Bosnjaci u Njegosevim stihovima

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#1 Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Orbini »

preuzeto iz "ALMANAHA" br.23-24.

Petar II Petrovic NJegos,

Gorski vijenac,stihovi1640-1645
.....................................
...Pa poslijed poce djetinjiti;
zapita me za nase susjede,
za Bosnjake i za Arbanase:
"Kad uhvate-kaze-Crnogorca,
bilo ziva al'mrtva u ruke,
hoce li ga izjest, sto li rade?"
.....................................

Svobodijada,Pjesma treca,stihovi 280-290
..............................
Obije se hrabre vojske
Na megdanbu izm'jesase:
Tri sahata megdan bojni
Na maceve i na seblje
s krvlju teskom dijelise,
dok najposle vjestobojna
hitrost misce crnogorske
pogna spolja bitke strasne
Hercegovce vitezove
i Bosnjake nepreklone.
.............................

Scepan Mali, Dejstvije drugo,jevljenije cetvrto

Odose na rucak seraskjer i vezir bosanski zajedno,a poslanici sa
Suvajlijom i karaman-pasom pod njin sator na rucak.Rucaju , ne zbore
nista. Dve kadije Bosnjaka poju uz tambure.

Scepan Mali,Dejstvije drugo,Javljenije jedanaesto,stihovi 827-833

.........................................
Sto budalis,jadna Bosnjacino,
Da li cuo usima nijesi?
Opsova nam vjeru i proroka,
a opsova kuran i sultana
u sredinu ov'like ordije,
a upravo nama u ocima
sto ce reci sva nasa ordija
kad zacuje ovo pogrdjenje?
........................................

Scepan Mali,Dejstvije cetvrto,javljenije trece,stihovi 224-230

...........................................
kud se gode s granice senemo
sresti ce nas dvadeset tisucah,
malo dalje sresce i pedeset
pa ne mrca i zavaljenika,
no Bosnjaka ali Arbanasa,
od iskona vojnickog naroda,
te se radja i mre pod oruzjem.
..........................................

Scepan Mali,Dejstvije cetvrto,javljenije trece,stihovi 270-275

..................................................
to taj moze mislit i zboriti
koji nezna kako stvari stoje,
al' ne onaj koji ih poznaje.
Kako bi smo mi to uradili
bez pomoci nekoga drugoga
kad Bosnjaci,nasa rodna braca,
slijepi su te ne vide nista?
...........................................

Ogledalo srpsko,XVIII,Sinovi obilica(1750.god.),Beograd 1967,str.124,15-20

..........................
oce saci u Cevo krvavo
i poharat lomnu Crnu Goru;
ovde vama prijevare nema,
bijesni su Bosnjaci junaci.
................................

Negos-Gagicu 12.VIII 1843,Cjelokupna djela,knj.6,Beograd1967,str.84

....Mi smo u rat sa svijem Turcima okolo nas,kako gotovo svagda
sto smo.Oni su vazda slozni na nase zlo i Bosnjaci i Arbanasi.....

Vladika Rade--Osman pasi Skopljaku,24 aprila 1844,glasnik
Cetinjskog istorijskog drustva,Knjiga XIV,sveska 6,decembar 1935

....Svak zna da su lanih Bosnjaci na Planincu protiv moje volje poginuli
ali nista drugo nije bilo, nego su panuli u onu jamu , koju su za druge kopali.......

Njegos--- Osman pasi Skopljaku,5 oktobar 1847,Cjelokupna djela,
knj.6,Beograd 1967,str.153

......Kada sa mnom govoris kako moj brat Bosnjak,ja sam tvoj brat,
tvoj prijatelj,ali kada govoris kao tudjin,kako Azijatin,kako neprijatelj
nasega plemena i imena,meni je to protivno isvakome bi blagorodno
mislecemu covjeku protivno bilo.


Njegosevo pisanje je inace izrazito antiislamsko, islamofobicno i fasisticko. Medjutim, on pogrdno i agresivno pise o crnogorskim muslimanima, docim Bosnjake iz Bosne ne proziva ni izbliza tako kao domace muslimane. Dali je crnogorske muslimane smatrao Bosnjacima - mi nije poznato.
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#2 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Ponekad s'proljeca »

Djaba nasim ljudima postirati, kad ni do dana s nisu postali svjesni svoga imena.

Ilija Garasanin cetnik pocetnik, isto tako naziva stanovnike BiH Bosnjacima.

Samo nasi glupi pradjedovi su vlastito ime zaboravili da nam prenose s koljena na koljeno.

[quote="Orbini"]preuzeto iz "ALMANAHA" br.23-24.

Petar II Petrovic NJegos,

Gorski vijenac,stihovi1640-1645
.....................................
...Pa poslijed poce djetinjiti;
zapita me za nase susjede,
za Bosnjake i za Arbanase:
"Kad uhvate-kaze-Crnogorca,
bilo ziva al'mrtva u ruke,
hoce li ga izjest, sto li rade?"
.....................................

Svobodijada,Pjesma treca,stihovi 280-290
..............................
Obije se hrabre vojske
Na megdanbu izm'jesase:
Tri sahata megdan bojni
Na maceve i na seblje
s krvlju teskom dijelise,
dok najposle vjestobojna
hitrost misce crnogorske
pogna spolja bitke strasne
Hercegovce vitezove
i Bosnjake nepreklone.
.............................

Scepan Mali, Dejstvije drugo,jevljenije cetvrto

Odose na rucak seraskjer i vezir bosanski zajedno,a poslanici sa
Suvajlijom i karaman-pasom pod njin sator na rucak.Rucaju , ne zbore
nista. Dve kadije Bosnjaka poju uz tambure.

Scepan Mali,Dejstvije drugo,Javljenije jedanaesto,stihovi 827-833

.........................................
Sto budalis,jadna Bosnjacino,
Da li cuo usima nijesi?
Opsova nam vjeru i proroka,
a opsova kuran i sultana
u sredinu ov'like ordije,
a upravo nama u ocima
sto ce reci sva nasa ordija
kad zacuje ovo pogrdjenje?
........................................

Scepan Mali,Dejstvije cetvrto,javljenije trece,stihovi 224-230

...........................................
kud se gode s granice senemo
sresti ce nas dvadeset tisucah,
malo dalje sresce i pedeset
pa ne mrca i zavaljenika,
no Bosnjaka ali Arbanasa,
od iskona vojnickog naroda,
te se radja i mre pod oruzjem.
..........................................

Scepan Mali,Dejstvije cetvrto,javljenije trece,stihovi 270-275

..................................................
to taj moze mislit i zboriti
koji nezna kako stvari stoje,
al' ne onaj koji ih poznaje.
Kako bi smo mi to uradili
bez pomoci nekoga drugoga
kad Bosnjaci,nasa rodna braca,
slijepi su te ne vide nista?
...........................................

Ogledalo srpsko,XVIII,Sinovi obilica(1750.god.),Beograd 1967,str.124,15-20

..........................
oce saci u Cevo krvavo
i poharat lomnu Crnu Goru;
ovde vama prijevare nema,
bijesni su Bosnjaci junaci.
................................

Negos-Gagicu 12.VIII 1843,Cjelokupna djela,knj.6,Beograd1967,str.84

....Mi smo u rat sa svijem Turcima okolo nas,kako gotovo svagda
sto smo.Oni su vazda slozni na nase zlo i Bosnjaci i Arbanasi.....

Vladika Rade--Osman pasi Skopljaku,24 aprila 1844,glasnik
Cetinjskog istorijskog drustva,Knjiga XIV,sveska 6,decembar 1935

....Svak zna da su lanih Bosnjaci na Planincu protiv moje volje poginuli
ali nista drugo nije bilo, nego su panuli u onu jamu , koju su za druge kopali.......

Njegos--- Osman pasi Skopljaku,5 oktobar 1847,Cjelokupna djela,
knj.6,Beograd 1967,str.153

......Kada sa mnom govoris kako moj brat Bosnjak,ja sam tvoj brat,
tvoj prijatelj,ali kada govoris kao tudjin,kako Azijatin,kako neprijatelj
nasega plemena i imena,meni je to protivno isvakome bi blagorodno
mislecemu covjeku protivno bilo.


Njegosevo pisanje je inace izrazito antiislamsko, islamofobicno i fasisticko. Medjutim, on pogrdno i agresivno pise o crnogorskim muslimanima, docim Bosnjake iz Bosne ne proziva ni izbliza tako kao domace muslimane. Dali je crnogorske muslimane smatrao Bosnjacima - mi nije poznato.[/quote]
dariomiamigo
Posts: 192
Joined: 16/03/2008 19:15

#3 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by dariomiamigo »

Svaka čast na ovom dokumentu .. to je opet pokazatelj koliko je knjiga i obrazovanje zapostavljeno u Bošnjaka a implicitno i ostalih
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#4 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Hrast »

Au, sjecam se ko da je bilo danas. Referat na predavanju "Slavenske kulture i jezici I. dio". Ja drzim referat o paralelama izmedju njegosevog pozivanja na genocid, tj. opravdanja genocida nad Bosnjacima Crne Gore, i pojedinih andricevih djela - a sve to stavljam u kontekst bivseg jugoslovenskog skolstva koje je dozvoljavalo da ucenici osmog razreda osnovne skole kao primjer "Na Drini cuprije" citaju onaj dio gdje "turci" srpskog (otkud mu Srbi u to doba, ali eto) pacenika nabija na kolac. A Profesorica, polu Slovenka polu Svabica, odrasla na andricevo-selimovicevo-krlezinom jugomlijeku samo kipti i jedva ceka da zavrsi da bi mogla da ubaci da je ovo sto ja pricam "bosniakische Sichtweise"..i tako ..prepirali smo se oko pola sata dok ovoj drugoj profesorici, original Tirolka, nije prekipilo i dok nije rekla da sad moramo da predjemo na drugi referat. :D

Nema sta ljudi, shizofrenijeg naroda od Srba nema. S jedne strane im je Njegos bog i batina, dok s druge strane "Hasanaginicu" nazivaju "srpskom pesmom" iako je stvorena u miljeu kojeg je Njegos svojevremeno htio da "istrazi", tj. istrijebi. :D Jebga, takvi su ti Srbi, zato ih i svrbi :D
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#5 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Luke Perry »

Da je ziv bio bi zreo za Haaga. Andric isto tako. Kao i Selimovic. Siguran sam samo da bi ih Branko Copic poslao u mp3.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#6 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Van Halen »

Luke Perry wrote:Da je ziv bio bi zreo za Haaga. Andric isto tako. Kao i Selimovic. Siguran sam samo da bi ih Branko Copic poslao u mp3.
:?
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#7 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Luke Perry »

Sta je?
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#8 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Hrast »

Luke Perry wrote:Da je ziv bio bi zreo za Haaga. Andric isto tako. Kao i Selimovic. Siguran sam samo da bi ih Branko Copic poslao u mp3.
Sta fali Selimovicu?

A i sto se Andrica tice, stvar je malo komlplikovanija nego sto je to npr. Rizvic prikazao. Osim toga, revidirao je odredjene stavove pod stare dane.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#9 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Luke Perry »

Selimovic je Kusturica svoga doba. Andric je stari nacionalista. Zagovarao je etnicko ciscenje na Kosovu. I cude se Bosnjaci sto Albanci nisu otvorili front na Kosovu . Haha
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#10 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by BSn »

U "bosnjackim" srednjim skolama u Federaciji i dalje se izucava ovo Njegosevo djelo. Dakle, nema govora o tome da je "Gorski vijenac" anti-bosnjacki natakaren, jer bi ga onda vrli Bosnjaci, koji su na vlasti, izbacili iz plana i programa, ili????? :D
Last edited by BSn on 27/03/2009 12:05, edited 1 time in total.
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#11 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Kupalo »

Stvar tumačenja i onog što ste učili u školi.

U Gorskom vijencu možete naći dijelove koji su čisto zagovaranje pacifizma: "Kome snaga leži u topuzi, tragovimu smrde nečovještvom", možete tumačiti kao ispriku za istragu i užasavanje što je uopće došlo do istrage zbog različite religije, a ako vam je merak tumačiti trenutno modernim stavovima možete tvrditi da je u pitanju čista islamofobija, sve ovisi od otvorenosti/zatvorenosti uma.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#12 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by BSn »

Orbini wrote:
Gorski vijenac,stihovi1640-1645

...Pa poslijed poce djetinjiti;
zapita me za nase susjede,
za Bosnjake i za Arbanase:
"Kad uhvate-kaze-Crnogorca,
bilo ziva al'mrtva u ruke,
hoce li ga izjest, sto li rade?"

Ovo je izvuceno iz konteksta, tj. namjerno je izbacen slijedeci dio, a koji uopce ne kandise na anti-bosnjastvo, no bas suprotno.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#13 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Hrast »

BSn wrote:U "bosnjackim" srednjim skolama u Federaciji i dalje se izucava ovo Njegosevo djelo. Dakle, nema govora o tome da je "Gorski vijenac" anti-bosnjacki natakaren, jer bi ga onda vrli Bosnjaci, koji su na vlasti, izbacili iz plana i programa, ili????? :D
Dokaz gluposti bosnjacke. Isto kao i ono: uveli bosanski jezik a nisu ga standardizirali vec samo preuzeli komponenten iz srpskog i hrvatskog. Zato se ja rado koristim izrazom "balija" kad zelim da odredim odredjene slojeve bosnjackog drustva...ali ne daju mi ovdje na forumu.


"Gorski Vijenac" nije nista drugo no pokusaj opravdanja onoga sto je ucinio jedan od Njegosevih prethodnika Danilo I. oko 1700. godine. Po prvi put u historiji su Crnogorci bez obzira na plemenske pripadnosti digli ruku na svoje sunarodnjake zbog toga sto su ovi bili drugacije, tj. muslimanske vjere. Taj dogadjaj, poznajemo li vaznost plemenskih veza u tadasnjoj Crnoj Gori, je bio je presudan za dalji razvoj ove balkanske mini drzave. Bio je toliko vazan da se Njegos, i sam zahvacen idejama nacionalnih preporoda 19. vijeka, ocigledno osjecao primoranim da na neki nacin opravda taj zlocin s time sto je (ovo je veoma vazno) "istragu" (historijska cinjenica) prikazao kao nesto sto se samo po sebi pokrenulo iz naroda a ne na inicijativu Danila I. Zato se Njegos, opravdavajuci djela Danila I., potrudio da suzivot "krsta i polumjeseca" prikaze nemogucim jer onda ispada da je sve sto se desilo ustvari sudbinski dogadjaj, nesto neminovno, a Danilo je jednostavno dopustio da ga ponese ta struja iz naroda. To naravno nije tacno, inicijativa i presudjujuci impulsi su dosli licno od Danila.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#14 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Hrast »

A sve je vjesto upakovano u plast toboznjeg pacifizma. Kakav bolan pacifizam u to vrijeme?!
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#15 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Kupalo »

Hrast wrote:A sve je vjesto upakovano u plast toboznjeg pacifizma. Kakav bolan pacifizam u to vrijeme?!

Pa to ti jarane fora , mi tumačimo šta je ko mislio prije 100-200 godina, kad je bilo oko za ko, zub za zub.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#16 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

1999:
Karadaglija Radovan Karadžić još čita Njegoša: “Šta je Bosna i po Arbanije? / Vaša braća od oca i majke; / Svi ujedno i dosta rabote. / Krst nositi vama je suđeno – strašne borbe s svojim i s tuđinom!”
Pokušava razumjeti šta je Petar Petrović Njegoš htio reći, u Beču na Novo ljeto 1847. goda: “Al’ heroju topolskome, Karađorđu besmrtnome, / Sve prepone na put bjehu – k cilju dospje velikome: / Diže narod, krsti zemlju, a varvarska lanca sruši, / Iz mrtvijeh Srba dozva – dunu život srpskoj duši. (...) / Gle, Srpkinje sada rađu... blagorodstvom srpstvo diše... / Bježi, grdna kletvo, s roda... zavijet Srbi ispuniše!”
I karadaglikarabasanu ništa nije jasno. Od velikosrpskog projekta odustali su Njegoševi sljedbenici, shvatili su da biše, po prvi put u njihovoj nečasnoj i kukavičkoj historiji, ostali kratkih rukava. Prilike im nisu naklonjene sami da kandidiraju velikocrnogorski projekt, gdje bi Karadžić unio dio svog starohercegovačkog miraza. Znači, više ne može balansirati između Beograda i Podgorice. Najrađe bi, na prostorima Stare Hercegovine i sjevernog Karadaga, formirao svoju državu. U Banjoj Luci su bliži Beogradu: đeneralovoj a ne predsjednikovoj opciji. Nazirao je to Radovan i ranije, ali kalinovački skotom je bio neumoljiv – ostao je pod Miloševićevom komandom. Young man of War je u Srbiji dočekao svoje istomišljenike. President The People of Sky priprema Nikšić i Pale da „dunu život srpskoj duši“. Da je vrijeme ustaničkih pušaka, vjerovatno bi uslijedila podjela Izetbegove srpske republike na Karabasaniju i Skotomiju.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#17 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Orbini »

Kupalo wrote:Stvar tumačenja i onog što ste učili u školi.

U Gorskom vijencu možete naći dijelove koji su čisto zagovaranje pacifizma: "Kome snaga leži u topuzi, tragovimu smrde nečovještvom", možete tumačiti kao ispriku za istragu i užasavanje što je uopće došlo do istrage zbog različite religije, a ako vam je merak tumačiti trenutno modernim stavovima možete tvrditi da je u pitanju čista islamofobija, sve ovisi od otvorenosti/zatvorenosti uma.
Pa pokusaj onda provuci sljedece stihove kroz pacifizam:" zaudara zemlja Muhamedom, 'odza rice po Cetinju"
Ili ovaj:
"Kuće turske ognjem izgorijesmo,
da se ne zna ni stana ni traga
od nevjerna domaćega vraga.
Iz Cetinja u Đeklić pođosmo.
Ćeklićki se razbježaše Turci
malo koga od njih posjekosmo
ma njihove kuće popalismo;
od mečeta i turske džamije
napravismo prokletu gomilu,
neka stoji za uklin narodu."
plaho pacifisticko. :roll:

Dalje - pogresno je tvrditi da je Selimovic - Kusta svog vremena. Selimovic se opredjelio u vrijeme kada nije morao i kada bi mu isto bilo, nije se svrstao na neku stranu koja je bil protiv druge. Kusta je svoje srpstvo dobro naplatio, jer bi kao Bosnjak bi bio kokuz. Mesi samo zamjeram sto je u nase ime pisao kako se "stidimo svog porjekla", mozda je njemu to nesto znacilo ali tesko da su Bosnjaci za 5 vjekova islama ikada se stidili svog porjekla i uopste razmisljali o tome. Mesa nije islamofob, Andric svakako jeste cim pise da nas je islam unazadio.

Njegos je danas samo manifest srpskog nacionalizma i opravdavanje genocida nad muslimanima. Osoba koja u gore spomenutim stihovima ne vidi nista neljudski, fasisticko,.. je potencijalni fasista i islamofob. Njegos mozda nije pisao djelo sa namerom da to bude uputstvo za upotrebu cetnicima, ali to danas svakako jeste.
Medjutim, primjecujem da njegovo djelo jeste islamofobicno ali nije antibosnjacko. Njegos spominje Bosnjake kao ponosan ratnicki narod u susjedstvu. On kudi i satanizira domace crnogorske muslimane, ali ne Bosnjake iz Bosne koje i kao protivnike spominje sa respektom. To dvoje treba razluciti - islam i bosnjastvo nije skroz isto. Njegos niti Bosnjake niti Albance ne provlaci kroz prizmu vjere, ili rjetko to spominje, vjerovatno zato sto identitet tadasnjeg Bosnjaka nije bio eksplicitno vjera - to postaje poslije za "jugoslovenske emancipacije" gdje vjera i u sekularnom obliku postaje jedina kategorija koja razlikuje nase narode. Njegosevo pisanje daje sliku nekadasnjih Bosnjaka koji se "radjaju i mriju sa oruzjem", ponosne i nepriklone. Danas je druga prica ali o tome drugom prilikom.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#18 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by bosna123 »

Ne znam na koji nacin treba tumaciti Njegosa, ali znam da kada sam prvi put citala "Gorski vijenac", da sam bukvalno oplakala, toliko sam se osjecala povrijedjenom. Citala sam do tada razno-razne epove, i bracu Jugovice i starog Jug Bogdana, Kraljevica Marka, "Smrt Smail-age Cengica", "Noz" od Draskovica, ali me nista nije tako pogodilo kao "Gorski vijenac"... Nikada vise nisam imala snage da ga ponovo procitam. Pitam se da li se i drugi Bosnjaci nalaze povrijedjenim?
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#19 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

Ova tema bi i mogla biti zanimljiva, ali u jednom potpuno drugačijem kontekstu:
(1) S trodnevnom bitkom na Kosovu srpskoosmansko neprijateljstvo je završeno, knezovi su se pridružili Osmanlijama i stigli do Anadolije. Zavedeni pogibijom sultana i 12-godišnjom borbom između sinova mu za prijestol, vratili su se pod okrilje Konstantinopolja.
(2) Nakon okupacije Konstantinopolja od strane Osmanlija, ponovo su okrenuli ćurak i skupa s njima stigli u Bosnu. Trebalo im je 207 godina da stignu sa Drine na Unu. Znači - za razliku od Srba, Bošnjanin se grčevito borio za svoj toprak.
(3) Osmanlijama je Bosna bila zemlja rata i tako su se prema njoj i ponašali - uništili su sve što je najugledniju kraljevinu na balkanu činilo najuglednijom.
(4) Nije isključeno da je Ivo Andrić u pravu u vezi sa "nabijanjem na kolac", jer je to u to doba bila praksa. Međutim, problem je u izvrtanju činjenica. Vuk Karadžić piše Jerneju Kopitaru: "U Srbiji sve po starom, a sultan Bošnjane uništi sam!" Znači da su na kolcu završavali uglavnom Bošnjani. To što su Srbi posvojatali Bošnjanska imena - koja su nanesreću sa prihvatanjem islama promijenjena, mada to nije nikakav uvjet da se bude musliman - jedan od načina manipuliranja sa prošlošću, i to vrlo uspješan.
(5) Od 90-e osmansko-srpska zavjera protiv Bosne ponovo je na sceni. U tom taboru su svi oni koji poriču da su Osmanlije okupatori, koji u Bosni nisu ostavili ništa dobroga (Islam nije Osmanovo vlasništvo!). Ništa zajedničko nemaju današnja Turska i Osmanska imperija kada je u pitanju odnos prema Bosni. Domaće Osmanlije otvoreno imenuju Ataturka muslimanskim neprijateljom!
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#20 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by Orbini »

oddodood wrote:Ova tema bi i mogla biti zanimljiva, ali u jednom potpuno drugačijem kontekstu:
(1) S trodnevnom bitkom na Kosovu srpskoosmansko neprijateljstvo je završeno, knezovi su se pridružili Osmanlijama i stigli do Anadolije. Zavedeni pogibijom sultana i 12-godišnjom borbom između sinova mu za prijestol, vratili su se pod okrilje Konstantinopolja.
(2) Nakon okupacije Konstantinopolja od strane Osmanlija, ponovo su okrenuli ćurak i skupa s njima stigli u Bosnu. Trebalo im je 207 godina da stignu sa Drine na Unu. Znači - za razliku od Srba, Bošnjanin se grčevito borio za svoj toprak.
(3) Osmanlijama je Bosna bila zemlja rata i tako su se prema njoj i ponašali - uništili su sve što je najugledniju kraljevinu na balkanu činilo najuglednijom.
(4) Nije isključeno da je Ivo Andrić u pravu u vezi sa "nabijanjem na kolac", jer je to u to doba bila praksa. Međutim, problem je u izvrtanju činjenica. Vuk Karadžić piše Jerneju Kopitaru: "U Srbiji sve po starom, a sultan Bošnjane uništi sam!" Znači da su na kolcu završavali uglavnom Bošnjani. To što su Srbi posvojatali Bošnjanska imena - koja su nanesreću sa prihvatanjem islama promijenjena, mada to nije nikakav uvjet da se bude musliman - jedan od načina manipuliranja sa prošlošću, i to vrlo uspješan.
(5) Od 90-e osmansko-srpska zavjera protiv Bosne ponovo je na sceni. U tom taboru su svi oni koji poriču da su Osmanlije okupatori, koji u Bosni nisu ostavili ništa dobroga (Islam nije Osmanovo vlasništvo!). Ništa zajedničko nemaju današnja Turska i Osmanska imperija kada je u pitanju odnos prema Bosni. Domaće Osmanlije otvoreno imenuju Ataturka muslimanskim neprijateljom!
Mislim da otvaras razlicite teme i nepregledno mnogo puteva diskusije sa navedenim. Ova tema se po meni treba bazirati na poimanju Bosnjaka onda i danas. Ocigledno je da je Bosnjak njegosevog vremena predstavljao mnog ovise od vjere - to su bile ipak vec etnicke, kulturne, jezicke,.. razlicitosti. Poslije za YU se narodi mjesaju, jezik se standardizira, kultura takodjer,.... i vjera postaje jedina kategorija koja nas razlikuje i koja u slucaju Bosnjaka nije pretrpila standardizacije.

Njegos izrazito negativno pise o islamu, muslimanima i domace naziva Turcima. Dok vec Bosnjake oslovljava po pravom imenu i spominje sa dozom respekta. Tu ja ne vidim njegov mentalni sklop koliko vidim kriterije tog vremena.

Srpski nacionalizam je poslije samo selektivno zagrabio sto mu pase. Njegosevo poimanje islama opcenito(a preskoceno o Bosnjacima), Mesine "kolektivne osjecaje krivice zbog porjekla"(a preskocen citav knjizevni opus koji je velicanstven), Andricevu "nazadnost islamske kulture i urodjenu mrznju"(a preskocen kvalitetan knjizevni opus), Karadjicevu jezicku politiku(a preskoceno o Bosnjacima), Garasaninove politicke ideje(a preskoceno o Bosnjacima), ... cak se i od Augusta Senoe upotrebljava mala frazica "poturica je gori od turcina" i to tumaci kao narodna izreka. Srpski nacionalizam je samo selektivno zagrabio par fraza, pasusa, izjava,... a zanemario mnogo drugoga.
Tako i ovdje u slucaju Njegosa mozemo vidjeti islamofobiju i fasizam ali ne i antibosnjastvo.

Kao sto nacionalisti znaju sve fraze i ideje izvucene iz konteksta Njegosa, Mese, Andrica, Garasanina,...... a nemaju pojma sta su jos pored toga napisali i kako im uopste izgleda knjizevni opus. Na stranu sto je Njegos bio i peder po svemu sudeci, ne navodim to kao manu, ali interesantno je da ga slave izraziti homofobi, koji nemaju pojma ni o tome a ni o Bosnjacima u stihovima.

Dakle - nekada je biti Bosnjak znacilo mnogo vise od tek biti musliman, i to je po meni tema, kao i selektivna upotreba od strane nacionalista.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#21 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

Pa ne navodim li i ja isto? Zato su domaće osma(n)lije - da pomogu starim saveznicima i poistovjetile Bošnjak i Musliman. I to u vremenu u kojem to ne bi učinio niko tako okrutno izuzev njih. Očito da imaju praksu s tim. Zato ja danas nisam ni manjina u vlastitoj zemlji, jer se ne želim izjasniti kao osma(n)lijin Bošnjak.
Moram nešto napomenuti, mada navodim narode, mislim isključivo na - zloćudne politike.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#22 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by bosna123 »

Tada je Crna Gora svoj prostor htjela "istraziti" od "poturica", zato razdvajaju Bosnjake CG od Bosnjaka u Bosni.

Drugo, pod pojmom Bosnjaci on, kao i Garasanin, moze smatrati sve stanovnike Bosne, svih triju vjera. Zar sumnjas da se na kraju krajeva ne bi zalagao i za "istragu poturica" i u samoj Bosni, da je bio u prilici?

Sta bi danas bio Bosnjak, a da nije musliman? Ne mislim na muslimana kao prakticnog vjernika, vec kao bastinika islamske kulture. Pocev od 18-19. st. do danas, on bi jednostavno bio Srbin ili Hrvata. Znaci sve je to suma sumarum "istraga poturica".
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#23 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by osa »

oddodood wrote:Ova tema bi i mogla biti zanimljiva, ali u jednom potpuno drugačijem kontekstu:
(1) S trodnevnom bitkom na Kosovu srpskoosmansko neprijateljstvo je završeno, knezovi su se pridružili Osmanlijama i stigli do Anadolije. Zavedeni pogibijom sultana i 12-godišnjom borbom između sinova mu za prijestol, vratili su se pod okrilje Konstantinopolja.
(2) Nakon okupacije Konstantinopolja od strane Osmanlija, ponovo su okrenuli ćurak i skupa s njima stigli u Bosnu. Trebalo im je 207 godina da stignu sa Drine na Unu. Znači - za razliku od Srba, Bošnjanin se grčevito borio za svoj toprak.
(3) Osmanlijama je Bosna bila zemlja rata i tako su se prema njoj i ponašali - uništili su sve što je najugledniju kraljevinu na balkanu činilo najuglednijom.
(4) Nije isključeno da je Ivo Andrić u pravu u vezi sa "nabijanjem na kolac", jer je to u to doba bila praksa. Međutim, problem je u izvrtanju činjenica. Vuk Karadžić piše Jerneju Kopitaru: "U Srbiji sve po starom, a sultan Bošnjane uništi sam!" Znači da su na kolcu završavali uglavnom Bošnjani. To što su Srbi posvojatali Bošnjanska imena - koja su nanesreću sa prihvatanjem islama promijenjena, mada to nije nikakav uvjet da se bude musliman - jedan od načina manipuliranja sa prošlošću, i to vrlo uspješan.
(5) Od 90-e osmansko-srpska zavjera protiv Bosne ponovo je na sceni. U tom taboru su svi oni koji poriču da su Osmanlije okupatori, koji u Bosni nisu ostavili ništa dobroga (Islam nije Osmanovo vlasništvo!). Ništa zajedničko nemaju današnja Turska i Osmanska imperija kada je u pitanju odnos prema Bosni. Domaće Osmanlije otvoreno imenuju Ataturka muslimanskim neprijateljom!
kad bi još malo naučio povijest pa vidio tko je zadržavao turke od jajca do bihaća i kostajnice tj. do une, moždabi tvoje mišljenje i imalo nekakav kredibilitet.
User avatar
oddodood
Posts: 317
Joined: 21/03/2009 23:17
Location: dunjaluk bb

#24 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by oddodood »

Upravo sa skorašnjim iskustvom sa tom tvojom poviješće - ne samo da znam, već sam i siguran ko je mogao i ko ih je zaustavljao!
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#25 Re: Bosnjaci u Njegosevim stihovima

Post by in33sa »

osa wrote:
kad bi još malo naučio povijest pa vidio tko je zadržavao turke od jajca do bihaća i kostajnice tj. do une, moždabi tvoje mišljenje i imalo nekakav kredibilitet.
Podforum (h)istorija na ovom forumu, sve vise i vise lici na podforum istorija na "legendarnom" Serbiancafeu. Po obimu izmisljotina, mitomanije i povijesnih falsifikata.
Post Reply