Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#1226 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Mirza007 »

Novak20 wrote:
Mirza007 wrote: Vrlo slicne prijetnje uz bitnu razliku da se u jednom slucaju radi o grupi lunatika a u drugom o ozbiljnoj organizaciju, potpomognutoj od strane susjedne drzave koja ima teritorijalne pretenzije na BiH.
:-)

Šutalo novinar. Napisao i potpisao članak. Bošnjački mediji napumpali naslov, izvrnuli smisao. Kakva sad ozbiljna organizacija u liku nekog smotanog Šutala ? Da je neka hrvatska stranka htjela prijetiti, izdala bi valjda ona nekakvo prijeteće saopštenje.

A o ISIS-ovcima je suvišno pričati. Imali smo priliku gledati njihov rad u Iraku, Siriji, Francuskoj, ma na pola zemaljske kugle. Mislim, da su veća prijetnja Bošnjacima nego bilo kome drugom. A oni sad po tebi "grupa lunatika". Pa te lunatike finansiraju ljudi koji mogu za dva dana kupiti Srbiju, Hrvatsku i BiH zajedno. :D
Ja mislio da se ulazi u neku ozbiljniju polemiku a ti neki saldzija izgleda.
Ako ne vidis liniju zapovijedanja HDZ-HNS-HMS ja ti pomoci nazalost nemogu. Za to imaju okulisti.
A sto se ISIL-a i BiH tice situacija jasna da jasnija ne moze biti. Svaki upracen i procesuiran u skladu sa zakonima zemlje. Uostalom, njihov ucinak u BiH je minimalan u odnosu na ucinak presudjenog UZP. Hocemo li usporediti sudske presude? Ili da taksativno nabrajamo zlocine? Njihove ideje su se kod Bosnjaka primile k'o borovi u Sahari. A sta se moze reci za ideje koje je za sobom posijao UZP? Cvjetaju li ili su iskorijenjene?
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1227 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Point. »

Jel to ko prijete Isisom sad? O mati, kako su jadni. :lol:

Grupa od islamističkih 50 bradatih kozojeba (mada te spodobe nemaju ništa sa Islamom al eto) na jednoj strani a na drugoj katolički talibani koji ih ima na hiljade (ili tisuće, da me uljudba razumije) i iza kojih stoji haška presuda o UZP, Bože dragi ima li još koja 'rpa mentalnih pacijenata koje nisi poslao u BiH?

Mislim da je ova grupa katolibana mnogo opasnija prijetnja BiH i njenoj cjelovitosti.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1228 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Mirza007 wrote: Ja mislio da se ulazi u neku ozbiljniju polemiku a ti neki saldzija izgleda.
Ako ne vidis liniju zapovijedanja HDZ-HNS-HMS ja ti pomoci nazalost nemogu. Za to imaju okulisti.
A sto se ISIL-a i BiH tice situacija jasna da jasnija ne moze biti. Svaki upracen i procesuiran u skladu sa zakonima zemlje. Uostalom, njihov ucinak u BiH je minimalan u odnosu na ucinak presudjenog UZP. Hocemo li usporediti sudske presude? Ili da taksativno nabrajamo zlocine? Njihove ideje su se kod Bosnjaka primile k'o borovi u Sahari. A sta se moze reci za ideje koje je za sobom posijao UZP? Cvjetaju li ili su iskorijenjene?

Zaboravio si RH kao glavnokomandujućeg. Samo što je tema bošnjačka politika prema BiH Hrvatima. Pa ja vidim druge linije zapovijedanja. Recimo SDA, SDP, SBB, DF-RTV BiH, Avaz, Slobodna Bosna, Vijesti ba, Faktor.... Ne propusti se ni jedna obljetnica stradanja Bošnjaka, a stradanja Hrvata, rušenja spomenika nema skoro nigdje i nikad. Diže se tenzija gdje god se može i uvijek ista šema. Mi smo žrtve svi drugi su fašisti, kao fašisti nisu ljudi, a ako nisu ljudi ko ih šiša. Možemo šta hoćemo.

Hrvati i Bošnjaci su pristali na mir i da ga žive u zajedničkom entitetu i državi pod određenim uslovima. Pristali su i na to da se za zločine sudi. Hrvatskim zločincima je presuđeno za UZP ili nešto drugo, za nekima se Hrvatima traga ali za zločine nad Hrvatima nije odgovarao skoro niko. A bilo ih je.
Međutim, nije samo to problem. Ako smo se dogovorili da živimo u miru, u entitetu F BiH i u državi BiH, zašto su Hrvati povratnici ubijani poslije rata ? Misliš li da je to slučajno ??? Ona ubistva policajaca u Travniku(počinilac nije nađen), Leutar u Sarajevu(počinilac nije nađen), Anđelići u Konjicu (vehabija nudio krvarinu), starci u Ratnju (počinilac priznao pa oslobođen), povratnik u Ovnaku (počinilac nije nađen)..... ? Jesu li Hrvati ubijali povratnike Bošnjake u nekom svom poslijeratnom UZP ? Da povremeno naprave neko krkansko sra..e, to stoji ali se ne može svima pripisati UZP.

Od 2000. godine bošnjačka politika je osokoljena Petričevim intervencijama na Ustavu procijenila da može da dovesti malobrojnije Hrvate u podređenu ulogu i od tada pritisak ne popušta. Biranjem predstavnika Hrvatima bošnjačka politika se nastoji pozicionirati da istisne iz vlasti one koji imaju većinu hrvatskih glasova i eventualno omogući promjene Ustava na način da Hrvate istisne iz bilo kakvog odlučivanja. I zato nema nikakvih ideja koje je posijao UZP pojedinaca nego ima opravdan strah Hrvata da će u vlastitoj zemlji postati politička manjina bez prava odlučivanja o iole bitnijim stvarima. Šta će biti vidjećemo. Ipak se pomalo međunarodna politička klima mijenja u odnosu na 2000.

Ne ljuti se ali za ozbiljnu polemiku s tobom trebalo bi mi vremena i vremena pošto postavljaš pitanja za temeljito istraživanje i taksativno nabrajanje. Ali koja korist ? Niti bih ja ubjedio tebe, niti ti mene.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1229 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Point. wrote:Jel to ko prijete Isisom sad? O mati, kako su jadni. :lol:

Grupa od islamističkih 50 bradatih kozojeba (mada te spodobe nemaju ništa sa Islamom al eto) na jednoj strani a na drugoj katolički talibani koji ih ima na hiljade (ili tisuće, da me uljudba razumije) i iza kojih stoji haška presuda o UZP, Bože dragi ima li još koja 'rpa mentalnih pacijenata koje nisi poslao u BiH?

Mislim da je ova grupa katolibana mnogo opasnija prijetnja BiH i njenoj cjelovitosti.
:-)

Izgledaš mi kao neko sa viškom slobodnog vremena pa ne znam zašto upadaš sa baljezgarijama. Pročitaj zadnjih desetak postova pa onda piši. Ako napišeš ovo isto onda stvarno ima pacijenata i van BiH.
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#1230 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Mirza007 »

Novak20 wrote:
Mirza007 wrote: Ja mislio da se ulazi u neku ozbiljniju polemiku a ti neki saldzija izgleda.
Ako ne vidis liniju zapovijedanja HDZ-HNS-HMS ja ti pomoci nazalost nemogu. Za to imaju okulisti.
A sto se ISIL-a i BiH tice situacija jasna da jasnija ne moze biti. Svaki upracen i procesuiran u skladu sa zakonima zemlje. Uostalom, njihov ucinak u BiH je minimalan u odnosu na ucinak presudjenog UZP. Hocemo li usporediti sudske presude? Ili da taksativno nabrajamo zlocine? Njihove ideje su se kod Bosnjaka primile k'o borovi u Sahari. A sta se moze reci za ideje koje je za sobom posijao UZP? Cvjetaju li ili su iskorijenjene?

Zaboravio si RH kao glavnokomandujućeg. Samo što je tema bošnjačka politika prema BiH Hrvatima. Pa ja vidim druge linije zapovijedanja. Recimo SDA, SDP, SBB, DF-RTV BiH, Avaz, Slobodna Bosna, Vijesti ba, Faktor.... Ne propusti se ni jedna obljetnica stradanja Bošnjaka, a stradanja Hrvata, rušenja spomenika nema skoro nigdje i nikad. Diže se tenzija gdje god se može i uvijek ista šema. Mi smo žrtve svi drugi su fašisti, kao fašisti nisu ljudi, a ako nisu ljudi ko ih šiša. Možemo šta hoćemo.

Hrvati i Bošnjaci su pristali na mir i da ga žive u zajedničkom entitetu i državi pod određenim uslovima. Pristali su i na to da se za zločine sudi. Hrvatskim zločincima je presuđeno za UZP ili nešto drugo, za nekima se Hrvatima traga ali za zločine nad Hrvatima nije odgovarao skoro niko. A bilo ih je.
Međutim, nije samo to problem. Ako smo se dogovorili da živimo u miru, u entitetu F BiH i u državi BiH, zašto su Hrvati povratnici ubijani poslije rata ? Misliš li da je to slučajno ??? Ona ubistva policajaca u Travniku(počinilac nije nađen), Leutar u Sarajevu(počinilac nije nađen), Anđelići u Konjicu (vehabija nudio krvarinu), starci u Ratnju (počinilac priznao pa oslobođen), povratnik u Ovnaku (počinilac nije nađen)..... ? Jesu li Hrvati ubijali povratnike Bošnjake u nekom svom poslijeratnom UZP ? Da povremeno naprave neko krkansko sra..e, to stoji ali se ne može svima pripisati UZP.

Od 2000. godine bošnjačka politika je osokoljena Petričevim intervencijama na Ustavu procijenila da može da dovesti malobrojnije Hrvate u podređenu ulogu i od tada pritisak ne popušta. Biranjem predstavnika Hrvatima bošnjačka politika se nastoji pozicionirati da istisne iz vlasti one koji imaju većinu hrvatskih glasova i eventualno omogući promjene Ustava na način da Hrvate istisne iz bilo kakvog odlučivanja. I zato nema nikakvih ideja koje je posijao UZP pojedinaca nego ima opravdan strah Hrvata da će u vlastitoj zemlji postati politička manjina bez prava odlučivanja o iole bitnijim stvarima. Šta će biti vidjećemo. Ipak se pomalo međunarodna politička klima mijenja u odnosu na 2000.

Ne ljuti se ali za ozbiljnu polemiku s tobom trebalo bi mi vremena i vremena pošto postavljaš pitanja za temeljito istraživanje i taksativno nabrajanje. Ali koja korist ? Niti bih ja ubjedio tebe, niti ti mene.
Ti bi sada da se i osudjenici dijele kao vlast 50%:50%. Nece moci jer ni zlocini nisu radjeni u tom razmjeru. Dovoljno je baciti letimicni pogled na Bosansku knjigu mrtvih, detaljnije proanalizrati civilne zrtve da se jasno vidi gdje su zlocini vrseni na planiran i organiziran nacin a gdje su oni bili incident tj. reakcija na sistematski zlocin nad vlastitim sunarodnjacima. Moze pogledati i procjene CIA da bih shvatio ocigledni nesrazmjer. Shodno tome taj nesrazmjer prate i sudjenja i presude.
Samo haski sud je presudio nekim Bosnjacima za ratne zlocine (pocevski od gen. Rasima Delica, Hadzihasanovica itd). Ako krenemo od premise da se sudske odluke ne komentiraju, ne bih o meritumu presuda sada. Nego cisto kao razlog da se vidi da ne pises istinu jer nemas argumenata. Seferu Halilovicu je sudjeno ali ga je sud oslobodio jer je utvrdio da ratnog zlocina nije bilo. Gdje su dokazi za te silne zlocine? Zasto ne podnosite krivicne prijave? Ako nema povjerenja u domace sudove, dajte na medjunarodne. Oni su makar nepristrasni. Odgovor je naravno jasan. U ovakvom muljanju mozete stvoriti mit dok bi sudski pretresi lako utvrdili da se radi samo o mitovima bez cinjenica.
Evo ja sam boldao ono sto je fakticki netacno.
Sto se tice obiljezavanja zlocina, meni nije jasno da li ikada gledas Dnevnik FTV. Jer da gledas ne bih ovakve gluposti valjao. Obiljezavanje kojeg to zlocina FTV nije prenio ove godine recimo? Trusina? Doljani? Grabovica? Pogledaj arhivu FTV prije nego navedes ocigledne, lako dokazive neistine.
Dalje, fino je to sto se brines za ubistva na svojim sunarodnjacima nakon rata. Mene nemas sta ubjedjivati jer ja nista necu osporiti. Svaki zlocin je za osudu i za to imaju zakon i sudovi i priznacu njihove presude (kakve bile, to mora biti princip).
Problem je medjutim to sto ti zlocine nad drugima u istom periodu ne vidis ili ne zelis vidjeti. Pitas se jesu li Hrvati ubijali u povratnickom periodu. Pa morao bi znati da je samo u Zapadnom Mostaru nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma ubijeno 28 ljudi, svih nacionalnosti ali ponajvise Bosnjaka. Iz Tužilaštva HNK obavjestili su javnost da se u slučajevima Skaljić Mensura, Piragic Zejne, Piragic Jusufa, Mustafic Asima, Kasumacic Edina, Kadic Seada, Suhonjic Amrudina, Alajbegovic Malika, Seyed Husein Nevaba, Vrabac Vahida, Ahmetovic Jusufa, Siairak Zulejhe, Hadzioman Vahida, Djuliman Esada, Bilopavlovic Jadranka, Bilopavlovic Jasminke, Mustovic Alana, Ljubic Željka, Bejtovic Rukije, Catic Emine, Dzelilovic Huseina, Muminagić Adema, Pajevic Mustafe, Raguz Cvijete i posljednjeg nerazjasnjenog ubistva Hrnjicic Smaila od strane policijskih agencija poduzimaju mjere i radnje na otkrivanju eventualnih pocinioca krivicnih djela, dok se u slucajevima Djukc Jasminke, Sulejmanic Sefika i Ahmicevic Mustafe vodili ili vode sudski postupci (jesu li to "krkanska sranja" koja spominjes ili se radi o necijim roditeljima, djeci, braci, sestrama itd?). A kako se postupci vode vidjesmo proslje nedelje. Nakon 25 godina za ubistva zarobljenih vojnika ABiH u zgradi Vranice u Mostaru su osudjena 2 (slovima: 2) lica na po godinu (brojem: 1 godina) dana zatvora. Da su pse pobili dobili bi vise. Je li ovdje bilo sistema, je li se radilo u nekom postratnom UZP na sudu je da utvrdi. Mi mozemo makar priznati cinjenice a ne pisati lazi. Postoji stari bosanski obicaj da se svoja avlija dobro pocisti prije nego se upre prstom u komsijsku.
O politickim reformama se moze raspravljati danima. No ne treba insinuirati. Stvorilo se tzv. "hrvatsko pitanje" ni iz cega nego iz osjecaja Hrvata da nisu ravnopravni iako u vlasti ucestvuju daleko vise nego u politickoj snazi izrazenoj u broju delegata u domovima parlamenta. I sada bi to sveli na jos manju skupinu olicenu u glasacima HDZ. I kada se neko protiv takvog apartheida pobuni odmah je islamist, ISIL-ovac, terorista, majorizator, unitarist i sta sve jos ne.
Tesko je s tobom uci u kvalitetnu polemiku jer osim sto ne baratas cinjenicama, iznosis vrijednosne sudove bez argumenata.
Ali ipak, treba ti odgovoriti, tek da se iznesu fakti.
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1231 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Point. »

Novak20 wrote:
Point. wrote:Jel to ko prijete Isisom sad? O mati, kako su jadni. :lol:

Grupa od islamističkih 50 bradatih kozojeba (mada te spodobe nemaju ništa sa Islamom al eto) na jednoj strani a na drugoj katolički talibani koji ih ima na hiljade (ili tisuće, da me uljudba razumije) i iza kojih stoji haška presuda o UZP, Bože dragi ima li još koja 'rpa mentalnih pacijenata koje nisi poslao u BiH?

Mislim da je ova grupa katolibana mnogo opasnija prijetnja BiH i njenoj cjelovitosti.
:-)

Izgledaš mi kao neko sa viškom slobodnog vremena pa ne znam zašto upadaš sa baljezgarijama. Pročitaj zadnjih desetak postova pa onda piši. Ako napišeš ovo isto onda stvarno ima pacijenata i van BiH.
Misliš neTko? :-)

Jedini sa viškom vremena si ti, jer imaš vremena da čitaš po 199 portala, među njima i Saff i slične bljuvotine pa to postiraš ovdje sa kojom svrhom? Eto, grozni Bošnjaci žele uništiti jadne, demokratske, uljudbene, civilizovane, evropske Hrvate, to je tvoj spin. A nemaš kapaciteta da uvidiš pogubnu politiku Velikog Vođe Čirila, ne samo za bh Hrvate nego i za BiH kao državu. Ne želiš da uvidiš, jer lakše je postavljati saff linkove sa maočkim kozojebima i kreveljiti se.

Tvoj predsjednik je jasno pokazao kojim putem želi da ide, a to je put licemjerja, čistih laži, prijetnji, ucjena, priklanjanju velikosrpskoj politici u vidu Laktašenka, priklanjanje Rusiji i još niza bisera. Kao takav je prijetnja državi BiH a i njegovi glasači. Sami ste birali, jebiga. Nema više kukanja i kmečanja.

Nego, de nam raspali još neki link da pročitamo. :-)
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1232 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Nastavak priče o JEZIVIM PRIJETNJAMA ČOVIĆEVIH MEDIJA NAKON HDZ-OVOG NEUSPJEHA: "Raspast će se BiH, samo da bude što manje žrtava"

Novinarska solidarnost ili fašizmom na fašizam. :D Ovaj Dannny (DH) kao da je ispekao zanat u GS.

http://hms.ba/zao-mi-je-sisica-i-hadzov ... ba-pomoci/
Moj komentar “Hinjeni napor Zapada na spašavanju BiH”, objavljen prije nekoliko dana na portalu Hrvatskog Medijskog Servisa, na Twiteru su komentirala dvojica novinara- Almedin Šišiš, nekada dopisnik banjalučkih Nezavisnih novina i Danijel Hadžović.

Piše: Milan Šutalo, Hrvatski Medijski Servis
Image
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1233 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by The 51st State »

Hercegsrpska see fura, a vamo bi neku uljudbu I ravnopravnost, ne ide to tako.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1234 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by LBVIEW »

The 51st State wrote:Hercegsrpska see fura, a vamo bi neku uljudbu I ravnopravnost, ne ide to tako.
Nek prvo osiguraju Bosnjacima Livna, Capljine i Stoca(ovdje do sljedecih izbora, poslije istih ce zeti sto su posijali :izet: ) potpunu ravnopravnost, cisto da bih iko uzimao za ozbiljno.
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#1235 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Mirza007 »

Novak20 wrote:Nastavak priče o JEZIVIM PRIJETNJAMA ČOVIĆEVIH MEDIJA NAKON HDZ-OVOG NEUSPJEHA: "Raspast će se BiH, samo da bude što manje žrtava"

Novinarska solidarnost ili fašizmom na fašizam. :D Ovaj Dannny (DH) kao da je ispekao zanat u GS.

http://hms.ba/zao-mi-je-sisica-i-hadzov ... ba-pomoci/
Moj komentar “Hinjeni napor Zapada na spašavanju BiH”, objavljen prije nekoliko dana na portalu Hrvatskog Medijskog Servisa, na Twiteru su komentirala dvojica novinara- Almedin Šišiš, nekada dopisnik banjalučkih Nezavisnih novina i Danijel Hadžović.

Piše: Milan Šutalo, Hrvatski Medijski Servis
Image
Jesi li ti isti onaj Novak 20 koji je tvrdio da su samo Bosnjaci ubijali povratnike na teritoriji gdje su u vecini dok su Hrvati radili samo "krkanluke"?
Pa se usutio kada ti se imenom i slovom napisalo 28 nerjesenih ubistava na teritoriji rahmetli HZHB od Washingtongskog sporazuma naovamo.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1236 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Mirza007 wrote: Jesi li ti isti onaj Novak 20 koji je tvrdio da su samo Bosnjaci ubijali povratnike na teritoriji gdje su u vecini dok su Hrvati radili samo "krkanluke"?
Pa se usutio kada ti se imenom i slovom napisalo 28 nerjesenih ubistava na teritoriji rahmetli HZHB od Washingtongskog sporazuma naovamo.
Da nisi ti neki od ovih novinara ? :D Za mene je rat trajao do 14. 12. 1995. godine ali nebitno.

Nego ja upitah ovo: "Jesu li Hrvati ubijali povratnike Bošnjake u nekom svom poslijeratnom UZP." i ti mi fino odgovori da jesu i stvarno jesu pa nema razloga da proturječim. Mogao si postaviti i link.

https://vijesti.ba/clanak/309245/od-199 ... -pronadene

Ja ti rekoh da mi se ne da s tobom raspravljati jer bi svaka rasprava baš iziskivala vremena. Nije mi teško priznati da su Hrvati radili zločine u ratu i poslije rata, neka H,S,B,O zločinci odgovaraju, nemam ništa protiv jer mrava nisam zgazio u životu. Ali kako će odgovarati kad pravosuđe uvijek navija za svoje a protiv anam-onih. Ne znam je li gore ne riješiti slučaj ili ga riješiti pa ubicu osloboditi zbog proceduralne greške ili pomilovanjem. A to se, nažalost, dešava svima nama.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1237 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Kako o tome nije pisao HMS?
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#1238 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Mirza007 »

Novak20 wrote:
Mirza007 wrote: Jesi li ti isti onaj Novak 20 koji je tvrdio da su samo Bosnjaci ubijali povratnike na teritoriji gdje su u vecini dok su Hrvati radili samo "krkanluke"?
Pa se usutio kada ti se imenom i slovom napisalo 28 nerjesenih ubistava na teritoriji rahmetli HZHB od Washingtongskog sporazuma naovamo.
Da nisi ti neki od ovih novinara ? :D Za mene je rat trajao do 14. 12. 1995. godine ali nebitno.

Nego ja upitah ovo: "Jesu li Hrvati ubijali povratnike Bošnjake u nekom svom poslijeratnom UZP." i ti mi fino odgovori da jesu i stvarno jesu pa nema razloga da proturječim. Mogao si postaviti i link.

https://vijesti.ba/clanak/309245/od-199 ... -pronadene

Ja ti rekoh da mi se ne da s tobom raspravljati jer bi svaka rasprava baš iziskivala vremena. Nije mi teško priznati da su Hrvati radili zločine u ratu i poslije rata, neka H,S,B,O zločinci odgovaraju, nemam ništa protiv jer mrava nisam zgazio u životu. Ali kako će odgovarati kad pravosuđe uvijek navija za svoje a protiv anam-onih. Ne znam je li gore ne riješiti slučaj ili ga riješiti pa ubicu osloboditi zbog proceduralne greške ili pomilovanjem. A to se, nažalost, dešava svima nama.
Taj link si ti trebao procitati prije nego si krenuo o "krkanlucima". Ako ti je memorija kratka, pogledaj ponovo svoje postove. Nisi ti pitao nego i odgovarao i to tako da su Bosnjaci ubijali povratnike na "svoje" teritorije a Hrvati na "svojim" teritorijama samo pravili "krkanluke" tu i tamo. Da se ne lazemo.
User avatar
seherzada_begovica
Posts: 205
Joined: 05/06/2018 13:16

#1239 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by seherzada_begovica »

"Bosnjacka politika prema BiH Hrvatima" (najprije padam od smijeha ovim terminima "bosnjacka politika" i "BiH Hrvati", rekao bi neko kada se ovako napise da je to nesto grandiozno, velicanstveno, ozbiljno, drzavnicko... a oboje realno mirise na kiseli kupus na pocetku gnjiljenja u kaci u rano proljece u nekom zabacenom plasticnom buretu od 50l :lol: )

Isto kao dva retarda gdje prvi drugom govori "ti mene majoriziras", a drugi prvom "da, ja tebe majoriziram". I smiju se jedan drugom.

No da, kako je rijec o seljackim konceptima, a seljacima niko nikad dohakao nije osim oni sami sebi, ja podrzavam da BiH Hrvati ugnjile, tj. da budu izmajorizirani, tj. da FBiH postane bosnjacki gradjanski entitet. Tim prije sto ce to znaciti i gnjiljenje bosnjacke politike, tj. otvaranje vrata mogucnosti da tu konacno nastane i nekakva pamet, Inshallah. :skoljka:
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1240 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by kiligonzales »

Sve dok nam pod izgovorom reorganizacije FBiH i smanjenja broja kantona, te pricom o izmjeni izbornog zakona pustaju probne balone o stvaranjem treceg entiteta po nalogu smetljara iz EU koji su se jednako indolentno ponasali i 90-tih, favorizujuci iskljucivo ono sto ide u prilog Srbima i Hrvatima, mi koji volimo BiH bas se u njih ne mozemo zakleti i icemu dobrom nadati, vec spremno vezati zastave za Amere i krenuti s ulizivanjem istima, napraviti Trumpu spomenik na Marin Dvoru za pocetak sa uzom i sirom familijom, jos tu dodati Busha i Klintona reda radi, Merlin Olbrajt, Vesli Klarka i jos neke druge. Posto nam opet Britanci nesto muljaju sada mozda napokon na nasoj strani, dodati i nekog Britanca reda radi jbg da se ne zajebemo nek se zna kome drzimo mlin...Obavezno istima uputiti poziv u Sa ili nek mu se Bake najavi tamo. Dosta price sa onim Brus Lijem.

Ovo sve ostalo ne zasluzuje znake paznje, pogotovo Anadolobrk i Rasputin i EU...

Treba znat kucati na prava vrata... :D
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1241 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Bajramski sporazum bošnjačkih stranaka u vezi prijedloga izmjena Izbornog zakona.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/probosnj ... dinicama-u
Prijedlog zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije BiH potpisat će šefovi klubova parlamentarnih stranaka i to Ismet Osmanović iz SDA, Nasir Beganović iz SBB-a, Elvir Karajbić iz SDP-a i Dženan Đonlagić iz DF-a.

Riječ je o skoro identičnom prijedlogu koji su ranije u parlamentarnu proceduru uputili SDP i DF, ali u ovom slučaju s određenim tehničkim izmjenama. Za pretpostaviti je kako ovaj prijedlog neće podržati HNS BiH - HDZ BiH koji tvrdi da se odluka Ustavnog suda BiH mora implementirati izmjenama zakonodavstva u Parlamentarnoj skupštini BiH, a ne zakonom donesenim u Parlamentu Federacije BiH.

Nakon nedavnog sastanka predstavnika parlamentarnih stranaka u BiH s ekspertima Venecijanske komisije je rečeno da su međunarodni eksperti utvrdili da se problem izbornog zakonodavstva može riješiti i na razini Parlamenta FBiH.

Ovakav odnos stranih eksperata začuđujući je ukoliko se uzme u obzir raniji stav Izaslanstva Europske unije u BiH koje je imala identičan stav kao HDZ BiH, odnosno da se presuda Ustavnog suda BiH mora implementirati u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Veleposlanik Lars-Gunnar Wigemark i njegovi suradnici tražili su od političkih stranaka da se obvežu provesti presudu Ustavnog suda BiH u slučaju Ljubić, uključujući proporcionalniji odnos između političkih predstavnika i stanovništva koje predstavljaju. U istom zaključku je navedeno da bi sve to "trebalo provesti putem Parlamentarne skupštine BiH".

Pojednostavljeno, međunarodna zajednica ovim se zaključkom, praktično, izjasnila protiv SDP-ovog i DF-ovog prijedloga izmjena Izbornog zakona kojim su ove dvije političke stranke pokušale provesti presudu Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože Ljubića.

Zanimljivo je i što je međunarodna zajednica početkom 2018. godine predložila tri varijatne izmjena izbornog zakonodavstva od kojih svaka zastupa tezu o legitimnosti kao natkrovljujućem načelu, a što u konačnici bošnjački predstavnici nisu prihvatili.

Nijedan predstavnik stranih veleposlanstava u našoj zemlji, a koja su bila izravno uključena u pregovore o izmjenama izbornog zakonodavstva, nije se oglasio o najnovijem antiustavnom dogovoru SDA, SBB-a, SDP-a i DF-a.

Prema popisu iz 1991. godine

U prijedlogu SDA, SBB-a, SDP-a i DF-a navodi se da su broj i struktura izaslanika u Domu naroda utvrđeni u skladu s odredbom Ustava FBiH, koja predviđa da će svaki konstitutivni narod iz svake županije dobiti najmanje jedno mjesto, ukoliko postoji najmanje jedan takav u zakonodavnom tijelu županije, kao i s popisom stanovništva iz 1991. godine kao osnovom za sva izračunavanja koja zahtijevaju demografske podatke do provođenja Anexa 7. (Op.a. - Ovo je besmisleno iz više razloga. Naime, teza da će svaki konstitutivni narod iz svakog kantona dobiti najmanje jedno mjesto, ukoliko postoji najmanje jedan takav u zakonodavnom tijelu kantona nema smisla jer ukoliko ne postoji, svakako ne može ni teoretski dobiti mjesto u Domu naroda FBiH. Nadalje, pozivanje na popis iz 1991. također je besmisleno jer se demografska struktura od tada mnogo promijenila, a Anex 7 Daytonskog sporazuma na koji se uporno poziva nikada u potpunosti neće biti proveden).

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH (OHR) Valentin Inzko nedavno je dostavio Ustavnom sudu BiH odgovor u vezi s apelacijom Borjane Krišto (HDZ BiH) koja je podnijela zahtjev za ocjenu ustavnosti odredbi Ustava FBiH. Krišto je u zahtjevu osporila odredbe Ustava Federacije BiH koje utvrđuju da se iz svake županije bira po jedan izaslanik iz svakog naroda, ukoliko je takav izabran u županijsku skupštinu.

Identičnu odredbu u Izbornom zakonu Ustavni sud BiH je u prosincu 2016. godine, a po apelaciji Bože Ljubića, proglasio neustavnom, a u lipnju prošle godine stavio van snage, jer je omogućavala da jedan narod drugom bira predstavnike u Dom naroda FBiH, što je, prema presudi Ustavnog suda BiH, bilo u suprotnosti s osnovnim i najvažnijim ustavnim načelom o konstitutivnosti i ravnopravnosti naroda.

Iz odgovora koji je OHR dostavio Ustavnom sudu BiH može se iščitati i kako visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH smatra da se odredbe Ustava Federacije BiH ne bi trebale proglašavati neustavnim te da postojeći sustav izbora izaslanika u Dom naroda Parlamenta FBiH osigurava jednakost svih naroda u entitetu.

Odredba omogućava konstitutivnim narodima koji su manjina u nekoj županiji da imaju pravo na 'vitalni nacionalni interes' zaštićen u toj županiji, čak i kada je samo jedan od njihovih izaslanika izabran u skupštini. Odluka da takav izaslanik nema pravo da zastupa konstitutivni narod kojem pripada u Domu naroda Parlamenta FBiH utjecala bi na njegovu sposobnost da zaštiti nacionalni interes konstitutivnih naroda na županijskoj razini", piše u odgovoru OHR-a.

Novo preglasavanje?

SDA, SDP, DF, Stranka za BiH i ostale probošnjačke stranke imaju dovoljno glasova da u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH usvoje zakon koji de facto odbija provedbu presude Ustavnog suda.

Također, za razliku od Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, u Domu naroda Parlamenta FBiH odluke se donose većinom glasova ukupnog broja izaslanika u Domu naroda gdje probošnjačke stranke imaju većinu.

Klub izaslanika iz reda hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH mogao bi pokrenuti zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, nakon čega bi o tom prijedlogu stav trebao dati Ustavni sud Federacije BiH.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1242 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Kad Izborni zakon neće milom, onda ide silom.

https://avaz.ba/vijesti/bih/390538/zast ... vog-ucesca
Zastupnici iz Kluba HDZ BiH-HNS nisu se vratili na sjednicu Predstavničkog doma Parlamenta FBIH nakon polusatne pauze koju su tražili.

Umjesto obrazloženja, uputili su saopćenje za javnost u kojem obavještavaju da je vanredna sjednica o Prijedlogu zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta FBiH sazvana suprotno poslovniku, da je cilj bošnjačkih političkih stranaka potpuno političko desubjektiviziranje hrvatskog naroda te da odbijaju sudjelovanje u radu Predstavničkog doma do očitovanja Hrvatskog narodnog sabora BiH.

- Radi se o prijedlogu zakona koji je u suprotnosti s Ustavom BiH, presudom Ustavnog suda BiH koja se odnosi na načela legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda i Ustavom FBiH – dio je saopćenja.
Image

http://hms.ba/klub-hdz-bih-hns-bosnjack ... e-hns-bih/
Iz Kluba zastupnika HDZ BiH – HNS-a naglasili su kako nisu bili službeno upoznati od strane koalicijskih partnera već su tijekom održavanja 30. izvanredne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH (20. lipnja 2018. u 12,08 sati) dobili poziv za održavanje 31. izvanredne sjednice na dan 20. lipnja 2018. u 15,00 sati, na kojoj bi se kao jedina točka dnevnog reda razmatrao Prijedlog zakona o izbornim jedinicama i raspodjeli mandata Parlamenta FBiH.

„Radi se o Prijedlogu Zakona koji je u suprotnosti s Ustavom BiH, presudom Ustavnog suda BiH koja se odnosi na načela legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda i Ustavom F BiH. Ovim Prijedlogom bošnjačke stranke predlažu rješenje koje je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim i na taj način grubo ignoriraju presudu Ustavnog suda BiH, dovodeći u pitanje njegov autoritet, a samim time i ustavni poredak BiH“, ističu iz Kluba. Upozoravaju i kako je 31. izvanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH sazvana suprotno Poslovniku i dosadašnjoj praksi Zastupničkog doma.

„Cilj bošnjačkih političkih stranaka je potpuno političko desubjektiviziranje hrvatskog naroda, što smatramo neprihvatljivim te odbijamo sudjelovanje u radu Zastupničkog doma do očitovanja Hrvatskog narodnog sabora BiH“, zaključuju iz Kluba.
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#1243 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Mirza007 »

Zestoka mi je ova: "Radi se o prijedlogu Zakona koji je u suprotnosti sa Ustavom....".
O tome sta je u suprotnosti sa Ustavom odlucuje valjda Ustavni sud a ne nekakva udruga gradjana pa makar se radilo i o stovateljima rahmetli HZHB.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1244 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Nisam pravnik ali koliko se sjećam Zakon o izbornim jedinicama i broju mandata u F BiH nikada i nigdje nije usvojen. Otkud sada Prijedlog izmjena zakona... koji nikada nije usvojen ????

Pravne bravure bošnjačke politike brišu elementarnu logiku. Dakle, Ustavni sud BiH prekriži odredbe Izbornog zakona BiH, a u izbornoj godini bošnjački dio zakonodavne vlasti F BiH pokušava da mijenja izborna pravila na način da izbrisane-prekrižene neustavne odredbe Izbornog zakona BiH pretoči u novi zakon na nivou F BiH. Ono što je neustavno na nivou BiH, ustavno je u F BiH. Sutra će nešto drugo biti neustavno u BiH i po istom receptu i novouspostavljenom principu ustavno u RS.

Čestitke i za jednoglasno usvajanje Prijedloga.

https://vijesti.ba/clanak/410529/jednog ... ju-mandata
Jednoglasno usvojen Prijedlog izmjena Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata
Tekst zakona sadrži poglavlje 'Struktura i broj delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH' na osnovu kojeg se ispunjavaju principi presude Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože Ljubića na način da je ona odredba koja je brisana iz Izbornog zakona BiH sada uvrštena u ovaj zakon na način koji je u skladu sa Ustavom FBiH.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#1245 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Samo zatezati odnose što više, nema druge.
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#1246 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BAK-eV »

Novak20 wrote:Nisam pravnik ali koliko se sjećam Zakon o izbornim jedinicama i broju mandata u F BiH nikada i nigdje nije usvojen. Otkud sada Prijedlog izmjena zakona... koji nikada nije usvojen ????

Pravne bravure bošnjačke politike brišu elementarnu logiku. Dakle, Ustavni sud BiH prekriži odredbe Izbornog zakona BiH, a u izbornoj godini bošnjački dio zakonodavne vlasti F BiH pokušava da mijenja izborna pravila na način da izbrisane-prekrižene neustavne odredbe Izbornog zakona BiH pretoči u novi zakon na nivou F BiH. Ono što je neustavno na nivou BiH, ustavno je u F BiH. Sutra će nešto drugo biti neustavno u BiH i po istom receptu i novouspostavljenom principu ustavno u RS.

Čestitke i za jednoglasno usvajanje Prijedloga.

https://vijesti.ba/clanak/410529/jednog ... ju-mandata
Jednoglasno usvojen Prijedlog izmjena Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata
Tekst zakona sadrži poglavlje 'Struktura i broj delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH' na osnovu kojeg se ispunjavaju principi presude Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože Ljubića na način da je ona odredba koja je brisana iz Izbornog zakona BiH sada uvrštena u ovaj zakon na način koji je u skladu sa Ustavom FBiH.
Pa ne moras bukvalno shvatati naziv prijedloga.

Izborne jedinice su ti kantoni sa brojem mandata. A to postoji, i evo oni dali Prijedlog izmjena ......
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1247 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Osim Hrvata, probleme bošnjačkoj politici pravi i CIK. Preko nekad Slobodne Bosne odstreljuju se članovi CIK na osnovu mišljenja neimenovanih analitičara (paraobavještajnih :D ), jednog imenovanog analitičara iz IFIMES potkovanog turskim parama u Ljubljani i Visokog predstavnika u BiH. Nisu članovi CIK svete krave ali na ovaj način se vrši pritisak par mjeseci prije izbora. Ko će ga znati zašto ?

Image

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/843 ... cik_a.html
IMAJU LI KREDIBILITET IZNIJETI OKTOBARSKE IZBORE: Kompromitirajuća prošlost članova CIK-a
Analitičari ocjenuju da bi predstojeći oktobarski izbori mogli biti prekretnica u sudbini Bosne i Hercegovine. Izaberu li građani ponovo političare koji zagovaraju raspad zemlje ili u najmanju ruku nove etničke podjele, svi građani u BiH mogli bi se naći u velikom problemu. Na to je nedavno upozorio i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
On je rekao da Bosna i Hercegovina ima mnogo talentiranih mladih ljudi i da će možda već na izborima u oktobru to doći do izražaja, te da, kako je rekao, građani "biraju nove stranke, ili u starim strankama nove ljudi, što bi bilo fanastično."
U Bosni i Hercegovini se 7. oktobra održavaju Opći izbori. Zemlja je zapala u krizu nakon što vlasti nisu uspjele u regularnom roku usvojiti Izmjene izbornog zakona BiH, koji se odnosi na popunu delegata u Domu naroda Federalnom parlamentu, u skladu sa odlukom Ustavnog suda BiH.

Poljuljano povjerenje u CIK

Analitičare dodatno brine to što je Centralna izborna komisija, koja raspisuje izbore i prati samu zakonitost izbornog procesa u zemlji, pod snažim utjecajem političkih partija.

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane Zijad Bećirović izjavio je ranije kako smatra da bi članovi Centralne izbore komisije BiH trebali podnijeti ostavku, nakon što su mediji objavili da će se na jednoj od sjednica tog tijela razmatrati način izbora delegata u Dom naroda FBiH, koji je ocijenjen kao diskriminatoran.

Da bi se izbori u BiH smatrali kredibilnim, prije svega je potrebno imati jaku Centalnu izbornu komisiju, lišenu svakih politčkih utjecaja.

CIK BiH je dodatno izgubio povjerenje, nakon što je radikalima osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja sredinom juna odobreno učešće na oktobarskim izborima u BiH. Četiri od sedam članova CIK-a su podržali učešće Šešeljeve partije na izborima u BiH.

Kompromitirana prošlost članova

Centralna izborna komisija je formirana 2001. godine, usvajanjem Izbornog zakona Bosne i Hercegovine u septembru te godine, nakon čega je sa radom prestala Privremena izborna komisija (PIK).

CIK broji šest članova plus predsjednika Komisije, koji se na tu poziciju bira sistemom rotacije svakih 21 mjesec, iz članova Komisije.

Aktuelna predsjednica CIK-a je pravnica Irena Hadžiabdić. Mediji su pisali o njenoj jakoj političkoj podobnosti. Spominje se kao blizak saradnik HDZ-a BiH i SNSD-a. U javnosti je naročito isticana nakon što su mediji objavili da iz skladišta CIK-a nedostaju tone glasačkih lističa, koje je Hadžiabdić pravdala dosta nevješto. Rođena je u Zenici 1960. godine. Osnovnu školu i Gimnaziju završila je u Zenici, a zvanje diplomiranog pravnika stekla je na Pravnom fakultetu u Beogradu. Nakon toga završila je postdiplomske studije u Velikoj Britaniji. Doktorsku disertaciju odbranila je na Pravnom fakultetu u Zenici

Novak Božičković je kadar SDS-a iz Doboja. Rođen 8. januara 1955. Diplomirao na Pravnom fakultetu u Sarajevu 1981. godine. Kada je Osnovni sud u Doboju 2008. potvrdio optužnicu protiv Slobodana Mitrovića, bivšeg direktora Centra za socijalni rad i odbornika SDS-a u Skupštini opštine Doboj, te 16 aktivista ove stranke zbog sumnje da su opštinskim novcem podmićivali građane da na izborima glasaju za SDS, Božičković je izbjegao optužnicu za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja i podmićivanje pri izborima ili glasanju.

"Naravno, nismo zadovoljni time što optužnice nisu podignute protiv, po našem mišljenju, glavnih aktera, a to su načelnik Obren Petrović i predsjednik Opštinske izborne komisije Novak Božičković", izjavio je tada Dalibor Đurić, odbornik SNSD-a u Skupštini opštine Doboj.

U Doboju je krivičnu prijavu Okružnom tužilaštvu Doboj i Specijalnom tužilaštvu RS protiv Novaka Božičkovića, predsjednika Opštinske izborne komisije podnio SNSD. Iz SNSD-a je saopšteno da je krivična prijava podnijeta protiv Božičkovića i ostalih članova OIK jer su se originalni glasački listići dijelili biračima i prije samog procesa glasanja.

„Primopredaja glasačkih listića izvršena je bez prisustva predstavnika političkih partija, a SNSD-u nije dostavljen ni zapisnik o primopredaji“, saopšteno je, tada, iz ove stranke. Ipak, 2014. godine mediji su objavili da je Božičković stao na stranu SNSD-a. Božičković i drugi član CIK-a Branko Petrić napustili su Centralnu izbornu komisiju BiH i suspendovali svoj rad u toj instituciji. Novinar Slobodan Vasković tvrdio je da se radi o “otvorenom pritisku na CIK da stane na stranu SNSD-a”.

Branka Petrića su mediji ranije dovodili u vezu sa SDS-om, a potom i sa SNSD-om. Rođen je 1959. gоdinе u Dеrvеnti. Nаkоn zаvršеnе оsnоvnе škоlе i gimnаziје, zаvršiо je Prаvni fаkultеt u Bеоgrаdu, оdsјеk zа krivičnо sudstvо. Nekadašnji je ambasador BiH u Sloveniji. Mediji su već tada pisali o njegovim zloupotrebama službenog položaja. U avgustu 2016. godine zagovara da Centralna izborna komisija vlastima bh. entiteta Republika Srpska dostavi biračke spiskove za potrebe održavanja referenduma o Danu Republike Srpske, iako je Ustavni sud BiH referendum proglasio neustavnim.

Stjepan Mikić je nekadašnji ministar MUP-a Posavskog kantona. Rođen je 1949. godine u Vidovicama, općina Orašje. Studij historije završio je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. U karijeri je obnašao i političke funkcije, među kojima i šef Ureda člana Predsjedništva BiH iz reda Hrvata. Visoki predstavnik Wolfgang Petritsch skinuo ga je 1998. godine sa liste za Parlament Bosne i Hercegovine, zbog, kako je navedeno, opstrukcija Dejtonskog sporazuma.

Vlado Rogić je ostao zapamćen kao član Centralne izborne komisije BiH, koji je tokom sjednice CIK-a u decembru 2016. godine, kada se raspravljalo o odluci Apelacionog vijeća Suda BiH u slučaju Stolac, gdje su izbori suspendovani, zatražio da ovaj predmet vode isključivo Srbi uposleni u sekretarijatu CIK-a!? Iz opozicije su reagirali na način da je Rogić otvoreno stao na stranu politike Dodik-Čović.

Među članovima CIK-a iz reda Bošnjaka su Suad Arnautović i Ahmet Šantić. Arnautović je doktor političkih nauka, rođen 1958. godine u Sarajevu. Šantić je rođen 1963. godine u Mostaru i doktor je pravnih nauka. Analitičari i opozicija im spočitava da se nedovoljno jasno suprotstavljaju nezakonitim radnjama i političkim zloupotrebama u Centralnoj izbornoj komisiji. Iako na sjednicima CIK-a često ne podržavaju štetne politike koje često zagovaraju drugi članovi CIK-a, novinari i analitičari su ih kritikovali jer o nezakonitostima u Centralnoj izbornoj komisiji ne žele govoriti javno, ili govore vrlo malo.

Analitičari ocjenjuju kako praksa govori da se izbori u BiH dobivaju u Centralnoj izbornoj komisiji. Zbog toga je važno ubuduće tu instituciju zaštititi od pritiska politike.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1248 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mO k3 »

@ novak svi Hrvati biraju HDZ ???
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1249 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Chmoljo »

Novak20 wrote:Nisam pravnik ali koliko se sjećam Zakon o izbornim jedinicama i broju mandata u F BiH nikada i nigdje nije usvojen. Otkud sada Prijedlog izmjena zakona... koji nikada nije usvojen ????

Pravne bravure bošnjačke politike brišu elementarnu logiku. Dakle, Ustavni sud BiH prekriži odredbe Izbornog zakona BiH, a u izbornoj godini bošnjački dio zakonodavne vlasti F BiH pokušava da mijenja izborna pravila na način da izbrisane-prekrižene neustavne odredbe Izbornog zakona BiH pretoči u novi zakon na nivou F BiH. Ono što je neustavno na nivou BiH, ustavno je u F BiH. Sutra će nešto drugo biti neustavno u BiH i po istom receptu i novouspostavljenom principu ustavno u RS.

Čestitke i za jednoglasno usvajanje Prijedloga.

https://vijesti.ba/clanak/410529/jednog ... ju-mandata
Jednoglasno usvojen Prijedlog izmjena Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata
Tekst zakona sadrži poglavlje 'Struktura i broj delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH' na osnovu kojeg se ispunjavaju principi presude Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože Ljubića na način da je ona odredba koja je brisana iz Izbornog zakona BiH sada uvrštena u ovaj zakon na način koji je u skladu sa Ustavom FBiH.
stani malo, u čemu je onda problem ako je neustavno?

hajde lijepo neka dođu na sjednicu Doma naroda, potegnu pitanje vitalnog nacionalnog interesa i Ustavni sud Federacije će ocijeniti koliko je taj zakon ustavan. dakle, ocijeniće ljudi koji JESU pravnici i ljudi koji se razumiju u problematiku.

i gotova priča.

umjesto srceparajućih izjava i nekakvih poluultimatuma, gdje je pozivanje na ustavni sud i zakonom predviđene mehanizme u slučaju da je uistinu onako kako kažu da jeste?

jer ovdje je stvarno pitanje, koliko stvarno ljudi zna u čemu je problem? jer se prečesto forsira priča da je Ljubić uspio sa svojom apelacijom, ali uredno prešućuje da jeste, ali manjim dijelom. ne uopšte onim što sada traže. ako bi se ovim zakonom regulisao i taj sporni dio, jebiga, izbio bi se cijeli predizborni program iz ruku stožerne stranke...

kako god, zadnju riječ ovdje će imati, nadam se, Ustavni sud FBiH. također se nadam i pozivanju na poštivanju institucija kao i slučaju ovog djelimičnog Ljubićevog uspjeha.
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#1250 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BAK-eV »

Chmoljo wrote:
stani malo, u čemu je onda problem ako je neustavno?

hajde lijepo neka dođu na sjednicu Doma naroda, potegnu pitanje vitalnog nacionalnog interesa i Ustavni sud Federacije će ocijeniti koliko je taj zakon ustavan. dakle, ocijeniće ljudi koji JESU pravnici i ljudi koji se razumiju u problematiku.

i gotova priča.

umjesto srceparajućih izjava i nekakvih poluultimatuma, gdje je pozivanje na ustavni sud i zakonom predviđene mehanizme u slučaju da je uistinu onako kako kažu da jeste?

jer ovdje je stvarno pitanje, koliko stvarno ljudi zna u čemu je problem? jer se prečesto forsira priča da je Ljubić uspio sa svojom apelacijom, ali uredno prešućuje da jeste, ali manjim dijelom. ne uopšte onim što sada traže. ako bi se ovim zakonom regulisao i taj sporni dio, jebiga, izbio bi se cijeli predizborni program iz ruku stožerne stranke...

kako god, zadnju riječ ovdje će imati, nadam se, Ustavni sud FBiH. također se nadam i pozivanju na poštivanju institucija kao i slučaju ovog djelimičnog Ljubićevog uspjeha.
Pa bice tako i bice nesutavno.

Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine
TRENUTNI SAZIV

Predsjednica
Aleksandra Martinović

Potpredsjednica
Vesna Budimir

Potpredsjednik
Prof. dr. sc. Edin Muminović

Sudija
Dr.sci.iur. Šahbaz Džihanović

Sudija
Mirjana Čučković

Sudija
dr. sc. Kata Senjak

Sudija
Mladen Srdić

Od sedam sudija dva su Bosnjaka ili 28%.
U Federaici Bosnjaci cine preko 70% stanovnika.
Ipak su pristali na ovako ponizen polozaj u najvisem tijelu Federacije i nemamo se sta cuditi, kad ih Cova prevesla u US F BiH.
Post Reply