Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#76 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Arminovski »

bruce wayne wrote:Tačno se vidi da vi muslimani(pardon, bošnjaci od 1995.) niste normalni ljudi.. Šta piše ova budala koja je postavila post, neko ih tjera,nema vjerskog života, nekakvih priredbi,a ja ću ga pitati kada je i bilo? Kompetentan sam da pričam o ovoj temi jer su mi i deda i baka rođeni u Banja Luci. Znači, prvo pogledajte statističke podatke koliko je koga bilo u BL prije rata pa onda laprdajte. Muslimana je bilo u vrbanji i šeheru(prigradska naselja), u gradskoj zoni ih je bilo, ali ne onoliko koliko bi vi voljeli jer vas je bilo 12,2% a Hrvata 12,4%. E sada, mnogi muslimani su nam bili i ostali porodični prijatelji, divni ljudi, intelektualci, fakultetski obrazovani, gospoda prava koje je bolila ona stvar za vjeru, osim ovih iz prigradskih naselja. oni su se pobunili jedino, dobili po ušima(htjeli da uvode alijinu džamahiriju na 120.000 Srba u gradu). Koliko znam, a i vi ne možete demantovati, nikakvi zločini nisu počinjeni nad muslimanskim stanovništvom u ratu, ni jedan jedini logor(kao npr viktor bubanj, tarčin, slios i ostali parkovi cvijeća u multietničkom gradu Sarajevu), jeste bilo budaletina koji su tjerali ljude iz stanova, ali pojedinačno. U mojoj zgradi je od 20 stanova, 7 bilo muslimanskih i a smo je jedna porodica otišla u ratu. Takođe, koliko me sjećanje služi, banjalučki, kasnije I krajiški korpus nije optužen, a kamoli i jedan njegov propadnik kamoli osuđen ni za jedan jedini zločin, kao i generali Simić, Talić, Lisica, Keserović(bogme ih i vaši hvale i poštuju). Znači, totalne nebuloze pišu ljudi koji su bili na proputovanju par dana kroz BL, a ne znaju ni istoriju ni duh grada. Pa banjalučki muslimani(većina) se ne mogu porediti sa ostalim mahalaškim muslimanima, to su gospoda prava, intelektualci.. Poenta priče, niti ko muslimane ugnjetava, niti im prijeti nestanak, ljudi žive najnormalnije(stanovi im vraćeni još 2002. bez ikakvih problema, za razliku od stanova u Sarajevu u koje Srbi moraju ulaziti s policijom da istjeraju ljude iz njih i vrate svoje), ne fali im dlaka s glave,rade, uživaju, ljeti ih je pun grad od rodbine iz dijaspore, i sto se kaze mirna Bosna.. cao zdravo..
Poznajem ovu banjalucku spiku tipicnu... Gradska raja velis? LAZES da je bilo pojedinacno ili si neupucen. U Vrbanji, Seheru i ostalim prigradskim naseljima niko NISTA nije uradio Srbima, pogotovo stvarao dzamahiriju. U BL ne zivi danas ni 10% od prijasnjeg bosnjackog stanovnistva a bilo nas je itekako no nekome smo smetali osim u tvom neboderu. Isto je i sa banjaluckim Hrvatima. Djeca se vise NE RADJAJU. Znas kad narod u pola noci odvezu u kamionima onda nije pojedinacno. Kad ti poruse SVE!!! bogomolje onda ne moze da vlada ne zna za to. Kad moras da potpises da se odrices svoga da bi izasao onda mora biti organizovano i to odozgo. Ocigledno ne znas ni kolike su probleme ljudi imali da udju u svoje stanove,kuce i poslovne prostore u BL. Logori? Pa Prijedor ti je sat vremena od BL, ako i to... Kud ces gore...

Poenta ove price je takodje da Bosnjacima ne fali vise ni jedna dlaka s glave, jer dlaka vise nema... Nema vise sta da otpane. Sami ste napokon osim ljeti kad dolaze turisti. Posao je uradjen.

ps.
Kakva ironija da pocinjes svoj post sa uvredom a onda kao hvalis te divne ljude... Jadan si im ti prijatelj i nadam se da oni to znaju. Da bi bio prijatelj moras prvo imati respekt prema drugom. Ti to imas jedino na jeziku.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#77 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Sezam »

Cim to zivi u neboderu, zna se kad je sljeglo na beton, nakon zemljotresa.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#78 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

Cim on pise tako - nema muda da kaze to porodicama s kojima je prijatelj.

Usput, znam porodicu koja je "sljegla" u BL nakon zemljotresa i pazila moju i ostale porodice u stubistu za vrijeme rata. Znam porodicu iz Karanovca koji su znali da donesu nesto deka kafe da moja mama skuha pa da popiju, da donesu secera, jaja i mlijeka da se neki kolac napravi - a ni oni nisu imali nista vise od nas. I hvala im do groba!
amina_bl
Posts: 94
Joined: 14/05/2012 17:21

#79 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by amina_bl »

bruce wayne wrote: E sada, mnogi muslimani su nam bili i ostali porodični prijatelji, divni ljudi, intelektualci, fakultetski obrazovani, gospoda prava koje je bolila ona stvar za vjeru

Aaaaa, ovo je meni uvijek fascinantno! "Divni ljudi" su oni koji se imenom svrstavaju u muslimane (što je pogrešno, to ili jesi ili nisi i zna se tačno koji su uslovi da se bude muslimanom), ali ničim drugim. Nisu vjernici, ne potežu "svoje" pitanje, možda im se i omakne poneki bajramski ručak, onako, više da se ispoštuje tradicija. S njima se može družiti i imati posla, jer to su "gospoda prava". Znači, da su slučajno ljudi kojima je stalo do vjere, da recimo ne piju, ne jedu svinjetinu, poste, možda klanjaju, odu u džamiju, onda se vi ne biste družili s njima, jer su oni primitivni.
Pri tome, sasvim sam sigurna, ti i tvoji postite, imate slavu, slavite Božić, Vaskrs, uredno se dižu tri prsta za bilo koje slikanje, navija se za Srbiju. I to je u tom odnosu OK, je li?
amina_bl
Posts: 94
Joined: 14/05/2012 17:21

#80 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by amina_bl »

Ommadawn wrote: Usput, znam porodicu koja je "sljegla" u BL nakon zemljotresa i pazila moju i ostale porodice u stubistu za vrijeme rata. Znam porodicu iz Karanovca koji su znali da donesu nesto deka kafe da moja mama skuha pa da popiju, da donesu secera, jaja i mlijeka da se neki kolac napravi - a ni oni nisu imali nista vise od nas. I hvala im do groba!
Ja ovih priča imam sepet, to kakav odnos smo imali od nekih srpskih porodica u ulici i ja od mog razreda u školi bude prosto nevjerovatan kad se ispriča. To je ono što se zaista ne zaboravlja iz tog perioda, rijetki LJudi u doba zvijeri i ludila!
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#81 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Pitar s Kariba »

amina_bl wrote:
Ommadawn wrote: Usput, znam porodicu koja je "sljegla" u BL nakon zemljotresa i pazila moju i ostale porodice u stubistu za vrijeme rata. Znam porodicu iz Karanovca koji su znali da donesu nesto deka kafe da moja mama skuha pa da popiju, da donesu secera, jaja i mlijeka da se neki kolac napravi - a ni oni nisu imali nista vise od nas. I hvala im do groba!
Ja ovih priča imam sepet, to kakav odnos smo imali od nekih srpskih porodica u ulici i ja od mog razreda u školi bude prosto nevjerovatan kad se ispriča. To je ono što se zaista ne zaboravlja iz tog perioda, rijetki LJudi u doba zvijeri i ludila!
Ovakvi ljudi su jedini zračak nade da je ovdje moguć normalan život i budućnost. Nažalost, problem je, i to ruši nadu, što vrijeme prolazi a takvi su i dalje u ilegali i ne čuju se. Pitam se hoće li ikad biti drugačije!? :sad:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#82 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Jack Be Nimble »

bruce wayne wrote:Poenta priče, niti ko muslimane ugnjetava, niti im prijeti nestanak, ljudi žive najnormalnije(stanovi im vraćeni još 2002. bez ikakvih problema, za razliku od stanova u Sarajevu u koje Srbi moraju ulaziti s policijom da istjeraju ljude iz njih i vrate svoje), ne fali im dlaka s glave,rade, uživaju, ljeti ih je pun grad od rodbine iz dijaspore, i sto se kaze mirna Bosna.. cao zdravo..
Ma tako se i u BL radilo. Moj dajdza je morao tjerati covjeka iz svog stana uz pomoc policije i sudskog naloga. Mislim nije to neki veliki problem ja sam u tome uzivao. Jebiga taj je isti sa vojskom istjerao dajdzu 94te i sada smo mi bili sa sprskom milicijom (bili neki stranci u uniformi takodjer) da bi njega sutnuli vani. Ja imao osmjeh od uha do uha dok sam gledao kako se pakuju, a stari i dajdza mi govorili da ne podjebavam :D.

U pocetku je tako bilo, ali kasnije je bilo lakse jer je srpska raja u stanovima/kucama skontala da ih niko nece zastiti od milicije pa bolje da se sami pakuju.
Djuro
Posts: 148
Joined: 26/04/2009 14:44

#83 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Djuro »

Ja uglavnom svratim, malo pročitam odem, ali me je način razmišljanja ovog "bruce wayna" toliko rastužio i razočarao da sam osjetio potrebu da se javim....
Moram napisati da je nas, slabije srpske susjede (Hrvate, Bošnjake, Albance itd) skupo koštala srpska mitologija,
Bošnjake najviše....
Mislim, u svakom narodu imate jedan postotak lijevih, pa centralaša, pa desnih, ali je kod Srba povećan postotak mitomana koji žive u nekom svom svijetu, koji nema veze sa stvarnošću.
U tom svijetu su samo oni lijepi i pametni i pravedni, ili su patnici ili ratnici ili nebeski heroji - dakle sve po potrebi.
Njima tuđa bol i patnja i stradanje ništa ne znači, ne dotiče ih se.
I ne trudite se uvjeravati ih - argumenti vam ne vrijede...oni ne vide druge.
Nema tu pomoći, osim doslijedno primijeniti terapiju da se stanje ne pogorša, a može se pogoršati...
Stjecajem nesretnih okolnosti poznajem situaciju u BL i sada mi se gadi raspravljati uopće s takvim likovima....

Naslov teme je pogođen i točan - Bošnjacima u BL prijeti nestanak, a Hrvati su već nestali.
Otjerala i jedne i druge mržnja i primitivizam čobana koji su se spustili sa okolnih planina...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#84 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by LBVIEW »

Djuro wrote:Ja uglavnom svratim, malo pročitam odem, ali me je način razmišljanja ovog "bruce wayna" toliko rastužio i razočarao da sam osjetio potrebu da se javim....
Moram napisati da je nas, slabije srpske susjede (Hrvate, Bošnjake, Albance itd) skupo koštala srpska mitologija,
Bošnjake najviše....
Mislim, u svakom narodu imate jedan postotak lijevih, pa centralaša, pa desnih, ali je kod Srba povećan postotak mitomana koji žive u nekom svom svijetu, koji nema veze sa stvarnošću.
U tom svijetu su samo oni lijepi i pametni i pravedni, ili su patnici ili ratnici ili nebeski heroji - dakle sve po potrebi.
Njima tuđa bol i patnja i stradanje ništa ne znači, ne dotiče ih se.
I ne trudite se uvjeravati ih - argumenti vam ne vrijede...oni ne vide druge.
Nema tu pomoći, osim doslijedno primijeniti terapiju da se stanje ne pogorša, a može se pogoršati...
Stjecajem nesretnih okolnosti poznajem situaciju u BL i sada mi se gadi raspravljati uopće s takvim likovima....

Naslov teme je pogođen i točan - Bošnjacima u BL prijeti nestanak, a Hrvati su već nestali.
Otjerala i jedne i druge mržnja i primitivizam čobana koji su se spustili sa okolnih planina...
:thumbup:
"Covjek" mrtav-hladan ustvrdi kako trebamo vjerovati njihovoj mitomaniji i propagandi a ne svojim ocima i usima i, sto je najgore, nije jedini, prica im je svima potpuno identicna i nakon 20-tak godina . :-) .Sto se tice Hrvata, oni na zalost, nisu gotovo nestali samo iz Banja Luke vec i iz citave regije, od Ivanjske do Ljubije se na "prste ruke" mogu prebrojati. :( Bosnjaci su se masovnije vratili,medutim starosna struktura populacije je katastrofalna. :(
Banja Luka,Prijedor,Bosanski Novi.. nikad,historijski, nisu bili srpski gradovi, a to danas postadose masovnim zlocinima i deportacijama "ostalih".
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#85 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Sezam »

Djuro wrote:Ja uglavnom svratim, malo pročitam odem, ali me je način razmišljanja ovog "bruce wayna" toliko rastužio i razočarao da sam osjetio potrebu da se javim....
Moram napisati da je nas, slabije srpske susjede (Hrvate, Bošnjake, Albance itd) skupo koštala srpska mitologija,
Bošnjake najviše....
Mislim, u svakom narodu imate jedan postotak lijevih, pa centralaša, pa desnih, ali je kod Srba povećan postotak mitomana koji žive u nekom svom svijetu, koji nema veze sa stvarnošću.
U tom svijetu su samo oni lijepi i pametni i pravedni, ili su patnici ili ratnici ili nebeski heroji - dakle sve po potrebi.
Njima tuđa bol i patnja i stradanje ništa ne znači, ne dotiče ih se.
I ne trudite se uvjeravati ih - argumenti vam ne vrijede...oni ne vide druge.
Nema tu pomoći, osim doslijedno primijeniti terapiju da se stanje ne pogorša, a može se pogoršati...
Stjecajem nesretnih okolnosti poznajem situaciju u BL i sada mi se gadi raspravljati uopće s takvim likovima....

Naslov teme je pogođen i točan - Bošnjacima u BL prijeti nestanak, a Hrvati su već nestali.
Otjerala i jedne i druge mržnja i primitivizam čobana koji su se spustili sa okolnih planina...
Potpis :thumbup:
burger_pasa
Posts: 408
Joined: 20/10/2013 15:36

#86 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by burger_pasa »

E moj jarane, postoji Alah dz. sto nad nama bdije. Mnogi srbi ce se raselit posle ove poplave, doci ce do pomjeranja stanovnistva, tako da ce Dodikov zakon o prebivalistu njemu samom doci glave.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#87 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

Ukratko - svim Bosancima i Hercegovcima prijeti nestanak u cijeloj Bosni i Hercegovini ukoliko se nesto ne uradi (ne mislim na ovu poplavu jer to je ipak vremenska nepogoda) a Vlada je do sada pokazala da ne samo da nije u stanju voditi jednu drzavu nego je se jednostavno ne tice. Da tema ne bi bila previse off - povratnika u Banja Luku bi sigurno bilo vise kada bi tu bilo uslova za normalan zivot i samim Srbima koji tu zive. Nazalost, to nije slucaj i to ne samo u BL nego u cijeloj BiH. Bosnu i Hercegovinu svake godine napusti ogroman broj ljudi (tacan broj ne znam, no vjerujem da ga nije tesko saznati) uglavnom mladih ljudi jer jednostavno nemaju snage boriti se sa politikom koja ocito nece da napravi nikakav progres, a sacinjavaju je korupcija i nepotizam. Uzmemo li i nacionalizam u obzir, koji nije izlijecen a kamoli iskorijenjen dobijamo dodatan problem. Korisnik bruce wayne pa i neednolog su tipicni primjeri osoba koji podrzavaju politiku koja se vodi u manjem entitetu. No oni su zrtve medija koji vec skoro 30 godina bruje jednu te istu pricu a sami ne zele da mucnu glavom, stanu u mjestu i upitaju se neke stvari.

Generalizirati u ime jednog naroda je pogresno - ali mediji su tu najveci krivci. Pojavi se nekoliko ljudi koji imaju diplome a ustvari nisu uopste neki strucnjaci u svojoj profesiji i sta se desava? Medije ih uvelicavaju, dizu u nebesa a ovi zarad raznih obecanja od strane politicara promoviraju najgoru nacionalisticku pricu. Kad se lavina pokrene - gotovo je! I nisu tu samo Srbi u pitanju. Ni kod Bosnjaka a ni kod Hrvata nije drugacije. Moje licno iskustvo govori tako. Nazalost...
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#88 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Djuro11 »

Covjek" mrtav-hladan ustvrdi kako trebamo vjerovati njihovoj mitomaniji i propagandi a ne svojim ocima i usima i, sto je najgore, nije jedini, prica im je svima potpuno identicna i nakon 20-tak godina . :-) .Sto se tice Hrvata, oni na zalost, nisu gotovo nestali samo iz Banja Luke vec i iz citave regije, od Ivanjske do Ljubije se na "prste ruke" mogu prebrojati. :( Bosnjaci su se masovnije vratili,medutim starosna struktura populacije je katastrofalna. :(
Banja Luka,Prijedor,Bosanski Novi.. nikad,historijski, nisu bili srpski gradovi, a to danas postadose masovnim zlocinima i deportacijama "ostalih".


Tacno tako vidi se da se razumijes u ovaj kraj.

Naselja tipa Ivanjska(Potkozarje).Misin Han,Dragocaj.Barlovci,Debeljaci,Kuljani.Posebno su Kuljani masovno naseljeni.Kao i da dodam tu jos Stratinsku,Sargovac i Zaluzane

To je znaci naseljeno Srbima Glamoca.Grahova,Drvara,Sane,Kljuca.Stratinska ima danas samo 4 stara Hrvata u selu.Vecina imovine je prodano.Takodjer i kod Bosnjaka najvise je prodano imovine u Bronzanom Majdanu ali i u samom gradu.Ponajvise u Mejdanu.Bilo je Bosnjaka jos u Boriku.

Inace kad neko spominje naselja gradska

Paprikovac i Laus.Laus je poznat bio po medvjedima davne 1975 godine dole.Toliko o tome :mrgreen: .Ili jos neka naselja


Bosanski Novi je milina.Ima dosta Bosnjaka povratak je dobar ako se gledaju neka druga mjesta.Imas Bosnjaka tu i tamo znatno vise od Dubice.U Prijedoru ako ne zelis da gledas sve Srpsko.Uglavnom Bosnjacka sela od Gornje Puharske,Cejreka kao i dalje od Hambarina nadalje okruzuju grad.Pa ako je grad malo vise Srpski.Okolina postoji.Takvo sta ne postoji u Banja Luci

Inace najdivlji su oni iz Potkozarja.Made in Grmec

Tako se zove sad selo Ivanjska.Hrvati su takodjer masovno prodavali imovine po Banja Luci.Jedino skidam kape Simicima koji nisu prodali imovinu Srbima.Ovo ostalo je sve otislo.I nazalost

Bosnjaci se najvise napadaju u Banja Luci.Novi nije toliko daleko od Federacije a bome ima i tu dosta mladih Bosnjaka koji su spremni na sve,cak se i slavi pobjeda Bih repke za razliku od Dubice gdje to danas nemoguce.Napadi na dzamije su ucestali.Tiha asimilacija postoji jer djeca pohadjaju nastavu na Srpskom jeziku.Ima jos tu stvari

U Prijedoru je znatno bolje jer postoji nastava na Bosanskom jeziku u selima okolo grada kao i u Kozarcu.Imas jacu i bolju sigurnost i nema toliko napada na dzamije.Kao u Bl naprimjer
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#89 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Max Bunker »

bruce wayne wrote:Tačno se vidi da vi muslimani(pardon, bošnjaci od 1995.) niste normalni ljudi.. Šta piše ova budala koja je postavila post, neko ih tjera,nema vjerskog života, nekakvih priredbi,a ja ću ga pitati kada je i bilo? Kompetentan sam da pričam o ovoj temi jer su mi i deda i baka rođeni u Banja Luci. Znači, prvo pogledajte statističke podatke koliko je koga bilo u BL prije rata pa onda laprdajte. Muslimana je bilo u vrbanji i šeheru(prigradska naselja), u gradskoj zoni ih je bilo, ali ne onoliko koliko bi vi voljeli jer vas je bilo 12,2% a Hrvata 12,4%. E sada, mnogi muslimani su nam bili i ostali porodični prijatelji, divni ljudi, intelektualci, fakultetski obrazovani, gospoda prava koje je bolila ona stvar za vjeru, osim ovih iz prigradskih naselja. oni su se pobunili jedino, dobili po ušima(htjeli da uvode alijinu džamahiriju na 120.000 Srba u gradu). Koliko znam, a i vi ne možete demantovati, nikakvi zločini nisu počinjeni nad muslimanskim stanovništvom u ratu, ni jedan jedini logor(kao npr viktor bubanj, tarčin, slios i ostali parkovi cvijeća u multietničkom gradu Sarajevu), jeste bilo budaletina koji su tjerali ljude iz stanova, ali pojedinačno. U mojoj zgradi je od 20 stanova, 7 bilo muslimanskih i a smo je jedna porodica otišla u ratu. Takođe, koliko me sjećanje služi, banjalučki, kasnije I krajiški korpus nije optužen, a kamoli i jedan njegov propadnik kamoli osuđen ni za jedan jedini zločin, kao i generali Simić, Talić, Lisica, Keserović(bogme ih i vaši hvale i poštuju). Znači, totalne nebuloze pišu ljudi koji su bili na proputovanju par dana kroz BL, a ne znaju ni istoriju ni duh grada. Pa banjalučki muslimani(većina) se ne mogu porediti sa ostalim mahalaškim muslimanima, to su gospoda prava, intelektualci.. Poenta priče, niti ko muslimane ugnjetava, niti im prijeti nestanak, ljudi žive najnormalnije(stanovi im vraćeni još 2002. bez ikakvih problema, za razliku od stanova u Sarajevu u koje Srbi moraju ulaziti s policijom da istjeraju ljude iz njih i vrate svoje), ne fali im dlaka s glave,rade, uživaju, ljeti ih je pun grad od rodbine iz dijaspore, i sto se kaze mirna Bosna.. cao zdravo..
Podignuta tajna optužnica, uhapšen u Njemačkoj/Austriji i pušten na slobodu zbog slabog zdravstvenog stanja, da bi umro 2003.godine.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#90 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by banjaluka078 »

Više nema pameti i struke u Komisiji, samo politika?


Srpske Toplice umjesto Banje u Gornjem Šeheru?

Sedamdesetjednogodišnji Kerim Ašić kaže da je rodnu kuću u banjalučkom naselju Gornji Šeher napustio 1992.godine. Vratio se odmah poslije rata u Bosni i Hercegovini, 1996. godine, ali je kuća bila u Srpskim Toplicama, kako je naselje preimenovano tokom devedesetih godina prošlog vijeka.

"Toplice nisu naša riječ, što smo sad pokondirene tikve odjednom postali, pa uvijek nešto koristimo što nije naše. Imal’ šta bosansko? Pa i moje komšije, i Milojević i Milašinović i Blagojević i Krečari, Krčmari, Đurđevići, Markovići, zašto bi govorili sad nešto što je došlo iz Krapinskih Toplica ili Čateških Toplica", kaže Ašić.

Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine je 2005. godine proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine "Graditeljsku cjelinu - Banje u mahali Ilidža u Gornjem Šeheru u Banjaluci".

U Odluci Komisije, nacionalni spomenik, "Graditeljsku cjelinu - Banje u mahali Ilidža u Gornjem Šeheru" čine mjesto i ostaci Ebinog hauza, banja u sastavu kuće Muharema Gušića (Maslin hauz), banja u sastavu kuće Bisere Šeranić, tri banje sa termalnom vodom u kući Demirovića, Osmančevića banja, mjesto i ostaci banje Žbana, banja Direklija u stijeni uz obalu Vrbasa, mjesto i ostaci banje Šugavica, kao i banja Ilidža (Kraljičina Ilidža ili Trokića vrelo) uz obalu Vrbasa.

"Svako, a posebno nadležni organi Vlade Republike Srpske, gradske i opštinske službe suzdržaće se od preduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu da oštete nacionalni spomenik ili dovedu u pitanje njegovu zaštitu i rehabilitaciju", navedeno je u Odluci Komisije iz 2005. godine.
Ko je tražio promjenu imena?

Kako nezvanično saznaje Radio Slobodna Evropa, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine (BiH) trebala bi polovinom naredne sedmice raspravljati o Prijedlogu odluke o proglašenju kulturnog pejzaža Srpske Toplice, umjesto kako se do sada zvalo "Graditeljske cjeline - Banje u mahali Ilidža u Gornjem Šeheru u Banjaluci".

Predlagač je jedan od članova Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH. Šta je sadržaj Prijedloga odluke, kao i zbog čega se traži promjena imena, Radio Slobodna Evropa nije uspio saznati od članova Komisije.

"Na osnovu Vašeg upita, te u skladu sa tačkom 10. Kodeksa ponašanja za članove i službenike Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, obavještavamo Vas da se ne mogu javno komentarisati navodi iz odluke u pripremi, sve do njenog donošenja", navodi se u pisanom odgovoru Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Prijedlog odluke bio je na dnevnom redu zasjedanja 2. jula, ali je povučen iz rasprave do sljedeće sjednice.

Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika BiH inače čini devet članova, od kojih je jedan predsjedavajući. Među njima su i tri strana člana.
Mještane niko ništa nije pitao

Većinu stanovništva na prostoru "Graditeljske cjeline - Banje u mahali Ilidža u Gornjem Šeheru u Banjaluci" čine Bošnjaci. Za Radio Slobodna Evropa kažu da im se ne sviđa ideja da se naziv tog nacionalnog spomenika promijeni u Srpske Toplice, jer to područje, kako ističu,već vijekovima nosi to ime.

"Treba ostati kako je bilo. I ako su za zaštitu sredina, nek budu te banje. Uostalom, ako ne budu banje, onda ni Banjaluka nije Banja, onda je Toplica Luka, promijenićemo joj ime. Pa, ćemo biti mi u Toplica Luci. Mnogo toga ima što se miješa i mijenja ovdje”, kaže Kerim.

Kažu da ih niko nije pitao ni kada se naselje Gornji Šeher mijenjalo u Srpske Toplice.

"Meni su 84 godine i uvijek je bio Gornji Šeher, pa sad eto, vi sami odredite jel' to normalno? Ako ovdje ima mjesto i muslimani i Hrvati žive, onda se ne može zvati samo po jednom narodu. Ovdje su muslimani bili većinski narod, ali nikad nije bilo samo muslimanski da se zvalo", priča za Radio Slobodna Evropa jedna mještanka.
"Cijeli svijet čuva i baštini svoju istoriju, a mi je brišemo", kaže jedan od mještana ovog dijela Banjaluke

Njen suprug, koji, takođe, nije želio da se predstavi, ima slično mišljenje.

"Ako smo konstitutivan narod, ako smo fer, nije fer da se zove samo po jednom narodu", kaže on.

Predstavnik jedne od najstarijih banjalučkih porodica iz tog dijela grada (ime poznato redakciji) ističe kako se griješi sa brisanjem istorije i identiteta.

"Cijeli svijet čuva i baštini svoju istoriju, a mi je brišemo. Ove banje su korištene još u rimsko doba. Sve vojskovođe koje su ovuda prolazile kupale su se u ovim banjama. Čak se i jedan sultan tu kupao. Naziv Gornji Šeher koristi se vijekovima. I umjesto da se od toga napravi turistička ponuda, radi se ovo. Ko zna danas šta su Srpske Toplice, čemu odvajanje kad svi rade na spajanju istoka i zapada", komentariše ovaj mještanin.
Istorija banjskog naselja

U Gornjem Šeheru, danas Srpskim Toplicama, nalazi se osam izvora termalne vode s temperaturom do 32 °C. Uz termalne izvore još u rimsko doba nastalo je banjsko naselje. Nalazilo se na desnoj obali Vrbasa, dok je pored njega lijevom obalom prolazio put koji je rimske provincije povezivalo Dalmaciju i Panoniju.

Nakon što su Turci osvojili Banjaluku u 16. vijeku, izgrađena su dva šehera (grada), gornji i donji.

Kerim Ašić podijelio je sjećanje i na vlasnicu jedne od najstarijih banja u Bosni i Hercegovini koja se zove Ebin hauz. Ta banja je dobila naziv po njenoj vlasnici koju su stanovnici zvali eba (stara majka).

"Taj Ebin hauz, to je prva rimska banja u Bosni i Hercegovini. I svi znamo ko je ta stara nana bila. To je žena, uredna, čistunica, u starim bosanskim haljinama. Mala bluzica, bijela, dimije, sa maramom podignutom iznad ušiju i zavrnutom...uvijek je veselo primila goste i ispratila goste”, priča Ašić.

Redefinisanje prošlosti i povijesti

Kolumnista Dragan Bursać ističe za Radio Slobodna Evropa da je brisanje viševjekovnog naziva Gornji Šeher primjer kako su nacionalni spomenici, kulturna baština i svjedočenja o postojanju vijekovima na ovim prostorima, postali isključiva zanimacija politike.

"Redefinisanje prošlosti i povijesti prije svega, traje već dobre tri decenije, ulazimo polako i u četvrtu. Apsolutno se ne čudim, ali sam zgrožen i borim se svakim atomom svoje snage protiv toga. Međutim, situacija je takva da nenormalnost imate uvedenu kao normalnost, da su vam imena ulica po četničkim vojvodama normalna stvar, da su vam imena naselja odavno preimenovana”, navodi Bursać za RSE.

On ističe i da mlađe generacije ne pamte, u ovom slučaju, Banjaluku iz ranijeg perioda.

"Djeca Banjaluke odavno ne žive u Budžaku, nego žive u Lazarevu, ne žive u Mejdanu, nego Obilićevu. Već imate treću, četvrtu generaciju djece koja ne znaju pravi naziv naselja u kojem žive. I to je cilj koji je sustavno rađen, moram reći i uz pomoć obrazovnog sistema, uz pomoć učitelja, nastavnika i profesora istorije. Kulturni i nacionalni spomenici bi trebali da budu kulturno javno dobro svih nas, svih građana ove zemlje. Međutim, to su obični taloni, žetoni za međunacionalno potkusurivanje”, zaključuje Bursać.

Iz Gradske uprave Banjaluka su za Radio Slobodna Evropa kazali da oni nisu upoznati da će Komisija za nacionalne spomenike BiH raspravljati o izmjeni naziva "Graditeljska cjelina - Banje u mahali Ilidža u Gornjem Šeheru", kao i da oni ne stoje iza toga.


https://www.slobodnaevropa.org/a/srpske ... 16320.html
Post Reply