Bosnjaci u Njegosevim stihovima

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#26 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

oddodood wrote:Upravo sa skorašnjim iskustvom sa tom tvojom poviješće - ne samo da znam, već sam i siguran ko je mogao i ko ih je zaustavljao!
znaš kako to ide"ponovi ovo jedno tisuću puta, možda i sam povjeruješ", ako već neće nitko drugi.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#27 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

bosna123 wrote:Tada je Crna Gora svoj prostor htjela "istraziti" od "poturica", zato razdvajaju Bosnjake CG od Bosnjaka u Bosni.

Drugo, pod pojmom Bosnjaci on, kao i Garasanin, moze smatrati sve stanovnike Bosne, svih triju vjera. Zar sumnjas da se na kraju krajeva ne bi zalagao i za "istragu poturica" i u samoj Bosni, da je bio u prilici?

Sta bi danas bio Bosnjak, a da nije musliman? Ne mislim na muslimana kao prakticnog vjernika, vec kao bastinika islamske kulture. Pocev od 18-19. st. do danas, on bi jednostavno bio Srbin ili Hrvata. Znaci sve je to suma sumarum "istraga poturica".
bosna123, ti si svjesno ili nesvjesno na tragu onih iz srpskoosmanskog paketa. I oni su 1992. godine klicali: "Da ne bi rata, nestalo bi Muslimana!" Što nikako nije tačno. Na kraju kad su shvatili da je Bosna odbranjena, potegli su staru praksu "Zlog stupa". Definitivno je srpska politika bila izgubila saveznike, koji su ih uvijek iz poraženih vraćali među pobjednike. Međutim, daytonska Bosna im je novi Kajmakčalan, zahvaljujući prije svega bosnocidnim genima (domaćih) osmanlija.
Ne zastupajući državu i državotvornu populaciju nego, pazi - nesrpsko stanovništvo! zastupali su osmanskosrpsko bratstvo i Sud je donio jedino moguću presudu: Genocid je izvršen teritorijalno - u Srebrenici. Međutim, nije li i takva formulacija upravo na strani BOSNOCIDA.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#28 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by bosna123 »

Nekako ne mogu skontati sta zapravo zelis reci. Ti velis Njegos mrzi islam, ali ne i Bosnjake... Sta to znaci? Kakvi bi mi to trebali biti i kojem povijesno-civilizacijskom krugu se prikloniti, da nad nama ne bude izvrsena "istraga"? Zar moze covjek biti nesto sto nije?
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#29 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

osa wrote:
oddodood wrote:Upravo sa skorašnjim iskustvom sa tom tvojom poviješće - ne samo da znam, već sam i siguran ko je mogao i ko ih je zaustavljao!
znaš kako to ide"ponovi ovo jedno tisuću puta, možda i sam povjeruješ", ako već neće nitko drugi.
osa, Bog je kod čovjeka najčvršće zaštitio ono što je doista vrijedno - razum. Dok, recimo, tokom ontogeneze na snagu možeš uticati i do 50%, na kogniciju samo do 5%. Znači, slobodno se iz 1992. godine možeš vratiti u 1463. godinu i, ali samo iskreno - shvatiti šta se moglo događati. Naravno, ne znam kakva su ti iskustva sa 1992. godinom. Ja znam i to mi niko ne može osporiti da je u pitanju bio bosnosid, u kojem su sudjelovale tradicionalno iste strane - kako na strani zla, tako i na strani dobrog!
Last edited by oddodood on 28/03/2009 15:35, edited 2 times in total.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#30 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

oddodood wrote:
osa wrote:
oddodood wrote:Upravo sa skorašnjim iskustvom sa tom tvojom poviješće - ne samo da znam, već sam i siguran ko je mogao i ko ih je zaustavljao!
znaš kako to ide"ponovi ovo jedno tisuću puta, možda i sam povjeruješ", ako već neće nitko drugi.
osa, Bog je kod čovjeka najčvršće zaštitio ono što je doista vrijedno - razum. Dok, recimo, tokom ontogeneze na snagu možeš uticati i do 50%, na kogniciju samo do 5%. Znači, slobodno se iz 1992. godine možeš vratiti u 1463. godinu i, ali samo iskreno - shvatiti šta se moglo događati. Naravno, ne znam kakva su ti iskustva sa 1992. godinom. Ja znam i to mi niko ne može osporiti da je u pitanju bio bosnosid, u kojem su sudjelovale uglavnom iste strane - kako na strani zla, tako i na strani dobrog!
čim petljaš iluziju kao što je bog, u nauku kao što je povijest, sve mi je jasno.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#31 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

osa, to ti je i naučna činjenica - nisam ja kriv što se podudaraju, pa nek izvoli ko kako želi!
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#32 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by harač »

par bisera iz najvećeg, najhumanijeg i (po svemu sudeći) "pogresno" protumačenog djela srpske knjizevnosti; pretpostavljam da negdje u tami Enver Kazaz pjeni u ovom trenutku:

"(...) borbi našoj kraja biti neće
do istrage turske ali naše (...)" (Vuk Mićunović)

"Nego udri dokle mahat možeš,
a ne žali ništa na svijetu!
Sve je pošlo đavoljijem tragom,
zaudara zemlja Muhamedom." (Knez Rade - brat vladičin)

"(...) združio se Turčin s Crnogorcem,
odža riče na ravnom Cetinju!" (Kolo)

"Luna i krst, dva strašna simvola -
njihovo je na grobnice carstvo.
Sljedovat im rijekom krvavom
u lađici grdna stradanija,
to je biti jedno ili drugo." (Vladika Danilo - među svima kao da je sam)

"Treba služit česti i imenu.
neka bude borba neprestana,
neka bude što biti ne može -
nek ad proždre, pokosi satana!
Na groblju će iznići cvijeće
za daleko neko pokoljenje." (Vladka Danilo - među svima kao da je sam)

"Udri za krst, za obraz junački,
ko gođ paše svijetlo oružje,
ko gođ čuje srce u prsima!
Hulitelje imena Hristova
da krstimo vodom ali krvlju!
Trijebimo gubu iz torine!
Nek propoje pjesna od užasa,
oltar pravi na kamen krvavi!" (Vladika Danilo)

"No lomite munar i džamiju,
pa badnjake srpske nalagajte
i šarajte uskrsova jaja,
časne dvoje postah da postite;
za ostalo kako vam je drago!
Ne šćeste li poslušat Batrića,
kunem vi se vjerom Obilića
i oružjem, mojijem uzdanjem,
u krv će nam vjere zaplivati,-
biće bolja koja ne potone!
Ne složi se Bajram sa Božićem" (Vojvoda Batrić)

"Ema neću, božija vi vjera,
više slušat odže u Ćekliće
đe guguće svrh one stugline
ka jejina svrh trule bukvine!
Koga zove uz one glavice
svako jutro kako zora sine?
Ja mnim ga je doista dozvao,-
jer mi nije lakši, što ću kriti,
nego da mi na vrh glave stoji." (Knez Janko)

"Mlečići te morem poduzeše,
Crnogorci gorom opasaše;
sastaše se u tvoje zidove,
okropiše krvlju i vodicom-
te od tada ne smrdiš nekršću." (Kolo)

"Kako smrde ove poturice!" (Knez Janko)

"Kad blizu njih sjedim u skupštinu,
ja nos držim svagda u rukama;
da ne držim, ja bih se izbljuvao.
Pa sam s toga na kraj i uteka,
e blizu njih ne bih osvanuo.
Evo vidiš kako smo daleko,
i opeta ona teška vonja
od nekrsti ovde zaudara." (Knez Rogan)

"Što je Bosna i po Arbanije?
Vaša braća od oca i majke;
Svi ujedno i dosta rabote.
Krst nositi vama je suđeno
strašne borbe s svojim i s tuđinom!
Težak v'jenac, al' je voće slatko!" (Iguman Stefan)

"[Govori Vladika Batrić]I što ću ti duljiti pričanje?
Koliko je ravnoga Cetinja,
ne uteče oka ni svjedoka,
ni da kaže kako im je bilo,
te pod sablju svoju ne metnusmo
koji ni se ne kće pokrstiti;
Koji li se pokloni Božiću,
prekrsti se krstom hristijanskijem,
uzesmo ga za svojega brata.
Kuće turske ognjem izgorijesmo,
da se ne zna ni stana ni traga
od nevjerna domaćega vraga.
Iz Cetinja u Đeklić pođosmo.
Ćeklićki se razbježaše Turci
malo koga od njih posjekosmo
ma njihove kuće popalismo;
od mečeta i turske džamije
napravismo prokletu gomilu,
neka stoji za uklin narodu.
[Odgovara Vladika Danilo]Blago meni, moji sokolovi,
blago meni, junačka svobodo!
Jutros si mi divno voskresnula
iz grobovah našijeh đedovah!"

"Ko ne misli na Koran pljunuti
neka bježi glavom bez obzira!" (Momče)

"Što će đavo u kršćenu zemlju?
Što gojimo zmiju u njedrima?" (Vojvoda Stanko)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#33 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

oddodood wrote:osa, to ti je i naučna činjenica - nisam ja kriv što se podudaraju, pa nek izvoli ko kako želi!
šta , da je bog kod čovjeka nešto zaštitio, naučna činjenica, nemoj više.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#34 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

Image
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#35 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

osa wrote:
oddodood wrote:osa, to ti je i naučna činjenica - nisam ja kriv što se podudaraju, pa nek izvoli ko kako želi!
šta , da je bog kod čovjeka nešto zaštitio, naučna činjenica, nemoj više.
osa, ne - nego ono sa filogenezom i ontogenezom, odnosno o mogućnostima ontogenetskog uticaja na pojedine osobine i sposobnosti ljudskog fenotipa - to je naučna činjenica.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#36 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

oddodood wrote:
osa wrote:
oddodood wrote:osa, to ti je i naučna činjenica - nisam ja kriv što se podudaraju, pa nek izvoli ko kako želi!
šta , da je bog kod čovjeka nešto zaštitio, naučna činjenica, nemoj više.
osa, ne - nego ono sa filogenezom i ontogenezom, odnosno o mogućnostima ontogenetskog uticaja na pojedine osobine i sposobnosti ljudskog fenotipa - to je naučna činjenica.
aha, ja reko da si ti allaha umiješao u znanost.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#37 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by bosna123 »

Ako "Gorski vijenac" nije fasisticko djelo, ne znam sta jeste, ma kako vi to tumacili. Cuj, mi smrdimo, a kupamo se najmanje jedanput dnevno... Ali valjda je i to relativno kao kad Strikan u "Velom mistu" poducava netjaka o gradskim curama pa kaze kako su se "usmrdjele na one pomade", i jos uz to napravi pravo gadljivu facu...
User avatar
piupiu
Posts: 16571
Joined: 05/01/2008 05:08

#38 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by piupiu »

Jah, vidju naucnikaaaaa, :roll:. Njegos onolike fiseklije nasla Husein-kapetanu da mu se za bune nadju, silna pisma 'bratu svom' ispisa, al', jok, on je cetnicima manifeste pisao ... je l' ko cuo za romantizam i nacionalno budjenje? Slucajno se za Njegosevog zivota nesto na taj fazon dogadjalo. Doduse, i Nietzsche je Hitlerov filozof, je l', mora da je on licno kriv za Ausvic k'o i Njegos za Srebrenicu.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#39 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

Čini mi se, zavedeni onom: "Smrt fašizmu - sloboda narodu!", mi mislimo jedno, a govorimo drugo. Zašto, recimo, nije bilo: "Smrt nacizmu - sloboda narodu!". Zato što Hitlerova, Staljinova, Titova, Miloševićeva ... politička opcija imaju isti korjen. Samo su Staljin i Tito, umjesto nacizma u etničkom smislu, bili pobornici proleterskog nacizma. De facto, predstavnik fašizma je bila Musolinijeva Italija, u njoj nije bilo konc-logora.
Jasno je da je Njegoš bio svojevrsni nacista - Crnogorce je posrbio, a Srbe porusio. Što se tiče odnosa prema državama u susjedstvu, vjerovatno je igrao sličnu igru kao doskorašnja crnogorska politička elita - jer sam nije mogao dalje od pika Lovćena. S druge strane, mora se priznati da Crnogorci imaju ponešto specifično - ali izgleda da je sudbina malobrojnih naroda da trpe vođe poput Njegoša. Koliko mi se čini, u posljednje vrijeme Crna Gora se okreće kralju Nikoli. Možda bi, u budućnosti lijepo zvučalo:
CRNA BOSNA I GORA HERCEGOVINA!
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#40 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Kupalo »

oddodood wrote:Ova tema bi i mogla biti zanimljiva, ali u jednom potpuno drugačijem kontekstu:
(1) S trodnevnom bitkom na Kosovu srpskoosmansko neprijateljstvo je završeno, knezovi su se pridružili Osmanlijama i stigli do Anadolije. Zavedeni pogibijom sultana i 12-godišnjom borbom između sinova mu za prijestol, vratili su se pod okrilje Konstantinopolja.
(2) Nakon okupacije Konstantinopolja od strane Osmanlija, ponovo su okrenuli ćurak i skupa s njima stigli u Bosnu. Trebalo im je 207 godina da stignu sa Drine na Unu. Znači - za razliku od Srba, Bošnjanin se grčevito borio za svoj toprak.
(3) Osmanlijama je Bosna bila zemlja rata i tako su se prema njoj i ponašali - uništili su sve što je najugledniju kraljevinu na balkanu činilo najuglednijom.
(4) Nije isključeno da je Ivo Andrić u pravu u vezi sa "nabijanjem na kolac", jer je to u to doba bila praksa. Međutim, problem je u izvrtanju činjenica. Vuk Karadžić piše Jerneju Kopitaru: "U Srbiji sve po starom, a sultan Bošnjane uništi sam!" Znači da su na kolcu završavali uglavnom Bošnjani. To što su Srbi posvojatali Bošnjanska imena - koja su nanesreću sa prihvatanjem islama promijenjena, mada to nije nikakav uvjet da se bude musliman - jedan od načina manipuliranja sa prošlošću, i to vrlo uspješan.
(5) Od 90-e osmansko-srpska zavjera protiv Bosne ponovo je na sceni. U tom taboru su svi oni koji poriču da su Osmanlije okupatori, koji u Bosni nisu ostavili ništa dobroga (Islam nije Osmanovo vlasništvo!). Ništa zajedničko nemaju današnja Turska i Osmanska imperija kada je u pitanju odnos prema Bosni. Domaće Osmanlije otvoreno imenuju Ataturka muslimanskim neprijateljom!
Hvala izgleda da je u modi imati rezervne domovine pa naš "onesvješćeni " narod vidi svoju u Turskoj.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#41 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Hrast »

oddodood wrote:Ova tema bi i mogla biti zanimljiva, ali u jednom potpuno drugačijem kontekstu:
(1) S trodnevnom bitkom na Kosovu srpskoosmansko neprijateljstvo je završeno, knezovi su se pridružili Osmanlijama i stigli do Anadolije. Zavedeni pogibijom sultana i 12-godišnjom borbom između sinova mu za prijestol, vratili su se pod okrilje Konstantinopolja.
(2) Nakon okupacije Konstantinopolja od strane Osmanlija, ponovo su okrenuli ćurak i skupa s njima stigli u Bosnu. Trebalo im je 207 godina da stignu sa Drine na Unu. Znači - za razliku od Srba, Bošnjanin se grčevito borio za svoj toprak.
(3) Osmanlijama je Bosna bila zemlja rata i tako su se prema njoj i ponašali - uništili su sve što je najugledniju kraljevinu na balkanu činilo najuglednijom.
(4) Nije isključeno da je Ivo Andrić u pravu u vezi sa "nabijanjem na kolac", jer je to u to doba bila praksa. Međutim, problem je u izvrtanju činjenica. Vuk Karadžić piše Jerneju Kopitaru: "U Srbiji sve po starom, a sultan Bošnjane uništi sam!" Znači da su na kolcu završavali uglavnom Bošnjani. To što su Srbi posvojatali Bošnjanska imena - koja su nanesreću sa prihvatanjem islama promijenjena, mada to nije nikakav uvjet da se bude musliman - jedan od načina manipuliranja sa prošlošću, i to vrlo uspješan.
(5) Od 90-e osmansko-srpska zavjera protiv Bosne ponovo je na sceni. U tom taboru su svi oni koji poriču da su Osmanlije okupatori, koji u Bosni nisu ostavili ništa dobroga (Islam nije Osmanovo vlasništvo!). Ništa zajedničko nemaju današnja Turska i Osmanska imperija kada je u pitanju odnos prema Bosni. Domaće Osmanlije otvoreno imenuju Ataturka muslimanskim neprijateljom!
Jarane, Madjari su zadrzavali Osmanlije nakon ukidanja Bosanskog kraljevstva 1463. godine - barem na sjeveru i zapadu - veliku ulogu je odigrao madjarski vojskovodja vlaskog porijekla Hunyadi. Bayezit II. je osamdesetih godina 15. stoljeca zauzeo ono sto se tad zvalo hercegovom zemljom.

Ali isto tako je cinjenica da su Bosnjani prije pogibije Stjepana Tomasevica Osmanlije zadrzavali oko osamdesetak godina. Prvi put se pojavljuju jos za vrijeme Tvrtkove vladavine u osamdesetim godinama 14. stoljeca dok kraljevstvo pada 1463. godine.

Isto tako, ako zelimo biti korektni, moramo priznati da se i Srbija (iako dugo vremena u vazalskom odnosu naprema Osmanlijama) odrzavala oko 70 godina. Izmedju 1389. i 1459. je name proslo tacno 70 godina. Ako cemo Bitku na Marici a ne na Kosovo uzeti kao polaznu tacku srpsko-osmanskih neprijateljstava onda jos i duze.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#42 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D0 ... 1%80%D0%B5
http://www.modrus.hr/propast_modrusa_1493godine.php

Ovaj drugi link je vrlo zanimljiv: Osmanlije stignu do Koruške i u povratku poraze ih hrvatska vojska na Uni. Za razliku od Hrvatske, od Evrope Bosna nije imala nikakve pomoći, izuzev u stilu: "Pred očima svijeta palo je jedno ugledno kraljevstvo." Niti će ikad imati, zato se mora oslanjati na demokrate u USA i nadati se u promjenu susjednih politika u odnosima prema Bosni. Problem je što (domaće) osmanlije čine sve (naravno, kukavički po podrumima) da se omrzne USA kao najveći neprijatelj muslimana. Valjda zato što su Turska i USA tradicionalno u dobrim odnosima.

Naglasit ću, ne tvrdim niti opovrgavam. Isklučivo problematiziram "historijske činjenice" o ovim prostorima. Posljednji - nadati se i zadnji! - ratovi i "istine" o njima mi na to daju pravo. U književnosti se može i pronaći historijske istine, ukoliko se ona bavi ljudskim sudbinama, a ne hvalospjevima pobjednicima. Stoga "GV" i ne smatram književnošću, niti umjetnošću.

Također, ne negiram da je skupa sa Muslimanima-Bošnjanima branio Bosnu i dio Hrvata-Bošnjana i Srba-Bošnjana. I to pod vrlo nepovoljnim okolnostima, jer su političke vrhuške (srbonacistička, klerofašistička i krofašistička) učinile sve da tako ne bude.
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#43 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Pa ako vidimo kakvi su ti crnogorski bošnjaci možemo zaključiti da Njegoš i nije puno pogriješio to sa "mijenjanjem vjere za večeru". Kada dođu u Bosnu, svi su za SDA, A u CG iako postoji SDA, nemaju poslanika u parlamentu jer su svi glasali za Milu! Znači, priklanjaju se i uvlače onima na vlasti, to je valjda genetski kod njih. S tim u vezi je i ova inicijativa o dvojnom državljanstvu, pa bi tako svi bili zadovoljni i Milo i Reis i stranke iza kojih ovi stoje!
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#44 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by stepsky »

Blaka wrote:Pa ako vidimo kakvi su ti crnogorski bošnjaci možemo zaključiti da Njegoš i nije puno pogriješio to sa "mijenjanjem vjere za večeru". Kada dođu u Bosnu, svi su za SDA, A u CG iako postoji SDA, nemaju poslanika u parlamentu jer su svi glasali za Milu! Znači, priklanjaju se i uvlače onima na vlasti, to je valjda genetski kod njih. S tim u vezi je i ova inicijativa o dvojnom državljanstvu, pa bi tako svi bili zadovoljni i Milo i Reis i stranke iza kojih ovi stoje!
Ozbiljan covjek kada nesto zeli da kaze prvo se pravovaljano informise. Od berlinskog kongresa na ovamo crnogorski muslimani su protjerivani sa primorja, iz Podgorice, iz Niksica, iz Kolasina iz Mojkovca, pa u XX vijeku iz Vraneske doline i na kraju iz okoline Pljevalja iz dijela koji se granici sa Bosnom. Nema generacije u poslednjih 130 godina kod crnogorskih muslimana koja se ne sjeca pogroma, protjerivanja i ostalih subgenocidnih radnji. Da ne pominjem savremene suptilne metode tihe nacionalne, vjerske segregacije i diskriminacije zbog koje je otislo 90-tih desetine hiljada mladih ljudi, mahom na zapad. To su fakti. Omladina crnogorskih muslimana mora da uci o tome kako su njihovi djedovi bili poturice i kvarni dio crnogorskog stanovnistva i da se stide svojih pradjedova kao ljudskog otpada i da moraju da gledaju pravoslavne crnogorce iz zablje perspektive. To je istina. Pitanje je ko moze da im pomogne. Da nije slucajno neko iz Bosne. Jasno i glasno ne, kao sto i nije nikada.
U pravu si u onom dijelu koji se odnosi na ociglednu razbijenost i neorganizovanost crnogorskih muslimana. Ali je priprosto i svakako naivno misliti da je to samo po sebi. Nije, jer neko to smisljeno radi i to onaj kome to ide u prilog.
A sada o onome otrovnom dijelu koji se zove "genetski kod kod njih". Hajmo o genetskom kodu kod nas. Mijenjati vjeru za veceru se moze i u Bosni lako identifikovati i to na mnogo tezim slucajevima ako stvari posmatramo u kontekstu. Da ne bih sirio pricu i davao slagvort za razglabanje u beskonacnost pomenucu samo popise s pocetka xx vijeka, identifikovanje sa susjedima, ratovanja na strani susjeda a protiv sopstvenog naroda, velike pisce i filmske stvaraoce, poznate privrednike i rukoljupce i podrepase svih kalibara, zaklinjanje Pavelicu, ratovanje na strani cetnickog pokreta(nevjerovatno ali istina), pa u poslednjem ratu brigadu Mesa Selimovic, trebinjski slucaj, krajinu i t.d. Koja je to genetika. Nije to genetika nego nesto sto je izgleda van Blakinog domena razumijevanja.
Podsjeticu samo na neka imena Crnogoraca, Milosevic, R.Karadzic, Z.Raznjatovic-Arkan, Kostunica (nekada Damjanovic), M.Beckovic, Lj. Tadic, Karadjordje i.t.d.
"Istraga poturica" iz gorskog vijenca nikada nije prestala, jer je to vjersko nacionalni program i ideologija. A ovo sto je izjavio Blaka je nadam se nesvjesna manipulacija koja nije usmjerena ka tome da pomogne crnogorskim muslimanima a i bosanski bi se lako mogli vidjeti u toj prici ako umiju da gledaju. I nisu Njegosevi stihovi ti u kojima bi se bosnjaci trebali traziti. To im apsolutno ne treba.
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#45 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Smaile Cekicu, jesi li to ti? Da bi razumio proslost, dovoljno je pogledati sadasnjost. Nisi napisao koliko sda cg ima poslanika u cg parlamentu, albanske partije imaju 8, a ima ih duplo manje od bosnjaka koji cine blizu 20 posto stanovnistva. Uostalom, kada se i perovic, vodja bivsih liberala razocarao u njih, a znamo da je on jedini dizao glas protiv progona bosnjaka za vrijeme zadnjeg rata u bosni. Skoro sam citao da je u stranoj stampi izasao clanak pod nazivom " zrtve podrzavaju dzelata ", u kojem stoji da bosnjaci podrzavaju milu, bez cije bi podrske izgubio vlast.
P.s danas su bili izbori u kojima je vec sve poznato
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#46 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Orbini »

stepsky
Mijenjati vjeru za veceru se moze i u Bosni lako identifikovati i to na mnogo tezim slucajevima ako stvari posmatramo u kontekstu. Da ne bih sirio pricu i davao slagvort za razglabanje u beskonacnost pomenucu samo popise s pocetka xx vijeka, identifikovanje sa susjedima, ratovanja na strani susjeda a protiv sopstvenog naroda, velike pisce i filmske stvaraoce, poznate privrednike i rukoljupce i podrepase svih kalibara, zaklinjanje Pavelicu, ratovanje na strani cetnickog pokreta(nevjerovatno ali istina), pa u poslednjem ratu brigadu Mesa Selimovic, trebinjski slucaj, krajinu i t.d. Koja je to genetika. Nije to genetika nego nesto sto je izgleda van Blakinog domena razumijevanja.
Naravno da nije genetika. To je nedostatak sopstvene nacionalne svijesti, i nedostatak valjanog rukovodstva.
Ali ipak bi dodao, da je najteze biti Bosnjak i opocenito musliman na nasim prostorima u novijoj historiji. Moglo se bolje proci u zadnjem ratu, priklonivsi se jacem, mogli su Bosnjaci opstati na cjelom etnickom prostoru pod patronatom pravednijeg gospodara, a mogli su u ovoj temi i crnogorski muslimani bolje proci promjenivsi vjeru. Ipak se i pored svega sto si naveo, najvise pate muslimani ako tezeto i ostati, zahtijeva najvise odricanja i najvisa se cjena placa. Tako da svaki put kada se spomene "vjera za veceru" podsjetiti da je to itekako lako uraditi, i da se moglo u novijoj historji gdje su bila najveca iskusenja i patnje - ali dosljednost i istrajnost je prevagnula.

U ovoj temi mi je ipak najinteresantnije - standard onog vremena gdje je islamofobija izrazito jaka ali Bosnjaci se postuju cak i kao neprijatelji. Bosnjaci i Albanci se ne provlace i ne tumace eksplicitno kroz prizmu vjere - kao danas.
User avatar
Blaka
Posts: 376
Joined: 29/03/2009 17:37
Location: Siva faza

#47 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Blaka »

Pa rezultati jučerašnjih izbora opokazuju da su ipak možda promijenili vjeru za večeru ;-) Nekad je bilo dobro biti musliman, pa su ljudi primali vjeru, a 92 je bolje bilo biti srbin, pa je kusturica postao nemanja, zato što mu je to donijelo mnogo dobra, to je sva filozofija, ništa više. Isto kao što su Radončić i njegovi rođaci Čekići veliki muslimani u Sarajevu, gdje im je izuzetno dobro, dok su dolje bili drugačijih stavova ;-)
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#48 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Luke Perry »

Kusturica je rodjeni Bosanac, Sarajlija. kao i Jovan Zametica. Cemu blacenje Sandzi :? Koje razlicite stavove zastupa Seki Radoncic :?
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#49 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by bosna123 »

@ Blaka
Pa fino te @Orbini gore upita, ako vec tako lako prodajemo vjeru za veceru, zar ne bi bilo logicno da smo se u zadnjih 300 godina otkada nas proganjaju, vec prevjerili, tako bi lakse ostali na svojim ognjistima? To narocito vrijedi za ovaj period otkada su Osmanlije definitivno potisnute sa Balkana.
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#50 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by stepsky »

@Blaka
Prvo otislo se od teme i to podaleko, ali indirektno i nije jer su stvari vezane. Proslost je podloga za sadasnjost.
Ne pravdam i ne kudim ali Radoncic i Cekic zive u Bosni i imaju pravo na svoje politicko opredeljenje. Pretpostavljam da za njih ne bi ni znao niti bi te bilo briga da zive u Crnoj Gori. Steta sto ne citas pazljivije komentare na tvoje postove a mozda ih ne razumijes. Sustina je u opstanku naroda koji hoce da bude svoj i da zivi svoj zivot po svojoj volji i mjeri.

U vezi izbora, stvari su proste. U Crnoj Gori se mozes opredijeliti za opciju Mila koji nije sjajan ali daje prostora za zivot ili opciju koja se zove srpska koja ne nudi nista osim muke i jada. U pravu si da bi bilo bolje da se Bosnjaci u Crnoj Gori bolje organizuju i da su slozniji, ali to ne moze preko noci a i oni koji su jaki to ne dozvoljavaju. Pogledaj Bosnu, jesu li Bosnjaci u Bosni slozni. Nece ni biti dok se ne definise nacionalni program. Za sada je nacionalni program prezivljavanje ko kako zna i umije. Za ostalo jos nema pameti.
Nadam se da ti je jasno da pitanje Bosnjaka na Balkanu nije rijeseno na kvalitetan nacin. Nadam se da ti je i jasno da se nece tako lako rijesiti zbog religiozne identifikacije.
Post Reply