Bošnjaci, islam i Evropa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#826 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by broj dva »

dr_Evil wrote: 27/03/2024 09:55
broj dva wrote: 27/03/2024 09:49
Cherry-Cherry wrote: 26/03/2024 11:12 Tursku neće nikada primiti u EU. Nisu ludi da im preko Turske dolaze krezavi kozojebi. Mi imamo neku šansu, ako ništa zbog toga što su pola države kršćani / hrišćani.

Ah da, balkansi "krišćani" sa tradicijom debelih zlatnih krstova na vratu i masovnim grobnocama u avliji. Sve je to gola laž i bilo ko sa trunkom mozga to konta. Śto manje religije u državi to se država bolje uklapa u EU.
ebi ga, ko je nama kriv sto ne znamo puniti grobnice pa da budemo pozeljni. Dobro salu na stranu, neki forumasi su me uvjeravali da bi sve lakse bilo da smo samo krscani. SAMO :)
A i to bez detalja - koji krišćani sa postanemo? Pentakostalci ? Jehovini svjedoci ? Prezbiterijanci ? Kopti ? Adventisti ? Mormoni ? Više varijanti nego sladoled i voćni jogurt zajedno..
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#827 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by dr_Evil »

broj dva wrote: 27/03/2024 10:15
A i to bez detalja - koji krišćani sa postanemo? Pentakostalci ? Jehovini svjedoci ? Prezbiterijanci ? Kopti ? Adventisti ? Mormoni ? Više varijanti nego sladoled i voćni jogurt zajedno..
Nejma veze, nije ni bitno, kakvi god da smo ne bi nas. Posmatraju nas kao ruski ili bizantski svijet. Da nije tako davno bi oni ovo zavrsili, imali su sve poluge moci i Rusiju na koljenima, a ostavili su problem.

Ali ako moramo da biramo, onda adventist. Onda imam opet opravdanje da ne jedem burek sa klempom :bih:
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#828 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sumirprimus »

broj dva wrote: 27/03/2024 10:15
dr_Evil wrote: 27/03/2024 09:55
broj dva wrote: 27/03/2024 09:49


Ah da, balkansi "krišćani" sa tradicijom debelih zlatnih krstova na vratu i masovnim grobnocama u avliji. Sve je to gola laž i bilo ko sa trunkom mozga to konta. Śto manje religije u državi to se država bolje uklapa u EU.
ebi ga, ko je nama kriv sto ne znamo puniti grobnice pa da budemo pozeljni. Dobro salu na stranu, neki forumasi su me uvjeravali da bi sve lakse bilo da smo samo krscani. SAMO :)
A i to bez detalja - koji krišćani sa postanemo? Pentakostalci ? Jehovini svjedoci ? Prezbiterijanci ? Kopti ? Adventisti ? Mormoni ? Više varijanti nego sladoled i voćni jogurt zajedno..
eeee, mozda se vratit korijenima?
ne ozbiljno, sta su bili banovi?
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#829 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by broj dva »

edit ispod
Last edited by broj dva on 27/03/2024 12:22, edited 1 time in total.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#830 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by konami666 »

Malo mi je glup naziv teme, da li to znaci da su svi Bošnjaci muslimani? Da li ima bosnjaka nemuslimana? Bosanac onda ispade regionalna odrednica, ko kad neko kaže da je iz sjeverne Amerike. Sve dok se vjera izjednačava na nacijom, nema tu hljeba. Ali nema ni nacije jer bosnjak je etnička odrednica.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#831 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by broj dva »

Sad zavisi koliko daleko ideš u potrazi za korjenjem, idi dovoljno daleko i svi obožavamo sunce, idi do ca 1200 nove ere i doživit ćeš krišćanske krstaške pohode protiv dobrih bosanskih bogumila.
User avatar
Truba
Posts: 81798
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#832 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Truba »

Pročitao sam Istorija krstaških ratova željko fajfrić
nigdje nikakva krstaša protiv bosne...
al ima uništeni zadar i poharana srbija kuda su krstaši išli prema carigradu

mislim da bosnjaci brkaju ratničke od duhovnih pohoda

ponavljam... u istoriji krstaških ratova Fajrfica nema nikakvih bogumila koji su patili
možda je to bilo nešto sitno što globalna povijest nije zapamtila
nešto ko krstaški pohod komunjara na sljedbenike staljina
ili osmanski pohod na musliamne koji ne poštuju portu a davanje autonomije srbima jer iza njih stoji pola europe
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#833 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

konami666 wrote: 27/03/2024 12:19 Malo mi je glup naziv teme, da li to znaci da su svi Bošnjaci muslimani? Da li ima bosnjaka nemuslimana? Bosanac onda ispade regionalna odrednica, ko kad neko kaže da je iz sjeverne Amerike. Sve dok se vjera izjednačava na nacijom, nema tu hljeba. Ali nema ni nacije jer bosnjak je etnička odrednica.
U kontekstu ove teme nije važno da li se Bošnjak vidi kao musliman ili ne, a nije ovdje niko ni pisao o Bošnjacima kao naciji.

Ovdje se više piše o islamu i Bošnjacima u kulturološkom smislu.
To što je neko neminovno prestao smatrati se muslimanom ne znači da je izbrisao cijeli kulturni background.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#834 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Pitanje da li islam pripada evropi je smiješno.
Naravno da pripada.

500 godina je ovaj dio kontinenta bio pod Osmanlijama, pet stoljeća su Damask, Iskandrija i Solun bili dio iste države.
Ne moraju biti u današnjoj Grčkoj, Bugarskoj ili Rumuniji muslimani da bi islamski svijet ostavio svoj trag.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#835 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by broj dva »

Truba wrote: 27/03/2024 14:07 Pročitao sam Istorija krstaških ratova željko fajfrić
nigdje nikakva krstaša protiv bosne...
al ima uništeni zadar i poharana srbija kuda su krstaši išli prema carigradu

mislim da bosnjaci brkaju ratničke od duhovnih pohoda

ponavljam... u istoriji krstaških ratova Fajrfica nema nikakvih bogumila koji su patili
možda je to bilo nešto sitno što globalna povijest nije zapamtila
nešto ko krstaški pohod komunjara na sljedbenike staljina
ili osmanski pohod na musliamne koji ne poštuju portu a davanje autonomije srbima jer iza njih stoji pola europe

1235-1241, mađarski pohod na bosnu pod okriljem krstašgog pohada protiv hereze
User avatar
Truba
Posts: 81798
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#836 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Truba »

Previse se vaznosti daje bosni bogumilima i toj herezi
Jaca je bila u francuskoj...tu je ona lazna izjava biskupa pobijte ih sve a Bog ce razdvojiti pravedne od neprqvednih
Isto ko antoanetini kolaci...
Sve losi i lazni antikatolicki prijevodi

Dakle Fajfric pise o pokolju katara bogumila u francuskoj u sklopu krstaskih pohoda ali opet toga nema u bih
Mozda sto je bosna mala rubna zemlja dok je francuska prije 500 godina imala 20 mil stanovnika i bila je vaznija za rim
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#837 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by dr_Evil »

sumirprimus wrote: 27/03/2024 11:41
eeee, mozda se vratit korijenima?
ne ozbiljno, sta su bili banovi?
Tigre koliko ces daleko da se vratimo? Hocemo li do Veleza i Prenja(Veles i Perun), hocemo li do bogumila, Vizigota, hocemo li do boga Dracona i bozice Dracaene. Ja bih se vratio do KPJ - ali onda moramo da prekinemo odnose sa Izraelom opet pa kud ces belaja. Neka ipak nas gdje jesmo!
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#838 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by broj dva »

Truba wrote: 27/03/2024 15:05 Previse se vaznosti daje bosni bogumilima i toj herezi
Jaca je bila u francuskoj...tu je ona lazna izjava biskupa pobijte ih sve a Bog ce razdvojiti pravedne od neprqvednih
Isto ko antoanetini kolaci...
Sve losi i lazni antikatolicki prijevodi

Dakle Fajfric pise o pokolju katara bogumila u francuskoj u sklopu krstaskih pohoda ali opet toga nema u bih
Mozda sto je bosna mala rubna zemlja dok je francuska prije 500 godina imala 20 mil stanovnika i bila je vaznija za rim
Jeste, a i tu korijene "hereze" možemo naći u bogumilstvu, mada nisam htjeo francusku spomimjat u vezi sa bogumilima..
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#839 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by swanfilter »

sehohari wrote: 27/03/2024 14:26 Pitanje da li islam pripada evropi je smiješno.
Naravno da pripada.

500 godina je ovaj dio kontinenta bio pod Osmanlijama, pet stoljeća su Damask, Iskandrija i Solun bili dio iste države.
Ne moraju biti u današnjoj Grčkoj, Bugarskoj ili Rumuniji muslimani da bi islamski svijet ostavio svoj trag.
A tek 7 stoljeca Al Andalusa ...
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#840 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by mishic »

sehohari wrote: 27/03/2024 14:26 Pitanje da li islam pripada evropi je smiješno.
Naravno da pripada.
Ovo pitanje je smiješno
To šta kome ili čemu pripada ili ne pripada potpuno je relativno i subjektovno
Kome onda pripada ili ne pripada npr. Judaizam?
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#841 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by konami666 »

Ne znam sto bi mijenjanje vjere bio problem, nije sad kao da se nije i ranije mijenjala radi kojekakvih olakšica. Zašto ne promijeniti i sad i ući u EU ekspresno? Opet bi bilo olakšica, možda Vatikan iskešira sve, nije da nema para :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#842 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by apsidejzi »

Vrlo jednostavno. Bosnjak je osoba iz BiH koja voli svoju Bosnu i Hercegovinu i koja zeli da BiH bude onakvom kakva jeste. Oni stanovnici Bosne i Hercegovine koji se izjasnjavaju kao srbi i hrvati su jednostavno dijaspora iz Srbije i Hrvatske koja zivi i radi u BiH. Te tako ih treba i gledati. Tako se svugdje gleda. U americi imas drugu, trecu generaciju naturaliziranih amerikanaca. Imas afro amerikance. Ako se smatras amerikancem onda si samo amerikanac. Ako zelis da zadrzis svoj orginalni identitet onda si naturalizirani taj i taj. Druga generacija, treca genearacija itd.

Svaki srbin u BiH koji BiH ne vidi kao svoju drzavu je dijaspora koja zivi u BIh. Isto i za hrvate. Bosnjaci su oni koji Bosnu smatraju svojom drzavom. Bosanci su oni koji imaju BiH pasos. Ja sam bosnjak koji zivi u dijaspori a nisam musliman. Ateista sam. Ali razumijem da je vecina bosnjaka muslimani. I to je sasvim ok.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#843 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by konami666 »

apsidejzi wrote: 08/04/2024 07:29 Vrlo jednostavno. Bosnjak je osoba iz BiH koja voli svoju Bosnu i Hercegovinu i koja zeli da BiH bude onakvom kakva jeste. Oni stanovnici Bosne i Hercegovine koji se izjasnjavaju kao srbi i hrvati su jednostavno dijaspora iz Srbije i Hrvatske koja zivi i radi u BiH. Te tako ih treba i gledati. Tako se svugdje gleda. U americi imas drugu, trecu generaciju naturaliziranih amerikanaca. Imas afro amerikance. Ako se smatras amerikancem onda si samo amerikanac. Ako zelis da zadrzis svoj orginalni identitet onda si naturalizirani taj i taj. Druga generacija, treca genearacija itd.

Svaki srbin u BiH koji BiH ne vidi kao svoju drzavu je dijaspora koja zivi u BIh. Isto i za hrvate. Bosnjaci su oni koji Bosnu smatraju svojom drzavom. Bosanci su oni koji imaju BiH pasos. Ja sam bosnjak koji zivi u dijaspori a nisam musliman. Ateista sam. Ali razumijem da je vecina bosnjaka muslimani. I to je sasvim ok.
Ne možeš ih zvati dijasporom ako imaju državljanstvo BiH i njihovi roditelji su rodjeni u bih i roditelji njihovih roditelja.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#844 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by broj dva »

konami666 wrote: 08/04/2024 07:08 Ne znam sto bi mijenjanje vjere bio problem, nije sad kao da se nije i ranije mijenjala radi kojekakvih olakšica. Zašto ne promijeniti i sad i ući u EU ekspresno? Opet bi bilo olakšica, možda Vatikan iskešira sve, nije da nema para :D
Jarane šaltaj i mjenjaj kako i koliko hoćeš, niko ti ne brani
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#845 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by apsidejzi »

konami666 wrote: 08/04/2024 10:51
apsidejzi wrote: 08/04/2024 07:29 Vrlo jednostavno. Bosnjak je osoba iz BiH koja voli svoju Bosnu i Hercegovinu i koja zeli da BiH bude onakvom kakva jeste. Oni stanovnici Bosne i Hercegovine koji se izjasnjavaju kao srbi i hrvati su jednostavno dijaspora iz Srbije i Hrvatske koja zivi i radi u BiH. Te tako ih treba i gledati. Tako se svugdje gleda. U americi imas drugu, trecu generaciju naturaliziranih amerikanaca. Imas afro amerikance. Ako se smatras amerikancem onda si samo amerikanac. Ako zelis da zadrzis svoj orginalni identitet onda si naturalizirani taj i taj. Druga generacija, treca genearacija itd.

Svaki srbin u BiH koji BiH ne vidi kao svoju drzavu je dijaspora koja zivi u BIh. Isto i za hrvate. Bosnjaci su oni koji Bosnu smatraju svojom drzavom. Bosanci su oni koji imaju BiH pasos. Ja sam bosnjak koji zivi u dijaspori a nisam musliman. Ateista sam. Ali razumijem da je vecina bosnjaka muslimani. I to je sasvim ok.
Ne možeš ih zvati dijasporom ako imaju državljanstvo BiH i njihovi roditelji su rodjeni u bih i roditelji njihovih roditelja.
Rijec je razlikovanju nacije i narodnosti. U mnogim drustvima koristi se isto ime zato sto je stanovnistvo homogeno, ali cim dodje do uvoza radne snage, pojavljuje se problematika nacije i narodnosti. Narod je kulturoloska odrednica, Nacija je drzavna odrednica. Ja sam bosnjak koji zivi u svedskoj i ima svedsko drzavljanstvo. Ja sam svedjanin po nacionalnosti ali bosnjak po narodnosti. Doduse imam dvojno drzavljanstvo tako da sam istovremeno i Bosanac i hercegovac. Drzava je BiH i svi koji imaju njen pasos su bosanci. Mozda je ne vole ali su tu. Oni koji je vole i koji je dozivljavaju kao svoju drzavu su bosnjaci. To je vise vezano sa identitetom. Ja nisam svedjanin jer ne djelim njihov identitet. Ja nisam odrastao i razvijao svoju licnost u tom drustvu i ne mogu sebe promijeniti. Imam svedsko drzavljanstvo ali nisam svedjanin. Ja sam bosnjak. Volim bosnu i odrastao sam tu. To je moja kultura.

Srbi i hrvati koji zive u bosni ne vole bosnu. Oni bi uradili sve da je nestane. Oni tu mozda jesu generacijama ali i dalje nisu bosnjaci. Jer ne zele. Oni zele da budu srbijanci i hrvati. Mnogi bosanski hrvati i imaju hrvatski pasos i vide sebe kao hrvatski gradjani (nacija) ali i kulturoloski (narodnost). Isto je i sa srbima s tim da oni imaju dva imena: Srbijanac (nacija) i srbin (narodnost). Isto je i sa nama: Bosanac i Bosnjak. Igor koji ima dvojno drzavljanstvo je Hrvat/Bosanac (Nacija) i hrvat (narodnost).

Religija je manje vise vezivni faktor jer vecina onih koji vole bosnu imaju islamsku pozadinu ali ne moraju biti muslimani da bi bili bosnjaci. Sav problem sa bosnjastvom pocinje nakon ubistva Husein kapetana kad ti ljudi koji vole bosnu nisu mogli da se odrede da li ce biti turci ili bosanci. Zbunjivalo ih je narodnost i nacija i taj problem je aktuelan i danas. Mi jos nismo rascistili da smo mi i bosanci i bosnjaci.

Austrija s druge strane, ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo. Tako da osoba koja prihvati austrijsko drzavljanstvo ne moze vise biti bosanac. mora se odreci bosanskog pasosa. Ta osoba, ako i dalje voli bosnu i ima taj identitet je Austrijanac (nacija), Bosnjak (narodnost).
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#846 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

Znaci Bosnjaci u Sandzaku ne vole Srbiju jer su Bosnjaci?
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#847 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by konami666 »

apsidejzi wrote: 08/04/2024 14:06
konami666 wrote: 08/04/2024 10:51
apsidejzi wrote: 08/04/2024 07:29 Vrlo jednostavno. Bosnjak je osoba iz BiH koja voli svoju Bosnu i Hercegovinu i koja zeli da BiH bude onakvom kakva jeste. Oni stanovnici Bosne i Hercegovine koji se izjasnjavaju kao srbi i hrvati su jednostavno dijaspora iz Srbije i Hrvatske koja zivi i radi u BiH. Te tako ih treba i gledati. Tako se svugdje gleda. U americi imas drugu, trecu generaciju naturaliziranih amerikanaca. Imas afro amerikance. Ako se smatras amerikancem onda si samo amerikanac. Ako zelis da zadrzis svoj orginalni identitet onda si naturalizirani taj i taj. Druga generacija, treca genearacija itd.

Svaki srbin u BiH koji BiH ne vidi kao svoju drzavu je dijaspora koja zivi u BIh. Isto i za hrvate. Bosnjaci su oni koji Bosnu smatraju svojom drzavom. Bosanci su oni koji imaju BiH pasos. Ja sam bosnjak koji zivi u dijaspori a nisam musliman. Ateista sam. Ali razumijem da je vecina bosnjaka muslimani. I to je sasvim ok.
Ne možeš ih zvati dijasporom ako imaju državljanstvo BiH i njihovi roditelji su rodjeni u bih i roditelji njihovih roditelja.
Rijec je razlikovanju nacije i narodnosti. U mnogim drustvima koristi se isto ime zato sto je stanovnistvo homogeno, ali cim dodje do uvoza radne snage, pojavljuje se problematika nacije i narodnosti. Narod je kulturoloska odrednica, Nacija je drzavna odrednica. Ja sam bosnjak koji zivi u svedskoj i ima svedsko drzavljanstvo. Ja sam svedjanin po nacionalnosti ali bosnjak po narodnosti. Doduse imam dvojno drzavljanstvo tako da sam istovremeno i Bosanac i hercegovac. Drzava je BiH i svi koji imaju njen pasos su bosanci. Mozda je ne vole ali su tu. Oni koji je vole i koji je dozivljavaju kao svoju drzavu su bosnjaci. To je vise vezano sa identitetom. Ja nisam svedjanin jer ne djelim njihov identitet. Ja nisam odrastao i razvijao svoju licnost u tom drustvu i ne mogu sebe promijeniti. Imam svedsko drzavljanstvo ali nisam svedjanin. Ja sam bosnjak. Volim bosnu i odrastao sam tu. To je moja kultura.

Srbi i hrvati koji zive u bosni ne vole bosnu. Oni bi uradili sve da je nestane. Oni tu mozda jesu generacijama ali i dalje nisu bosnjaci. Jer ne zele. Oni zele da budu srbijanci i hrvati. Mnogi bosanski hrvati i imaju hrvatski pasos i vide sebe kao hrvatski gradjani (nacija) ali i kulturoloski (narodnost). Isto je i sa srbima s tim da oni imaju dva imena: Srbijanac (nacija) i srbin (narodnost). Isto je i sa nama: Bosanac i Bosnjak. Igor koji ima dvojno drzavljanstvo je Hrvat/Bosanac (Nacija) i hrvat (narodnost).

Religija je manje vise vezivni faktor jer vecina onih koji vole bosnu imaju islamsku pozadinu ali ne moraju biti muslimani da bi bili bosnjaci. Sav problem sa bosnjastvom pocinje nakon ubistva Husein kapetana kad ti ljudi koji vole bosnu nisu mogli da se odrede da li ce biti turci ili bosanci. Zbunjivalo ih je narodnost i nacija i taj problem je aktuelan i danas. Mi jos nismo rascistili da smo mi i bosanci i bosnjaci.

Austrija s druge strane, ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo. Tako da osoba koja prihvati austrijsko drzavljanstvo ne moze vise biti bosanac. mora se odreci bosanskog pasosa. Ta osoba, ako i dalje voli bosnu i ima taj identitet je Austrijanac (nacija), Bosnjak (narodnost).
Po tom logikom, kako onda svrstati Belgiju, kome ona pripada jel Valoncima ili Flamancima?

Dalje:

“ Bosnjak je osoba iz BiH koja voli svoju Bosnu i Hercegovinu i koja zeli da BiH bude onakvom kakva jeste.”
- Da li su onda Srbi i Hrvati koji žive u Bosni i koji nisu za podjelu Bosne, Bošnjaci? :-) Bosna je zemlja tri naroda, tako piše u Ustavu i sva tri naroda imaju ista prava, sva tri naroda su konstitutivna. To sto se tebi ili meni ili nekome trećem ne sviđa stanje na terenu, ne mijenja, odnosno nema nikakvog uticaja na ustav. Ne možeš ti nikoga zvati dijasporom ako su im korijeni na ovi prostorima duže nego i tvoji, možda ti je pradjeda bio Austrijanac ili praprapradjed iz Poljske a njima iz Viteza :D


“ Mnogi bosanski hrvati i imaju hrvatski pasos i vide sebe kao hrvatski gradjani (nacija) ali i kulturoloski (narodnost). Isto je i sa srbima s tim da oni imaju dva imena: Srbijanac (nacija) i srbin (narodnost). Isto je i sa nama: Bosanac i Bosnjak.”
- ovdje koliko vidim ti termini označavaju istu stvar :D https://www.klix.ba/vijesti/bih/jesu-li ... /121211060
Tako da ispade da ne možeš nikako biti Bosanac. Sada karikiram naravno ali tako je prema posljednjem popisu stanovništva, dok se ne promijeni ustav, toga nema (barem u Bosni). Vani su svima iz Bosne Bosanci i nemaju pojma o BHS strukturi, niti ih zanima.
Kao sto kažeš, to je i danas problem i bit će dok se stanje ne promijeni.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#848 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by apsidejzi »

konami666 wrote: 08/04/2024 15:55
apsidejzi wrote: 08/04/2024 14:06
konami666 wrote: 08/04/2024 10:51

Ne možeš ih zvati dijasporom ako imaju državljanstvo BiH i njihovi roditelji su rodjeni u bih i roditelji njihovih roditelja.
Rijec je razlikovanju nacije i narodnosti. U mnogim drustvima koristi se isto ime zato sto je stanovnistvo homogeno, ali cim dodje do uvoza radne snage, pojavljuje se problematika nacije i narodnosti. Narod je kulturoloska odrednica, Nacija je drzavna odrednica. Ja sam bosnjak koji zivi u svedskoj i ima svedsko drzavljanstvo. Ja sam svedjanin po nacionalnosti ali bosnjak po narodnosti. Doduse imam dvojno drzavljanstvo tako da sam istovremeno i Bosanac i hercegovac. Drzava je BiH i svi koji imaju njen pasos su bosanci. Mozda je ne vole ali su tu. Oni koji je vole i koji je dozivljavaju kao svoju drzavu su bosnjaci. To je vise vezano sa identitetom. Ja nisam svedjanin jer ne djelim njihov identitet. Ja nisam odrastao i razvijao svoju licnost u tom drustvu i ne mogu sebe promijeniti. Imam svedsko drzavljanstvo ali nisam svedjanin. Ja sam bosnjak. Volim bosnu i odrastao sam tu. To je moja kultura.

Srbi i hrvati koji zive u bosni ne vole bosnu. Oni bi uradili sve da je nestane. Oni tu mozda jesu generacijama ali i dalje nisu bosnjaci. Jer ne zele. Oni zele da budu srbijanci i hrvati. Mnogi bosanski hrvati i imaju hrvatski pasos i vide sebe kao hrvatski gradjani (nacija) ali i kulturoloski (narodnost). Isto je i sa srbima s tim da oni imaju dva imena: Srbijanac (nacija) i srbin (narodnost). Isto je i sa nama: Bosanac i Bosnjak. Igor koji ima dvojno drzavljanstvo je Hrvat/Bosanac (Nacija) i hrvat (narodnost).

Religija je manje vise vezivni faktor jer vecina onih koji vole bosnu imaju islamsku pozadinu ali ne moraju biti muslimani da bi bili bosnjaci. Sav problem sa bosnjastvom pocinje nakon ubistva Husein kapetana kad ti ljudi koji vole bosnu nisu mogli da se odrede da li ce biti turci ili bosanci. Zbunjivalo ih je narodnost i nacija i taj problem je aktuelan i danas. Mi jos nismo rascistili da smo mi i bosanci i bosnjaci.

Austrija s druge strane, ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo. Tako da osoba koja prihvati austrijsko drzavljanstvo ne moze vise biti bosanac. mora se odreci bosanskog pasosa. Ta osoba, ako i dalje voli bosnu i ima taj identitet je Austrijanac (nacija), Bosnjak (narodnost).
Po tom logikom, kako onda svrstati Belgiju, kome ona pripada jel Valoncima ili Flamancima?

Dalje:

“ Bosnjak je osoba iz BiH koja voli svoju Bosnu i Hercegovinu i koja zeli da BiH bude onakvom kakva jeste.”
- Da li su onda Srbi i Hrvati koji žive u Bosni i koji nisu za podjelu Bosne, Bošnjaci? :-) Bosna je zemlja tri naroda, tako piše u Ustavu i sva tri naroda imaju ista prava, sva tri naroda su konstitutivna. To sto se tebi ili meni ili nekome trećem ne sviđa stanje na terenu, ne mijenja, odnosno nema nikakvog uticaja na ustav. Ne možeš ti nikoga zvati dijasporom ako su im korijeni na ovi prostorima duže nego i tvoji, možda ti je pradjeda bio Austrijanac ili praprapradjed iz Poljske a njima iz Viteza :D


“ Mnogi bosanski hrvati i imaju hrvatski pasos i vide sebe kao hrvatski gradjani (nacija) ali i kulturoloski (narodnost). Isto je i sa srbima s tim da oni imaju dva imena: Srbijanac (nacija) i srbin (narodnost). Isto je i sa nama: Bosanac i Bosnjak.”
- ovdje koliko vidim ti termini označavaju istu stvar :D https://www.klix.ba/vijesti/bih/jesu-li ... /121211060
Tako da ispade da ne možeš nikako biti Bosanac. Sada karikiram naravno ali tako je prema posljednjem popisu stanovništva, dok se ne promijeni ustav, toga nema (barem u Bosni). Vani su svima iz Bosne Bosanci i nemaju pojma o BHS strukturi, niti ih zanima.
Kao sto kažeš, to je i danas problem i bit će dok se stanje ne promijeni.
U ovom tvom postu se lijepo vidi sva zbunjenost nacijom i narodnoscu. Nazalost. To je posljedica SDA nakaradne politike pod vodstvom Izetbegovica. Njihova ovisnost o turskom i islamskom faktoru nas je kostala 11 genocida u posljednjih 200 godina. Ne da mi se sad pisati referate o historiji, ali prije nego su postojale drzave, u svijetu su uglavnom bile kraljevine. Bog je kralju dao vlast na zemlji (bogom dana) i ta teritorija pripada njemu (nebitno koji je bog - svi su iz nekog razloga davali zemlju kraljevima, carevima, sultanima, halifama i sl). On dalje dijeli to pravo aristrokratiji koja zivi od poreza kojeg placaju seljaci/robovi/radnici koji obradjuju imanja. To je sustina feudalizma i monarhije. I tu su nastala drustva i ono sto danas nazivamo narodnost. TU je nastala kultura. Tu su nastali i dobri bosnjani koji vjerovao ti meni ili ne nisu imali samo muslimanska imena. (zahvali se Izetbegovicima sto to ne vidis u skoli). A onda je dosla Francuska burzoaska revolucija koja je bila okidac (za detalje procitaj malo historiju), za stvaranje rupublike. Republika je drugaciji sistem od kraljevine/monarhije. U republici imas od naroda izabrane ljude kojima bog nije dao vlasnistvo nad zemljom. Oni vladaju jedno vrijeme, i onda biramo novu vlast. No ako bog nije dao pravo toj vlasti, ko je onda dao? Dalo je drustvo. Drustvo koje zivi tu. I to je temelj DRZAVE. Drzavu cine ljudi koji zive tu, i koji placaju porez.

Pojednostavljeno, drzavu cine ljudi koji imaju zajednicki pasos. I budali je jasno da se ljudi sele sa jedne teritorije u drugu teritoriju i oni sa sobom nose svoje kulturolosko nasljedje a naciju ostavljaju. Neki sretnici koji imaju mogucnost dvojnog drzavljanstva mogu sacuvati i naciju. Tako da, ako ima neko ko se zove Petar ili Jovan a voli Bosnu i Hercegovinu i dijeli nase vrijednosti, on je bosnjak, isto kao sto sam ja bosnjak. Ako pak misli da je blizi Srbiji/Hrvatskoj onda je on srbin/hrvat. I to je OK. TO nije nista derogativno. Bosna je kompleksna drzava u kojoj su vecina bosnjaci ali ima srpsku manjinu koja je poprilicno velika. Ako nije ista kao bosnjaci. Hrvati su mnogo manja manjina ali su mnogo veci od ostalih elemenata.

Meni je zaista zao sto ovo ne vidi veci broj ljudi jer bosnjacima obicno nije jasno zasto srbi nece da zive s nima i zasto samo cekaju da se odvoje. TI ljudi ne vole bosnu kao bosnjaci. Oni bi da bosne nestane i jedva cekaju da Rusi zauzmu Ukrajinu kako bi mogli krenuti u 12 genocid nad obezglavljenim bosnjacima. Mozda tebi to cudno zvuci, ali prije 200 godina svi stanovnici danasnje Bosne su se zvali bosnjaci. Nebitno koje ime su imali. A onda su se desile Narcetanije i pravoslavna/katolicna crkva su poceli propagirati sprpsko i hrvatsko jedinstvo te grupisati iste u jednu teritoriju. Uzeli bi oni i bosnu ali bosnjaci ne dadose. A u Armiji republike Bosne i Hercegovine bijahu i druga imena osim muslimanskih. Svi su oni bosnjaci bili jer Bosnu brane bosnjaci a Bosanci imaju samo bosanski pasos. Petar koji brani BOsnu je bosnjak. Petar koji ima Bosanski pasos ali ce sutra zapucati na Sarajevo, Zenicu, TUzlu ili Mostar je samo bosanac.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#849 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Haris.ba »

Koja to bliskoistocna religija ne pripada Evropi? :D
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#850 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by konami666 »

Haris.ba wrote: 08/04/2024 18:45 Koja to bliskoistocna religija ne pripada Evropi? :D
Valjda Druze?
Post Reply