Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Locked
parangal_
Posts: 425
Joined: 01/09/2014 14:28

#1176 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by parangal_ »

svaka je nacija po definiciji izmisljena. samo sto su neke izmisljene prije 200 a ne prije 20 godina.
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#1177 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by reis1 »

dustaban wrote:
reis1 wrote: ...Bosanstvo ne negira srpstvo, hrvatstvo, bosnjastvo...
a kako se bosanstvo odnosi spram "hercegovstva" ?! Zapravo da li postoji primjer da se neko na popisu izjasnio Hercegovcem ?!
"Hercegovstvo", iliti vojvodstvo, kao sto samo ime kaze je regionalni identitet, isti onakav kakav imaju i Krajisnici, Podrinjci, Posavci... Dalmatinci, Slavonci, Istriani... Bavarci, Prusi, Katalonci, Skoti, Velsani... itd itd.

Nema nikakve prepreke da se pod kisobranom bosanstva razvija i hercegovacki identitet (danas ga uopce nema politicko-drustveno definiranog), ja cak mislim da je to i pozeljno.

Uostalom, bosanstvo bi kao neki krovni kisobranski identitet moralo biti dovoljno siroko da moze otvoriti prostor i za neke buduce imigracione identitete, kineski, arapski, i sl. sto ce buducnost bliska ili daleka sigurno donijeti kao pitanje (sa takvim pitanjem se vec susrecu po zapadnoj Europi, jer nisu u stanju uklopiti imigrante u svoje usko definirane nacionalne identitete - za razliku od npr. Amerikanaca; to je mozda jedan od bitnih razloga padanje Europe s pozicije dominantnog kontinenta na globusu na drugo, a sada vec mozda i na trece mjesto...).
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#1178 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by draganbl »

Moralo bi ili bi barem trebalo, ali nije.

Bosna je jadna zemlja, teško da nekome može biti kišobran. Politika svih strana je dovela do toga da se građani Bosne i Hercegovine osjećaju kao taoci: Bošnjaci zbog onoga što Bosna nije, a Srbi i Hrvati zbog onoga što Bosna jeste.

Ja Riđanoviću ne zamjeram što iznosi svoj stav, već zato što tim stavom ne daje doprinos. Očekivano je ako neki polupismeni seljak, građanin ili akademik, kako on kaže, naprave glupost ili ne urede stvar kako treba. Međutim, šta on radi?
Sebe stavlja u poziciju vrhovnog kritičara, spreman je oplesti po svakome, a svaka druga rečenica mu je šuplja, nepotkrijepljena činjenicama i puna paušalnih procjena. Kada se uz to pridoda i kvaziakademski rječnik, pun prostakluka, mahalaških izraza i psovki, tekstovi koje Riđanović potpisuje postaju najobičnije smeće. Veće od onoga po kojem pljuje.

Ponoviću još jednom jedan svoj raniji stav: ne brinem se za Bosnu kada vidim ko je napada, već kada vidim ko je brani.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#1179 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by dustaban »

reis1 wrote:
dustaban wrote:
reis1 wrote: ...Bosanstvo ne negira srpstvo, hrvatstvo, bosnjastvo...
a kako se bosanstvo odnosi spram "hercegovstva" ?! Zapravo da li postoji primjer da se neko na popisu izjasnio Hercegovcem ?!
"Hercegovstvo", iliti vojvodstvo, kao sto samo ime kaze je regionalni identitet, isti onakav kakav imaju i Krajisnici, Podrinjci, Posavci... Dalmatinci, Slavonci, Istriani... Bavarci, Prusi, Katalonci, Skoti, Velsani... itd itd.

Nema nikakve prepreke da se pod kisobranom bosanstva razvija i hercegovacki identitet (danas ga uopce nema politicko-drustveno definiranog), ja cak mislim da je to i pozeljno.

Uostalom, bosanstvo bi kao neki krovni kisobranski identitet moralo biti dovoljno siroko da moze otvoriti prostor i za neke buduce imigracione identitete, kineski, arapski, i sl. sto ce buducnost bliska ili daleka sigurno donijeti kao pitanje (sa takvim pitanjem se vec susrecu po zapadnoj Europi, jer nisu u stanju uklopiti imigrante u svoje usko definirane nacionalne identitete - za razliku od npr. Amerikanaca; to je mozda jedan od bitnih razloga padanje Europe s pozicije dominantnog kontinenta na globusu na drugo, a sada vec mozda i na trece mjesto...).
Hm...velis bosanstvo je iznad hercegovstva (ukljucuje ga). Ako je tomu tako sta je onda prepreka da ovu drzavu nazovemo Bosnom, jednostavnije je a pidrazumjeva sve BH regije ukljucujuci i Hercegovinu.
:!: :?:
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#1180 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by reis1 »

dustaban wrote: Hm...velis bosanstvo je iznad hercegovstva (ukljucuje ga). Ako je tomu tako sta je onda prepreka da ovu drzavu nazovemo Bosnom, jednostavnije je a pidrazumjeva sve BH regije ukljucujuci i Hercegovinu.
:!: :?:
Ne bih se izrazio sa terminom bosanstvo iznad hercegovstva, posto smo mi toliko zatucan narod da kad kazes da je nesto iznad necega, do maloumnici dozivljavaju isto kao da to sto je iznad, jebe ovo nesto sto je ispod. Bosanstvo bi trebalo biti kisobran, koji bi svim ostalim identitetima koje stiti od kise omogucio normalno funkcioniranje, s ciljem uklanjanja zle krvi medju njima, bilo da su u pitanju srpski, hrvatski, bosnjacki, hercegovacki, krajiski, kineski, eskimski... identiteti, kako kome pase da se identificira, ali da to onom drugom ne smeta, jer su osigurani istovjetnih "kisobranskim identitetom".

Naravski bosanstvo je samo rijec koja referira na sustinu tog kisobrana. Sto se mene tice to bi mogla biti i neka druga rijec koja bi referirala taj kisobran, bosnohercegovstvo, slavenstvo, hercegovstvo, eskimstvo, hercegtbosanstvo... ali mislim da termin bosanstvo je najjednostavniji i najblizi vecini populacije koje bi se ticalo postojanje i opisivanje tog kisobrana.

U tom kontekstu, mislim da je i naziv Bosna i Hercegovina potrebno prilagoti toj sustini tog kisobrana, pojednostaviti - sto se mene tice mogla bi se zvati i Eskimija, ali mislim da bi najednostavniji naziv bio Bosna, ili Bosanska Federacija, ili sl.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1181 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Chmoljo »

Profesor nas je zamolio da objavimo, pa...
Pišem vam povodom preuzimanja mog odlomka iz knjige: "Riđanović o jeziku" o neutemeljnosti naziva Bošnjak od strane klixovog Foruma kao i brojnih komentara forumaša na taj odlomak. Ništa se nije promijenilo: ekstremna nepismenost, ekstremna glupost, ekstremni primitivizam, ekstremna nekultura koja granični sa divljaštvom, prišivanje autoru teksta proizvoljnih uvredljivih atributa ('neznalica', 'laprdalo') i još bar 15 ekstremnih odvratnosti zbog kojih čovjek poželi da se mutacijom transformiše u životinju, jer kod životinja ima sigurno manje ovakvih odvratnosti.

Po našem zakonu uvrede nisu krivično djelo, ali jesu klevete, a komentari na moj tekst sadrže niz kleveta. Već sam naslov posta "Bošnjaci - izmišljena nacija" podliježe krivičnom gonjenju jer mene predstavlja fantastom koji govori drugima da se ne nazivaju Bošnjacima. Ja u svom tekstu NIGDJE NISAM NI REKAO NI IMPLICIRAO DA SU BOŠNJACI IZMIŠLJENA NACIJA, ja samo kažem da je to dugo bio zajednički naziv svih stanovnika Bosne i da je danas ta riječ arhaična, a da Bošnjak kao nacionalni naziv vodi u raspad Bosne.
tema ostaje zaključana.
Locked