Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#26 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by pirmin »

Matijevic_Vlado wrote:
AtleticoMadrid wrote:@m0 k3

Nije provociranje slikati se u svojoj domovini sa zastavom koja je tu 1000 godina.. Drugo je to sto su agresori okupirali nasu Banja Luku, RS je genocidna tvorevina.
i seres garant iz svog svedskog toplog doma. :mrgreen: :bih:
To je to! :thumbup:
Provokacija "Diaspora Crew"-a , nema sanse da skontaju da svojim ponasanjem direktno ili
indirektno ugrozavaju ljude koji 12 mjeseci u godini provode u tom gradu.
amina_bl
Posts: 94
Joined: 14/05/2012 17:21

#27 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by amina_bl »

pirmin wrote:
To je to! :thumbup:
Provokacija "Diaspora Crew"-a , nema sanse da skontaju da svojim ponasanjem direktno ili
indirektno ugrozavaju ljude koji 12 mjeseci u godini provode u tom gradu.
O tome govorim. Neki mangupi se tako prije par mjeseci "uhvate u kolonu", neka svadba raje koja je vani, pa onda zastave na automobile, pa iz Novoselije kroz Seher, Mejdan, niz Danka Mitrova, pa u Vrbanju. Trubili, mahali, mislim da nisu ni do Ade stigli, a ovi naseljeni iskipaju kontejner mom rodji u dvoriste, uz sve povike o ljiljanima, Aliji i kako vec sve ne ide taj repertoar.

O doticnom, degutantno je koliko je rukovodstvo IZ BL u njegovom anusu, navuci ce mu hemeroide. Samo sto ga jos ne nosaju da ne hoda.

Uostalom, sad nista nije stvarno dok se ne objavi na FB, pa dok Sejfudin ne promijeni prebivaliste na FB, ovo u CIPS-u mu se ne pika: http://i61.klix.com/2lk8bqa.jpg
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#28 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

Nisu svi dijasporasi takvi ali razumijem vas i moram priznati da mi je odvratno takvo ponasanje ljudi.
Sjecam se nekoliko njih koji su nosali zastave (i to drzavne) Bosne i Hercegovine kroz BL, pa kad naleti nekakva srpska svadba gdje se pucalo u zrak i iz auta "drmao" Baja Mali Knindza - jednu su zensku morali polijevati vodom jer se onesvijestila od straha.
amina_bl
Posts: 94
Joined: 14/05/2012 17:21

#29 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by amina_bl »

Naravno da nisu svi isti, ja prva kurazim moje kad dodju da ne sapucu kad pricaju u gradu i da me slobodno dozovu imenom, ono, naglas.
Niti imam ista protiv ljiljana. Ni iskazivanja patriotizma. Ali ne na stetu onih vecinom starih ljudi koji su ovdje, koji gledaju svoja posla i dosada nisu vidjeli puno hajra od svih onih kojima su pred izbore puna usta Bosnjaka u RS, povratnika i nas koji nikud nismo ni otisli. Ne volim oportuniste, a znajuci Sejfudinovu politicku i licnu proslost, mislim da to jeste i moj respekt je poodavno izgubio. On, naravno, hvata na sentiment, narocito po Danskoj i Svedskoj.
Koliko kontam svi likovi sa slike nemaju BL adresu. A tek dijete na slici s podignutim prsticima! Nisam za koristenje djece. Sto neko napisa, da se ne daj Boze nesto desilo, malenom posebno, onda bi bilo "ajme" na sav glas.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#30 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

Spremas li docek Vucica?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#31 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by pirmin »

Vratila se, jaca nego ikad.
Mogla je barem nick malo korigovati. :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#32 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

...
Last edited by sinuhe on 21/02/2021 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#33 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

...
Last edited by sinuhe on 21/02/2021 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#34 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

...
Last edited by sinuhe on 21/02/2021 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#35 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Sezam »

SarajkaSA wrote:Citajuci ove postove i ne cudi me da su Bosnjaci nestali iz Banja Luke, iskreno. S jedne strane imas nacionalnu osvjestenu skupinu ljudi (Srbe) koji polude kad vide da ljudi u njihovom gradu slave sa zastavama drzave u kojoj zive, a s druge strane imas banjalucke Bosnjake, koji (valjda zbog Stokholmskog sindroma) smatraju ljiljane provokacijom, koji se uopste ne pitaju da ako ce neki Srbin iskaliti bijes na Bosnjaka povratnika zbog ljiljana, da je mozda problem u tom Srbinu a ne u Bosnjacima koji vole ljiljane?

Ovom zemljom vlada zakon jaceg, to se najbolje vidjelo u ratu. Ali s druge strane: izgleda da su svi dobili ono sto su htjeli: Bosnjaci bolje zivote u Skandinaviji, Srbi etnicki cist grad.
Bravo :thumbup:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#36 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by DaysleepeR »

Komplet familija s majčine strane uključujuči i nju je iz Banja Luke. Prvo ne prijeti im nestanak. Drugo, jako puno ljudi jednostavno ne želi da živi u RS-u i prodaju imovinu i sele se u Federaciju ili u Evropu. Treće, jako puno se uradilo na obnovi onoga što Bošnjacima znači. Recimo završetkom obnove Ferhadija džamije biće obnovljena sve i jedna džamija u Banja Luci. Ne znam idete li tamo, ali na svakom čošku Banja Luke je džamija, kako je i bilo prije rata. Ako se bavite biznisom i hoćete pogurati malo lovom, momak koji će vam sve u Banja Luci završiti je predsjednik mladih SDA Banja Luka, kojem je najbolji jaran predsjednik mladih SNSD-a Banja Luka. Ako su Bošnjaci kao nacija slabi u Banja Luci i ako im se politički položaj ugrožava i pogoršava, krivite politiku koja može ali ne želi da im pomogne.

Toliko od mene na ovoj temi.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#37 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by banjaluka078 »

DaysleepeR wrote: Recimo završetkom obnove Ferhadija džamije biće obnovljena sve i jedna džamija u Banja Luci. Ne znam idete li tamo, ali na svakom čošku Banja Luke je džamija, kako je i bilo prije rata.
A Arnaudija?
I prazne su.
I džamijama svaka čast, i treba ih sve obnoviti, ali mi njih ne možemo jesti, u njima se ne možemo zaposliti, u njima ne možemo obrazovati djecu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#38 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

DaysleepeR: Kakva korist sto ce obnoviti dzamije kad u njih niko ne ide? Neka dzamije obnove oni koji su srusili - ionako nemaju sta raditi. A sto se tice politike SDA, dovoljno mi je bilo vidjeti kakvi su bili za vrijeme rata i da im ne vjerujem ama bas nista.

SarajkaSA: Jesi li ti bila u Banja Luci od 1991-1995? Nisi! Eh pa onda ne pricaj! Smijes li ti reci Sandzaklijama u sred Sarajeva sto su dopustili da ih maltretiraju Srbi u sred Novog Pazara, Pljevalja, Priboja, sto se oni nisu branili?
Ni ja ne pricam sta je bilo u Sarajevu tokom rata jer nisam tamo bio. A sto se tice naziva foruma Klix a koji se prije zvao Sarajevo X (a koji sam posjecivao i prije) - nigdje nikada nije pisalo da je on iskljucivo namijenjen za Sarajlije i da svi drugi nisu dobrodosli. Ja sam u Sarajevo dolazio prije rata (jer imam tamo rodbinu), dolazio sam poslije rata - uvijek je bilo papaka koji pocnu pricati kakvi smo mi Banjalucani. I naravno, zajebali se...
Dakle kazem ti jos jednom - nisi bila u Banjaluci 1991-1995 i ne sudi na osnovu toga sta su Banjalucani trebali a sta nisu uradili.
I jeste, u Skandinaviji sam, dobro mi je. Da vidis koliko je Sarajlija doslo u Skandinaviju u vrijeme kad sam i ja.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#39 Re: Odg: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Šveđanin »

Dodjose, obavise foto sesn i odose, pravi su.

A Banjalucki Bosnjaci trebaju tu da zive narednu godinu i da daju povoda Srbima da vrse torturu nad njima. Pa ce sutra neki dedo dobiti kamen u glavu na izlazu iz dzamije, a sve zbog nekog tamo Sejfudina sto je dosao da se slika sa ljiljanima.

Ljiljani? Zasto da ne, lijep simbol, ALI u trenutnim okolnostima u kojima se Bosnjaci nalaze NE i NE.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#40 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by mO k3 »

Opet kažem treba misliti na Bošnjake koji su u bl i okolo a ne doći napraviti sliku u po bijela dana i još uz to neradni dan , kada su toliko kurati zašto nisu u toku sedmice kada je radni dan stali i slikali se

Osim toga koji su ovo biseri ???
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#41 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by mO k3 »

Haj našo sam ko je sejfudin , nego jeli preselio u bl ?? Znali ko
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#42 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Šveđanin »

Neko je napisao da jeste.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#43 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ridjobrki »

Jeste preselio i već se fino snašao, nemojte za njega brinuti.

Razap'o je jebenu zastavu i sad Bošnjaci u banjalučkoj regiji ne moraju ništa jesti iduću heftu. :thumbup:






Nije džaba rečeno da je patriotizam posljednje utočište hulja...
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#44 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by BISCANIN2 »

Prvomajske praznike sam proveo tamo, uz janje naravno,poslije smo otišli malo i do Mrvice na prave Bl vapaće.
Bazen, šetnjica gospodskom, lijepo. Malo i shopinga. Inače koliko sam ja primjetio da ženinu rodbinu koja je sva vani BL i Bosna interesuje ko preklanjski snijeg pa možda malo i manje. Ko je imao šta prodati prodao je, što bilo za mjenjati zamjenili davno. Đuturimi ganjaju kakvu crkavicu Bosansku da ih pojača u inostranstvu. Srednjevječni dođu ljeti malo u Bl a mlađi u 5 godina jednom.
Oni što su ostali kubure, i bore se.Ukratko BL završena priča.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#45 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ridjobrki »

BISCANIN2 wrote:Ukratko BL završena priča.
Igzekli.

Hoće to kad ti se državotvorna svijest svodi na jednominutno razapinjanje zastave kojoj je istekao rok trajanja. Tokić je baš (nehotice) baš plastično pokazao šta se može sa BiH u Banjoj Luci - mo'š se samo slikat'.

Budimo realni, nikom od Bošnjaka nije nešto vala ni stalo do te Banje Luke ako ćemo pravo.
neednolog
Posts: 33
Joined: 23/06/2011 12:18

#46 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by neednolog »

Evo i jednog Srbina iz BL.

Bošnjacima u BL i nije ništa gore nego Srbima. U istom smo, što se kaže, problemu. tako je i srbima koji su ostali u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Mostaru itd itd...

Evo potvrde moje tvrdnje.

Imam dosta prijatelja muslimana-Bošnjaka ali i Bosanaca ateista, čak i unutar porodice,(Ujne, tetak, snahe itd) i svi njihovi problemi su isti kao i moji. Malo posla, plate relativno male, skupoća na sve strane, sve u svemu standard Balkan.

Bošnjaci imaju prednost u zapošljavanju u državnim firmama, zbog tog nacionalnog ključa. Iznenadili biste se da znate koliko ih radi u Vladi RS. U skoro svakom sazivu vlade jedan ili dva ministra su Bošnjaci. Ima i ljudi koji se bave biznisom, ugostiteljstvom, poljoprivredom ili zanatstvom. Banjalučani će vrlo lako prepoznati uticajne i uspješnje Bosance/Bošnjake.

Da se prvo osvrnem na Omer Pašu Latasa. Mihajlo Latas, dijete Srba iz Slavonije je u BL prešao na islam. Po čemu se on karakterizira kao Bošnjak???

Do današnjeg dana, u tradicionalnom plivanju za časni Bogojavljenski krst rekord u broju osvojenih trka drži musliman, zvani Muhamed iz BL. Nemojte miješati Bošnjake iz Banjaluke sa ostatkom Bosne. Ima tu jedna veeelika razlika. Oni su sa Srbima prošli, velikom većinom od preko 90%, sve golgote kroz istoriju, Jasenovac, 1 S. Rat, 2. S.Rat itd, a mnogi, iako u manjem broju od navedenog i poslednji, i to u vojsci RS. Svi, koji su branili i poštovali svoje porijeklo i porodično ime su stali u red VRS. Ali ni to nije bitno.

Većina Bošnjaka BL napušta u periodu 94-96. Kuriozitet ovom podatku daje i činjenica da, za razliku od sarajevskih Srba nisu bili proganjani i ubijani na zvjerske načine.

Ko je otjerao neke Bošnjake iz BL??? Odgovor je Srbi, ali protjerani Srbi iz Glamoča, Livna, Sanskog Mosta, Drvara i ostalih gradova koje su Srbi napustili u masovnom broju. Nemajući gdje, protjerani sa svojih ognjišta, određen broj njih je odlučio da sakrivajući se iza uniforme VRS riješi svoj problem na ovaj, prema mnogim borcima VRS iz Bošnjačkog naroda, nepravedan i nepošten način.

Uz potpuno razumijevanje svih dešavanja, a i sam da sam bio na mjestu nekog Bošnjaka koji je na ratištu i vrati se a dezerter mu prijeti porodici i ja bih uradio isto, odhebao sve i zapalio u Dansku, Švedsku ili Norvešku.

E sad, 100% je završen povrat stanova i kuća u BL Bošnjacima. Ti koji kažeš da nije tako, gnusno lažeš.

Ima tu još jedna stvar, Bošnjaci iz BL nisu bili veliki poštovaoci porodice Izetbegović. U BL su daleko popularniji bili Abdić i Ante Marković.

Srbi i Bošnjaci koji su u ratu kako tako, uprkos svim medijima, pritiscima, huškanjima ostali dobri, prestaju biti dobri u toj mjeri kada su se u dijaspori našli ljudi iz BL. Moji prijetelji koji su u Švedskoj su postali kako kažu OMRŽENI u bosanskim krugovima jer nisu bili radikalni mrzitelji svega srpskog. Problem je što njihova djeca danas to jesu. Tu je pokidana poslednja karika jednog naroda, istog i bratskog, jednakog pred zakonom i životom.

Danas je nepovratno izgubljena sa izuzetkom manjine sa obe strane koja je skapirala ko su bili Tuđman, Milošević, Izetbegović, Holbruk i slični kreatori kraja jednog grada.

BL se promijenila, u mnogo čemu na bolje. Činjenica je da u BL nema mjesta bošnjačkom nacionalizmu, a srpskom nacionalizmu ima.

To je promjena koja će ostati ovako zauvijek.

pozdrav
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#47 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

Istina je da medjunacionalni odnosi kod obicnog svijeta nisu bili zategnuti u nekoj vecoj mjeri za vrijeme rata, ali si se onda malo zanio pa fulio stosta.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#48 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Pitar s Kariba »

neednolog wrote: Većina Bošnjaka BL napušta u periodu 94-96. Kuriozitet ovom podatku daje i činjenica da, za razliku od sarajevskih Srba nisu bili proganjani i ubijani na zvjerske načine.


Ja gdje si ti učio istoriju, da mi je znati. Osjeti se uticaj Riste Đoge, čovjek je vrhunski obavio posao. A šta, vi Bošnjake u BL niste bacali lavovima ko mi Srbe u Sarajevu? Pa stvarno ste divni! :kiss:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#49 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by DaffyDuck »

Pitar s Kariba wrote:
neednolog wrote: Većina Bošnjaka BL napušta u periodu 94-96. Kuriozitet ovom podatku daje i činjenica da, za razliku od sarajevskih Srba nisu bili proganjani i ubijani na zvjerske načine.


Ja gdje si ti učio istoriju, da mi je znati. Osjeti se uticaj Riste Đoge, čovjek je vrhunski obavio posao. A šta, vi Bošnjake u BL niste bacali lavovima ko mi Srbe u Sarajevu? Pa stvarno ste divni! :kiss:
Nista on nije ucio. Jednostavno vidi i vjeruje u ono ste zeli a ne sta je stvarnost :wink:
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#50 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by BISCANIN2 »

Puno sam poslovno vezan za Banjalučane Srbske nacionaLnosti, puno vremena provodimo skupa, itd .I ti kad gledaš kroz svoju prizmu to izgleda tako.Međutim moj je punac prislno odveden u pidžami u radni vod, kundačenje je bilo normalna rutina vrs, kopao je od grobova do rovova i više puta je glavu sačuvao slučajno.Stančugu je morao zamjeniti sa stančićem i popisati da se odriče istog itd. Više se sakrivao po drugim kućama nego što je bio u stanu itd,TAD 50 godišnjak koji s ratom i i politikom nije imao veze. To je valjda praksa na teritoriji rs tad bila, ali bolje i to nego konc logorI SMRTI u prijedoru, ili tomašica.
Punčev stric rođeni je podpisnik BL DEKLARACIJE IZ 41-45 koji je i skončao u Jasenovcu,nedavno su našli ostatke.
Ista deklaracija je izostala 92-95.
No poenta nije to poenta je da se ljudi ne vraćaju Bl i da ih ništa ne veže za BL,recimo Kozarac, koji je pretrpio kame streljanja omarsku,manjaču, ljudi se vratili, bore se za svoje, bio sam u Istočnoj bosni gdje su ljud preživjeli strašan genocid, nedođije,krava pase pod ručnom ali ljudi se vraćaju ne prodaju grade.
Post Reply