Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Locked
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#601 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Streptokok »

dalje wrote:
Streptokok wrote:
Drinski wrote:
Pošto se očito ovdje sada prelazi i na vrijeđanje Bosnjaka, a moderacija ne reagira nego aktivno ucestvuje u diskusiji (doduse, na apstraktnom nivou), ja ću početi otvarati teme da su Srbi i Hrvati izmišljene nacije (naravno uz citiranje Medlin Olbrajt o Srbima i sl.), pa da vidimo na sta cemo izaći i da li ću biti banovan. Pozivam i ostale da to učine.
taman tako, mi imamo vezu sa bošnjacima, dok domaći srbi i hrvati nemaju ama baš nikave veze sa istima.
Pitanja na koje istorija nije dala odgovor nisu provokacije. Ako te pitanja oko bošnjačke istorije vrijeđaju onda tu nešto nije u dure.
Kako su se Dervišhalidovići, Hadžihafisbegovići, Izetbegovići, Hadžifejzovići itd. prezivali ranije?
Zbog čega su promjenili prezime?
Ajd ime i razumijem ali zašto prezime?
Da ne širim. Bošnjaci imaju mali milion pitanja da upute prvenstveno sami sebi. Riđamović priča jedno, Tunjo drugo, Muhić treće...
nemam pojma i nije me ni briga. nije bošnjački narod spao na te četiri porodice. bolje se ti zapitaj kako vlaška plemena postadoše srbi.
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#602 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Nomo »

Mario979 wrote:
Činjenica je da svi katolici u BiH se izjašnjavaju da su ujedno Hrvati isto tako se i svi pravoslavci izjašnjavaju da su Srbi
samo sa Bošnjacima je drugačije neće svi muslimani da se izjasne da su ujedno Bošnjaci.
opet netacno . moj prijatelj miroslav je katolik i izjasnjava se kao Bosnac .Pravoslavaca imas brdo koji se izjasanjavaju kao Bosnaci .
sumirprimus
Posts: 81693
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#603 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by sumirprimus »

Dozer wrote:Pa ne moze ni tako...
Nisi se rodio s 40 godina, nego kao beba, zar ne? I onda danas, s godina koliko vec imas, i dalje nekako obiljezavas svoj rodjendan.

Pri tome, sve ono sto si naucio u medjuvremenu, od rodjenja do danas, danas u stvari koristis, sto svjesno sto nesvjesno. I ne negiras sam sebe, zar ne?

Slazem se ja da se ne treba baktati s istorijom, ali da bismo razumjeli zasto smo danas ovdje gdje jesmo (u qrcu, realno), moramo znati kako smo dosli do toga. A kad to shvatimo, onda mozemo poraditi i na ispravkama i povratku na ono sto nam je bolje, ili pomaku naprijed i prema onome u cemu ce nam biti bolje.

Sve ostalo je - supljak.

Ah, da...da ne zaboravim, i vezano za naslov teme - Bosnjaci u BiH i nisu nacija. Isto kao sto to nisu ni Srbi i Hrvati. Samo oni S i H koji imaju dvojno drzavljanstvo za sebe mogu reci da su i pripadnici Srbijanske, odnosno Hrvatske nacije. Svi ostali - u Bosanskohercegovacki nacionalni tor :D
ti to meni jel?koji si broj?
naĆi,more cojk imat i 40 i 50 god,al mu nikad nije doslo iz guz u gl...
mores bit star ko biblija,a opet patnja ziva,a mores bit mladjahan,fina skola,fina treba,fin poso...
tako nekako i s nacijama...
naravno slazem se u potpunosti mortas znat ko si sta si i odlakle dolazis,al samo zato,da bi izvuko neke pouke,odvadio sto valja i iskoristio to u svoju korist,i korist sire drustvene zajednice...
nazalost mislim da se propustio moment za gradjenje neke sire svijesti o jednoj naciji...odavle moremo samo nizbrdo ko bode miler...a mozda i ne moramo...ko ce znat...optimizam ne zivi u meni...
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#604 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Dozer »

draganbl wrote:Zašto je teško prihvatiti činjenicu da u Bosni i Hercegovini postoje tri konstitutivna naroda, kao i pripadnici drugih naroda, zajedno sa neopredjeljenima, koji su svi državljani države Bosne i Hercegovine?
Dozer wrote:Nije tesko to prihvatiti. A kako se naziva nacionalnost, tj. pripadnici koje nacije su svi nabrojani?
Da ne bismo ponovo otvarali temu o tome šta je narod, šta nacija itd. (bilo je dosta tema na forumu o tome), da bi se govorilo o nekoj zajedničkoj naciji - nacionalnosti, prvi preduslov je da narodi koji bi činili tu naciju evoluiraju u grupu koja je
"izgrađena, organizirana i pravno normirana zajednica, nastala iz preobrazbe naroda u takvu globalnu društvenu i etničku grupu, koja na višoj razini ujedinjava svoje povijesne, političke, ekonomske, kulturne interese."

Pošto kod nas to nije slučaj, tj. kod nas ništa nije evoluiralo i preobrazilo se, (kao što je to kod Amerikanaca ili Švajcaraca), možda je najbolje zadržati se na pravnom pojmu koji se vezuje za državu - državljanstvo.
Sve više od ovoga je prelazak na nesiguran teren koji će voditi svemu drugome osim dogovoru.
Slozices se da je ovo vrlo perfidno izbjegnut direktan i (tebi takodjer) jasan odgovor ;)
Nema veze, nisam ni ocekivao da ces reci jedini realan odgovor koji je u skladu s istim stvarima u ostatku svijeta :)

@sumirprimus
Ja broj 40+. A ti, sustinski, nisi rekao nista sto nisam i ja :)
Last edited by Dozer on 05/12/2014 13:37, edited 5 times in total.
sumirprimus
Posts: 81693
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#605 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by sumirprimus »

naĆi jos iz gu u gl...? :D
sala sala...
sudbina je tako htjela,da smo u svjeckim okvirima na nivou statisticke greske,nikad dovoljno jaki da stasamo u naciju,a nikad dovoljno slabi da nestanemo..mi bosanci mislim...
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#606 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Dozer »

sumirprimus wrote:naĆi jos iz gu u gl...? :D
sala sala...
sudbina je tako htjela,da smo u svjeckim okvirima na nivou statisticke greske,nikad dovoljno jaki da stasamo u naciju,a nikad dovoljno slabi da nestanemo..mi bosanci mislim...
Ma odavno je i meni ( a i tebi, znam) doslo iz gu. u gl., samo sto ne mozemo da vjerujemo da toliki ljudi ne kontaju da ih sacica krembila (ili, kako ih Gojer sinoc nazva u ZF - baraba), vec 20 godina tegli za nos radi svojih privatnih interesa.
Last edited by Dozer on 05/12/2014 13:40, edited 1 time in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#607 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by BHCluster »

_BataZiv_0809 wrote:
BHCluster wrote:
Koristio sam ovaj zlocin koji je iskoristen kako bih se obracunalo i sa onima koji nisu odgovarali rezimu misle ci pri tome da ces moci razumjeti poentu ali namjerno ili nenamjerno ti se pravis...
Opet nidje veze sa temom.
Naravno kad te ne interesuju razlozi onoga sto tvrdis.
dalje
Posts: 722
Joined: 26/08/2014 22:10

#608 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by dalje »

Dozer wrote:@dalje
Kad vec znas istoriju, pojasni nam kako su se, prije dolaska Turaka, nazivali pravoslavni i katolicki stanovnici Bosne?
Srbi i Hrvati su svoju istoriju davno napisali. Da li se ti slažeš ili ne sa njihovim verzijama to je vec do tebe.
Ali Bošnjaci jos sami sa sobom nisu raskrstili mnoge stvari.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#609 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol:
Ne znas kako su se nazivali, a tako su ih nazivali i oni u Serviji i Kroaciji, ili se samo nevjesto pravis pametan? :D
Na tvoju zalost, ta njihova istorija je dobrim dijelom napisana preko ledja bosanskog naroda, i oni to vrlo dobro znaju ;)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#610 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

BHCluster wrote:
Naravno kad te ne interesuju razlozi onoga sto tvrdis.
A vala ni tebe.
lalelii
Posts: 47
Joined: 16/04/2013 20:38

#611 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by lalelii »

LJudi gledam ovo i čitam,nema Bošnjaka u Bosni.Ako je tako onda smo mi ovde gazde,možemo s hrvatima par nepar za hercegovinu i da konačno zavlada mir i ljepota na ovim prostorima.To dustabanu (jesu li ti stvarno dus tabani?) to treba raščistit.Sad ču ja javiti svojima (jel treba ponijet svoje uniforme ili ćemo zadužit kod animalsa).Jedino se bojim da nam bata nije baš toliko živ,izdaće nas ko i onaj bah,a dozer se kvari pa ne znam oću li odma! zvat sve ili ću dozirano.Baš su me usrećili ovi kad su objavili da Bošnjaka nema.Ajd uzdravlje.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#612 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by VjecitiStudent »

Za one koji pročitaju ponešto više od internetskih pamfleta, dijelovi iz intervjua od čovjeka od kojeg je početkom šezdesetih sve krenulo, E. Redžić, intervju iz 2001. dat BH Danima:
Više faktora djelovalo je na sporije kretanje bosanskih Muslimana da se nađu u krilu svjetske zajednice nacija. Nije u tome sudjelovalo samo tzv. M. Ali, i to je jedan od faktora. O njima sam na više mjesta pisao u mojoj knjizi. Na kraju višestoljetnog razdoblja turske vladavine, bh. Muslimani definitivno se obračunavaju sa turskim vlastodršcima, uspostavljaju svoju vladu ("Narodni odbor"), koji odbija preporuke Porte da se u miru prihvati austrougarska okupacija BiH i preduzima organizacione pripreme oružanog otpora okupaciji. Bosanski Muslimani svrgavaju tursku vlast, najavljuju i vodit će borbu protiv novog okupatora. Dugotrajni period turske vladavine u Bosni smijenjen je austrougarskom okupacijom BiH, koju je provela nadmoćna vojska Habsburške monarhije. Pošto se konstituisala, okupaciona vlast nudi Muslimanima mogućnosti da sarađuju u provođenju bosanske politike Dvojne monarhije, vlada Beča i Pešte. Tokom 40-godišnjeg okupaciono- -aneksionog statusa BiH, vodeći društveni i politički stratum Muslimana insistira na održanju zemljišnog posjeda, dok upravni organi Monarhije zakonskim mjerama potkopavaju njegove privilegovane ekonomske pozicije.

Političko vodstvo bh. Muslimana svoje ekonomske privilegije preferira nacionalno-političkim interesima. Moglo bi se reći da je njihov osnovni nacionalno-politički interes u tome da zadrže zemljišne posjede. To vodstvo istovremeno sarađuje sa organima austrougarske uprave i oponira im do usvajanja njenih konkretnih stavova. Protivrječni položaj Muslimana u BiH austrougarskog perioda izražen u političkim paktovima sa Srbima i Hrvatima, doprinosio je nedefiniranom položaju BiH. Prihvatanje aneksije, protiv koje je prethodno istupala, potvrđuje nestabilnost muslimanske politike, koja joj daje pečat tokom cijelog razdoblja austrougarske uprave u BiH. Ipak, nepravdu Muslimanima čine predstavnici srpske i hrvatske nacionalne politike optužujući ih da su predstavljali glavni oslonac politici okupacionih organa, jer su sve te politike bile oportunističke, svaka na svoj način i u određenom obliku lojalno sarađivala sa vrhovnim predstavnicima austrougarske vlasti u BiH.

Započeto u austrougarskom periodu, nacionalno opredjeljivanje Muslimana nastavljeno je i u jugoslavenskim državnim sistemima. U vrijeme Kraljevine Jugoslavije ono je dobilo izrazito antagonističke oblike. Izjašnjavanjem Muslimana za srpsko ili hrvatsko nacionalno ime trebalo je odlučiti o nacionalnom karakteru BiH, da je "srpska", odnosno "hrvatska" zemlja. Iz tog procijepa muslimanska inteligencija, kao politička reprezentacija Muslimana, nije znala da nađe izlaz. U njemu je ostala i u SFRJ, odnosno u federalnoj BiH. Moglo bi se, štaviše, reći da se ona u tom procijepu
osjećala kao u svom prirodnom ambijentu. Ona je nastavila da se nacionalno opredjeljuje, jer je nastavila da lojalno služi režimu.
Cijeli intervju je ovdje
https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... rvju.shtml
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#613 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

metastasio wrote:
Ali Kemal wrote:Tacno, medjutim pogresnom politikom je prakticno federalizirana, ili cak vise od toga.
Današnja BiH nije federalna država. Nisam pravnik niti mi je ustavno pravo specijalnost, ali federalne države poput Njemačke, Austrije, Švicarske, SAD nastale su udruživanjem historijskih zemalja, teritorija itd. u jednu državnu jedinicu, subjekt međunarodnog prava. To u BiH nije slučaj. Zato i imaš pojam "entiteta", a ne pokrajina, saveznih država i sl.
Cuj nije federalna drzava, a sastoji se od FEDERACIJE BiH i REPUBLIKE Srpske.
Vise od pola drzave ima zvanican naziv Federacija i sad ti nekog ubjedjujes da to nije tako :-)
Za tako nesto ti ne treba biti ni pravnik, a jos manje poznavanje ustavnog prava, samo zdrav razum.
Bas me interesuje koja ce biti argumentacija da Federacija BiH nije federacija :lol:
metastasio wrote:Ne razumijem koji kriterij u politologiji, pravu ili historiji su "kvalitetne države".
Ni zato ti ne treba, ni politologija, ni pravo. niti bil kakav fakultet. Pametnom je jasno koje su to kvalitetne drzave.

EVo ti jedne liste, a imaju i druge pa skontaj

http://en.wikipedia.org/wiki/Where-to-be-born_Index
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#614 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

Ali Kemal wrote: Cuj nije federalna drzava, a sastoji se od FEDERACIJE BiH i REPUBLIKE Srpske.
Vise od pola drzave ima zvanican naziv Federacija i sad ti nekog ubjedjujes da to nije tako :-)
Za tako nesto ti ne treba biti ni pravnik, a jos manje poznavanje ustavnog prava, samo zdrav razum.
Bas me interesuje koja ce biti argumentacija da Federacija BiH nije federacija :lol:
nego, genijalac, je li i hrvatska federalna drzava, sastoji se od zupanija?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#615 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by VjecitiStudent »

Intervju Mustafa Imamovića dat Danima 2001. godine:
U pravu kažemo da pogrešno imenovanje ne mijenja sadržaj (Falsa nominatio non nocet). Prema tome, zvali mi jedan konkretan narod Muslimanima ili Bošnjacima, Albancima ili Šiptarima, Maðarima ili Ugarima itd., to ne mijenja činjenicu da taj narod postoji i živi svoju historijsku sudbinu. Prilično sam rano shvatio da postoji jedan narod čiji pripadnici dijele istu historijsku sudbinu i isti sistem vrijednosti, drugim riječima: da posjeduje vlastito nacionalno biće. Taj narod je to svoje biće uvijek jasno iskazao na način na koji su mu to političke prilike dozvoljavale. U popisu stanovništva 1948. i 1953. kao "muslimani-neopredijeljeni" ili "Jugoslaveni-neopredijeljeni", 1961. kao "Muslimani u etničkom smislu", a od 1971. i dalje 1981. i u aprilu 1991. jednostavno kao Muslimani. Od druge polovine šezdesetih godina pripadao sam grupi ljudi koji su se javno borili da nacionalna ili etnička oznaka Musliman dobije konkretnu političku i kulturno-historijsku sadržinu, a to znači da kao takva uðe u Ustav te da se historija i književnost Muslimana ravnopravno sa ostalima uvrste u nastavne programe na svim nivoima obrazovanja. Prvi tekst na ovu temu objavio sam u Osloboðenju još 30. maja 1968. Sve što sam od tada napisao i objavio o historiji i književnosti Muslimana ili Bošnjaka i danas potpisujem. Niko od nas tada nije izmislio ime Musliman, koje je kao narodna oznaka bilo u općoj upotrebi već skoro jedno stoljeće. Još od kraja 19. stoljeća sve bošnjačke političke, kulturne pa i privredne akcije i organizacije nose muslimansku oznaku. Podsjetit ću vas da su se prve bošnjačke političke stranke, osnovane 1906. odnosno 1908, zvale Muslimanska narodna organizacija, Muslimanska napredna (samostalna) stranka itd. Isti je slučaj bio sa bošnjačkim, odnosno muslimanskim kulturnim i privrednim institucijama, kao što su bile čitaonice, razni klubovi i društva, banke i zemljoradničke zadruge itd. Nadam se da znate kojim su redom dalje osnivane bošnjačke političke i kulturne ustanove pod muslimanskim imenom. Nisam smatrao 1992. da će promjena ili, bolje reći, zamjena imena Musliman imenom Bošnjak zaustaviti agresiju i genocid. Prvi ugovor sa izdavačem o pisanju Historije glasio je na Historija Bosanskih Muslimana. Tek sa ustavnim izmjenama 1994-95, kojima je naziv Bošnjak postao ustavnom kategorijom, promijenio sam, na traženje izdavača, naslov knjige u Historija Bošnjaka. Logično je da kao graðanin, profesor prava i legalista poštujem Ustav zemlje čijoj državno-pravnoj historiji već generacijama učim studente. Zamislite da sam zadržao prvobitni naslov knjige koja je stigla do polica svih velikih biblioteka u svijetu. Šta bi bila posljedica? Ustav države govori da u BiH, meðu ostalima, žive Bošnjaci, a jedan njen graðanin kaže da se oni ne zovu tako. Nažalost, čovjek se ponekad naðe u situaciji da se pravda što je živ.

https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... rvju.shtml
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#616 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Ali Kemal »

hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Cuj nije federalna drzava, a sastoji se od FEDERACIJE BiH i REPUBLIKE Srpske.
Vise od pola drzave ima zvanican naziv Federacija i sad ti nekog ubjedjujes da to nije tako :-)
Za tako nesto ti ne treba biti ni pravnik, a jos manje poznavanje ustavnog prava, samo zdrav razum.
Bas me interesuje koja ce biti argumentacija da Federacija BiH nije federacija :lol:
nego, genijalac, je li i hrvatska federalna drzava, sastoji se od zupanija?
Sta me briga za Hrvatsku, nego deder objasni mi to kako Federacija BiH nije federacija :izet:
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#617 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by BHCluster »

_BataZiv_0809 wrote:
BHCluster wrote:
Naravno kad te ne interesuju razlozi onoga sto tvrdis.
A vala ni tebe.
Tipicni troll, u nedostaku argumenata bolje napisati ista nego nista i ako je to sto napises na kraju nista. :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#618 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Dozer »

@ALi Kemal

Deder ti nama objasni sta je ta "Federacija BiH". Federacija - cega?
Last edited by Dozer on 05/12/2014 14:50, edited 1 time in total.
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#619 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Nomo »

Ali Kemal wrote:
hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Cuj nije federalna drzava, a sastoji se od FEDERACIJE BiH i REPUBLIKE Srpske.
Vise od pola drzave ima zvanican naziv Federacija i sad ti nekog ubjedjujes da to nije tako :-)
Za tako nesto ti ne treba biti ni pravnik, a jos manje poznavanje ustavnog prava, samo zdrav razum.
Bas me interesuje koja ce biti argumentacija da Federacija BiH nije federacija :lol:
nego, genijalac, je li i hrvatska federalna drzava, sastoji se od zupanija?
Sta me briga za Hrvatsku, nego deder objasni mi to kako Federacija BiH nije federacija :izet:
ja cu ti objasniti jer ocito nemas pojma ni o cemu . taman kada mislis da si nesto ubo opet padnes . Federacija je ime entiteta . Kao sto se jedan spanjolski glumac zove Isus a nije Isus sin boziji :-D BiH se sastoji od dva entiteta . Jedan se zove Republika Srpska ali to nije nikakva republika nego entitet a drugi se zove Federacija a nije federacija nego entitet . Ja li sad jasnije Mate . Steta sto ti nije ime Mujo kad si tako bistar :D
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#620 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Nomo »

Dozer wrote:@ALi Kemal

Deder ti nama objasni sta je ta "Federacija BiH". Federacija - cega?
kantona koji imaju pravo na otcjepljenje po Ustavu SFRJ iz 1974 samo se ceka da se Sunce ugasi pa da pobjegnu :lol:
pusti kemu vidis da mlati praznu slamu .
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#621 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

Ali Kemal wrote:
hizo ramidovic wrote:
Ali Kemal wrote: Cuj nije federalna drzava, a sastoji se od FEDERACIJE BiH i REPUBLIKE Srpske.
Vise od pola drzave ima zvanican naziv Federacija i sad ti nekog ubjedjujes da to nije tako :-)
Za tako nesto ti ne treba biti ni pravnik, a jos manje poznavanje ustavnog prava, samo zdrav razum.
Bas me interesuje koja ce biti argumentacija da Federacija BiH nije federacija :lol:
nego, genijalac, je li i hrvatska federalna drzava, sastoji se od zupanija?
Sta me briga za Hrvatsku, nego deder objasni mi to kako Federacija BiH nije federacija :izet:
nesretnice,
entitet federacija BiH jeste upravo to sto joj ime kaze.
ali drzava bih nije federacija, ni po ustavu ni po bilo kojem drugom zakonu.
pogledaj sta sam ti podebljao u prethodnom postu i procitaj nesto prije nego pocnes prosipati bisere...
Last edited by hizo ramidovic on 05/12/2014 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#622 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

hizo ramidovic wrote: nesretnice,
federacija BiH jeste upravo to sto joj ime kaze.
ali drzava bih nije federacija, ni po ustavu ni po bilo kojem drugom zakonu.
procitaj nesto prije nego pocnes prosipati bisere...
Kako bi ti ustavno definisao BiH?
dalje
Posts: 722
Joined: 26/08/2014 22:10

#623 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by dalje »

Nomo wrote:
Ali Kemal wrote: Sta me briga za Hrvatsku, nego deder objasni mi to kako Federacija BiH nije federacija :izet:
ja cu ti objasniti jer ocito nemas pojma ni o cemu . taman kada mislis da si nesto ubo opet padnes . Federacija je ime entiteta . Kao sto se jedan spanjolski glumac zove Isus a nije Isus sin boziji :-D BiH se sastoji od dva entiteta . Jedan se zove Republika Srpska ali to nije nikakva republika nego entitet a drugi se zove Federacija a nije federacija nego entitet . Ja li sad jasnije Mate . Steta sto ti nije ime Mujo kad si tako bistar :D
Pa i Bosna nije nikakva Bosna vec se samo tako zove. :D I ja nisam ja nego mi ja samo takvio ime i ova planeti i ovi ljudi oko mene sve je to samo ime u svemiru smo mi svakako čestica i sve u svemu da skratimo...

Image
Image
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#624 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by hizo ramidovic »

_BataZiv_0809 wrote:
hizo ramidovic wrote: nesretnice,
federacija BiH jeste upravo to sto joj ime kaze.
ali drzava bih nije federacija, ni po ustavu ni po bilo kojem drugom zakonu.
procitaj nesto prije nego pocnes prosipati bisere...
Kako bi ti ustavno definisao BiH?
onako kako joj pise u ustavu.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#625 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Dozer »

Bez uvrede personi pod Ali Kemal nickom, ali ... ipak je mogao odabrati neki drugi nick, a ne ime jednog od najglupljih likova turske serije :D :D :D :D (ovo sam saznao kad mi zena objasni cemu se stalno cerekala u toj nekoj seriji)
Locked