Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31559
Joined: 16/04/2011 18:46

#13501 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by skafiskafsnjak »

DonieBrasco wrote: 24/04/2023 16:45 https://www.klix.ba/vijesti/bih/ohr-i-p ... /230424152

Uskoro cemo znati na cemu smo, samo se oni pitaju i odlucuju kako ce biti.
Pa prije ce udovoljiti genocidasima nego Bosnjacima
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13502 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Jordan1961 wrote: 24/04/2023 16:44
Novak20 wrote: 24/04/2023 15:19

Možda sam u krivu.

Ipak je u pitanju samo "Izetbegovićev paraobavještajni begovat". :D
Stipu suplju. Nego da cujemo je li snimljeno receno ili ne? A ko i kako je snimio manji je problem (nije vas valjda Osmica probio iza zatvorenih vrata).
Snimljeno je što ?

Predstavnik Mađarske u razgovoru sa Presjedavajućim DN BiH Čovićem kaže da je mađarska vlast za izmjene Izbornog zakona.

Dalje konstatira da sa sa istim tim Čovićem i hrvatskim narodom dijeli kršćanske vrijednosti.

I jedna i druga tvrdnja su točne do momenta dok poglupo novinarsko piskaralo ne objavi naslov da su Mađari za Izborni zakon na kršćanskoj osnovi.

Spin sa velikom lakoćom usvoje oni somovi kojima je udica bačena i pravi se još jedna u nizu drama. :D


Smiješno mi je što je SDA član ove Europske pučke stranke kao i HDZ. Uglavnom je čine kršćanski konzervativci i desničari pa SDA ne smeta da se nađe u tom probranom kršćanskom društvu. :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13503 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Kako se sitna dusa ispinje na straznje nogice da dokaze nesto sto ne postoji, milina gledati. :lol:
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13504 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Novak20 wrote: 24/04/2023 18:11
Jordan1961 wrote: 24/04/2023 16:44
Stipu suplju. Nego da cujemo je li snimljeno receno ili ne? A ko i kako je snimio manji je problem (nije vas valjda Osmica probio iza zatvorenih vrata).
Snimljeno je što ?

Predstavnik Mađarske u razgovoru sa Presjedavajućim DN BiH Čovićem kaže da je mađarska vlast za izmjene Izbornog zakona.

Dalje konstatira da sa sa istim tim Čovićem i hrvatskim narodom dijeli kršćanske vrijednosti.

I jedna i druga tvrdnja su točne do momenta dok poglupo novinarsko piskaralo ne objavi naslov da su Mađari za Izborni zakon na kršćanskoj osnovi.

Spin sa velikom lakoćom usvoje oni somovi kojima je udica bačena i pravi se još jedna u nizu drama. :D


Smiješno mi je što je SDA član ove Europske pučke stranke kao i HDZ. Uglavnom je čine kršćanski konzervativci i desničari pa SDA ne smeta da se nađe u tom probranom kršćanskom društvu. :D
Ja, pa sto se onda HNS upalio k'o kutnjak?
Ili smo mi gluhi kod usiju ili ti namjerno falsificiras. Za kakve su izmjene izbornog zakona madjarski ministar vanjskih poslova i Covic? I smije li to Covic javno ponoviti? I zasto iza zatvorenih vrata? Je li supalj taj taj brodic kojim pokusavate doploviti do apartheid luke?
MoodSwingeR
Posts: 141
Joined: 25/08/2004 03:09

#13505 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by MoodSwingeR »

Novak20 wrote: 24/04/2023 08:25 Duboka bošnjačka država vodi računa o svemu, prisluškuje sve redom i stavlja u promet kada to politika SDfA zatraži.

Bilo bi interesantno da nekada u javnost isplivaju razgovori sa dužnosnicima Turske, Irana, KSA, itd. Tu se garant ne spominju islamske vrijednosti. :D

Naslov u nekada davno Slobodnoj Bosni, a danas poltronskom glasilu SDfA je krajnje zlonamjeran. Mađar kaže da dijeli kršćanske vrijednosti sa Hrvatima, novinarsko (š)pijunski poganluk odmah prevede da Mađari žele Izborni zakon na "kršćanskim osnovama". :D



https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/29 ... video.html
Peter Szijjarto: "Hvala Vam gospodine predsjedniče na Vašoj procjeni situacije. Mi smo za usvajanje novog Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini. Jer ako neko trezveno i ne iz ideoloških aspekata sagleda problematiku, onda nema drugog rješenja. Smatram također, da iz duha Dejtonskog sporazuma, iz kojeg je Bosna i Hercegovina nastala, također to proizilazi. Mislim da je to to nešto što bi se trebalo primjeniti u stvarnom životu .

I naravno, pošto smo obojica, pošto se baziramo na kršćanskim osnovama i vrijednostima, jasno je da osjećamo i dijelimo simpatiju s Hrvatima, tako da mogu obećati gospodine predsjedniče da ćemo mi sve do kraja biti uz vas i imat ćete našu podršku. Rekao sam i svom kolegi, ministru vanjskih poslova Hrvatske, da on kaže šta je to korisno za vas i šta mi trebamo učiniti po tom pitanju".

Čović: "Uredu. Hvala Vam. Bilo mi je drago. Ja ću biti slobodan da informišem Andreja (Plenkovića op.a.) i Gordana (Grlića Radmana op.a.) da smo razgovarali"

Szijjarto: "I ja ću, naravno, izvijestiti našeg predsjednika Vlade (Viktora Orbana)"


Duboka bošnjačka država gospodinu Szijjarto: "Unaprijed se radujemo dobrosusjedskim odnosima."
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13506 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

MoodSwingeR wrote: 24/04/2023 21:26
Novak20 wrote: 24/04/2023 08:25 Duboka bošnjačka država vodi računa o svemu, prisluškuje sve redom i stavlja u promet kada to politika SDfA zatraži.

Bilo bi interesantno da nekada u javnost isplivaju razgovori sa dužnosnicima Turske, Irana, KSA, itd. Tu se garant ne spominju islamske vrijednosti. :D

Naslov u nekada davno Slobodnoj Bosni, a danas poltronskom glasilu SDfA je krajnje zlonamjeran. Mađar kaže da dijeli kršćanske vrijednosti sa Hrvatima, novinarsko (š)pijunski poganluk odmah prevede da Mađari žele Izborni zakon na "kršćanskim osnovama". :D



https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/29 ... video.html



Duboka bošnjačka država gospodinu Szijjarto: "Unaprijed se radujemo dobrosusjedskim odnosima."
K'o s djavolom tikve sadi .....
Lako je tudjim qurcem gloginje mlatit' i tudjom se zemljom raskusurivati (vidjeti pod Srbija-Hrvatska). Jebi ga, po zakonu pakosti, zakuca jedan dan mecka i na tvoja vrata.
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13507 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Jordan1961 wrote: 24/04/2023 18:22
Novak20 wrote: 24/04/2023 18:11

Snimljeno je što ?

Predstavnik Mađarske u razgovoru sa Presjedavajućim DN BiH Čovićem kaže da je mađarska vlast za izmjene Izbornog zakona.

Dalje konstatira da sa sa istim tim Čovićem i hrvatskim narodom dijeli kršćanske vrijednosti.

I jedna i druga tvrdnja su točne do momenta dok poglupo novinarsko piskaralo ne objavi naslov da su Mađari za Izborni zakon na kršćanskoj osnovi.

Spin sa velikom lakoćom usvoje oni somovi kojima je udica bačena i pravi se još jedna u nizu drama. :D


Smiješno mi je što je SDA član ove Europske pučke stranke kao i HDZ. Uglavnom je čine kršćanski konzervativci i desničari pa SDA ne smeta da se nađe u tom probranom kršćanskom društvu. :D
Ja, pa sto se onda HNS upalio k'o kutnjak?
Ili smo mi gluhi kod usiju ili ti namjerno falsificiras. Za kakve su izmjene izbornog zakona madjarski ministar vanjskih poslova i Covic? I smije li to Covic javno ponoviti? I zasto iza zatvorenih vrata? Je li supalj taj taj brodic kojim pokusavate doploviti do apartheid luke?
Za izmjene Izbornog zakona kojima će se sprovesti odluke suda u Strasbourgu i Ustavnog suda BiH i ugušiti bošnjačke političke ambicije da edimima i kojekakvim mućkama predstavljaju Hrvate u DN F BiH ili Židove i Rome u klubu Ostalih.

Što pitaš ?
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13508 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Novak20 wrote: 25/04/2023 00:31
Jordan1961 wrote: 24/04/2023 18:22
Ja, pa sto se onda HNS upalio k'o kutnjak?
Ili smo mi gluhi kod usiju ili ti namjerno falsificiras. Za kakve su izmjene izbornog zakona madjarski ministar vanjskih poslova i Covic? I smije li to Covic javno ponoviti? I zasto iza zatvorenih vrata? Je li supalj taj taj brodic kojim pokusavate doploviti do apartheid luke?
Za izmjene Izbornog zakona kojima će se sprovesti odluke suda u Strasbourgu i Ustavnog suda BiH i ugušiti bošnjačke političke ambicije da edimima i kojekakvim mućkama predstavljaju Hrvate u DN F BiH ili Židove i Rome u klubu Ostalih.

Što pitaš ?
Zato sto mi se cinis gluh kod usiju ili cujes glasove. Gdje se to sto si napisao cuje na snimku?
I zasto se brines u Zidovima i Romima u klubu ostalih a ne o Hrvatima u klubu Hrvata vijeca naroda PC? Ko njih izabra?
Ekumenska neka dusica neda ga majka.
User avatar
relativno84
Posts: 15334
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#13509 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by relativno84 »

Cemu tolika nervoza, ako Nermin nadje prostora za malo pozitivnosti pa cak i blagi osmijeh red je pogurati ambijent u tom smjeru. Ipak on nosi teret kriza u ime svih nas, nesebicno pristaje na sve cak i na svoju stetu samo da nama bude bolje, halalosum lubenice.

Image

:thumbup: :bih:
User avatar
Point.
Posts: 27848
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#13510 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Point. »

Novak20 wrote: 25/04/2023 00:31
Jordan1961 wrote: 24/04/2023 18:22
Ja, pa sto se onda HNS upalio k'o kutnjak?
Ili smo mi gluhi kod usiju ili ti namjerno falsificiras. Za kakve su izmjene izbornog zakona madjarski ministar vanjskih poslova i Covic? I smije li to Covic javno ponoviti? I zasto iza zatvorenih vrata? Je li supalj taj taj brodic kojim pokusavate doploviti do apartheid luke?
Za izmjene Izbornog zakona kojima će se sprovesti odluke suda u Strasbourgu i Ustavnog suda BiH i ugušiti bošnjačke političke ambicije da edimima i kojekakvim mućkama predstavljaju Hrvate u DN F BiH ili Židove i Rome u klubu Ostalih.

Što pitaš ?
Koga bolan ti lažeš i šupljiraš?
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13511 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Point. wrote: 25/04/2023 07:02
Novak20 wrote: 25/04/2023 00:31

Za izmjene Izbornog zakona kojima će se sprovesti odluke suda u Strasbourgu i Ustavnog suda BiH i ugušiti bošnjačke političke ambicije da edimima i kojekakvim mućkama predstavljaju Hrvate u DN F BiH ili Židove i Rome u klubu Ostalih.

Što pitaš ?
Koga bolan ti lažeš i šupljiraš?
Samo pogledas tko im predstavlja Hrvate u VN tzv "rs-a" i sve ti bude jasno, medjutim njemu je problem Nedim jer kako ce Nedim biti Hrvat to je jednostavno nemoguce. Certifikate daje Covic samo pitaj Opsenicu i druge. A dosta treba corigovati i nacionalnu zastupljenost u institucijama Bosne i Hercegovine.
User avatar
Truba
Posts: 81918
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13512 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Truba »

Jordan1961 wrote: 25/04/2023 00:52 I zasto se brines u Zidovima i Romima u klubu ostalih a ne o Hrvatima u klubu Hrvata vijeca naroda PC? Ko njih izabra?
Ekumenska neka dusica neda ga majka.
zato sto je vijeće naroda ublehaška nametnuta nedejtonska institucija u entitetu koji je pretežno srpski i takav je bio do ustavne odluke a ustavne odluke se mogu izmijeniti
ukratko FBih je naš dom a ne RS tamo hrvata nema više samo vikendice i ne zanima nas taj entitet jer smo tamo samo vikendom
zanima nas FBIH gdje živi većina hrvata i gdje je danas najveća koncentracija građanske šupljologije
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13513 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Toliko o Hrvatima i mitu o Bosni i Hercegovini kao domovini, kao ravnopravnom narodu. Tzv "rs" je mjesto gdje hrvatski politicari slave dan tzv "rs-a! Gdje ti isti politivari apeliraju da se "cuva" tzv rs.
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13514 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

dr_arsla wrote: 25/04/2023 00:44 Znači po tebi je normalno da jedna stranka sa 150 000 glasova koči kompletnu državu od 3 miliona ljudi dok ne dobije šta želi, ali ti nije normalno da ljudi biraju čovjeka kojeg oni žele pa makar bio i druge nacije od njihove?
U kakvom jebenom svijetu ti živiš?
Politika jeste umijeće mogućeg, a to moguće izgleda ne mora uvijek biti normalno iz moje perspektive.

To je taj .ebeni svijet u kojem živim.

Isto mi je da li državu koči stranka sa 150, 250 ili 400 tisuća glasova u sistemu kakav je napravljen bez moje zasluge u tome.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13723
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#13515 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by JohnnyS »

BHCluster wrote: 25/04/2023 11:15 Toliko o Hrvatima i mitu o Bosni i Hercegovini kao domovini, kao ravnopravnom narodu. Tzv "rs" je mjesto gdje hrvatski politicari slave dan tzv "rs-a! Gdje ti isti politivari apeliraju da se "cuva" tzv rs.
Svi šupljiraju, nema razloga da Hrvati budu bolji od ostatka naroda u BiH.
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13516 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Jordan1961 wrote: 25/04/2023 00:52
Novak20 wrote: 25/04/2023 00:31

Za izmjene Izbornog zakona kojima će se sprovesti odluke suda u Strasbourgu i Ustavnog suda BiH i ugušiti bošnjačke političke ambicije da edimima i kojekakvim mućkama predstavljaju Hrvate u DN F BiH ili Židove i Rome u klubu Ostalih.

Što pitaš ?
Zato sto mi se cinis gluh kod usiju ili cujes glasove. Gdje se to sto si napisao cuje na snimku?
I zasto se brines u Zidovima i Romima u klubu ostalih a ne o Hrvatima u klubu Hrvata vijeca naroda PC? Ko njih izabra?
Ekumenska neka dusica neda ga majka.
Netko je upitao za kakve se promjene IZ zalaže Čović i mađarski ministar pa sam napisao za kakve.

Bitno je započeti sa promjenama i ispuniti dio zahtjeva EU i sudova da bi se ova država pomakla barem mrvu naprijed.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#13517 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Njanjavi »

Zivim za dan kad ce bit normalno rec nekom hrvatskom muslimanu koji je rodjen u hrvatskoj da je hrvatski bosanac.
Il nekom muslimanu iz srbije da je srpski bosanac.
Ovo samo kod nas ima ocami, cuj bosanski hrvat.
Moze bit samo bosanski katolik, kraj price.
Hrvat si ako si rodjen na području hrvatske.
Kako ce seljo koji je rodjen u vitezu bit hrvat.
Gdje prestaje pamet i logika tu počinje bosna jbte.
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13518 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

BHCluster wrote: 25/04/2023 10:30
Point. wrote: 25/04/2023 07:02
Koga bolan ti lažeš i šupljiraš?
Samo pogledas tko im predstavlja Hrvate u VN tzv "rs-a" i sve ti bude jasno, medjutim njemu je problem Nedim jer kako ce Nedim biti Hrvat to je jednostavno nemoguce. Certifikate daje Covic samo pitaj Opsenicu i druge. A dosta treba corigovati i nacionalnu zastupljenost u institucijama Bosne i Hercegovine.
Zamjena teza.

Edim može biti Hrvat i to mu se ne spori ali ne može u DN F BiH koji se tako zove sa razlogom, predstavljati Hrvate ako je biran bošnjačkim glasovima da provodi njihove narodne interese u okviru ovlaštenja tog Doma.
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13519 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Truba wrote: 25/04/2023 11:03
Jordan1961 wrote: 25/04/2023 00:52 I zasto se brines u Zidovima i Romima u klubu ostalih a ne o Hrvatima u klubu Hrvata vijeca naroda PC? Ko njih izabra?
Ekumenska neka dusica neda ga majka.
zato sto je vijeće naroda ublehaška nametnuta nedejtonska institucija u entitetu koji je pretežno srpski i takav je bio do ustavne odluke a ustavne odluke se mogu izmijeniti
ukratko FBih je naš dom a ne RS tamo hrvata nema više samo vikendice i ne zanima nas taj entitet jer smo tamo samo vikendom
zanima nas FBIH gdje živi većina hrvata i gdje je danas najveća koncentracija građanske šupljologije
A tu smo znaci. Hrvati iz PC pusteni niz vodu od strane legitimnih. Volio ti to ili ne, postoje Ustav i zakoni i u njima Viijece naroda u PC. Rijesite vi to tamo sa svojim strateskim partnerom pa cemo po tom modelu napraviti isto u FBiH.
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13520 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Novak20 wrote: 25/04/2023 13:21
BHCluster wrote: 25/04/2023 10:30

Samo pogledas tko im predstavlja Hrvate u VN tzv "rs-a" i sve ti bude jasno, medjutim njemu je problem Nedim jer kako ce Nedim biti Hrvat to je jednostavno nemoguce. Certifikate daje Covic samo pitaj Opsenicu i druge. A dosta treba corigovati i nacionalnu zastupljenost u institucijama Bosne i Hercegovine.
Zamjena teza.

Edim može biti Hrvat i to mu se ne spori ali ne može u DN F BiH koji se tako zove sa razlogom, predstavljati Hrvate ako je biran bošnjačkim glasovima da provodi njihove narodne interese u okviru ovlaštenja tog Doma.
Moze, moze. Sve dok su iste ingerencije Predstavnickog i Doma naroda. Kada se ingerencije Doma naroda svedu na zastitu kolektivnih prava (po preporuci Venecijanske komisije - sta cemo, nositelji europskih vrijednosti bi se s tim morali sloziti), onda mozemo govoriti o nacinu biranja.
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13521 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Jordan1961 wrote: 25/04/2023 14:51
Truba wrote: 25/04/2023 11:03

zato sto je vijeće naroda ublehaška nametnuta nedejtonska institucija u entitetu koji je pretežno srpski i takav je bio do ustavne odluke a ustavne odluke se mogu izmijeniti
ukratko FBih je naš dom a ne RS tamo hrvata nema više samo vikendice i ne zanima nas taj entitet jer smo tamo samo vikendom
zanima nas FBIH gdje živi većina hrvata i gdje je danas najveća koncentracija građanske šupljologije
A tu smo znaci. Hrvati iz PC pusteni niz vodu od strane legitimnih. Volio ti to ili ne, postoje Ustav i zakoni i u njima Viijece naroda u PC. Rijesite vi to tamo sa svojim strateskim partnerom pa cemo po tom modelu napraviti isto u FBiH.
Pušteni niz vodu kao i Bošnjaci u RS.
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13522 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Novak20 wrote: 25/04/2023 15:05
Jordan1961 wrote: 25/04/2023 14:51
A tu smo znaci. Hrvati iz PC pusteni niz vodu od strane legitimnih. Volio ti to ili ne, postoje Ustav i zakoni i u njima Viijece naroda u PC. Rijesite vi to tamo sa svojim strateskim partnerom pa cemo po tom modelu napraviti isto u FBiH.
Pušteni niz vodu kao i Bošnjaci u RS.
A sto nebi vratili uzvodu i jedne i druge? Ili su Hrvati iz FBiH pusteni uz more u RH ili Irsku.
Cuj pusteni niz vodu ...... i jos Cirilo cestita u sred skupstine uspjesno etnicko ciscenje i da se cuva PC.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13523 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Novak20 wrote: 25/04/2023 13:21
BHCluster wrote: 25/04/2023 10:30

Samo pogledas tko im predstavlja Hrvate u VN tzv "rs-a" i sve ti bude jasno, medjutim njemu je problem Nedim jer kako ce Nedim biti Hrvat to je jednostavno nemoguce. Certifikate daje Covic samo pitaj Opsenicu i druge. A dosta treba korigovati i nacionalnu zastupljenost u institucijama Bosne i Hercegovine.
Zamjena teza.

Edim može biti Hrvat i to mu se ne spori ali ne može u DN F BiH koji se tako zove sa razlogom, predstavljati Hrvate ako je biran bošnjačkim glasovima da provodi njihove narodne interese u okviru ovlaštenja tog Doma.
Da to je onaj dio sto sam napisao u vezi tko izdaje certifikate za hrvatstvo. Stas kad je tipkovnica brza od mozga. :oops:
Jordan1961
Posts: 2067
Joined: 29/07/2022 17:35

#13524 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Jordan1961 »

Novak20 wrote: 25/04/2023 13:10
Jordan1961 wrote: 25/04/2023 00:52
Zato sto mi se cinis gluh kod usiju ili cujes glasove. Gdje se to sto si napisao cuje na snimku?
I zasto se brines u Zidovima i Romima u klubu ostalih a ne o Hrvatima u klubu Hrvata vijeca naroda PC? Ko njih izabra?
Ekumenska neka dusica neda ga majka.
Netko je upitao za kakve se promjene IZ zalaže Čović i mađarski ministar pa sam napisao za kakve.

Bitno je započeti sa promjenama i ispuniti dio zahtjeva EU i sudova da bi se ova država pomakla barem mrvu naprijed.
Pa mozda ti je promaklo da nisu nista rekli od onoga sto si napisao a ti nisi napisao ni slova od onog sto su rekli na snimku?
Novak20
Posts: 13983
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13525 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Nije mi to promaklo.

Evo što su govorili D.Č. i P.S. i što je zvanično objavljeno. Tema je bila izmjena Izbornog zakona BiH, a samim tim i sve što iz tih izmjena proizilazi.

Recimo, provođenja presuda stranih i domaćih sudova vezanih za izborna pravila i učešće na izborima bez diskriminacije.

U samoj zajedničkoj izjavi poslije sastanka i neovlašteno snimanom govoru D.Č. ne vidim ništa sporno. O neovlašteno snimljenoj izjavi P.S. se može diskutirati ali meni ona liči više na potporu Hrvatima i demokršćanskom HDZ u EU u nastojanju da se mijenja IZ nego u uplitanje u sam Izborni zakon.

https://hms.ba/covic-razgovarao-sa-szij ... ona-u-bih/

A kada već govorimo o tome da li je netkome nešto promaklo, čudi me da je tebi i većini promaklo da je taj razgovor sniman neovlašteno, bez sudskog naloga.

Mene jeza hvata od toga u što se može razviti paraobavještajni sustav u funkciji jedne politike i jednog naroda ako ga se zakonom ne kontrolira.

https://dnevni.ba/dnevni/dr-sc-sandi-di ... mo-ispriku
Nužna istraga o nezakonitom prisluškivanju

Dr.sc. Sandi Dizdarević, docent na predmetima Kriminalističkog intervjua i Kriminalističke psihologije, Zaštita od terorizma, za Dnevni list podsjeća kako je u obavještajnim teorijama i praksi uvriježena maksima provođenja zakonitog presretanja telekomunikacijskih razgovora i to uz nalog suda ili po ovlaštenju direktora obavještajno sigurnosne agencije u iznimnim slučajevima.

-S obzirom da se ovdje radi o visokom političkog dužnosniku u BiH, Predsjedniku HDZ, dr. Draganu Čoviću nisam siguran da je postojao nalog suda za provođenjem zakonitog presretanja telekomunikacijskih razgovora, tako da ostaje mogućnost da se sve provodilo po instrukciji i ovlaštenju direktora. I u jednom i drugom slučaju, ovakva praksa mora biti predmet preispitivanja, ne samo od strane Tužiteljstva BiH, već apriori od strane Komisije za parlamentarni nadzor nad radom Obavještajno sigurnosne agencije (OSA) BiH, te provođenja interne istrage. Ovakva praksa je nedopustiva osobito ako se koristi u dnevno političke svrhe i ovakvi zahtijevaju promptno djelovanje nadležnih pravosudnih, obavještajnih i policijskih tijela, jer postoji nedvojbeno viši stupanj sumnje da su nezakonite, a time i nedopustive, kazao je za Dnevni list Dizdarević.

On pri tom navodi kako u ovom slučaju postoji višestruki sigurnosni propust te da se prvi propust odnosi na nezakonitost koja je u kauzalnoj vezi s curenjem informacija iz službe, a osobito ukoliko se kao takve koriste u dnevno političke svrhe.

-Drugi smjer sigurnosnog propusta odnosi se i na službu osiguranja dr. Dragana Čovića, a mislim prvenstveno na policijsku službu koja ga štiti. Ta služba i te osobe nemaju samo obvezu fizičkog osiguranja, već cjelokupan sustav osiguranja koji podrazumijeva od pripreme prostorija za razgovor u smislu provođenja protu-diverzijskog pregleda, pregleda od neovlaštenog postavljanja prislušnih uređaja, pa do osiguranja sigurnosnih veza-telefonskog razgovora, analizira Dizdarević.

Dizdarević: Nezakonito sniman razgovor zbog unutar-političkog obračuna

On pri tom ističe kako će nadležni morati pružiti odgovore na niz pitanja, a da je središnje – tko je snimao razgovor.

-Postoji nekoliko pravaca u kojim je nužno krenuti pri potrazi za odgovorom: prvi pravac istrage mora biti usmjeren na nadležne državne institucije koje raspolažu materijalno tehničkom opremom za provođenje zakonitog presretanja telekomunikacijskih razgovora, jer može se dogoditi da u ovom nije sudjelovala OSA BiH, već neka druga služba. Drugi pravac istrage mora biti usmjeren na postojanje paraobavještajnog aparata, tko ima takve uređaje i koji su njihovi interesi. Slijedeće pitanje koje se mora postaviti kako je razgovor sniman, prisluškivanjem telefona ili prostorije, ili i telefona i prostorije, ili telefona osobe koja se bila nazočna u prostoriji sa dr. Draganom Čovićem ili posredstvom osobe koja je bila u prostoriji. Pitanje stavova bilo kojeg političara, bilo domaćeg ili stranog ne smije biti osnova za provođenje nezakonitog prisluškivanja, i u tom smislu mislim da su svaki komentari ili osvrti suvišni, ističe Dizdarević.

On naglašava da se u slučaju nezakonito snimanog razgovora predsjednika HDZ-a BiH i mađarskog ministra, radi o unutar političkom obračunu jer, kako kaže, u suprotnom da se radilo o zakonitom presretanju telekomunikacijskih razgovora osobe koje su bile predmet, odnosno mete, bili bi nakon provedenih radnji upoznate o istim, što je zakonska obveza.

-Takav scenarij se nije dogodio, što implicira i proizvodi sumnju da se radi o nezakonitim radnjama. S obzirom da se ovaj događaj dogodio u ranijem periodu, duboko sam uvjeren da će sadašnji menadžment OSA BiH, zajedno sa Tužiteljstvom BiH, i drugim institucijama, odgovorno i profesionalno pristupiti i istražiti navedeni događaj. U suvremenim državama, koje su istinski demokratske, u najmanju ruku, osobe koje su sudjelovale u ovakvim nezakonitostima podnijele bi ostavku, ostale bez zaposlenja, i odgovarale bi pred nadležnim pravosudnim institucijama, komentira Dizdarević za Dnevni list.

On naglašava kako se ovakvi postupci smatraju i potencijalnim diplomatskim skandalom.

-Nakon ovoga, kao država, dužni smo u najmanju ruku provesti objektivnu istragu, utvrditi činjenično stanje i uputiti ispriku mađarskim vlastima. Ovakvi skandali, osobito kada se govori o visokoj politici mogu dovesti do potpunog prekida diplomatskih veza između dvije države, što naravno u ovom trenutku nikome nije u interesu, zaključuje profesor Dizdarević.
Post Reply