Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#51 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

Vratili se u Kozarac i IB iz Federacije. Protjerali ih Srbi tamo.
neednolog
Posts: 33
Joined: 23/06/2011 12:18

#52 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by neednolog »

Nista on nije ucio. Jednostavno vidi i vjeruje u ono ste zeli a ne sta je stvarnost :wink:[/quote]


e jbga sad...kako god ti kazes...imao sam ja porodice i u Sarajevu...jesu li i oni najebali iz hira sopstvenog?

objasnjenje svega je RAT!!!

Tema je koliko se sjecam Bosnjaci u BL...
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#53 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by DaffyDuck »

I moj svekar je crkavao u BL na radnoj obavezi u ratu i dolazila je vojska da ga trazi. Upadali u kuci, prijetili da ce im ubiti djecu. Oduzeli strojeve iz firme za proizvodnju. Uzimali reket, prijetili, duga je lista... Treba li ti jos? Crveni kombi mozda, imena?

I ispravi me ako grijesim, jesu li muslimani u BL rat docekali naoruzani i spremni da vas ubijaju kao neki "vasi" u SA ? Koji su svakako sami otisli na brda da ubijaju.

Ti ocito vjerujes u pozeljnu propagandu u BL, a ja tamo imam prijatelja koji su bili podlozni istim pa kad su htjeli raspitali se i saznali sta je i kako je bilo i izvinuli se u svoje ime, kao pripadnici srpskog naroda jer ih je sramota.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#54 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Dwndler »

neednolog wrote:Nista on nije ucio. Jednostavno vidi i vjeruje u ono ste zeli a ne sta je stvarnost :wink:

e jbga sad...kako god ti kazes...imao sam ja porodice i u Sarajevu...jesu li i oni najebali iz hira sopstvenog?

objasnjenje svega je RAT!!!

Tema je koliko se sjecam Bosnjaci u BL...[/quote]

Ako je tema Bosnjaci u BL, otkud odjednom Omer Pasa Latas ulece klizeci u temu?
I po kojoj si logici dosao do zakljucka da je Abdic bio popularan u BL prije rata kod Bosnjaka?
I fakat ne kontam kako nemozes skontat da Bosnjaci koji su bili u VRS-u nisu bili da brane svoje, vec u haman 90% slucajeva da ih recimo ne bi protjeralo iz stana ili da ne bi dobili otkaz na poslu. (ultra jako bizaran razlog, ali garant nisu isli braniti svoje). Na kraju krajeva BL niko nije ni napao.
Tacno je da je zadnji izbjeglicki val nesrba iz BL bio u periodu 95-96, tj. poslije Oluje i oslobodjenja S. Mosta, ali protjeravani su i bjezali od 91. Oni koji su ostali i kontali izdurat cemo, su poslije Oluje morali. Nisu svi, jer mi je nesto familije par godina interno u Bl bilo izbjeglice. Istjerani iz svoje kuce, ali na zalost nisu htjeli van BL.
I nemoj se varat da nije bilo klanja i ubijanja Bosnjaka po BL, iako nije bilo rata u ni oko BL. Jeste i te kako. Samo se o tome nista nije pisalo, a kamoli bilo na TV-u.

"Srbi i Bošnjaci koji su u ratu kako tako, uprkos svim medijima, pritiscima, huškanjima ostali dobri, prestaju biti dobri u toj mjeri kada su se u dijaspori našli ljudi iz BL. Moji prijetelji koji su u Švedskoj su postali kako kažu OMRŽENI u bosanskim krugovima jer nisu bili radikalni mrzitelji svega srpskog. Problem je što njihova djeca danas to jesu. Tu je pokidana poslednja karika jednog naroda, istog i bratskog, jednakog pred zakonom i životom."

Ako ti Bosnjake i Srbe smatras jednim narodom, zasto se onda ne izjasnjavas kao Bosnjak ili barem jedne sedmice kao Bosnjak, a druge kao Srbin? Ispade da su klinci u dijaspori krivi za pokidane veze izmedju Srba i Bosnjaka :?
Nisu za to krivi Keratermi, Tomasice, Visegradi, Zvornici, Srebrenice i ostala ina stratista Bosnjaka od ruke, noza i puske bratskog im srpskog naroda?

I ako moze jedno tanjepi: U BL u periodu 92-95., nadam se slozit ces se sa mnom, nije bilo ratnih dejstava. Kako to da je sve i jedna dzamija porusena, a recimo u Sarajevu ni jedna pravoslavna bogomolja nije?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#55 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

neednolog wrote:Evo i jednog Srbina iz BL.

Bošnjacima u BL i nije ništa gore nego Srbima. U istom smo, što se kaže, problemu. tako je i srbima koji su ostali u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Mostaru itd itd...

Evo potvrde moje tvrdnje.

Imam dosta prijatelja muslimana-Bošnjaka ali i Bosanaca ateista, čak i unutar porodice,(Ujne, tetak, snahe itd) i svi njihovi problemi su isti kao i moji. Malo posla, plate relativno male, skupoća na sve strane, sve u svemu standard Balkan.

Bošnjaci imaju prednost u zapošljavanju u državnim firmama, zbog tog nacionalnog ključa. Iznenadili biste se da znate koliko ih radi u Vladi RS. U skoro svakom sazivu vlade jedan ili dva ministra su Bošnjaci. Ima i ljudi koji se bave biznisom, ugostiteljstvom, poljoprivredom ili zanatstvom. Banjalučani će vrlo lako prepoznati uticajne i uspješnje Bosance/Bošnjake.

Da se prvo osvrnem na Omer Pašu Latasa. Mihajlo Latas, dijete Srba iz Slavonije je u BL prešao na islam. Po čemu se on karakterizira kao Bošnjak???

Do današnjeg dana, u tradicionalnom plivanju za časni Bogojavljenski krst rekord u broju osvojenih trka drži musliman, zvani Muhamed iz BL. Nemojte miješati Bošnjake iz Banjaluke sa ostatkom Bosne. Ima tu jedna veeelika razlika. Oni su sa Srbima prošli, velikom većinom od preko 90%, sve golgote kroz istoriju, Jasenovac, 1 S. Rat, 2. S.Rat itd, a mnogi, iako u manjem broju od navedenog i poslednji, i to u vojsci RS. Svi, koji su branili i poštovali svoje porijeklo i porodično ime su stali u red VRS. Ali ni to nije bitno.

Većina Bošnjaka BL napušta u periodu 94-96. Kuriozitet ovom podatku daje i činjenica da, za razliku od sarajevskih Srba nisu bili proganjani i ubijani na zvjerske načine.

Ko je otjerao neke Bošnjake iz BL??? Odgovor je Srbi, ali protjerani Srbi iz Glamoča, Livna, Sanskog Mosta, Drvara i ostalih gradova koje su Srbi napustili u masovnom broju. Nemajući gdje, protjerani sa svojih ognjišta, određen broj njih je odlučio da sakrivajući se iza uniforme VRS riješi svoj problem na ovaj, prema mnogim borcima VRS iz Bošnjačkog naroda, nepravedan i nepošten način.

Uz potpuno razumijevanje svih dešavanja, a i sam da sam bio na mjestu nekog Bošnjaka koji je na ratištu i vrati se a dezerter mu prijeti porodici i ja bih uradio isto, odhebao sve i zapalio u Dansku, Švedsku ili Norvešku.

E sad, 100% je završen povrat stanova i kuća u BL Bošnjacima. Ti koji kažeš da nije tako, gnusno lažeš.

Ima tu još jedna stvar, Bošnjaci iz BL nisu bili veliki poštovaoci porodice Izetbegović. U BL su daleko popularniji bili Abdić i Ante Marković.

Srbi i Bošnjaci koji su u ratu kako tako, uprkos svim medijima, pritiscima, huškanjima ostali dobri, prestaju biti dobri u toj mjeri kada su se u dijaspori našli ljudi iz BL. Moji prijetelji koji su u Švedskoj su postali kako kažu OMRŽENI u bosanskim krugovima jer nisu bili radikalni mrzitelji svega srpskog. Problem je što njihova djeca danas to jesu. Tu je pokidana poslednja karika jednog naroda, istog i bratskog, jednakog pred zakonom i životom.

Danas je nepovratno izgubljena sa izuzetkom manjine sa obe strane koja je skapirala ko su bili Tuđman, Milošević, Izetbegović, Holbruk i slični kreatori kraja jednog grada.

BL se promijenila, u mnogo čemu na bolje. Činjenica je da u BL nema mjesta bošnjačkom nacionalizmu, a srpskom nacionalizmu ima.

To je promjena koja će ostati ovako zauvijek.

pozdrav

Decko o kakvom porijeklu pricas? Hajde, tebi za zadovoljstvo da kazem da sam porijeklom Srbin/pravoslavac - sto sam onda protjeran? Sto su mi djed i amidza ubijeni? Zbog toga sto su neki njihovi preci presli na islam? Zar to nije ljudsko pravo da vjerujes u sta hoces?

Drugo: oni koji su bili silom mobilisani morali su ici da ratuju u VRS. Bilo je tu i dobrovoljaca ali radilo se tu o sljamu banjaluckom (imas temu tamo na Historija/povijest podforumu pa mozes procitati o kome) kojima je bilo u cilju da pljackaju i muce ljude - uradili bi to isto u bilo kojoj uniformi.

Trece: nisu samo Bosnjaci i Hrvati koji su ratovali u VRS prebjegli u Skandinaviju zasto sto su dobili popizditis - dobar dio nas jednostavno nije imao drugog izbora jer kad ti dodje kreten na vrata i kaze da imas 12 sati da napustis svoj dom i predas kljuceve nekoj srpskoj familiji - gdje ces u p.m?

Cetvrto: Ne okrivljuj samo Srbe iz Glamoca/Drvara/Grahova te ostalih okolnih mjesta da su maltretirali i protjerali Bosnjake i Hrvate - radili su to i mnogi banjalucki Srbi, jedan od njih odgovoran za to je i Predrag Lazarevic Gugo. Bilo je tu i korektnih ljudi iz Glamoca/Drvara/Grahova/Kljuca/Cadjavice.... I da jesu - ko im to daje za pravo da iseljavaju Bosnjake koji su tu prije rata zivjeli?

Peto: Bosnjaci su mozda vise glasali za Izetbegovica i Markovica - a za koga su Srbi? Vidjelo se...

Sesto: Ja zivim u Svedskoj i ne mrzim nista sto je srpsko, cak sam i dobar prijatelj sa Srbima pa me niko ne proganja niti mi prijeti. Mrzim samo nacionalizam, a on nije samo srpski nego bilo ciji. Nisam patriota, nemam bosansku zastavu u kuci, nemam ni majicu sa bosanskom zastavom.

Sedmo: Moja mama jos uvijek nije vratila svoj stan u Mejdanu. I nije jedina.

Osmo: Onaj ko je skapirao jos davno ko su Izetbegovic/Tudjman/Karadzic/Milosevic/Holbrooke - drze se toga. Oni koji NISU HTJELI nece nikada ni skapirati.

Toliko...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#56 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

SarajkaSA wrote:
U BL su daleko popularniji bili Abdić
Vjerujem. U ovo zaista ne sumnjam.
I da je bio popularan Abdic (mada nemam neke dokaze da jeste niti se nesto ekstra sjecam da jeste) imalo se razloga. Covjek koji je od sela napravio gradic za vrlo kratko vrijeme i dao posao ljudima u ruke je neko za koga se kaze "sposoban covjek". Eh sad sto je Abdic jedna posebna prica za sebe je sasvim nesto drugo...
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#57 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Dwndler »

SarajkaSA wrote:Pa to ti kazem. Uopste me ne iznenadjuje da su banjalucki Bosnjaci voljeli Abdica. Ali nikako.
Vec drugi put ponavljas da te to ne cudi.
Na temi o BL i manjku ucesca banjalucana u redovim ARBIH si pokazala izuzetnu odbojnost prema banjalucanima, pogotovo onim Bosnjacima. I par postova prije se pitas sta to rade banjalucani na forumu i site-u koji je prije nosio ime glavnog grada.
Ovaj podforum je postojao i prije nego sto je sa-x promjenio ime u klix, pa me zanima otkud ti ovdje? Jesi li iz "sjeverozapadne Bosne"?
Ili samo dolazis da bi spustila banjalucanima koji su u dijaspori?
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#58 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Dwndler »

SarajkaSA wrote:Pa to ti kazem. Uopste me ne iznenadjuje da su banjalucki Bosnjaci voljeli Abdica. Ali nikako.
Vec drugi put ponavljas da te to ne cudi.
Na temi o BL i manjku ucesca banjalucana u redovim ARBIH si pokazala izuzetnu odbojnost prema banjalucanima, pogotovo onim Bosnjacima. I par postova prije se pitas sta to rade banjalucani na forumu i site-u koji je prije nosio ime glavnog grada.
Ovaj podforum je postojao i prije nego sto je sa-x promjenio ime u klix, pa me zanima otkud ti ovdje? Jesi li iz "sjeverozapadne Bosne"?
Ili samo dolazis da bi spustila banjalucanima koji su u dijaspori?
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#59 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Pitar s Kariba »

neednolog wrote:Nista on nije ucio. Jednostavno vidi i vjeruje u ono ste zeli a ne sta je stvarnost :wink:

e jbga sad...kako god ti kazes...imao sam ja porodice i u Sarajevu...jesu li i oni najebali iz hira sopstvenog?

objasnjenje svega je RAT!!!

Tema je koliko se sjecam Bosnjaci u BL...[/quote]

Pošto si uporedio Sa i BL u toku rata, a ja sam iz Sa, i pošto ipak postoji mogućnost da si dobronamjeran i da ovo što si napisao nije provokacija već si žrtva propagande i godina i decenija trubljenja i guslanja, odgovoriću ti.
Dakle, objašnjenje svega nije RAT. To je šuplja priča i relativizacija, odnosno izbjegavanje suočavanja sa istinom i odgovornošću. Nemaš ti pojma šta je RAT. Ti si u BL '95 čuo tutnjavu u dajljini kako se približava i noge su ti se tresle i to je sve. Nisi ti osjetio kad rokne u blizini. Nisi ti vidio krv tvojih prijatelja. Nisi ti živio 4 godine bez hrane, vode i struje. Nisi ti išao u školu pod granatama i snajperima i svaki dan igrao rulet sa smrću. Nisi ti išao na sahrane svojih prijatelja po noći i mrklom mraku da oni s brda ne bi skontali pa zarokali i po groblju. Nisi ti vidio i čuo gelere i metke kako zuje. A ja sam bio dijete i živio taj život. Ni kriv ni dužan. Na Sarajevo je palo milione granata i raznih bombi, oruđa iz raznih oružja i oruđa. Preko 11000 ljudi je ubijeno od toga preko 1500 djece. I zamisli sad to ludilo,psihozu, te stresove i pritiske. Ljudi koji gube najbliže ..djecu, braću, sestre, roditelje .. Tu i najjači posustaju i gube razum, dobijaju želju za osvetom. E u takvom Sarajevu, u mojoj zgradi konkretno, živjeli su Srbi (žive i danas) i nije im falila dlaka s glave. Dobijali humanitarnu i sve kao i ostali, što je i normalno. Glupo je i pričati o tome. Da su doživljavali neke neprijatenosti i uvrede, vjerovatno jesu. Da je negdje u gradu bilo i ubistava, jeste, (u mojoj okolini NIJE), ali masovnog progona, zločina i zvjerstava nije bilo. Ko god ti to kaže LAŽE. Većina stradalih Srba u Sarajevu je stradala od granata i metaka VRS. U takvom Sarajevu nijedna pravoslavana crkva nije dotaknuta tokom rata, osim opet od granata iste VRS. A na drugoj strani imaš BL gdje NIJE OPALJEN METAK tokom rata. E u takvoj BL u jednom danu dođu bageri i poruše sve džamije (11 njih. čini mi se). U takvoj BL ti, ako si Bošnjak, pokucaju na vrata, daju ti papir gdje moraš da potpišeš da se "dobrovoljno" odričeš svoje imovine u korist RS, strpaju te na kamion i odvezu negdje. Ako imaš sreće u Hr ili teritoriju pod kontrolom ARBiH. Ako nemaš ... Eh vidiš, to nije radila neka usijana glava ni budala već SISTEM. Organizovani fašistički sistem. I nemoj mi porediti te stvari. Još si ti i u pravu (donekle), BL je malo bolji primjer "humanosti" vlasti RS-a. Pogledaj malo Srebrenicu, Foču, Višegrad, Brčko, Nevesinje, Ključ, ili da prohodaš do Prijedora (blizu ti je). Da odeš do Tomašice pa vidiš šta je rat i šta je ZVJERSTVO!!!
amina_bl
Posts: 94
Joined: 14/05/2012 17:21

#60 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by amina_bl »

neednolog wrote: Bošnjaci imaju prednost u zapošljavanju u državnim firmama, zbog tog nacionalnog ključa. Iznenadili biste se da znate koliko ih radi u Vladi RS. U skoro svakom sazivu vlade jedan ili dva ministra su Bošnjaci. Ima i ljudi koji se bave biznisom, ugostiteljstvom, poljoprivredom ili zanatstvom. Banjalučani će vrlo lako prepoznati uticajne i uspješnje Bosance/Bošnjake.
Ne budali! Kakvu prednost?! Nemoj brkati stranači podijeljene funkcije ministara i pomoćnika s pozicijama za "obične" SSS i VSS. Uostalom, prebroj ministre, pa ćeš vidjeti koliko ih se samo izjašnjava kao pripadnik Bošnjaka ili Hrvata, a ni imenom ni ničim to nisu! Od oko 100 zaposelnih u mojoj organizaciji koja je budžetska, samo ja sam "drugačija", slovom i brojem znači 1 uposlenik koji ne pripada većinskom narodu. I jedva sam došla, i ponavljao se konkurs i sigurno mi nije išlo na ruku to što sam manjina, jer mi je uvijek u "konkurenciji" neko dijete poginulog borca i tu sam donja. 26 mjeseci konkursa na koje sam se javljala-čisto sumnjam da bi trajalo toliko dugo da sam imala prednost, jer kvalifikacije sigurno jesam imala.
neednolog wrote: Ima tu jedna veeelika razlika. Oni su sa Srbima prošli, velikom većinom od preko 90%, sve golgote kroz istoriju, Jasenovac, 1 S. Rat, 2. S.Rat itd, a mnogi, iako u manjem broju od navedenog i poslednji, i to u vojsci RS. Svi, koji su branili i poštovali svoje porijeklo i porodično ime su stali u red VRS. Ali ni to nije bitno.
"Branili i poštovali svoje porijeklo i porodično ime"?!?!?! Ti si na nečemu! Jedini Bošnjak kojeg ja znam da se odazvao na mobilizaciju je imao dvoje maloljetne djece i nepokretnu majku kući i rok o d 24 sata da odluči ide li u Gašince ili u uniformu. Odlučio se za ovo drugo, jer nije imao način za transport bolesne starice.
neednolog wrote:Većina Bošnjaka BL napušta u periodu 94-96. Kuriozitet ovom podatku daje i činjenica da, za razliku od sarajevskih Srba nisu bili proganjani i ubijani na zvjerske načine.
Nisu. Majda Medara s 18 godina silovana i ubijena na putu iz škole. Batagelji zaklani u kući u Rosuljama. Hiljade i hiljade prebijenih rebara. Crveni kombi. Vuksan. Kašikare pod prozore. Porušene bogomolje. Zaklana krmad u Merhametovom dvorištu. Vukićevi pozivi bulama da dođu da im džabe uradi abortus. Radne obaveze. Odvođenja u toku noći. Pretresi. nije dosta?
neednolog wrote:Ko je otjerao neke Bošnjake iz BL??? Odgovor je Srbi, ali protjerani Srbi iz Glamoča, Livna, Sanskog Mosta, Drvara i ostalih gradova koje su Srbi napustili u masovnom broju. Nemajući gdje, protjerani sa svojih ognjišta, određen broj njih je odlučio da sakrivajući se iza uniforme VRS riješi svoj problem na ovaj, prema mnogim borcima VRS iz Bošnjačkog naroda, nepravedan i nepošten način.
A ko je šutio dok su Banjalučane ( http://boss1p.tripod.com/spisak-2.html )tjerali iz kuća? Banjalučki Srbi. Oni koji sad kukaju na seljake u gradu. Neka im ih!

neednolog wrote:E sad, 100% je završen povrat stanova i kuća u BL Bošnjacima. Ti koji kažeš da nije tako, gnusno lažeš.
Nije tačno. Moji još uvijek imaju spor.

neednolog wrote:Srbi i Bošnjaci koji su u ratu kako tako, uprkos svim medijima, pritiscima, huškanjima ostali dobri, prestaju biti dobri u toj mjeri kada su se u dijaspori našli ljudi iz BL. Moji prijetelji koji su u Švedskoj su postali kako kažu OMRŽENI u bosanskim krugovima jer nisu bili radikalni mrzitelji svega srpskog. Problem je što njihova djeca danas to jesu. Tu je pokidana poslednja karika jednog naroda, istog i bratskog, jednakog pred zakonom i životom.
Nije tačno, ili ti izvori lažu.

neednolog wrote:BL se promijenila, u mnogo čemu na bolje. Činjenica je da u BL nema mjesta bošnjačkom nacionalizmu, a srpskom nacionalizmu ima.
Čovjek koji je moj životni izbor je Srbin. Navija za Bosnu, hoda sa mnom, često me prati na moja putovanja u Federaciji i ima više problema zbog toga među "svojima" nego ja. Banjaluka se nabolje promijenila onoliko koliko se promijenio bilo koji naš grad, vrijeme prolazi i gradovi se razvijaju. Mi u mnogočemu stagniramo, naročito kad je kultura u pitanju.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#61 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Sezam »

neednolog wrote:Evo i jednog Srbina iz BL.

Bošnjacima u BL i nije ništa gore nego Srbima. U istom smo, što se kaže, problemu. tako je i srbima koji su ostali u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Mostaru itd itd...

Evo potvrde moje tvrdnje.

Imam dosta prijatelja muslimana-Bošnjaka ali i Bosanaca ateista, čak i unutar porodice,(Ujne, tetak, snahe itd) i svi njihovi problemi su isti kao i moji. Malo posla, plate relativno male, skupoća na sve strane, sve u svemu standard Balkan.

Bošnjaci imaju prednost u zapošljavanju u državnim firmama, zbog tog nacionalnog ključa. Iznenadili biste se da znate koliko ih radi u Vladi RS. U skoro svakom sazivu vlade jedan ili dva ministra su Bošnjaci. Ima i ljudi koji se bave biznisom, ugostiteljstvom, poljoprivredom ili zanatstvom. Banjalučani će vrlo lako prepoznati uticajne i uspješnje Bosance/Bošnjake.

Da se prvo osvrnem na Omer Pašu Latasa. Mihajlo Latas, dijete Srba iz Slavonije je u BL prešao na islam. Po čemu se on karakterizira kao Bošnjak???

Do današnjeg dana, u tradicionalnom plivanju za časni Bogojavljenski krst rekord u broju osvojenih trka drži musliman, zvani Muhamed iz BL. Nemojte miješati Bošnjake iz Banjaluke sa ostatkom Bosne. Ima tu jedna veeelika razlika. Oni su sa Srbima prošli, velikom većinom od preko 90%, sve golgote kroz istoriju, Jasenovac, 1 S. Rat, 2. S.Rat itd, a mnogi, iako u manjem broju od navedenog i poslednji, i to u vojsci RS. Svi, koji su branili i poštovali svoje porijeklo i porodično ime su stali u red VRS. Ali ni to nije bitno.

Većina Bošnjaka BL napušta u periodu 94-96. Kuriozitet ovom podatku daje i činjenica da, za razliku od sarajevskih Srba nisu bili proganjani i ubijani na zvjerske načine.

Ko je otjerao neke Bošnjake iz BL??? Odgovor je Srbi, ali protjerani Srbi iz Glamoča, Livna, Sanskog Mosta, Drvara i ostalih gradova koje su Srbi napustili u masovnom broju. Nemajući gdje, protjerani sa svojih ognjišta, određen broj njih je odlučio da sakrivajući se iza uniforme VRS riješi svoj problem na ovaj, prema mnogim borcima VRS iz Bošnjačkog naroda, nepravedan i nepošten način.

Uz potpuno razumijevanje svih dešavanja, a i sam da sam bio na mjestu nekog Bošnjaka koji je na ratištu i vrati se a dezerter mu prijeti porodici i ja bih uradio isto, odhebao sve i zapalio u Dansku, Švedsku ili Norvešku.

E sad, 100% je završen povrat stanova i kuća u BL Bošnjacima. Ti koji kažeš da nije tako, gnusno lažeš.

Ima tu još jedna stvar, Bošnjaci iz BL nisu bili veliki poštovaoci porodice Izetbegović. U BL su daleko popularniji bili Abdić i Ante Marković.

Srbi i Bošnjaci koji su u ratu kako tako, uprkos svim medijima, pritiscima, huškanjima ostali dobri, prestaju biti dobri u toj mjeri kada su se u dijaspori našli ljudi iz BL. Moji prijetelji koji su u Švedskoj su postali kako kažu OMRŽENI u bosanskim krugovima jer nisu bili radikalni mrzitelji svega srpskog. Problem je što njihova djeca danas to jesu. Tu je pokidana poslednja karika jednog naroda, istog i bratskog, jednakog pred zakonom i životom.

Danas je nepovratno izgubljena sa izuzetkom manjine sa obe strane koja je skapirala ko su bili Tuđman, Milošević, Izetbegović, Holbruk i slični kreatori kraja jednog grada.

BL se promijenila, u mnogo čemu na bolje. Činjenica je da u BL nema mjesta bošnjačkom nacionalizmu, a srpskom nacionalizmu ima.

To je promjena koja će ostati ovako zauvijek.

pozdrav

Ovaj je kao normalan Srbin :lol:
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#62 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by _mufljuz_ »

kao :mrgreen:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#63 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

SarajkaSA wrote:Pa to ti kazem. Uopste me ne iznenadjuje da su banjalucki Bosnjaci voljeli Abdica. Ali nikako.
BISCANIN2 wrote:No poenta nije to poenta je da se ljudi ne vraćaju Bl i da ih ništa ne veže za BL,recimo Kozarac, koji je pretrpio kame streljanja omarsku,manjaču, ljudi se vratili, bore se za svoje, bio sam u Istočnoj bosni gdje su ljud preživjeli strašan genocid, nedođije,krava pase pod ručnom ali ljudi se vraćaju ne prodaju grade.
Ne mozes usporediti Kozarcane, Istocnobosance, pa ni Biscane ili Tuzlake recimo sa Banjalucanima (Bosnjacima). Mentalitet je u pitanju. Zato i kazem da je Banja Luka zasluzeno izgubljena i da ne treba lamentirati ili plakati zbog toga. Gotova prica - sa rezultatom kojim su zadovoljni i Srbi i Bosnjaci. Jedni uzivaju u dijaspori, drugi u srpskom gradu.
Uzivam pravo. Ne mislim se vracati i to ne samo u Banja Luku nego bilo gdje u Bosni. U Banja Luci kad bude bilo posla da mi je solidno placen i kad dobijem mamin/svoj stan nazad - tad cu se vratiti. Znas kad ce to biti?

Upitajte te ljude koji se vracaju u nedodjije je li im lijepo? Pa samo prije dvije godine je masa ljudi iz takvih nedodjija doslo da trazi azil u Svedskoj a da ne spominjem Njemacku! Vracaju se samo starci i ljudi koji su zaradili penzije negdje u inostranstvu pa sad hlade jaja. Takvih imas i po Banja Luci - puna ih je Novoselija i Gornji Seher, samo sto budu preko ljeta pa se vrate nazad u Skandinaviju zimi, da ne moraju kupovati cumur i drva ;)

I ne moras ti plakati ni lamentirati za Banja Lukom, to od tebe niko ne trazi, ne brini, ima ko ce. Ne znam zapravo koji ces qratz ti na ovoj temi kad vec imas takvo razmisljanje o BL. Idi gledaj Sulejmana Velicanstvenog ili Silu.
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#64 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by klikerusa »

neednolog wrote: Većina Bošnjaka BL napušta u periodu 94-96. Kuriozitet ovom podatku daje i činjenica da, za razliku od sarajevskih Srba nisu bili proganjani i ubijani na zvjerske načine.
Bogme s ovim se ne bih slozio. Ispade da su oni samovoljno otisli i da je citav komsiluk plakao kad su odlazili.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#65 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by BISCANIN2 »

Ako nisi dobio stan onda ga neces ni dobiti,jer da bi dobio svoje od Srbina iz rs onda trebas stisnut muda i dobro zapet,nema guzovace.Od moje zene su vratili jos 2002 SVE ,ALI BAS SVE(KUCA,STAN,DIDOVA KUCA ),i nije im bilo lako nosati se sa drvarcanima ,grhovcanima, ALI LJUDI SU ZAPELI ZA SVOJE ,2002 jos je frisko ne vakat ali ljudi nisu dali nama,nedaju svog pedlja. Sad ganjau zemlju u Mhovljanima izuzetu nacionalizacijom. Nista nisu prodali , cak ja i zena u doglednije vrijeme planiramo da i kupimo nesto .Ti tipicno banjalucki ,ja bi ALI ......samo ti cekaj i napisi spisak sta bi i kako bi
Dobro je Sarajka objasnila dobro ovima vani dobro ovim sto su ih protjerali ,mentalitet takav . U sarajvu negdje 99 sam sjedio sa Focakom ,lik njemacki penzioner kosa samo sjeda i brkovi ko iz 3 musketira,kad je progovorio onda mi posatao jos simpaticniji sa Focanskim akcentom mjesavinom bosanskog i hercegovackog ,cuga isped nas i kamara meze ,kaze vratio se u FOCU ,zgariste i drvo iz kuce ,kaze kupio jos jednu kuccu tacnije zgariste i jos nakve zemlje, Kaze -ja nista ne prodajem samo kupujem-,kontam mogo si sta kupit ovdje u Sa,sta ce tamo na zgaristu, Isto kad sam bio na marsu Smrti upoznao dosta koji dizu iz pepela, selo ispod Udrca ,nije mi bli nikako jasno, lijepo jeste ali em sto su ratni oziljci em nedodjia je to. Ali kad sam malo sazrio jasno mi je, ljudi nece da budu DOSLJE,tu su ponikli ,kakva takva moja je,tu sam najrahatniji. Rahatluk se cesto ne moze platit. Neki od zene sto su pobjegli iz BL i pozenili europljanke ,na zalost raspad sistema .
Sad kad nisi vise tako mlad,obveze preuzele, zivot pritisno, djeca filip i zana od cace envera malo poodrasla, ne sljive cacu ko ni mati .Mama Fatime kuka, pa nije eno ozenio muniru pa da ga doceka sa sarmom ili nije filip sanel pa da donese drva umjesto cace, evropa je to.
Iskreno od Banjalucana se ocekivalo vise, puno puno vise.
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#66 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

Bosnjaci su najslabije informisan narod na Zemlji.
Koliko se to Petrovcana, Sanjana, Kljucana vratilo iz Evrope? Vratili se iz Travnika i Zenice, poneko protjeran iz Njemacke.
Nisi morao do Udrca i focanskog penzionera.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#67 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

U drzavi gdje je 40% nezaposlenih - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?
U entitetu u kojem se javno negira genocid u Srebrenici i bilo kakav zlocin - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?
U gradu iz kojeg sam protjeran od strane ljudi koji tim gradom jos uvijek hodaju slobodno i uzivaju cak povlastice - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?
U drzavu u koju kad svaki put dodjem najmanje 20 ljudi me pita "kako bi ja mogao/la doci u Svedsku?" - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?

A ovdje sam u radnom odnosu vec 15 godina, imam solidnu platu od koje mogu super zivjeti, niko me ne dira, svakog 25-og u mjesecu regularna plata i svaki prekovremeni minut mi je placen, imam ista prava kao i maticno stanovnistvo, pasos kad mi istekne promijenim ga u roku 3 dana bez ikakvih komplikacija i namrstenih lica sluzbenika.

I to sto ljudi imaju nesredjene porodicne zivote nije stvar zapadne Evrope - stvar je njihovog licnog ponasanja. Ja eto nisam ozenjen Svedjankom, pukim slucajem, ali da jesam ne vjerujem da bi stvar bila drugacija. Poznajem ovdje vise ljudi koji su se razveli sa svojim sugradjankama i zemljakinjama nego sa Svedjankama. Sve ti zavisi na kakvu osobu naletis. Ako neko nije vaspitao Filipa i Davida da donesu drva - nece znati vaspitati ni Samira ni Sanela. Uostalom to nije ni moj a ni tvoj problem nego njihov.

Evo ti Amine koja zivi u BL pa je djevojka lijepo i koncizno napisala kako joj je tamo.

I da, uzmi statistiku u ruke i procitaj koliko mladih ljudi je napustilo BiH od Daytona pa na ovamo. Uzmi podatak koliko novoformiranih familija od 2006 pa na ovamo se usudilo na drugo dijete.
bruce wayne
Posts: 6
Joined: 23/09/2013 09:14

#68 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by bruce wayne »

Tačno se vidi da vi muslimani(pardon, bošnjaci od 1995.) niste normalni ljudi.. Šta piše ova budala koja je postavila post, neko ih tjera,nema vjerskog života, nekakvih priredbi,a ja ću ga pitati kada je i bilo? Kompetentan sam da pričam o ovoj temi jer su mi i deda i baka rođeni u Banja Luci. Znači, prvo pogledajte statističke podatke koliko je koga bilo u BL prije rata pa onda laprdajte. Muslimana je bilo u vrbanji i šeheru(prigradska naselja), u gradskoj zoni ih je bilo, ali ne onoliko koliko bi vi voljeli jer vas je bilo 12,2% a Hrvata 12,4%. E sada, mnogi muslimani su nam bili i ostali porodični prijatelji, divni ljudi, intelektualci, fakultetski obrazovani, gospoda prava koje je bolila ona stvar za vjeru, osim ovih iz prigradskih naselja. oni su se pobunili jedino, dobili po ušima(htjeli da uvode alijinu džamahiriju na 120.000 Srba u gradu). Koliko znam, a i vi ne možete demantovati, nikakvi zločini nisu počinjeni nad muslimanskim stanovništvom u ratu, ni jedan jedini logor(kao npr viktor bubanj, tarčin, slios i ostali parkovi cvijeća u multietničkom gradu Sarajevu), jeste bilo budaletina koji su tjerali ljude iz stanova, ali pojedinačno. U mojoj zgradi je od 20 stanova, 7 bilo muslimanskih i a smo je jedna porodica otišla u ratu. Takođe, koliko me sjećanje služi, banjalučki, kasnije I krajiški korpus nije optužen, a kamoli i jedan njegov propadnik kamoli osuđen ni za jedan jedini zločin, kao i generali Simić, Talić, Lisica, Keserović(bogme ih i vaši hvale i poštuju). Znači, totalne nebuloze pišu ljudi koji su bili na proputovanju par dana kroz BL, a ne znaju ni istoriju ni duh grada. Pa banjalučki muslimani(većina) se ne mogu porediti sa ostalim mahalaškim muslimanima, to su gospoda prava, intelektualci.. Poenta priče, niti ko muslimane ugnjetava, niti im prijeti nestanak, ljudi žive najnormalnije(stanovi im vraćeni još 2002. bez ikakvih problema, za razliku od stanova u Sarajevu u koje Srbi moraju ulaziti s policijom da istjeraju ljude iz njih i vrate svoje), ne fali im dlaka s glave,rade, uživaju, ljeti ih je pun grad od rodbine iz dijaspore, i sto se kaze mirna Bosna.. cao zdravo..
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#69 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

Uvodni tekst je apokaliptican, BLIZ su vodili bolji ljudi prije 20 godina nego danas.
Vojska je bila uglavnom korektna i vojnici nisu pravili probleme za razliku od policije ili preciznije mobilizovane policije.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#70 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by mO k3 »

bruce wayne wrote:Tačno se vidi da vi muslimani(pardon, bošnjaci od 1995.) niste normalni ljudi.. Šta piše ova budala koja je postavila post, neko ih tjera,nema vjerskog života, nekakvih priredbi,a ja ću ga pitati kada je i bilo? Kompetentan sam da pričam o ovoj temi jer su mi i deda i baka rođeni u Banja Luci. Znači, prvo pogledajte statističke podatke koliko je koga bilo u BL prije rata pa onda laprdajte. Muslimana je bilo u vrbanji i šeheru(prigradska naselja), u gradskoj zoni ih je bilo, ali ne onoliko koliko bi vi voljeli jer vas je bilo 12,2% a Hrvata 12,4%. E sada, mnogi muslimani su nam bili i ostali porodični prijatelji, divni ljudi, intelektualci, fakultetski obrazovani, gospoda prava koje je bolila ona stvar za vjeru, osim ovih iz prigradskih naselja. oni su se pobunili jedino, dobili po ušima(htjeli da uvode alijinu džamahiriju na 120.000 Srba u gradu). Koliko znam, a i vi ne možete demantovati, nikakvi zločini nisu počinjeni nad muslimanskim stanovništvom u ratu, ni jedan jedini logor(kao npr viktor bubanj, tarčin, slios i ostali parkovi cvijeća u multietničkom gradu Sarajevu), jeste bilo budaletina koji su tjerali ljude iz stanova, ali pojedinačno. U mojoj zgradi je od 20 stanova, 7 bilo muslimanskih i a smo je jedna porodica otišla u ratu. Takođe, koliko me sjećanje služi, banjalučki, kasnije I krajiški korpus nije optužen, a kamoli i jedan njegov propadnik kamoli osuđen ni za jedan jedini zločin, kao i generali Simić, Talić, Lisica, Keserović(bogme ih i vaši hvale i poštuju). Znači, totalne nebuloze pišu ljudi koji su bili na proputovanju par dana kroz BL, a ne znaju ni istoriju ni duh grada. Pa banjalučki muslimani(većina) se ne mogu porediti sa ostalim mahalaškim muslimanima, to su gospoda prava, intelektualci.. Poenta priče, niti ko muslimane ugnjetava, niti im prijeti nestanak, ljudi žive najnormalnije(stanovi im vraćeni još 2002. bez ikakvih problema, za razliku od stanova u Sarajevu u koje Srbi moraju ulaziti s policijom da istjeraju ljude iz njih i vrate svoje), ne fali im dlaka s glave,rade, uživaju, ljeti ih je pun grad od rodbine iz dijaspore, i sto se kaze mirna Bosna.. cao zdravo..
Znaš sta je dobrica Ćosić reko , otac nacije ???
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#71 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Šveđanin »

Ommadawn opusteno prijatelju ne trebas se nikome pravdati..

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#72 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Chmoljo »

SarajkaSA wrote:Nisu nestali iz svojih gradova. Vas u Banja Luci prakticno nema. Ommadown, pirmin, ti, sva ekipa s teme o ratu...u Banja Luci ste samo na sajtu koji se ironicne zove (zvao) sarajevo-x. Virtuelno. Jer ste u realnom zivotu nestali. Nema vas. S Banja Lukom nemate nista osim sjecanja. A jos kritizirate ove koji su branili i odbranili svoje gradove da docekuju cetnike.

Sjajni ste :D

Usput, valjda znas da je Vucic vec bio u BL?
od sada te brišem, da normalnoj raji ne zauzimaš nick.

opet, poselami Šimunića, i pokušaj shvatiti da nisi dobrodošla na ovaj forum.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#73 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by BISCANIN2 »

Tomašica,Omarska, Manjača, Kozarac, Korićanske Stijene, Biljani, pa nijeli sramota neke da komentarišu, Ferhadija, Arnaudija, to je sve u krugu 50 km od Banjaluke, malo obraza ako ništa.

U drzavi gdje je 40% nezaposlenih - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?
U entitetu u kojem se javno negira genocid u Srebrenici i bilo kakav zlocin - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?
U gradu iz kojeg sam protjeran od strane ljudi koji tim gradom jos uvijek hodaju slobodno i uzivaju cak povlastice - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?
U drzavu u koju kad svaki put dodjem najmanje 20 ljudi me pita "kako bi ja mogao/la doci u Svedsku?" - ja se trebam vratiti i kupiti nesto?
Opravdano 100% I još dodati na ovo;preživjeti izvođenje iz kuća, logore strave i smrti, pa korićanske stijene, doći na zgarišta i pepeo, čistiti korov, bez putne infrastrukture, bez rasvjete, zdravstvo u banani , diskriminacija u školstvu,ne sređena admisnstracija, korumpirano sudstvo i policija, nedođija,+ 100 hiljda drugih stvarnih razloga
Složićete se za ovo treba imati muda i to muda ko u bika pa se vratiti. A ljudi se vrate,i to ne puka sirotinja koja nema drugo.
Kad se uporedi tvoj put i put nekog klasičnog prijedrocanina ili kozarcanina , ti si na konju,sigurno nisi prošao njihove golgote . Isti ti ljudi si kao i ti širom eu, stim što su se oni vratili i vraćaju na svoje i bore se za svoje. (Kozarac je svjetal primjer svima,otiđi kad budeš dolazio malo u Kozarac,ako ništa Kozarac je to zaslužio).
Za razliku od tebe kojih imaš 1000 opravdanih razloga da ne mrdneš prstom kao što i ne mrdaš. Mislim meni ne smeta ,niti ja imam šta protiv tebe i drugih.dobro tebi,dobro i meni samo povlačim paralelu između vas i drugih koji su slične sudbine. Pozdrav.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#74 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by Ommadawn »

O patnjama Kozarcana i Prijedorcana (te okolnih sela tih mjesta) mi ne moras pricati - dobro to sve znam plus sto imam jako dobre prijatelje iz tih mjesta. Takodjer, broj povratnika u ta mjesta je proporcionalno manji koliki je broj njih koji su krajem devedesetih iz Njemacke na crno presli u Svedsku i zatrazili azil. I dobili, naravno.

@bruce wayne: u pravu si potpuno! Znas kakva se ofanziva spremala iz Novoselije i Gornjeg Sehera na Banja Luku? Ma ne mogu ti opisati sta su ljudi zamisljali sta ce raditi svojim dojucerasnjim sugradjanima i to sve sa kasikama, viljuskama i nozevima a da ne zaboravimo i tesko naoruzanje: par pistolja, nesto lovackih pusaka ;) Pridodaj nesto lopata i krampova. Ali vi ste nas osujetili i sprijecili.

Covjece pa sad znam! Ja sam sanjao da su mi tatu odveli pripadnici VRS-a i da nisam znao gdje je 10-ak dana. Vidis, to je to. Ja sam sanjao da je moja mama dobila otkaz u firmi jer tata nije bio u VRS-u, sanjao sam da je tati prijetio dojucerasnji radni kolega da ako za 5 minuta ne napusti svoju firmu da je pitanje sta ce s njim biti. Sanjao sam da mi je drug stavio pistolj na celo.

Samo mi nikako nije jasno, kad sam se sad probudio, kako to da moje komsije (njih 12 familija) iz zgrade bas zive u Svedskoj? Bas iz moje zgrade - okolne zgrade nisam racunao.


@svedjanin: Imam potrebu da pojasnim ljudima :)
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#75 Re: Bošnjacima u Banjoj Luci prijeti nestanak?!

Post by sinuhe »

Nakon rata, sve kuće u Kozarcu bile su popaljene i porušene, priča Čirkin, svi starosjedioci protjerani. Tada, `96. većina Kozarčana boravila je u Sanskom Mostu, dosta njih i u zemljma zapadne Evrope.
http://www.dw.de/kozar%C4%8Dani-u-kozar ... -4119204-1
Za neupucene.
Post Reply