Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Locked
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#651 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by dpjokala26 »

dudlov wrote:Da dodam, ni jedan od tri BiH naroda nisu nacije, ali narodi jesu. Po naciji smo svi Bosanci i Hercegovci. Naslov teme je fula.
nece biti.
"Pojam državljanstvo treba razlikovati od pojma nacionalnost. Naime nacionalnost označava pripadnost pojedinca određenom narodu. Svaki narod ima svoje sunarodnjake koji ne moraju imati svi isto državljanstvo. Nacionalnost je etnički pojam.

Državljanstvo označava, dakle, pravnu vezu između pojedinca i države. Samo država ima svoje državljane i oni ne moraju bti svi iste nacionalnosti. Državljanstvo ili nacionalnost ne samo da ljudima potvrđuje osjećaj identiteta, već im daje i pravo na državnu zaštitu kao i na druga brojna građanska i politička prava."
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#652 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

_BataZiv_0809 wrote:
hizo ramidovic wrote: odlicno. pa je li onda bih federacija ili nije?
Prema misljenju jednog od najvecih strucnjaka za ovu oblast, prof.dr. Edina Sarcevica, Ustav BiH je pravno antinomican, te je iz njega moguce izvuci suprotne zakljucke, od kojih su oba tacna.

Dakle (ni)je federacija.

Sto se mene tice, ja bih rekao slozena decentralizovana drzava i ne bih isao dalje od toga.

PS Upratih tvoje poredjenje sa Hrvatskom, i pogresno je, federalizam zavisi od ustavne dekoncentracije ovlastenja za federalne jednice, tako da je Hrvatska unitarna.

Imas po ustavu federalnih drzava koje su vise unitarne npr. Austrija ili unitarnih koje su u praksi blize federacijama, npr. Italija.
zakljucak: bih nije definisana kao federalna drzava. kraj price.

p.s. znam za hrvatsku, zato sam ga i pitao jer delegat misli da ako se nesto sastoji od vise dijelova po automatizmu je i federacija.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#653 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Hodidid »

.
Last edited by Hodidid on 05/12/2014 15:31, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#654 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

hizo ramidovic wrote:[

zakljucak: bih nije definisana kao federalna drzava. kraj price.

p.s. znam za hrvatsku, zato sam ga i pitao jer delegat misli da ako se nesto sastoji od vise dijelova po automatizmu je i federacija.
Da. Ali nije definisana ni kao nesto drugo. Tu je kvaka.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#655 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Hodidid »

.
Last edited by Hodidid on 05/12/2014 15:30, edited 1 time in total.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#656 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Hodidid »

@ tnnt:
:-D
Hajde bolan nemoj me nasmijavati. Hocu jos kahvu ispolijevati po sebi. A ko te bogati nauci da se dali pise skupa?
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#657 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by saimidin »

Bošnjak, bosanac, musliman, Musliman, Bosanac, bošnjak, Bosanski musliman, Muslimanski bosanac, i sve ostale kombinacije

su samo sinonimi (za nepismene, rijeci sa istim značenjem), i svi koji se ovako izjašnjavaju su pripadnici jednog istog naroda,

ja koristim Bošnjak, jer je to službeni termin u ustavu.

Svako ima pravo da se izjasni kako hoce, sto kaže i ovaj palamudan u prvom postu, pa onda sere sam sebi u usta, kako se ne treba izjašnjavati kao Bošnjak.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#658 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

Ali Kemal wrote:
kopijas34 wrote: https://www.youtube.com/watch?v=m8Ji0ziW-zQ
Evo ti te emisije. Imas intervju sa njegovim sinom koji to izravno i otvoreno govori, imas sve dokumente koji o tome svjedoce i imas izjave Maka Dizdara poput one: "Oni zele da me uniste a ni moj narod me neshvata".

Potrazi ovu cijelu emisiju 60 minuta. Sve imas u toj emisiji.
Ja mislio ti nesto zapamtio od toga konkretno, a ne samo neki oni :lol:
ipak hvala ti, pa cu pogledati i prokomentarisati.
Pregledao sam emisiju, tj taj youtube video i tu nema nikakvih dokaza da je postojala neka vrsta zavjere, cak sta vise nudili mu posao i u Beogradu i u Zagrebu koji je Mak odbio.
Mak je bio jako postovan pjesnik, moj otac je imao njegovog Kamenog spavaca luksuzno stampanog, sto govori sa kojim se postovanjem gledalo na njegovo djelo. Indeksi su izdali sedamdesetih, dakle u vrijeme kada je SK bila izuzetno jaka cijeli album sa njegovim tekstovima, redovno se ucio u skoli, stvarno sta vise bi neko htio :?
Prije bih rekao da se radi o nekoj vrsti paranoje.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#659 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

_BataZiv_0809 wrote:
Da. Ali nije definisana ni kao nesto drugo. Tu je kvaka.
nema tu nikakve kvake.
bih po ustavu nije federacija i tu zavrsava svaka potreba za raspravom
a to sto nije definisana kao nesto drugo ne daje pravo svakom padobrancu da odredjuje sta jeste.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#660 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

hizo ramidovic wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Da. Ali nije definisana ni kao nesto drugo. Tu je kvaka.
nema tu nikakve kvake.
bih po ustavu nije federacija i tu zavrsava svaka potreba za raspravom
a to sto nije definisana kao nesto drugo ne daje pravo svakom padobrancu da odredjuje sta jeste.
Dobro, samo mi objasni cemu onda ono "federacija" u nazivu Federacija BiH?
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#661 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

Ali Kemal wrote:
hizo ramidovic wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Da. Ali nije definisana ni kao nesto drugo. Tu je kvaka.
nema tu nikakve kvake.
bih po ustavu nije federacija i tu zavrsava svaka potreba za raspravom
a to sto nije definisana kao nesto drugo ne daje pravo svakom padobrancu da odredjuje sta jeste.
Dobro, samo mi objasni cemu onda ono "federacija" u nazivu Federacija BiH?
govorimo o drzavi bih, nesretnice, a ne o entitetu 'federacija bih'.
prati malo raspravu...
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#662 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Dobro, samo mi objasni cemu onda ono "federacija" u nazivu Federacija BiH?
govorimo o drzavi bih, nesretnice, a ne o entitetu 'federacija bih'.
prati malo raspravu...
Hajde ti odgovori na sasvim jednostavno pitanje, cemu ono federacija u nazivu.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#663 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Mister Yes »

Ali Kemal wrote:Dobro, samo mi objasni cemu onda ono "federacija" u nazivu Federacija BiH?
Federacija Bosne i Hercegovine. Samo ime sve kaže. Dvije geografske regije. Bosna sa jedne strane i Hercegovina sa druge strane i zajedno čine Federaciju Bosne i Hercegovine :D

Kantoni su samo administrativne jedinice u toj zajednici naše lijepe Bosne i isto tako lijepe Hercegovine :izet:

Da se radi o federaciji kantona kako to ti predstavljaš onda bi se ovaj entitet zvao "Federacija Kantona". Ili barem "Federacija Bosna i Hercegovina". Ili možda "Federativna republika Bosna i Hercegovina".

Ali zove se "Federacija Bosne i Hercegovine" pa je jasno da se radi o federaciji te dvije geografske regije :izet:

Pogledaj objektivno. Država se zove Bosna i Hercegovina. A prije Daytona se zvala Republika Bosna i Hercegovina. Slovo "a" na kraju i "Bosna" i "Hercegovina". A naš entitet se zove "Federacija BosnE i HercegovinE". Slove "e" na kraju. Kontaš?
Last edited by Mister Yes on 05/12/2014 15:55, edited 1 time in total.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#664 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

Ali Kemal wrote: Hajde ti odgovori na sasvim jednostavno pitanje, cemu ono federacija u nazivu.
u cijem nazivu: u nazivu drzave ili u nazivu entiteta?
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#665 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by BHCluster »

_BataZiv_0809 wrote:
BHCluster wrote:
Tipicni troll, u nedostaku argumenata bolje napisati ista nego nista i ako je to sto napises na kraju nista. :lol:
Bolje da si kakvu ilustraciju Dobrice Cosica stavio :D
Drago mi je da si se prepoznao.
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#666 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by saimidin »

hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Hajde ti odgovori na sasvim jednostavno pitanje, cemu ono federacija u nazivu.
u cijem nazivu: u nazivu drzave ili u nazivu entiteta?

joooooj ovde jebe lud zbunjenog

:izet:
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#667 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Hajde ti odgovori na sasvim jednostavno pitanje, cemu ono federacija u nazivu.
u cijem nazivu: u nazivu drzave ili u nazivu entiteta?
Nema veze, svakako ne mozes da odgovoris :oops:
Mister Yes wrote:
Ali Kemal wrote:Dobro, samo mi objasni cemu onda ono "federacija" u nazivu Federacija BiH?
Federacija Bosne i Hercegovine. Samo ime sve kaže. Dvije geografske regije. Bosna sa jedne strane i Hercegovina sa druge strane i zajedno čine Federaciju Bosne i Hercegovine :D

Kantoni su samo administrativne jedinice u toj zajednici naše lijepe Bosne i isto tako lijepe Hercegovine :izet:

Da se radi o federaciji kantona kako to ti predstavljaš onda bi se ovaj entitet zvao "Federacija Kantona". Ili barem "Federacija Bosna i Hercegovina". Ili možda "Federativna republika Bosna i Hercegovina".

Ali zove se "Federacija Bosne i Hercegovine" pa je jasno da se radi o federaciji te dvije geografske regije :izet:

Pogledaj objektivno. Država se zove Bosna i Hercegovina. A prije Daytona se zvala Republika Bosna i Hercegovina. Slovo "a" na kraju i "Bosna" i "Hercegovina". A naš entitet se zove "Federacija BosnE i HercegovinE". Slove "e" na kraju. Kontaš?
Kontam, znaci atribut federacija nije bez veze tu :D
Last edited by Ali Kemal on 05/12/2014 16:02, edited 1 time in total.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#668 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

saimidin wrote:
hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Hajde ti odgovori na sasvim jednostavno pitanje, cemu ono federacija u nazivu.
u cijem nazivu: u nazivu drzave ili u nazivu entiteta?

joooooj ovde jebe lud zbunjenog

:izet:
zato sto se moras spustiti na nivo konkretnog da bi ovaj nesretnik razumio
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#669 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

Ali Kemal wrote:
hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Hajde ti odgovori na sasvim jednostavno pitanje, cemu ono federacija u nazivu.
u cijem nazivu: u nazivu drzave ili u nazivu entiteta?
Nema veze, svakako ne mozes da odgovoris :oops:
hahahaha...pa znas li ti uopce sta je tvoje pitanje? jesi li nacisto sam sa sobom sta ti nije jasno?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#670 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by VjecitiStudent »

Zrelo za katanca
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#671 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote:
hahahaha...pa znas li ti uopce sta je tvoje pitanje? jesi li nacisto sam sa sobom sta ti nije jasno?
Nisam te pitao da uradis trostruki integral, nego nesto najprostije sto moze biti, pogotovu sto si se predstavio kao strucnjak za ustavna pitanja :lol:
Kada ne moze da odgovoris kratko i jasno zasto se uvodi pojam federacije prilikom formiranja Federacije BiH, onda koji se qurac javljas da o tome raspravljas :oops:
Idi igraj domine :lol:
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#672 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Mister Yes »

Ali Kemal wrote:Kontam, znaci atribut federacija nije bez veze tu :D
Pa naravno da nije. Naš entitet se sastoji od dvije geografske regije i to regije Bosne i regije Hercegovine. Zato smo mu dali ime "Federacija Bosne i Hercegovine" :thumbup:

I kada ukinemo kantone ostaće to ime jer naravno da se ne radi o federaciji kantona već o federaciji Bosne i Hercegovine :bih:
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#673 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

Ali Kemal wrote: Nisam te pitao da uradis trostruki integral, nego nesto najprostije sto moze biti, pogotovu sto si se predstavio kao strucnjak za ustavna pitanja :lol:
Kada ne moze da odgovoris kratko i jasno zasto se uvodi pojam federacije prilikom formiranja Federacije BiH, onda koji se qurac javljas da o tome raspravljas :oops:
Idi igraj domine :lol:
ti nikako da skontas da ne znas sta pitas.
znaci, sve bi mi lahko kad bi ti znao sta ti nije jasno...
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#674 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by razonoda »

naslov izgubljeni--- sad tek nista neznamo. Ni ko smo , sta smo, kako nam se drzava odaziva, s kim da se druzimo, ko nam je prijatelj, sta smijemo jesti , piti.... :-)
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#675 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

Mister Yes wrote:
Ali Kemal wrote:Kontam, znaci atribut federacija nije bez veze tu :D
Pa naravno da nije. Naš entitet se sastoji od dvije geografske regije i to regije Bosne i regije Hercegovine. Zato smo mu dali ime "Federacija Bosne i Hercegovine" :thumbup:

I kada ukinemo kantone ostaće to ime jer naravno da se ne radi o federaciji kantona već o federaciji Bosne i Hercegovine :bih:
Naravno, naravno sto da bude normalno ko u drugim zemljama, tako da federacija nije federacija, u trendu sa ostalim stvarima :lol:

hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Nisam te pitao da uradis trostruki integral, nego nesto najprostije sto moze biti, pogotovu sto si se predstavio kao strucnjak za ustavna pitanja :lol:
Kada ne moze da odgovoris kratko i jasno zasto se uvodi pojam federacije prilikom formiranja Federacije BiH, onda koji se qurac javljas da o tome raspravljas :oops:
Idi igraj domine :lol:
ti nikako da skontas da ne znas sta pitas.
znaci, sve bi mi lahko kad bi ti znao sta ti nije jasno...
Evo njega opet :lol:
Ma nema veze prika :oops:
Locked