Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11851 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by spreca »

Boar wrote: 14/08/2021 13:44
ako te pitaju wrote: 14/08/2021 11:51 Taj isti Ustavni sud je utvrdio načelo konstitutivnosti naroda kao nadkrovljujuće načelo Ustava BiH.
. BiH je faktički nacionalno podjeljena zemlja, tj. Rat je učinio svoje.
To ne znači da Bošnjak i Hrvat mora biti manje vrijedan u RS-u ili obratno da Srbin nema ista prava u FBiH kao i Hrvati-Bošnjaci.

Ne može se zloupotrebljavati da se pod krinkom građanske države nameću predstavnici drugom narodu a u isto vrijeme za Grad Mostar se ne traži građanska opcija.

Jednostavno, autogol dijela Bošnjaka koji su smatrali da će nametanjem Komšića nešto postići, a jedino što su postigli jeste guranje BiH u još veći glib i cementiranje etničkih podjela.

Razumno je da Bošnjaci se bore za veća prava i protiv etničkih podjela jer imaju cilj da kao brojčanu većina nameću svoje odluke i politiku. Razumno je da se Hrvati kao konstitutivan narod bore da imaju svoje predstavnike i da su u ravnopravnom položaju sa većinskim Bošnjačkim narodom.

Ono što je realno, jeste da se uspostavi da Hrvati, kao i ostali narodi imaju legitimne predstavnike i mehanizam zaštite vitalnih interesa.
Izborni zakon u BiH će se napraviti po principu mostarskih izbora.
Vi se ne borite protiv etničkih podjela nego kalifat, 40 000 Roma ima u BiH a nikada nisu imali svog predstavnika jer sve predstavnike Ostalih morate oteti vi.

Vi ste i jedini ljubitelji korupcije, branite ubojice s KCUS-a kako bi maknuli Tadić ili ubojstvo Dzenana Memića.

Vaša država na 23 posto bi vas spasila, prestali bi mantrati kako uništiti Hrvate i okrenuli bi se sebi a to bi vam bila najgora kazna.
https://www.thetimes.co.uk/article/mons ... -207cn60cl
megaman4
Posts: 4919
Joined: 08/08/2011 23:59

#11852 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by megaman4 »

Boar wrote: 14/08/2021 13:42
Skijaš wrote: 14/08/2021 07:28

To je tacno, Sarajevo moze i treba bolje. I kada bi krivicu za trenutno stanje razbili u procente, mislim da bi to izgledalo otprilke ovako ....

Procentualna odgovornost relevantnih faktora za trenutno stanje u BiH
5 % medjunarodna zajednica koja je lutala bez cilja, trazeci rjesenje u svemu sto djeluje kao stabilnost, ma kako nepravedno bilo
60 % velikosrpski faktor koji stoji iza genocidne politike, prekopavanja masovnih grobnica i sakrivanja ratnih zlocinaca
30 % velikohrvatski faktor kojem je cilj oteti sto veci komad teritorije za samo hrvatski lebensraum
5 % politicko Sarajevo koje ne pokazuje apsolutnu spremnost na dosljednu odbranu multietnickog koncepta

Dakle ti jesi u pravu, i Sarajevo snosi odgovornost, ali je bezobrazno i diskvalificirajuce pokusati izjednaciti strane ili jos gore, Sarajevo predstaviti kao kljucni izvor problema.
Srbi nikad nisu rušili Ustav.

Vi ubijate hrvatske povratnike od Daytona i silujete Ustav, Hrvat od 30 godina do prije par mjeseci nije glasao nikada zbog vas, sjetimo se terorističkog napada u Stocu ili danas silovanja Ustava.

Vi demografski padate i želite zaokružiti teritorij, branite i ubojice s KCUS-a, ti prvi ovdje pozivaš na okupaciju hrvatskog doma naroda a predstavljaš se kao Hrvat. To Hrvat islamske vjere?
Jok eto moj rahmetli dedo je rušio ustav. Kakve podvale ovdje čovjek neće pročitati. A ko je '91 pravio SAO oblasti po BiH i ko je uvodio paralelne strukture u tadašnju civilnu i policijsku vlast? Brzo zaboravljate kako je sve počelo.

SAO je početak rušenja Ustava tadašnje SRBiH. Ali opet Bošnjaci krivi što ništa ne funkcioniše u sadašnjoj BiH jelde

Dosta vala i vaše mitomanije.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11853 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Bloo »

Boar wrote: 14/08/2021 13:42
Bloo wrote: 14/08/2021 12:17

Sta je legitiman predstavnik?
Bilo tko izabran glasovima Hrvata, može i Marsovac
Znaci, dodem na biracko mjesto, kazem da sam Hrvatica i onda mogu glasati samo za Hrvata? Ne mogu glasati za nekog drugog iako mi se nejgov politicki plan i program svida?
Kako mislis osigurati da samo Hrvati glasaju za nekog? Pitati ljude da se izjasne prije glasanja? Kako mislis sprijeciti da neko kaze da je Hrvat, a mozda je ensto drugo i onda zaokruzi npr. Srbina? Provjeriti mu listic? Dati mu listic samo sa njegovom etnijom?
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#11854 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Lincoln-Burrows »

Bloo wrote: 14/08/2021 14:03
Kako mislis osigurati da samo Hrvati glasaju za nekog? Pitati ljude da se izjasne prije glasanja? Kako mislis sprijeciti da neko kaze da je Hrvat, a mozda je ensto drugo i onda zaokruzi npr. Srbina? Provjeriti mu listic? Dati mu listic samo sa njegovom etnijom?
Za takve stvari postoji izborna jedinica, nema smisla praviti scene s provjeravanjima etničke pripadnosti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11855 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by spreca »

Boar wrote: 14/08/2021 13:42
Bloo wrote: 14/08/2021 12:17

Sta je legitiman predstavnik?
Bilo tko izabran glasovima Hrvata, može i Marsovac
Objasni do kraja svoj stav,samo HDZeovci mogu birati i biti birani kao legitimni,drugi hrvati koji ne glasaju za HDZ su gradjani drugog reda
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11856 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

Bloo wrote: 14/08/2021 14:03
Boar wrote: 14/08/2021 13:42

Bilo tko izabran glasovima Hrvata, može i Marsovac
Znaci, dodem na biracko mjesto, kazem da sam Hrvatica i onda mogu glasati samo za Hrvata? Ne mogu glasati za nekog drugog iako mi se nejgov politicki plan i program svida?
Kako mislis osigurati da samo Hrvati glasaju za nekog? Pitati ljude da se izjasne prije glasanja? Kako mislis sprijeciti da neko kaze da je Hrvat, a mozda je ensto drugo i onda zaokruzi npr. Srbina? Provjeriti mu listic? Dati mu listic samo sa njegovom etnijom?
sasvim jednostavno:

2 izborne jedinice u Federaciji po popisu stanovništva
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11857 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by spreca »

Lincoln-Burrows wrote: 14/08/2021 14:08
Bloo wrote: 14/08/2021 14:03
Kako mislis osigurati da samo Hrvati glasaju za nekog? Pitati ljude da se izjasne prije glasanja? Kako mislis sprijeciti da neko kaze da je Hrvat, a mozda je ensto drugo i onda zaokruzi npr. Srbina? Provjeriti mu listic? Dati mu listic samo sa njegovom etnijom?
Za takve stvari postoji izborna jedinica, nema smisla praviti scene s provjeravanjima etničke pripadnosti.
Mislis treci entitet ili izborna jedinica Siroki,Grude,Ravno i zapadni Mostar,koji apartheid se predlaze u srcu evrope,mozeli onda takav izborni biti u HR, i to se predlaze bez imalo stida i srama
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11858 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

spreca wrote: 14/08/2021 14:09
Boar wrote: 14/08/2021 13:42

Bilo tko izabran glasovima Hrvata, može i Marsovac
Objasni do kraja svoj stav,samo HDZeovci mogu birati i biti birani kao legitimni,drugi hrvati koji ne glasaju za HDZ su gradjani drugog reda
Prestani s tom takijom, Komšić je SDA bot i ne postoje HDZ Hrvati nego legitimni Hrvati koje su birali Hrvati.

Zanimljivo je kako vam u Srpskoj smetaju isti profesionalni Muslimani koje biraju Srbi, to je samo dokaz u kojem smjeru treba ići politika.
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11859 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

megaman4 wrote: 14/08/2021 13:57
Boar wrote: 14/08/2021 13:42
Srbi nikad nisu rušili Ustav.

Vi ubijate hrvatske povratnike od Daytona i silujete Ustav, Hrvat od 30 godina do prije par mjeseci nije glasao nikada zbog vas, sjetimo se terorističkog napada u Stocu ili danas silovanja Ustava.

Vi demografski padate i želite zaokružiti teritorij, branite i ubojice s KCUS-a, ti prvi ovdje pozivaš na okupaciju hrvatskog doma naroda a predstavljaš se kao Hrvat. To Hrvat islamske vjere?
Jok eto moj rahmetli dedo je rušio ustav. Kakve podvale ovdje čovjek neće pročitati. A ko je '91 pravio SAO oblasti po BiH i ko je uvodio paralelne strukture u tadašnju civilnu i policijsku vlast? Brzo zaboravljate kako je sve počelo.

SAO je početak rušenja Ustava tadašnje SRBiH. Ali opet Bošnjaci krivi što ništa ne funkcioniše u sadašnjoj BiH jelde

Dosta vala i vaše mitomanije.
Ovo se odnosi od Daytona do danas, samo jedna strana ruši Ustav.

Srbi nisu proveli onaj referendum o danu Srpske nikada, to je bila više anketa.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#11860 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Lincoln-Burrows »

spreca wrote: 14/08/2021 14:12
Lincoln-Burrows wrote: 14/08/2021 14:08

Za takve stvari postoji izborna jedinica, nema smisla praviti scene s provjeravanjima etničke pripadnosti.
Mislis treci entitet ili izborna jedinica Siroki,Grude,Ravno i zapadni Mostar,koji apartheid se predlaze u srcu evrope,mozeli onda takav izborni biti u HR, i to se predlaze bez imalo stida i srama
Kad je opstanak u pitanju nema ni stida ni srama, samo ravnopravnost i samo jako. :thumbup:
Cassius Longinus
Posts: 402
Joined: 08/11/2014 14:28

#11861 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Cassius Longinus »

Novak20 wrote: 14/08/2021 11:37
Cassius Longinus wrote: 14/08/2021 06:12
A gle, moje poznavanje BiH je onako, površno, ne znam pojedinosti, znam osnovnu matricu za koju čovjek i ne treba biti puno pametan da uhvati. U Hr se zanimanje za BiH pojačalo naročito nakon izbora 2018. Znalo se i prije ali nekako se vjerovalo da se više neće ići u tom smjeru. Sada se vidim ide i puno dalje u nastojanjima da se Hrvate prebriše kao politički faktor u BiH sve uz nadanja da će svi zažmiriti.

Hvala ti na pohvalama, iskreno, prvo sam tebe i čitao na ovom forumu da vidim o čemu se radi. Vrlo se lako može razaznati tko želi raspravljati a tko je tu da vrijeđa i šegači se.

Količina nerazumijevanja i srdžbe na ovom forumu od strane Bošnjaka i "probosanskih snaga" prema Hrvatima je iznimno tempirana i snažna što mi je jbg veliko razočaranje kao nekome tko je uvijek Bošnjake gledao u pozitivnom svjetlu a BiH sa simpatijama. A tu su i bizarne inicijative poput bojkota proizvoda ili veselja ako podbaci sezona..

To dakako ne znači da Hrvati nisu radili velike greške prema BiH, što je i potvrđeno u Haagu, a vjerojatno grešaka ima i danas. Međutim, danas je 2021. a ne 1993. i nije realno politološki da će malobrojni Hrvati "pokazivati širinu" i "građanizirati" se po receptu Komšića koji ih maltretira 15 godina. "Sarajevo" je to koje bi trebalo biti glavni integrativni faktor tako što će okupljati i postepeno graditi a ne nasilnički prijetiti i zazivati "građansku" što je naravno eufemizam za znamo svi već što.

Ja mogu razumjeti da Bošnjaci, kojih je 51% (možda i više) hoće veći dio vlasti i teritorija od onog koji sada imaju, štoviše mislim i da bi se nešto tu trebalo uraditi da budu zadovoljniji ali njihov recept koji se sastoji od "ovladavanja" CIK-om, DN, Predsjedništvom i ignoriranjem US BiH je otužan i točno se može pretpostaviti da bi urodio samo odumiranjem tih institucija, kao što je odmrlo i Predsjedništvo SFRJ u momentu kada je Slobo počeo nametati svoje debile. To je maćehinski odnos prema vlastitoj državi.

BiH po meni treba pravu građansku stranku, istinsku alternativu SDA/DF i HDZ-u koja će okupljati i jedne i druge. Koliko sam pratio NS je mogla biti nešto tako ali dočekana je na nož u Mostaru od strane "probih" snaga. Ponašanje HDZ-a nisam upratio mada mi se činilo mekše(?).
Ako želiš produbiti svoje površno znanje o BiH, preporućio bih ti ovu stranicu http://ivanlovrenovic.com/ sa jako dobrim i u mnogome proročanskim tekstovima Sarajevskog dnevnika i Bosne argentine koji se odnose na politiku i svakako pomažu razumijevanju BiH. Barem gledano sa hrvatske strane.

Što se tiče hrvatskih grešaka u BiH i grešaka prema Bošnjacima '90.-ih, dobro primjećuješ da je danas 2021. i da bi greške na neki način trebalo potisnuti. Ovo ti je kao loš brak iz interesa ili bolje rečeno prinude gdje su se partneri varali, naoko pomirili, a svaki dan optužuju jedni druge za nevjere koje su se desile od 1463. tako da je sve ovo privid na kojemu je teško graditi bilo što jer onaj jači partner može i ošamariti.

Bošnjaci jednostavno hoće svoju nacionalnu državu. Trenutno bi ih zadovoljila F BiH, kada skupe snage i RS. I pri tome bi da im hrvatska politika iz RH bude saveznik nakon što dekonstutiraju Hrvate u BiH. ne izgleda 100% realno ali misle da ih ništa ne košta da probaju to napraviti.

A prava građanska stranka teško može egzistirati u korumpiranom rođačkom društvu bez ideologije u kojem su politička savezništva na dnevnoj osnovi i u okviru jednog nacionalnog korpusa gdje jata preletača mijenjaju strane po potrebi i u interesu pojedinca ili jedne etnije.

Neoprostivo je samo biti i raditi protiv interesa "svojih".

Kakvi građani, građanska alternativa, kakvi folovi-golovi. Sejdić i Finci realno ne mogu biti šefovi odjela "nečega" u Sarajevu, a htjeli bi imati mogućnost da budu u Predsjedništvu BiH. SDP je slovio za takvu stranku prije NS pa kada dobi glasove sklopi koaliciju sa SDA i HSP.

Pomirio sam se da i od toga nema ništa. Pravi građani su davno digli sidro iz ove bare.
Svakako da ću pročitati, hvala. Naravno da sam čuo i čitao već ponešto od Lovrenovića.

Zapravo, mene najviše smeta to o čemu govoriš. Da BiH tapka u mjestu otkad znam za sebe. Yebena Europska Unija je udaljena valjda 30 godina i iskreno mi je teško shvatiti da se Bošnjaci i Srbi tako lako mire s time. (Jel to rahat patnja, guglao sam taj pojam) Hrvate sam tu izostavio jer eto imaju EU pasoš pa imaju više opcija. Samo ta EU je u mojih 500 metara oko mene finalizirala 2 ogromna projekta i još meni stolariju i fasadu u stanu. Samo da je to-dosta je. Ljudi doslovno daju pare po načelu "evo ti evo ti samo nešto radi s tim". BiH bi dobila valjda 2x više s obzirom na politiku kohezije.

Nije mi jasno ni to svršavanje na nacionalnu, unitarnu državu kada ima toliko primjera uspješnih i moćnih federalnih država počevši od svima obljubljene Njemačke pa do SAD-a.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11862 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by spreca »

Lincoln-Burrows wrote: 14/08/2021 14:16
spreca wrote: 14/08/2021 14:12

Mislis treci entitet ili izborna jedinica Siroki,Grude,Ravno i zapadni Mostar,koji apartheid se predlaze u srcu evrope,mozeli onda takav izborni biti u HR, i to se predlaze bez imalo stida i srama
Kad je opstanak u pitanju nema ni stida ni srama, samo ravnopravnost i samo jako. :thumbup:
a srbi u Hr nisu na grani opstanka i u veoma teskoj situaciji u odnosu na BiH Hrvate,vi samo trazite jos vise nego sto vam pripada,cuj opstanak,neko vas istjeruje
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#11863 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Lincoln-Burrows »

spreca wrote: 14/08/2021 14:21
Lincoln-Burrows wrote: 14/08/2021 14:16

Kad je opstanak u pitanju nema ni stida ni srama, samo ravnopravnost i samo jako. :thumbup:
a srbi u Hr nisu na grani opstanka i u veoma teskoj situaciji u odnosu na BiH Hrvate,vi samo trazite jos vise nego sto vam pripada,cuj opstanak,neko vas istjeruje
Nitko ne traži ništa ekskluzivno samo svoje. Srbi su u Hrvatskoj izgubili rat, tu ja ne mogu promjeniti ništa a
ako me već pitaš za Srbe u RH ja bi im dao autonomiju ali mene se ne pita.
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11864 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

Ovaj "Skijaš" mi je najsmiješniji sa ovom pričicom o "multietičnoj BiH".

BiH je danas multietična, vi želite da bude jednonacionalna Federacija i za uzor si uzimate Republiku Srpsku što spominje Bakir, Komšić i svi vaši politički predstavnici pa prestanite molim vas s takijicom.

Boli glava od te umjetnosti
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11865 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

spreca wrote: 14/08/2021 14:21
Lincoln-Burrows wrote: 14/08/2021 14:16

Kad je opstanak u pitanju nema ni stida ni srama, samo ravnopravnost i samo jako. :thumbup:
a srbi u Hr nisu na grani opstanka i u veoma teskoj situaciji u odnosu na BiH Hrvate,vi samo trazite jos vise nego sto vam pripada,cuj opstanak,neko vas istjeruje
Hrvat Josip Broz je 1972 nametnuo Ustav Jugoslavije, po njemu RH je jednonacionalna a BiH država 3 naroda dok je Srbija s 2 autonomne pokrajine.

Vi čak nama i prijetite citirajući Karadzica što nam govori o PTSP-u u toj kotlini.

Federacija nikada neće biti "građanska i multinacionalna" kao Republika Srpska, cilj broj 1 vam je ukidanje hrvatskog doma naroda kopiranjem Srpske i zbog toga progonite Gordanu Tadić. Želite političke optužnice imati 2022 i braniti ubojice sa KCUS-a, kao što sam već rekao najgora kazna za vas je da živite sami sa sobom.
Last edited by Boar on 14/08/2021 14:34, edited 1 time in total.
megaman4
Posts: 4919
Joined: 08/08/2011 23:59

#11866 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by megaman4 »

Boar wrote: 14/08/2021 14:14
megaman4 wrote: 14/08/2021 13:57

Jok eto moj rahmetli dedo je rušio ustav. Kakve podvale ovdje čovjek neće pročitati. A ko je '91 pravio SAO oblasti po BiH i ko je uvodio paralelne strukture u tadašnju civilnu i policijsku vlast? Brzo zaboravljate kako je sve počelo.

SAO je početak rušenja Ustava tadašnje SRBiH. Ali opet Bošnjaci krivi što ništa ne funkcioniše u sadašnjoj BiH jelde

Dosta vala i vaše mitomanije.
Ovo se odnosi od Daytona do danas, samo jedna strana ruši Ustav.

Srbi nisu proveli onaj referendum o danu Srpske nikada, to je bila više anketa.
Daytona ne bi bilo bez Ustava RBiH, jer Dayton ne negira RBiH. Dalje, do Daytona i ovog današnjeg stanja nikada ne bi došlo da se nije desio 9 januar 1992 godine, kada je sahranjen Ustav RBiH od strane srpske politike u BiH, koja je formirala paralelnu državnu strukturu tzv. Srpsku republiku BiH, i kada je počelo etničko čišćenje od strane srpske politike a kasnije i hrvatske politike, sa Herceg Bosnom.

Srpska strana nikada nije željela BiH kao državu nego su htjeli da je uguraju u zagrljaj Beograda. Referendum iz februara i marta 1992 je bio jedini spas za BiH i Bošnjake u njoj, ali i druge narode jer ostankom BiH u krnjoj SRJ, Bošnjaci kao narod bi nestali za par godina.

Dayton je rezultat fašističke srpske politike a ne Bošnjačke.

Dva su glavna razloga što je izvršena agresija na BiH a što je zločinac iz Haaga na početku rata priznao: demografska dominacija Bošnjaka, jer je za Srbe to bila prijetnja da će izgubiti većinu u BiH, te zemljišni posjednik koji su na početku rata bili na strani Bošnjaka. Rezultat srpske politike a i dijela hrvatske politike vidimo danas.

Ako je neko mislio da se Bošnjaci neće braniti i da će se tek tako predati, grdno se prevario. Jer kao što Nanić reče: nakon rata je rat. Ko ima uma zna šta to znači.
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11867 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

megaman4 wrote: 14/08/2021 14:32
Boar wrote: 14/08/2021 14:14

Ovo se odnosi od Daytona do danas, samo jedna strana ruši Ustav.

Srbi nisu proveli onaj referendum o danu Srpske nikada, to je bila više anketa.
Daytona ne bi bilo bez Ustava RBiH, jer Dayton ne negira RBiH. Dalje, do Daytona i ovog današnjeg stanja nikada ne bi došlo da se nije desio 9 januar 1992 godine, kada je sahranjen Ustav RBiH od strane srpske politike u BiH, koja je formirala paralelnu državnu strukturu tzv. Srpsku republiku BiH, i kada je počelo etničko čišćenje od strane srpske politike a kasnije i hrvatske politike, sa Herceg Bosnom.

Srpska strana nikada nije željela BiH kao državu nego su htjeli da je uguraju u zagrljaj Beograda. Referendum iz februara i marta 1992 je bio jedini spas za BiH i Bošnjake u njoj, ali i druge narode jer ostankom BiH u krnjoj SRJ, Bošnjaci kao narod bi nestali za par godina.

Dayton je rezultat fašističke srpske politike a ne Bošnjačke.

Dva su glavna razloga što je izvršena agresija na BiH a što je zločinac iz Haaga na početku rata priznao: demografska dominacija Bošnjaka, jer je za Srbe to bila prijetnja da će izgubiti većinu u BiH, te zemljišni posjednik koji su na početku rata bili na strani Bošnjaka. Rezultat srpske politike a i dijela hrvatske politike vidimo danas.

Ako je neko mislio da se Bošnjaci neće braniti i da će se tek tako predati, grdno se prevario. Jer kao što Nanić reče: nakon rata je rat. Ko ima uma zna šta to znači.
Danas je 2021 a ne 1992.

Bakir i Komšić ti spominju kopiranje Srpske u Federaciji eliminacijom Hrvata, to spominje i Konaković.

Čak je i Komšić prije svoje kandidature 2018 nudio odustajanje Hrvatima ako odustanemo od doma naroda.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11868 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Bloo »

Boar wrote: 14/08/2021 14:11
Bloo wrote: 14/08/2021 14:03

Znaci, dodem na biracko mjesto, kazem da sam Hrvatica i onda mogu glasati samo za Hrvata? Ne mogu glasati za nekog drugog iako mi se nejgov politicki plan i program svida?
Kako mislis osigurati da samo Hrvati glasaju za nekog? Pitati ljude da se izjasne prije glasanja? Kako mislis sprijeciti da neko kaze da je Hrvat, a mozda je ensto drugo i onda zaokruzi npr. Srbina? Provjeriti mu listic? Dati mu listic samo sa njegovom etnijom?
sasvim jednostavno:

2 izborne jedinice u Federaciji po popisu stanovništva
Ali izborne jedinice nisu etnicki ciste. Opet pitam...kako mislis osigurati tj. provjeriti da su Hrvati glasali za nekog?
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11869 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

Bloo wrote: 14/08/2021 14:40
Boar wrote: 14/08/2021 14:11

sasvim jednostavno:

2 izborne jedinice u Federaciji po popisu stanovništva
Ali izborne jedinice nisu etnicki ciste. Opet pitam...kako mislis osigurati tj. provjeriti da su Hrvati glasali za nekog?
Nebi tu 100 posto Hrvata glasovalo za nekoga niti je to moguće, opet nebi Bihać sa Sarajevom izabralo Komšića
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#11870 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by ako te pitaju »

Bloo wrote: 14/08/2021 14:40
Boar wrote: 14/08/2021 14:11

sasvim jednostavno:

2 izborne jedinice u Federaciji po popisu stanovništva
Ali izborne jedinice nisu etnicki ciste. Opet pitam...kako mislis osigurati tj. provjeriti da su Hrvati glasali za nekog?
Vrlo jednostavno
Prema popisu stanovništva u općinama.
Ako u općini Ljubuški živi npr. 5 % Hrvata od ukupnog broja Hrvata u BiH, za dom naroda ide 5% glasova za članove da Dom naroda Hrvata iz općine Ljubuški.
Ako u Sarajevu živi 1% Hrvata od ukupnog broja u BiH, bez obzira da čitavo Sarajevo glasa za jednog člana, on će dobiti 1% u domu naroda.

Ostaviti zastupnički dom kao glas građana.

Druga opcija, naraviti u FBiH dvije izborne jedinice, prema mrežama Elektroprivrede HZ HB i Elektroprivrede BIH.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11871 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Bloo »

Boar wrote: 14/08/2021 14:43
Bloo wrote: 14/08/2021 14:40

Ali izborne jedinice nisu etnicki ciste. Opet pitam...kako mislis osigurati tj. provjeriti da su Hrvati glasali za nekog?
Nebi tu 100 posto Hrvata glasovalo za nekoga niti je to moguće, opet nebi Bihać sa Sarajevom izabralo Komšića
ne bi*

Opet mi je nejasno. Kako mislis osigurati da jedna grupa glasa jedino i iskljucivo za "svoje"?
Ako "njihovi" ne pobijede, onda mora da je namjestaljka?
Ili da sumiramo, pripadnici jedne etnije mogu glasati samo za predstavnike etnickih stranaka.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11872 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by spreca »

Boar wrote: 14/08/2021 14:32
spreca wrote: 14/08/2021 14:21
a srbi u Hr nisu na grani opstanka i u veoma teskoj situaciji u odnosu na BiH Hrvate,vi samo trazite jos vise nego sto vam pripada,cuj opstanak,neko vas istjeruje
Hrvat Josip Broz je 1972 nametnuo Ustav Jugoslavije, po njemu RH je jednonacionalna a BiH država 3 naroda dok je Srbija s 2 autonomne pokrajine.

Vi čak nama i prijetite citirajući Karadzica što nam govori o PTSP-u u toj kotlini.

Federacija nikada neće biti "građanska i multinacionalna" kao Republika Srpska, cilj broj 1 vam je ukidanje hrvatskog doma naroda kopiranjem Srpske i zbog toga progonite Gordanu Tadić. Želite političke optužnice imati 2022 i braniti ubojice sa KCUS-a, kao što sam već rekao najgora kazna za vas je da živite sami sa sobom.
[youtube][/youtube]
Boar
Posts: 23
Joined: 11/08/2021 17:53

#11873 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Boar »

Bloo wrote: 14/08/2021 14:46
Boar wrote: 14/08/2021 14:43

Nebi tu 100 posto Hrvata glasovalo za nekoga niti je to moguće, opet nebi Bihać sa Sarajevom izabralo Komšića
ne bi*

Opet mi je nejasno. Kako mislis osigurati da jedna grupa glasa jedino i iskljucivo za "svoje"?
Ako "njihovi" ne pobijede, onda mora da je namjestaljka?
Ili da sumiramo, pripadnici jedne etnije mogu glasati samo za predstavnike etnickih stranaka.
Već sam ti ponovio 2 puta, 2 izborne jedinice i to je to

Hrvati su već predložili to, Bakir bi pristao na to ako bi ukinuli dom naroda i iskopirali Srpsku pa prestani takijati pls.
megaman4
Posts: 4919
Joined: 08/08/2011 23:59

#11874 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by megaman4 »

Boar wrote: 14/08/2021 14:35
megaman4 wrote: 14/08/2021 14:32

Daytona ne bi bilo bez Ustava RBiH, jer Dayton ne negira RBiH. Dalje, do Daytona i ovog današnjeg stanja nikada ne bi došlo da se nije desio 9 januar 1992 godine, kada je sahranjen Ustav RBiH od strane srpske politike u BiH, koja je formirala paralelnu državnu strukturu tzv. Srpsku republiku BiH, i kada je počelo etničko čišćenje od strane srpske politike a kasnije i hrvatske politike, sa Herceg Bosnom.

Srpska strana nikada nije željela BiH kao državu nego su htjeli da je uguraju u zagrljaj Beograda. Referendum iz februara i marta 1992 je bio jedini spas za BiH i Bošnjake u njoj, ali i druge narode jer ostankom BiH u krnjoj SRJ, Bošnjaci kao narod bi nestali za par godina.

Dayton je rezultat fašističke srpske politike a ne Bošnjačke.

Dva su glavna razloga što je izvršena agresija na BiH a što je zločinac iz Haaga na početku rata priznao: demografska dominacija Bošnjaka, jer je za Srbe to bila prijetnja da će izgubiti većinu u BiH, te zemljišni posjednik koji su na početku rata bili na strani Bošnjaka. Rezultat srpske politike a i dijela hrvatske politike vidimo danas.

Ako je neko mislio da se Bošnjaci neće braniti i da će se tek tako predati, grdno se prevario. Jer kao što Nanić reče: nakon rata je rat. Ko ima uma zna šta to znači.
Danas je 2021 a ne 1992.

Bakir i Komšić ti spominju kopiranje Srpske u Federaciji eliminacijom Hrvata, to spominje i Konaković.

Čak je i Komšić prije svoje kandidature 2018 nudio odustajanje Hrvatima ako odustanemo od doma naroda.
Niko nikoga ne može eliminisati jer bez promjene Ustava a za šta treba većina u Parlamentu, to je nemoguća misija. Zna to i Komšić i Bakir i Čović.

Ovdje je u pitanju inat politika. Dayton je odavno prevaziđen i to znaš i sam.

Ako želimo državu, mora se vratiti Ustav iz 1990 koji je garantovao ono što Hrvati i traže, ne samo u FBiH nego i u RS-u. Jer Hrvati moraju raditi na jačanju svoje pozicije u RS-u a to mislim na Posavinu, ali to koči dogovor Čović - Dodik jer bi Srbi počeli gubiti većinu, kada bi Hrvati vratili svoju prijeratnu vlast u RS koju su imali zajedno sa Bošnjacima.

Razbijanjem osovine Čović - Dodik, Hrvati vraćaju ono što im je rat oduzeo. Tu je ključ problema. Zašto Čović uporno ignoriše Posavinu i Krajinu gdje su Hrvati bili većina? Vas koče Hercegovci a ne Hrvati iz drugih dijelova BiH, jer oni žele sve privilegije za sebe.

To su dosad mnogo puta priznali ljudi iz Posavine.

Isti je slučaj i sa Bošnjacima u istočnoj Bosni i Podrinju.

Bošnjačka politika po ustavu ne može nikome ništa uzeti, jer bi to izazvalo intervenciju zapadne politike ali i OHR-a, jer bi to automatski bio udar na Dayton.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#11875 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by ako te pitaju »

Bloo wrote: 14/08/2021 12:17
ako te pitaju wrote: 14/08/2021 11:51 Ono što je realno, jeste da se uspostavi da Hrvati, kao i ostali narodi imaju legitimne predstavnike i mehanizam zaštite vitalnih interesa.
Sta je legitiman predstavnik?
Netko tko ima vezu sa onima koje predstavlja i čije interese predstavlja.
Ako si predsjednik mjesne zajednice, podrazumijeva se da su te izabrali članovi te mjesne zajednice.

Ako si član predsjedništva iz reda bošnjačkog naroda, podrazumijeva se da si na tom mjestu izabran voljom bošnjačkog naroda, jer ti je Ustav dao mogućnost da pokrečeš zaštitu vitalnog interesa pred Domom naroda iz reda bošnjačkog naroda.
Ako su te izabrali većinom Bošnjaci, onda imaš legitimitet ispred Bošnjaka.
Post Reply