Bošnjaci u WW1 i WW2?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#26 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by asurbanipal »

Muslimani BiH, u periodu rata II. WW, slijedili su nekoliko pravaca. Tačno je da su i kod drugih naroda postojale podjele i rascjepi, ali nigdje nisu bile toliko izražene kao kod bh. muslimana.

1. Imamo one koji slijede ustašku liniju, vide BiH kao sastavni dio NDH, oni koji su se uživjeli u ulogu "hrvatskog cvijeća".
2. Tu oni koji slijede pronjemačku liniju. U svoj toj podjeli, 1941., 1942. i dijelom 1943. godine najznačajnija je bila upravo autonomistička orijentacija koja se vezala u Treći Reich.
3. Zatim imamo one koji slijede NOP-ovski pravac. Još u početku ustanka, kao rukovodioce pokreta imamo Muslimane. Međutim, proces uključivanja muslimana kao etnosa u NOP tekao je jako sporo i prošao nekoliko faze. Nakon oslobođenja Bihaća u novembru 1942. godine, dolazi do većeg priliva partizanskim jedinicama.
4. Tu je i jedna marginalna grupacija koja se vezala uz Dražu Mihailovića.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#27 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Woody »

stakasa wrote:Koju su stranu odlucno, masovno izabrali pa da mozes ovo tvrditi
E, jebo ga ti... Pa NOP (Narodno-oslobodilački pokret) i Partizanske odrede Jugoslavije. Uostalom, kao i svi narodi i narodnosti. Nekako u sličnom procentu (50-60%). Naravno, ne možemo govoriti o nekim masovnim izborima, jer toga nije bilo ni kod koga. To mu nešto dođe kao kod današnjih "demokratskih izbora": Imaš OGROMNU ponudu (Ustaše, Handžar, Partizanija, Razno-razne muslimanske milicije, pa i Jugoslovenska vojska u otadžbini...), pa se ti nađi brato... Ha, ja... A, ako si se zajebao, zajebao si i svoju užu i širu familiju. A poslije jebanja nema...

Ako možeš ovo pobiti, bujrum...
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#28 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by peepeep »

Ako ko ima da preporuči kakvu dobru knjigu na ovu temu, bilo na engleskom ili na našem, bio bih zahvalan. I ako ko zna kako se može istražiti (možda preko neta) o učešću porodica u ratovima, isto tako bih bio veoma zahvalan. :)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#29 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by stakasa »

Woody wrote:
stakasa wrote:Koju su stranu odlucno, masovno izabrali pa da mozes ovo tvrditi
E, jebo ga ti... Pa NOP (Narodno-oslobodilački pokret) i Partizanske odrede Jugoslavije. Uostalom, kao i svi narodi i narodnosti. Nekako u sličnom procentu (50-60%). Naravno, ne možemo govoriti o nekim masovnim izborima, jer toga nije bilo ni kod koga. To mu nešto dođe kao kod današnjih "demokratskih izbora": Imaš OGROMNU ponudu (Ustaše, Handžar, Partizanija, Razno-razne muslimanske milicije, pa i Jugoslovenska vojska u otadžbini...), pa se ti nađi brato... Ha, ja... A, ako si se zajebao, zajebao si i svoju užu i širu familiju. A poslije jebanja nema...

Ako možeš ovo pobiti, bujrum...
Pitao sam, ne tvrdim dicidno. Da li se je bas NOP masovno izabrao na samom pocetku, o samom pocetku pricamo? Sjedilo se kuci i cekalo. Ne bi me zacudilo da su 41-e NOP i Pavelic bili tu negdje. Nagadam. Volio bih da neko dadne malo tacnije cifre
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#30 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by asurbanipal »

stakasa wrote: Pitao sam, ne tvrdim dicidno. Da li se je bas NOP masovno izabrao na samom pocetku, o samom pocetku pricamo? Sjedilo se kuci i cekalo. Ne bi me zacudilo da su 41-e NOP i Pavelic bili tu negdje. Nagadam. Volio bih da neko dadne malo tacnije cifre

Imaš odličnu knjigu od Rasima Hurema iz 1971. godine

Kriza NOP-a u BiH krajem 1941. i početkom 1942. godine


http://www.znaci.net/00003/659.pdf
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#32 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by triconja »

U mene neki predak pogino u ww1, borio se na strani AU :thumbup:
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#33 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by peepeep »

triconja wrote:U mene neki predak pogino u ww1, borio se na strani AU :thumbup:
U maniri tipičnog padobranca upitati ću te da li imaš možda neki pisani dokaz, neka baza ili nešto, gdje se može pogledati lista neka ili nešto. Da pomogneš i drugima koji traže svoje koji su bili učesnici.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#34 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by triconja »

peepeep wrote:
triconja wrote:U mene neki predak pogino u ww1, borio se na strani AU :thumbup:
U maniri tipičnog padobranca upitati ću te da li imaš možda neki pisani dokaz, neka baza ili nešto, gdje se može pogledati lista neka ili nešto. Da pomogneš i drugima koji traže svoje koji su bili učesnici.
Bila je neka stranica gdje si mogao ukucati ime i prezime i pokaze kad je mobilisan i gdje. Pokusavam da je nadjem ali slaba fajda, obrisana historija i bookmarksi pa tesko ide.

edit: evo naso sam https://www.radixindex.com/en/databases/8
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#35 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by peepeep »

triconja wrote:
peepeep wrote:
triconja wrote:U mene neki predak pogino u ww1, borio se na strani AU :thumbup:
U maniri tipičnog padobranca upitati ću te da li imaš možda neki pisani dokaz, neka baza ili nešto, gdje se može pogledati lista neka ili nešto. Da pomogneš i drugima koji traže svoje koji su bili učesnici.
Bila je neka stranica gdje si mogao ukucati ime i prezime i pokaze kad je mobilisan i gdje. Pokusavam da je nadjem ali slaba fajda, obrisana historija i bookmarksi pa tesko ide.

edit: evo naso sam https://www.radixindex.com/en/databases/8
E svaka ti čast! Hvala ti puno!
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#36 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Heller »

Mislim da sam našo pradjeda :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#37 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Maraschino »

ja jos uvijek imam djedove dvije ''kolajne'' iz tog perioda. :D
umro je sa kuglom pored kicme koju niko nije smio ukloniti. mi kao djeca je dirali. :kiss:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#38 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by triconja »

Heller wrote:Mislim da sam našo pradjeda :mrgreen:
Dje, na ovoj stranici sto sam tutno?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#39 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Heller »

triconja wrote:
Heller wrote:Mislim da sam našo pradjeda :mrgreen:
Dje, na ovoj stranici sto sam tutno?
Valjda. Al treba platit da vidim vise
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#40 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by kiligonzales »

asurbanipal wrote:
stakasa wrote: Pitao sam, ne tvrdim dicidno. Da li se je bas NOP masovno izabrao na samom pocetku, o samom pocetku pricamo? Sjedilo se kuci i cekalo. Ne bi me zacudilo da su 41-e NOP i Pavelic bili tu negdje. Nagadam. Volio bih da neko dadne malo tacnije cifre

Imaš odličnu knjigu od Rasima Hurema iz 1971. godine

Kriza NOP-a u BiH krajem 1941. i početkom 1942. godine


http://www.znaci.net/00003/659.pdf

Na toj stranici ima dosta dobrih knjiga o tome periodu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#41 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by insomnia78 »

Heller wrote:
triconja wrote:
Heller wrote:Mislim da sam našo pradjeda :mrgreen:
Dje, na ovoj stranici sto sam tutno?
Valjda. Al treba platit da vidim vise
Klasicna navlakusa
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#42 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by triconja »

insomnia78 wrote:
Heller wrote:
triconja wrote: Dje, na ovoj stranici sto sam tutno?
Valjda. Al treba platit da vidim vise
Klasicna navlakusa
Naravno, moze bit svega. Ja nisam htio da placam nego fino nenu ispitao i eto potvrdila je nesto :lol: :thumbup:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#43 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Heller »

triconja wrote:
insomnia78 wrote:
Heller wrote: Valjda. Al treba platit da vidim vise
Klasicna navlakusa
Naravno, moze bit svega. Ja nisam htio da placam nego fino nenu ispitao i eto potvrdila je nesto :lol: :thumbup:
Znam o tom pradjedu da je umro malo poslije drugog svjetskog rata. Da je na osnovu ranjavanju prvom imo autoritet kod Švaba u drugom i da su mu dva sina poginula u Partizanima a da je i on glumio jarana Švabama i davo alibi seljacima.
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#44 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by putokaz1 »

Bošnjaci u svakom ratu na pogrešnoj strani
-1463 Bošnjaci izgubili od Turaka
-1500-1700 Gubili pred Bečom od Evropljana
-1830 Izgubili od Turaka
-1878 Izgubili od Austro Ugara
-1918 Izgubili Zbog Raspada Austrougarske
-1945 Izgubili zbog saradnje s NHD
-1995 Izgubili u Dejtonu
Uvjek poraženi a uvjek najveći borci,uvjek zbog grešaka drugih najviše ispaštaju
1830 Zbog izdaje izgubili autonomiju,1878 se borili Hrabro protiv Velikog Neprijatelja,1914 se za istog borili i izgunili u Italiji,1941/45 Najizloženij Četničkim ponakad možda i malo Partizanskim zločinima jer ih je NDH ostavila,iako ih je smatrala cvijećem
-1992 Stradali Preživili Genocid spasili se od 4te vojne sile u Evropi,okruženi s dvije strane da bi to sve izgubili u Dejtonu
OBA WW rata ni krivi ni Dužni ispaštali,kroz Ginjenje vojnika u Italiji ili na Drini,kroz Zločini Kraljevske Srpske Vojske,kroz Četničke(manje Partizanske i Ustaške) zločine,u zadnjem ratu Preživili Genocid a Izgubili Trajno Istočnu Bosnu i Hercegovinu
Dok su Srbi pa i Hrvati uvjek se izvlačili kao Pobjednici,(Lažno ili Samoproglašeno),Slovenci i Crnogorci uvjek profitiraju(Osim CG 1918)
Dobar ali Nesretan smo Narod s lošim Rukovodstvom,valjda ćemo u Minhenu za 50 godina biti Sretni
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#45 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Spartan17 »

Image

https://mojtv.hr/emisije/100342/front-n ... slije.aspx

Prošli četvrtak bila prva epizoda, evo večeras druga, vrijedi pogledati :bih:
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#46 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Spartan17 »

Elez Dervišević: Mali junak velikog fronta

Početak je dvadesetog vijeka. Bijeljina. Pod krovom kuće starog trgovca Sulejmana Derviševića čuje se djeteta plač. Dječak je! Nad njim otac, ponosan jer gleda u svog nasljednika, majka Munevera očiju punih suza radosnica što vidi živo i zdravo svoje čedo i, kraj njih, dvojica starije braće, Mehmedalija i Osman. Prebiru i traže ime koje će mu nadjenuti. "Elez će se zvati", konačno presiječe glava kuće. Nije prošlo mnogo kad je za njim na svijet došla i sestra Safija, jedini ženski potomak ovog roda. Sulejman, inače dobrostojeći trgovac, marljiv i radišan čovjek, činio je velike napore da svojoj djeci omogući najbolje obrazovanje.

Škola tada bijaše za mnoge veliki luksuz, ali njemu to nije zadavalo većih nevolja. Imao je svoj mali, skroman, ali dobro opremljen dućan, u kojem je po cijeli dan neumorno radio i novac u kuću donosio njegov sin Osman. Kako u Bijeljini tog doba nije bilo drugih škola, osim jedne jedine, srednje trgovačke, otac nije žalio novca da svoja dva sina, Mehmedaliju i malog Eleza, pošalje u Tuzlu i upiše u Realnu gimnaziju. Tako i bi.

U rat, za bratom!

U školu polazili skupa, uvijek zajedno bili, nerazdvojni. A onda, godine 1914. na dan 28. juna, kad su pucnji u austrijskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda odjeknuli u svijet, najednom se prekinulo njihovo bezbrižno djetinjstvo. Mehmedalija, koji je tih dana završio sedmi razred, i Elez, tek svoju prvu godinu, mjesto dječije igre gledali su ratu u oči. Prvi je školsku klupu napustio i zamijenio je bojnim poljem Mehmedalija, priključivši se jedinici sačinjenoj od 450 dobrovoljaca koju je od vlastitih novčanih sredstava oružjem i municijom opskrbio ugledni tešanjski trgovac Ademaga Mešić. Ovaj čovjek, oko kojeg su se za kratko vrijeme okupile sve usijane glave spremne da životom brane svoja ognjišta, poslije trosedmične vojne obuke ukazao mu je povjerenje imenujući ga za komandanta Jedinice zaštitnog korpusa Bijeljine.

Pod Mehmedalijinom komandom stajalo je stotinu osamdeset golobradih mladića. Rastanak s bratom za Eleza bijaše težak, pa se i on, odmah po objavi rata, sa nepunih dvanaest godina, prihvatio puške i odlučio za bratom poći u vojsku. Tih dana, sa svojim saborcima, među kojima nije bilo starijih od dvadeset ljeta, Mehmedalija je upućen preko Drine u izviđanje obale koju je čvrsto pod svojom čizmom držala srbijanska vojska. Baš u vrijeme te akcije, sa zebnjom oko srca je posmatrao Elez svog brata kako odlazi u neizvjesnost.

Samo nekoliko koraka dijelilo ih je od suhog tla kad je tjeskobnu tišinu najednom prekinuo fijuk puščanih zrna. Pod neprijateljskom vatrom većina je mladića skočila u rijeku, a one, koji su plivajući pristigli na obalu, u smrt su odveli rafali šumom zakrivenih mitraljeza. Pali su svi redom. U nevjerici je gledao Elez kako se gase životi dvojice njegovih bliskih rođaka, i teško ranjenog mu brata Mehmedalije, kojeg su krvoloci pred njegovim nevinim očima dali svirepo ubiti. Vojsku, ipak, nije napustio. Ostao je, tražeći osvetu za prolivenu krv svog brata.

Mali junak

Elez je, mada neshvaćen zbog svojih godina, uvijek nalazio načina da pomogne vojsci. U njegovom svježem pamćenju jasnim su ostale urezane slike skrivenih, ali dobro utabanih šumskih puteljaka, tajnih staza i prečica koje su mu se razotkrivale pred dječijom radoznalošću dok je uzduž i poprijeko prolazio okolinom svog rodnog kraja. Alois Martinek, komandant 1. bataljona Pješadijske regimente broj 91. načuo je priču o Elezu i zatražio od komandanta zaštitnog korpusa da mu iziđe u susret dajući dozvolu da iskoristi dječaka kao vodiča preko Save. Elez je pošao sa njima, proveo ih kroz malo znane krajeve i doveo ih do voza na koji se, neprimijećen i vješto pritajen, ukrcao sa bataljonom i pošao put italijanskog fronta.

U krvavim bitkama što su se zametnule na Soči, Mrzlom vrhu i Krnu, njegove su nejake ručice uz velike napore držale tešku i golemu pušku, činilo se, dugačku jednako njegovoj visini, što je među njegovim daleko snažnijim sudruzima Bošnjacima izazivalo divljenje i ponos. "Pa on je samo dječak!", ostajali su u čudu gledajući Eleza kako bespogovorno izvršava naređenja. U vrijeme bitke na Mrzlom vrhu, gdje su Bošnjaci zauzeli jedan strateški vrlo značajan italijanski položaj, Elez je nekim čudom u zarobljeništvo stavio trojicu italijanskih bjegunaca. "Naš Elez je zarobio tri Talijana!", hitro se kroz bataljon pronijela vijest o junačkom podvigu najmlađeg borca među njima. Već sljedećeg jutra, izveden je pred postrojenu vojsku i komandant mu je ukazao veliku čast unaprijedivši ga u najmlađeg korporala cijele K. Armije. "Eh, kad bi mogao da me vidiš, brate moj!", prisjećajući se Mehmedalije sjetno je u sebi govorio Elez. Imao je svega 14 godina.

Sudbina

A onda, na Mrzlom vrhu u Alpama, u razmjeni vatre Elez je preživio teško ranjavanje. Sa fronta je poslan na liječenje u Beč. Rastanak od svojih saboraca je bio dirljiv i veličanstven. Prije nego je pošao put carske prijestolnice s Elezom se, pred cijelom postrojenom jedinicom, oprostio i komandant Alojz Martinek. Iz svoga džepa izvadio je sat, spustio ga u dječakove ruke i sklopio mu dlanove rekavši: "Mom hrabrom sinu, za uspomenu!". U vojnoj bolnici u Beču već je imao prve posjetioce. Prva koja mu je zaželjela brzo ozdravljenje bila je gospođa Martinek, a poslije nje i nadvojvotkinja Isabella koja je na sebe preuzela brigu o njegovom daljem školovanju. Kako je bila svjesna činjenice da je Elez dijete iz muslimanske porodice, omogućila je da pri kasarni u Badenu završi odgovarajuću vjersku poduku kod jednog imama. U Biljeljinu je kroz nekoliko dana stigao telegram potpisan imenom Njene visosti Isabelle.

Piše Elezovoj majci da je njen sin živ i zdrav, da se nalazi u dobrim rukama i da se ne brine. Ništa mu faliti ne smije! U Badenu ga posjećuje i komandant Martinek. Na prsa mu, pored silnog ordenja, postavlja srebreni medaljon za hrabrost. Gleda malog heroja i daje mu komandni pozdrav. A kad je iz bolničke postelje izišao zdrav i konačno stao na svoje noge, prvo što mu naumpade bi da se vrati na front i pritekne u pomoć svojim saborcima. Isabella mu ne dozvoli, opremi ga i posla u dvorac Wielburg. Tamo ga pod svoje uze porodica Ernsthaler i upisa ga na kadetsku školu u Bratislavi. Nadvojvotkinja mu je udovoljila želji i nakon liječenja mu obezbijedila putovanje i posjetu porodici u Bijeljini. Išao je u pratnji oficira Hajdića, svog zemljaka, a svečano je dočekan u Brčkom gdje mu je u susret izišao gradonačelnik Kučukalić. Od Brčkog do Bijeljine prevezao se luksuznom kočijom. Kroz bijeljinske ulice i sokake mahao mu i pozdrave slao narod. "Eno našeg heroja!", odjekivalo je niz ulice. Sa porodicom i prijateljima proveo je petnaest dana, a onda se vratio u Beč.

Između dva rata, pomognut od nadvojvotkinje Isabelle sa 5.000 forinti, sa bratom Osmanom u Bijeljini pokreće firmu. Bosnu trajno napušta nakon Drugog svjetskog rata i ide u Siriju gdje pravi veliku vojnu karijeru. Umro je devedesetih godina prošlog stoljeća, daleko od svoje Bosne, u Damasku. Bio je to kraj jednog burnog, nadasve teškog, ali inspirativnog životnog puta i konac jedne nesvakidašnje i divljenja vrijedne sudbine. Dječaka Eleza, vojnika, malog junaka velikog fronta!

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/el ... kog-fronta
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#47 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by cyprus »

seldzuk wrote:Prije sahatak naumpade mi jedno pitanje iz neke od oblasti historije, ili čega već... :-D
Bošnjaci u 1. svjetskom ratu i 2. svjetskom ratu su se ponašali totalno drugačije, a raspon između '18. i '41. je samo 23 godine. U 1. su ginuli k'o ludi za ćesara i K. und K. monarhiju, onaj mladi oficir našima napisao knjigu Bosniaken kommen. U tome su naravno bili i bh. Srbi i Hrvati ništa manje nego mi.
Za razliku od toga u 2. su Bošnjaci jako zbunjeni, neodlučni, na svim mogućim stranama... ili nešto čekaju, ili su previše odlučni za neke totalno tuđe ciljeve (ovo se ipak odnosi na manji broj).
Šta je to što je presudni razlog ovolike razlike u ponašanju našeg naroda u dva velika rata između kojih je samo 23 godine razmaka? Interesantna pojava. Ne znam je li neko od historičara pravio neku komparaciju.
Imam neke teorije, ali hajde da započnemo diskusiju...
Pa razlog je jednostavan - priroda ta dva rata se razlikovala... U Prvom svjetskom ratu su ratovale države protiv država, a stanovništvo jedne države je bilo gotovo homogeno u pogledu učešća u ratu na strani te države, bez obzira na unutrašnje heterogenosti... Pojedinac tu jednostavno nije imao šta da bira... Država ti da pušku, gurne na front i ne pita te ništa... A nema opcije da pobjegneš u šumu i budeš gerilac...

U Drugom svjetskom ratu su se sukobljavale ideologije, politike i vizije, i pred pojedincem je stajalo više opcija... I nije da su samo Bošnjaci tu ostali zbunjeni... I ostalih naroda je bilo na raznoraznim stranama...
Last edited by cyprus on 19/02/2018 15:59, edited 1 time in total.
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#48 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Spartan17 »

Sinoć bio nastavak treća epizoda, evo ima i video postavljen :bih:

http://balkans.aljazeera.net/video/fron ... -3-epizoda
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#49 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by madner »

Veliki broj Bosnjaka je zarobljen u Aprilskom ratu, neki i proveli rat na radu u Njemackoj tako.
Da nije bio Blitzkrieg, ginulo bi se dakle i za kralja.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#50 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Woody »

Ovako su Bošnjaci išli u Tursku i branili Čanakale!
April 16, 2016

Turski premijer Ahmet Davutoglu je na obilježavanju 100. godišnjice bitke na Çanakkaleu (Gallipoli) poručio da svi narodi u nekim periodima svoje historije budu pred velikim iskušenjima i da oni, poput turskog naroda, koji ne pokleknu i opstanu u tim teškim trenucima svoju historiju pišu zlatnim slovima, dok oni koji to ne uspiju budu izbrisani iz historije.

Na stadionu „18. mart“ održana je ceremonija obilježavanja Dana sjećanja na šehide Çanakkalea i Dana pobjede u tom najkrvavijem boju Prvog svjetskog rata i ratovanja uopće, a okupljenima se obratio i premijer Republike Turske Davutoglu, koji je istakao da su heroji iz Turske, sa Balkana, iz Azije, Evrope, Kavkaza, Bliskog istoka i drugih regija, predvođeni Mustafom Kemalom Ataturkom promijenili sudbinu naroda i na toj svetoj zemlji zasijali sjeme Republike Turske.

Ističući da je jedna od najvažnijih karakteristika tog krvavog perioda bilo nacionalno jedinstvo i bratstvo, Davutoglu je kazao da je je ostavšita tih heroja sveto naslijeđe današnjih savremenika i da će današnji turski narod zastavu Turske nositi do najviših ciljeva.

„Ovdje, pred hrabrim šehidima još jednom dajemo riječ da ćemo nastaviti nositi jedinstvo i bratstvo koje su nam ostavili u emanet. Njihovi unuci danas zajedno koračaju u bolju budućnost.

Zbog šehidske ostavštine nećemo dozvoliti da uspiju oni koji rade na podjelama.

Sjećanje na šehide Çanakkalea živo je i na Balkanu, Bliskom istoku, Kavkazu, Sjevernoj Africi i drugim regijama.

Odete li danas u Prizren, Skoplje ili Sarajevo, naći ćete mnoge koji kažu da su im djedovi ratovali na Çanakkaleu“, kazao je Davutoglu.

Turski premijer je naglasio da današnja Republika Turska dijeli sudbinu i brine o svojim bratskim narodima Sirijcima, Palestincima, Kosovarima, Bošnjacima i drugima, čiji su se hrabri djedovi borili i živote položili za odbranu Istanbula.

Davutoglu je dalje kazao da je bitka na Çanakkaleu pokazala da nema nepobjedivih vojski i da niti jedna sila nije jača od vjere u Boga, duhovne snage i ponosa.

„Sve dok budemo disali, zlikovci neće moći mirno spavati.

Kako god ste vi bili duhovna podrška tadašnjih ugroženih naroda, tako mi danas otvaramo zagrljaj svima njima kada im je potrebno utočište, baš kako smo zagrlili više od dva miliona izbjeglica iz Sirije i kako smo grlili izbjeglice iz Bosne i Hercegovine, Kosova ili Halepčea“, kazao je Davutoglu.

Ističući da je Republika Turska izgrađena na kostima šehida koji su svoje živote dali u odbrani tih prostora od 1911. do 1923. godine, Davutoglu je kazao da je danas to jaka država koja nema duga prema MMF-u, brine o svim ugroženima i koja ima plan da do 2023. godine postane jedna od deset ekonomski najrazvijenijih država svijeta.

(Anadolu Agency)
Image
Ispraćaj i postrojavanje đurumlija (dobrovoljaca) u bitku na Çanakkale u Novom Pazaru

Image
Postrojavanje Bošnjaka pred bitku

Image
16.000 Bošnjaka je učestvolvalo u bici
Post Reply