Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Locked
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by bach »

Sasvim slučajno sam se ovih dana zatekao u jednom sarajevskom kafiću u kojem se održavala promocija nove knjige prof. dr. Midhata Riđanovića.

Nisu na toj promociji bili novinari velikih portala i medija, tipa klixa, avaza, face TV, AJB...

Evo copy paste PR sa dešavanja

http://style.ba/novost/25472/ridanovic- ... g-vilajeta

A bilo bi dobro da su novinari čitanijih medija bili na promociji Riđanovićeve knjige jer ono pto je ovaj čiko rekao ne čuje se svaki dan, bar ne u Sarajevu.

Znam ko je Midhat Riđanović, zmam da je dobor poznavalac engelskog jezika, te odličan lingvista, no nisam znao da ima i kontroverzne političke stavove. Midhat Riđaović tvrdi da bošnjačka nacija ne postoji, da ju je izmislio Tunjo Filipović i tako učinio veliku uslugu hrvatskim i srpskim nacionalistima. Obzirom da nema Bosanaca, nema ni Bosne i podjela svega na tri je mnogo lakša i izvjesnija...

Ima Riđanović žestoku averziju prema pojmu Bošnjak

"
Zašto ne valja naziv Bošnjak

Autor Prof dr Midhat Riđanović
Prvo, zato što je arhaičan, zato što ga je iz naftalina izvadio polupismeni akademik jer mu je bio potreban kao zakletom ateisti da se ugura među Muslimane vjernike i tako održi svoju nekadašnju “slavu” u novom vremenu u kojem ateizam više “ne pali”. Uskoro nakon što je “prodao” svoj “izum”, požurio je da osnuje tautološku partiju Muslimansko-bošnjačku organizaciju (papi se, kažu, plaho dopalo ime te partije pa je, da ne bi zaost’o, pohitio da osnuje Vatikansko-katoličku organizaciju). Meni je prije lansiranja naziva Bošnjak ta riječ bila poznata samo kao prezime koje često vidim na špicama programa HRT-a 1 i 2, a pomišljao sam i da bi se tako mogli zvati radnici fabrike svjećica Bosch.
Polupismeni a i neuki akademik ne zna da Muslimani žive kao manjina u velikom broju zemalja i da se svugdje zovu sintagmom od dvije riječi čije je gramatičko jezgro Muslimani, a atribut pridjev izveden od imena zemlje u kojoj žive, pa imamo Filipinske Muslimane, Tajlandske Muslimane, Burmanske Muslimane itd. Nikom na svijetu ne pada na pamet da takav opisni naziv mijenja: on govori da su “dotični” ljudi vjerski i nacionalno Muslimani (čime se i ponose pa neće da čuju da im se ta riječ ukloni iz imena), a atribut ispred imenice označava zemlju u kojoj žive. Zar se može i zamisliti bolji naziv?!
Naši (neuki) “intelektualci” (ovo je pomalo i tautologija jer bar 80% naših intelektualaca ne čita engleski tečno i tačno, pa ne mogu ni postati “uki”) počeli su da pametuju kako naziv Musliman ne valja jer označava i vjersku i nacionalnu pripadnost, pa šta ćemo sa ateistima? Ali najveći broj riječi kojima se označava vjersko pripadanje vremenom je poprimilo i smisao pripadnika nacionalne zajednice nastale na osnovama vjerskog pripadništva. A ateistaa je uvijek bilo i biće i nikom nije ni na kraj pameti (osim (glupim) Bosancima) da zbog njih izmišljamo poseban termin kojim bismo razlikovali vjernike od nevjernika (zašto onda ne i poseban termin kojim bismo razlikovali stolare od ostalih ljudi?).
Drugo, zato što je netačan jer su se prije polovine 19. vijeka Bošnjacima zvali SVI stanovnici Bosne. Onima koji su zapjenili nad ovom notornom istorijskom činjenicom, postavio bih samo jedno pitanje: otkud toliki Hrvati sa prezimenom Bošnjak (ima i Srba sa tim prezimenom, ali o tom po tom) u samoj Hrvatskoj (naročito u Dalmaciji), kako može biti da u TV ekipi skoro svakog programa rađenog u HRT-u 1 i 2 ima bar jedan Bošnjak? Zašto nema Hrvata sa prezimenima Poljak i Mađar (iako su Mađari dugo okupirali Hrvatsku i vjerovatno je u jednom broju i nastanjivali)? Kad im kažem da su postali od Bošnjaka, veliki broj (čestitih) bosanskih Hrvata (među kojima ima i mojih prijatelja) ovako reaguje: “Postali pa postali! Više nismo Bošnjaci, sad smo Hrvati, šta s’ to koga tiče?! Svako ima pravo da pripada kojoj god hoće naciji i da to pripadništvo mijenja po vlastitom ćeifu!” Moji prijatelji koji me bolje poznaju još dodaju: “Pa eto i ti si bio Eskim, pa postao Laponac, a sad si Japanac!” (živa istina). I zaista, zašto bi nekom smetalo što neko drugi mijenja nacionalnu pripadnost, pastu za zube ili pertle na cipelama? Po meni je NAJprimitivnija ljudska osobina zabadat’ nos u privatne stvari drugih ljudi.

Treće i najvažnije, zato što ljudi koji bi trebali biti Bošnjaci ne vole i ne žele taj naziv. Meni su se dosad tri čovjeka (sa sela) obratila riječima: “Boga ti, ti se baviš jezikom, reci mi što nam ne daju da se zovemo Muslimanima? Tako smo se zvali od kako je svijeta i vijeka, što to sad odjednom nekom smeta?” I, naravno, kad god ih pitaju šta su, većina Muslimana iz naših sela (naročito onih malo udaljenijih) kaže i piše da su Muslimani. Ponosni seljak (za razliku od manje ponosnog gradskog čoeka) neće reći da nije Musliman da ga puškom tjeraš! (Vjerovali ili ne, ima ljudi, u našim selima još nezagađenim televizijom, koji ne znaju šta je Bošnjak (ja sve profesorski dobro istražim prije nego što kažem ili napišem)).

Najzad, polupismeni akademik je trebao misliti kako će se njegov netačni naziv za BH Muslimane pisati i izgovarati u svijetu, prije svega na engleskom (po mom sudu, akademik ne zna engleski, ali je ipak predavao na poznatoj London School of Economics (to često kaže na TV); naime bio je tolika “pljačka” za taj svjetski poznat Ekonomski fakultet da su studenti učili bosanski kako bi ga slušali!). Ja dosta redovno čitam Nju Jork Tajms i bilo je zanimljivo pratiti kako su se jadni novinari tog najtiražnijeg lista na svijetu mučili sa “spelovanjem” nove engleske riječi Bošnjak – u početku su najčešće pisali Bosniac, a onda su počeli upotrebljavati Bosniack, pa Bosniak, a onda. e onda im je izgleda puko film i vratili su se na Bosnian Muslims!

Nikad se mi nećemo odreći pogrešng imena Bošnjak – nas je akademik tako omađijao svojom pričom da ćemo se sutra početi zvati Pacovi/Štakori ako nam on to kaže, nećemo ga upitati ni zašto se trebamo tako zvati!
Svšta se to veče napričao profesor Midhat Riđanović...Ismijavao je Esada bajtala, Tunju Filipovića, novinare sa AJB, Halida Genjca kojeg je nazvao Halid Kenjac...

No ova priča oko naziva Bošnjak mi nije bila jasna 100 posto...Prvo sam rođen u vremenu kada je za moju porodicu i dobar dio naroda u okolinu važila odrednica "Musliman", sa velikim M. U doba kada sam bio mali, u godinama pred rat, bilo je jako starih ljudi, po 90 ili više godina, no oni sebe nikad nisu nazivali Bošnjacima...Nikad taj naziv nisamčuo do 93. kada je kongresu bosanskim muslimanima vraćeno ime "BOŠNJACI".

Zaista presedan, sviđalo nam se to ili ne. Mislim da niti jedan narod na jednom kongresu nije sebi mijenjao ime. Nikada, imalo to novo - staro ime neku historijsku podlogu ili ne.

U jednoj je stvari Riđanović zaista u pravu, ljudi u ovoj zemlji teško teško prihvaćaju to novo, teško ime. Lakše im je reći da su Muslimani i sa malim i velikim M. Ovdje postje ljudi koji imaju muslimansko ime, no oni su ateisti, ne prakticiraju religiju, no sebe smatraju Muslimanima, kao dijelom te nacije /naroda.

Postoji još jedna začkoljica...
Bošnjaci su južnoslavenski narod u Bosni i Hercegovini, sa značajnom manjinom u drugim balkanskim zemljama, posebno u susjednoj Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj. Vode porijeklo od srednjovjekovnih Bosanaca ili Bošnjana, Slavena koji su nastanjivali tadašnju Bosnu. Srednjovjekovni Bosanci/Bošnjani bili su različitih vjera a govorili su bosanskim jezikom. Današnji Bošnjaci govore bosanskim jezikom, te se služe latinicom i ćirilicom. Većinu savremenih Bošnjaka čine muslimani, dok je manji broj agnostika i ateista. Kao nacija pripadaju kako evropskom, tako i islamskom civilizacijskom naslijeđu.
Da li Bošnjaci samo oni koji žive u BiH i potiču iz nje? Šta je sa muslimanima ( namjerno pišem malo ma) iz Vranja, Leskovca, Niša, Beograda...Jesu li oni Bošnjaci...

Šta je sa ovima?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nj ... 1arskoj%29
Baranjski Bošnjaci ili bošnjački Hrvati su etnička skupina Hrvata u Mađarskoj.
:-) :-) :-) :-) :-)

I još nešto...

Kada su 92. kolone izbjeglica iz BiH krenule put Švedske, Holandije, Danske, Njemačke itd, ljudi koji su tamo zatekli u nevolji, pokušali su nekako organizirati život...Organizobvali su fudb. turnire, klubove Bosanaca, škole bosanskog za djecu, razna sijela, pa i nastupe naših zvijezda...Tu se pojavio problem... Naše izbjeglice iz Bos, Dubice, Banja Luke, Bos Gradiške, Bijljine itd, nisu se željele povezivati sa izbjelicama iz recimo Sarajeva i okoline...Govirili su ima da su seljaci i brđani i da neće ništa da imaju sa njima...

I ja sam imao nekih iskustava sa ljdima iz graničnih krajeva BiH gdje ljudi zaista vole Bosnu, no Sarajevo ne smatraju najvažnijih gradom niti smatraju da im su pripadnik istog naroda kao i čovjek iz Jblanice, Breze, Sarajeva ili Živinica...Ne smatraju se Bošnjacima niti ima ta riječ nešto mnogo znači...

Dakle...

Postoji li Bošnjačka nacija? Da li je moguće jednom na jednom skupu kakav je bio Bošnjački sabor jednom narodu dati ime? Kako objasniti da imamo Bošnjaka a bosanski jezik?

Kako komentarišete stavove prof Riđanovića o nazivu Bošnjak?
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#2 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by shibonja »

Beg ne haje ,sto pas laje :bih:
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by karanana »

pa jeste bosnjak visak u svemu.
znaci musliman iz bosne je bosanac bosnjak musliman. sta ce mu to bosnjak? bosanac si musliman i to je to.
User avatar
sinuhe
Posts: 11486
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by sinuhe »

Izmisljena nacija u odnosu prema kome?
Bosanski muslimani ili Bosnjaci, moze i jedno i drugo, ali ne mijenja stvar.
User avatar
Arsenal Royal
Posts: 272
Joined: 12/04/2014 18:29

#5 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Arsenal Royal »

Lik je anonimus totalni i njegovo mišljenje vrijedi kao i blato na mojim čizmama. Narod se na ovom podnevlju zove Bošnjaci to ime se provlači kroz povelje Stjepana II Kotromanića, Depešu kralja Tvrtka II, Depeše Stjepana Tomaševića, Putopis Evlije Čelebije, tariha Bosanskog ejaleta/vilajeta, Austrougarskog marša bošnjaci dolaze...Taj naziv kolko god da ti se ne sviđo ne možeš promjenit on je historijski naši preci su se tako zvali i meni napamet ne pada da izmišljam novi naziv za moj narod u 2014 godini

Ko to ne shvata je zlonamjeran i tu se mora podvuć crta. Ljudi u bošnjačkom kongresu 93 predstavljali su ono domaće pameti što je ostalo u ratnoj Bosni i taj naziv nisu onako ofrlje uzeli iza izbora tog imena stajalo je hiljade sati proučavanja historijske pisane građe. Reći da je skup svih bosanskih intelektualaca 93 SDA holiday sijelo je degutanto, bezobrazno i primitivno i dolikuje brdskim kabadahijama i prostacima istim onim koji su nas gađali sa brda 4 godine

Danas se u 2014 ljudi kršćanskih nazora u većim Bošnjačkim sredinama ponovo vraćaju svom etničkom imenu.Najviše je riječ o katolicima u to sam se sam uvjerio tokom popisa. Jednostavno odbranom ove države u ratnom periodu stvorili su se uslovi da se povrati staro narodno ime i da se pokrene ono što smo preskočili prije 200 godina a to je nacionalizacija. To je jedna sasvim normalna pojava sazrijevanja naroda u 21 vijeku koji se desio u čitavoj evropi.Kod nas kasni uveliko ali bolje ikad nego nikad!

Žao mi je što naša djeca ne uče bosanski jezik već imaju BHS jezik isti onaj frankenštajnski jezik ko i srpsko hrvatski, žao mi je što djeca ne uče o bosanskoj historiji zato što se niko od naših historičara nije udostojio da na medijskom prostoru pokrene kvalitetne dokumentarce ne samo o srednjovjekovnoj Bosni već i Bosanskom eyaletu. Tolko toga ima o čemu ljudi znaju a desilo se u Bosni za vrijeme Turskog vakta... preljepih stvari kao što su malo znani Hamzevijski islam eto poslije crkve bosanske imali smo još jednu originalno religiju što će reći da je Bosna specifična zemlja za pojavu novih religija. Malo znana je naše originalno pismo begovica ili maktufica koja korjene vuče iz bosanske ćirilice i još mnogo toga...

Naš narod sebe mora ponovo otkrit .... to se nije moglo za vrijeme Yugovine ali danas nemamo ama baš ni jednog razloga da to ne uradimo da se stidimo i sramimo. Mi smo nasljednici onih plemića koji prelazili na islam da bi sačuvali privilegije i onda ih kao begovi sabljom branili mi smo rođeni da vladamo nemamo se čega stiditi ni kome pravdati. Ovo je naša zemlja druge nemamo na nama je da je očuvamo
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#6 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by HM 2011 »

popis će ti sve reći.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#7 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by BHCluster »

karanana wrote:pa jeste bosnjak visak u svemu.
znaci musliman iz bosne je bosanac bosnjak musliman. sta ce mu to bosnjak? bosanac si musliman i to je to.
Mozda zato sto na pojam Bosnjak je etnicka pripadnost, a Bosanac i ... nacionalna, musliman vjerska odrednica, musko - zensko itd.. itd...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#8 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Streptokok »

ovom smradu je neko trebao reći da je popis prošao te da će isti pokazati sta bosnjaci misle o bosnjastvu. Kad si se vec zatekao u toj birtiji trebao si ga gađati pepeljarom i ispuniti svoju građansku duznost.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#9 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Streptokok »

Arsenal Royal wrote:Lik je anonimus totalni i njegovo mišljenje vrijedi kao i blato na mojim čizmama. Narod se na ovom podnevlju zove Bošnjaci to ime se provlači kroz povelje Stjepana II Kotromanića, Depešu kralja Tvrtka II, Depeše Stjepana Tomaševića, Putopis Evlije Čelebije, tariha Bosanskog ejaleta/vilajeta, Austrougarskog marša bošnjaci dolaze...Taj naziv kolko god da ti se ne sviđo ne možeš promjenit on je historijski naši preci su se tako zvali i meni napamet ne pada da izmišljam novi naziv za moj narod u 2014 godini

Ko to ne shvata je zlonamjeran i tu se mora podvuć crta. Ljudi u bošnjačkom kongresu 93 predstavljali su ono domaće pameti što je ostalo u ratnoj Bosni i taj naziv nisu onako ofrlje uzeli iza izbora tog imena stajalo je hiljade sati proučavanja historijske pisane građe. Reći da je skup svih bosanskih intelektualaca 93 SDA holiday sijelo je degutanto, bezobrazno i primitivno i dolikuje brdskim kabadahijama i prostacima istim onim koji su nas gađali sa brda 4 godine

Danas se u 2014 ljudi kršćanskih nazora u većim Bošnjačkim sredinama ponovo vraćaju svom etničkom imenu.Najviše je riječ o katolicima u to sam se sam uvjerio tokom popisa. Jednostavno odbranom ove države u ratnom periodu stvorili su se uslovi da se povrati staro narodno ime i da se pokrene ono što smo preskočili prije 200 godina a to je nacionalizacija. To je jedna sasvim normalna pojava sazrijevanja naroda u 21 vijeku koji se desio u čitavoj evropi.Kod nas kasni uveliko ali bolje ikad nego nikad!

Žao mi je što naša djeca ne uče bosanski jezik već imaju BHS jezik isti onaj frankenštajnski jezik ko i srpsko hrvatski, žao mi je što djeca ne uče o bosanskoj historiji zato što se niko od naših historičara nije udostojio da na medijskom prostoru pokrene kvalitetne dokumentarce ne samo o srednjovjekovnoj Bosni već i Bosanskom eyaletu. Tolko toga ima o čemu ljudi znaju a desilo se u Bosni za vrijeme Turskog vakta... preljepih stvari kao što su malo znani Hamzevijski islam eto poslije crkve bosanske imali smo još jednu originalno religiju što će reći da je Bosna specifična zemlja za pojavu novih religija. Malo znana je naše originalno pismo begovica ili maktufica koja korjene vuče iz bosanske ćirilice i još mnogo toga...

Naš narod sebe mora ponovo otkrit .... to se nije moglo za vrijeme Yugovine ali danas nemamo ama baš ni jednog razloga da to ne uradimo da se stidimo i sramimo. Mi smo nasljednici onih plemića koji prelazili na islam da bi sačuvali privilegije i onda ih kao begovi sabljom branili mi smo rođeni da vladamo nemamo se čega stiditi ni kome pravdati. Ovo je naša zemlja druge nemamo na nama je da je očuvamo
lijepo napisano.
Svi koji danas potezu ovo pitanje su neprijatelji bosne i bosnjaka
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

Moja nana, Hercegovka iz istocne Hercegovine, kaze: Musliman jesam, a Bosnjak je komšinica Zora sa treceg sprata :D
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#11 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Streptokok »

i inace, čime se bavi nana, kako zdravlje služi, baci li se šta špekavo na zub/protezu?
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by karanana »

99.9% onih koji su se upisali kao bosnjaci su muslimani. reko mi onaj milinkovic iz statistike.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

Streptokok wrote:i inace, čime se bavi nana, kako zdravlje služi, baci li se šta špekavo na zub/protezu?
Dobro je sluzi zdravlje, hvala na pitanju.

Samo da ti kazem da govoris o osobi koja je i u onom ratu bjezala pred cetnickom kamom (bukvalno) iz Bileće i da joj ta cinjenica daje puno veci kredibilitet da govori o ovom pitanju od tebe.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#14 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by fosna2014 »

Trebalo bi uspostaviti moderni naziv za one koji se identifikuju sa Bosnom ili barem deklarativno izjednačiti nazive Bošnjak i Bosanac. Ovako kada kažete Bošnjak znači direktno musliman. Bosanac je dosta univerzalnije i prirodnije po jednu državu:

Bosna
Bosanac
bosanski jezik

Bar sam se ja tako izjasnio.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#15 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Lincoln-Burrows »

fosna2014 wrote:Trebalo bi uspostaviti moderni naziv za one koji se identifikuju sa Bosnom ili barem deklarativno izjednačiti nazive Bošnjak i Bosanac. Ovako kada kažete Bošnjak znači direktno musliman. Bosanac je dosta univerzalnije i prirodnije po jednu državu:

Bosna
Bosanac
bosanski jezik

Bar sam se ja tako izjasnio.
I u Jugoslaviji je bilo Jugoslavena i tada se želilo stvoriti neku novu naciju.
Nacija se ne stvara na silu ili je ima ili je nema.
Imam susjede muslimane i neka se izjasne kako god žele,
samo mi je čudno da se još luta u vezi identiteta.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by karanana »

drugo je bila jugoslavija koja je bila sastavljena od 6 drzava.
ako cemo porediti bih sa jugoslavijom onda znamo sta nas ceka.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#17 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by It_is_a_Leclerc »

Nanu su naučili da je Musliman. Nana misli da će, ako se ne izjasni kao Musliman, to značiti da je ćafir, gluho i daleko bilo.
Zato nane i djedovi govore da su Muslimani.

Musliman = Bošnjak.
Simple as that.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

U principu ja ne vidim nista sporno da se ljudi identifikuju kao Bosnjaci, jer to ime nije repa bez korijena.

To je arhaican naziv za zitelje Bosne i Hercegovine, a sad su ga usvojili oni koji svoj identitet determinisu Bosnom i islamom.

Eh sad to sto iz racunice izbacuje brojne druge i dovodi do parcijalizacije jedne sire drustvene grupe je poseban fenomen. I ja se slazem da je pojam Bosanac pojam oko kojeg bi se mogao naci siri konsenzus nego oko pojma Bosnjak.

Nacin na koji je ta promjena imena uradjena, je po mom misljenju kontroverzan.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#19 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by fosna2014 »

Lincoln-Burrows wrote:
fosna2014 wrote:Trebalo bi uspostaviti moderni naziv za one koji se identifikuju sa Bosnom ili barem deklarativno izjednačiti nazive Bošnjak i Bosanac. Ovako kada kažete Bošnjak znači direktno musliman. Bosanac je dosta univerzalnije i prirodnije po jednu državu:

Bosna
Bosanac
bosanski jezik

Bar sam se ja tako izjasnio.
I u Jugoslaviji je bilo Jugoslavena i tada se želilo stvoriti neku novu naciju.
Nacija se ne stvara na silu ili je ima ili je nema.
Imam susjede muslimane i neka se izjasne kako god žele,
samo mi je čudno da se još luta u vezi identiteta.
Ja sam se tako izjasnio jer se izdvaja od triju etnija. Mi smo u Bosni u suštini svi Bosanci tako da to ne bi nikome trebalo smetati.
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#20 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Nomo »

mada se izjasnjavm kao Bosanac naslov teme je idiotski i totalno neprimjeren . i uvredljiv .i ponizivajuci . i sramotan .
ja licno mislim da je trebalo i moralo uzeti ime Bosanac . Umjesto toga politicka i vjerska vrhuska olicena u par löjudi je izabrala ovo arhaicno ime .
ja nisam otvorio temu ali onaj ko je otvorio morao je paziti na naslov . ja mislio temu otvorio onak ludjak cetnik sa brojevima i slovima kad on vidim da covjek slusa ni manje ni vise nego Johana S Bacha .
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#21 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

It_is_a_Leclerc wrote:Nanu su naučili da je Musliman. Nana misli da će, ako se ne izjasni kao Musliman, to značiti da je ćafir, gluho i daleko bilo.
Zato nane i djedovi govore da su Muslimani.

Musliman = Bošnjak.
Simple as that.
Nije tako LeClerck, obzirom da se ne radi o priprostoj staroj nani bez 3 razreda skole, kakvih je vecina ruku na srce, pa ti ne zamjeram aluziju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by _BataZiv_0809 »

Lincoln-Burrows wrote:
fosna2014 wrote:Trebalo bi uspostaviti moderni naziv za one koji se identifikuju sa Bosnom ili barem deklarativno izjednačiti nazive Bošnjak i Bosanac. Ovako kada kažete Bošnjak znači direktno musliman. Bosanac je dosta univerzalnije i prirodnije po jednu državu:

Bosna
Bosanac
bosanski jezik

Bar sam se ja tako izjasnio.
I u Jugoslaviji je bilo Jugoslavena i tada se želilo stvoriti neku novu naciju.
Nacija se ne stvara na silu ili je ima ili je nema.
Imam susjede muslimane i neka se izjasne kako god žele,
samo mi je čudno da se još luta u vezi identiteta.
Grijesis, ali na pojmovnom nivou. Naime nacija=suverena drzava. Tako da su svi koji su imali jugoslovensko drzavljastvo po nacionalnosti Jugosloveni. Narodnost je nesto drugo.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#23 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Streptokok »

_BataZiv_0809 wrote:U principu ja ne vidim nista sporno da se ljudi identifikuju kao Bosnjaci, jer to ime nije repa bez korijena.

To je arhaican naziv za zitelje Bosne i Hercegovine, a sad su ga usvojili oni koji svoj identitet determinisu Bosnom i islamom.

Eh sad to sto iz racunice izbacuje brojne druge i dovodi do parcijalizacije jedne sire drustvene grupe je poseban fenomen. I ja se slazem da je pojam Bosanac pojam oko kojeg bi se mogao naci siri konsenzus nego oko pojma Bosnjak.

Nacin na koji je ta promjena imena uradjena, je po mom misljenju kontroverzan.
sad nam pojasni kako to izbacuje druge, te kad su se katolici prozvali hrvatima a pravoslavci srbima?

I glede konsenzusa, siguran sam da je to tako, neprijatelji bosne bi najradije da sakriju taj dio bosanske historije.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#24 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by It_is_a_Leclerc »

Lincoln-Burrows wrote:
fosna2014 wrote:Trebalo bi uspostaviti moderni naziv za one koji se identifikuju sa Bosnom ili barem deklarativno izjednačiti nazive Bošnjak i Bosanac. Ovako kada kažete Bošnjak znači direktno musliman. Bosanac je dosta univerzalnije i prirodnije po jednu državu:

Bosna
Bosanac
bosanski jezik

Bar sam se ja tako izjasnio.
I u Jugoslaviji je bilo Jugoslavena i tada se želilo stvoriti neku novu naciju.
Nacija se ne stvara na silu ili je ima ili je nema.
Imam susjede muslimane i neka se izjasne kako god žele,
samo mi je čudno da se još luta u vezi identiteta.
Ne luta se u vezi identiteta, već u vezi naziva tog identiteta. Biti Musliman (s velikim M), i biti Bošnjak je jedan te isti entitet, samo je sporno kako ga neko naziva. To je, dakako, očekivano, ako znamo da se dugi niz godina zatiralo pravo Bošnjaka da uzmu bilo kakvo ime koje se tiče Bosne i Hercegovine ("Nude Muslimanstvo, ne daju Bosanstvo" - Hamdija Pozderac). Očekujem da za nekih 10-15 godina kad biologija odradi svoje i kad više ne bude ljudi koji imaju problem s poimanjem vjerskog i nacionalnog, ovaj neugodni spor bude riješen.
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#25 Re: Bošnjaci: Izmišljena nacija (by prof. Midhat Riđanović)

Post by Nomo »

Lincoln-Burrows wrote:
fosna2014 wrote:Trebalo bi uspostaviti moderni naziv za one koji se identifikuju sa Bosnom ili barem deklarativno izjednačiti nazive Bošnjak i Bosanac. Ovako kada kažete Bošnjak znači direktno musliman. Bosanac je dosta univerzalnije i prirodnije po jednu državu:

Bosna
Bosanac
bosanski jezik

Bar sam se ja tako izjasnio.
I u Jugoslaviji je bilo Jugoslavena i tada se želilo stvoriti neku novu naciju.
Nacija se ne stvara na silu ili je ima ili je nema.
Imam susjede muslimane i neka se izjasne kako god žele,
samo mi je čudno da se još luta u vezi identiteta.
ti skoro nikada nisi u pravu . namjerno ili slucajno ne znam . jugoslavija je bila stra par desetina godina i bila sastavljena od 6 drzava . bosna je stara hiljdu godina i ima svoju kulturu i svoje granice i svoju istoriju itd ......gluposti pises . Ja sam po nacionalnosti Bosanac i moja drzava je Bosna .moj jezik je bosanski . Moj grad je Kakanj . bosanac nije stvaranje nove nacije . Bosanac je nacija stra koliko i Bosna . U toj Bosni su stvorene dvije nove nacije prije 100 godina . od bosanskih pravslabvaca i katolika su stvoreni Srbi i Hrvati . to su cinjenice . Tvoja prica je karina .
Locked