Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#1 Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by osa »

Može li povodom ovakvih datuma, doći do određenog konsenzusa i zajedničkog djelovanja tj. obilježavanja, ne znam da li i drugi narodi u BiH obilježavaju važne datume iz povijesti ili to rade samo Hrvati.



Kardinal Puljić pozvao na molitvu za domovinu
BiH - Kultura | Petak, 24 Listopad 2008

Nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić pozvao je sve vjernike, svećenike, redovnike i redovnice da 25. listopada, na smrtni dan bosanske kraljice Katarine Kosače-Kotromanić, na osobit način mole za domovinu te odredio da se i ove godine u svim župama toga dana slavi misa za domovinu.

Također, kardinal je pozvao, u skladu s tradicijom, na smrtni dan kraljice Katarine, u subotu 25. listopada, na hodočašće na Bobovac te sudjelovanje na misnom slavlju u 11 sati, koje će, zbog njegova sudjelovanja na Biskupskoj sinodi, predvoditi pomoćni biskup vrhbosanski mons. dr. Pero Sudar.

Na Bobovcu će, pod vodstvom Ureda katoličkog dušobružništva Ministarstva obrane BiH, sudjelovati i vjernici-katolici djelatnici Ministarstva obrane BiH, pripadnici Oružanih snaga BiH, policajci sa svih razina te djelatnici DGS i SIPA.
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#2 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by xfacktor »

osa wrote:Može li povodom ovakvih datuma, doći do određenog konsenzusa i zajedničkog djelovanja tj. obilježavanja, ne znam da li i drugi narodi u BiH obilježavaju važne datume iz povijesti ili to rade samo Hrvati.



Kardinal Puljić pozvao na molitvu za domovinu
BiH - Kultura | Petak, 24 Listopad 2008

Nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić pozvao je sve vjernike, svećenike, redovnike i redovnice da 25. listopada, na smrtni dan bosanske kraljice Katarine Kosače-Kotromanić, na osobit način mole za domovinu te odredio da se i ove godine u svim župama toga dana slavi misa za domovinu.

Također, kardinal je pozvao, u skladu s tradicijom, na smrtni dan kraljice Katarine, u subotu 25. listopada, na hodočašće na Bobovac te sudjelovanje na misnom slavlju u 11 sati, koje će, zbog njegova sudjelovanja na Biskupskoj sinodi, predvoditi pomoćni biskup vrhbosanski mons. dr. Pero Sudar.

Na Bobovcu će, pod vodstvom Ureda katoličkog dušobružništva Ministarstva obrane BiH, sudjelovati i vjernici-katolici djelatnici Ministarstva obrane BiH, pripadnici Oružanih snaga BiH, policajci sa svih razina te djelatnici DGS i SIPA.

Kao Muslim sta da radim na misnom slavlju i sta je to? A iskreno mislim da je to pozitivno i volio bi vidjeti i hareta i cerica na tom slavlju. Nesto me je nerviralo kad je Hare ucio fatihu pored vjecne a pored njega zeljko komsic. Pa sad neka se zeljko prekrsti a Hare nek gleda :D .
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#3 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by piupiu »

xfacktor wrote:
osa wrote:Može li povodom ovakvih datuma, doći do određenog konsenzusa i zajedničkog djelovanja tj. obilježavanja, ne znam da li i drugi narodi u BiH obilježavaju važne datume iz povijesti ili to rade samo Hrvati.



Kardinal Puljić pozvao na molitvu za domovinu
BiH - Kultura | Petak, 24 Listopad 2008

Nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić pozvao je sve vjernike, svećenike, redovnike i redovnice da 25. listopada, na smrtni dan bosanske kraljice Katarine Kosače-Kotromanić, na osobit način mole za domovinu te odredio da se i ove godine u svim župama toga dana slavi misa za domovinu.

Također, kardinal je pozvao, u skladu s tradicijom, na smrtni dan kraljice Katarine, u subotu 25. listopada, na hodočašće na Bobovac te sudjelovanje na misnom slavlju u 11 sati, koje će, zbog njegova sudjelovanja na Biskupskoj sinodi, predvoditi pomoćni biskup vrhbosanski mons. dr. Pero Sudar.

Na Bobovcu će, pod vodstvom Ureda katoličkog dušobružništva Ministarstva obrane BiH, sudjelovati i vjernici-katolici djelatnici Ministarstva obrane BiH, pripadnici Oružanih snaga BiH, policajci sa svih razina te djelatnici DGS i SIPA.

Kao Muslim sta da radim na misnom slavlju i sta je to? A iskreno mislim da je to pozitivno i volio bi vidjeti i hareta i cerica na tom slavlju. Nesto me je nerviralo kad je Hare ucio fatihu pored vjecne a pored njega zeljko komsic. Pa sad neka se zeljko prekrsti a Hare nek gleda :D .
Pa zar ne znas da i muslimani u okolini Kraljeve Sutjeske obiljezavaju zadnji petak u avgustu molitvama za posljednju bosansku kraljicu?
ponosna_manjina
Posts: 444
Joined: 18/04/2006 13:05

#4 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by ponosna_manjina »

osa wrote:Može li povodom ovakvih datuma, doći do određenog konsenzusa i zajedničkog djelovanja tj. obilježavanja
Ne može. Kardinal Puljić kao vjerska ličnost je isuviše komprotiran učešćima na saborima HDZ-a, nikada se ne distanciravši od njihove politike koja je vodila i vodi svemu samo ne zajedništvu u ovoj zemlji. I uopšte crkva zbog svoje uloge u ratnim i poslijeratnim zbivanjima nikada kod mene neće dobiti nikakav kredibilitet. Osim toga ljutit će se muslimani jer Katarina Kosača nije volila Turke, a Turska je, po Ceriću, Bošnjacima mati.
osa wrote: Na Bobovcu će, pod vodstvom Ureda katoličkog dušobružništva Ministarstva obrane BiH, sudjelovati i vjernici-katolici djelatnici Ministarstva obrane BiH, pripadnici Oružanih snaga BiH, policajci sa svih razina te djelatnici DGS i SIPA.
Crkva, vojska, policija i domovina. Ovo je baš u duhu generala Franka. Daleko im lijepa kuća.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#5 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by Lincoln-Burrows »

xfacktor wrote:
Kao Muslim sta da radim na misnom slavlju i sta je to? A iskreno mislim da je to pozitivno i volio bi vidjeti i hareta i cerica na tom slavlju. Nesto me je nerviralo kad je Hare ucio fatihu pored vjecne a pored njega zeljko komsic. Pa sad neka se zeljko prekrsti a Hare nek gleda :D .
Dobar prijedlog, naime ne treba da sudjeluje misnom slavlju tko nije vjernik,
ali bi svi koji žele mogli da se pridruže gradskom slavlju u Kraljevoj Sutjesci i
time simbolično podržati ovu ideju.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#6 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by piupiu »

Ja imam jednu primjedbu -- smatram da misu trebaju organizovati i sluziti bosanski Franjevci, koji su citavu tradiciju i odrzali zivom.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#7 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by Lincoln-Burrows »

piupiu wrote:Ja imam jednu primjedbu -- smatram da misu trebaju organizovati i voditi bosanski Franjevci, koji su citavu tradiciju i odrzali zivom.
i ja isto to mislim.
ali ako to bude i visokopozicionirano lice u katoličkoj crkvi, meni ne smeta.
jajce32
Posts: 231
Joined: 11/07/2008 11:56

#8 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by jajce32 »

ajmo Bošnjaci,ovo vam je zadnja prilika za vraćanje na pradjedovsku vjeru :D :bih:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#9 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by piupiu »

jajce32 wrote:ajmo Bošnjaci,ovo vam je zadnja prilika za vraćanje na pradjedovsku vjeru :D :bih:
Koju? Crkve bosanske? :D
jajce32
Posts: 231
Joined: 11/07/2008 11:56

#10 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by jajce32 »

piupiu wrote:
jajce32 wrote:ajmo Bošnjaci,ovo vam je zadnja prilika za vraćanje na pradjedovsku vjeru :D :bih:
Koju? Crkve bosanske? :D
ne.u onoj u kojoj je bija kralj Tvrtko,u katoličkoj.u crkvi bosanskoj je bija Hrvoje Vukčić Hrvatinić
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by spreca »

jajce32 wrote:ajmo Bošnjaci,ovo vam je zadnja prilika za vraćanje na pradjedovsku vjeru :D :bih:


Kad b jajce bilo mudo mozda bi i moglo :D a koja je tvoja pradjedovska vjera? ili mozda uopste ne znas
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#12 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by piupiu »

jajce32 wrote:
piupiu wrote:
jajce32 wrote:ajmo Bošnjaci,ovo vam je zadnja prilika za vraćanje na pradjedovsku vjeru :D :bih:
Koju? Crkve bosanske? :D
ne.u onoj u kojoj je bija kralj Tvrtko,u katoličkoj.u crkvi bosanskoj je bija Hrvoje Vukčić Hrvatinić
... i Herceg Stjepan Kosaca, pa i njegova kcerka Katarina, koja samo od udaje katolkinjom bi, elem, imamo izbora ... :D
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#13 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by xfacktor »

Kad se vec prica o Kraljici Katarini. Znal ko ima li onog maca gdje.. sto je pohranila da njen sin Šimun uzme i da povrati Bosnu od Turaka(slika bilo sto). A isto sto je rekla da u slucaju da to ne uradi da bosna pripada Vatikanu i svetoj stolici. E zamislite sad da Vatikan kaze.. pa ovo pripada nama po tom dokumentu i citava nasa vlada/vlade propadnu u vodu :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#14 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by piupiu »

xfacktor wrote:Kad se vec prica o Kraljici Katarini. Znal ko ima li onog maca gdje.. sto je pohranila da njen sin Šimun uzme i da povrati Bosnu od Turaka(slika bilo sto). A isto sto je rekla da u slucaju da to ne uradi da bosna pripada Vatikanu i svetoj stolici. E zamislite sad da Vatikan kaze.. pa ovo pripada nama po tom dokumentu i citava nasa vlada/vlade propadnu u vodu :lol:
Navodno je u Dubrovniku zavrsio, a sta su Dubrovcani s njim uradili, ne zna se ... jah, mogao bi nas Papa i "posvojiti", pa da budemo bogati k'o Vatikan, i svako svoj 'papomobil' da se zastitimo od ove mafije sto dizu u zrak na sve strane ... doduse, u susjedstvu :-)
jajce32
Posts: 231
Joined: 11/07/2008 11:56

#15 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by jajce32 »

ne.u onoj u kojoj je bija kralj Tvrtko,u katoličkoj.u crkvi bosanskoj je bija Hrvoje Vukčić Hrvatinić[/quote]

... i Herceg Stjepan Kosaca, pa i njegova kcerka Katarina, koja samo od udaje katolkinjom bi, elem, imamo izbora ... :D[/quote]
pa dobro.uvik vi imate izbora :mrgreen: ...hahahaa...lukavci jedni. :)
ma dobro,crkva bosanska ili katolička je kršćanska,a opet islam je vrlo blizak kršćanstvu.al dobro,nije to tema.
User avatar
moler
Posts: 813
Joined: 26/04/2008 15:30
Location: sarajevo

#16 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by moler »

nacionalsti marš sa teme :bih:
jajce32
Posts: 231
Joined: 11/07/2008 11:56

#17 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by jajce32 »

moler wrote:nacionalsti marš sa teme :bih:
odakle to zaključuješ?
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#18 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by Pietje_Bel »

Ja sam za to da Bosnjaci i Hrvati zajedno obiljezavaju sjecanje na kraljicu Katarinu. Drugim rijecima "mi" Bosnjaci/ Bosanci moamo da se prikljucimo tradiciji sjecanja na nasu zadnju kraljicu. To molitvu za domovinu je svakako pozitivno. To ja vidim kao veliku sansu da se Bosnjaci i Hrvati priblize jedni drugima.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#19 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by Pietje_Bel »

jajce32 wrote:
piupiu wrote:
jajce32 wrote:ajmo Bošnjaci,ovo vam je zadnja prilika za vraćanje na pradjedovsku vjeru :D :bih:
Koju? Crkve bosanske? :D
ne.u onoj u kojoj je bija kralj Tvrtko,u katoličkoj.u crkvi bosanskoj je bija Hrvoje Vukčić Hrvatinić
kralj Tvrtko je bio katolik ali njegov narod je pripadao vecinom Bosanskoj Crkvi. Majka kraljice Katarine je pripadala Bosanskoj Crkvi.
User avatar
moler
Posts: 813
Joined: 26/04/2008 15:30
Location: sarajevo

#20 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by moler »

Pietje_Bel wrote:Ja sam za to da Bosnjaci i Hrvati zajedno obiljezavaju sjecanje na kraljicu Katarinu. Drugim rijecima "mi" Bosnjaci/ Bosanci moamo da se prikljucimo tradiciji sjecanja na nasu zadnju kraljicu. To molitvu za domovinu je svakako pozitivno. To ja vidim kao veliku sansu da se Bosnjaci i Hrvati priblize jedni drugima.
slažem se :bih:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#21 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by piupiu »

Pietje_Bel wrote:Ja sam za to da Bosnjaci i Hrvati zajedno obiljezavaju sjecanje na kraljicu Katarinu. Drugim rijecima "mi" Bosnjaci/ Bosanci moamo da se prikljucimo tradiciji sjecanja na nasu zadnju kraljicu. To molitvu za domovinu je svakako pozitivno. To ja vidim kao veliku sansu da se Bosnjaci i Hrvati priblize jedni drugima.
Molitva za domovinu, :thumbup: . Ja sam za to da joj svi prisustvuju. muslimani vec imaju svoju tradiciju sjecanja na Katarinu, kao i katolici, i franjevci ... S obzirom da joj (Katarini) je majka bila pravoslavne vjere (Jelena Balsic), ona je bas jedan sve-bosanski simbol, i nasa zajednicka 'pra-kraljica'.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#22 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by Pietje_Bel »

piupiu wrote:
Pietje_Bel wrote:Ja sam za to da Bosnjaci i Hrvati zajedno obiljezavaju sjecanje na kraljicu Katarinu. Drugim rijecima "mi" Bosnjaci/ Bosanci moamo da se prikljucimo tradiciji sjecanja na nasu zadnju kraljicu. To molitvu za domovinu je svakako pozitivno. To ja vidim kao veliku sansu da se Bosnjaci i Hrvati priblize jedni drugima.
Molitva za domovinu, :thumbup: . Ja sam za to da joj svi prisustvuju. muslimani vec imaju svoju tradiciju sjecanja na Katarinu, kao i katolici, i franjevci ... S obzirom da joj (Katarini) je majka bila pravoslavne vjere (Jelena Balsic), ona je bas jedan sve-bosanski simbol, i nasa zajednicka 'pra-kraljica'.
Mi Bosnjaci-muslimani nemamo sjecanje na kraljicu katarinu. Meni nije poznato to sjecanje. Znam samo da Hrvati to obiljezavaju a da "mi" to jos uvijek nazalost smatramo kao "nesto strano". Mozda ce se to nekada promijeniti ali u narednih 10 godina nece sigurno mnogo, bar po meni. Mi cemo i dalje pjevati pjesme Sultanu Fatihu i obilaziti mu grob u Istambuli a Hrvati ce obilaziti grob Katarine Kosace u Rimu sve dok se malo mi kao narod ne osvijestimo nacionalno. No to je proces koji moze potrajati pedesetak godina.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#23 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by piupiu »

Pietje_Bel wrote:
piupiu wrote:
Pietje_Bel wrote:Ja sam za to da Bosnjaci i Hrvati zajedno obiljezavaju sjecanje na kraljicu Katarinu. Drugim rijecima "mi" Bosnjaci/ Bosanci moamo da se prikljucimo tradiciji sjecanja na nasu zadnju kraljicu. To molitvu za domovinu je svakako pozitivno. To ja vidim kao veliku sansu da se Bosnjaci i Hrvati priblize jedni drugima.
Molitva za domovinu, :thumbup: . Ja sam za to da joj svi prisustvuju. muslimani vec imaju svoju tradiciju sjecanja na Katarinu, kao i katolici, i franjevci ... S obzirom da joj (Katarini) je majka bila pravoslavne vjere (Jelena Balsic), ona je bas jedan sve-bosanski simbol, i nasa zajednicka 'pra-kraljica'.
Mi Bosnjaci-muslimani nemamo sjecanje na kraljicu katarinu. Meni nije poznato to sjecanje. Znam samo da Hrvati to obiljezavaju a da "mi" to jos uvijek nazalost smatramo kao "nesto strano". Mozda ce se to nekada promijeniti ali u narednih 10 godina nece sigurno mnogo, bar po meni. Mi cemo i dalje pjevati pjesme Sultanu Fatihu i obilaziti mu grob u Istambuli a Hrvati ce obilaziti grob Katarine Kosace u Rimu sve dok se malo mi kao narod ne osvijestimo nacionalno. No to je proces koji moze potrajati pedesetak godina.
Mozda nisi u pravu. Pri posjeti Kraljevoj Sutjesci i Bobovcu, u razgovoru s mjestanima, nas grupica entuzijasta (svi Bosnjaci-muslimani), saznala je da muslimani u okolini Kraljeve Sutjeske imaju tradiciju da svakog posljetnjeg petka u avgustu komemoriraju Kraljicu Katarinu. E, sad, da li je ta tradicija nestala u zadnjih deset-petnaest godina, ili je toliko neznatna da je poznata samo najuzem krugu ljudi u KS, ne znam. Ali to sam tamo cula, i jos negdje citajuci potvrdila.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#24 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by zavrzlama »

ZA...sve sto vodi jacanju BIH drzavnosti podrzavam...
User avatar
moler
Posts: 813
Joined: 26/04/2008 15:30
Location: sarajevo

#25 Re: Bošnjaci, Srbi i ostali, priključite se.

Post by moler »

zavrzlama wrote:ZA...sve sto vodi jacanju BIH drzavnosti podrzavam...
:bih: :bih:
Post Reply