Bosnjaci u Juznoj Americi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#51 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by geralt »

Nisam, ali me uvijek historija interesovala i procitao sam dosta na temu WWII :)

Preporucujem Jozu Tomasevica kao najobjektivnijeg historicara na temu WWII na nasim prostorima. Pisao je veoma precizno, koncizno, pristupacno obicnom citaocu, potkovano originalnim izvorima i bez pristrasnosti prema ijednoj strani. Da se sta pitam, uveo bih test iz njegove dvije knjige kao uslov ucesca na ovom podforumu :D
sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#52 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by sarajevsko_pivo »

Imali Bosnjaka koji su otisli tokom ili nakon rata ovog zadnjeg u Juzno Ameriku?

Gdje ima najvise Bosnjaka u Juznoj Americi, ako ih ima uopce?

Imali nasi uopce u Meksiku?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40325
Joined: 29/06/2011 23:39

#53 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by dječak sa šibicama »

Ne znam za Bosnjake, Hrvata ima jako puno i to se tamo doseljavalo jos u 19. vijeku ljudi sa dalmatinskih otoka, u Argentini ima jako puno Talijana ali interesantan je podatak o milionima Nijemaca u Brazilu posebno u obalnom podrucju Sao Paola i Santa Catarine, interesantan jer je medju njima jako puno folksdojcera odnosno podunavskih nijemaca iz Jugoslavije, neki od njih su najbogatiji ljudi Brazila.

Od poznatijih mi na pamet padaju Gisele Bundchen ili ovaj Alisson Becker golman, ne znam jesu li nasi svabe ali jesu svabe :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#54 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by _BataZiv_0809 »

sarajevsko_pivo wrote: 28/04/2021 16:11 Imali Bosnjaka koji su otisli tokom ili nakon rata ovog zadnjeg u Juzno Ameriku?

Gdje ima najvise Bosnjaka u Juznoj Americi, ako ih ima uopce?

Imali nasi uopce u Meksiku?
Prije desetak godina sam na dnevniku bht cuo podatak da u Juznoj Americi zivi 8 bh drzavljana.

@djecak sa sibicama dobro si njih dvoje fkt Svabe. I ja sam citao o tome, kao njemacka sela ko u po Saksonije, jel prodjes njih, opet nered i fukarescina.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#55 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by YouAreMyDestiny »

Našla sam moje prezime u tel imeniku Brazila i Argentine. I to baš puno.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40325
Joined: 29/06/2011 23:39

#56 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by dječak sa šibicama »

Recimo grad Blumenau u Brazilu izgleda kao da si sad usao u Bavarsku, a imaju i drugi najveci Oktoberfest na svijetu.

https://www.google.com/search?q=Blumena ... 75&bih=584

Od tamo je onaj Tiago Splitter, kosarkas.

Vjerovatno tamo u JA ima i nasih ljudi bosanaca, kod nas se recimo prakticno ni ne zna da je na Titanicu bilo nekoliko bosanaca, svi su poginuli. Iz Krupe su ljudi, isli u Ameriku. Potomci nisu ni znali gdje su stradali dok ih nisu nasli na spisku poginulih putnika. Znali su samo da su stradali "na nekom brodu".

Image
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#57 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sociolog »

geralt wrote: 28/04/2021 16:09 Nisam, ali me uvijek historija interesovala i procitao sam dosta na temu WWII :)

Preporucujem Jozu Tomasevica kao najobjektivnijeg historicara na temu WWII na nasim prostorima. Pisao je veoma precizno, koncizno, pristupacno obicnom citaocu, potkovano originalnim izvorima i bez pristrasnosti prema ijednoj strani. Da se sta pitam, uveo bih test iz njegove dvije knjige kao uslov ucesca na ovom podforumu :D
Veliki sam.ljubitelj historije ili povijest.
On je kanadski historicar.
Imas li igdje u pdf.njegove knjige, ili neke linkove da probam naci?

Hvala
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#58 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sociolog »

dječak sa šibicama wrote: 28/04/2021 16:50 Ne znam za Bosnjake, Hrvata ima jako puno i to se tamo doseljavalo jos u 19. vijeku ljudi sa dalmatinskih otoka, u Argentini ima jako puno Talijana ali interesantan je podatak o milionima Nijemaca u Brazilu posebno u obalnom podrucju Sao Paola i Santa Catarine, interesantan jer je medju njima jako puno folksdojcera odnosno podunavskih nijemaca iz Jugoslavije, neki od njih su najbogatiji ljudi Brazila.

Od poznatijih mi na pamet padaju Gisele Bundchen ili ovaj Alisson Becker golman, ne znam jesu li nasi svabe ali jesu svabe :D
Lokalni komandir jednom periodu je bio cileanski oficir u Euforu, hrvatskom prezime Puenta Areanas, na samom jugu blizu Antartika.

Juzni Chile pogotovo oko onih rtova na samom jugu, prepun Hrvata.

Recimo predsjednik bivsi Kircner, majka mu cileanska hrvatica.
Onaj Lik sto je napravio urugvajsku revoluciju iz Tupa Marosa, urugvajski Hrvat.

400.000 ih samo u Argentini, a vise od 500.000 u Chileu samo.

Onaj lik sto je naredio da se likvidira Che Guevara u Boliviji onaj kapetan sta vec bolivijski Hrvat, a isto indijanac lici. :mrgreen:

Mislim da ima unazad par godina, kako ih Hrvatska nastoji doseliti ,zbog demografskog kolpsa, bude na emisiji Prizma na Hrt3, likovi s nasim prezimenima uglavnom Indijanci lice.

P.s. najbolji odbojkas svijeta iz Argentine Marcos Milinkovic
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#59 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

geralt wrote: 28/04/2021 16:00 Velika vecina Hrvata je pocetkom 1941. bila za Maceka i HSS, a ne za Pavelica, i podrska za nezavisnu Hrvatsku nije automatski znacila i podrsku za ustaski pokret. Pavelic je tada bio slabo poznati ekstremista sa par hiljada pristalica, cija je popularnost bila u rangu sa komunistima (ako ne i losija). Jedini razlog sto se on nasao na vlasti je bilo Macekovo odbijanje njemacke ponude da preuzme novu drzavu, nakon cega Pavelic preuzima postojeci drzavni aparat Banovine i HSS-ove paravojne "straze".

Da Macek nije glumio Hamleta i da se jasno izjasnio ili za Saveznike ili za Nijemce, stotine hiljada zivota su mogli biti spaseni.
Naravno. Velika većina Hrvatskog naroda je bila za nezavisnu Hrvatsku a HSS je izdala hrvatski narod koji joj je vjerovao i od tada se stranka nikad nije oporavila. Izgubili su integritet i povjerenje hrvatskog naroda kada su se opredjelili za banovinu Hrvatsku (čitaj Jugoslaviju). Hrvatski narod je 1941 prošao pored HSS-a i Mačeka kao da ne postoje i stao uz Hrvatsku državu.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#60 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

tetka762 wrote: 28/04/2021 23:30
geralt wrote: 28/04/2021 16:00 Velika vecina Hrvata je pocetkom 1941. bila za Maceka i HSS, a ne za Pavelica, i podrska za nezavisnu Hrvatsku nije automatski znacila i podrsku za ustaski pokret. Pavelic je tada bio slabo poznati ekstremista sa par hiljada pristalica, cija je popularnost bila u rangu sa komunistima (ako ne i losija). Jedini razlog sto se on nasao na vlasti je bilo Macekovo odbijanje njemacke ponude da preuzme novu drzavu, nakon cega Pavelic preuzima postojeci drzavni aparat Banovine i HSS-ove paravojne "straze".

Da Macek nije glumio Hamleta i da se jasno izjasnio ili za Saveznike ili za Nijemce, stotine hiljada zivota su mogli biti spaseni.
Naravno. Velika većina Hrvatskog naroda je bila za nezavisnu Hrvatsku a HSS je izdala hrvatski narod koji joj je vjerovao i od tada se stranka nikad nije oporavila. Izgubili su integritet i povjerenje hrvatskog naroda kada su se opredjelili za banovinu Hrvatsku (čitaj Jugoslaviju). Hrvatski narod je 1941 prošao pored HSS-a i Mačeka kao da ne postoje i stao uz Hrvatsku državu. Maček se jasno izjasnio za Jugoslaviju.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#61 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Tvrtko II Kotromanić »

na ovog sam naletio prije 10-15 godina na tv-u
ibretio se tada cuj jose maria buljubasic
https://en.wikipedia.org/wiki/Jos%C3%A9 ... uljubasich
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#62 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Škobo Habu »

tetka762 wrote: 13/04/2021 12:06
A zašto će mi knjige ako mi je pokojni djeda bio u handžaru koji me je odgojio do moje devete godine? Mislim svaka knjiga je bolja nego nikakva ali realno?!? Ti ljudi su dobrovoljno pristupili u SS na poziv Ante Pavelića i uopće nisu bili antiustaški nastrojeni, naprotiv priznavali su Poglavnika i NDH. To gdje si god pročitao ili čuo je najveća glupost.
Poznavao sam, eto, i ja jednog od onih koji svjedoče u knjizi Zije Sulemanpašića o "Handžaru". Čovjek je imao istetovrano SS na mišici, recimo.

Misliš, stvarno, da se on osjećao nacionalno Hrvatom? Neko sa obronaka Romanije? Ne budi smiješan...

Da su bili toliki Hrvati muslimanski pripadnici Ustaške vojnice ne bi listom prelazili u "Handžar". To sigurno. Imaš dokumente u kojima ustaško zapovjedništvo jadikuje nad činjenicom da muslimani napuštaju ustaške postrojbe i odlaze u SS diviziju.

Nije to samo razlog što se nedovoljno osjećali Hrvatima, već i činjenica da je SS divizija bila u ta doba pojam - bolja hrana, bolje naoružanje, adekvatna obuka, najbolje uniforme. Na kraju, ideja o formiranju je potekla od tzv. bosanskih autonomaša, ne od Pavelića i sličnih.

Čak je Pavelić nevoljko pristao, uz uslov da Divizija nosi inasgnije NDH.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#63 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by ANamelessGhoul »

Ja sam cuo za onog trenera Ivo Basay Hatibovic. Kao dedo mu ustasa bio negdje iz Tesnja i pobjegao dole
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#64 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Piaty »

Ja sam jedanput upoznao momka po imenu Jose Grlica. Djed mu je bio u 369 diviziji. Jedva smo se sporazumjevali na Bosanskom/Hrvatskom. On je spominjao da zna i neke Bosance u Cile-u, ali ce svi oni, i Bosanci i Hrvati, jednom postati Cileanci.

Ja sam tada saznao da su nasi ljudi sa "pogresne strane" zavrsili, pored Argentine, i u Cileu.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#65 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Piaty wrote: 01/05/2021 10:35 Ja sam jedanput upoznao momka po imenu Jose Grlica. Djed mu je bio u 369 diviziji. Jedva smo se sporazumjevali na Bosanskom/Hrvatskom. On je spominjao da zna i neke Bosance u Cile-u, ali ce svi oni, i Bosanci i Hrvati, jednom postati Cileanci.

Ja sam tada saznao da su nasi ljudi sa "pogresne strane" zavrsili, pored Argentine, i u Cileu.
U Čileu imaš podjednako Hrvata kao u Argentini, možda čak i više.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#66 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Piaty »

tetka762 wrote: 01/05/2021 14:01
Piaty wrote: 01/05/2021 10:35 Ja sam jedanput upoznao momka po imenu Jose Grlica. Djed mu je bio u 369 diviziji. Jedva smo se sporazumjevali na Bosanskom/Hrvatskom. On je spominjao da zna i neke Bosance u Cile-u, ali ce svi oni, i Bosanci i Hrvati, jednom postati Cileanci.

Ja sam tada saznao da su nasi ljudi sa "pogresne strane" zavrsili, pored Argentine, i u Cileu.
U Čileu imaš podjednako Hrvata kao u Argentini, možda čak i više.
Nisam znao. Mislio sam da je Argentina bila "Meka" za pripadnike iz reda Sila Osovine.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#67 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sociolog »

Chile, pogotovo juzniji dio uz one Rtove..i grad Puenata Arenas.

Po popisu iz 2011 otprilike, 5/6 % stanovnistva su porijeklom Hrvati.

Ima od najmladjih onaj plivac sto je par olimpijskih medalja osvojio.
Jaki su u politici, ima solidan broj politicara.

U onim njihovim revolucijama, nedavno vodja studenskog pokreta na nivou Chile, neki na :vic".

Samonprogooglaj croatoschileano
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#68 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Piaty wrote: 01/05/2021 16:20
tetka762 wrote: 01/05/2021 14:01
Piaty wrote: 01/05/2021 10:35 Ja sam jedanput upoznao momka po imenu Jose Grlica. Djed mu je bio u 369 diviziji. Jedva smo se sporazumjevali na Bosanskom/Hrvatskom. On je spominjao da zna i neke Bosance u Cile-u, ali ce svi oni, i Bosanci i Hrvati, jednom postati Cileanci.

Ja sam tada saznao da su nasi ljudi sa "pogresne strane" zavrsili, pored Argentine, i u Cileu.
U Čileu imaš podjednako Hrvata kao u Argentini, možda čak i više.
Nisam znao. Mislio sam da je Argentina bila "Meka" za pripadnike iz reda Sila Osovine.
Bila je ali u Čileu je bilo na stotine tisuća Hrvata još prije drugog svjetskog.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#69 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Tvrtko II Kotromanić »

gledao sam poodavno na HRT-u je bio dokumentarac bas o Punta Arenasu kao mjestu gdje se dosta Hrvata naselilo

bas mi to zanimljivo, zamisli te promjene nekog prosjecnog bodula u 19.vijeku kad sa nekog dalmatinskog otoka odes na drugi kraj svijeta i to blizu Antarktika :-)

i kroz vise generacija, ako nista, sacuvas sjecanje i dio identiteta, svaka cast :thumbup:
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#70 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 02/05/2021 02:52 gledao sam poodavno na HRT-u je bio dokumentarac bas o Punta Arenasu kao mjestu gdje se dosta Hrvata naselilo

bas mi to zanimljivo, zamisli te promjene nekog prosjecnog bodula u 19.vijeku kad sa nekog dalmatinskog otoka odes na drugi kraj svijeta i to blizu Antarktika :-)

i kroz vise generacija, ako nista, sacuvas sjecanje i dio identiteta, svaka cast :thumbup:
Stari moj bio sam u Punta Arenas. Tek kada prošetaš gradom, odeš u vijećnicu, sud, pogledaš zgrade i objekte, odeš do groblja, popričaš sa ljudima koji na prvu veze nemaju sa Hrvatima (kao obitelj Guzman kod koje sam odsjeo), tek tada vidiš koliki trag su Hrvati utkali u grad i u Čile općenito.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#71 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Emiremir33 »

tetka762 wrote: 02/05/2021 13:00
Tvrtko II Kotromanić wrote: 02/05/2021 02:52 gledao sam poodavno na HRT-u je bio dokumentarac bas o Punta Arenasu kao mjestu gdje se dosta Hrvata naselilo

bas mi to zanimljivo, zamisli te promjene nekog prosjecnog bodula u 19.vijeku kad sa nekog dalmatinskog otoka odes na drugi kraj svijeta i to blizu Antarktika :-)

i kroz vise generacija, ako nista, sacuvas sjecanje i dio identiteta, svaka cast :thumbup:
Stari moj bio sam u Punta Arenas. Tek kada prošetaš gradom, odeš u vijećnicu, sud, pogledaš zgrade i objekte, odeš do groblja, popričaš sa ljudima koji na prvu veze nemaju sa Hrvatima (kao obitelj Guzman kod koje sam odsjeo), tek tada vidiš koliki trag su Hrvati utkali u grad i u Čile općenito.
Najviše je Dalmatinaca,Otočana išlo u Južnu Ameriku taj se broj povećao poslije Blajburga i 50 tih godina
Post Reply