Bošnjaci u WW1 i WW2?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#76 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by blecak »

Bosniaken als Trainkutscher, 1915

Image
Image

Bošnjaci kao vozači (teretnih zaprežnih) kola
Last edited by blecak on 22/04/2018 10:31, edited 1 time in total.
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#77 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by blecak »

Straßenbau im Karstgebiet,l 1915

Bosniaken bei der Arbeit im Karstgebiet bei Opatje Selo (=Oppacchiasella), Slowenien

Image

Na pripremi tucanika za puteve (ili željeznicu)
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#78 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by blecak »

Vježbanje rukovanja mitraljezom (strojnicom), 1917

Image

Poziranje

Image


U pokretu

Image
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#79 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by bulevarmostar »

Da li neko zna mozda koji bosnjak je bio najvisi po cinu u Austro-Ugarskoj vojsci?
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#80 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by shake69 »

bulevarmostar wrote:Da li neko zna mozda koji bosnjak je bio najvisi po cinu u Austro-Ugarskoj vojsci?
Koliko znam Husejn Biscevic i Muhamed Hadziefendic su ostvarili ponajvece oficirske cinove a ima jos jedan pored njih, moram pronaci.
Edit:Treci je Mulo Ibruljevic, podpukovnik vojske Austro-Ugarske!
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#81 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Ramzess Veliki »

Moj rahmetli dedo je sluzio u Vermahtu, mobilisan I poslan na ruski front. Prezivio, I do smrti dobivao njemacku penziju.
Drugi dedo bio u partizanima, bio borcina I po, tamo negdje 68-me bio lajav I prigovori sto se drzavne vile daju pojedinim rukovodiocima da u njima uzivaju I da se kao komunisti nisu borili za takvo nesto nego za jednakost, zaglavio zatvora I ostao bez posla. :roll:
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#82 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by addem »

Ramzess Veliki wrote:Moj rahmetli dedo je sluzio u Vermahtu, mobilisan I poslan na ruski front. Prezivio, I do smrti dobivao njemacku penziju.
Drugi dedo bio u partizanima, bio borcina I po, tamo negdje 68-me bio lajav I prigovori sto se drzavne vile daju pojedinim rukovodiocima da u njima uzivaju I da se kao komunisti nisu borili za takvo nesto nego za jednakost, zaglavio zatvora I ostao bez posla. :roll:
Sto ce reci bolje proso dedo koji se borio na strani Svaba. :P
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#83 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Sanjarko »

Moji su bili i tamo i vamo. Silom ih regrutovali kao mladice pa prebjegli.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#84 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by klosar pravi »

Šta nam je okupacija osmanlija uradila.. :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#85 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by madner »

Ramzess Veliki wrote:Moj rahmetli dedo je sluzio u Vermahtu, mobilisan I poslan na ruski front. Prezivio, I do smrti dobivao njemacku penziju.
Drugi dedo bio u partizanima, bio borcina I po, tamo negdje 68-me bio lajav I prigovori sto se drzavne vile daju pojedinim rukovodiocima da u njima uzivaju I da se kao komunisti nisu borili za takvo nesto nego za jednakost, zaglavio zatvora I ostao bez posla. :roll:
Koja je to jedinica Wehrmachta bila? :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#86 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Ramzess Veliki »

madner wrote:
Ramzess Veliki wrote:Moj rahmetli dedo je sluzio u Vermahtu, mobilisan I poslan na ruski front. Prezivio, I do smrti dobivao njemacku penziju.
Drugi dedo bio u partizanima, bio borcina I po, tamo negdje 68-me bio lajav I prigovori sto se drzavne vile daju pojedinim rukovodiocima da u njima uzivaju I da se kao komunisti nisu borili za takvo nesto nego za jednakost, zaglavio zatvora I ostao bez posla. :roll:
Koja je to jedinica Wehrmachta bila? :D
E to ne znam. dedo je odavno preselio, samo mi je jednom pricao kako su ih rusi rastavili granatama, da su se posmrzavali I da su mnogim iz njegove jedinice amputirali prste na nogama. Ovaj sto je bio u partizanima je hairli zdrav i ziv jos uvijek.
Rahmetli dedo je imao jednu sliku u uniformi Vermahta. I bolje je prosao od dede partizana. :lol:
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#87 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by bulevarmostar »

Ramzess Veliki wrote:
madner wrote:
Ramzess Veliki wrote:Moj rahmetli dedo je sluzio u Vermahtu, mobilisan I poslan na ruski front. Prezivio, I do smrti dobivao njemacku penziju.
Drugi dedo bio u partizanima, bio borcina I po, tamo negdje 68-me bio lajav I prigovori sto se drzavne vile daju pojedinim rukovodiocima da u njima uzivaju I da se kao komunisti nisu borili za takvo nesto nego za jednakost, zaglavio zatvora I ostao bez posla. :roll:
Koja je to jedinica Wehrmachta bila? :D
E to ne znam. dedo je odavno preselio, samo mi je jednom pricao kako su ih rusi rastavili granatama, da su se posmrzavali I da su mnogim iz njegove jedinice amputirali prste na nogama. Ovaj sto je bio u partizanima je hairli zdrav i ziv jos uvijek.
Rahmetli dedo je imao jednu sliku u uniformi Vermahta. I bolje je prosao od dede partizana. :lol:
Moguce da se radilo o 369 ojacanoj pukovaniji koja je bila sluzbeno bila u Vermahtu. Wikipedia kaze da je trecina sastava bila Bosnjaci.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#88 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by jefff »

World War One: Germany is different and mostly forgets

https://www.bbc.com/news/uk-wales-28079136
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#89 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Spartan17 »

Ajd kad već pričamo o tome gdje je bio čiji dedo, da i ja napišem nešto za moje :D Jedan pra pradjed je bio vojnik Austrougarske vojske, na Solunskom frontu je ostao bez noge, nakon 3 godine odsustva došao je kući okolina Tuzle, do smrti je imao austrijsku vojnu penziju i višestruko je odlikovan bio. S druge strane pradjed u Drugom svjetskom ratu je kako izbjeglica iz Istočne Bosne protjeran zajedno sa porodicom, njegovog brata su mobilisali partizani, a on se 1944 godine usljed velike gladi i nestašice prijavio u njemačku vojsku, 13. SS Handžar diviziju, dakle ne iz bilo kakvih ideoloških uvjerenja, nego čisto da se preživi, jer su Švabe bogato nagrađivale takve uniformama, hranom i novcem, preživio je rat, bio na obuci u Zemunu, u okolini Malog Zvornika je lakše ranjen u nogu, na Majevici ga je našao rođeni brat, SS uniformu su spalili, našli mu civilno odjelo i spasio se tako što se prijavio u jedinice jugoslovenske vojske, 1945. je bio prva generacija regruta u zvaničnoj armiji, ali su ih bacili na Romaniju, kako je nena pričala da "love zaostale četničke bande", preživio je i to, zaposlio se u Željeznici, odatle otišao u penziju, sa nanom izrodio desetoro djece, da bi ponovo u zadnjem ratu proživio golgotu bježanja iz Istočne Bosne, kroz dvije godine u Goraždu i na kraju je završio kod sinova u Sarajevu, brat je naravno preživio, kao partizan imao sve beneficije u bivšoj državi, a i brata je uspio zaštiti od bilo kakve odgovornosti i preispitivanja prošlosti. Što je zanimljivo, kuća u Istočnoj Bosni je potpuno uništena u Prvom, Drugom i ovom zadnjem ratu, svaki put je bila obnavljana, pa i sada, sva moja rodbina se potrudila, a ima nas od Sarajeva, Tuzle, Gračanice, do Turske i Holandije, da ponovo obnovimo tu kuću i tamo se preko ljeta svi okupimo, ja tu kuću zovem inat kuća, kao ona u Sarajevu, samo ova je obnavljana iz malo drugačijeg inata. I ima još jedan djed, koji je bio pisar Ibrahima Pjanića, zapovjednika XV ustaške bojne u Gračanici, on je 1945. kako kaže druga nena "odstupio", zadnji put je viđen u okolini Dravograda, ostalo se sve samo kaže. Ako nekoga zanima, znam za svaku ovu priču mnoštvo detalja, ovo je onako ugrubo :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#90 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by madner »

Dedo kontras, saveznici izdaju Svabe, on prelazi. :D
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#91 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Spartan17 »

madner wrote:Dedo kontras, saveznici izdaju Svabe, on prelazi. :D
Ponesen ovom pričom iz porodice, bavio sam se još za vrijeme gimnazije, a kasnije i studija ovim temama i moj neki generalni zaključak je ono da bilo kakav vid ideologije u to doba niko nije shvatao, to je bila jedna nepismena, gladna masa, zbunjena po pitanju identiteta i pripadnosti bilo kojem kolektivitetu. Svi oni su na svim stranama bili samo topovsko meso, nestali su zarad nekih viših interesa, velikodržavnih pojekata. Bilo kakvo pripisivanje krivice je bespredmetno, jer je većina bila prisilno u tome, što mobilizacijom, što iz egzistencijalnih razloga, iz današnje perspektive su bili negativci, a čisto sumnjam da je bilo ko u to doba bilo šta radio u tim formacijama, osim pukog preživljavanja i borbe za egzistenciju. Sa sociološkog aspekta to je kao i svaki rat, bilo jako konfuzno vrijeme, biću slobodan da kažem da su se pojedinci samo našli na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme :-)
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#92 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by madner »

Spartan17 wrote:
madner wrote:Dedo kontras, saveznici izdaju Svabe, on prelazi. :D
Ponesen ovom pričom iz porodice, bavio sam se još za vrijeme gimnazije, a kasnije i studija ovim temama i moj neki generalni zaključak je ono da bilo kakav vid ideologije u to doba niko nije shvatao, to je bila jedna nepismena, gladna masa, zbunjena po pitanju identiteta i pripadnosti bilo kojem kolektivitetu. Svi oni su na svim stranama bili samo topovsko meso, nestali su zarad nekih viših interesa, velikodržavnih pojekata. Bilo kakvo pripisivanje krivice je bespredmetno, jer je većina bila prisilno u tome, što mobilizacijom, što iz egzistencijalnih razloga, iz današnje perspektive su bili negativci, a čisto sumnjam da je bilo ko u to doba bilo šta radio u tim formacijama, osim pukog preživljavanja i borbe za egzistenciju. Sa sociološkog aspekta to je kao i svaki rat, bilo jako konfuzno vrijeme, biću slobodan da kažem da su se pojedinci samo našli na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme :-)
Mislim da podcjenjujes ljude i padas na neku pricu koja je njima komotna. To je kao sto danas kada slusas ljude iz VRS rekao bi svi su bili kuhari i logisticari od 92 do 95, jednom vidili protivnika i to mu dobacili hrane za cigare. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#93 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Sanjarko »

Nepodcjenjuje. Moj dido je bio nepismen. Deda polupismen ko i ja. Vecina tada je bila takva.
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#94 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Spartan17 »

madner wrote:
Spartan17 wrote:
madner wrote:Dedo kontras, saveznici izdaju Svabe, on prelazi. :D
Ponesen ovom pričom iz porodice, bavio sam se još za vrijeme gimnazije, a kasnije i studija ovim temama i moj neki generalni zaključak je ono da bilo kakav vid ideologije u to doba niko nije shvatao, to je bila jedna nepismena, gladna masa, zbunjena po pitanju identiteta i pripadnosti bilo kojem kolektivitetu. Svi oni su na svim stranama bili samo topovsko meso, nestali su zarad nekih viših interesa, velikodržavnih pojekata. Bilo kakvo pripisivanje krivice je bespredmetno, jer je većina bila prisilno u tome, što mobilizacijom, što iz egzistencijalnih razloga, iz današnje perspektive su bili negativci, a čisto sumnjam da je bilo ko u to doba bilo šta radio u tim formacijama, osim pukog preživljavanja i borbe za egzistenciju. Sa sociološkog aspekta to je kao i svaki rat, bilo jako konfuzno vrijeme, biću slobodan da kažem da su se pojedinci samo našli na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme :-)
Mislim da podcjenjujes ljude i padas na neku pricu koja je njima komotna. To je kao sto danas kada slusas ljude iz VRS rekao bi svi su bili kuhari i logisticari od 92 do 95, jednom vidili protivnika i to mu dobacili hrane za cigare. :D
Ne znam možda si i upravu, ovo sa zadnjim ratom je posebna priča, ta ideologija je 50 godina njegovana u kući i kada je izašla iz kuće oslobođena je mržnja neviđenih razmjera, čiji je rezultat genocid. Ovi su fakat bili nepismeni, bar u političkom smislu, govorim o ovim ljudima iz moje porodice, samo je ovaj dedo što je odstupio znao pisati, ovo ostalo je sve bilo bukvalno bez elementarne pismenosti, e sad kakvi su vojnici bili o tome možemo pričati, ovaj dedo što je bio esesovac pričao je da je vidio nakon borbi na Majevici polja puna mrtvih partizana, da su ginuli kao ludi i da je stalno razmišljao da mu je brat tamo sa njima. Kuhari sigurno nisu bili, ali nisu bili ni koljači, bar po priči, e sad, ko će ga znati ... :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#95 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Sanjarko »

Moj rahmetli deda sa svojim suborcima spasio Americkog pilota po prici tada kada mi je pricao.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#96 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by madner »

Ne znam zasto mislis da je kolicina mrznje u ovom ratu bila veca od 41-45. Po mnogo cemu je bilo puno gore tada, samo je svijest mozda bila niza.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#97 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Sanjarko »

madner wrote:Ne znam zasto mislis da je kolicina mrznje u ovom ratu bila veca od 41-45. Po mnogo cemu je bilo puno gore tada, samo je svijest mozda bila niza.
Moguce. Ali bili su prilicno nepismeni.
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#98 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by Spartan17 »

madner wrote:Ne znam zasto mislis da je kolicina mrznje u ovom ratu bila veca od 41-45. Po mnogo cemu je bilo puno gore tada, samo je svijest mozda bila niza.
Možda se nisam dobro izrazio, količina mržnje je bila približna, samo u ovom zadnjem ratu je više nekako sistematski korištena, kanalisana je tamo gdje ostavlja najpogubnije posljedice, a rezultati su evidentni, nažalost, pa da ne idemo u off.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#99 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by madner »

Spartan17 wrote:
madner wrote:Ne znam zasto mislis da je kolicina mrznje u ovom ratu bila veca od 41-45. Po mnogo cemu je bilo puno gore tada, samo je svijest mozda bila niza.
Možda se nisam dobro izrazio, količina mržnje je bila približna, samo u ovom zadnjem ratu je više nekako sistematski korištena, kanalisana je tamo gdje ostavlja najpogubnije posljedice, a rezultati su evidentni, nažalost, pa da ne idemo u off.
Ne pratim.
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#100 Re: Bošnjaci u WW1 i WW2?

Post by RunnerX »

Post Reply