Bosnjaci u Juznoj Americi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sanjarko »

Guadalajara wrote: 07/04/2021 14:57 Bosanci :D
Bosanci iz Juzne Bosne, Juzni Bosanci ili Jugobosanci, posto tako ja Hercegovinu zovem. Kod mene ima Bosna i koja se dijeli na 4 strane kompasa i svijeta, + Srednja/Centralna Bosna. 5 prstiju nasih, nas pozdrav, i sa stecaka.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#27 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by MaksprotivMarksa »

Imam pitanje za Bosnjake u JA, osjecate li se izdato sto vam poglavnik Alija nije dao jednak status koji je dao Njofra vasim kokegama ustasama u Hrvatskoj ?
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#28 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by musicman80 »

Ovo kao da je pisao neko u petom osnovne. Ispade svi bosnjaci iz Juzne Amerike Ustase I potomci ustasa. Ima li porodica koje su u J.A. otisle u ratu 90-ih?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#29 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

musicman80 wrote: 10/04/2021 00:57 Ovo kao da je pisao neko u petom osnovne. Ispade svi bosnjaci iz Juzne Amerike Ustase I potomci ustasa. Ima li porodica koje su u J.A. otisle u ratu 90-ih?
Nisu svi ali su većina potomci Ustaša. Uostalom ti ljudi nisu Bošnjaci već Hrvati. Tako su se izjašnjavali a svojim radom i djelima su to i pokazivali. Povjesni grijeh je svrstavati ove ljude igdje drugo nego među Hrvate. Zbog Hrvatske i Hrvata su i došli u Južnu Ameriku i bili proganjani i ubijani kao recimo Nahid Kulenović. Te ljude svojatati i svrstavati bilo gdje osim u Hrvatski korpus je povjesni zločin.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#30 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Piaty »

Jeste. Ali medju njihovim potomcima se vecina danas izjasnjava kao Bosnjaci a ne Hrvati. Danas su Kulenovici iz emigracije Bosnjaci. Znam da je Dzaferov unuk cak predsjednik nekog udruzenja Bosnjaka.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#31 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Piaty wrote: 12/04/2021 21:41 Jeste. Ali medju njihovim potomcima se vecina danas izjasnjava kao Bosnjaci a ne Hrvati. Danas su Kulenovici iz emigracije Bosnjaci. Znam da je Dzaferov unuk cak predsjednik nekog udruzenja Bosnjaka.
Ne bih rekao većina barem što se Južne Amerike tiče. Znam za Džaferovog unuka. Njegovo pravo da se izjašnjava i osjeća kako hoće ali od korijena ne možeš pobjeći. Stari mu je bio Hrvat i ubijen je zbog Hrvatske i borbe za Hrvatsku. Siguran sam da je mali blagonaklono raspoložen što se tiče Hrvatske i Hrvata jer bilo čim drugim bi pljunuo na djedov i očev grob.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#32 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Piaty »

Ma jarane. Stari mu je bio POLITICKI HRVAT! Mozda se tako i izjasnjavao.

Da se mozes vratiti i pitati Dzafera sta je bio po nacionalnosti 1935 recimo? Kao clan JMO? Mislis da je bio Hrvat?

Vidim da insistiras na hrvatstvu tih ljudi kao i ljudi iz trinaeste divizije. Ali ako procitas releventne izvore (Bernwalda, Sulejmanpasica i Redzica iz bivse Jugoslavije) onda ces vidjeti da su oni oformljeni kao protuteza zvanicne hrvatske politike i ustastva. Na njihovom zaposjednutom teritoriju nisu vrijedili zakoni NDH, de facto. To je bila neka vrsta lokalne samouprave gdje su Nijemci govorili sta da se radi. Jako blisko muslimanskom autonomaskom pokretu, koji je antihrvatski, prije svega. Cak se u toj prici, tu i tamo spominje Bosnjastvo i slicno.
Probaj naci barem Envera Redzica a sva tri autora su poprilicno dobro potkovali svoje teze.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#33 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Stari, prošao sam pola svijeta pa tako i Južnu Ameriku. Sjedio sam s ljudima. Kažem ti, ti ljudi su bili Hrvati i danas su Hrvati. Velika većina. Njihova djeca su Hrvati i djeca njihove djece. Tako su odgajani. Imaš ih jako puno u emigraciji ja ih osobno znam. Znači osobno znam nemam potrebu čitati o ovome. Osobno sam sjedio recimo u Hrvatskom Islamskom Centru s ljudima. Ti ljudi postoje, njihova djeca postoje i osjećaju se tako kako se osjećaju. Bilo bi glupo nekome uskraćivati narodnu pripadnost. Moj zapovjednik u Domovinskom ratu je bio Hrvat musliman, jako sam ga cijenio i poštovao. Što se tiče Kulenovića, Džafera i Nahida. Suvišno je i raspravljati što su bili i kako su se osjećali. Pročitaj malo rahmetli Nahida što je pisao i sve će ti se kazati. Čovjeka su proganjali i ubili zbog Hrvatske i Hrvatstva. O čemu da pričamo?
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#34 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by zlata »

tetka762 wrote: 12/04/2021 04:23
musicman80 wrote: 10/04/2021 00:57 Ovo kao da je pisao neko u petom osnovne. Ispade svi bosnjaci iz Juzne Amerike Ustase I potomci ustasa. Ima li porodica koje su u J.A. otisle u ratu 90-ih?
Nisu svi ali su većina potomci Ustaša. Uostalom ti ljudi nisu Bošnjaci već Hrvati. Tako su se izjašnjavali a svojim radom i djelima su to i pokazivali. Povjesni grijeh je svrstavati ove ljude igdje drugo nego među Hrvate. Zbog Hrvatske i Hrvata su i došli u Južnu Ameriku i bili proganjani i ubijani kao recimo Nahid Kulenović. Te ljude svojatati i svrstavati bilo gdje osim u Hrvatski korpus je povjesni zločin.
Na osnovu cega tvrdite da su Bosnjaci koji su emigrirali za Juznu Ameriku, vecinom potomci Ustasa? Je'l' imate nekakve dokaze za takvu tvrdnju? Il' ste se nagledali partizanskih filmova, pa vam nezamislivo, da je neko napustio komunjarski rajh iz nekog drugog razloga, osim Ustastva? Narod je masovno bjezao preko granice: iz svih republika i svih etnickih skupina. U Italiji i Austriji su postojali takozvani "lageri", gdje bi se ljudi skrasili nakon prebjega preko granice (jer tad nije bilo politicke slobode, niti slobodnog putovanja iz komunisticke Jugoslavije i ostatka svijeta). U tim lagerima bi truhnuli mjesecima, nekad i godinama, dok nebi dobili ponudu za useljenje u neku trecu zemlju.

Njemacka, Austrija i Italija tada su tad' bile u teskoj krizi; Njemci, a Talijani jos vise, su masovno emigrirali za Australiju, Kanadu, Argentinu, SAD, pa i Venecuelu. Lageri su se stalno punili izbjeglim narodom, koji bi pristizao i iz drugih komunistickih zemalja; ljudi bi riskiriali zivote da se docepaju slobode. Imam prijateljicu kojoj je otac mucen, i ubijen zato sto je pokusao pomoci prijatelju da prebjegne granicu circa 1957-e, i ne, nije bio Ustasa. Nakon Madjarske Revolucije 1956-e, pristigao je ogroman val izbjeglica iz Madjarske, koji su se pridruzili Jugoslavenima. A onda za njima i Cesi, 1968-e. Bugari su isto bjezali preko Jugoslavije, a uz njih i drugi taoci komunizma iz susjednih zemalja.

Ljudi koje dobro poznam u Juznoj Americi nisu uopce potomci Ustasa, nego izbjeglice od neimastine i komunizma. Riskriali zivote, i prebjegli preko granice ka Trstu. Sprijateljili se u lageru, i zajedno brodom (Srbi, Hrvati i Bosnjaci) otuptovali do Santosa. Da bi ustedili novac, svi zivili zajedno u jednoj sobi, kupili onu ogromnu kitu banana, metnuli nasred sobe, i tako danima, zderali banane, dok im nije prisjelo. :lol: U Brazil je isto pristiglo imigranata iz okolice Rijeke, i drugih izbjeglih Istrana; u Argentinu je islo dosta Slovenaca iz okolice Trsta. Ovo sto pisem, je sve iz prve ruke. Ah da, jeste bilo nekoliko familija u Brazilu (Bosnjaka), koji su imali "ustaske veze". Vecinom su stigli preko Sirije. Neki od njih su se borili u Palestini 1948-e. Znam za neke koji su isto bili u Siriji i kasnije odselili dalje, koji nisu bili Ustase, nego jednostavno, anti-komunisti, privatnici, cija je imovina oteta, a oni proglaseni "narodni neprijatelji" itd. Ali da ponovim ovim pametnjakovicima, da je potomaka ex-Jugoslavena u Juznoj Americi u stotinama hiljada, i da nemaju veze ni sa Ustasama, nit' sa komunistima. Vecina, obican narod, koji je otisao trbuhom za kruhom, i slobodom. Ko ne vjeruje, nek' otputuje malo do Santiaga, Buenos Aires, Sao Paulo, Caracasa, pa nek poprica s ljudima, nek' ozbiljno iztrazuje podatke, koji su svakom pristupacni.
Dugo godina nakon 1945-e, napr. u Peruu, stari hrvatski emigranti nisu prihvatali nove anti-komunisticke izbjeglice iz Jugoslavije (medju kojima je bilo i Ustasa i HSS-ovaca, i obicnih izbjeglica od komunizma, itd), jer su bili u prisnim odnosima sa tadasnjim komunistickim rezimom....i nisu se htjeli zamjeriti novoj vlasti u Jugoslaviji. Hrvatski emigranti su ranije, u milijunima $$$ financirali jugoslavenske pokrete, i sve do napada JNA na Hrvatsku, elitni (vecinom hrvatski) klub u Santiago-u se zvao "Jugoslavenski". Hrvatska emigracija u Juznoj Americi je vecinom bila vrlo pro-Jugoslavija, ali nakon Vukovara i Dubrovnika... :roll:

ps. i ne znam ni jednog potomka Bosnjaka iz Juzne Amerike, da porice da je porjeklom iz Bosne, il' da se folira da je rodom iz Osijeka, da izigrava veceg Hrvata od Franje. :lol: Smjesni ste vec s'vasim fantazijama o Ustasama i demonizacijom emigracije. Ah, da, zaboravih dodati. Bilo je i Zidova iz bivse Jugoslavije. Velika i vrlo poznata zrtva vojne hunte u Brazilu je Vladimir Herzog (rodjen u Zagrebu), cija je smrt (koju je hunta pokusala predstaviti kao samoubistvo) potakla spontani revolt protiv rezima i vojne diktature u toj zemlji. A u Sao Paulo, burek se jede kod Zidova iz Bugarske u Casa Bulgara, u staroj zidovskoj cetvrti, Bom Retiro.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#35 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

zlata wrote: 12/04/2021 23:32
tetka762 wrote: 12/04/2021 04:23
musicman80 wrote: 10/04/2021 00:57 Ovo kao da je pisao neko u petom osnovne. Ispade svi bosnjaci iz Juzne Amerike Ustase I potomci ustasa. Ima li porodica koje su u J.A. otisle u ratu 90-ih?
Nisu svi ali su većina potomci Ustaša. Uostalom ti ljudi nisu Bošnjaci već Hrvati. Tako su se izjašnjavali a svojim radom i djelima su to i pokazivali. Povjesni grijeh je svrstavati ove ljude igdje drugo nego među Hrvate. Zbog Hrvatske i Hrvata su i došli u Južnu Ameriku i bili proganjani i ubijani kao recimo Nahid Kulenović. Te ljude svojatati i svrstavati bilo gdje osim u Hrvatski korpus je povjesni zločin.
Na osnovu cega tvrdite da su Bosnjaci koji su emigrirali za Juznu Ameriku, vecinom potomci Ustasa? Je'l' imate nekakve dokaze za takvu tvrdnju? Il' ste se nagledali partizanskih filmova, pa vam nezamislivo, da je neko napustio komunjarski rajh iz nekog drugog razloga, osim Ustastva? Narod je masovno bjezao preko granice: iz svih republika i svih etnickih skupina. U Italiji i Austriji su postojali takozvani "lageri", gdje bi se ljudi skrasili nakon prebjega preko granice (jer tad nije bilo politicke slobode, niti slobodnog putovanja iz komunisticke Jugoslavije i ostatka svijeta). U tim lagerima bi truhnuli mjesecima, nekad i godinama, dok nebi dobili ponudu za useljenje u neku trecu zemlju.

Njemacka, Austrija i Italija tada su tad' bile u teskoj krizi; Njemci, a Talijani jos vise, su masovno emigrirali za Australiju, Kanadu, Argentinu, SAD, pa i Venecuelu. Lageri su se stalno punili izbjeglim narodom, koji bi pristizao i iz drugih komunistickih zemalja; ljudi bi riskiriali zivote da se docepaju slobode. Imam prijateljicu kojoj je otac mucen, i ubijen zato sto je pokusao pomoci prijatelju da prebjegne granicu circa 1957-e, i ne, nije bio Ustasa. Nakon Madjarske Revolucije 1956-e, pristigao je ogroman val izbjeglica iz Madjarske, koji su se pridruzili Jugoslavenima. A onda za njima i Cesi, 1968-e. Bugari su isto bjezali preko Jugoslavije, a uz njih i drugi taoci komunizma iz susjednih zemalja.

Ljudi koje dobro poznam u Juznoj Americi nisu uopce potomci Ustasa, nego izbjeglice od neimastine i komunizma. Riskriali zivote, i prebjegli preko granice ka Trstu. Sprijateljili se u lageru, i zajedno brodom (Srbi, Hrvati i Bosnjaci) otuptovali do Santosa. Da bi ustedili novac, svi zivili zajedno u jednoj sobi, kupili onu ogromnu kitu banana, metnuli nasred sobe, i tako danima, zderali banane, dok im nije prisjelo. :lol: U Brazil je isto pristiglo imigranata iz okolice Rijeke, i drugih izbjeglih Istrana; u Argentinu je islo dosta Slovenaca iz okolice Trsta. Ovo sto pisem, je sve iz prve ruke. Ah da, jeste bilo nekoliko familija u Brazilu (Bosnjaka), koji su imali "ustaske veze". Vecinom su stigli preko Sirije. Neki od njih su se borili u Palestini 1948-e. Znam za neke koji su isto bili u Siriji i kasnije odselili dalje, koji nisu bili Ustase, nego jednostavno, anti-komunisti, privatnici, cija je imovina oteta, a oni proglaseni "narodni neprijatelji" itd. Ali da ponovim ovim pametnjakovicima, da je potomaka ex-Jugoslavena u Juznoj Americi u stotinama hiljada, i da nemaju veze ni sa Ustasama, nit' sa komunistima. Vecina, obican narod, koji je otisao trbuhom za kruhom, i slobodom. Ko ne vjeruje, nek' otputuje malo do Santiaga, Buenos Aires, Sao Paulo, Caracasa, pa nek poprica s ljudima, nek' ozbiljno iztrazuje podatke, koji su svakom pristupacni.
Dugo godina nakon 1945-e, napr. u Peruu, stari hrvatski emigranti nisu prihvatali nove anti-komunisticke izbjeglice iz Jugoslavije (medju kojima je bilo i Ustasa i HSS-ovaca, i obicnih izbjeglica od komunizma, itd), jer su bili u prisnim odnosima sa tadasnjim komunistickim rezimom....i nisu se htjeli zamjeriti novoj vlasti u Jugoslaviji. Hrvatski emigranti su ranije, u milijunima $$$ financirali jugoslavenske pokrete, i sve do napada JNA na Hrvatsku, elitni (vecinom hrvatski) klub u Santiago-u se zvao "Jugoslavenski". Hrvatska emigracija u Juznoj Americi je vecinom bila vrlo pro-Jugoslavija, ali nakon Vukovara i Dubrovnika... :roll:

ps. i ne znam ni jednog potomka Bosnjaka iz Juzne Amerike, da porice da je porjeklom iz Bosne, il' da se folira da je rodom iz Osijeka, da izigrava veceg Hrvata od Franje. :lol: Smjesni ste vec s'vasim fantazijama o Ustasama i demonizacijom emigracije. Ah, da, zaboravih dodati. Bilo je i Zidova iz bivse Jugoslavije. Velika i vrlo poznata zrtva vojne hunte u Brazilu je Vladimir Herzog (rodjen u Zagrebu), cija je smrt (koju je hunta pokusala predstaviti kao samoubistvo) potakla spontani revolt protiv rezima i vojne diktature u toj zemlji. A u Sao Paulo, burek se jede kod Zidova iz Bugarske u Casa Bulgara, u staroj zidovskoj cetvrti, Bom Retiro.
Na osnovu toga što ih je najviše emigriralo nakon drugog svjetskog rata a bili su pripadnici ustaške vojnice. Današnji Bošnjaci svoje Bošnjaštvo ističu početkom devedesetih. Treba to raščlaniti i naglasiti. Mi ovdje pričamo o Hrvatima muslimanima, pripadnicima ustaške vojnice i oružanih snaga NDH. Prije drugog svjetskog Hrvata muslimana ili današnjih Bošnjaka uopće nije bilo u Južnoj Americi. Zanemariv broj da se uopće pominje. Dolaze tek nakon sloma NDH. Što se tiče Hrvata u Južnoj Americi prije 1941, da slažem se. Otišli su trbuhom za kruhom zbog neimaštine, diktature i za boljim životom. Slažem se. Samo treba isto tako reći i naglasiti da su svi redom ili ako baš hoćete velika većina podržali Antu Pavelića i Ustaški Pokret, podržali ideju o borbi za Hrvatsku državu, osnovali Hrvatski Domobran 1929 i velika većina stali uz ideju i borbu za uspostavu NDH tj. Hrvatske države.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#36 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sociolog »

tetka762 wrote: 12/04/2021 23:46
zlata wrote: 12/04/2021 23:32
tetka762 wrote: 12/04/2021 04:23
Nisu svi ali su većina potomci Ustaša. Uostalom ti ljudi nisu Bošnjaci već Hrvati. Tako su se izjašnjavali a svojim radom i djelima su to i pokazivali. Povjesni grijeh je svrstavati ove ljude igdje drugo nego među Hrvate. Zbog Hrvatske i Hrvata su i došli u Južnu Ameriku i bili proganjani i ubijani kao recimo Nahid Kulenović. Te ljude svojatati i svrstavati bilo gdje osim u Hrvatski korpus je povjesni zločin.
Na osnovu cega tvrdite da su Bosnjaci koji su emigrirali za Juznu Ameriku, vecinom potomci Ustasa? Je'l' imate nekakve dokaze za takvu tvrdnju? Il' ste se nagledali partizanskih filmova, pa vam nezamislivo, da je neko napustio komunjarski rajh iz nekog drugog razloga, osim Ustastva? Narod je masovno bjezao preko granice: iz svih republika i svih etnickih skupina. U Italiji i Austriji su postojali takozvani "lageri", gdje bi se ljudi skrasili nakon prebjega preko granice (jer tad nije bilo politicke slobode, niti slobodnog putovanja iz komunisticke Jugoslavije i ostatka svijeta). U tim lagerima bi truhnuli mjesecima, nekad i godinama, dok nebi dobili ponudu za useljenje u neku trecu zemlju.

Njemacka, Austrija i Italija tada su tad' bile u teskoj krizi; Njemci, a Talijani jos vise, su masovno emigrirali za Australiju, Kanadu, Argentinu, SAD, pa i Venecuelu. Lageri su se stalno punili izbjeglim narodom, koji bi pristizao i iz drugih komunistickih zemalja; ljudi bi riskiriali zivote da se docepaju slobode. Imam prijateljicu kojoj je otac mucen, i ubijen zato sto je pokusao pomoci prijatelju da prebjegne granicu circa 1957-e, i ne, nije bio Ustasa. Nakon Madjarske Revolucije 1956-e, pristigao je ogroman val izbjeglica iz Madjarske, koji su se pridruzili Jugoslavenima. A onda za njima i Cesi, 1968-e. Bugari su isto bjezali preko Jugoslavije, a uz njih i drugi taoci komunizma iz susjednih zemalja.

Ljudi koje dobro poznam u Juznoj Americi nisu uopce potomci Ustasa, nego izbjeglice od neimastine i komunizma. Riskriali zivote, i prebjegli preko granice ka Trstu. Sprijateljili se u lageru, i zajedno brodom (Srbi, Hrvati i Bosnjaci) otuptovali do Santosa. Da bi ustedili novac, svi zivili zajedno u jednoj sobi, kupili onu ogromnu kitu banana, metnuli nasred sobe, i tako danima, zderali banane, dok im nije prisjelo. :lol: U Brazil je isto pristiglo imigranata iz okolice Rijeke, i drugih izbjeglih Istrana; u Argentinu je islo dosta Slovenaca iz okolice Trsta. Ovo sto pisem, je sve iz prve ruke. Ah da, jeste bilo nekoliko familija u Brazilu (Bosnjaka), koji su imali "ustaske veze". Vecinom su stigli preko Sirije. Neki od njih su se borili u Palestini 1948-e. Znam za neke koji su isto bili u Siriji i kasnije odselili dalje, koji nisu bili Ustase, nego jednostavno, anti-komunisti, privatnici, cija je imovina oteta, a oni proglaseni "narodni neprijatelji" itd. Ali da ponovim ovim pametnjakovicima, da je potomaka ex-Jugoslavena u Juznoj Americi u stotinama hiljada, i da nemaju veze ni sa Ustasama, nit' sa komunistima. Vecina, obican narod, koji je otisao trbuhom za kruhom, i slobodom. Ko ne vjeruje, nek' otputuje malo do Santiaga, Buenos Aires, Sao Paulo, Caracasa, pa nek poprica s ljudima, nek' ozbiljno iztrazuje podatke, koji su svakom pristupacni.
Dugo godina nakon 1945-e, napr. u Peruu, stari hrvatski emigranti nisu prihvatali nove anti-komunisticke izbjeglice iz Jugoslavije (medju kojima je bilo i Ustasa i HSS-ovaca, i obicnih izbjeglica od komunizma, itd), jer su bili u prisnim odnosima sa tadasnjim komunistickim rezimom....i nisu se htjeli zamjeriti novoj vlasti u Jugoslaviji. Hrvatski emigranti su ranije, u milijunima $$$ financirali jugoslavenske pokrete, i sve do napada JNA na Hrvatsku, elitni (vecinom hrvatski) klub u Santiago-u se zvao "Jugoslavenski". Hrvatska emigracija u Juznoj Americi je vecinom bila vrlo pro-Jugoslavija, ali nakon Vukovara i Dubrovnika... :roll:

ps. i ne znam ni jednog potomka Bosnjaka iz Juzne Amerike, da porice da je porjeklom iz Bosne, il' da se folira da je rodom iz Osijeka, da izigrava veceg Hrvata od Franje. :lol: Smjesni ste vec s'vasim fantazijama o Ustasama i demonizacijom emigracije. Ah, da, zaboravih dodati. Bilo je i Zidova iz bivse Jugoslavije. Velika i vrlo poznata zrtva vojne hunte u Brazilu je Vladimir Herzog (rodjen u Zagrebu), cija je smrt (koju je hunta pokusala predstaviti kao samoubistvo) potakla spontani revolt protiv rezima i vojne diktature u toj zemlji. A u Sao Paulo, burek se jede kod Zidova iz Bugarske u Casa Bulgara, u staroj zidovskoj cetvrti, Bom Retiro.
Na osnovu toga što ih je najviše emigriralo nakon drugog svjetskog rata a bili su pripadnici ustaške vojnice. Današnji Bošnjaci svoje Bošnjaštvo ističu početkom devedesetih. Treba to raščlaniti i naglasiti. Mi ovdje pričamo o Hrvatima muslimanima, pripadnicima ustaške vojnice i oružanih snaga NDH. Prije drugog svjetskog Hrvata muslimana ili današnjih Bošnjaka uopće nije bilo u Južnoj Americi. Zanemariv broj da se uopće pominje. Dolaze tek nakon sloma NDH. Što se tiče Hrvata u Južnoj Americi prije 1941, da slažem se. Otišli su trbuhom za kruhom zbog neimaštine, diktature i za boljim životom. Slažem se. Samo treba isto tako reći i naglasiti da su svi redom ili ako baš hoćete velika većina podržali Antu Pavelića i Ustaški Pokret, podržali ideju o borbi za Hrvatsku državu, osnovali Hrvatski Domobran 1929 i velika većina stali uz ideju i borbu za uspostavu NDH tj. Hrvatske države.
Ruku na srce, bilo je par Dalmatinaca i bodula, koji su se vratili iz Juzne Amerike, i borili se u Nob.
Neki su i izginuli, mrsko mi sad peglati se po folderima u racunaru.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#37 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Sociolog wrote: 12/04/2021 23:50
tetka762 wrote: 12/04/2021 23:46
zlata wrote: 12/04/2021 23:32 Na osnovu cega tvrdite da su Bosnjaci koji su emigrirali za Juznu Ameriku, vecinom potomci Ustasa? Je'l' imate nekakve dokaze za takvu tvrdnju? Il' ste se nagledali partizanskih filmova, pa vam nezamislivo, da je neko napustio komunjarski rajh iz nekog drugog razloga, osim Ustastva? Narod je masovno bjezao preko granice: iz svih republika i svih etnickih skupina. U Italiji i Austriji su postojali takozvani "lageri", gdje bi se ljudi skrasili nakon prebjega preko granice (jer tad nije bilo politicke slobode, niti slobodnog putovanja iz komunisticke Jugoslavije i ostatka svijeta). U tim lagerima bi truhnuli mjesecima, nekad i godinama, dok nebi dobili ponudu za useljenje u neku trecu zemlju.

Njemacka, Austrija i Italija tada su tad' bile u teskoj krizi; Njemci, a Talijani jos vise, su masovno emigrirali za Australiju, Kanadu, Argentinu, SAD, pa i Venecuelu. Lageri su se stalno punili izbjeglim narodom, koji bi pristizao i iz drugih komunistickih zemalja; ljudi bi riskiriali zivote da se docepaju slobode. Imam prijateljicu kojoj je otac mucen, i ubijen zato sto je pokusao pomoci prijatelju da prebjegne granicu circa 1957-e, i ne, nije bio Ustasa. Nakon Madjarske Revolucije 1956-e, pristigao je ogroman val izbjeglica iz Madjarske, koji su se pridruzili Jugoslavenima. A onda za njima i Cesi, 1968-e. Bugari su isto bjezali preko Jugoslavije, a uz njih i drugi taoci komunizma iz susjednih zemalja.

Ljudi koje dobro poznam u Juznoj Americi nisu uopce potomci Ustasa, nego izbjeglice od neimastine i komunizma. Riskriali zivote, i prebjegli preko granice ka Trstu. Sprijateljili se u lageru, i zajedno brodom (Srbi, Hrvati i Bosnjaci) otuptovali do Santosa. Da bi ustedili novac, svi zivili zajedno u jednoj sobi, kupili onu ogromnu kitu banana, metnuli nasred sobe, i tako danima, zderali banane, dok im nije prisjelo. :lol: U Brazil je isto pristiglo imigranata iz okolice Rijeke, i drugih izbjeglih Istrana; u Argentinu je islo dosta Slovenaca iz okolice Trsta. Ovo sto pisem, je sve iz prve ruke. Ah da, jeste bilo nekoliko familija u Brazilu (Bosnjaka), koji su imali "ustaske veze". Vecinom su stigli preko Sirije. Neki od njih su se borili u Palestini 1948-e. Znam za neke koji su isto bili u Siriji i kasnije odselili dalje, koji nisu bili Ustase, nego jednostavno, anti-komunisti, privatnici, cija je imovina oteta, a oni proglaseni "narodni neprijatelji" itd. Ali da ponovim ovim pametnjakovicima, da je potomaka ex-Jugoslavena u Juznoj Americi u stotinama hiljada, i da nemaju veze ni sa Ustasama, nit' sa komunistima. Vecina, obican narod, koji je otisao trbuhom za kruhom, i slobodom. Ko ne vjeruje, nek' otputuje malo do Santiaga, Buenos Aires, Sao Paulo, Caracasa, pa nek poprica s ljudima, nek' ozbiljno iztrazuje podatke, koji su svakom pristupacni.
Dugo godina nakon 1945-e, napr. u Peruu, stari hrvatski emigranti nisu prihvatali nove anti-komunisticke izbjeglice iz Jugoslavije (medju kojima je bilo i Ustasa i HSS-ovaca, i obicnih izbjeglica od komunizma, itd), jer su bili u prisnim odnosima sa tadasnjim komunistickim rezimom....i nisu se htjeli zamjeriti novoj vlasti u Jugoslaviji. Hrvatski emigranti su ranije, u milijunima $$$ financirali jugoslavenske pokrete, i sve do napada JNA na Hrvatsku, elitni (vecinom hrvatski) klub u Santiago-u se zvao "Jugoslavenski". Hrvatska emigracija u Juznoj Americi je vecinom bila vrlo pro-Jugoslavija, ali nakon Vukovara i Dubrovnika... :roll:

ps. i ne znam ni jednog potomka Bosnjaka iz Juzne Amerike, da porice da je porjeklom iz Bosne, il' da se folira da je rodom iz Osijeka, da izigrava veceg Hrvata od Franje. :lol: Smjesni ste vec s'vasim fantazijama o Ustasama i demonizacijom emigracije. Ah, da, zaboravih dodati. Bilo je i Zidova iz bivse Jugoslavije. Velika i vrlo poznata zrtva vojne hunte u Brazilu je Vladimir Herzog (rodjen u Zagrebu), cija je smrt (koju je hunta pokusala predstaviti kao samoubistvo) potakla spontani revolt protiv rezima i vojne diktature u toj zemlji. A u Sao Paulo, burek se jede kod Zidova iz Bugarske u Casa Bulgara, u staroj zidovskoj cetvrti, Bom Retiro.
Na osnovu toga što ih je najviše emigriralo nakon drugog svjetskog rata a bili su pripadnici ustaške vojnice. Današnji Bošnjaci svoje Bošnjaštvo ističu početkom devedesetih. Treba to raščlaniti i naglasiti. Mi ovdje pričamo o Hrvatima muslimanima, pripadnicima ustaške vojnice i oružanih snaga NDH. Prije drugog svjetskog Hrvata muslimana ili današnjih Bošnjaka uopće nije bilo u Južnoj Americi. Zanemariv broj da se uopće pominje. Dolaze tek nakon sloma NDH. Što se tiče Hrvata u Južnoj Americi prije 1941, da slažem se. Otišli su trbuhom za kruhom zbog neimaštine, diktature i za boljim životom. Slažem se. Samo treba isto tako reći i naglasiti da su svi redom ili ako baš hoćete velika većina podržali Antu Pavelića i Ustaški Pokret, podržali ideju o borbi za Hrvatsku državu, osnovali Hrvatski Domobran 1929 i velika većina stali uz ideju i borbu za uspostavu NDH tj. Hrvatske države.
Ruku na srce, bilo je par Dalmatinaca i bodula, koji su se vratili iz Juzne Amerike, i borili se u Nob.
Neki su i izginuli, mrsko mi sad peglati se po folderima u racunaru.
Ne kažem da nije. Moguće. Samo ti ljudi su manjina. Velika manjina. Ruku na srce, velika većina je stala uz Pavelića i podržavali i pomagali Ustaški Pokret u svim oblicima. Ovo zlatino, da su hrvatski klubovi i irganizacije iz Južne Amerike pomagale Jugoslaviju sve do Domovinskog rata neću ni komentirati. Čista glupost. Tko je imalo upoznat sa hrvatskom emigracijom zna da hrvatski klubovi i organizacije nisu imale nikakav jugoslavenski predznak a pogotovo neki ‘elitni’ :-)
Pazi molim te, hrvatski emigrantski klub (pa još i ‘elitni’) i organizacija pomagala Jugoslaviju?! Čista glupost.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#38 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by zlata »

Dobro ljudi, je'l' vi zivite u Amerikama, ukljucujuci i Juznu Ameriku, ili mi ovdje, koji smo ovdje i rodjeni, i koji znamo sta se sve dogadjalo, i koji nemamo nikakvog interesa izopaciti istinu. Govorim vam kako je i sta je, a vi ocito, svi, znate bolje.
Koga zanima istina, nek' pretrazi kako se prije zvao hrvatski klub u Santiagu, ko su bili clanovi, kako su mijenjali ime....uloga osoba kao milijunasa Matanovica u Argentini itd. Totalno ste bezobrazni, prepotentni i jos gore, neznalice....koje bi ljude koji malo bolje poznaju i ta drustva i ljude osobno....poducavali o pravoj istini.

Ocito, da vam istina smeta, iz ideoloskih razloga vam smeta, jer pobogu, sto bi toliko nasilno iskrivljivali ili prikrivali cinjenice. Vecina ex-Yu emigracije u Juznoj Americi, je bila vani jos prije Drugog Svjetskog Rata, a ljudi koji su bjezali poslije 1945-e nisu mogli biti Ustase, je'l' Ustase su vecinom bile pobjegle prije 1946-e, ili su pobijeni, ili su bili po tamnicama. Bjezao je obican narod. Bjezali su ljudi koji su bili slobodarskog duha i htjeli zivit u demokratskom drustvu, ili bar slobodnijem drustvu. Medjutim, Titinim Pionirima ta istina ocito SMETA.

Neki ne'mogu prozderat istinu....da bi neko riskirao zivot, da pobjegne iz Jugoslavije, samo zato sto ne zeli zivit u diktaturi i komunizmu. :roll: A lageri bili puni izbjeglica; i Srba, i Hrvata, i Bosnjaka....svasta.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#39 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

zlata wrote: 13/04/2021 00:44 Dobro ljudi, je'l' vi zivite u Amerikama, ukljucujuci i Juznu Ameriku, ili mi ovdje, koji smo ovdje i rodjeni, i koji znamo sta se sve dogadjalo, i koji nemamo nikakvog interesa izopaciti istinu. Govorim vam kako je i sta je, a vi ocito, svi, znate bolje.
Koga zanima istina, nek' pretrazi kako se prije zvao hrvatski klub u Santiagu, ko su bili clanovi, kako su mijenjali ime....uloga osoba kao milijunasa Matanovica u Argentini itd. Totalno ste bezobrazni, prepotentni i jos gore, neznalice....koje bi ljude koji malo bolje poznaju i ta drustva i ljude osobno....poducavali o pravoj istini.

Ocito, da vam istina smeta, iz ideoloskih razloga vam smeta, jer pobogu, sto bi toliko nasilno iskrivljivali ili prikrivali cinjenice. Vecina ex-Yu emigracije u Juznoj Americi, je bila vani jos prije Drugog Svjetskog Rata, a ljudi koji su bjezali poslije 1945-e nisu mogli biti Ustase, je'l' Ustase su vecinom bile pobjegle prije 1946-e, ili su pobijeni, ili su bili po tamnicama. Bjezao je obican narod. Bjezali su ljudi koji su bili slobodarskog duha i htjeli zivit u demokratskom drustvu, ili bar slobodnijem drustvu. Medjutim, Titinim Pionirima ta istina ocito SMETA.

Neki ne'mogu prozderat istinu....da bi neko riskirao zivot, da pobjegne iz Jugoslavije, samo zato sto ne zeli zivit u diktaturi i komunizmu. :roll: A lageri bili puni izbjeglica; i Srba, i Hrvata, i Bosnjaka....svasta.
Dobro gospođo Zlate, kad već živite tu i kažete da znate iz prve ruke možete mi odgovoriti. Koliko Hrvata muslimana ili Bošnjaka kako hoćete je bilo u Južnoj Americi prije drugog svjetskog rata? Vi tvrdite da većina nisu ustaški potomci. Ja tvrdim da jeste jer su većina potomci Ustaša koji su emigrirali nakon drugog svjetskog rata. Vi ste ovdje mene prozivali pa bi bio red da vi podastrete neke argumente. Po čemu vi i na osnovu čega tvrdite da ljudi poslije 1945 koji su išli van preko granice nisu mogli biti Ustaše? Pa općepoznata je stvar da su baš bili većinom Ustaše, posebno oni koji su kasnije osnovali razne emigrantske organizacije. Ja ne znam na osnovu čega vi tvrdite suprotno? I to što živite negdje na nekoj određenoj lokaciji i mjestu ne daje vam za pravo da se po defaultu smatrate sveznalicom. I ja živim u emigraciji, dijete i unuk sam emigranata. Djed mi je nakon drugog svjetskog emigrirao kao pripadnik jedne od oružanih formacija o kojoj se upravo priča na forumu. Samo nije nosio fes. Otac mi se rodio 1948 u emigraciji ali to mi ne daje za pravo da sam po defaultu u pravu. Vi niste u pravu što se tiče Hrvatske emigracije u Južnoj Americi. Tvrdite nešto što nije točno. Taj klub koji pominjete u Santiagu je bio Jugoslavenski klub sve do Domovinskog rata. U emigraciji su bili Hrvatski klubovi, Srpski ali i Jugoslavenski. Raspadom Jugoslavije ti su klubovi ili zatvoreni/propali, ili su preuzeli tradiciju stpstva ili hrvatsva ovisno o strukturi kluba. Pravi Srbi i pravi Hrvati u emigraciji te klubove i danas gledaju preko oka i tamo baš ne zalaze. Imali su Hrvati svoje klubove i bez tih novopečenih/novonastalih jugoslavenskih. Nije za baciti činjenica da je diktaturom kralja Aleksandra i zabranom Hrvatskog Domobrana, organizacija nastavila rad u Argentini sve do uspostave NDH. Isto tako kada tvrdite da su Hrvati i Hrvatske organizacije iz Južne Amerike pomagale Jugoslaviju i JNA sve do 1990, bilo bi lijepo da potkrijepite to nekim argumentima. Ja se s vama oko ovoga ne slažem. Dapače, mislim i znam da su pomagali u uspostavi i stvaranju hrvatske države. I novčano, u ljudstvu i u tehnici. Hrvati Južne Amerike su ivijek bili na strani Hrvatske i za Hrvatsku državu. Uostalom demantira vas apel iseljenih Hrvata iz Južne Amerike na europske državnike iz 1934 potpisan od raznih Hrvatskih organizacija Južne Amerike i uglednih Hrvata. Isto tako ako hoćete već pričati na ovu temu, molim vas da riječi ‘tada’ i ‘tad’ označite u nekom vremenskom okviru ili napišite godinu jer ovako ste neodređeni.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#40 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Piaty »

tetka762 wrote: 12/04/2021 23:16 Stari, prošao sam pola svijeta pa tako i Južnu Ameriku. Sjedio sam s ljudima. Kažem ti, ti ljudi su bili Hrvati i danas su Hrvati. Velika većina. Njihova djeca su Hrvati i djeca njihove djece. Tako su odgajani. Imaš ih jako puno u emigraciji ja ih osobno znam. Znači osobno znam nemam potrebu čitati o ovome. Osobno sam sjedio recimo u Hrvatskom Islamskom Centru s ljudima. Ti ljudi postoje, njihova djeca postoje i osjećaju se tako kako se osjećaju. Bilo bi glupo nekome uskraćivati narodnu pripadnost. Moj zapovjednik u Domovinskom ratu je bio Hrvat musliman, jako sam ga cijenio i poštovao. Što se tiče Kulenovića, Džafera i Nahida. Suvišno je i raspravljati što su bili i kako su se osjećali. Pročitaj malo rahmetli Nahida što je pisao i sve će ti se kazati. Čovjeka su proganjali i ubili zbog Hrvatske i Hrvatstva. O čemu da pričamo?
Neka su. Ja ti ovdje navodim knjige o Handzaru (jer si isto pisao i na toj temi a meni bilo mrsko ici tamo) gdje mozes vidjeti da oni sa Hrvatskom imaju samo grb na rukavu. Sto je ionako realno. Muslimani Hrvati su isli u ustase. Muslimani antiustaski raspolozeni u Handzar, Milicije, Zeleni kadar i slicno. Mozda je jaka rijec antiustaski ali ti ljudi nisu priznavali vlast NDH. Oni sj htjeli ili Njemacku ili neku vrstu autonomije Bosne.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#41 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Piaty wrote: 13/04/2021 11:30
tetka762 wrote: 12/04/2021 23:16 Stari, prošao sam pola svijeta pa tako i Južnu Ameriku. Sjedio sam s ljudima. Kažem ti, ti ljudi su bili Hrvati i danas su Hrvati. Velika većina. Njihova djeca su Hrvati i djeca njihove djece. Tako su odgajani. Imaš ih jako puno u emigraciji ja ih osobno znam. Znači osobno znam nemam potrebu čitati o ovome. Osobno sam sjedio recimo u Hrvatskom Islamskom Centru s ljudima. Ti ljudi postoje, njihova djeca postoje i osjećaju se tako kako se osjećaju. Bilo bi glupo nekome uskraćivati narodnu pripadnost. Moj zapovjednik u Domovinskom ratu je bio Hrvat musliman, jako sam ga cijenio i poštovao. Što se tiče Kulenovića, Džafera i Nahida. Suvišno je i raspravljati što su bili i kako su se osjećali. Pročitaj malo rahmetli Nahida što je pisao i sve će ti se kazati. Čovjeka su proganjali i ubili zbog Hrvatske i Hrvatstva. O čemu da pričamo?
Neka su. Ja ti ovdje navodim knjige o Handzaru (jer si isto pisao i na toj temi a meni bilo mrsko ici tamo) gdje mozes vidjeti da oni sa Hrvatskom imaju samo grb na rukavu. Sto je ionako realno. Muslimani Hrvati su isli u ustase. Muslimani antiustaski raspolozeni u Handzar, Milicije, Zeleni kadar i slicno. Mozda je jaka rijec antiustaski ali ti ljudi nisu priznavali vlast NDH. Oni sj htjeli ili Njemacku ili neku vrstu autonomije Bosne.
A zašto će mi knjige ako mi je pokojni djeda bio u handžaru koji me je odgojio do moje devete godine? Mislim svaka knjiga je bolja nego nikakva ali realno?!? Ti ljudi su dobrovoljno pristupili u SS na poziv Ante Pavelića i uopće nisu bili antiustaški nastrojeni, naprotiv priznavali su Poglavnika i NDH. To gdje si god pročitao ili čuo je najveća glupost.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#42 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Piaty »

Uh...

Nista. Izvini, sve si u pravu.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#43 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Loki2k9 »

tetka762 wrote: 13/04/2021 12:06
Piaty wrote: 13/04/2021 11:30
tetka762 wrote: 12/04/2021 23:16 Stari, prošao sam pola svijeta pa tako i Južnu Ameriku. Sjedio sam s ljudima. Kažem ti, ti ljudi su bili Hrvati i danas su Hrvati. Velika većina. Njihova djeca su Hrvati i djeca njihove djece. Tako su odgajani. Imaš ih jako puno u emigraciji ja ih osobno znam. Znači osobno znam nemam potrebu čitati o ovome. Osobno sam sjedio recimo u Hrvatskom Islamskom Centru s ljudima. Ti ljudi postoje, njihova djeca postoje i osjećaju se tako kako se osjećaju. Bilo bi glupo nekome uskraćivati narodnu pripadnost. Moj zapovjednik u Domovinskom ratu je bio Hrvat musliman, jako sam ga cijenio i poštovao. Što se tiče Kulenovića, Džafera i Nahida. Suvišno je i raspravljati što su bili i kako su se osjećali. Pročitaj malo rahmetli Nahida što je pisao i sve će ti se kazati. Čovjeka su proganjali i ubili zbog Hrvatske i Hrvatstva. O čemu da pričamo?
Neka su. Ja ti ovdje navodim knjige o Handzaru (jer si isto pisao i na toj temi a meni bilo mrsko ici tamo) gdje mozes vidjeti da oni sa Hrvatskom imaju samo grb na rukavu. Sto je ionako realno. Muslimani Hrvati su isli u ustase. Muslimani antiustaski raspolozeni u Handzar, Milicije, Zeleni kadar i slicno. Mozda je jaka rijec antiustaski ali ti ljudi nisu priznavali vlast NDH. Oni sj htjeli ili Njemacku ili neku vrstu autonomije Bosne.
A zašto će mi knjige ako mi je pokojni djeda bio u handžaru koji me je odgojio do moje devete godine? Mislim svaka knjiga je bolja nego nikakva ali realno?!? Ti ljudi su dobrovoljno pristupili u SS na poziv Ante Pavelića i uopće nisu bili antiustaški nastrojeni, naprotiv priznavali su Poglavnika i NDH. To gdje si god pročitao ili čuo je najveća glupost.
:lol:
Tetka, sve ti se vjeruje. Samo, malo si Hrvatica, malo Bošnjakinja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#44 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sanjarko »

Djeda, nista dido ili deda, nego bas djeda.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#45 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Piaty wrote: 13/04/2021 16:14 Uh...

Nista. Izvini, sve si u pravu.
Jarane tako je. Da ti te knjige išta vrijede znao bi da su pripadnici handžara položili zakletvu Paveliću i NDH A ne bili protiv njega i države. Jebiga tako je.
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#46 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Hemsworth30 »

tetka762 wrote: 13/04/2021 23:19
Piaty wrote: 13/04/2021 16:14 Uh...

Nista. Izvini, sve si u pravu.
Jarane tako je. Da ti te knjige išta vrijede znao bi da su pripadnici handžara položili zakletvu Paveliću i NDH A ne bili protiv njega i države. Jebiga tako je.
Tetka je pravo opsjednuta handžarcima. To je ona ista tetka što je Bošnjake okrivila za napad na Hrvate u Mostaru tokom rata.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#47 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tetka762 »

Hemsworth30 wrote: 13/04/2021 23:30
tetka762 wrote: 13/04/2021 23:19
Piaty wrote: 13/04/2021 16:14 Uh...

Nista. Izvini, sve si u pravu.
Jarane tako je. Da ti te knjige išta vrijede znao bi da su pripadnici handžara položili zakletvu Paveliću i NDH A ne bili protiv njega i države. Jebiga tako je.
Tetka je pravo opsjednuta handžarcima. To je ona ista tetka što je Bošnjake okrivila za napad na Hrvate u Mostaru tokom rata.
Da? A gdje to? Možda sam okrivio u tvojoj glavi a ti potkrijepi te nebuloze i citiraj moj post kad već prozivaš.
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#48 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Hemsworth30 »

tetka762 wrote: 13/04/2021 23:33
Hemsworth30 wrote: 13/04/2021 23:30
tetka762 wrote: 13/04/2021 23:19

Jarane tako je. Da ti te knjige išta vrijede znao bi da su pripadnici handžara položili zakletvu Paveliću i NDH A ne bili protiv njega i države. Jebiga tako je.
Tetka je pravo opsjednuta handžarcima. To je ona ista tetka što je Bošnjake okrivila za napad na Hrvate u Mostaru tokom rata.
Da? A gdje to? Možda sam okrivio u tvojoj glavi a ti potkrijepi te nebuloze i citiraj moj post kad već prozivaš.
Tetka loves Handžar.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#49 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by geralt »

Velika vecina Hrvata je pocetkom 1941. bila za Maceka i HSS, a ne za Pavelica, i podrska za nezavisnu Hrvatsku nije automatski znacila i podrsku za ustaski pokret. Pavelic je tada bio slabo poznati ekstremista sa par hiljada pristalica, cija je popularnost bila u rangu sa komunistima (ako ne i losija). Jedini razlog sto se on nasao na vlasti je bilo Macekovo odbijanje njemacke ponude da preuzme novu drzavu, nakon cega Pavelic preuzima postojeci drzavni aparat Banovine i HSS-ove paravojne "straze".

Da Macek nije glumio Hamleta i da se jasno izjasnio ili za Saveznike ili za Nijemce, stotine hiljada zivota su mogli biti spaseni.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65338
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#50 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by _BataZiv_0809 »

@geralt :thumbup:

Ti si izgleda historicar :thumbup:
Post Reply