Bosnjaci u Njegosevim stihovima

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

BosanaC100/100
Posts: 69
Joined: 06/04/2009 16:50

#76 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by BosanaC100/100 »

A ti ces postati covjek tek onda kad prestanes da govoris drugima sta su, pogledas u ogledalo i shvatis sta si ti!!!
Ne mogu ti ja govorit sta si, kao sto ni ti ne mozes meni da govoris!!!
Ja sam Bosanac! Uvijek sam bio Bosanac! Nikad nisam bio Srbin! Nikad necu biti Srbin!
Sta si ti? Sta si bio? sta ces biti? To je tvoja licna stvar i iskreno me uopste ne interesuje, niti ce kad da me interesuje!
Postovanje!!!!!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#77 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by mostarac »

kako god ovdje se isplati doci, svidjao vam se vladika ili ne svidjao, a onda u Njeguse svratit po prsut i kajmak :D

Image
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#78 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Bosanac sa dna kace »

hrabren miloradovic wrote:
sen555 wrote:[



Ja govorim o ovome: "Bez muke se pjesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! Junaštvo je car zla svakojega, a i piće najslađe duševno, kojijem se pjane pokoljenja. Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi! Vječna zublja, vječne pomrčine nit dogori niti svjetlost gubi." Tzv. kult srpskog junaštva koji živi i danas, očito je. Naravno, nisu svi Srbi odgajani na ovakvom principu, kao što se kaže, u svakom žitu ima kukolja. Srbi kolektivno u svoju svijest treba da ugrade činjenicu da nisu svi muslimani Turci, da Bošnjaci nisu Turci...
Ti stihovi koje si naveo su opšte vrednosti za svakoga ko voli slobodu , pa eto i za Srbe!

Jedno je zloupotreba toga , a drugo poštovanje dela koje pripada romantizmu 19.veka u svrsi oslobođenja.
Nisu svi Srbi odgajani da bukvalno i retrogradno shvataju tako što , ali da ih ima?! ima ih!!

Što se tiče kolektivnog ugrađivanja bilo čega u svest , to malo teže ide kod svih , a ne kod Srba samo!
Kao što Srbi oduvek znaju da Muslimani(Bošnjaci) nisu Turci , tako i Bošnjaci znaju da nisu nikakva nacionalna posebnost već najobičniji čisti sunarodnici Srba , ma kako god sebe nazvali!

E sad ti to ugradi kolektivno ako možeš!
ma ja ba, odkako su srbi pali s neba prije ameba nema druge nacije sem njih, Albanci i ostali su stvorenja sa repovima :oops:
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#79 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

Bosanac sa dna face@

..ma ja ba, odkako su srbi pali s neba prije ameba nema druge nacije sem njih, Albanci i ostali su stvorenja sa repovima
Dobro , šta razlikuje suštinski Srbe i Bošnjake osim naziva??

p.s
Mislim da će ti odgovor biti na tragu "Ako je pojeo onda je muško! , ako je pojela onda je žensko!"!!
sen555
Posts: 70
Joined: 10/03/2009 18:42

#80 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by sen555 »

hrabren miloradovic wrote:
Bosanac sa dna face@

..ma ja ba, odkako su srbi pali s neba prije ameba nema druge nacije sem njih, Albanci i ostali su stvorenja sa repovima
Dobro , šta razlikuje suštinski Srbe i Bošnjake osim naziva??

p.s
Mislim da će ti odgovor biti na tragu "Ako je pojeo onda je muško! , ako je pojela onda je žensko!"!!
Suštinski, sve!
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#81 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

sen555 wrote:
hrabren miloradovic wrote:
Bosanac sa dna face@

..ma ja ba, odkako su srbi pali s neba prije ameba nema druge nacije sem njih, Albanci i ostali su stvorenja sa repovima
Dobro , šta razlikuje suštinski Srbe i Bošnjake osim naziva??

p.s
Mislim da će ti odgovor biti na tragu "Ako je pojeo onda je muško! , ako je pojela onda je žensko!"!!
Suštinski, sve!
Pa kao što rekoh , na tragu ovog pod p.s!!
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#82 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Orbini »

hrabren miloradovic wrote:
sen555 wrote:[



Ja govorim o ovome: "Bez muke se pjesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! Junaštvo je car zla svakojega, a i piće najslađe duševno, kojijem se pjane pokoljenja. Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi! Vječna zublja, vječne pomrčine nit dogori niti svjetlost gubi." Tzv. kult srpskog junaštva koji živi i danas, očito je. Naravno, nisu svi Srbi odgajani na ovakvom principu, kao što se kaže, u svakom žitu ima kukolja. Srbi kolektivno u svoju svijest treba da ugrade činjenicu da nisu svi muslimani Turci, da Bošnjaci nisu Turci...
Ti stihovi koje si naveo su opšte vrednosti za svakoga ko voli slobodu , pa eto i za Srbe!

Jedno je zloupotreba toga , a drugo poštovanje dela koje pripada romantizmu 19.veka u svrsi oslobođenja.
Nisu svi Srbi odgajani da bukvalno i retrogradno shvataju tako što , ali da ih ima?! ima ih!!

Što se tiče kolektivnog ugrađivanja bilo čega u svest , to malo teže ide kod svih , a ne kod Srba samo!
Kao što Srbi oduvek znaju da Muslimani(Bošnjaci) nisu Turci , tako i Bošnjaci znaju da nisu nikakva nacionalna posebnost već najobičniji čisti sunarodnici Srba , ma kako god sebe nazvali!

E sad ti to ugradi kolektivno ako možeš!
Ja znam za druge stihove koji su manifest srpskog nacionalizma. Oni gdje se slavi ubijanje ljudi, paljenje djamija, mrzi islam, otima imovina,.. i tu je Njegos bez premca. Pa po ukusu, neko svrsava na to a neko na poeziju/epiku o ljubavi.

A sto se tice toga "kako Bosnjaci znaju da su Srbi" :D zamolio bih te da navedes izvore o tome. Nemoj samo Kustu i jos par koje mozes izbrojati na prste. Izvoli mi podastri kada su to Bosnjani i Bosnjaci za Osmanlija se poistovjecivali sa Srbima. Osim ako nije u pitanju vjerovanje, potreba da se u nesto vjeruje. Ono sto je interesantno u tom srpskoj mitomaniji je ta mentalna projekcija. Dakle vjeruju u mitove, ali takodjer misle da i drugi u to vjeruju samo ne zele priznati. Sto je na ovoj planeti kao takav standard, trend,.. ne spada u ideologiju, nauku,... - vec je vise bolest, kompleksi,... Nego, ovo je podforum Historija, pa ocekujem koliko-toliko pokrice izvorima, valjanu historijsku analizu, intelektualno postenje i osnovnu logiku. Ulicne price rekla-kazala, mozemo na podforumu "bez cenzure".

Otvori topic na temu "bivsi Srbi", odrodjeni Srbi,.. kako god, pa da vidumo koliko si jak i potkovan u tome. Ali nabacivati te mitomanske gluposti onako usput je trolanje teme. Koga briga ovdje na temi o Bosnjacima za vrijeme Njegosa, sta ti mislis o etnogenezi i koliko ti poznajes osjecaje Bosnjaka kroz historiju do danas? Svasta.

Kad smo vec kod Njegosa - mozda nije za ove teme, ali ocigledno je bio homoseksualac. Ne navodim to kao nesto negativno, to je privatna necija stvar. Ali u to vrijeme je vodio ocito dvostruki zivot, i mrznja mu sigurno ima neku unutrasnji poriv, unutrasnju borbu koja se ispoljila kroz islamofobiju i fasizam.

Njegos - samac, neozenjen, nije nikad zapisano niti navedeno da je ikada bio sa nekom zenom. Nikada ili rjetko je pisao o zenama, o ljubavi. Toliki obiman materijal gdje pise samo o muskima, snazi misica, junacima, slavi muskarcima, - pomalo cudno da nijedna zena, nije zauzela bar jedan tom, ili opcenito ljubav. Umire od sifilisa. Odudara svojim stilom, tonom, i objektom,.. od vecine pisaca,pjesnika,.... uopste nema osjecaj morala, porodice kao hriscanske svetinje, .... frajer je bio peder, jasno kao dan.
eddina
Posts: 41
Joined: 13/09/2008 18:10

#83 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by eddina »

Orbini wrote:
Ja znam za druge stihove koji su manifest srpskog nacionalizma. Oni gdje se slavi ubijanje ljudi, paljenje djamija, mrzi islam, otima imovina,.. i tu je Njegos bez premca. Pa po ukusu, neko svrsava na to a neko na poeziju/epiku o ljubavi.

A sto se tice toga "kako Bosnjaci znaju da su Srbi" :D zamolio bih te da navedes izvore o tome. Nemoj samo Kustu i jos par koje mozes izbrojati na prste. Izvoli mi podastri kada su to Bosnjani i Bosnjaci za Osmanlija se poistovjecivali sa Srbima. Osim ako nije u pitanju vjerovanje, potreba da se u nesto vjeruje. Ono sto je interesantno u tom srpskoj mitomaniji je ta mentalna projekcija. Dakle vjeruju u mitove, ali takodjer misle da i drugi u to vjeruju samo ne zele priznati. Sto je na ovoj planeti kao takav standard, trend,.. ne spada u ideologiju, nauku,... - vec je vise bolest, kompleksi,... Nego, ovo je podforum Historija, pa ocekujem koliko-toliko pokrice izvorima, valjanu historijsku analizu, intelektualno postenje i osnovnu logiku. Ulicne price rekla-kazala, mozemo na podforumu "bez cenzure".

Otvori topic na temu "bivsi Srbi", odrodjeni Srbi,.. kako god, pa da vidumo koliko si jak i potkovan u tome. Ali nabacivati te mitomanske gluposti onako usput je trolanje teme. Koga briga ovdje na temi o Bosnjacima za vrijeme Njegosa, sta ti mislis o etnogenezi i koliko ti poznajes osjecaje Bosnjaka kroz historiju do danas? Svasta.

Kad smo vec kod Njegosa - mozda nije za ove teme, ali ocigledno je bio homoseksualac. Ne navodim to kao nesto negativno, to je privatna necija stvar. Ali u to vrijeme je vodio ocito dvostruki zivot, i mrznja mu sigurno ima neku unutrasnji poriv, unutrasnju borbu koja se ispoljila kroz islamofobiju i fasizam.

Njegos - samac, neozenjen, nije nikad zapisano niti navedeno da je ikada bio sa nekom zenom. Nikada ili rjetko je pisao o zenama, o ljubavi. Toliki obiman materijal gdje pise samo o muskima, snazi misica, junacima, slavi muskarcima, - pomalo cudno da nijedna zena, nije zauzela bar jedan tom, ili opcenito ljubav. Umire od sifilisa. Odudara svojim stilom, tonom, i objektom,.. od vecine pisaca,pjesnika,.... uopste nema osjecaj morala, porodice kao hriscanske svetinje, .... frajer je bio peder, jasno kao dan..
Pogodio si - i nije za ove teme, trebao si otvori novu temu "NJegosh - PEDER".

Na toj drugoj temi bi valjda dobio odgovor da je bio vladika pa se nije mogao zheniti. Shto u svakom sluchaju nije opravdanje, za to shto je bio peder. :)
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#84 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

Orbini wrote: Ja znam za druge stihove koji su manifest srpskog nacionalizma. Oni gdje se slavi ubijanje ljudi, paljenje djamija, mrzi islam, otima imovina,.. i tu je Njegos bez premca. Pa po ukusu, neko svrsava na to a neko na poeziju/epiku o ljubavi.

A sto se tice toga "kako Bosnjaci znaju da su Srbi" :D zamolio bih te da navedes izvore o tome. Nemoj samo Kustu i jos par koje mozes izbrojati na prste. Izvoli mi podastri kada su to Bosnjani i Bosnjaci za Osmanlija se poistovjecivali sa Srbima. Osim ako nije u pitanju vjerovanje, potreba da se u nesto vjeruje. Ono sto je interesantno u tom srpskoj mitomaniji je ta mentalna projekcija. Dakle vjeruju u mitove, ali takodjer misle da i drugi u to vjeruju samo ne zele priznati. Sto je na ovoj planeti kao takav standard, trend,.. ne spada u ideologiju, nauku,... - vec je vise bolest, kompleksi,... Nego, ovo je podforum Historija, pa ocekujem koliko-toliko pokrice izvorima, valjanu historijsku analizu, intelektualno postenje i osnovnu logiku. Ulicne price rekla-kazala, mozemo na podforumu "bez cenzure".

Otvori topic na temu "bivsi Srbi", odrodjeni Srbi,.. kako god, pa da vidumo koliko si jak i potkovan u tome. Ali nabacivati te mitomanske gluposti onako usput je trolanje teme. Koga briga ovdje na temi o Bosnjacima za vrijeme Njegosa, sta ti mislis o etnogenezi i koliko ti poznajes osjecaje Bosnjaka kroz historiju do danas? Svasta.

Kad smo vec kod Njegosa - mozda nije za ove teme, ali ocigledno je bio homoseksualac. Ne navodim to kao nesto negativno, to je privatna necija stvar. Ali u to vrijeme je vodio ocito dvostruki zivot, i mrznja mu sigurno ima neku unutrasnji poriv, unutrasnju borbu koja se ispoljila kroz islamofobiju i fasizam.

Njegos - samac, neozenjen, nije nikad zapisano niti navedeno da je ikada bio sa nekom zenom. Nikada ili rjetko je pisao o zenama, o ljubavi. Toliki obiman materijal gdje pise samo o muskima, snazi misica, junacima, slavi muskarcima, - pomalo cudno da nijedna zena, nije zauzela bar jedan tom, ili opcenito ljubav. Umire od sifilisa. Odudara svojim stilom, tonom, i objektom,.. od vecine pisaca,pjesnika,.... uopste nema osjecaj morala, porodice kao hriscanske svetinje, .... frajer je bio peder, jasno kao dan.
Wow ali si ga saseko svaka ti čast!

Ja nisam rekao da su Bošnjaci Srbi već da oni znaju da su im Srbi sunarodnici ma kako sebe Bošnjaci nazivali što nije isto!
Naravno , imaju pravo to , što je i potvrđeno sa više naziva ."Turci,Muslimani i krajem 20.veka i Bošnjaci!" , pa sa obzirom na tendenciju menjanja naziva nacije kao gaća , jednog dana se možda zalomi i nazovu se i Srbima , mada teži slučaj!

Gledati na Njegoša sa ove distance je uvreda za mozak , a ti se malo raspitaj o tome razdoblju i zašto je baš on toliko bio "zao" , mora da je zbog toga što je bio peder , jer Monasi sa zavetom neženjenja su pederi sigurno to propisuje i sama crkva , takvi su pravoslavci sigurno!

A uostalom on u svome delu ne pominje u negativnom smislu Bošnjake već Turke iliti poturice , e sad što se ti pronalaziš ja ti tu ne mogu ništa!
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#85 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by stepsky »

Na neciju veliku zalost ta dugo forsirana (i to silom) teorija o poturicama blijedi.
Zasto, jer Turci izvorno nisu muslimani oni su primili islam. A islam je defakto jedino sto veze Bosnjake i Turke ukoliko je to presudno.
Poturcivanjem bi se primio i jezik a i krvno mijesanje sa turcima bi bilo rasprostranjeno sto u Bosni nije bio slucaj.
Prema istrazivanjima genetskih kodova vise su se sa Turcima mijesali Srbi cak ubjedljivo najvise od svih balkanskih naroda.
Po logici poturcivanja Srbi su se povizantili i to realno krajem 12 i pocetkom 13 vijeka i to samo plemstvo. Ostalo je propaganda i manipulacija, jer su Srbi unistili sve hramove koji su postojali na njihovoj teritoriji prije Turaka (ne postoji nijedan ni rimski ni ilirski a ni vizantijski) a najljepsi pravoslavni hramovi datiraju upravo iz perioda turske vladavine.
U doba osvajanja Turaka, svijet na Balkanu je bio svijet u kome je narod zivio u zemunicama odjeven u suknene tkanine a plemstvo handrilo seljake i ceputalo volove sa raznja golim rukama. Turci su tada donijeli sjaj orijenta koji je bio na vrhuncu moci, svijet higijene, nauke, kulture. To sto je nakon 500 godina sve to ishlapilo je prirodan slijed stvari.
Danas je ocigledno da se svi balkanski narodi anglosaksoniziraju i hoce da se poevrope. Nisam vidio niti sreo nijednog balkanca kome to smeta. A onda ce nakon 400 godina opet da se pojavi neki Njegos koji ce da proklilnje sve koji su se poevropili.

I zaista je degutantno prodavati te fiktivne teorije stare sto godina. U vrijeme kad je Njegos pisao svoje stihove pisao je i paradoks. Kako to da u Crnoj Gori koja "nikad nije bila osvojena od Turaka" pa u sred ravnog Cetinja "odza rice".
Njegovi prevazidjeni guslarski stihovi sa pojedinim veoma rijetkim izletima u suptilnije i vise duhovne sfere su jednostavno politicko/religiozna propaganda i mrznja u formi stiha.
Posmatrano u vremenu u kojem je zivio i politickim uslovima toga vremena pravoslavnom stanovnistvu Crne Gore to ima znacenje. Tome treba dodati i izrazeni ruski politicki uticaj i to je to i nista vise.
Njegosu treba cestitati na tadasnjem "best seleru" koji je nepismeni crnogorski narod sigurno citao svaku noc pred spavanje uz svjetlo lojanice. Sta je smisao velicanja tih stihova u ovom vremenu jasno je samo krvolocima. Ko ga voli neg ga cita, a taj bi izgleda jos malo da se izivljava nad bosnjacima ako bude imao prilike.

Da se razumijemo, etnicki Crnogorci su ok. ljudi ko ljudi, gusle su izvorno orijentalnog porijekla a donijeli ih Turci, nosnja crnogorska je orijentalnog porijekla a modifikovana, najbolji guslar Crne Gore i relativno poznat u svjetskim okvirima je bio Avdo Medjedovic iz Bijelog Polja (poznatiji i kao crnogorski Homer), crnogorcima su u znacajnoj mjeri krvno najblizi Albanci (isto pleme a dva naroda, cak se i rodjaci jos uvijek znaju), narodne igre Crnogoraca i Albanaca su veoma slicne a zajedno su jako slicne narodnim igrama srednje azije odakle vode porijeklo i t.d.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#86 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Orbini »

hrabren miloradovic wrote:
Wow ali si ga saseko svaka ti čast!

Ja nisam rekao da su Bošnjaci Srbi već da oni znaju da su im Srbi sunarodnici ma kako sebe Bošnjaci nazivali što nije isto!
Naravno , imaju pravo to , što je i potvrđeno sa više naziva ."Turci,Muslimani i krajem 20.veka i Bošnjaci!" , pa sa obzirom na tendenciju menjanja naziva nacije kao gaća , jednog dana se možda zalomi i nazovu se i Srbima , mada teži slučaj!

Gledati na Njegoša sa ove distance je uvreda za mozak , a ti se malo raspitaj o tome razdoblju i zašto je baš on toliko bio "zao" , mora da je zbog toga što je bio peder , jer Monasi sa zavetom neženjenja su pederi sigurno to propisuje i sama crkva , takvi su pravoslavci sigurno!

A uostalom on u svome delu ne pominje u negativnom smislu Bošnjake već Turke iliti poturice , e sad što se ti pronalaziš ja ti tu ne mogu ništa!
Neceti uspjeti barem samnom ova primitivna provokacija, to je posao moderatora. Ja te cekam i otvoreno pozivam da otvoris temu o etnogenezi Bosnjaka, historijatu imena,... jer ubacivanje toga, pogotovo u takvom ismijavajucem tonu u ovoj temi je trolanje i provokacija.

A ova tema je jasna.
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#87 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by stepsky »

hrabren miloradovic wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
hrabren miloradovic wrote:Mala informacija!!

Petrovići-Njegoši , njihovo poreklo je iz Bosne iliti iz Zenice!
Doselili su krajem 15.veka u današnju Crnu Goru!!

Potiču od pretka Heraka , jedno vreme su boravili u staroj Hercegovini pod planinom Njegoš po kojoj su posle dobili i ime , i posle su odatle odselili i osnovali istoimeno selo pod Lovćenom "Njeguši"!!
ja, i ? pa i Karađorđevići su porijeklom Albanci, pa? :-)
da i oni sa Đekne nijesu oklen iz BiH? :lol: :D
To da su Karađorđevići Albanci to je mantra braće ujčevine , znaš oni kao izraziti arijevski Goti u nedostatku bilo čega argumentovano mlate da smo Cigani,Vlasi,Turci... nema šta nismo!! , ali to upravo govori o njima , pa i o tebi jer se koristiš jeftinoćama!!

Karađorđevići su iz srpskog plemena Vasojevića u današnjoj CG!!

Ako sećaš Đekna još nije umrla!! ,pa još čisto pamti svoj Bošnjanski zavičaj i žestoke bogumilske žurke podno Visokog , ali su je nažalost vrbovali zli Vlasi cool sirom i skorupom , pa je prodala tolerantno patarenstvo za mrsnu večeru! :D
I opet ista prica, u lazi su kratke noge. Ako koza laze ne laze rog. Pogledaj malkice genetsku kartu svijeta pa ce ti biti jasnije. Pisi sta hoces ali te fakat gen ubija u pojam. Vasojevici su porijeklom dio Albanskih plemena Kuca i Shalje ako ti to nesto znaci. Slobo Milosevic je iz sela LIjeva Rijeka koje se nalazi na putu Podgorica / Kolasin. I on je daljnim porijeklom Albanac. I Marko Miljanov je ne tako daljnim porijeklom bio Albanac. Cak je u parlamentu Srbije svojevremeno bila rasprava o tome da li je ispravno da se familija Karadjordjevic tretira kao srpska kraljevska familija upravo zbog svog porijekla.
Sta to tebi treba da lingvistickim akrobacijama crno pises u bijelo i obratno. Vrati se u vijek u kome jesmo, prihvati cinjenice ako imas hrabrosti i nastavi dalje.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#88 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

Stepsky@

I opet ista prica, u lazi su kratke noge. Ako koza laze ne laze rog. Pogledaj malkice genetsku kartu svijeta pa ce ti biti jasnije. Pisi sta hoces ali te fakat gen ubija u pojam. Vasojevici su porijeklom dio Albanskih plemena Kuca i Shalje ako ti to nesto znaci. Slobo Milosevic je iz sela LIjeva Rijeka koje se nalazi na putu Podgorica / Kolasin. I on je daljnim porijeklom Albanac. I Marko Miljanov je ne tako daljnim porijeklom bio Albanac. Cak je u parlamentu Srbije svojevremeno bila rasprava o tome da li je ispravno da se familija Karadjordjevic tretira kao srpska kraljevska familija upravo zbog svog porijekla.
Sta to tebi treba da lingvistickim akrobacijama crno pises u bijelo i obratno. Vrati se u vijek u kome jesmo, prihvati cinjenice ako imas hrabrosti i nastavi dalje.
Ti se bolje vrati u nazi vreme jer tamo pripadaš! , tad su bila aktuelna i validna genetska prebrojavanja!
Nacija je emocionalni i društveni fenomen , a ne labaratorijska čeprkanja! , ako tebi otkrijemo gen koji ne odgovara onome što ti tvoj etnos propagira oće li te proterati i ubiti jer im kvariš sliku čistoće?? :-)

Ko je Karađorđevu praprababu kresno nećemo nikad otkriti kao ni moju niti tvoju!! , ali znamo šta je Đorđije Petrović bio sam za sebe , i da su svi oni govorili "SRPSKIM JEZIKOM I IMALI UVEK SRPSKA IMENA I PREZIMENA"!!

Jezik,tradicija i običaji čine etnos koje određeni narod baštini i nosi , a ne geni i ostale gluposti!

Ti se vrati u ovu dimeziju i ne pominji nešto o čemu imaš naopak fašistički stav prebrojavanja , koji još usput nije ni tačan!

Kad su već geni osnov po tebi , onda molim te da isporučiš sve one koji nemaju što propisuje tvoja filozofija nacije , jer ako si već na tom tragu šta će ti oni koji ti kvare krvnu sliku!!

Bezveze zaista!!
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#89 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Pietje_Bel »

hrabren miloradovic wrote:
sen555 wrote:[



Ja govorim o ovome: "Bez muke se pjesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! Junaštvo je car zla svakojega, a i piće najslađe duševno, kojijem se pjane pokoljenja. Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi! Vječna zublja, vječne pomrčine nit dogori niti svjetlost gubi." Tzv. kult srpskog junaštva koji živi i danas, očito je. Naravno, nisu svi Srbi odgajani na ovakvom principu, kao što se kaže, u svakom žitu ima kukolja. Srbi kolektivno u svoju svijest treba da ugrade činjenicu da nisu svi muslimani Turci, da Bošnjaci nisu Turci...
Ti stihovi koje si naveo su opšte vrednosti za svakoga ko voli slobodu , pa eto i za Srbe!

Jedno je zloupotreba toga , a drugo poštovanje dela koje pripada romantizmu 19.veka u svrsi oslobođenja.
Nisu svi Srbi odgajani da bukvalno i retrogradno shvataju tako što , ali da ih ima?! ima ih!!

Što se tiče kolektivnog ugrađivanja bilo čega u svest , to malo teže ide kod svih , a ne kod Srba samo!
Kao što Srbi oduvek znaju da Muslimani(Bošnjaci) nisu Turci , tako i Bošnjaci znaju da nisu nikakva nacionalna posebnost već najobičniji čisti sunarodnici Srba , ma kako god sebe nazvali!

E sad ti to ugradi kolektivno ako možeš!

Mislim da za ovo zasluzujes definitivno ban za sva vremena jer si sada pokazao svoje pravo lice. Bosanci od 1055. godine se vrlo jasno rastavljaju od Srba i Hrvata u narodnom smislu. Posle ih neovisna banovina Bosna vrlo jasno i UVIJEK rastavlja od Srba i Hrvata te na kraju ih Bosanski kraljevi UVIJEK jasno rastavljaju od Srba i Hrvata.

Srbi, kao sto sam ti vec pokazao, su dosli u Bosnu kao narod oko 1391. godine. To je vrlo jasno zapisano u istoriji. Kada je Turcin poceo silovati i ubijati u Srbiji, tada su Srbi, koje su Bosanci zvali Vlasima, dosli u Bosnu. Njih je Kruipesic (prvi covijek koji je u istoriji Bosne upotrijebio pojam NACIJA) vrlo jasno razdvojio od Bosanaca: "U spoemutom kraljevstvu Bosni smo nasli tri naroda, nacije i vjere. Prvi su starosijedioci Bosanci...". Znaci prvi putopisac koji je jasno napisao polozaj Srba u Bosni, koji je napisao odakle su dosli i koje su vjere je bio Benedikt Kuripesich 1531.: "A drugi narod su Srbi, koje Bosanci (Wossner) zovu Vlasima a mi ih zovemo Cicima ili Matrolozima. Oni su vjere SV Pavla i dosli su iz Grckog Beograda i Smederave."

Jasno da jasnije nemoze biti. U etnickom smislu je bez sumnje Bosnac kroz citav srednji vijek bila zasebna etnicka odrecica: U 11. vijeku Bosnev, za vrijeme neovisne banovine Bosne i kraljevine Bosne: Bosnjanin ili Bosnjak a za vrijeme Turske : Bosnjak.

Jedino sto je vama Srbima ostalo je da porijeklo GENETICNO Bosanaca vezete za Srbe. Tu sansu smo vam mi pruzili jer smo proces nacionalnog osvijecenja i budenja uzeli za neozbiljno. Znaci u najboljem slucaju vi nas svojatate kroz istu Genetiku ali ne kroz istu Etnicku skupinu. Nikada se nije neki Srpski istoricar usudio reci da su Bosnjani bili etnicki Srbi. Jer da su bili etnicki Srbi onda bi njih Bosanski kraljevi tako nazivali. Vi ste uvijek isli tim putem da dokazete ne-dokazivo i da iskoristite Bosansku podijeljenost u veliko-drzavne projekte kroz "Srpsko poreklo Bosnjaka". DNK analize su vec pokazale da su svi stanovnici BiH vecinsko Ilirske krvi. To je i jako logicno jer su se Slaveni pri dolasku pomjesali sa Ilirima i Slavenizirali ih nakon sto su Avare isti pobijedili. A Iliri su tu ostali kao "raja" jer su i bili "raja" u Avarskom kagnatu.

Sama cinjenica da je se Bosna pocela razvijati u totalnom zasebnom smijeru od Srbije i Hrvatske te da je se Bosna uzdugla do neovisne banovina u momentu kada je Hrvatska bila najobicniji vazal Ugarske te da je Ban Ninoslav Bosanski slao svoje trupe u ispomoc Splitu u ratu protiv mocne Ugarske a i da je se Bosna uzdigla do kraljevine, priznate i od Ugara, te posle toga i osvojila citavu Dalmaciju, pola Crne Gore i citavu danasnju BiH; nam je vrlo jasno ogledalo o tome da su se Bosnjani morali smatrati zasebnim od samoga pocetka (958. godine). I ne samo da su bili zasebni u etnickom smislu nego i u duhovnom smislu jer je Crkva Bosanska bila glavni oslonac duhovnog zivota u srednovijekovnoj Bosanskoj banovini i kraljevini.

Ako je Bosna spomenuta prvi put 958. godine kao zemljica Bosna, sa dva veca grada: Desnikom i Katerom, onda je jasno da Bosna kao zemlja ima 350 godina duzi kontinuitet od jedne Holandije. Jasno nam je onda i da je sve ovo o cemu pricamo obicna politika i cetnicka ideologija a to ce Srbi kad tad vrlo skupo platiti u Bosni. Sjetimo se da ste isto govorili i za Hrvatsku. Kao da su Hrvati "pokatoliceni Srbi" jer se niste mogli sloziti sa cinjenicom da su Srbi u Bosnu i Hrvatsku dosli iz Srbije tek nakon pada Kosova te da su obicni dosljaci a ne starosijedioci. I tu cijenu ste skupo platili. Napustili ste Hrvatsku na trakotorima i jedino sto ste iz nje mogli ponijeti je komad kruha sa salomom koji su vam dijelili vasi vojnici pored puta dok ste vi u kolonama prolazili na traktorima iz vase "vekovne srpske zemlje" Plaitili su visoku cijenuna i na Kosovu a ako nastave ista ih sudbina ceka i u Bosni 100%. Bosnjaci/ Bosanci ce za manje od 20 godina ciniti 2/3 stanovnistva, imat ce modernu vojsku a u tom slucaju nama ni rat nije losa alternativa uopste.

Image
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#90 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

Pietje_Bel wrote:
hrabren miloradovic wrote:
sen555 wrote:[



Ja govorim o ovome: "Bez muke se pjesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! Junaštvo je car zla svakojega, a i piće najslađe duševno, kojijem se pjane pokoljenja. Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi! Vječna zublja, vječne pomrčine nit dogori niti svjetlost gubi." Tzv. kult srpskog junaštva koji živi i danas, očito je. Naravno, nisu svi Srbi odgajani na ovakvom principu, kao što se kaže, u svakom žitu ima kukolja. Srbi kolektivno u svoju svijest treba da ugrade činjenicu da nisu svi muslimani Turci, da Bošnjaci nisu Turci...
Ti stihovi koje si naveo su opšte vrednosti za svakoga ko voli slobodu , pa eto i za Srbe!

Jedno je zloupotreba toga , a drugo poštovanje dela koje pripada romantizmu 19.veka u svrsi oslobođenja.
Nisu svi Srbi odgajani da bukvalno i retrogradno shvataju tako što , ali da ih ima?! ima ih!!

Što se tiče kolektivnog ugrađivanja bilo čega u svest , to malo teže ide kod svih , a ne kod Srba samo!
Kao što Srbi oduvek znaju da Muslimani(Bošnjaci) nisu Turci , tako i Bošnjaci znaju da nisu nikakva nacionalna posebnost već najobičniji čisti sunarodnici Srba , ma kako god sebe nazvali!

E sad ti to ugradi kolektivno ako možeš!

Mislim da za ovo zasluzujes definitivno ban za sva vremena jer si sada pokazao svoje pravo lice. Bosanci od 1055. godine se vrlo jasno rastavljaju od Srba i Hrvata u narodnom smislu. Posle ih neovisna banovina Bosna vrlo jasno i UVIJEK rastavlja od Srba i Hrvata te na kraju ih Bosanski kraljevi UVIJEK jasno rastavljaju od Srba i Hrvata.

Srbi, kao sto sam ti vec pokazao, su dosli u Bosnu kao narod oko 1391. godine. To je vrlo jasno zapisano u istoriji. Kada je Turcin poceo silovati i ubijati u Srbiji, tada su Srbi, koje su Bosanci zvali Vlasima, dosli u Bosnu. Njih je Kruipesic (prvi covijek koji je u istoriji Bosne upotrijebio pojam NACIJA) vrlo jasno razdvojio od Bosanaca: "U spoemutom kraljevstvu Bosni smo nasli tri naroda, nacije i vjere. Prvi su starosijedioci Bosanci...". Znaci prvi putopisac koji je jasno napisao polozaj Srba u Bosni, koji je napisao odakle su dosli i koje su vjere je bio Benedikt Kuripesich 1531.: "A drugi narod su Srbi, koje Bosanci (Wossner) zovu Vlasima a mi ih zovemo Cicima ili Matrolozima. Oni su vjere SV Pavla i dosli su iz Grckog Beograda i Smederave."

Jasno da jasnije nemoze biti. U etnickom smislu je bez sumnje Bosnac kroz citav srednji vijek bila zasebna etnicka odrecica: U 11. vijeku Bosnev, za vrijeme neovisne banovine Bosne i kraljevine Bosne: Bosnjanin ili Bosnjak a za vrijeme Turske : Bosnjak.

Jedino sto je vama Srbima ostalo je da porijeklo GENETICNO Bosanaca vezete za Srbe. Tu sansu smo vam mi pruzili jer smo proces nacionalnog osvijecenja i budenja uzeli za neozbiljno. Znaci u najboljem slucaju vi nas svojatate kroz istu Genetiku ali ne kroz istu Etnicku skupinu. Nikada se nije neki Srpski istoricar usudio reci da su Bosnjani bili etnicki Srbi. Jer da su bili etnicki Srbi onda bi njih Bosanski kraljevi tako nazivali. Vi ste uvijek isli tim putem da dokazete ne-dokazivo i da iskoristite Bosansku podijeljenost u veliko-drzavne projekte kroz "Srpsko poreklo Bosnjaka". DNK analize su vec pokazale da su svi stanovnici BiH vecinsko Ilirske krvi. To je i jako logicno jer su se Slaveni pri dolasku pomjesali sa Ilirima i Slavenizirali ih nakon sto su Avare isti pobijedili. A Iliri su tu ostali kao "raja" jer su i bili "raja" u Avarskom kagnatu.

Sama cinjenica da je se Bosna pocela razvijati u totalnom zasebnom smijeru od Srbije i Hrvatske te da je se Bosna uzdugla do neovisne banovina u momentu kada je Hrvatska bila najobicniji vazal Ugarske te da je Ban Ninoslav Bosanski slao svoje trupe u ispomoc Splitu u ratu protiv mocne Ugarske a i da je se Bosna uzdigla do kraljevine, priznate i od Ugara, te posle toga i osvojila citavu Dalmaciju, pola Crne Gore i citavu danasnju BiH; nam je vrlo jasno ogledalo o tome da su se Bosnjani morali smatrati zasebnim od samoga pocetka (958. godine). I ne samo da su bili zasebni u etnickom smislu nego i u duhovnom smislu jer je Crkva Bosanska bila glavni oslonac duhovnog zivota u srednovijekovnoj Bosanskoj banovini i kraljevini.

Ako je Bosna spomenuta prvi put 958. godine kao zemljica Bosna, sa dva veca grada: Desnikom i Katerom, onda je jasno da Bosna kao zemlja ima 350 godina duzi kontinuitet od jedne Holandije. Jasno nam je onda i da je sve ovo o cemu pricamo obicna politika i cetnicka ideologija a to ce Srbi kad tad vrlo skupo platiti u Bosni. Sjetimo se da ste isto govorili i za Hrvatsku. Kao da su Hrvati "pokatoliceni Srbi" jer se niste mogli sloziti sa cinjenicom da su Srbi u Bosnu i Hrvatsku dosli iz Srbije tek nakon pada Kosova te da su obicni dosljaci a ne starosijedioci. I tu cijenu ste skupo platili. Napustili ste Hrvatsku na trakotorima i jedino sto ste iz nje mogli ponijeti je komad kruha sa salomom koji su vam dijelili vasi vojnici pored puta dok ste vi u kolonama prolazili na traktorima iz vase "vekovne srpske zemlje" Plaitili su visoku cijenuna i na Kosovu a ako nastave ista ih sudbina ceka i u Bosni 100%. Bosnjaci/ Bosanci ce za manje od 20 godina ciniti 2/3 stanovnistva, imat ce modernu vojsku a u tom slucaju nama ni rat nije losa alternativa uopste.

Image
veliš 958. se spominje zemljica bosna, a tko onda živi u ustalom dijelu današnje bih u to vrijeme, i tko vlada tim teritorijem, dio kojeg je kraljevstva, e moj pietje, povijest je malo duža od one koja nam odgovara.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#91 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

Peitje Bel@

Mislim da za ovo zasluzujes definitivno ban za sva vremena jer si sada pokazao svoje pravo lice. Bosanci od 1055. godine se vrlo jasno rastavljaju od Srba i Hrvata u narodnom smislu. Posle ih neovisna banovina Bosna vrlo jasno i UVIJEK rastavlja od Srba i Hrvata te na kraju ih Bosanski kraljevi UVIJEK jasno rastavljaju od Srba i Hrvata.

Srbi, kao sto sam ti vec pokazao, su dosli u Bosnu kao narod oko 1391. godine. To je vrlo jasno zapisano u istoriji. Kada je Turcin poceo silovati i ubijati u Srbiji, tada su Srbi, koje su Bosanci zvali Vlasima, dosli u Bosnu. Njih je Kruipesic (prvi covijek koji je u istoriji Bosne upotrijebio pojam NACIJA) vrlo jasno razdvojio od Bosanaca: "U spoemutom kraljevstvu Bosni smo nasli tri naroda, nacije i vjere. Prvi su starosijedioci Bosanci...". Znaci prvi putopisac koji je jasno napisao polozaj Srba u Bosni, koji je napisao odakle su dosli i koje su vjere je bio Benedikt Kuripesich 1531.: "A drugi narod su Srbi, koje Bosanci (Wossner) zovu Vlasima a mi ih zovemo Cicima ili Matrolozima. Oni su vjere SV Pavla i dosli su iz Grckog Beograda i Smederave."

Jasno da jasnije nemoze biti. U etnickom smislu je bez sumnje Bosnac kroz citav srednji vijek bila zasebna etnicka odrecica: U 11. vijeku Bosnev, za vrijeme neovisne banovine Bosne i kraljevine Bosne: Bosnjanin ili Bosnjak a za vrijeme Turske : Bosnjak.

Jedino sto je vama Srbima ostalo je da porijeklo GENETICNO Bosanaca vezete za Srbe. Tu sansu smo vam mi pruzili jer smo proces nacionalnog osvijecenja i budenja uzeli za neozbiljno. Znaci u najboljem slucaju vi nas svojatate kroz istu Genetiku ali ne kroz istu Etnicku skupinu. Nikada se nije neki Srpski istoricar usudio reci da su Bosnjani bili etnicki Srbi. Jer da su bili etnicki Srbi onda bi njih Bosanski kraljevi tako nazivali. Vi ste uvijek isli tim putem da dokazete ne-dokazivo i da iskoristite Bosansku podijeljenost u veliko-drzavne projekte kroz "Srpsko poreklo Bosnjaka". DNK analize su vec pokazale da su svi stanovnici BiH vecinsko Ilirske krvi. To je i jako logicno jer su se Slaveni pri dolasku pomjesali sa Ilirima i Slavenizirali ih nakon sto su Avare isti pobijedili. A Iliri su tu ostali kao "raja" jer su i bili "raja" u Avarskom kagnatu.

Sama cinjenica da je se Bosna pocela razvijati u totalnom zasebnom smijeru od Srbije i Hrvatske te da je se Bosna uzdugla do neovisne banovina u momentu kada je Hrvatska bila najobicniji vazal Ugarske te da je Ban Ninoslav Bosanski slao svoje trupe u ispomoc Splitu u ratu protiv mocne Ugarske a i da je se Bosna uzdigla do kraljevine, priznate i od Ugara, te posle toga i osvojila citavu Dalmaciju, pola Crne Gore i citavu danasnju BiH; nam je vrlo jasno ogledalo o tome da su se Bosnjani morali smatrati zasebnim od samoga pocetka (958. godine). I ne samo da su bili zasebni u etnickom smislu nego i u duhovnom smislu jer je Crkva Bosanska bila glavni oslonac duhovnog zivota u srednovijekovnoj Bosanskoj banovini i kraljevini.

Ako je Bosna spomenuta prvi put 958. godine kao zemljica Bosna, sa dva veca grada: Desnikom i Katerom, onda je jasno da Bosna kao zemlja ima 350 godina duzi kontinuitet od jedne Holandije. Jasno nam je onda i da je sve ovo o cemu pricamo obicna politika i cetnicka ideologija a to ce Srbi kad tad vrlo skupo platiti u Bosni. Sjetimo se da ste isto govorili i za Hrvatsku. Kao da su Hrvati "pokatoliceni Srbi" jer se niste mogli sloziti sa cinjenicom da su Srbi u Bosnu i Hrvatsku dosli iz Srbije tek nakon pada Kosova te da su obicni dosljaci a ne starosijedioci. I tu cijenu ste skupo platili. Napustili ste Hrvatsku na trakotorima i jedino sto ste iz nje mogli ponijeti je komad kruha sa salomom koji su vam dijelili vasi vojnici pored puta dok ste vi u kolonama prolazili na traktorima iz vase "vekovne srpske zemlje" Plaitili su visoku cijenuna i na Kosovu a ako nastave ista ih sudbina ceka i u Bosni 100%. Bosnjaci/ Bosanci ce za manje od 20 godina ciniti 2/3 stanovnistva, imat ce modernu vojsku a u tom slucaju nama ni rat nije losa alternativa uopste.
:-) :-)

Ovo što si nabrojao je najobičnija mitomanija i namerno gledanje na istoriju zarad dokazivanja nedokazivog!!
Koji Bosanci u srednjem veku?? , o čemu ti pričaš??, ako su i pominjani to je zato zbog teritorije gde obiavaju??
Gde su bili pre 1055?? , kako znamo iz jedinog izvora za ove predele po Konstantinu Porfirogenitu tamo žive Srbi sa sve gradom Desnikom i Kotorom!
Onda , današnja Hercegovina je mnogo kasnije došla u posed bosanske države i nemaju veze sa nekim Bosancima , jer kako znamo takođe tamo žive Srbi do Cetine??
Tako piše u starim vizantijskim spisima , jel da?!

Pominješ Kuprešića? , pa on je relevantan isto kao i Čelebija! , njegova misionarska uloga je sasvim jasna i odnos prema šizmaticima , gde je u narednom vremenu pokatoličeno sve što se dalo pokatoličiti!
Koji su to Bosanci zvali te doseljenike Vlasima?? , i to još u kraljevstvu Bosna koja za vreme Kuprešića odavno ne postoji!!

Taj Kuprešić se poziva na bosansko kraljevstvo , a ne zna čija je kruna na glavi Kotromanića bila i da kraljevstvo sa katolicima nema veze , osim što su Kotromanići nominalno bili katolici zbog pritiska Mađara i pape!
Kraljevsko dostojanstvo nema veze sa katolicima , ali oni to zloupotrebljavaju zarad političke koristi ne bi li sebi Vatikan falsifikatima dao pravo na Bosnu!
To dokazuje i čuveni testament kraljice Katarine koja ona eto ostavlja Bosnu Vatikanu koji krunu nije niti stavio na glavu Tvrtka niti mu je padalo napamet!

U narodnom sećanju stanovnika Bosne nema Kotromanića?? , niti ijednog narodnog običaja,tradicije,pesama... koji ukazuje da ih baštine!
Toga su se prihvatili vatikanski misionari falsifikujući sve živo , pa i izmišljanjem imena jednog pisma koji je trebao eto razdvojiti od onog drugog koji su koristili šizmatički kraljevi i tradicija!
Tek u 19.veku narod biva nešto upućen u bosansku tradiciju , i to samo katolici , dok Muslimani ama baš ništa!!

Jedino ko je baštinjen je Herceg Šćepan koji je ipak nije na izvornoj bosanssko teritoriji , ali se za njega znalu među narodom svih konfesija u Ercegovini , a on je bio kao što znamo "bosanski jeretik" koji je svoju zemlju ni manje ni više posvetio sv.Savi , istom onom čiju su krunu njegovog brata nosili zaboravljeni kraljevi iz Bosne među domicilnim stanovništvom!!

Zbog čega bih trebao dobiti ban , šta sam koga uvredio??
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#92 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Pietje_Bel »

hrabren miloradovic wrote:


Ovo što si nabrojao je najobičnija mitomanija i namerno gledanje na istoriju zarad dokazivanja nedokazivog!!
Koji Bosanci u srednjem veku?? , o čemu ti pričaš??, ako su i pominjani to je zato zbog teritorije gde obiavaju??
Ako se jedan narod naziva Bosanskim imenom a ne nekim drugim i ako se taj narod sam sebe razlikuje od Srba, onda je taj narod etnicki definitivno zaseban i oko toga nemamo sta pricati.
Gde su bili pre 1055?? , kako znamo iz jedinog izvora za ove predele po Konstantinu Porfirogenitu tamo žive Srbi sa sve gradom Desnikom i Kotorom!
Totalno netacno. Taj izvor uopste ne pise o Srbima. Iz DAI-a jedino mozemo zakljuciti da su Srbi naselili Humsku zemlju i da je ona pod njihovom vlascu. Kada se spominje "horion Bosona" i Katera i Desnik uopste se ne spominje narod koji tu stanuje.
Onda , današnja Hercegovina je mnogo kasnije došla u posed bosanske države i nemaju veze sa nekim Bosancima , jer kako znamo takođe tamo žive Srbi do Cetine??
Tako piše u starim vizantijskim spisima , jel da?!
Srbi je plemenski bio naziv sve do 10. stoljeca. Znaci ako su Srbi naselili Zetu i dijelove Hercegovine onda su to Srpska plemena a ne Srpski narod. Npr. imamo i Crnu Goru za koju znamo 100% da su je Srpska plemena naselila ali to nisu Srbi nego su oni Crno-Gorci. Sa Bosnom je stvar jos mnogo jednostavnija jer ti Srbi koji su Hum naselili prije 1200 godina su se u mnogo vecem broju pomijesali sa starosijediocima. Samo sanjaj o tome da su Srbi demografski poklopili Hercegovinu. Da je to tako bilo, ti Srbi za sebe nebi ni u ludilu uzeli neko drugo ime osim Srpsko. Oni se nazivaju u Humu Bosnjanima od 1350. godine i tada Hum ulazi u sastav Bosne. Trebam li ti ovo dokazati sa poveljama? Mislim da vrlo dobro znas o cemu pricam. Znaci ako sa jedne strane Drine, 1350. godine zive Srbi a sa druge strane Drine zive ljudi koji sebe nazivaju Bosnjanima i svoje ime uporni i uvijek razlikuju od Srpskoga, onda mozemo samo zakljuciti da su ti Bosnjani u Hercegovini, iako su dijelom Srpskoga roda, uveliko krenuli Bosanskom etnogenezom.

U starim Vizantijskim izvorima pise upravo ono o cemu ti ja pricam. Tu se Vizant "hvali" kako su Srbi (njegovi Srbi) naselili dijelove Huma i Panonije. Ali Bosnu ne spominje! I vrlo dobro znamo zasto Bosnu ne spominje jer je to bila zemlja koja je vec imala sve drzavne okvire, banovina i tu se Srbi nisu petljali niti su mogli.
Pominješ Kuprešića? , pa on je relevantan isto kao i Čelebija! , njegova misionarska uloga je sasvim jasna i odnos prema šizmaticima , gde je u narednom vremenu pokatoličeno sve što se dalo pokatoličiti!
Koji su to Bosanci zvali te doseljenike Vlasima?? , i to još u kraljevstvu Bosna koja za vreme Kuprešića odavno ne postoji!!
HAHAHAHAHA :lol: :lol: Znaci ni prvi putopisac koji je obisao Bosnu i napisao detaljnu knjigu o putovanjima, 1531. godine. Putopisac kojeg su SVI SRPSKI ISTORICARI uzeli za ozbiljno, sada je irelevantan... :lol:
Taj Kuprešić se poziva na bosansko kraljevstvo , a ne zna čija je kruna na glavi Kotromanića bila i da kraljevstvo sa katolicima nema veze , osim što su Kotromanići nominalno bili katolici zbog pritiska Mađara i pape!
Kuripesic vrlo jasno zapisuje kako nalazi : tri nacije, tri vjee i tri naroda a PRVI SU STAROSIJEDIOCI BOSSANCI., dRUGI SU sRBI KOJI SU DOSLI IZ sRBIJE A TRECI SU PRAVI TURCI.
Kraljevsko dostojanstvo nema veze sa katolicima , ali oni to zloupotrebljavaju zarad političke koristi ne bi li sebi Vatikan falsifikatima dao pravo na Bosnu!
To dokazuje i čuveni testament kraljice Katarine koja ona eto ostavlja Bosnu Vatikanu koji krunu nije niti stavio na glavu Tvrtka niti mu je padalo napamet!

Ma ti si totalni amater. Bosna je imala svoju crkvu. Bosanska Crkva nije bila katolicka niti pravoslavna i oko toga se slazu svi Srpski istoricari. Kada je dosao Turcin tada su dosli i pravoslavni Srbi iz Srbije a Papa je poslao missionare i izborio se za ocuvanje katolicanstva u Bosni. O tome nam svjedoci Fojnicki ugovor. Bosanska Crkva se nema na koga osloniti i ljudi prelaze jednim dijelom na Illam a drugim dijelom na katolicanstvo.
U narodnom sećanju stanovnika Bosne nema Kotromanića?? , niti ijednog narodnog običaja,tradicije,pesama... koji ukazuje da ih baštine!
Toga su se prihvatili vatikanski misionari falsifikujući sve živo , pa i izmišljanjem imena jednog pisma koji je trebao eto razdvojiti od onog drugog koji su koristili šizmatički kraljevi i tradicija!
Tek u 19.veku narod biva nešto upućen u bosansku tradiciju , i to samo katolici , dok Muslimani ama baš ništa!!
Tacno je to sve ali opet mi nisi nista rekao o dolasku Srba. Kada su Srpska plemena naselila Bosnu. Koje dokaze imas? Da li su Austrijanci ustvari Njemaci samo sto ne znaju da su? A Holandjani da li su Njemci samo eto glupi pa ne znaju? A sta su Poljaci onda, Hrvati?
Jedino ko je baštinjen je Herceg Šćepan koji je ipak nije na izvornoj bosanssko teritoriji , ali se za njega znalu među narodom svih konfesija u Ercegovini , a on je bio kao što znamo "bosanski jeretik" koji je svoju zemlju ni manje ni više posvetio sv.Savi , istom onom čiju su krunu njegovog brata nosili zaboravljeni kraljevi iz Bosne među domicilnim stanovništvom!!
Zbog čega bih trebao dobiti ban , šta sam koga uvredio?
Pa uvrijedio si nacionalni osjecaj svih Bosanaca. Sta mislis da ja dodem na Srpski forum i da pocnem da pisem kako su Srbi ustvari Vlasi i kako je Vizant dao to ime Srpsko Vlasima jer su "Servi" sluzili Vizanta. :lol:
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#93 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by stepsky »

hrabren miloradovic@

U mojim rijecima ne postoji nista fasisticko. U tvojim reakcijama, ti sam procijeni. Sta je u tome lose sto je neko Albanskog porijekla pa makar to bili Karadjordjevici. Simptomaticno je sto te to toliko zaboljelo. I inace si pun paradoksa, jer ljudima koji dokazano kroz vijekove hoce da budu svoji i pored svih muka koje su podnijeli i podnose ne das pravo da misle svojom glavom. Mora li bilo ko da vjeruje u tvoju verziju proslosti, ako mora onda je tu fasizam dobro proklijao.

Interesantno je i kako si ti to apsolutno siguran u podatke koje iznosis. Sve i da je tacno to sto pricas kakve to veze ima sa danasnjicom.
Je li trebalo da Bosna bude Srpska kolonija u 21 vijeku, pa da svi u Bosni uce kako su Bosnjaci u stvari Srbi koji su prodali vjeru za veceru ???
Je li to trebaju Bosnjaci da slusaju naklapanja kako su Srbi visa rasa i superiorniji od njih. Trebaju li to Bosnjaci da budu srpske sluge i podrepasi, da se Bosnjaci i Bosanci uopste stide sebe i svojih predaka i da pobijaju svoje samospostojanje. Ili bi trebali da promijene vjeru u pravoslavlje, mozda da nestanu u pravcu jugoistoka ili dva metra pod zemlju.
Ko daje sebi za pravo da negira Bosnu danas i negira je uopste. Samo krvolok, lopov i prevarant u bilo kojoj formi.

Pominjanje fakata o genetici nije usmjereno na to da se definise pripadnost nekoj naciji nego da se jasno kaze da vise ne prolaze istorijski fabrikati i neistine o porijeklu Bosanaca.
Posto te to boli jer nemas sta da kazes osim price o promiskuitetnim babama, mozemo i o jeziku. Ako si ikad bio u Srbiji onda dobro znas da su varijacije u srpskom jeziku velike i toliko se razlikuju od regije do regije da bih se na tvom mjestu dobro zamislio. Ako je jezik odlika nekog naroda onda Srbijanci imaju veze sa Bosancima koliko i sa Hrvatima. U Bosni su varijacije jezika zanemarljive. Pa izvoli prodaji teoriju da su i Hrvati Srbi a vjerovatno i ostatk svijeta do Tokija.

Ako je tebe neko ubijedio i isprao ti mozak pominjanjem godina, naveo ti par selekcioniranih istorijskih navoda i ispjevao nekoliko "junackih" narodnih pjesmica a ti u to povjerovao to je tvoja stvar. Vjerovatno ti se tako svidja i imponuje ti. I da ne zaboravim o svojoj babi pricaj sta hoces a o mojoj nemas pravo.
Last edited by stepsky on 10/04/2009 22:07, edited 2 times in total.
meli_ha
Posts: 80
Joined: 25/10/2008 13:14

#94 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by meli_ha »

Uh ovo je debeli offtopic...
Gospodine Miloradovicu pisete nabuloze...
Zasto bi Dusan Silni isao osvajati Bosnu, doduse na srecu bezuspjesno, kada se po vasem radilo o srpskoj zemlji, naseljenoj Srbima??? Nema logike....

Vi kao veliki dobrotvor, vjerovatno znate i povijest srpskih crkava i manastira, a narocito svetosavlja u Bosni... Sve vam se samo kaze...

Ali zasto se ne vratite na Njegosa, sto je i tema ovog topica???
Sta radi moderacija???
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#95 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

meli_ha wrote:Uh ovo je debeli offtopic...
Gospodine Miloradovicu pisete nabuloze...
Zasto bi Dusan Silni isao osvajati Bosnu, doduse na srecu bezuspjesno, kada se po vasem radilo o srpskoj zemlji, naseljenoj Srbima??? Nema logike....

Vi kao veliki dobrotvor, vjerovatno znate i povijest srpskih crkava i manastira, a narocito svetosavlja u Bosni... Sve vam se samo kaze...

Ali zasto se ne vratite na Njegosa, sto je i tema ovog topica???
Sta radi moderacija???
dušan silni pokušavao osvojiti bosnu, tvrtko je širio mačem, jedini koji su vladali bosnom a nisu je osvajali bili su tomislav i zvonimir.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#96 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Pietje_Bel »

stepsky wrote:hrabren miloradovic@

U mojim rijecima ne postoji nista fasisticko. U tvojim reakcijama, ti sam procijeni. Sta je u tome lose sto je neko Albanskog porijekla pa makar to bili Karadjordjevici. Simptomaticno je sto te to toliko zaboljelo. I inace si pun paradoksa, jer ljudima koji dokazano kroz vijekove hoce da budu svoji i pored svih muka koje su podnijeli i podnose ne das pravo da misle svojom glavom. Mora li bilo ko da vjeruje u tvoju verziju proslosti, ako mora onda je tu fasizam dobro proklijao.

Interesantno je i kako si ti to apsolutno siguran u podatke koje iznosis. Sve i da je tacno to sto pricas kakve to veze ima sa danasnjicom.
Je li trebalo da Bosna bude Srpska kolonija u 21 vijeku, pa da svi u Bosni uce kako su Bosnjaci u stvari Srbi koji su prodali vjeru za veceru ???
Je li to trebaju Bosnjaci da slusaju naklapanja kako su Srbi visa rasa i superiorniji od njih. Trebaju li to Bosnjaci da budu srpske sluge i podrepasi, da se Bosnjaci i Bosanci uopste stide sebe i svojih predaka i da pobijaju svoje samospostojanje. Ili bi trebali da promijene vjeru u pravoslavlje, mozda da nestanu u pravcu jugoistoka ili dva metra pod zemlju.
Ko daje sebi za pravo da negira Bosnu danas i negira je uopste. Samo krvolok, lopov i prevarant u bilo kojoj formi.

Pominjanje fakata o genetici nije usmjereno na to da se definise pripadnost nekoj naciji nego da se jasno kaze da vise ne prolaze istorijski fabrikati i neistine o porijeklu Bosanaca.
Posto te to boli jer nemas sta da kazes osim price o promiskuitetnim babama, mozemo i o jeziku. Ako si ikad bio u Srbiji onda dobro znas da su varijacije u srpskom jeziku velike i toliko se razlikuju od regije do regije da bih se na tvom mjestu dobro zamislio. Ako je jezik odlika nekog naroda onda Srbijanci imaju veze sa Bosancima koliko i sa Hrvatima. U Bosni su varijacije jezika zanemarljive. Pa izvoli prodaji teoriju da su i Hrvati Srbi a vjerovatno i ostatk svijeta do Tokija.

Ako je tebe neko ubijedio i isprao ti mozak pominjanjem godina, naveo ti par selekcioniranih istorijskih navoda i ispjevao nekoliko "junackih" narodnih pjesmica a ti u to povjerovao to je tvoja stvar. Vjerovatno ti se tako svidja i imponuje ti.
Ta istorija o kojoj Hrabren prica je ona politicka istorija. Teorija cetnicke ideologije i nista drugo. Hrvati su po njima pokatoliceni Srbi a Bosanci poturceni Srbi. To sto su Hrvati imali drzavu ogromnu a i Bosanci, oni objasnjavaju sa time kao: Da to su imali ali su ipak bili Srbi. Ali moje pitanje je onda zasto se nisu nazivali tako ako su bili? I koje dokaze imate za to da su Srbi naselili zemlju Bosnu? Koliko ja znam tih dokaza nema. Imamo Vizantske izvore u 11. vijeku koji:

1) Pisu o tome da je Koloman postao car Bosanaca pored Srba, Hrvata, Dalmata i Bugara. (Znaci vrlo jasno Bosance odvaja od Srba i Hrvata)
2) Imamo Bizantski izvor 100 godina kasnije koji pise o tome kako "Rijeka Drina odvaja zemlju Bosnu od ostalih, Srpskih zemalja. Ovaj narod u Bosni nije podlozan velikom Srpskom zupanu i imaju svoje obicaje i nacin zivljenja te svoga zasebnoga vladara."
3) iMAMO VIzantski izvor koji pise o tome kako Srbi vladaju nad Panonijom i Humom ali isti izvor ne spominje Bosnu jer je Bosna, kao sto pise u DAI-u vec 958. godine zasebna zemlja a i kasnije se uvijek u raznim izvorima spominje kao zasebna.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Znaci Vizantski izvori su vrlo jasni. Postavlja se onda pitanje, ako su Srbi IPAK naselili Bosnu u toj mjeri da su postali dominantno pleme; sto znaci da su demografski poklopili Ilire i druge starosijedioce, onda je pitanje koje ostaje opet: "Zasto se ti ljudi ne nazivaju Srbima vec Bosnjanima dok Srbima vrlo uporno nazivaju one ljude sa istocne strane Drine?" Je li to zato sto ipak Srbi nisu poklopili Bosnu, kao sto nam i Vizantski car pise (jer da su je poklopili Vizant bi se pohvalio da su njegovi saveznici/podanici Srbi, zavladali i nad Bosnom. Ali nebi u tom slucaju Vizant ni odvajao Bosance od Srba 1055. godine).

vRLO JE SVE JEDNOSTAVNO. Srbi su nahebali od Turaka kao niko. Izgubili su Kosovo, Crna Gora je kroz Tursku okupaciju dobila one zadnje karakteristike nacije i Srbi su zelijeli da iskoriste Srbe u Hrvatskoj i Srbiji u veliko-drzavni projekat. Mada je uvijek bilo mnogo Srpskih istoricara koji su pisali istinitu istoriju od pocetka. A i oni istoricari Srpski, poput Cirkovica, koji su ipak dosta pisali iz politickog ugla su ipak morali napisati i istinu jer povelje Bosanskih kraljeva su vrlo jasne u tome. Cirkovic je se trudio da istoriju Bosne suzi toliko kako bi ispalo da njezina istorija maltene pocinje sa Kulinom Banom a da je Ban Boric bio vjerni Vazal Ugarske kao i Ban Kulin. A jedina 3 izvora koja imamo o BanuBoricu nam govore sasvim nesto drugo jer spominju Borica kao "saveznika Ugarske" a ne vazalom. A povelja bana Kulina nam govori o neovisnoj politckoj poziciji Bosne a ne vazalnoj. Znaci od ljubomore, iako je Cirkovic cesto morao napisati istinu, ipak nije mogao a da ne pokusao suziti istoriju Bosne. Ali ni on se nikad anije usudio reci da su u Bosni zivijeli pravoslavci prije Turaka. Vec je bas on, najveci Srpski istoricar i najpriznatiji u Srbiji napisao bas kao i Dinic: Prije dolaska Turaka u Bosni nije bilo pravoslavnog zivlja." Tako je napisao najveci Srpski istoricar. A ovi posleratni iz RS-a sto pisu istorije pisu o nekakvim manastirima koji su tu bili u Bosni i prije Tuaraka. :-)

Jesu al u qrcu. ;)

@Osa,

Gdje je bila granica Tomislavove Bosne i mozes li bi dati dokaz, molim? Isto vrijedi i za Zvonimirovu Bosnu. Hrvatski istoricari pisu o graici na Vrbasu u glavnom svi. Jedino za Trpimira se govori da je na kratko bio na Drini.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#97 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by dr.gog »

Utjecaj Knaznjegoš kisele na probavu...ne zamjerite na upadici...

Hrabrene prije nego Knjaza dodam u bijeli rizling,de mi reci kako sad ja da se osjećam,ako sam Sunarodnik/narodnjak
mojih susjeda Srbijanaca?

Kako to definišeš? No brand nacija,šta li? Što bi apostol Pavle rekao,"ni vrući ni hladni",bez određenja i mlaki,osuđeni na vječno primanje lekcija..

Bolan,ne možeš naciju koja je redefinirala svoj kulturno-nacionalni profil nakon istrpljenog Pogroma,gledati kroz prizmu staru nekoliko vijekova.To je za ovnujske mozgove tipa zadriglih đenerala nekdašnje VRS,Voju Psihopatu,MilićaodMačve...za krvavu zabavu.

Kome je bitan pritajeni,sujevjerni,hrišćansko-mitološki izljev poetike prastarog aristokrate jedne male kamenite regije?
Nije bitan,osim za filovanje bezplodnih rasprava iracionalnim nabojima.

A sadašnji vlasnik Njegoševa trona brine o drugim stvarima,za srpsku romantiku ga zaboli neka stvar,a oružjem svijetlim i srcima junačkim crnogorskijeh policajaca šefuje Bošnjak,crnogorski musliman.

A Njegoša još citira glumac četnik Danilo Lazović,na ravnogorskim balovima,a možda i stara Vojina đevojka Lidija Vukičević ,u narodnoj nošnji,izrecituje ponešto,ma bezveze...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#98 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

pietje ukucaj na google povjesne karte hrvatske i naći ćeš dokaze otprilike iste kakve nalaziš za karte bosne.
Last edited by osa on 11/04/2009 20:55, edited 1 time in total.
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#99 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by stepsky »

dr.gog wrote:Utjecaj Knaznjegoš kisele na probavu...ne zamjerite na upadici...

Hrabrene prije nego Knjaza dodam u bijeli rizling,de mi reci kako sad ja da se osjećam,ako sam Sunarodnik/narodnjak
mojih susjeda Srbijanaca?

Kako to definišeš? No brand nacija,šta li? Što bi apostol Pavle rekao,"ni vrući ni hladni",bez određenja i mlaki,osuđeni na vječno primanje lekcija..

Bolan,ne možeš naciju koja je redefinirala svoj kulturno-nacionalni profil nakon istrpljenog Pogroma,gledati kroz prizmu staru nekoliko vijekova.To je za ovnujske mozgove tipa zadriglih đenerala nekdašnje VRS,Voju Psihopatu,MilićaodMačve...za krvavu zabavu.

Kome je bitan pritajeni,sujevjerni,hrišćansko-mitološki izljev poetike prastarog aristokrate jedne male kamenite regije?
Nije bitan,osim za filovanje bezplodnih rasprava iracionalnim nabojima.

A sadašnji vlasnik Njegoševa trona brine o drugim stvarima,za srpsku romantiku ga zaboli neka stvar,a oružjem svijetlim i srcima junačkim crnogorskijeh policajaca šefuje Bošnjak,crnogorski musliman.

A Njegoša još citira glumac četnik Danilo Lazović,na ravnogorskim balovima,a možda i stara Vojina đevojka Lidija Vukičević ,u narodnoj nošnji,izrecituje ponešto,ma bezveze...
Sve ti je dobro, sa malom ispravkom Danilo Lazovic je umro.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#100 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Pera Trta »

"Kuće turske ognjem izgorijesmo,
da se ne zna ni stana ni traga
od nevjerna domaćega vraga.
Iz Cetinja u Đeklić pođosmo.
Ćeklićki se razbježaše Turci
malo koga od njih posjekosmo
ma njihove kuće popalismo;
od mečeta i turske džamije
napravismo prokletu gomilu,
neka stoji za uklin narodu."
plaho pacifisticko.
Ko je imalo upoznat sa istorijom Crne Gore prve polovine 20. vijeka, lako će uočiti kako ovi stihovi su pravi scenario za zvjerstva koja su nad "nekrsti" i "poturicama" izvršena u Šahovićima u novembru 1924. ili na lijevoj obali Lima u januaru 1943, kada su "ognjem izgorjela" 33 "turska" sela, a stanovništvo njihovo zatrto. To je bila "istraga poturica", jer ih od tada na tim područjima više nema. To je praktična primjena Njegoša od strane bjelopoljskih i Đurišićevih Vasojevićkih "junaka". Zaista, kao da ovdje čitam opise tih užasa.
Post Reply