Bosnjaci u Njegosevim stihovima

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#51 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Imali su oni u proslosti i opcije liberala, pa postoji i ta sda cg, nije valjda da im ne valja ta sda, a valja ova u bosni, ali oni nisu podrzali nijednu navedenu, nego samo milu. Ali hajde da ne razvijam dalju diskusiju i odvlacim od teme
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#52 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Luke Perry wrote:Kusturica je rodjeni Bosanac, Sarajlija. kao i Jovan Zametica. Cemu blacenje Sandzi :? Koje razlicite stavove zastupa Seki Radoncic :?
Zapravo je Kusta hercegovac, porijeklom iz Gacka, to ti je na samoj granici sa CG, kao i ovaj drugi, a seki, fahro, ja ih ne razlikujem, znam da je prije nego sto je ozenio bivsu celinu zensku, bio u braku sa pravoslavkom sa kojom ima sina te bio obicam novinar u nekim podgorickim novinama. Ali dolaskom u Sa je dosao tobe, mada sve to nema direkne veze sa temom.
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#53 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by almin-78 »

Blaka sta ti imas protiv crnogorskih bosnjaka? bosanski bosnjaci imaju srecu sto su vecina u jednoj drzavi,sto imaju svoje lidere,i sto imaju jaku vjersku zajednicu.Da nije toga bilo mislis da mi nebi isli u srbe i hrvate,pa to je bilo prije rata vec polahko krenulo!!

crnogorski bosnjaci nemaju nista od tog navedenog gore i onda normalno da se utapaju u vecinu,narod bez svoje elite jednostavno ne moze opstati.Spas im je jedino da maticu vide u BIH,ali i to su odbili kada su se odvojili od IZBIH.To se pokusalo i u Sandzaku,ali nije uspjelo.


ako ista ne stoji bosnjacima to je epitet "mjenjaju vjeru za veceru" jer ako je i jedan narod na svijetu pretrpio preko 10 genocida zbog vjere to smo mi.A islam danas jaci nego ikada
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#54 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Kakva islamska zajednica, pa svi znamo koliko ih je uzelo pušku u ruke kada je bila agresija :?:
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#55 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by stepsky »

Blaka wrote:Kakva islamska zajednica, pa svi znamo koliko ih je uzelo pušku u ruke kada je bila agresija :?:
Hajde majke ti reci o kakvim puskama pricas, gdje, kada, sta. Budi konkretan i probaj da budes realan. Ti izgleda samo hoces da ispricas svoje pa bilo tacno ili netacno. To su simptomi neke indoktriniranosti.
A na kraju krajeva postavi svoju temu pa pricaj o tome. Tema je da te podsjetim Bosnjaci u Njegosevim stihovima.
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#56 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Pa jel vidiš da sam odgovorio na post gore navedenog koji je u smislu da je islamska zajednica branila Bosnu, da je ona nije branila Bosna i Sandžak bi "pali" kao što je "pala" Crna Gora, pa me interesuje na koji način su je branili i koliko ih je bilo na prvoj liniji? Slažemo se svi da su crnogorski bošnjaci dezorijentisani, bez vodsta, neorganizovani, itd dole u Crnoj Gori, međutim to nije slučaj sa onima koji dođu u Sarajevo. Tu su itekako snalažljivi, plemenski organizovani, uspješni, pomažu jedni drugima da nađu posao na uštrb starosjedilaca uz maksimalno hvalisanje ( tu su osobinu poprimili od pravoslavnih). Dakle, je li sad imalo jasnije?
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#57 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Orbini »

Blaka wrote:Pa jel vidiš da sam odgovorio na post gore navedenog koji je u smislu da je islamska zajednica branila Bosnu, da je ona nije branila Bosna i Sandžak bi "pali" kao što je "pala" Crna Gora, pa me interesuje na koji način su je branili i koliko ih je bilo na prvoj liniji? Slažemo se svi da su crnogorski bošnjaci dezorijentisani, bez vodsta, neorganizovani, itd dole u Crnoj Gori, međutim to nije slučaj sa onima koji dođu u Sarajevo. Tu su itekako snalažljivi, plemenski organizovani, uspješni, pomažu jedni drugima da nađu posao na uštrb starosjedilaca uz maksimalno hvalisanje ( tu su osobinu poprimili od pravoslavnih). Dakle, je li sad imalo jasnije?
Pa ako cemo vec o tome, treba se ugledati malo na Bosnjake Sandzaka i Crne Gore, kada je u pitanju organizovanost, homogenost, uzajamna pomoc svojima, briga o svojima, veca predanost licnom uspjehu,.... Ako nisi znao te stvari cine jednu naciju zrelijom i jacom. A nasi Bosnjaci made in Bosnia ce jedan drugom prije podapeti stupicu, iz zavisti odmoci, i negativno pricati o svojima u smislu "takav smo mi narod hebo ti nas". Kamo srece da smo svi u tim stvarima poput nase juzne bratije, bila bi veca sloga barem a imali bi manje socijalnih slucajeva koji cekaju gebiru. Da se razumijemo - ni sam ne volim njihovo grupisanje, sektasenje, ogradjivanje od drustva, izbjegavam njihove klike,..... ali treba pogledati realno, i pogledati prvo od sebe.

Crnogorski muslimani su opstali zahvaljujuci svojoj zilavosti, ponosu i izdrzljivosti. U zadnjih 100 god. bi im puno bolje bilo da su promjenili vjeru, ali nisu. Opstali su kao muslimani i to je najbitnije, a to nebi mogli da su desorjentisani. Ljudi su svjesni gdje zive i koja je vlast, i da sami ne mogu promjeniti nista, vec moraju biti pragmaticni. A pogotovo ne ocekivati pomoc od IZ, bosnjacke vrhuske,.. koja nije mogla pomoci Banjaluci, Livnu,.. a kamoli njima.

A ovo je podforum historija, i osvrt na historiju a ne danasnju politiku i predrasude. Na ovoj temi se govori o nekadasnjem poimanju Bosnjaka i islama odvojeno, i paralela sa danas. Na ovoj temi se govori o manifestu srpskog nacionalizma i islamofobije, i Bosnjastvu na vjetrometini. Ako tu nemas sta reci, otvori temu na politici i prekini trolati temu. Predlazem da moderator izbrise tvoje zadnje postove kao i ovaj moj odgovor.
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#58 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Pa vidim da se ubise od pisanja na zadatu temu, jedino ja odstupam od te teme sa svojim indoktriniranim stavom " ne daj boze da se Bosnjaci sloze ". Jedinstvo nacije se ostvaruje obicno u totalitarnim rezimima tipa fasizma a iskustvo govori da to nije dovelo do prosperiteta i uspjeha ni mnogo vecih nacija od Bosnjaka, naprotiv. Da podsjetim, mi smo trenutno u sistemu cija su glavna filozofska odredjena "covjek je covjeku vuk", odnosno prirodno stanje "rat svih protiv sviju". Kazes da se trebamo svi ugledati na crnogorske Bosnjake u Sarajevu, pa mogu ti napisati da se i ugledamo, mito, korupcija i nepotizam caruju, pa nam opet nesto ne ide! Neko je napisao da neka visoka politika ne dopusta Bosnjacima u CG da se organizuju. A mozda je politika i zasluzna sto su oni tako uspjesni u Sarajevu, kao jedno homogeno glasacko tijelo koje ce pomoci onim politickim snagama kojima je izuzetno stalo da na izborima zadrze vlast prije svega u glavnom gradu!
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#59 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

Svaki čovjek se po vlastitom izboru može izjasniti kojoj zajednici pripada, uvjet bi trebao biti samo da tim činom ne ugrožava drugog čovjeka i drugu zajednicu. U državotvornom smislu postupak je administrativno reguliran.
Stoga, jedno čisto formalno pitanje - ko je Bošnjak? Da li stavljanje znaka jednakosti između Musliman (Muslimani su na cjelokupnoj teritoriji propale Jugoslavije bili narod) i Bošnjak znači da su svi Muslimani po automatizmu i Bošnjaci?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#60 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by zijancer »

red je da i autor bude prisutan :D
Image
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#61 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

Mala informacija!!

Petrovići-Njegoši , njihovo poreklo je iz Bosne iliti iz Zenice!
Doselili su krajem 15.veka u današnju Crnu Goru!!

Potiču od pretka Heraka , jedno vreme su boravili u staroj Hercegovini pod planinom Njegoš po kojoj su posle dobili i ime , i posle su odatle odselili i osnovali istoimeno selo pod Lovćenom "Njeguši"!!
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#62 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by dr.gog »

in33sa wrote:
osa wrote:
kad bi još malo naučio povijest pa vidio tko je zadržavao turke od jajca do bihaća i kostajnice tj. do une, moždabi tvoje mišljenje i imalo nekakav kredibilitet.
Podforum (h)istorija na ovom forumu, sve vise i vise lici na podforum istorija na "legendarnom" Serbiancafeu. Po obimu izmisljotina, mitomanije i povijesnih falsifikata.
:skoljka: čuj to..
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#63 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Bosanac sa dna kace »

hrabren miloradovic wrote:Mala informacija!!

Petrovići-Njegoši , njihovo poreklo je iz Bosne iliti iz Zenice!
Doselili su krajem 15.veka u današnju Crnu Goru!!

Potiču od pretka Heraka , jedno vreme su boravili u staroj Hercegovini pod planinom Njegoš po kojoj su posle dobili i ime , i posle su odatle odselili i osnovali istoimeno selo pod Lovćenom "Njeguši"!!
ja, i ? pa i Karađorđevići su porijeklom Albanci, pa? :-)
da i oni sa Đekne nijesu oklen iz BiH? :lol: :D
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#64 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

Bosanac sa dna kace wrote:
hrabren miloradovic wrote:Mala informacija!!

Petrovići-Njegoši , njihovo poreklo je iz Bosne iliti iz Zenice!
Doselili su krajem 15.veka u današnju Crnu Goru!!

Potiču od pretka Heraka , jedno vreme su boravili u staroj Hercegovini pod planinom Njegoš po kojoj su posle dobili i ime , i posle su odatle odselili i osnovali istoimeno selo pod Lovćenom "Njeguši"!!
ja, i ? pa i Karađorđevići su porijeklom Albanci, pa? :-)
da i oni sa Đekne nijesu oklen iz BiH? :lol: :D
To da su Karađorđevići Albanci to je mantra braće ujčevine , znaš oni kao izraziti arijevski Goti u nedostatku bilo čega argumentovano mlate da smo Cigani,Vlasi,Turci... nema šta nismo!! , ali to upravo govori o njima , pa i o tebi jer se koristiš jeftinoćama!!

Karađorđevići su iz srpskog plemena Vasojevića u današnjoj CG!!

Ako sećaš Đekna još nije umrla!! ,pa još čisto pamti svoj Bošnjanski zavičaj i žestoke bogumilske žurke podno Visokog , ali su je nažalost vrbovali zli Vlasi cool sirom i skorupom , pa je prodala tolerantno patarenstvo za mrsnu večeru! :D
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#65 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by IHAVEDREAM »

Boj ne bije svijetlo oruzje,vec boj bije srce u junaka.....
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#66 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by dr.gog »

hrabren miloradovic wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
hrabren miloradovic wrote:Mala informacija!!

Petrovići-Njegoši , njihovo poreklo je iz Bosne iliti iz Zenice!
Doselili su krajem 15.veka u današnju Crnu Goru!!

Potiču od pretka Heraka , jedno vreme su boravili u staroj Hercegovini pod planinom Njegoš po kojoj su posle dobili i ime , i posle su odatle odselili i osnovali istoimeno selo pod Lovćenom "Njeguši"!!
ja, i ? pa i Karađorđevići su porijeklom Albanci, pa? :-)
da i oni sa Đekne nijesu oklen iz BiH? :lol: :D
To da su Karađorđevići Albanci to je mantra braće ujčevine , znaš oni kao izraziti arijevski Goti u nedostatku bilo čega argumentovano mlate da smo Cigani,Vlasi,Turci... nema šta nismo!! , ali to upravo govori o njima , pa i o tebi jer se koristiš jeftinoćama!!

Karađorđevići su iz srpskog plemena Vasojevića u današnjoj CG!!

Ako sećaš Đekna još nije umrla!! ,pa još čisto pamti svoj Bošnjanski zavičaj i žestoke bogumilske žurke podno Visokog , ali su je nažalost vrbovali zli Vlasi cool sirom i skorupom , pa je prodala tolerantno patarenstvo za mrsnu večeru! :D
Sir ne mora biti mrsan :D ,patarenstvo jest bilo tolerantnije u odnosu na uzvisine.

"Braće ujčevine kao izrazitih arijevskijeh Gota" :shock: aludiraš na NDH gluposti pri pukom pominjanju jedne teorije.Čemu srklet i toliki uskličnici :) ?
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#67 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

dr.gog wrote:
hrabren miloradovic wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: ja, i ? pa i Karađorđevići su porijeklom Albanci, pa? :-)
da i oni sa Đekne nijesu oklen iz BiH? :lol: :D
To da su Karađorđevići Albanci to je mantra braće ujčevine , znaš oni kao izraziti arijevski Goti u nedostatku bilo čega argumentovano mlate da smo Cigani,Vlasi,Turci... nema šta nismo!! , ali to upravo govori o njima , pa i o tebi jer se koristiš jeftinoćama!!

Karađorđevići su iz srpskog plemena Vasojevića u današnjoj CG!!

Ako sećaš Đekna još nije umrla!! ,pa još čisto pamti svoj Bošnjanski zavičaj i žestoke bogumilske žurke podno Visokog , ali su je nažalost vrbovali zli Vlasi cool sirom i skorupom , pa je prodala tolerantno patarenstvo za mrsnu večeru! :D
Sir ne mora biti mrsan :D ,patarenstvo jest bilo tolerantnije u odnosu na uzvisine.

"Braće ujčevine kao izrazitih arijevskijeh Gota" :shock: aludiraš na NDH gluposti pri pukom pominjanju jedne teorije.Čemu srklet i toliki uskličnici :) ?
Aludiram , jer me podsetilo to pominjanje Karađorđevića o njihovom poreklu šiptarskom na braću forumske ujake koji osim te informacije mlate konstantno o vlasima,Turcima i naravno o genima i gancijima! , i nisam mogao da ne primetim gotski momenat u komentaru na ekipu iz Topole od forumaša Bos. na dnu Kace !
Mada , verovatno grešim! , jer Kaca ne može nikako biti gotsko cveće i da zaista tako razmišlja! :mrgreen:

U svakom slučaju , Njegoš je poreklom Bošnjanin i njegov predak Herak je zasigurno samim početkom 16.veka prisustvovao ceremoniji obeležavanja tačno 300 godina od rečenog "velikog DA sa figama" rezoluciji koju je doneo sv.Nepogrešivi komesar Rima o odricanju jednog od do tada važeća dva bogumilsko-dualistička Boga na Bilinom Polju !

Ali mrsnog Heraka večno u duši zovući ga dobre vlaške vile,goveda i brda , on uvreženo tolerantan u svojoj naivnosti dobrog Bošnjanina neuvidevši da njegova tri sina obesna bivaju vrbovana od "rascijanske pravoslavne crne ruke i udbe" , i nažalost duši njegovoj prostoj konvertuju se u pravoslavne šizmatike i postadoše nositelji onoga što je u potpunoj suprotnosti veri koju je Heraku rodna gruda dala!

Ako nije ovako bilo ubile me zduhe bogumilske ! :mrgreen:
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#68 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

Ali pošto ništa u životu i na nebesima nije slučajno , vidi se da od bogumila Heraka potomak imena P.P.Njegoš II u sebi nosi duh predaka , što i pominju mnogi učeni ljudi od zanata!

Evo malo o tome u neki člancima , zaista!!

..U studiji o Njegošu Jerotić polazi od uticaja dualističkih religija na pisca "Luče mikrokozma", i onda, jednom sintetskom opservacijom pojma vremena u tom spevu, koja se oslanja na zapažanje Miodraga Pavlovića o jednovremenosti zbivanja u "Luči", zaključuje o diskretnom prisustvu dualističke jeresi u Njegoša. Finim analizama Jerotić je utvrdio, služeći se jungovskom metodologijom, karakter i poreklo Njegoševe religiozne misli određujući joj mesto između judaističkog protestantizma i jednog krila gnosticizma.

I ovaj, kao i sledeći esej (o Lazi Kostiću) pokazuje koliko pesnička imaginacija ima da zahvali kolebanju pesnika između krajnosti: u Njegoša između paganizma i hrišćanstva, u Laze Kostića unutarnja dinamika misli uključuje hrišćanstvo, ateizam, helenski paganizam i dualističku jeres (bogumilsku antropologiju, kaže Jerotić), što se na kraju razrešava hrišćanskom spiritualizacijom Anime ("madonizam"). Ovim je ocrtan psihološki i filozofski okvir za dalja izučavanja poetskih struktura.

Najduži, najbolji i, po meni, književno i filozofski najizazovniji ogled posvećen je Bori Stankoviću i njegovim "božjacima". Ovaj ogled pokreće niz pitanja, pa i onih koja spadaju u najviše religijske misterije, a kao ljudska "tajna" izvanredno su plodna podloga za književnu imaginaciju. Mističnoj ideji "božjaka" duguju svoj nastanak najhermetičniji i simbolski najzgusnutiji Heseov roman "Hodočašće" (1932) kao i roman jednog od naših najvećih savremenih pisaca Miodraga Bulatovića "Crveni petao" (1958). Oba otelotvoruju ideju o "skrivenom Bogu"..

http://www.rastko.org.yu/filosofija/jer ... oticu.html

I još ..


Anica Savić-Rebac (1893-1953) bavila se Njegošem od svojih tridesetih godina pa do kraja života. Kao plod tog istraživanja pojavila su se njena dva izuzetno važna rada: "Njegoš i bogomilstvo"(1951. godine) i "Njegoš, Kabala i Filon" (1952)

Lukrecije, Dante, Milton...
Šta tamo piše?
Na samom početku spisa "Njegoš i bogomilstvo" ona kaže:
"Širina i bogatstvo genija Njegoševog vide se, koliko u Njegovim originalnim potezima, toliko i u Njegovoj sposobnosti da odabere i spoji razne motive i mnogostruke uticaje, i da ih pokaže u novom imaginativnom jedinstvu: to je, uostalom, ona mislilačka originalnost kojoj obično teže pesnici, i kada im je pravac duha izrazito filozofski. Luča mikrokozma upravo zadivljuje poznavaoce bogatstvom opštefilozofskih, mistično-filozofskih i mitskih motiva koje je vizija pesnikova čudesno slila; i to je, već, originalnost visokog stepena. Ona je, dakako, povećana mnogim vanrednim, sasvim novim potezima. Pogrešno je, međutim, insistirati na originalnosti u smislu apsolutne novine, smatrati da u prvom redu ona stvara mislilačku značajnost uopšte, a pogotovu mislilačku značajnost pesnika. Ni Lukrecije, ni Dante, ni Milton nisu predstavnici jedne nove filozofije koju su oni stvorili; njihova mislilačka značajnost je u odabiranju i pesničkom oživljavanju filozofskih zamisli. To ne znači da njihova dela nisu i sama važni izvori za filozofiju koju iznose... Ali to nije glavna mislilačka vrednost njihovih spevova."
Anica Savić-Rebac, hirurškom preciznošću, uočava tri osnovne zamisli "Luče mikrokozma": pad božanske duše u materiju, "svetlosna filozofija" i "slika kosmičke borbe". Sve tri zamisli bliske su i srodne, same po sebi, i javljaju se, po pravilu zajedno.
I Savić-Rebac prati razvoj tih ideja. Tako, ona prati, Njegoševu ideju o "izgubljenom raju", i "padu grešne duše" u "tamnicu tela", još od "oko 600. godine pre n.e. negde između Trakije i Atike". Tamo se ta misao javlja prvi put, "skoro izvesno kao samonikla" i to "u krugovima orfičara"

http://www.nin.co.rs/2001-04/19/17562.html

I naravno evo on-line "Luča Mikrokozma" da se ima pravi uvid u materiju!!
http://www.rastko.org.yu/rastko-cg/umje ... kozma.html


...No vremena pitatelnica mi,
okićena cvijetnim vremenom,
okrunjena sunčanim zrakama,
ali vlase cvijetne pletući,
bisernom ih rosom nasipljući
pri igranju svjetlokosih zv'jezdah,
- da dičnija na jutro izide
pred očima svoga vladaoca -
na sva moja žarka ljubopitstva
smijehom mi odgovara njenim.

Koliko sam i koliko putah
svod plavetni neba sveštenoga,
brilijantnim zasijat sjemenom,
zaklinjao dušom zapaljenom
da mi svetu otkrije tainu:
ali ga je tvorac ukrasio,
veliku mu knjigu otvorio,
da tvar slavi tvorca i blaženstvo
al' da čovjek na nje listu čita
ništavilo prekomjerno svoje?

S vnimanjem sam zemaljske mudrace
voprošava o sudbi čovjeka,
o zvaniju njegovom pred Bogom;
no njihove različne dokaze
nepostojnost koleba užasna:
sve njih misli najedno sabrane
drugo ništa ne predstavljaju mi
do kroz mrake žedno tumaranje,
do nijemog jednog narječenija,
do pogleda s mrakom ugašena.

Snom je čovjek uspavan teškijem,
u kom vidi strašna prividjenja,
i jedva se opred'jelit može
da mu biće u njima ne spada.
On pomisli da je neke pute
od sna ovog osvobodio se;
ah, njegove prevarne nadežde:
on je tada sebe utopio
u sna carstvo tvrđe i mračnije
i na pozor strašni snovidjenja! ....
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#69 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by fakat »

Luke Perry wrote:Da je ziv bio bi zreo za Haaga. Andric isto tako. Kao i Selimovic. Siguran sam samo da bi ih Branko Copic poslao u mp3.
:thumbup:
Fakat se slazem. Sto se tice Copica, kad sam njega citao barem sam osjecao nekakvu blagost, dobrocudnost, on sve na segu prevede, eh da su djedovi i seljaci onakvi kao u njegovim pricama. A sam Njegos je radioaktivan, kao i mnogi drugi poslije njega, ukljucujuci mnoge tzv. pisce i pjesnike, i svakojake "umjetnike" zakrvavljenih ociju, Kuste, Noge, Kapore, ekologe i pjesnike poput Karadzica, Beckovice, itd.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#70 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Bosanac sa dna kace »

hrabren miloradovic wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
hrabren miloradovic wrote:Mala informacija!!

Petrovići-Njegoši , njihovo poreklo je iz Bosne iliti iz Zenice!
Doselili su krajem 15.veka u današnju Crnu Goru!!

Potiču od pretka Heraka , jedno vreme su boravili u staroj Hercegovini pod planinom Njegoš po kojoj su posle dobili i ime , i posle su odatle odselili i osnovali istoimeno selo pod Lovćenom "Njeguši"!!
ja, i ? pa i Karađorđevići su porijeklom Albanci, pa? :-)
da i oni sa Đekne nijesu oklen iz BiH? :lol: :D
To da su Karađorđevići Albanci to je mantra braće ujčevine , znaš oni kao izraziti arijevski Goti u nedostatku bilo čega argumentovano mlate da smo Cigani,Vlasi,Turci... nema šta nismo!! , ali to upravo govori o njima , pa i o tebi jer se koristiš jeftinoćama!!

Karađorđevići su iz srpskog plemena Vasojevića u današnjoj CG!!

Ako sećaš Đekna još nije umrla!! ,pa još čisto pamti svoj Bošnjanski zavičaj i žestoke bogumilske žurke podno Visokog , ali su je nažalost vrbovali zli Vlasi cool sirom i skorupom , pa je prodala tolerantno patarenstvo za mrsnu večeru! :D
de nam jos koju iz SANU mitologije
de, de
kako ono; ....s neba prije ameba....
:run:
sen555
Posts: 70
Joined: 10/03/2009 18:42

#71 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by sen555 »

Što se tiče Njegoša o njemu ne vrijedi raspravljati, ono što je on napisao možda je za Srbe književnost a za mene je obično smeće, obzirom da je u svoje vrijeme prežvakao sve epske pjesme tipa kraljevića marka nije ni čudo odakle dolazi njegov radikalizam, rasizam, šovinizam i mržnja svega što nije srpsko. Ali u književnosti ne možemo gledati samo na književnu vrijednost djela, trebamo prepoznati ideje koje se kroz njega provlače... Srbi su inače, oduvijek opterećeni time da je ono što je srpsko dobro, a što nije srpsko ne valja. vjerujem da i danas ima slučajeva gdje djed na krilu drži unuka i uz gusle mu pripovjeda o kraljeviću marku, časnom srpskom junaku koji svojom časnom sabljom odrubi milione turskih glava... i onda se pitamo otkud tolika mržnja na balkanu, zašto jedni druge ne vole... nekad je bio Njegoš danas je Kačavenda... Vrijeme je drugo, ljudi su drugi, ali ono što se prenosi, kao što sam već navela, s djeda na unuka, ne mijenja se... cilj ostaje isti... junak je onaj ko odrubi više glava, muških, ženskih, dječijih... nije bitno, bitno je da su turske... Nekad pročitah pjesmu "Kraljević Marko i Arapkinja". Pitaše marka zašto ubi arapkinju, mladu djevojku, a on reče - crno lice a bijeli zubi, ružnom mi se učinila... njegoš stvara po tom principu, a kako je bio ugledni vladika onda možemo pretpostaviti kakav uticaj i danas njegovo djelo ima na srpsku kulturu uopće. ovo više nije ni pitanje književnosti, ni pitanje historije, ovo je sociološko i psihološko pitanje...
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#72 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

sen555 wrote:Što se tiče Njegoša o njemu ne vrijedi raspravljati, ono što je on napisao možda je za Srbe književnost a za mene je obično smeće, obzirom da je u svoje vrijeme prežvakao sve epske pjesme tipa kraljevića marka nije ni čudo odakle dolazi njegov radikalizam, rasizam, šovinizam i mržnja svega što nije srpsko. Ali u književnosti ne možemo gledati samo na književnu vrijednost djela, trebamo prepoznati ideje koje se kroz njega provlače... Srbi su inače, oduvijek opterećeni time da je ono što je srpsko dobro, a što nije srpsko ne valja. vjerujem da i danas ima slučajeva gdje djed na krilu drži unuka i uz gusle mu pripovjeda o kraljeviću marku, časnom srpskom junaku koji svojom časnom sabljom odrubi milione turskih glava... i onda se pitamo otkud tolika mržnja na balkanu, zašto jedni druge ne vole... nekad je bio Njegoš danas je Kačavenda... Vrijeme je drugo, ljudi su drugi, ali ono što se prenosi, kao što sam već navela, s djeda na unuka, ne mijenja se... cilj ostaje isti... junak je onaj ko odrubi više glava, muških, ženskih, dječijih... nije bitno, bitno je da su turske... Nekad pročitah pjesmu "Kraljević Marko i Arapkinja". Pitaše marka zašto ubi arapkinju, mladu djevojku, a on reče - crno lice a bijeli zubi, ružnom mi se učinila... njegoš stvara po tom principu, a kako je bio ugledni vladika onda možemo pretpostaviti kakav uticaj i danas njegovo djelo ima na srpsku kulturu uopće. ovo više nije ni pitanje književnosti, ni pitanje historije, ovo je sociološko i psihološko pitanje...
Evo ja kao Srbin za boldovano ću ti reći da si u pravu , a za drugo nisi!!
Refleksija Njegoša i negativno tumačenje u novom vremenu njegovog dela nije njegova krivica!
Njegoš je čovek svog vremena , a tad nije bilo gej-brakova i ljudskih prava! , pa mu se ne može staviti na teret mržnja!

Njegovi stihovi su o borbi za slobodu , nadam se da razumeš šta to znači , jedino ako ne misliš da raja sa kolca vladala , a sami Turci bili obespravljeni i ubijani u svome carstvu! :-)

Ti takođe reflektuješ tadašnje vreme na ovo , znači da se identifikuješ sa nabijačima na kolac srpske raje i sirotinje zarad azijskih porobljivača koje eto Njegoš mrzi!

Ako se tako gleda onda nikad kraja ludlu!
BosanaC100/100
Posts: 69
Joined: 06/04/2009 16:50

#73 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by BosanaC100/100 »

Ovo ne moze a da se ne prokomentarise.
Ovi "stihovi" i ljudi koji su ih pisali su CISTO ZLO!!!
Dogadjaji koju opisuju,podrzavaju i prizeljkuju su CISTO ZLO!!!
Onaj,koji u svemu tome ne vidi zlo i sam je to isto!!!
sen555
Posts: 70
Joined: 10/03/2009 18:42

#74 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by sen555 »

hrabren miloradovic wrote:
sen555 wrote:Što se tiče Njegoša o njemu ne vrijedi raspravljati, ono što je on napisao možda je za Srbe književnost a za mene je obično smeće, obzirom da je u svoje vrijeme prežvakao sve epske pjesme tipa kraljevića marka nije ni čudo odakle dolazi njegov radikalizam, rasizam, šovinizam i mržnja svega što nije srpsko. Ali u književnosti ne možemo gledati samo na književnu vrijednost djela, trebamo prepoznati ideje koje se kroz njega provlače... Srbi su inače, oduvijek opterećeni time da je ono što je srpsko dobro, a što nije srpsko ne valja. vjerujem da i danas ima slučajeva gdje djed na krilu drži unuka i uz gusle mu pripovjeda o kraljeviću marku, časnom srpskom junaku koji svojom časnom sabljom odrubi milione turskih glava... i onda se pitamo otkud tolika mržnja na balkanu, zašto jedni druge ne vole... nekad je bio Njegoš danas je Kačavenda... Vrijeme je drugo, ljudi su drugi, ali ono što se prenosi, kao što sam već navela, s djeda na unuka, ne mijenja se... cilj ostaje isti... junak je onaj ko odrubi više glava, muških, ženskih, dječijih... nije bitno, bitno je da su turske... Nekad pročitah pjesmu "Kraljević Marko i Arapkinja". Pitaše marka zašto ubi arapkinju, mladu djevojku, a on reče - crno lice a bijeli zubi, ružnom mi se učinila... njegoš stvara po tom principu, a kako je bio ugledni vladika onda možemo pretpostaviti kakav uticaj i danas njegovo djelo ima na srpsku kulturu uopće. ovo više nije ni pitanje književnosti, ni pitanje historije, ovo je sociološko i psihološko pitanje...
Evo ja kao Srbin za boldovano ću ti reći da si u pravu , a za drugo nisi!!
Refleksija Njegoša i negativno tumačenje u novom vremenu njegovog dela nije njegova krivica!
Njegoš je čovek svog vremena , a tad nije bilo gej-brakova i ljudskih prava! , pa mu se ne može staviti na teret mržnja!

Njegovi stihovi su o borbi za slobodu , nadam se da razumeš šta to znači , jedino ako ne misliš da raja sa kolca vladala , a sami Turci bili obespravljeni i ubijani u svome carstvu! :-)

Ti takođe reflektuješ tadašnje vreme na ovo , znači da se identifikuješ sa nabijačima na kolac srpske raje i sirotinje zarad azijskih porobljivača koje eto Njegoš mrzi!

Ako se tako gleda onda nikad kraja ludlu!


Ja govorim o ovome: "Bez muke se pjesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! Junaštvo je car zla svakojega, a i piće najslađe duševno, kojijem se pjane pokoljenja. Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi! Vječna zublja, vječne pomrčine nit dogori niti svjetlost gubi." Tzv. kult srpskog junaštva koji živi i danas, očito je. Naravno, nisu svi Srbi odgajani na ovakvom principu, kao što se kaže, u svakom žitu ima kukolja. Srbi kolektivno u svoju svijest treba da ugrade činjenicu da nisu svi muslimani Turci, da Bošnjaci nisu Turci...
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#75 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by hrabren miloradovic »

sen555 wrote:[



Ja govorim o ovome: "Bez muke se pjesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! Junaštvo je car zla svakojega, a i piće najslađe duševno, kojijem se pjane pokoljenja. Blago tome ko dovijek živi, imao se rašta i roditi! Vječna zublja, vječne pomrčine nit dogori niti svjetlost gubi." Tzv. kult srpskog junaštva koji živi i danas, očito je. Naravno, nisu svi Srbi odgajani na ovakvom principu, kao što se kaže, u svakom žitu ima kukolja. Srbi kolektivno u svoju svijest treba da ugrade činjenicu da nisu svi muslimani Turci, da Bošnjaci nisu Turci...
Ti stihovi koje si naveo su opšte vrednosti za svakoga ko voli slobodu , pa eto i za Srbe!

Jedno je zloupotreba toga , a drugo poštovanje dela koje pripada romantizmu 19.veka u svrsi oslobođenja.
Nisu svi Srbi odgajani da bukvalno i retrogradno shvataju tako što , ali da ih ima?! ima ih!!

Što se tiče kolektivnog ugrađivanja bilo čega u svest , to malo teže ide kod svih , a ne kod Srba samo!
Kao što Srbi oduvek znaju da Muslimani(Bošnjaci) nisu Turci , tako i Bošnjaci znaju da nisu nikakva nacionalna posebnost već najobičniji čisti sunarodnici Srba , ma kako god sebe nazvali!

E sad ti to ugradi kolektivno ako možeš!
Post Reply