Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#26 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by drogon2 »

Pa opet mi nisi odgovorio zasto bjezite od tih naziva cak i kao geografske odrednice eto ako hoces tako. Zasto bjezite od ljiljana kad je to simbol, kako volite rec, srpske dinastije Kotromanica?
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#27 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Veigar »

otac_makarije wrote: 11/02/2021 10:49
drogon2 wrote: 11/02/2021 10:27
otac_makarije wrote: 11/02/2021 10:15

Обраћају се људима који живе у Босни, шта ти није јасно
Nije mi jasno zasto se onda danasnji Srbi u BiH ne daju nazvat ni Bosancima, bosanskim Srbima a kamoli Bosnjacima.
Није ти јасно зато што не разликујеш географску одредницу и националну припадност. То је оно прво велико слово у називу :)
Ko nas bre zavadi?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#28 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by otac_makarije »

drogon2 wrote: 11/02/2021 11:00 Pa opet mi nisi odgovorio zasto bjezite od tih naziva cak i kao geografske odrednice eto ako hoces tako. Zasto bjezite od ljiljana kad je to simbol, kako volite rec, srpske dinastije Kotromanica?
Ја сам херцеговац, што би ме - далеко било, неко звао босанцем :)
Љиљани су и на грбу Србије и на грбу Р. Српске (додуше као стилизована круна Котроманића)
Знаш ли шта представља љиљан у хералдици :)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#29 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by dr_Evil »

otac_makarije wrote: 11/02/2021 12:50
drogon2 wrote: 11/02/2021 11:00 Pa opet mi nisi odgovorio zasto bjezite od tih naziva cak i kao geografske odrednice eto ako hoces tako. Zasto bjezite od ljiljana kad je to simbol, kako volite rec, srpske dinastije Kotromanica?
Ја сам херцеговац, што би ме - далеко било, неко звао босанцем :)
Љиљани су и на грбу Србије и на грбу Р. Српске (додуше као стилизована круна Котроманића)
Знаш ли шта представља љиљан у хералдици :)
Tito dragi, nemoj vise molim te. Jos jedan mitoman.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#30 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Nekako s proljeća »

Moguće je da se permutuju pojmovi srpstva i pravoslavlja uopćeno kao religije, što je svakako puno širi pojam od srbovanja. Prije faze počinjanja srbovanja po Bosni i Hercegovini, u njoj su gotovo svi sebe smatrali Bošnjacima , samo su im religije bile različite. Tako sam ja bar shvatio tu relaciju starosjedilačkog stanovništva u njoj, Bošnjaci katoličke, pravoslavne ili muhamedanske vjere.
Tako da ja pretpostavljam laički da je proglasom obuhvaćen taj dio autentičnog stanovništva, da se njemu obraća i poziva. A moguće je da griješim.
Post Reply