Komšića. I to je to.
User avatar
pici
Posts: 43539
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4752 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by pici »

dze nam je legitimni ispod kojeg se kamena zavukao.. ne disHe Ćoek kako primi smuČkov penAciline :izet:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#4753 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mO k3 »

pici wrote:dze nam je legitimni ispod kojeg se kamena zavukao.. ne disHe Ćoek kako primi smuČkov penAciline :izet:
Strepi .....
Sve su oci prema beogradu otvorene , pada Vucic , ode Mile Cirilcar gubi saveznike
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4754 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SmokingMan »

OStaje samo Sergej Lavrov. :D
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#4755 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Pošto vidim da si, očito, stava da Hrvatska ima pravo da se miješa u posla Bosne i Hercegovine i da je to ono što te najviše "zasvrbilo", samo kratki odgovori.
Novak20 wrote:
Ima li R Hrvatska pravo da skrbi o BiH Hrvatima ?

Po Ustavu zemlje u kojoj Nanić živi, RH ima i pravo i obvezu bez obzira na unutarnje odnose u BiH.
Po autoru članka, svaka briga Hrvatske za konstitutivne BiH Hrvate predstavlja miješanje u unutarnja pitanja druge države i nije u skladu sa pozitivnim evropskim tekovinama. Da su BiH Hrvati nacionalna manjina, onda bi to kao bilo u redu.
Tako ispada da bi svaka briga (pa i ona o razmjeni iz oblasti kulture) Njemačke za 1% Nijemaca u Belgiji bilo miješanje u unutarnja pitanja Belgije koja se potrudila da 75.000 Nijemaca ima javni RTV servis, Parlament i učešće u vlasti i odlučivanju..
Što se mene, a vjerovatno i svakog drugog građanina ove zemlje tiče, Republika Hrvatska može da pomaže bh. Hrvate kako god želi i umije. Neka osnuju i finansiraju TV kanal, neka plaćaju plate parlamentarcima, penzije, zdravstvo, neka grade škole i bolnice.... Koga briga?

Ali ti brkaš kruške i jabuke. To NE znači da imaju pravo da se miješaju u pitanja Bosne i Hercegovine. To što njima to stoji u Ustavu RH mogu mačku o rep da okače. Isto kao da sad Srbija u svom Ustavu donese da ima pravo da se brine o Srbima u Hrvatskoj i to, automatski, im i daje to pravo. Suludo.

Briga o bh. Hrvatima - slobodno. Miješanje u unutrašnje stvari BiH - nipošto.

Ja sam apsolutno isti stav imao i po pitanju, na primjer, Erdogana. Dalje šape od moje zemlje.

Licemjerno je osuđivati Erdogana ili Vučića, a prizivati intervenciju Hrvatske. Ista je stvar u pitanju, a svaki bh. patriota bi trebao biti protiv toga.
Novak20 wrote:Etnički ili građanski principi ?

Valjda se zna da je po DMS etnički princip ispred građanskog na nivou države i entiteta. Naknadnim intervencijama, etnički princip je umanjen na štetu Hrvata ali ne u korist građana kojih je dragovoljnim izjašnjavanjem manje od 5 % zajedno sa stvarnim nacionalnim manjinama.
Ti ovdje postavljaš tezu kao da samo oni koji se nisu izjasnili kao Bošnjaci, Hrvati ili Srbi glasaju za građanske stranke i da su samo ti Ostali - građani.

Ja sam Bošnjak i građanin.

Pozitivne diskriminacije itekako ima na nivou kantona, entiteta i države, ne znam zašto je to tako teško priznati? Nije ni meni teško reći da ima i dosta negativnih primjera i da je trenutna Vlada KS neustavna.

Inače, kada se upustiš u diskurs s nekim hardcore HDZ-ovcima, primijetit ćeš nekoliko stvari. Prvo će se početi žaliti na balije kojima se ne može vjerovati - dokaz, Željko Komšić. Preglasavanje, želja da država bude samo njihova, iako ovdje žive tri naroda - sve uobičajeno.

Dvije rečenice nakon toga će se hvaliti kako je sve ovo Hrvatska i kako nemaju nikakve veze s Bosnom.

Tri rečenice nakon toga će početi spominjati torove, favele, 23 posto i hvaliti se kako Hrvati drmaju Federacijom.

Kada dođe do te tačke, kada počne hvalisanje, ne znam, ministarstvima u Mostaru, drmanjem voznim parkom, zastavama i slično, licemjerstvo bude potpuno ogoljeno.

Popričaj malo s nekim svojim prijateljima iz HDZ-a. Počni se žaliti na velikobošnjačku politiku i Komšića i onda ih pusti da pričaju pa ćeš vidjeti koliko će trebati da prođe prije nego se krene s nipodaštavanjem Bošnjaka i hvalisanjem.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4756 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

horkesh wrote:Pošto vidim da si, očito, stava da Hrvatska ima pravo da se miješa u posla Bosne i Hercegovine i da je to ono što te najviše "zasvrbilo", samo kratki odgovori.
Ima li R Hrvatska pravo da skrbi o BiH Hrvatima ?

Po Ustavu zemlje u kojoj Nanić živi, RH ima i pravo i obvezu bez obzira na unutarnje odnose u BiH.
Po autoru članka, svaka briga Hrvatske za konstitutivne BiH Hrvate predstavlja miješanje u unutarnja pitanja druge države i nije u skladu sa pozitivnim evropskim tekovinama. Da su BiH Hrvati nacionalna manjina, onda bi to kao bilo u redu.
Tako ispada da bi svaka briga (pa i ona o razmjeni iz oblasti kulture) Njemačke za 1% Nijemaca u Belgiji bilo miješanje u unutarnja pitanja Belgije koja se potrudila da 75.000 Nijemaca ima javni RTV servis, Parlament i učešće u vlasti i odlučivanju..
Štovani, prije svega želim ti sretnu i uspješnu Novu 2019. godinu. I drugim forumašima također.

Ono što je mene najviše "zasvrbilo" u Nanićevom pisanju sam, vjerovao ili ne, boldirao. Napisao sam ovo: " Neise, autor traži da se konačno odluči da li su Hrvati u BiH konstitutivni narod ili nacionalna manjina radi dodjeljivanja ili oduzimanja prava i obveza".
I ovo: "Kao, uredno se prešućuje prezastupljenost Hrvata u državnim, federalnim nivoima i nezastupljenost u RS, svodeći problem na člana Predsjedništva BiH".

Oko boldiranog se sve vrti u mom postu, a gospodin Nanić koji živi u Hrvatskoj bi da se konačno odlučuje status Hrvata u BiH kao i da se progovori o njihovoj navodnoj prezastupljenosti. Napisao sam i da mi je žao što se Nanićev članak nije mogao prenijeti, čisto radi lakšeg razumijevanja napisanog (Nanićevog i mog). A napisano je da "...svaka briga Hrvatske za njih predstavlja miješanje u unutrašnje stvari druge suverene države i nije u skladu s pozitivnim evropskim tekovinama", za koje se Nanić i ala nanić kao zalaže.
A ko je taj lik Nanić i koliko dobra želi Hrvatima u svojoj "ljubavi" prema BiH može se vidjeti iz par nasumično pokupljenih stvari sa interneta.
Na sve to, dobili smo još jedno “otkriće”, za sad nezasluženo neprimijećeno od književne i ine javnosti. U svojoj budalastoj a zloj neopozivosti, ono glasi: “Otac mu je bosanski beg koji je silovao majku mu, sluškinju u svojoj kući.” Nepravedno bi bilo zatajiti ime autora ovoga bisera: to je, kako saznajemo iz biografske bilješke ispod teksta, stanoviti Faris Nanić, građevinski poduzetnik i bošnjački političar, a publikacija – zagrebački Behar, bošnjački časopis za kulturu i društvena pitanja. Eto, šućur Beharu i poduzetniku, sad je barem jasno odakle je Andrić “povukao” genijalnost! https://www.jergovic.com/ajfelov-most/k ... o-nobelom/
Ko je ko? Third World Relief Agency (TWRA) osnovana je 1987. godine u Becu kao humanitarna organizacija za muslimane. Preko nje se finansirala i organizirala nabavka oruzja za Armiju BiH od 1992. godine. Novac je, preko Die Erste Österreich Bank, odnosno Prve austrijske banke u Becu, sakupljan od Saudijske Arabije, Irana, Turske, Sudana, Bruneja, Malezije i Pakistana. Na celu TWRA bio je Sudanac Elfatih Hassanein, clan sudanske vladajuce stranke Nacionalni islamski front, koja je od strane zapadnih zemalja, predvodjenih Sjedinjenim Americkim Drzavama, ocijenjena kao fundamentalisticka politicka organizacija. Kasnije je postao sudanski kulturni atase. Austriju je napustio 1994. godine. TWRA je imala brojne veze s radikalnim islamskim organizacijama ili pojedincima koje su povezali s muslimanima u BiH. Prema americkim izvorima, clanovi te mreze bili su i:
Faris Nanic - istaknuti clan SDA u Zagrebu, savjetnik Alije Izetbegovica. Bio clan Upravnog odbora TWRA.https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... /t223a.htm
horkesh wrote:Što se mene, a vjerovatno i svakog drugog građanina ove zemlje tiče, Republika Hrvatska može da pomaže bh. Hrvate kako god želi i umije. Neka osnuju i finansiraju TV kanal, neka plaćaju plate parlamentarcima, penzije, zdravstvo, neka grade škole i bolnice.... Koga briga?

Ali ti brkaš kruške i jabuke. To NE znači da imaju pravo da se miješaju u pitanja Bosne i Hercegovine. To što njima to stoji u Ustavu RH mogu mačku o rep da okače. Isto kao da sad Srbija u svom Ustavu donese da ima pravo da se brine o Srbima u Hrvatskoj i to, automatski, im i daje to pravo. Suludo.

Briga o bh. Hrvatima - slobodno. Miješanje u unutrašnje stvari BiH - nipošto.

Ja sam apsolutno isti stav imao i po pitanju, na primjer, Erdogana. Dalje šape od moje zemlje.

Licemjerno je osuđivati Erdogana ili Vučića, a prizivati intervenciju Hrvatske. Ista je stvar u pitanju, a svaki bh. patriota bi trebao biti protiv toga.
Hajde, Boga ti, definiraj što su unutarnja pitanja BiH i objasni na koji se to (nelegalan) način RH u njih miješa ? Priprema li nekakvu zavjeru, dotura li novac jednoj etničkoj grupi ilegalnim kanalima, koristi li blokade, izolacije, nastoji li pripremati kakav udar ili silom mijenjati kulturu i uređenje u BiH ? Pa više se u unutarnje stvari BiH miješaju Amerika, Njemačka, Turska, Iran i drugi što svakako ne odobravam.

Ja sam pisao kontra stava Nanića da Hrvatska bukvalno treba prekinuti sve veze (pa i one kulturne) sa BiH Hrvatima da bi Naniću i nanićima potvrdila da su BiH Hrvati konstitutivan narod, a ne nacionalna manjina. To je poanta posta, a ne tvoje ili moje prostodušno promišljanje o stupnju pomoći izvana ili ustavnim obvezama RH.
horkesh wrote:
Novak20 wrote:Etnički ili građanski principi ?

Valjda se zna da je po DMS etnički princip ispred građanskog na nivou države i entiteta. Naknadnim intervencijama, etnički princip je umanjen na štetu Hrvata ali ne u korist građana kojih je dragovoljnim izjašnjavanjem manje od 5 % zajedno sa stvarnim nacionalnim manjinama.
Ti ovdje postavljaš tezu kao da samo oni koji se nisu izjasnili kao Bošnjaci, Hrvati ili Srbi glasaju za građanske stranke i da su samo ti Ostali - građani.

Ja sam Bošnjak i građanin.
Tri puta pročitaj, pa onda piši. Samo konstatujem da je DMS stavio etnički princip ispred građanskog na nivou države i entiteta. Takav je bio i prvi Ustav F BiH koji je dijelio zakonodavnu i izvršnu vlast 50:50 % između B/H. Amandmanima na prvi Ustav F BiH, umanjen je etnički princip B/H u F BiH uvođenjem S/O. U praksi, pokazalo se, u korist bošnjačke politike.
U principu, svi smo građani. U lokalnoj politici definitivno jesmo. Samo što etničko/nacionalno stavljamo ispred još od 90.-ih (19. stoljeća :) ), pa se to vidi na popisu (izuzimam vanzemaljce i ostale za.ebante) i izborima.
horkesh wrote:Pozitivne diskriminacije itekako ima na nivou kantona, entiteta i države, ne znam zašto je to tako teško priznati? Nije ni meni teško reći da ima i dosta negativnih primjera i da je trenutna Vlada KS neustavna.
Tvoja ili moja konstatacija i spremnost da se prizna da nešto nije u redu ne znači da će stvar biti riješena na zadovoljavajući način. Vol se drži za rogove, čovjek za riječ. U prijevodu na jezik politike, kako ti mogu vjerovati ako se, kad si u prilici, ne pridržavaš onoga za što se sam zalažeš. Uvijek kažem, povjerenje se teško stekne a lako izgubi.
horkesh wrote: Inače, kada se upustiš u diskurs s nekim hardcore HDZ-ovcima, primijetit ćeš nekoliko stvari. Prvo će se početi žaliti na balije kojima se ne može vjerovati - dokaz, Željko Komšić. Preglasavanje, želja da država bude samo njihova, iako ovdje žive tri naroda - sve uobičajeno.
Dvije rečenice nakon toga će se hvaliti kako je sve ovo Hrvatska i kako nemaju nikakve veze s Bosnom.
Tri rečenice nakon toga će početi spominjati torove, favele, 23 posto i hvaliti se kako Hrvati drmaju Federacijom.
Kada dođe do te tačke, kada počne hvalisanje, ne znam, ministarstvima u Mostaru, drmanjem voznim parkom, zastavama i slično, licemjerstvo bude potpuno ogoljeno.
Popričaj malo s nekim svojim prijateljima iz HDZ-a. Počni se žaliti na velikobošnjačku politiku i Komšića i onda ih pusti da pričaju pa ćeš vidjeti koliko će trebati da prođe prije nego se krene s nipodaštavanjem Bošnjaka i hvalisanjem.
Papaka ima na sve strane pa ne tvrdim da izmišljaš. Ne družim se s njima niti me interesuju njihova promišljanja. Jednako kao što me ne interesuju uopćavanja, stereotipi i hipotetske priče ove vrste. Uzgred, ovo što ti pišeš još nisam čuo ni od jednoga Hrvata ili HDZ-ovca kojega znam.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4757 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by seln »

Cita li neko ove kilometarske deklaracije naseg forumskog Jevrohrvata? :-)
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4758 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

seln wrote:Cita li neko ove kilometarske deklaracije naseg forumskog Jevrohrvata? :-)
Kako je krenuo prenositi #FakeNews svi prestali.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#4759 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Haman2 »

Mlaka preko svake mjere. Eto niko ne prica o Peljeskom mostu o desavanjima u Stocu a sve je manje prica i o Covicu.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#4760 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Novak20 wrote:
Štovani, prije svega želim ti sretnu i uspješnu Novu 2019. godinu. I drugim forumašima također.
Hvala, sa zakašnjenjem ti također želim sve najbolje, nadam se da si sretno proveo praznike i blagdane.
Novak20 wrote:Ono što je mene najviše "zasvrbilo" u Nanićevom pisanju sam, vjerovao ili ne, boldirao. Napisao sam ovo: " Neise, autor traži da se konačno odluči da li su Hrvati u BiH konstitutivni narod ili nacionalna manjina radi dodjeljivanja ili oduzimanja prava i obveza".
I ovo: "Kao, uredno se prešućuje prezastupljenost Hrvata u državnim, federalnim nivoima i nezastupljenost u RS, svodeći problem na člana Predsjedništva BiH".
Hrvatima u BiH se problem uglavnom i svodi na Komšića. Općine u kojima su Hrvati prije rata činili značajan procenat stanovništva, a gdje danas imaju problem sa zastupljenošću (Bugojno, Kakanj, Fojnica i slično) nisu podignuti na nacionalni nivo, prije svega zbog HDZ-a kojeg te općine ne zanimaju.

Na svim drugim nivoima, od kantona preko entiteta do državnog nivoa, bh. Hrvati procentualno zaista jesu zastupljeni nešto više u odnosu na službene procente.

Po pitanju kladionica smo vidjeli da se HDZ ne može preglasati, čak ni po pitanjima koje veze nemaju s vitalnim nacionalnim interesom.

Što je još važnije, HDZ drži apsolutno sve važnije poluge vlasti, i to drži već decenijama. Sve - osim Predsjedništva BiH. Tako da se problem zaista i svodi samo i jedino na Željka.
Novak20 wrote:Oko boldiranog se sve vrti u mom postu, a gospodin Nanić koji živi u Hrvatskoj bi da se konačno odlučuje status Hrvata u BiH kao i da se progovori o njihovoj navodnoj prezastupljenosti. Napisao sam i da mi je žao što se Nanićev članak nije mogao prenijeti, čisto radi lakšeg razumijevanja napisanog (Nanićevog i mog). A napisano je da "...svaka briga Hrvatske za njih predstavlja miješanje u unutrašnje stvari druge suverene države i nije u skladu s pozitivnim evropskim tekovinama", za koje se Nanić i ala nanić kao zalaže.
Pa dobro, ne slažem se ni ja sa njim po tom pitanju.

Novak20 wrote: Hajde, Boga ti, definiraj što su unutarnja pitanja BiH i objasni na koji se to (nelegalan) način RH u njih miješa ? Priprema li nekakvu zavjeru, dotura li novac jednoj etničkoj grupi ilegalnim kanalima, koristi li blokade, izolacije, nastoji li pripremati kakav udar ili silom mijenjati kulturu i uređenje u BiH ? Pa više se u unutarnje stvari BiH miješaju Amerika, Njemačka, Turska, Iran i drugi što svakako ne odobravam.

Ja sam pisao kontra stava Nanića da Hrvatska bukvalno treba prekinuti sve veze (pa i one kulturne) sa BiH Hrvatima da bi Naniću i nanićima potvrdila da su BiH Hrvati konstitutivan narod, a ne nacionalna manjina. To je poanta posta, a ne tvoje ili moje prostodušno promišljanje o stupnju pomoći izvana ili ustavnim obvezama RH.
Ustavno uređenje. Ustavno uređenje je apsolutno miješanje u unutrašnje stvari druge države.
Novak20 wrote:
Tri puta pročitaj, pa onda piši. Samo konstatujem da je DMS stavio etnički princip ispred građanskog na nivou države i entiteta. Takav je bio i prvi Ustav F BiH koji je dijelio zakonodavnu i izvršnu vlast 50:50 % između B/H. Amandmanima na prvi Ustav F BiH, umanjen je etnički princip B/H u F BiH uvođenjem S/O. U praksi, pokazalo se, u korist bošnjačke politike.
U principu, svi smo građani. U lokalnoj politici definitivno jesmo. Samo što etničko/nacionalno stavljamo ispred još od 90.-ih (19. stoljeća :) ), pa se to vidi na popisu (izuzimam vanzemaljce i ostale za.ebante) i izborima.
Ti si originalno izjednačio građane (one koji glasaju za građanske stranke) s Ostalima (svima koji se nisu izjasnili kao Bošnjaci, Hrvati ili Srbi). Kao da jedino Ostali mogu da glasaju za građanske stranke.
Novak20 wrote: Tvoja ili moja konstatacija i spremnost da se prizna da nešto nije u redu ne znači da će stvar biti riješena na zadovoljavajući način. Vol se drži za rogove, čovjek za riječ. U prijevodu na jezik politike, kako ti mogu vjerovati ako se, kad si u prilici, ne pridržavaš onoga za što se sam zalažeš. Uvijek kažem, povjerenje se teško stekne a lako izgubi.
To je stvar principa, a ne političara. Uostalom, Peđa Kojović je nedavno rekao nešto vrlo slično tome.
Novak20 wrote: Papaka ima na sve strane pa ne tvrdim da izmišljaš. Ne družim se s njima niti me interesuju njihova promišljanja. Jednako kao što me ne interesuju uopćavanja, stereotipi i hipotetske priče ove vrste. Uzgred, ovo što ti pišeš još nisam čuo ni od jednoga Hrvata ili HDZ-ovca kojega znam.
[/quote]

Hajde, recimo da nisi. Ja sam to čuo više puta, a u sjećanju mi je najviše ostao jedan takav monolog nekog lokalnog HDZ-ovskog budže s kojim sam sjedio u nekom njihovom restoranu kod Posušja.

Nije, valjda, razumio moje ime pri upoznavanju, a pošto sam bio s prijateljem odgovarajućeg imena, prosto je pretpostavio da sam i ja "naš". Tako je počeo da se prvo žali, a onda hvali, kako je ručak odmicao i kako su rakije stizale.

Kad sam ga, u jednom trenutku, morao prekinuti i kad je isplivalo da ipak nisam "naš", počeo je, u simpatičnom pokušaju vađenja, da napada Čovića :roll: Navedi jednom priču na taj mlin pa ćeš vidjeti. Spomeni, na primjer, 23 posto, reprezentaciju ili zastave, to su omiljene teme kojima se dokazuje trijumf nad Bošnjacima i nepostojanje države Bosne i Hercegovine.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4761 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by seln »

Dodik u srdačnom razgovoru sa hrvatskim ambasadorom u BiH
Da ne postavljam slike:

-Slobo u srdacnom razgovoru sa Franjom
-Radovan u srdacnom razgovoru s Matom

....

-Kobilinda u srdacnom razgovoru sa Alekom

Ah, ti zli Bosnjaci.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4762 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Dvije vijesti koje najavljuju mogući rasplet ili dodatni zaplet formiranja zakonodavne vlasti u BiH i F BiH.
Ako se Radončićeve informacije pokažu tačnim, bošnjačka politika potire (ne)postojeće ideološke razlike između bošnjačkih stranaka i na prvo mjesto stavlja izigravanje političke volje BiH Hrvata. Kompromis unutar bošnjačke politike je moguć jer SDA u formiranju zakonodavne i izvršne vlasti BiH i F BiH ima snagu osvojenih mandata, a BH blok ima političke fikuse kojima namjerava popuniti što je moguće više hrvatskih pozicija.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/radonci ... /190118075
Lider Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudin Radončić izjavio je za Klix.ba kako njegova stranka neće ulaziti u koaliciju sa SDA te da će se povući iz vlasti u Kantonu Sarajevo nakon što Bosanskohercegovački blok otkrije javnosti da ide u formiranje vlasti sa strankom Bakira Izetbegovića.
Također, s obzirom na relevantne informacije da će Bh. blok prihvatiti poziv SDA da koaliraju, SBB smatra da stranke ljevice mogu otići u koaliciju sa SDA, ali SBB-a nema u takvoj priči. Mi ne želimo da varamo svoje glasače, to bi bilo neodgovorno, ali bi bilo neodgovorno i da opstruiramo uspostavu vlasti i buduću koaliciju SDA i stranaka ljevice", kazao je Radončić za Klix.ba.
S druge strane, vjerovatno da bi ojačale svoju poziciju, dvije najjače hrvatske stranke koje imaju 90 % hrvatskih glasova potpisuju dodatni sporazum o suradnji da bi se onemogućili preletači i olakšao posao bošnjačke politike.

http://hms.ba/hdz-bih-i-hdz-1990-potpis ... ata-u-bih/
Polazeći od istih programskih opredjeljenja, stranke potpisnice Sporazuma suglasne su da će potpuno koordinirano sudjelovati u procesu ustavnih promjena, promjena Izbornog zakona, implementacije odluka Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava te da će usuglašavati svoje stavove po svim važnim pitanjima za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini.

Također, stranke se obvezuju donositi Odluke u zakonodavnoj vlasti u skladu s ovim sporazumom, te ostvarivati zajedničke programske ciljeve.

Temeljem rezultata Općih izbora 2018. godine, HDZ BiH i HDZ 1990 obvezale su se na međusobnu suradnju, a sve u cilju ostvarivanja pune jednakopravnosti hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini i unapređenja demokracije te gospodarskog, socijalnog i kulturnog napretka Bosne i Hercegovine./HMS/
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4763 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Maraschino »

fikusi
sporazum

:lol: :lol:
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4764 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Ustavni sud BiH opet taktizira prema apelaciji "Krišto" koja je podnesena 12. siječnja 2018 i tiče se popune mjesta u DN F BiH. Umjesto te apelacije, krajem siječnja se rješava friška apelacija SDA koja se tiče primjene popisa stanovništva 1991./2013. kod implementacije izbora.

I jedna i druga apelacija mogu značajno izmijeniti politički položaj BiH Hrvata, gaženja izborne volje hrvatskog glasačkog tijela i tiču se implementacije izbora 2018. pa bi logično bilo da se one rješavaju po redu pristizanja ili zajedno.

Očito je da se u BiH sve rješava išaretom, a ne pravom i Ustavom.

http://hms.ba/a-kada-ce-na-dnevni-red-a ... aciji-sda/
S druge strane, predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamenta BiH Borjana Krišto podnijela je apelaciju Ustavnom sudu BiH 12. siječnja 2018. godine i još uvijek nema očitovanja Ustavnog suda BiH za njenu apelaciju koja osporava princip 1/1/1 pri izboru izaslanika u Dom naroda FBiH, čime se ozbiljno dovodi u pitanje nepristranosti vrhovnog tumača Ustava BiH, piše Hrvatski Medijski Servis.

Podsjećamo, Krišto smatra da su odredbe Ustava Federacije BiH koje definiraju da primjerice Bosansko-podrinjska županija, u kojoj po posljednjem popisu žive 24 Hrvata, i Posavska županija, u kojoj je 36.000 Hrvata, biraju identično – jednog izaslanika, gdje je razlika u vrijednosti glasa 1400 puta, suprotne odredbama Ustava BiH o konstitutivnosti i jednakopravnosti naroda.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#4765 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by decembar2017 »

Novak20 wrote:Ustavni sud BiH opet taktizira prema apelaciji "Krišto" koja je podnesena 12. siječnja 2018 i tiče se popune mjesta u DN F BiH. Umjesto te apelacije, krajem siječnja se rješava friška apelacija SDA koja se tiče primjene popisa stanovništva 1991./2013. kod implementacije izbora.

I jedna i druga apelacija mogu značajno izmijeniti politički položaj BiH Hrvata, gaženja izborne volje hrvatskog glasačkog tijela i tiču se implementacije izbora 2018. pa bi logično bilo da se one rješavaju po redu pristizanja ili zajedno.

Očito je da se u BiH sve rješava išaretom, a ne pravom i Ustavom.

http://hms.ba/a-kada-ce-na-dnevni-red-a ... aciji-sda/
S druge strane, predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamenta BiH Borjana Krišto podnijela je apelaciju Ustavnom sudu BiH 12. siječnja 2018. godine i još uvijek nema očitovanja Ustavnog suda BiH za njenu apelaciju koja osporava princip 1/1/1 pri izboru izaslanika u Dom naroda FBiH, čime se ozbiljno dovodi u pitanje nepristranosti vrhovnog tumača Ustava BiH, piše Hrvatski Medijski Servis.

Podsjećamo, Krišto smatra da su odredbe Ustava Federacije BiH koje definiraju da primjerice Bosansko-podrinjska županija, u kojoj po posljednjem popisu žive 24 Hrvata, i Posavska županija, u kojoj je 36.000 Hrvata, biraju identično – jednog izaslanika, gdje je razlika u vrijednosti glasa 1400 puta, suprotne odredbama Ustava BiH o konstitutivnosti i jednakopravnosti naroda.
A isto tako smatra da je OK da 12-13 % stanovnika jedne drzave imaju isti broj predstavnika u vlasti kao i 50 % ? Ili u Federaciji gdje ih je oko 1/4 imaju isti odnos u vlasti kao i onih kojih je oko 3/4 ? Ako se vec gleda konstutivnost nema veze broj ili je to hdz nesto promasio ?

I isto tako treba podsjetiti Borjanu da u Bosni i Hercegovini nema županija i da je to protivustavno, pogotovo jer se vidimo poziva na Ustav.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4766 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Dozer »

Vala, i najiskrenije - nabijem na qrac vise i bosnjacku i hrvatsku i srpsku politiku u ovoj zemlji.
Besmislene su sve, i ne sluze nicemu drugom nego zaokruzivanju pljacke milijardi maraka godisnje, bukvalno.

Bosnjacka politika prema Hrvatima u BiH se zasniva na jednom finom dogovoru i talu. Ruka ruku mije, zar ne? Kako bi inace Hrvati (HDZ, logicno), kojih je ubjedljivo najmanja u ovoj zemlji, drzali sve sto drze, bili postedjeni poreskih kontrola u ZH (ali i sire, kladionice npr.), drzali preko 70% uvoza svega i svacega jer drze i zastupnistva svega i svacega (opet vecinom u ZH), itd.itd., a da nemaju dogovor s predvodnicima najbrojnijeg naroda u BiH, tj. Bosnjacima (SDA, logicno)?

Sva ova prica o njihovoj ugrozenosti, trvenjima, bosnjackim podmetanjima itd. - samo je jedan obicni supljak za narod, da bi se mogle odrzavati tenzije.
A u pozadini tih tenzija, pa cak i u Mostaru u kojem vec 10 godina nisu odrzani izbori jer se SDA i HDZ "ne mogu" dogovoriti, institucionalna pljacka desetina miliona KM godisnje ide tako glatko, da je tesko cak i povjerovati da je to moguce s obzirom na sve sto se narodu plasira u medijima. A potpisnici pljacke uredno, i zajedno, Bosnjaci i Hrvati iz SDA i HDZ.

Da ne pricamo da su prosle, izborne godine na nivou BiH skrsili oko 3 milijarde KM na javne nabavke (godinu prije "samo" milijardu), od cega su pokrali minimalno 30%.

Ljudi moji...zar ste zaista toliko naivni pa da i danas, 28 godina od njihovog dolaska na vlast, pusite iste nebulozne price...
User avatar
mk ultra
Posts: 19240
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4767 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mk ultra »

Dozer wrote: Ljudi moji...zar ste zaista toliko naivni pa da i danas, 28 godina od njihovog dolaska na vlast, pusite iste nebulozne price...
koje je rješenje
građanska BiH postoji samo kod 20% bošnjaka i tu je kraj
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4768 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Dozer »

Grijesis. Gradjanska opcija postoji kod mnogo vise i Bosnjaka, ali i kod Hrvata i Srba. Problem je sto nema politicke opcije sposobne da ih animira. Skontaj samo da na izbore ne izadje 50% ljudi, a od onoga sto izadje ovi etno-nacionalisti ne dobiju ni 25%. To znaci oko 12-13% ukupnog birackog tijela.

Uvedi zakonsku kaznu za neizlazak na izbore, od recimo 500 KM, pa da vidis onda rezultata. Naravno, ovi na vlasti to nikad nece uraditi upravo jer znaju da bi bili pometeni.
Ovako, ljudi ne izlaze jer nemaju za koga glasati, a nece ni za koga iz postojece ponude, ili jer im je mrsko (a mrsko im je jer misle da se nista ne moze promijeniti).
I to ovima savrsneo odgovara jer imaju svoju uhljebljenu glasacku masineriju i zagarantovanih 10-13% glasova, a sto je u ovakvom izbornom sistemu i drzavi sasvim dovoljno da drze dobar dio kolaca vlasti. Simple as that.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4769 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Dozer wrote:Grijesis. Gradjanska opcija postoji kod mnogo vise i Bosnjaka, ali i kod Hrvata i Srba. Problem je sto nema politicke opcije sposobne da ih animira. Skontaj samo da na izbore ne izadje 50% ljudi, a od onoga sto izadje ovi etno-nacionalisti ne dobiju ni 25%. To znaci oko 12-13% ukupnog birackog tijela.

Uvedi zakonsku kaznu za neizlazak na izbore, od recimo 500 KM, pa da vidis onda rezultata. Naravno, ovi na vlasti to nikad nece uraditi upravo jer znaju da bi bili pometeni.
Ovako, ljudi ne izlaze jer nemaju za koga glasati, a nece ni za koga iz postojece ponude, ili jer im je mrsko (a mrsko im je jer misle da se nista ne moze promijeniti).
I to ovima savrsneo odgovara jer imaju svoju uhljebljenu glasacku masineriju i zagarantovanih 10-13% glasova, a sto je u ovakvom izbornom sistemu i drzavi sasvim dovoljno da drze dobar dio kolaca vlasti. Simple as that.
:thumbup: I sam sam pisao o ovom, a onda se uvazena gospoda nadje uvrijeđena.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4770 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Dozer »

To je tako jer ljudi uopste ne kontaju kako ovdje stvari funkcionisu, ne ulaze u dubinu i detalje, nego se vode povrsnim informacijama plasiranim putem kontrolisanih medija.
Kad Bakir, Covic ili Dodik kazu da su osvojili 300.000 glasova, ili 25% glasova na izborima, slabo ko tu skonta da je 300.000 glasova zapravo manje od 10% ukupnog registrovanog birackog tijela, a 25% je zapravo 25% od onog broja koji je izasao na glasanje, a to je oko 50%, pri cemu su i u tih 25% ili 300.000 glasova pokrali oko 20%, odnosno oko 60.000.

Da nije zalosno i tragicno, bilo bi smijesno u sta ljudi vjeruju i sta se ovdje sve smatra "legitimitetom"... Pljuc!
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4771 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Nastavlja se prljava kampanja.

DN F BiH je četverogodišnji mandat završio 15. siječnja što su potvrdili i ambasadori prijateljskih država. Čemu sada tvrdnje da isplata mirovina ovisi od HDZ, Lidije Bradare i hrvatske politike. Da nije bilo apelacije SDA prema US BiH, DN FBiH je mogao biti formiran prije mjesec dana i ne bi bilo problema sa usvajanjem budžeta.
ZNA SE, HDZ: Od danas Federacija Bosne i Hercegovine u potpunoj finansijskoj BLOKADI, nema više nikakvih isplata, OHR i strane ambasade upozorile...
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/10 ... orile.html
Aliefendić: Građani taoci političkih dogovaranja, sve ovisi samo o Bradari
https://vijesti.ba/clanak/437418/aliefe ... -o-bradari
DEMOKRATSKA FRONTA RASPALILA PO ČOVIĆEVOM HDZ-u: „Neusvajanjem budžeta besramno pokušavaju dovesti u vezu sa propalim prijedlogom Izmjena izbornog zakona“
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/10 ... akona.html
Odgovorno tvrdim da Dom naroda Parlamenta Federacije BiH ima puni legitimitet i legalitet da radi, a pri tome znači da donese one odluke koje su donesene na Zastupničkom domu Parlamenta FBiH čime bi se omogućio normalan život u Federaciji BiH.
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/10 ... olaps_fbih[/b]_nakon.html
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4772 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by seln »

Novak20 wrote:Nastavlja se prljava kampanja.

DN F BiH je četverogodišnji mandat završio 15. siječnja što su potvrdili i ambasadori prijateljskih država. Čemu sada tvrdnje da isplata mirovina ovisi od HDZ, Lidije Bradare i hrvatske politike. Da nije bilo apelacije SDA prema US BiH, DN FBiH je mogao biti formiran prije mjesec dana i ne bi bilo problema sa usvajanjem budžeta.
Ti si haman glasnogovornik HDZ-a...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#4773 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mO k3 »

seln wrote:
Novak20 wrote:Nastavlja se prljava kampanja.

DN F BiH je četverogodišnji mandat završio 15. siječnja što su potvrdili i ambasadori prijateljskih država. Čemu sada tvrdnje da isplata mirovina ovisi od HDZ, Lidije Bradare i hrvatske politike. Da nije bilo apelacije SDA prema US BiH, DN FBiH je mogao biti formiran prije mjesec dana i ne bi bilo problema sa usvajanjem budžeta.
Ti si haman glasnogovornik HDZ-a...
zasto dopustis da te uvuce u diskusiju , ovdje se ne radi o politici prema hrvatima nego iskljucivo prema hdz bih
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4774 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Ilija Cvitanović i HDZ 1990. o razlozima potpisivanja sporazuma o suradnji sa HDZ. Dobar dio teksta se igrom slučaja nadovezuje na moj prethodni post. :lol:

https://www.dnevnik.ba/vijesti/hdz-1990 ... h-interesa
U veoma dobro osmišljenom planu, političke stranke koje se vole nazivati i “probosanskim strankama”, te njihovi mediji su kroz godine medijskog „opismenjavanja“ naroda, posebice u posljednje dvije godine, uspjeli uvjeriti većinu svog naroda da su zapravo Hrvati kao i njihovi politički predstavnici isključivi krivci što je Bosna i Hercegovina gotovo redovito na posljednjim mjestu po bilo kojoj europskoj statistici. U tom smislu, kreirana je politika kako je normalno preglasavati političke predstavnike tog „zločinačkog“ naroda, da je u cilju „cjelovite BiH“ poželjno birati tome narodu predstavnike, da su alijanse i platforme nešto dobro iako je nakon svake nastupila stagnacija Bosne i Hercegovine. I narod im je to povjerovao. Povjerovao je da je moguće napokon „pobijediti“ one koji su etiketirani kao krivci i kako napokon postoji šansa da se obračunaju sa Hrvatima jednom zauvijek bez obzira na Ustav i zakone. Kao vrhunac pobjede Bošnjaka nad Hrvatima u potpunoj euforiji, proslavljena je pobjeda Željka Komišća za “člana Predsjedništva iz hrvatskog naroda” a ne hrvatskog člana Predsjedništva koji će eto napokon ispuniti sve želje Bošnjaka. Iako su znali da to nije u najmanju ruku moralno, putem svojih medija pojašnjavali su javnosti i pravdali kako je to u skladu sa Ustavom. Ako je to toliko normalno, pitamo se zašto se i dan danas pravdaju?

U ukupnom političkom ozračju i euforiji u cilju ostvarivanja što boljeg izbornog rezultata, te iste političke stranke kao i njihovi mediji „zaboravile“ su svom narodu ukazati i pojasniti da pored Bošnjaka u Bosni i Hercegovini žive i imaju pravo glasa i pravo na svoje mišljenje, a u skladu sa Ustavom i druga dva naroda koji sudjeluju u vlasti, te da Bošnjaci čine svega 1/3 vlasti tj. da se bez i legitimno izabranih predstavnika Hrvata i suradnje među narodima ne može formirati vlast. I tu je nastao problem.

Nakon održanih Općih izbora i nemogućnosti konzumiranja prava drugog konstitutivnog naroda sada svome narodu moraju izaći na megdan i pojasniti gdje su se preračunali, čija je zapravo greška za ovo stanje, na kraju krajeva treba pojasniti poznatu poslovicu: „tko drugom jamu kopa, sam u nju pada“. Sada se na razne i neutemeljene argumente nastoji diskreditirati hrvatski narod i njihovi politički predstavnici u svojim aktivnostima u skladu sa Ustavom kao osnovni neprijatelji cjelovite BiH, kako ne žele formirati vlast čak i između ostalog kako ne žele isplatiti narodu “penzije”. I opet im narod povjerovao. Kako i ne bi kada centralni dnevnici javnih bh. servisa ponavljaju ono što tzv. probosanske stranke napišu VELIKIM SLOVIMA. Čak se nisu “penzionerima” ni izvinuli za laži i manipulacije vezano za odgovornost Doma naroda F BiH. Slijedom toga čak se potpisivanje sporazuma dva HDZ-a emitira na programu koji se navodno bavi kriminalnim aktivnostima. Da, potpisivanje sporazuma o suradnji dvije političke stranke za Federalnu televiziju je kriminal! Okupljanje, uglavnom bošnjačkih stranaka, u tzv. BH blok je za iste medije poželjno!

U ovakvom nekorektnom političkom ozračju, nespremnosti većine bošnjačkih stranaka za uvažavanjem mišljenja i stavova drugih i drukčijih, HDZ 1990 na svojim političkim tijelima u skladu sa svojom ranijom političkom orijentacijom još jednom jasno odbio biti dio nekih novih „alijansi“ i „platformi“.

Uslijed nekorektne aktivnosti većine bošnjačkih stranaka i njihove najave kreiranja široke koalicije bošnjačkih stranaka koje se plebiscitarno zalažu za pojačan nastavak politike preglasavanja i dekonstituiranja hrvatskog naroda i nastavkom politike mogućnosti da jedan narod bira drugima predstavnike, kao vid zaštite nacionalnih interesa hrvatskog naroda, HDZ 1990 donosi odluku o suradnji sa HDZ BiH u smislu zajedničke borbe u vidu izmjena Izbornog zakona u skladu sa presudom Ustavnog suda, a ne u skladu sa željama tzv. probosanskih stranaka, stavova Emira Suljagića, Slave Kukića i drugih njihovih megafona (čest naziv DF-a za novinare koji se ne slažu sa njihovom politikom)....
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#4775 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Novak20 wrote:Ilija Cvitanović i HDZ 1990. o razlozima potpisivanja sporazuma o suradnji sa HDZ. Dobar dio teksta se igrom slučaja nadovezuje na moj prethodni post. :lol:

https://www.dnevnik.ba/vijesti/hdz-1990 ... h-interesa
Nije to nikakva igra slučaja, nego HDZ, a i ti za njima, bukvalno radi sve što prebacuje "probh. strankama", "Bošnjacima" i ostalim inim neprijateljima hrvatstva. Ti samo ponavljaš teze koje Poskok izbacuje već godinama.

Riječ je o dobro osmišljenom propagandnom planu u kojem učestvuju svi HDZ-ovi pregaoci, od Dnevnika do HDZ-a 1990-ke. Nema razlike, iste se poruke ponavljaju, a koje su, ponavljam, potpuna zamjena teza.

Nije niko Bošnjake ubijedio da su Hrvati glavni razlog zastoja u BiH, nego suprotno - upravo Hrvate HDZ svakodnevno ubjeđuje da su za sve što je loše u svijetu krivi - Bošnjaci.

Dokaze je jednostavno izvesti. Samo zastrašena populacija zbija stado i glasa za jednog i jedinog vođu i jednu jedinu stranku. To su, većinom, Hrvati.

Bošnjaci su na proteklim izborima glasali za sve i svašta, ali samo je jedna stranka dostigla nekih 30 posto povjerenja, a i to znamo kako.
Post Reply