Bošnjaci i fašizam?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#51 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by aldinjo »

geralt wrote: 29/01/2021 11:58
Grean wrote: 29/01/2021 11:41
geralt wrote: 29/01/2021 11:00
Samo sto tvojoj tezi o "pridobijanju Srba" bas ne ide u prilog cinjenica da su zrtve "lijevih skretanja" bili Srbi sa procetnickim simpatijama, a ne Bosnjaci.
Ovo se vise odnosilo na ispovijest rahmetli Adila Zulfikarpasica, ponasanje VS prema zlocincima u Foci nakon ulaska partizana.
Znam, citao sam ispovijest rahmetli Adila. Moja poenta je da od tri naroda u BiH, Bosnjaci imaju najmanje razloga za mrznju prema partizanima.
Ne bi imali razloga za mržnju da nisu četnike primali u svoje redove.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#52 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 28/01/2021 23:46
Emiremir33 wrote: 28/01/2021 23:25
trocadero wrote: 28/01/2021 23:21 Jel ovaj Vlado što mu je vjetar za noć oduvao tek postavljenu bistu?
Image
Jeste i vraćena mu je bista i još nekolicini narodni heroja NOB-a
Stvarno? Ja prošlo ljeto kad sam bio dole ne vidjeh je.
Troka to sam gledao prošle godine na kantonalnoj tv.sa,a i malo kroz štampu,da su vratili biste kod parka do Saborne crkve ,i ostale po gradu,neke su bronzane bile ukradene,neke srušene,uglavnom rekli su da če sve vratiti i uraditi kako treba(mislim na vladu Kantona Sarajevo)
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#53 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 28/01/2021 23:38 Pisah li ja ono nekad da on nije baš bio dobar u vugla i da je redom sve tamanio!?
Скоко наводи да је у том периоду, од укупног броја од партизана убијених недужних херцеговачких Срба било 38. жена и дјевојака.
Почетком фебруара 1942. године Владо Шегрт долази из Баљака (Билећа) у село Братач – општина Невесиње. Јединица под његовом командом починила је и ова убиства. Да није ријеч о претјеривању ни произвољном односу према жртвама репресије и терора партизанских „казнених експедиција“ у Херцеговини 1942. године, навешћемо имена споменутих жена и дјевојака:

У Билећком срезу убијене су: Мијановић Јела, Вукоје Драгица, Суџум Ката, Бошњак Илинка, Биберџић Стана, Биберџић Васа.
У Требињском срезу: Стијачић Петрана, Бабић Стоја, Мијановић Петра, Гудељ Мила, Вукаловић Драга, Вучковић Анђа, Џоџо Ружица, Путица Коса, Бубало Анка, Булајић Љубица, Пиџула Анка, непозната жена из Конавала.
У Невесињском срезу: Вучковић Милева, Тепурић Стана, Чупковић Наталија, Жедијар Стојанка, Ђерић Крстиња, Марић Милица (Милица је била трудна. Убијена је марта 1942, зато што је била рођена сестра Петра Самарџића, једног од најистакнутијих вођа јунског устанка против усташа у Херцеговини 1941 године), Шаренац Јованка, Шаренац Стана (посљедње двије убијене у својој кући од бомбе коју су убацили Шегртови „пролетери“ 20. 02.1942)
У Столачком срезу: Беловић Софија,
У Гатачком срезу: Мучибабић Јела (у потиљак јој из пиштоља пуцала партизанка Љубица Ивковић), била тешко рањена и непокретна, касније убијена крампом, Гузина Лепосава (Љубица Ивковић је тешко ранила, али је преживјела), Грубачић Даринка, Вишњевац Сава, Зеленовић Тонка, Милинковић Миољка, Николић Стана, Николић Јована, Думнић Божана, Илић Аница, Тодоровић Риста.
У Коњичком срезу: Лакатош Сузана.
Списак убијених није потпун.
Почетком марта 1942. године убијена је Вида Тепурић из села Батковићи (Невесиње) мајка шесторице синова: Сава, Новице, Душана, Анђелка, Милана и Гојка и три кћери: Љубице, Драгице и Милице. Владо Шегрт је лично убио у Засеоку села Грабовица – Жуновина почетком марта 1942. године и старца Јова Тепурића, супруга Виде Тепурић.

Оно што је Владо Шегрт радио у Невесињу фебруара и марта 1942. године, настављено је и пред сам крај рата, 14. фебруара 1945. године. Његова Десета херцеговачка „ударна“ бригада стријељала је 15. младих дјевојака – Невесињки, на основу лажних оптужби и спискова које је једна партизанска „обавјештајка“ доставила шефу ОЗН-е Десете херцеговачке „ударне“ бригаде. Тада је убијена и малољетна (седамнаестогодишња) кћерка Јеле Мучибабић – Рајка. „Ударници“ су тада стријељали и сљедеће дјевојке:
Зору Ковачевић, Наталију Гутић, Драгицу Васиљевић, Љепосаву Граховац, Загорку Колак, Смиљу Гудељ, Зору Чоловић, Драгу Вукотић, Милицу Бјелицу, Јованку Бурлицу, Рајку Банашевић, Борику Тешановић, Милицу Вучинић, Десанку Милошевић. По убиству наведених српских мученица, све су сахрањене у порти српске православне цркве у Невесињу.
Према новијим сазнањима (Изјава Гојка Тепурића за Вечерње новости 2010. године) тада су још убијене и: Јованка Иванишевић, Десанка Васиљевић, Душанка Гутић и Јованка Самарџић
.
Slično je radio i Sava Kovačević po Nikšićkom srezu,tzv lijeva skretanja incijator Milovan Đilas
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#54 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by trocadero »

Emiremir33 wrote: 29/01/2021 18:22

Troka to sam gledao prošle godine na kantonalnoj tv.sa,a i malo kroz štampu,da su vratili biste kod parka do Saborne crkve ,i ostale po gradu,neke su bronzane bile ukradene,neke srušene,uglavnom rekli su da če sve vratiti i uraditi kako treba(mislim na vladu Kantona Sarajevo)
Bit će da si pobrkao bistu i gradove.
Ovaj mu je u rođenom Trebinju i mislim da je jedini pošto je umro 1991.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#55 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 29/01/2021 20:01
Emiremir33 wrote: 29/01/2021 18:22

Troka to sam gledao prošle godine na kantonalnoj tv.sa,a i malo kroz štampu,da su vratili biste kod parka do Saborne crkve ,i ostale po gradu,neke su bronzane bile ukradene,neke srušene,uglavnom rekli su da če sve vratiti i uraditi kako treba(mislim na vladu Kantona Sarajevo)
Bit će da si pobrkao bistu i gradove.
Ovaj mu je u rođenom Trebinju i mislim da je jedini pošto je umro 1991.
Hahaha izgleda ,slično su to i u Sarajevu radili
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#56 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 29/01/2021 20:01
Emiremir33 wrote: 29/01/2021 18:22

Troka to sam gledao prošle godine na kantonalnoj tv.sa,a i malo kroz štampu,da su vratili biste kod parka do Saborne crkve ,i ostale po gradu,neke su bronzane bile ukradene,neke srušene,uglavnom rekli su da če sve vratiti i uraditi kako treba(mislim na vladu Kantona Sarajevo)
Bit će da si pobrkao bistu i gradove.
Ovaj mu je u rođenom Trebinju i mislim da je jedini pošto je umro 1991.
On je iz sela do Trebinja nemogu se sjetiti imena
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#57 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by Nekako s proljeća »

Kažu da se na području Trebinja nalaze ostaci spomenika koji je nakad prije bio u Sarajevu na mjestu atentata na nadvojvodu Ferdinanda i ženu mu. Davno nekada čitao u vezi toga.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#58 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by Woody »

Nekako s proljeća wrote: 30/01/2021 09:52 Kažu da se na području Trebinja nalaze ostaci spomenika koji je nakad prije bio u Sarajevu na mjestu atentata na nadvojvodu Ferdinanda i ženu mu. Davno nekada čitao u vezi toga.
Tačno! Dio u Zemaljskom muzeju, dio u Trebinju i dio na Kobiljoj Glavi kod Sarajeva
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#59 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by stubrijez »

rastrojili ga da se nikad ne sastavi :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#60 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by MaksprotivMarksa »

Imanentan
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#61 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by Hemsworth30 »

spreca wrote: 27/10/2016 20:02
Woody wrote:Evo, nije me odavno bilo (na radost dušmana), bio nešta bolešljiv, a u stvari mrsko mi bilo komentarisati budalaštine postovane na raznorazne teme i varijacije.

Nejse, aktuelna priča koja će se izgleda nastaviti. Trenutno je u izlogu Mustafa Busuladžić, a prije njega je bio Husein Đozo. A nisu jedini... Ne, ne...

Dakle vrli istoričari/historičari/povjes(t)ničari evo teme, pa raspalite. Ja ću svoje komentare dodavati (ako nađem za shodno), a ako ne - opet radost dušmanima.

Daklem:
cuj bosnjacki fasizam......pa nismo velikosrbi
Svako malo slične teme poletarca koji Bošnjake žele izjednačiti sa džečatima ove države, rehabilitatorima nacista i fašista, ljudima koji ulice i crkve imenuju po crnokošuljašima, mihailovićima, đurišićima itd.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#62 Re: Bošnjaci i fašizam?

Post by TouringBiker »

Preporucujem svima za procitati (ima i bosanski prijevod), engleska verzija se moze skinuti sa interneta kao pdf:

Image
Post Reply