Bosna +/- Sandžak i ostali

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
k3ngur
Posts: 1947
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#51 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by k3ngur »

cyprus wrote:Neko bi pomislio da Sandžaklije imaju neke veze sa Renesansom :D .

On topic, Bošnjaci su svi oni koji se tako osjećaju, porijeklo i genski materijal su manje bitni. Kad bi povlačili genetiku i porijeklo, vjerujem da bi se većina nas ustvari vrlo iznenadila ko je ko, tako da mislim da je priča o tome iluzorna. Međutim, mislim da zalaganje za nekakve ideje "panbošnjaštva", što bi po mom viđenju bilo vezanje svih Bošnjaka za BiH kao matičnu državu (slično kao što rade Srbija i Hrvatska), je pogrešno i smatram da ne vodi nigdje.

Još samo kad bi neko Srbima i Hrvatima objasnio da su ovakvi principi glupost...
Slazem se sa ovim samo sto bi bilo lijepo vidjeti da Sandzak dobije svoju autonomiju ili cak republiku unutar Srbije ili Crne Gore.
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#52 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by KUZNETSOV »

problem kod nas bosnjaka jeste sto primamo svakakav hamelj u svoj zagrljaj... neki dan vrsim raspravu sa jednim likom koji govori da je mehmed pasa sokolovic bio bosnjak, svaki islamizirani juzni slaven ne moze da bude bosnjak, takve ne treba da primamo u nasu zajednicu.... za mene sanđaklije nikada nece biti kao mi bosnjaci.,.. nekako mi se cini da je 20 i koliko godina duze vladavine OC na njih ostavilo neizbrisiv trag, ili je okruzenje ucinilo od njih vise religiozne ljude... mnogo wu vise religiozni, drugacije izgledaju nego prosjecni bosnjak sto bi ante reko :D il se meni cini
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#53 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by zlata »

KUZNETSOV wrote:problem kod nas bosnjaka jeste sto primamo svakakav hamelj u svoj zagrljaj... neki dan vrsim raspravu sa jednim likom koji govori da je mehmed pasa sokolovic bio bosnjak, svaki islamizirani juzni slaven ne moze da bude bosnjak, takve ne treba da primamo u nasu zajednicu.... za mene sanđaklije nikada nece biti kao mi bosnjaci.,.. nekako mi se cini da je 20 i koliko godina duze vladavine OC na njih ostavilo neizbrisiv trag, ili je okruzenje ucinilo od njih vise religiozne ljude... mnogo wu vise religiozni, drugacije izgledaju nego prosjecni bosnjak sto bi ante reko :D il se meni cini
Pa uveliko su rodom slavenizirani Albanci. Zato druge "face"! ;-)
Zato vazda potenciraju zajednicko "ilirsko" porjeklo
(podrazumjeva se da su "istog soja")
Bosnjaka i Albanaca.

http://www.sandzakhaber.net/thebosnatim ... zukorlica/

http://www.plav.net/hist/Nesto%20iz%20H ... Gruda).htm
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#54 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by zlata »

zlata wrote:
KUZNETSOV wrote:problem kod nas bosnjaka jeste sto primamo svakakav hamelj u svoj zagrljaj... neki dan vrsim raspravu sa jednim likom koji govori da je mehmed pasa sokolovic bio bosnjak, svaki islamizirani juzni slaven ne moze da bude bosnjak, takve ne treba da primamo u nasu zajednicu.... za mene sanđaklije nikada nece biti kao mi bosnjaci.,.. nekako mi se cini da je 20 i koliko godina duze vladavine OC na njih ostavilo neizbrisiv trag, ili je okruzenje ucinilo od njih vise religiozne ljude... mnogo wu vise religiozni, drugacije izgledaju nego prosjecni bosnjak sto bi ante reko :D il se meni cini
Pa uveliko su rodom slavenizirani Albanci. Zato druge "face"! ;-)
Zato vazda potenciraju zajednicko "ilirsko" porjeklo
(podrazumjeva se da su "istog soja")
Bosnjaka i Albanaca.

http://www.sandzakhaber.net/thebosnatim ... zukorlica/

http://www.plav.net/hist/Nesto%20iz%20H ... Gruda).htm
ps. kad Pakistanci i Indusi mogu bit "Englezi",
sto Sandze i Albanci ne mogu bit' Bosnjaci?
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#55 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by zlata »

zlata wrote:
KUZNETSOV wrote:problem kod nas bosnjaka jeste sto primamo svakakav hamelj u svoj zagrljaj... neki dan vrsim raspravu sa jednim likom koji govori da je mehmed pasa sokolovic bio bosnjak, svaki islamizirani juzni slaven ne moze da bude bosnjak, takve ne treba da primamo u nasu zajednicu.... za mene sanđaklije nikada nece biti kao mi bosnjaci.,.. nekako mi se cini da je 20 i koliko godina duze vladavine OC na njih ostavilo neizbrisiv trag, ili je okruzenje ucinilo od njih vise religiozne ljude... mnogo wu vise religiozni, drugacije izgledaju nego prosjecni bosnjak sto bi ante reko :D il se meni cini
Pa uveliko su rodom slavenizirani Albanci. Zato druge "face"! ;-)
Zato vazda potenciraju zajednicko "ilirsko" porjeklo
(podrazumjeva se da su "istog soja")
Bosnjaka i Albanaca.

http://www.sandzakhaber.net/thebosnatim ... zukorlica/

http://www.plav.net/hist/Nesto%20iz%20H ... Gruda).htm
hrcak.srce.hr/file/76185

http://www.rastko.rs/rastko-cg/ljudi/an ... orica.html
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#56 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by zlata »

http://www.rastko.rs/rastko-cg/ljudi/an ... orica.html

file:///C:/Users/Peter/Downloads/15cirgic.pdf
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#58 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by KUZNETSOV »

zlata wrote:
KUZNETSOV wrote:problem kod nas bosnjaka jeste sto primamo svakakav hamelj u svoj zagrljaj... neki dan vrsim raspravu sa jednim likom koji govori da je mehmed pasa sokolovic bio bosnjak, svaki islamizirani juzni slaven ne moze da bude bosnjak, takve ne treba da primamo u nasu zajednicu.... za mene sanđaklije nikada nece biti kao mi bosnjaci.,.. nekako mi se cini da je 20 i koliko godina duze vladavine OC na njih ostavilo neizbrisiv trag, ili je okruzenje ucinilo od njih vise religiozne ljude... mnogo wu vise religiozni, drugacije izgledaju nego prosjecni bosnjak sto bi ante reko :D il se meni cini
Pa uveliko su rodom slavenizirani Albanci. Zato druge "face"! ;-)
Zato vazda potenciraju zajednicko "ilirsko" porjeklo
(podrazumjeva se da su "istog soja")
Bosnjaka i Albanaca.

http://www.sandzakhaber.net/thebosnatim ... zukorlica/

http://www.plav.net/hist/Nesto%20iz%20H ... Gruda).htm
ma ako šuruju sa šiptarima treba se toga javno odreci :lol:
archi_a
Posts: 10410
Joined: 11/12/2011 18:11

#59 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by archi_a »

.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#60 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 21:09, edited 1 time in total.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#61 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by bdzs »

Cybernetic wrote:Sandzaklije su melting pot svega sto nastanjuje taj region. To je mjesavina Vlaha i Srba na ciju su 'etnogenezu' utjecali manjim dijelom i Albanci. No treba razumjeti povijest tog podrucja. Ima dole i medju danasnjim Srbima i Crnogorcima ljudi koji vuku albansko porijeklo, kao i Albanaca koji su slavenskog porijekla. Citava Albanija je preplavljena slavenskim toponimima. Tu je bilo svakakvog mijesanja.
Sandžak je mjesto najvećih migracija na Balkanu. Etnički Srbi i Vlasi su nastanjivali taj prostor za vrijeme Nemanjičke države i poznato je da je na tom prostoru nastala Raška država. U 15 vijeku Sandžak osvajaju Osmanlije i dolazi do promjene etničkog sastava stanovništva. Jedan dio Vlaškog i Srpskog stanovništva migrira prema zapadu i sjeveru, a oni koji su ostali su dijelom islamizirani. Sljedeći talas migracija se dešava nakon kandijskog rata krajem 17 vijeka kada u sandžak pristižu porodice iz Herceg Novog, Risna, Slavonije i Madžarske, a nešto kasnije dolaze i do velikog progona albanskih plemena iz Crne Gore koji nastanjuju prostor Pešterske visoravni, tu primaju islam i postepeno se mješaju sa lokalnim muslimanskim stanovništvom. Sljedeća velika migracija dešava se poslije srpskih ustanaka i nakon 1863 godine kada u Sandžak pristiže dio protjeranog muslimanskog stanovništva iz Užica i Požege. Posljednja velika migracija stanovništva u i iz Sandžaka u Tursku, dešava se nakon 1878 godine, aneksije BiH i predaje Nikšića, Podgorice, Kolašina i drugih gradova Crnogorcima. Migracije u Sandžaka u 20 vijeku su uglavnom jednosmjerne, Srbi odlaze prema Beogradu, Užicu i Šumadiji a Bošnjaci prema Sarajevu, Turskoj i zapadu.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#62 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by Zeljocity »

TVRTKO_Bosanski wrote:Vec dugo vremena razbijam glavu o ovom pitanju. Zanima me iz historijske perspektive povezanost Bosne i Sandzaka.
U biti svima nam je poznata neka kratka historijska povezanost bosne i Sandzaka kroz Osmansko carstvo i te neke kratke crtice ali koliko smo zapravo ko narod povezani, da li smo uopste jedan narod ili se nekako kroz historiju jednostavno desilo neko namjerno povezivanje bosne i sandzaka.????

mislim vjerovatno bi prvo trebalo odgovoriti na pitanje 'Ko su Bosnjaci', pa onda se pitati da li su i sandzaklije bosnjaci ili ne, pa onda TORBESİ na Kosovu i mnogi drugi koje stavljamo ili koji se sami trpaju pod bosnjacku kapu.

A posebno me interesuje kako bi po vama trebala izgledati zvanicna politika 'bosanskih bosnjaka' prema svojoj 'krvnoj braci' u susjedstvu, da li treba da se baziramo samo na bosnu ili pak da sirimo neki 'panbosnjakizam'.
pitanja je puno, nadam se da ce i odgovora biti jos vise jer me ova tema okupira vec odavnooooooo.
Nisu Bosna i Sandzak povezani samo kroz Osmansko carstvo. Ako citas srpsku historiju naci ces tamo lijepo kako Nemanjici kolju protjeruju i sta vec ne rade ljudima koji nisu bili hriscani a zapitaj se uz put odakle toliki stecci u Sandzaku tako da povezanost Bosne i Sandzaka vuce mnogo dalje od Osmanlija.

Sta se ima vise pitat ko su Bosnjjaci?????? Odgovoreno milion puta i bezveze je uopce postavljati ovakvo pitanje. I ovdje dobar odgovor nudi npr srpska historijska gradja npr Matica Srpska. A da ne spominjemo nase izvore itd..

CITIRAM TE: "A posebno me interesuje kako bi po vama trebala izgledati zvanicna politika 'bosanskih bosnjaka' prema svojoj 'krvnoj braci' u susjedstvu," ----- ODGOVOR je vrlo jednostavan-- kakav bi bio tvoj odnos prema rodjenom bratu koji npr. ode za Njemacku da radi i zivi tamo?? Normalno je da ces ga postovat volit i biti mu na raspolaganju isto kao i on tebi.
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#63 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by KUZNETSOV »

ne znam kako samo mozete tadasnje muslimane Užica i Požege nazivati Bošnjacima....
User avatar
addem
Posts: 2773
Joined: 13/02/2004 00:00

#64 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by addem »

Ista osoba osnovala je Sarajevo i Novi Pazar. Bihac nikada nije bio u sastavu kraljevine Bosne, dok ogroman dio Sandzaka jeste. Bihac postaje dio bosanskog pasaluka tek sa Turcima. Znaci sljedeci nenormalnu logiku krajisnici isto tako ne bi mogli biti Bosnjaci. Man´te se suplje djeco. Budite ono sto osjecajte a pustite druge da budu sta hoce. :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#65 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by Bosanac sa dna kace »

KUZNETSOV wrote:ne znam kako samo mozete tadasnje muslimane Užica i Požege nazivati Bošnjacima....
Pa kad katolike Srebrenice iz 1532. mogu naz,vati Hrvatima, sto da ne....
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#66 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by KUZNETSOV »

Bosanac sa dna kace wrote:
KUZNETSOV wrote:ne znam kako samo mozete tadasnje muslimane Užica i Požege nazivati Bošnjacima....
Pa kad katolike Srebrenice iz 1532. mogu naz,vati Hrvatima, sto da ne....
pa zar moramo sve da radimo kao komsije? znamo ko su bili Bošnjaci, nije svaki Juzni Slaven koji je presao na Islam Bošnjak....
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#67 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by Bosanac sa dna kace »

KUZNETSOV wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
KUZNETSOV wrote:ne znam kako samo mozete tadasnje muslimane Užica i Požege nazivati Bošnjacima....
Pa kad katolike Srebrenice iz 1532. mogu naz,vati Hrvatima, sto da ne....
pa zar moramo sve da radimo kao komsije? znamo ko su bili Bošnjaci, nije svaki Juzni Slaven koji je presao na Islam Bošnjak....
Pa nije ni svaki Juzni Slaven katolik Hrvat po nacionalnosti :)
Usput, malo prolistaj literaturu pa ces vidjeti da mnogi stanovnici gradova po Slavnoiji i po Smederevskom Sandzaku zapravo bili doseljenici iz Bosne :)
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#68 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by KUZNETSOV »

Bosanac sa dna kace wrote:
KUZNETSOV wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Pa kad katolike Srebrenice iz 1532. mogu naz,vati Hrvatima, sto da ne....
pa zar moramo sve da radimo kao komsije? znamo ko su bili Bošnjaci, nije svaki Juzni Slaven koji je presao na Islam Bošnjak....
Pa nije ni svaki Juzni Slaven katolik Hrvat po nacionalnosti :)
Usput, malo prolistaj literaturu pa ces vidjeti da mnogi stanovnici gradova po Slavnoiji i po Smederevskom Sandzaku zapravo bili doseljenici iz Bosne :)
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#69 Re: Bosna +/- Sandžak i ostali

Post by Kiki112 »

Zanimljivo je da su se Sandžaklije u 2.svjetskom ratu htijele pripojiti NDH a ne ostati u Nedićevoj Srbiji, što je A.P. prihvatio a kasnije to Njemci i Talijani nisu dopustili
On 29 April, a platoon of Ustaše troops arrived in Prijepolje, where they were welcomed by local Muslims. The platoon commander gave a short speech and addressed a meeting at a school, declaring that the Sandžak had been annexed to the NDH, and telling all the local officials they must swear an oath to their new country. Part of the platoon was stationed at the railway station at Uvac near Sjenica, and part was sent to Priboj.

The aspirations of the Ustaše were given additional impetus by the Sandžak Muslims, who sent a letter to the Poglavnik (leader) of the NDH, Ante Pavelić on 30 April 1941. The letter, sent via Sarajevo, stated that the Sandžak was both economically and historically part of Bosnia and Herzegovina, and asked that the Sandžak be incorporated into the NDH. It also asked that Pavelić send a detachment of Ustaše militia to every district of the Sandžak, stating that such action had the full support of the Germans. The letter was signed "on behalf of the districts of the Sandžak" without specifying which districts were represented, although of the 38 signatories, Pljevlja and Prijepolje supplied ten each, six were from Sjenica, there were five each from Priboj and Bijelo Polje, and two from Nova Varoš. There were no signatories from Novi Pazar or Tutin. During the period immediately after the invasion, there were several opposing currents among the Muslims of the Sandžak. Some wanted to join the NDH, others wanted to join the Italian protectorate of Albania, a group wanted to ally themselves with the pro-German Hadžiahmetović in Novi Pazar, and yet others wanted to work with the separatist Montenegrin "Greens". This divergence of views was reflected in a meeting at Bijelo Polje, which favoured joining the NDH, although a significant minority supported aligning themselves with Hadžiahmetović.In the eastern part of the Sandžak, there were also significant numbers of Albanians, who were agitating for the enlargement of neighboring Albania to include large areas of the Sandžak.
Dan kada su Talijani raspustili kontrolu NDH nad Sandžakom
On 10 May, a large group of Muslims from Nova Varoš wrote to Hakija Hadžić, Ustaše commissioner for Bosnia, requesting that he establish an administration in that town, stating that while Muslims made up 70 per cent of the municipal population, the town was surrounded by Serb villages, whose populace they feared.
Čak i nakon što su Talijani i Njemci otjerali snage NDH, tj. povukli se iz Sandžaka
On 13 June, in the absence of a German garrison in Sjenica, pro-NDH Muslims overthrew the pro-Albanian administration, and wrote to Slavko Kvaternik, the NDH Minister of the Armed Forces asking that he immediately send NDH troops to garrison the town. They also sent a delegation to Prijepolje, asking the commander of the NDH garrison to send troops. He led a platoon of soldiers and a team of gendarmes who established themselves in the town, meeting with the small German garrison. In July, Duga Poljana was transferred to Deževa County, and was then controlled from Novi Pazar rather than Sjenica.
Post Reply