Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81906
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13451 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Truba »

Sto se mene tice pozeljni su kao cimbenik stabilnosti
Dakle moze nek dodju
User avatar
Ricken
Posts: 6039
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#13452 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Ricken »

Black swan wrote: 08/11/2022 23:49 Sto se mene tice pozeljni su kao cimbenik stabilnosti
Dakle moze nek dodju
Nemogu bit čimbenik stabilnosti, samo legitiman vojni cilj.
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13453 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Ricken wrote: 08/11/2022 23:40
Novak20 wrote: 08/11/2022 23:04

Što ste onda zvali agresora da vas oslobađa 1995. ? Što niste zvali vojsku RS da istjera agresora ?
Nismo mi zvali, amerikanci nas i jedne i druge natjerali, kad su krajške budale odbile Z4.
Ma na kraju meni više nebitno što je se događalo prije 30 godina i ne znam ni kako me netko navede da pišem o tome nakon što sam počeo sa današnjim danom. Prođe mi život u glupostima političara koji me redovno šišaju kao i sve druge.

Izgleda da opet Amerikanci trebaju sve natjerati na izmjene IZ što evo naslućuju iz SDA. kako je Čolo žao zbog unaprijed izgubljene četiri naredne godine, tako je i meni žao svake godine od 1990.
Bivša zastupnica SDA u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Alma Čolo komentarisala je današnje koalicijske pregovore 'Trojke' i HDZ-a u Mostaru.

“Uspješni” razgovori danas u Mostaru??? Nisu razgovarali kažu o Izbornom zakonu. A kad krenu razgovori o Izbornom zakonu, kao dijelu zajedničkog programa, tek onda će vidjeti koliko su današnji razgovori bili uspješni", ističe Čolo za Hayat.

Dodaje kako je jedan od učesnika razgovora kazao kako su tokom pregovora bili nadomak ukidanja etničkih prefiksa iz Ustava BiH i Izbornog zakona.

"Samo politički naivni i neiskusni mogu vjerovati u to. Nikada Dragan Čović nije, niti bi pristao na brisanje etničkih prefiksa. Nikada ne bi pristao na brisanje imenice Hrvat u Predsjedništvu ili hrvatski član Predsjedništva. Samo ako se na njega izvrši jak međunarodni pritisak. A tog pritiska nema, niti će ga biti. Međunarodni pritisak je usmjeren na jačanje pozicije Hrvata u BiH. I ovo sa Schmidtovim odlukama je tek početak. Misle SDP, NiP i NS da je vlast sa HDZ-om jednostavna stvar. Ili sa SNSD-om. Da mi nismo znali, a da će oni pokazati svima kako oni “znaju”. Žao mi naredne četiri izgubljene godine", poručila je Čolo.
User avatar
Ricken
Posts: 6039
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#13454 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Ricken »

Novak20 wrote: 08/11/2022 23:56
Ricken wrote: 08/11/2022 23:40

Nismo mi zvali, amerikanci nas i jedne i druge natjerali, kad su krajške budale odbile Z4.
Ma na kraju meni više nebitno što je se događalo prije 30 godina i ne znam ni kako me netko navede da pišem o tome nakon što sam počeo sa današnjim danom. Prođe mi život u glupostima političara koji me redovno šišaju kao i sve druge.

Izgleda da opet Amerikanci trebaju sve natjerati na izmjene IZ što evo naslućuju iz SDA. kako je Čolo žao zbog unaprijed izgubljene četiri naredne godine, tako je i meni žao svake godine od 1990.
Bivša zastupnica SDA u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Alma Čolo komentarisala je današnje koalicijske pregovore 'Trojke' i HDZ-a u Mostaru.

“Uspješni” razgovori danas u Mostaru??? Nisu razgovarali kažu o Izbornom zakonu. A kad krenu razgovori o Izbornom zakonu, kao dijelu zajedničkog programa, tek onda će vidjeti koliko su današnji razgovori bili uspješni", ističe Čolo za Hayat.

Dodaje kako je jedan od učesnika razgovora kazao kako su tokom pregovora bili nadomak ukidanja etničkih prefiksa iz Ustava BiH i Izbornog zakona.

"Samo politički naivni i neiskusni mogu vjerovati u to. Nikada Dragan Čović nije, niti bi pristao na brisanje etničkih prefiksa. Nikada ne bi pristao na brisanje imenice Hrvat u Predsjedništvu ili hrvatski član Predsjedništva. Samo ako se na njega izvrši jak međunarodni pritisak. A tog pritiska nema, niti će ga biti. Međunarodni pritisak je usmjeren na jačanje pozicije Hrvata u BiH. I ovo sa Schmidtovim odlukama je tek početak. Misle SDP, NiP i NS da je vlast sa HDZ-om jednostavna stvar. Ili sa SNSD-om. Da mi nismo znali, a da će oni pokazati svima kako oni “znaju”. Žao mi naredne četiri izgubljene godine", poručila je Čolo.
Postavio si pitanje, koje je bilo kao neka vrsta provokacije, pa ti rekoh kako su stvari stajale. Činjenica je da se pritisak nastavlja, samo nisam siguran da je pogodan trenutak geopolitički, da taj pritisak ishodi u ono što u suštini RH želi. Situacija je komplikovana da bi se neki radikalni potezi radili. Ja osobno nisam protiv Šmitovih izmjena, jer mislim da dugoročno, pogoduju razvoju građanskih ideja. Samo je potrebno strateški na tome raditi, ako ima ko. Ako nema, onda znaš da je sve bila ubleha i nema razloga da se etničke linije ne cementiraju. Ali ćemo makar vrlo brzo znati istinu.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16444
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#13455 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by sime_cipol »

I meni bi bilo zao da moram sici sa vlasti nakon 30 godina
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13456 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Novak20 wrote: 08/11/2022 23:04
guruguru95 wrote: 08/11/2022 22:58
Šta ti nije jasno pametnjakoviću? Hrvatska je AGRESOR na Bosnu i Hercegovinu. Hrvatska i Srbija. Hrvatska je potpisnica Dejtonskog sporazuma kao UČESNICA rata u BiH, a ne nekakav "garant mira". S obzirom na to da su se očito povampirile tuđmanovske fašističke velikohrvatske ideologije, potpuno je svejedno da li tonu bošnjačko-hrvatski odnosi. Sa fašistima i uzp štakorima ne treba imati nikakve odnose. :thumbup:
Što ste onda zvali agresora da vas oslobađa 1995. ? Što niste zvali vojsku RS da istjera agresora ?
Haj' ne pricaj gluposti ziv bio. Kao da HV nije ponajprije usao u BiH da preko Bosankog Grahova pridje Kninu iza ledja i omoguci Oluju. Nakon toga se islo na Banjaluku da se prijeci eventualna kontraofanziva tzv. Vojske RS. Imas sve lijepo opisano u Bobetkovoj knjizi (osim ako nisi, kao expert opce prakse, i veci znalac od njega na tom podrucju).
Zadnje sto im je bilo na pameti je da se pomogne ARBiH i Bosnjacima.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#13457 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by guruguru95 »

Podsjetnik za ove koji nemaju ništa protiv slanja hrvatske vojske na teritoriju Bosne i Hercegovine.

User avatar
Point.
Posts: 27846
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#13458 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Point. »

Samo zločudna i bezobrazna osoba može i pomisliti da jedna strana u ratu, osuđena za zločine i koja se dan danas miješa u unutrašnje stvari BiH sada šalje svoje vojnike u nekakvu mirovnu misiju u BiH. Dobrodošlicu takvima može samo poželiti neprijatelj BiH.
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13459 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Kome su to glupavi Hrvati davali pare za razvoj filmske umjetnosti u BiH ?

Veći bi sevap bio da su je odjenuli kako treba mada sumnjam da bi to promijenilo njen neukus i za milimetar. :D

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/27 ... morke.html
"Da li je negdje objavljen tekst sporazuma podržavaoca udruženog zločinačkog poduhvata i Osmorke - historijski PUZP8? Smijemo li ga i mi građani pročitati ili ćemo se naknadno iznenaditi? Kao što se iznenadiše oni koji su glasali za Fortu, Karićku... a oni dali naše glasove svojim jaranima, a da nas nisu pitali? Da ne bude da smo glasove 'trojke' dali za dalji nastavak zločinačkih poduhvata?
mishic
Posts: 6328
Joined: 28/04/2011 16:29

#13460 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mishic »

SUĐENJE ZA ZLOČINE U ORAŠJU: “Mi, Bošnjaci i Hrvati, nismo bili toliko ludi da međusobno zaratimo"

Ovo je rečenica komandanta bataljona (bojne) Samira Derviševića izgovorena na suđenju za ratne zločine u Orašju.
Ovakve rečenice nebrojeno puta ponavljali su predstavnici TO, kasnije Armije RBiH, odnosno Bošnjaci Hrvatima u Srednjoj Bosni ali običan narod koji
je to razumijevao i prihvatao nije se pitao i o tome mogao odlučivati. Odluke je donosio HDZ po direktivi iz Zagreba a svakome je bilo jasno da će se
time žrtve i Bošnjačke i Hrvatske uduplati što se kasnije i ostvarilo.

Ovo pišem i napominjem jer sam i sam učestvovao na tim razgovorima, nekoliko puta smo takve dogovore postizali i potpisivali na lokalnim nivoima ali
su oni svaki put odbijani od strane HDZ-a. Danas se revizionizmom i sa bezbroj laži i podvala ova istina nastoji sakriti i pišu se i internetom kruže
verzije koje nemaju nikakve veze sa stvarnim činjenicama.

Na taj način se mladima servira laž i podvala, širi se mržnja i truju odnosi. A isto kao tada i danas samo ludi mogu misliti da će tako biti bolje bilo kome izuzev uskog kruga onih koji su nas zavađali da bi vladali. Oni su sada bogatuni, mi smo ginuli, teško živimo i preživljavamo, u sve većem broju selimo iz ove lijepe zemlje a do istine i činjenica više kao da nam nije ni stalo.
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13461 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

mishic wrote: 26/11/2022 13:51 SUĐENJE ZA ZLOČINE U ORAŠJU: “Mi, Bošnjaci i Hrvati, nismo bili toliko ludi da međusobno zaratimo"

Ovo je rečenica komandanta bataljona (bojne) Samira Derviševića izgovorena na suđenju za ratne zločine u Orašju.
Ovakve rečenice nebrojeno puta ponavljali su predstavnici TO, kasnije Armije RBiH, odnosno Bošnjaci Hrvatima u Srednjoj Bosni ali običan narod koji
je to razumijevao i prihvatao nije se pitao i o tome mogao odlučivati. Odluke je donosio HDZ po direktivi iz Zagreba a svakome je bilo jasno da će se
time žrtve i Bošnjačke i Hrvatske uduplati što se kasnije i ostvarilo.

Ovo pišem i napominjem jer sam i sam učestvovao na tim razgovorima, nekoliko puta smo takve dogovore postizali i potpisivali na lokalnim nivoima ali
su oni svaki put odbijani od strane HDZ-a. Danas se revizionizmom i sa bezbroj laži i podvala ova istina nastoji sakriti i pišu se i internetom kruže
verzije koje nemaju nikakve veze sa stvarnim činjenicama.

Na taj način se mladima servira laž i podvala, širi se mržnja i truju odnosi. A isto kao tada i danas samo ludi mogu misliti da će tako biti bolje bilo kome izuzev uskog kruga onih koji su nas zavađali da bi vladali. Oni su sada bogatuni, mi smo ginuli, teško živimo i preživljavamo, u sve većem broju selimo iz ove lijepe zemlje a do istine i činjenica više kao da nam nije ni stalo.
Naravno da selimo.

Eto ti prvi, ničim izazvan serviraš šuplje priče od prije trideset godina.

Zamisli samo da se Francuzi, Nijemci, Nizozemci i drug osnivači EU 1975. potencirali ratne priče.

Bezbeli bi daleko dogurali.

:run:
mishic
Posts: 6328
Joined: 28/04/2011 16:29

#13462 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mishic »

Bježanje od istine, revizija prošlosti i izjednačavanje odgovornosti za sve što se događalo nije odmicanje od prošlosti nego je puki falisifikat s ciljem da se i dalje mogu na teret i štetu žrtve tražiti dodatni ustupci. Tri strane u sukobu i izjednačavanje krivice i odgovornosti nije i ne može biti izlaz jer pomirenja i normalizacije odnosa nema bez prethodno utvrđene istine. Taj narativ je zločinaćki isto kao i prethodni zločin počinjen bez uzroka i povoda.

Pitam se gdje vi novokomponovani miritelji bijaste onda kada je jedna strana molila za mir a druga nije htjela da čuje nadajući se pomoći sa strane i pobjedi u savezu sa agresorom sa druge strane. Tadašnja saradnja u činjenju zločina i danas ih ujedinjuje u relativizaciji zločina a sve s ciljem da se nastavi započeti zajednički projekat.

I ove optužbe na moj račun nisu ništa drugo nego okrivljenje žrtve što je koprcajući se svojom krvlju okrvavila dželata. Već viđeno, znano i iskušano!
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13463 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

mishic wrote: 26/11/2022 19:54 Bježanje od istine, revizija prošlosti i izjednačavanje odgovornosti za sve što se događalo nije odmicanje od prošlosti nego je puki falisifikat s ciljem da se i dalje mogu na teret i štetu žrtve tražiti dodatni ustupci. Tri strane u sukobu i izjednačavanje krivice i odgovornosti nije i ne može biti izlaz jer pomirenja i normalizacije odnosa nema bez prethodno utvrđene istine. Taj narativ je zločinaćki isto kao i prethodni zločin počinjen bez uzroka i povoda.

Pitam se gdje vi novokomponovani miritelji bijaste onda kada je jedna strana molila za mir a druga nije htjela da čuje nadajući se pomoći sa strane i pobjedi u savezu sa agresorom sa druge strane. Tadašnja saradnja u činjenju zločina i danas ih ujedinjuje u relativizaciji zločina a sve s ciljem da se nastavi započeti zajednički projekat.

I ove optužbe na moj račun nisu ništa drugo nego okrivljenje žrtve što je koprcajući se svojom krvlju okrvavila dželata. Već viđeno, znano i iskušano!

Ako pitaš mene gdje sam bio u ratu, nisam bio daleko od tebe niti sam bio kontra tebe, a pola rodbine mi je bilo s tobom u Sarajevu. Srećom, mene je PTSP brzo prošao jer sam se bavio pametnijim stvarima od onog što je došlo i prošlo bez mog utjecaja i odobravanja.

Mani se ba patetike i rata. Nije to tema niti tebe tko optužuje za nešto, a ti krediti žrtve su u dobroj mjeri potrošeni u laži, korupciji, pljački tako da smo danas u BiH svi žrtve na pragu kolektivnog samoubojstva kroz exodus i bijelu kugu.

Dovoljno mi je da vidim da preko 50 % forumaša na temi politika, dvadeset i sedam godina nakon rata, sve Hrvate zove zločincima, ustašama i uzepejcima pa da znam da ovdje nikome ne treba ni istina ni pomirenje ali nam trebaju reforme koje nas mogu barem dijelom unormaliti za danas i sutra.

Što se prije pomiriš sa tim, bit će ti lakše.
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13464 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Bez obzira na motiv napada, poruka je očito političke prirode.

https://www.dnevnik.ba/crna-kronika/nav ... ru-2647829
Huligani iz navijačke grupe Horde zla, pristalica FK Sarajevo, sinoć su oko ponoći u Širokom Brijegu presreli i pretukli veću grupu nepoznatih muškaraca, a na koncu im palicama razbili automobil u kojem su se nalazili.

Kako javlja Hercegovina.info, nakon brze reakcije mostarske policije, grupa napadača je uhićena oko 2.30 i to u klubu navijača Red Army, najvatrenijih navijača FK Velež u blizini Fejićeve ulice.

Kod uhićenih je pronađena određena količina nedopustivih sredstava, a na mjestu događaju su im oduzete palice, noževi, čekići, suzavac.

Još uvijek se ne zna stupanj ozljeda kod žrtava ovog huliganskog napada koji se dogodio u ligaškoj pauzi kad se ne odigravaju utakmice Premijer lige.

Motiv napada je također još nepoznat, iako se špekulira da je ovo jedna od osveta za Vedrana Puljića, pokojnog navijača FK Sarajevo koji je nastradao u Širokom Brijegu tijekom navijačkih nereda 2009. godine kad je ubijen iz pištolja pored stadiona Pecara
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13465 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

I ovo lomljenje kopalja oko plinovoda iz RH je interesantno. BH-Gas se trudi zadržati monopol u odlučivanju po svaku cijenu. Ne samo da ne dopuštaju plinovod iz RH nego se bore protiv toplovoda iz TE Kakanj i među sobom samima oko položaja.

Politika kratke pameti i ovisnosti o ruskom plinu zarad osobnog profita, a ne dobrobiti korisnika.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/cosic-ak ... no-2647830
Zakon o plinovodu Južna interkonekcija nije usvojen na federalnoj razini jer je klub Hrvata u Domu naroda podnio više amandmana, pa se tekst zakona treba uskladiti. Hrvatski predstavnici nisu zadovoljni što u ovaj projekt nisu bile uključene županije i općine kroz koje plinovod prolazi, a isto tako zbog gubitka kredibiliteta BH-Gasa, žele dovesti u pitanje njegov monopol kroz osnivanje novog poduzeća.

Županija Zapadnohercegovačka je inicijator osnivanja novog poduzeća koje bi bilo nositelj ovog projekta, a u koji bi se mogle uključiti i HNŽ i HBŽ kroz koje bi plinovod prolazio. Predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić odbacuje optužbe za etničku ekskluzivu u toj inicijativi, kao i da hrvatski predstavnici blokiraju ovaj projekt kroz podnošenje amandmana na razini Federacije.

“Ako se može govoriti o nekoj etničko-ekskluzivnoj boji nekog poduzeća, onda je to prije svega BH-Gas, a ne poduzeće koje još nije ni osnovano”, rekao je Ćosić za RTV HB.

To je rekao jer u upravljačkoj strukturi BH-Gasa nema niti jednog Hrvata.

Ćosić je zaključio da su otvoreni za sve koji bi se htjeli priključiti u rad tog poduzeća, ali i da je prirodno da nositelji budu tri do četiri županije kroz koje bi plinovod i prolazio.

Ostaje za vidjeti hoće li uspostavom nove vlasti u Federaciji zakon o plinovodu Južna interkonekcija biti usvojen.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#13466 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by sehohari »

Novak20 wrote: 27/11/2022 11:32 I ovo lomljenje kopalja oko plinovoda iz RH je interesantno. BH-Gas se trudi zadržati monopol u odlučivanju po svaku cijenu. Ne samo da ne dopuštaju plinovod iz RH nego se bore protiv toplovoda iz TE Kakanj i među sobom samima oko položaja.

Politika kratke pameti i ovisnosti o ruskom plinu zarad osobnog profita, a ne dobrobiti korisnika.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/cosic-ak ... no-2647830
Zakon o plinovodu Južna interkonekcija nije usvojen na federalnoj razini jer je klub Hrvata u Domu naroda podnio više amandmana, pa se tekst zakona treba uskladiti. Hrvatski predstavnici nisu zadovoljni što u ovaj projekt nisu bile uključene županije i općine kroz koje plinovod prolazi, a isto tako zbog gubitka kredibiliteta BH-Gasa, žele dovesti u pitanje njegov monopol kroz osnivanje novog poduzeća.

Županija Zapadnohercegovačka je inicijator osnivanja novog poduzeća koje bi bilo nositelj ovog projekta, a u koji bi se mogle uključiti i HNŽ i HBŽ kroz koje bi plinovod prolazio. Predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić odbacuje optužbe za etničku ekskluzivu u toj inicijativi, kao i da hrvatski predstavnici blokiraju ovaj projekt kroz podnošenje amandmana na razini Federacije.

“Ako se može govoriti o nekoj etničko-ekskluzivnoj boji nekog poduzeća, onda je to prije svega BH-Gas, a ne poduzeće koje još nije ni osnovano”, rekao je Ćosić za RTV HB.

To je rekao jer u upravljačkoj strukturi BH-Gasa nema niti jednog Hrvata.

Ćosić je zaključio da su otvoreni za sve koji bi se htjeli priključiti u rad tog poduzeća, ali i da je prirodno da nositelji budu tri do četiri županije kroz koje bi plinovod i prolazio.

Ostaje za vidjeti hoće li uspostavom nove vlasti u Federaciji zakon o plinovodu Južna interkonekcija biti usvojen.
Znaš ti dobro zašto se to nije usvojilo.
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13467 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

sehohari wrote: 27/11/2022 11:46
Novak20 wrote: 27/11/2022 11:32 I ovo lomljenje kopalja oko plinovoda iz RH je interesantno. BH-Gas se trudi zadržati monopol u odlučivanju po svaku cijenu. Ne samo da ne dopuštaju plinovod iz RH nego se bore protiv toplovoda iz TE Kakanj i među sobom samima oko položaja.

Politika kratke pameti i ovisnosti o ruskom plinu zarad osobnog profita, a ne dobrobiti korisnika.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/cosic-ak ... no-2647830

Znaš ti dobro zašto se to nije usvojilo.
Nemam pojma.

Meni je logično da imamo ponudu plina sa dvije strane. Ako jedna iz nekoga razloga zakaže onda ima druga opcija snabdijevanja.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#13468 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Str0nz »

Uf, citam ovaj clanak respektibilnog Dnevnika i prepoznajem ugrozbu iz avijona. Ako nekima jos uvjek nije jasno koliko su sverceri, reketeri i kriminalci iz Zapadne Hercegovine ugrozeni, legitimni Margetic pojasnjava stvari ovdje:



P.S, Svaka cast moderaciji koja brise postove i clanke, bit ce ovo aBd najlegitimniji forum na prostorima bivse NDH :thumbup:
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13469 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Str0nz wrote: 27/11/2022 14:05 Uf, citam ovaj clanak respektibilnog Dnevnika i prepoznajem ugrozbu iz avijona. Ako nekima jos uvjek nije jasno koliko su sverceri, reketeri i kriminalci iz Zapadne Hercegovine ugrozeni, legitimni Margetic pojasnjava stvari ovdje:



P.S, Svaka cast moderaciji koja brise postove i clanke, bit ce ovo aBd najlegitimniji forum na prostorima bivse NDH :thumbup:
Kakve veze ovo tvoje pisanje ima sa temom i plinovodom ?

To tebi u državi iz koje se javljaš draži rusko-turski-srpski plin u BiH nego američko-hrvatski ?

Nema ništa loše u tome da u BiH dođe jedan plinovod iz EU, a onaj tko to sabotira, sabotira i razvoj krajeva kroz koje taj plinovod treba proći.
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13470 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Da ga covjek ne zna, pomislio bi da stvarno ne konta u cemu je problem.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50485
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#13471 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Bloo »

Str0nz wrote: 27/11/2022 14:05 P.S, Svaka cast moderaciji koja brise postove i clanke, bit ce ovo aBd najlegitimniji forum na prostorima bivse NDH
14 dana
Komentarisanje rada moderacije
User avatar
Login77777
Posts: 8769
Joined: 18/05/2021 09:11

#13472 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Login77777 »

Novak20 wrote: 27/11/2022 23:12
Str0nz wrote: 27/11/2022 14:05 Uf, citam ovaj clanak respektibilnog Dnevnika i prepoznajem ugrozbu iz avijona. Ako nekima jos uvjek nije jasno koliko su sverceri, reketeri i kriminalci iz Zapadne Hercegovine ugrozeni, legitimni Margetic pojasnjava stvari ovdje:



P.S, Svaka cast moderaciji koja brise postove i clanke, bit ce ovo aBd najlegitimniji forum na prostorima bivse NDH :thumbup:
Kakve veze ovo tvoje pisanje ima sa temom i plinovodom ?

To tebi u državi iz koje se javljaš draži rusko-turski-srpski plin u BiH nego američko-hrvatski ?

Nema ništa loše u tome da u BiH dođe jedan plinovod iz EU, a onaj tko to sabotira, sabotira i razvoj krajeva kroz koje taj plinovod treba proći.
Da ne sabotira neko iz manjeg entiteta? Odnosno uslovljava sa necim?
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13473 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Kad nesto dolazi iz HDZ/UZP kuhinje a njihov botina prenese se odmaH pomnozi sa nulom, a razlog je vrlo jednostavan:
Iz Ambasade SAD-a u BiH su za Radio Slobodna Evropa nedavno potvrdili da bi usvajanje Zakona o plinovodu Južna interkonekcija BiH i Hrvatska “trebalo biti prioritet svih dužnosnika na vlasti”. Nisu imali dilema oko toga da bi “amandmani koje je 28. juna uložio Klub delegata hrvatskog naroda ugrozili provedbu projekta i ne čine ništa kako bi osnažili energetsku sigurnost. Umjesto toga, njima se dodatno terete distributeri i potrošači, te bi se fragmentiralo tržište plina u Federaciji BiH”.

Istaknuli su i kako se opstrukcijama i odgađanjima realizacije ovog projekta “riskira energetska sigurnost BiH, protivno interesima građana, a u interesu samo jednog aktera, a to je Ruska Federacija, koja je pokazala spremnost da koristi energiju kao oružje”.

Iako su stavovi Američke ambasade u BiH više no jasni, kao što je očito da je HDZ blokirao cijeli projekat, to nije spriječilo Čovićeve medije da prije nekoliko dana za sve optuže “sarajevsku kompaniju“ (BH gas), ali i “više dužnosnika“ koji “blokiraju evropski projekat plinovoda“, jer su “predstavnici dijela politike iz Sarajeva Federaciju BiH isporučili proruskim interesima“. Tako po Čovićevim medijima “ovo sustavno miniranje plinskog povezivanja s Hrvatskom, hrvatska politika u BiH odlučila je bajpasirati osnivanjem zasebne kompanije sa sjedištem u Zapadnohercegovačkoj županiji“.
Dragan Čović dragi gost Ruske Federacije, što je HDZ zajedno s Dodikom odbio da podrži osudu ruske agresije na Ukrajinu u Parlamentu BiH, što su lobiji iz Hrvatske koji drže energetsku politiku i Hrvatske i Federacije pod jakim ruskim uticajem… to se, izgleda, preko noći zaboravlja i zamjenom teza podmeće – Sarajevu.

Podjesjetimo na pisanje medija i u BiH i u Hrvatskoj: “HDZBiH je pod kontrolom Milijana Vase Brkića, potpredsjednika HDZ Hrvatske, koji je pod kontrolom Rusa. Rusi prodiru preko firme Prvo plinarsko društvo, koja je u Sarajevu registrovana pod imenom Erdal d.o.o. PPD je, po izjavi formalnog vlasnika PPD, finansirala predsjedničku kampanju Kolinde Grabar Kitarović. Novac je, kako je objavio Nacional, dat Milijanu Vasi Brkiću i tim je novcem finansirana njena kampanja. Zbog afere Agrokor predsjednica Grabar Kitarović je išla u Rusiju, sa sobom je vodila državnog odvjetnika i išla je dan nakon akcije Agrokor kada su trebali da uhapse Ivicu Todorića. Dakle, firma PPD koja je finansirala njenu kampanju, potpisala je 2017. godine najunosniji ugovor sa ruskim Gaspromom. Ruski mediji su o tome pisali uz naslove: 'Hrvatska se vraća Rusiji'“.

O ruskim vezama u Zagrebu, već duže govori i Davor Gjenero koji je komentirajući prijateljstvo Zorana Milanovića i Milorada Dodika objasnio: “Postanete jarani kad imate istog finasijera. Problem koji sada plaća Zoran Milanović zbog kojeg ga neki preziru a neki žale, je da sada isplaćuje kamatu za svaki rubalj koji je dobio od Rusije za svoju predizbornu kampanju. Svi ti koji su finansirani od ruskog režima morali su javno pokazivati svoju lojalnost i zaduženost u odnosu na taj režim.“.
A koliko je sarajevska charsija ili ti ga da prostish BH Gas nezainteresovan za ovaj projekat pokazuju sljedece cinjenice:
BH-Gas je nakon Studije gasifikacije Hercegovačko-neretvanskog, Zapadno-hercegovačkog kantona i Kantona 10, koja je završena 2009. godine, obezbijedio sredstva i do sada je izrađena slijedeća investiciono-tehnička dokumentacija: Studija predizvodljivosti sa preliminarnom analizom uticaja na okoliš i društvo (oktobar 2013); Analiza finansijske održivosti i analiza troškova i koristi (maj 2018); Idejni projekat (oktobar 2020); Studija izvodljivosti (oktobar 2020); Studija uticaja na okoliš i društvo (januar 2021); Okolinska dozvola (juni 2021).

Treba svakako podsjetiti da je BH-Gas projekat Južne interkonekcije kandidirao i promovirao pred Energetskom zajednicom, Evropskom unijom kao i institucijama SAD-a od kojih su osigurali 4,8 miliona KM bespovratnih grant sredstava za realizaciju ovog projekta, kao i da BH-Gas i dalje intenzivno radi na projektu i planira vlastitim sredstvima finansirati izradu Glavnog izvedbenog projekta već početkom naredne godine.
Znaci HDZ/UZP bratije nigdje a sve bi nesto, kad se pogleda kako stoje ostali projekti koje doticni vode tipa elektroprivrede, poshte, telekoma sve bude jasno. Treba napomenuti plinovod iz Hrvatske koji je bez saglasnosti Bosne i Hercegovine polozila ispod Save, povezuje ga s rafinerijom Bosanski Brod, vlasnik rafinerije u Bosanskom Brodu je ruska firma "Zarubežnjeft". :bih:
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13474 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

:-)

Esdeaovci su izgleda svjesni da neće učestvovati u državnoj vlasti pa prijete lokalnim izborima i njihovom implementacijom za otprilike dvije godine.

Malo smiješno jer će i njih HDZ onda pošutati tamo gdje ima općinske većine ali dvije godine su dug period da bi se netko prepao prijetnji.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/28 ... igdje.html
JE LI SDA POŽELJELA SRETAN PUT ČOVIĆU SA "ŠESTORKOM": "Idu lokalni izbori, tražit ćemo nove partnere iz hrvatskog naroda, kadrova HDZ-a neće biti nigdje!"
Novak20
Posts: 13979
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13475 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Istraga daje upute kako da se za.ebu Hrvati i da im se nametne sudija Ustavnog suda po volji političkog Sarajeva.

Jbt, prvo opstrukcije u Parlamentu F BiH od strane SDA oko usvajanja ove točke dnevnog reda, pa opstrukcija u SIP/CIK oko izbora zamjenskog zastupnika, pa mogući za.eb u glasanju koalicione većine.

Ako ovo bude, ništa ne priječi HDZ da šutne Trojku+ i sa SDA dogovori federalnu vlast i ispuni želje Istrage. :D

Fkt, Hrvati imaju strpljenja.


https://istraga.ba/sve-je-do-dragana-mi ... -decenije/
Zato su ključni glasovi Anera Žuljevića, Damira Mašića i Dragana Miokovića. Ukoliko dvojica od njih trojice budu kontra HDZ-a, Predstavničkom domu FBiH će biti dostavljena dva kandidata za sudiju Ustavnog suda BiH. A onda je sve moguće, jer HDZ BiH u ovom trenutku ima “ruku manje”. Naime, Centralna izborna komisija BiH nije još uvijek dodijelila zamjenski mandat toj stranci, tako da je mjesto u Predstavničkom domu FBiH koje je napustila novoizabrana predsjednica Federacije Lidija Bradara – upražnjeno. To bi, ukoliko NES i SBiH, budu pratili SDA i DF prilikom glasanja o sudijama Ustavnog suda moglo presuditi, jer se suzdržani glasovi, prilikom ovog odlučivanja ne računaju i većina nije nužno – 50 ruku. Prema informacijama Istrage, član CIK-a blizak HDZ-u BiH Vlado Rogić u ponedjeljak je na sjednici Kolegija insistirao da se “zamjenski mandat” HDZ-u dodijeli u utorak u 12.30 kako bi ta stranka “popunila” svoju kvoru u Predstavničkom domu Parlamenta FBIH.
Post Reply