Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1 Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Nekako s proljeća »

Temu sam naslovio u njenoj autentičnoj formi na yt kanalu Halilovića ''Bosna - Sudbina prekrojene zemlje '' , link do kanala i svih objavljenih epizoda: https://www.youtube.com/c/SemirHalilovi%C4%87/videos

Par epizoda sam maloprije površno pregledao i zagrizao na dron snimke starina i prelijepih planina, rijeka i čega sve ne u njoj, dosta akademika učestvje bar poodjavnoj špici-ama. , ogroman vremenski okvir i obilje bitnih događaja kroz ukupnu prošlost... zagrizoh i evo napravih joj virtualni prostor.

Ne bih da namećem bilo koju epizodu zasebno, ovo što sam ugrabio da čujem i na preskoke vidim, odlično urađen dokumentarac u tehničkom smislu, a o iznesenim mišljenjima velikog broja akademika ili druge naučne struke se vjerovatno može razmijeniti forumaško mišljenje.
Image
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#2 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Tromblon »

Pregledao svih 14 epizoda. Mogu reći, uz sve nedostatke i otklon prema autoru, neka je snimljen. Tehnički odlično urađen. Sadržaj za moj ukus malo previše mitomanski i jednostran jer je baziran samo na Bošnjacima, a to već nije BiH.

Mana se može naći u sadržaju još dosta, ali na kraju krajeva nadam se da će ovo potaći nekog adekvatnijeg, od autora ovog setijala, na akciju jer emisija i dojumentaraca ovakvog tipa nemamo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Nekako s proljeća »

Odakle ti slobodno vrijeme , odakle ti slobodno vrijeme...da nisi na bolovanju. Dobro si ugrabio i pregledao ih sve, hvala ti na izdvojenom mišljenju, vidjet ću da te sstignem do kraja vikenda pa da eventualno neku epizodu i događaj protabirimo. Imam osjećaj da je cijeli pdf stao u dokumentarac. Mislim, obiman period je izgleda obuhvaćen.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#4 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 10:13 Odakle ti slobodno vrijeme , odakle ti slobodno vrijeme...da nisi na bolovanju. Dobro si ugrabio i pregledao ih sve, hvala ti na izdvojenom mišljenju, vidjet ću da te sstignem do kraja vikenda pa da eventualno neku epizodu i događaj protabirimo. Imam osjećaj da je cijeli pdf stao u dokumentarac. Mislim, obiman period je izgleda obuhvaćen.
Malo počeo kad nije bilo posla pa poslije pohvatao. Ogroman vremenski period jeste obuhvaćen.

Apriori zaključak da su današnji Bošnjaci isključivi nasljednici naroda koji je živio u srednjevjekovnoj kraljevini Bosni i tu po meni nastaje problem.

Sa druge strane hvale vrijedno je analizirano stradanje Bošnjaka od druge polovine 18. vijeka pa do danas sa naglascima na dogovore prvo kralja Aleksandra ako sam dpbro zapamtio, i Tita 53. čini mi se o iseljavanju Bošnjaka i Albanaca u Tursku. Tačnije o prodaji ljudi po cijeni koja se u to doba plaćala za jednu kravu. (Ima dosta o tome na netu pa guglajte).

Ima i dosta mitomanije u kojoj se nekad i neki sagovornici pretjerivali.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#5 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by tovarish »

Tromblon wrote: 08/01/2021 12:24
Nekako s proljeća wrote: 08/01/2021 10:13 Odakle ti slobodno vrijeme , odakle ti slobodno vrijeme...da nisi na bolovanju. Dobro si ugrabio i pregledao ih sve, hvala ti na izdvojenom mišljenju, vidjet ću da te sstignem do kraja vikenda pa da eventualno neku epizodu i događaj protabirimo. Imam osjećaj da je cijeli pdf stao u dokumentarac. Mislim, obiman period je izgleda obuhvaćen.
Malo počeo kad nije bilo posla pa poslije pohvatao. Ogroman vremenski period jeste obuhvaćen.

Apriori zaključak da su današnji Bošnjaci isključivi nasljednici naroda koji je živio u srednjevjekovnoj kraljevini Bosni i tu po meni nastaje problem.

Sa druge strane hvale vrijedno je analizirano stradanje Bošnjaka od druge polovine 18. vijeka pa do danas sa naglascima na dogovore prvo kralja Aleksandra ako sam dpbro zapamtio, i Tita 53. čini mi se o iseljavanju Bošnjaka i Albanaca u Tursku. Tačnije o prodaji ljudi po cijeni koja se u to doba plaćala za jednu kravu. (Ima dosta o tome na netu pa guglajte).

Ima i dosta mitomanije u kojoj se nekad i neki sagovornici pretjerivali.
Ja odgledao 15 minuta i nisam mogao više. Mitomanija na kvadrat, doduše ne na nivou istočnih i zapadnih susjeda, ali dovoljno da bude bljutavo.

Ciljana publika su Bošnjaci, što je greška. Treba ciljati širu publiku, ali od Halilovića se i ne očekuje išta bolje.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#6 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by stubrijez »

Meni se ne svidja, pogledao sam jednu epizodu, vec na pola vidim teska novobosnjacka propaganda... onda odem da vidim ko je autor malo proguglam i sve mi je bilo jasno. Pogledao sam posle letimicno jos par epizoda onako usput, reko mozda sam pogrijesio, nisam iskljuciv covjek... i vidim nisam.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#7 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Van Halen »

Odlicno uradjeno,davno je trebalo ali nikad nije kasno. Nikakve mitomanije nema,nego nas hud covjek navikao da mu drugi snimaju ovakve serijale i ispiraju mozak onim sto je njima u interesu. Svaka pohvala za ucesnike u serijalu,vrlo dobro i ozbiljno uradjeno.
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#8 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by bhnapoleon1 »

Van Halen wrote: 12/01/2021 22:02 Odlicno uradjeno,davno je trebalo ali nikad nije kasno. Nikakve mitomanije nema,nego nas hud covjek navikao da mu drugi snimaju ovakve serijale i ispiraju mozak onim sto je njima u interesu. Svaka pohvala za ucesnike u serijalu,vrlo dobro i ozbiljno uradjeno.
Pa nazvati Pavloviće srpskom porodicom je da se samoubije bilo koji "historičar" sa tom tvrdnjom
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#9 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Van Halen »

To seslazem,Pavlovici su bili bogumili to je jasno. Ali koncept mi nije los i naravno odmah se nadju ljudi da kazu previse bosnjacki nije dovoljno bosanski. To mi ide na zivce,kad katolici i pravoslavni iz Bosne pocnu velicati Bosnu i sve bosansko onda mozemo na tu temu.
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#10 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by drogon2 »

Malo zbunjujuc serijal. U nekim segmentima narativ im je takav da ne izjednacuju bosnjastvo sa islamom nego sa Bosnom kao teritorijalnom jedinicom da bi u narednom segmentu muslimana u Beogradu nazvao Bosnjakom :lol:

Mislim to radi danas ako se povedes ovim srpskim i hrvatskim narativima o vjera=nacija, al ne mozes u jednom segmentu serijala nazivat bh katolike i pravoslavce bosnjacima, a onda u narednom muslimane u Beogradu nazivat Bosnjacima :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#11 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by stubrijez »

To su mnogi pobrkali loncice ovo zadnjih godina...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#12 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Nekako s proljeća »

Po dvije-tri epizode u razmacima... tek do desete dobacio. Nije mi žao potrošenog vremena. Ne znam šta da izdvojim za neku razmjenu mišljenja pa neka ostane to dok i preostale epizode ne ugrabim pogledati.

Nakon oslobađajuće presude u haškom Tribinalu za generala Sefera Halilovića, jedna od obaveza koju je Tribunal nametnuo Bosni i Hercegovini a ona onda dijelu svojih institucija, jeste da se Haliloviću stavi na uvid sva sva sva arhivska dokumentacija...tako su od dijela te dokumentacije objavljene DT 1 I 2. Dok je ''Atentat'' priča za sve normalne ljude ali prije svega privatni rat žrtve malog ali vrlo podlog i zlog dijela tadašnjeg sistema sigurnosti.

Većina učesnika je bar meni manje više poznata, nešto novih lica nije ali su se uklopili nekako komotno , zanimljivo ali ne više od par epizoda, valjda takav sadržaj i... :D oni se smjenjuju a ja sam, nepravedno je to. Fakat je ova naša Bosna a bogami i junačka Hercegovina svašta pregrmila do danas.

Rahmetli akademika Filipovića nema već nekoliko godišnjih doba, što može da znači kako je serijal rađen više godina.
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#13 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by drogon2 »

stubrijez wrote: 12/01/2021 13:03 Meni se ne svidja, pogledao sam jednu epizodu, vec na pola vidim teska novobosnjacka propaganda... onda odem da vidim ko je autor malo proguglam i sve mi je bilo jasno. Pogledao sam posle letimicno jos par epizoda onako usput, reko mozda sam pogrijesio, nisam iskljuciv covjek... i vidim nisam.
Opet sve ovo ima vise smisla od srpsko-hrvatske mitomanije.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#14 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by stubrijez »

drogon2 wrote: 21/01/2021 11:04
stubrijez wrote: 12/01/2021 13:03 Meni se ne svidja, pogledao sam jednu epizodu, vec na pola vidim teska novobosnjacka propaganda... onda odem da vidim ko je autor malo proguglam i sve mi je bilo jasno. Pogledao sam posle letimicno jos par epizoda onako usput, reko mozda sam pogrijesio, nisam iskljuciv covjek... i vidim nisam.
Opet sve ovo ima vise smisla od srpsko-hrvatske mitomanije.
To ne opravdava nedosljednost, greske drugih ne treba uzimati kao opravdanje za sopstvene - to je nivo razmisljanja djece u prvom razredu skole.
PeppermintSA
Posts: 1908
Joined: 05/08/2010 20:00

#15 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by PeppermintSA »

Najobičnija mitomanija i smeće od dokumentarnog serijala
User avatar
mk ultra
Posts: 19222
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#16 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by mk ultra »

evo pogledao prvu epizodu, šta je problem? :?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#17 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by stakasa »

PeppermintSA wrote: 23/01/2021 02:10 Najobičnija mitomanija i smeće od dokumentarnog serijala
E sad svi cekamo da to i kojim argumentom potkrijepis
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#18 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by drogon2 »

mk ultra wrote: 25/01/2021 14:37 evo pogledao prvu epizodu, šta je problem? :?
Ma ima gresaka ,ali sasvim solidno uradjeno.Bilo bi fino da narod pogleda ovo i da se onda zainteresuje i cita o dogadjajima ispricanim u serijalu.Al obzirom da veliku vecinu boli briga za historijom vjerovatno od tog nece bit nista.Nevjerovatno koliko je narod needukovan i dan danas.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#19 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#20 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by Nekako s proljeća »

Gore iznad u prilogu je tekst ,koji bi trebao biti autentično prenesen sa isto tako autentičnog proglasa. Znamo li o čemu je riječ.
Image
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#21 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by otac_makarije »

Nekako s proljeća wrote: 11/02/2021 07:26 Image
Image
Лијепо примјер како се нешто да погрешно протумачити када се гледа сегмент а не цјелина. Поготово када из данашње перспективе тумачиш догађаје из прошлости. У ту пређу се уплету махом сви махачи подвученим цитатима по виртуелним пространствима.
Ево шта исти потписници пишу годину раније :)

bosna-i-hercegovina-1875-1918-t141522s7 ... #p14843865

Дакле, врло експлицитно:
...ми васколике вође устаничких чета босанских, данас једини законити представници српске земље Босне, после толиког чекања и без наде на икакву помоћ решавамо: да од данас за навек кидамо са нехришћанском владом цариградском и желећи с браћом нашом Србима делити судбину, па ма каква она била, проглашавамо: да се домовина наша Босна присајужава кнежевини Србији, законитом и правом прејамнику државе старих наших краљева и царева и проглашавамо нашим наследним господаром књаза српског Милана М. Обреновића IV.

Живио нам наш народ Српски!
Живео господар наш књаз Милан М. Обреновића IV.!
Живела наша државна влада у нашој престоници Београду!
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#22 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by drogon2 »

Pa kome se onda obracaju tu kad kazu Bosnjaci? Muslimanima Bosne ili bosanskim Srbima ili pak svima u Bosni?I u jednim i u drugom slucaju nije dobro za danasnji ucestali srpski narativ da su Bosnjaci nastali kao nacija '93. ili da su bosanski pravoslavci oduvijek zvani Srbima :lol:
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#23 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by otac_makarije »

drogon2 wrote: 11/02/2021 09:59 Pa kome se onda obracaju tu kad kazu Bosnjaci? Muslimanima Bosne ili bosanskim Srbima ili pak svima u Bosni?I u jednim i u drugom slucaju nije dobro za danasnji ucestali srpski narativ da su Bosnjaci nastali kao nacija '93. ili da su bosanski pravoslavci oduvijek zvani Srbima :lol:
Обраћају се људима који живе у Босни, шта ти није јасно
drogon2
Posts: 1018
Joined: 30/05/2016 15:23

#24 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by drogon2 »

otac_makarije wrote: 11/02/2021 10:15
drogon2 wrote: 11/02/2021 09:59 Pa kome se onda obracaju tu kad kazu Bosnjaci? Muslimanima Bosne ili bosanskim Srbima ili pak svima u Bosni?I u jednim i u drugom slucaju nije dobro za danasnji ucestali srpski narativ da su Bosnjaci nastali kao nacija '93. ili da su bosanski pravoslavci oduvijek zvani Srbima :lol:
Обраћају се људима који живе у Босни, шта ти није јасно
Nije mi jasno zasto se onda danasnji Srbi u BiH ne daju nazvat ni Bosancima, bosanskim Srbima a kamoli Bosnjacima.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#25 Re: Bosna - Sudbina prekrojene zemlje

Post by otac_makarije »

drogon2 wrote: 11/02/2021 10:27
otac_makarije wrote: 11/02/2021 10:15
drogon2 wrote: 11/02/2021 09:59 Pa kome se onda obracaju tu kad kazu Bosnjaci? Muslimanima Bosne ili bosanskim Srbima ili pak svima u Bosni?I u jednim i u drugom slucaju nije dobro za danasnji ucestali srpski narativ da su Bosnjaci nastali kao nacija '93. ili da su bosanski pravoslavci oduvijek zvani Srbima :lol:
Обраћају се људима који живе у Босни, шта ти није јасно
Nije mi jasno zasto se onda danasnji Srbi u BiH ne daju nazvat ni Bosancima, bosanskim Srbima a kamoli Bosnjacima.
Није ти јасно зато што не разликујеш географску одредницу и националну припадност. То је оно прво велико слово у називу :)
Post Reply