"Bosna nije ni..." - Tipičan primjer srpskog nacio

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
MedoX

"Bosna nije ni..." - Tipičan primjer srpskog nacio

Post by MedoX » 14/01/2006 23:44

Bosna nije ni srpska,ni hrvatska,ni "muslimanska", vec i srpska i hrvatska i "muslimanska"...

STA NE VALJA U TOJ RECENICI

1. Prije svega vracam se na pitanje imena Bosnjaka, pa se postavlja pitanje na sta se misli u ovoj recenici pod muslimanskom, te je veoma cudno da su Komunisti = ateisti toliko preferirali jednu vjeru,da su je stavili u ravan etnickih skupina... :D

2. Pogledajte redoslijed... ????????Niđe veze apsolutno... Jedino što je moguće (budući da nije po abecedi:abecedni red: hrvatska,muslimanska,srpska) da je redano po broju stanovnika svake od tih etnickih skupina,buduci da se Bošnjaci,u ovom slučaju nazvani Muslimanima, nisu mogli izjasniti u smislu etničke pripadnosti, pa su prvi Srbi,drugi Hrvati,treći takozvani "Muslimani"... Ako je zemlja nicija da je samo njihova, zar je logicno,redati ih po brojnosti?????

Ocit primjer srpskog nacionalizma u okvirima KPJ...

eHost

Post by eHost » 14/01/2006 23:53

logicki gledano - izjava je netacna. Bosna i Hercegovina kao drzava ne moze pripadati nekoj drugoj drzavi ( biti srpska niti hrvatska ). a gledano sa vjerske strane - muslimanska drzava nije, jer nije 100% islamske vjeroispovjesti. netacno je reci i da je i srpska i hrvatska i muslimanska - jer nije. Vecina mjesa nacionalnost sa vjerom - GOSPODO PA DOKLE ? jel vam to neko treba crtati da shvatite. Srbin je ( eto nek to bude samo po mom da se neko nebi uvrijedio ) drzavljanin Rep. SCG ! Osobe pravoslavne vjere koje su nastanjene na podrucju BiH su samim time bosanci ili hercegovci I SAMO OVAKVA PODJELA DOLAZI U PITANJE ( kada govorimo o nacionalnosti ). Ovi svi drugi - sikter tamo gdje se smatrate da cete biti prihvaceni takvi kakvi ste. U ovoj drzavi zive muslimani, pravoslavci, katolici, jehovini svjedoci i osobe drugih religija. ako vam je neugodno prihvatiti cinjenicu ovakva kakva je - onda izvolite - promjenite mjesto stanovanja i drzavljanstvo i mirna Bosna ( i Hercegovina )...

MedoX, nemoj se uvrijediti, ali tvoja analiza recenice i sama postavka recenice je ono sto BiH vodi u propast ( ili je davno otjeralo ), a to je mjesanje nacionalnog pitanja sa vjerskim !!! i dodavanje neke tamo istorije za koju se svi hvataju kao pijan plota. naravno umjesto da gledaju kako da buducnost ucine boljom za sebe i svoje nasljednike ( svoju djecu )....

Pozdrav

E.S.
eHost

MedoX

Post by MedoX » 15/01/2006 00:07

@eHost uglavnom sam bio sarkastican kada sam govorio "Muslimani", te kako Komunisti vole islam... To je uglavnom bilo, zato što ne mogu da shvatim što u tolikom bratstvu i jedinstvu nije bilo mjesta za Bošnjake da budu Bošnjaci,a ne da ako su pravoslavci i katolici mogu biti Hrvati i Srbi, a ako su muslimani onda su "Muslimani"...

Mnogo je neistine kod tebe... Bosansko-hercegovacka i Srbijanska nacija postoje...Nacionalnost je isto sto i biti drzavljanin jedne zemlje...

Dosadno mi je ovo iznova ponavljati,ali evo ponovicu.. Kao rezultat srpske pretenzije za neovisnu drzavu RS,te hrvatske pretenzije za neovisnu drzavu Herceg-Bosnu,oni su etničku pripadnost zamjenili sa nacijom...

Razlika je između nacionalnosti Hrvat i etničkog Hrvata... svuda u svijetu kada se kaze naprimjer Mađari (iskoristicu taj primjer jer sam upravo nešto na engleskom čitao o etničkim Mađarima) nacionalno,onda se misle na etničke Mađare + etničke manjine u Mađarskoj...

Nacija je kod nas nešto izvrnuto... Kada se kaže da su Hrvati i Srbi u BiH, Hrvati i Srbi po nacionalnosti,to u skrivenom znacenju,znaci da se oni smatraju drzavljanima Srbije i Hrvatske,čak šta više da je Bosna dio ta dva dušmanli susjeda...

Nadam se da ćeš shvatiti o čemu govorim...

NACIJA JESTE : BOSANSKO-HERCEGOVAČKA
ETNIČKA PRIPADNOST: BOŠNJACI,HRVATI,SRBI ,OSTALI...

Mogu ljudi u Bosni biti nacionalno Hrvati,ali to je u slučaju da imaju državljanstvo Hrvatske ili pasoš Hrvatske...bez toga su samo etnički Hrvati...

eHost

Post by eHost » 15/01/2006 00:12

posto kod nas mnogi imaju pasose RH ili SCG, tako su i drzavljani tih drzava. .. za tvoj drugi post povlacim onu izjavu sa kraja mog prvog posta... ti si na etno-nacin objasnio ono sto i ja znam, ali eto... htio sam malo sarkazmom i ukidanjem svih tih dodatnih izraza ostati samo pri bosanci i hercegovci ;)

Pozdrav

E.S.
eHost

MedoX

Post by MedoX » 15/01/2006 00:18

Svi smo mi Bosanci i Hercegovci, shvatas?

Samo sto je kod nas u momentu izrazeniji etnicki osjecaj,nego nacionalni... To ne treba ugusiti, ni ti nametati vjestacki nacionalni osjećaj... Ako se vratiš par desetljeća natrag u historiju,vidjećeš da je upravo potiskivanje etničkog osjećaja i nametanja Jugoslavenstva i Bratstva-Jedisntva doveo do svih ratova na Balkanu...

U Albaniji je naprimjer izrazen nacionalni osjecaj,pa mnogi nisu culi za Gege i Toske, isto ono što mi imamo ovdje u slučaju Bošnjaka,Hrvata i Srba...

kekec

Post by kekec » 15/01/2006 00:20

Medo-x: ...svuda u svijetu kada se kaze naprimjer Mađari (iskoristicu taj primjer jer sam upravo nešto na engleskom čitao o etničkim Mađarima) nacionalno,onda se misle na etničke Mađare + etničke manjine u Mađarskoj...

Ako idemo analogno ovome gore:
...svuda u svijetu kada se kaze naprimjer Srbi (iskoristicu taj primjer
jer sam upravo nešto na engleskom čitao o etničkim Srbima) nacionalno,
onda se misle na etničke Srbe + etničke manjine u Srbiji...

dobijamo rezultat:
Ime i prezime: Ibrahim Rugova npr (moze i Hasim Taci)
Nacionalnost: SRBIN

ima li logike Medo? :-)

MedoX

Post by MedoX » 15/01/2006 00:38

kekec wrote:
Medo-x: ...svuda u svijetu kada se kaze naprimjer Mađari (iskoristicu taj primjer jer sam upravo nešto na engleskom čitao o etničkim Mađarima) nacionalno,onda se misle na etničke Mađare + etničke manjine u Mađarskoj...

dobijamo rezultat:

,

Naciolanost:Srbijansko-crnogorska

ima logike...

MedoX

Post by MedoX » 15/01/2006 00:39

da cesto se kaze Bosanski Srbi,kako bi se naglasilo da je rijec o etniji,a ne o nacionalnosti... :lol:

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 15/01/2006 01:31

MedoX
U Albaniji je naprimjer izrazen nacionalni osjecaj,pa mnogi nisu culi za Gege i Toske, isto ono što mi imamo ovdje u slučaju Bošnjaka,Hrvata i Srba...

Ja sam uvijek mislio da je rijec "Albanac" i ime tog naroda a Gegi i Toski su samo dijalekstke podjele istog naroda. Nisu to dva naroda...

digger

Post by digger » 15/01/2006 01:36

MedoX wrote:Naciolanost:Srbijansko-crnogorska
ima logike...

DANI, intervju, vidi http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=22463 :

Dr. Husnija KAMBEROVIĆ: Mi imamo dva problema - pitanje historije i historiografije. Historiografija u Bosni i Hercegovini je u dubokoj krizi...

Treba raditi na stvaranju bosanskog osjećaja, pripadnosti ovoj zemlji, patriotizmu... ali to nema veze sa stvaranjem bosanske nacije. Ovdje treba prihvatiti činjenicu da su se definitivno integrirale tri nacije i na temelju te činjenice možemo razmišljati o građenju budućnosti u ovoj zemlji. Nemoguće se vratiti na početak 19. stoljeća. Zakašnjela je svaka mogućnost stvaranja bosanske nacije...

Vidis Medox, ti stalno duvas u zurlu, a ja pokusavam da ti kazem da postoje i drugi instrumenti.

OK, sta ti vlah govori nije ni vazno, ali evo ti gore covijek koji se sa grupom drugih ozbiljno bavi ovim (znaci, ne moze da lupeta cak i ako hoce), pa ti on daje neke cinjenice oko kojih bi trebao da razmisljas.

Mozda si svoj "projekat" sa nacionalnostima, Bosnjacima i ostalim radio u medresi pa sada pokusavas da ga nama proturis.

Ne ide bolan... ne ide.

Idi na tablu pa napisi tri puta:

Nema bosansko-hercegovacke nacije jer je nikada nije ni bilo. Nema ni srbijansko-crnogorske. Ni bosanjacko-arapske (i ako neki misle da je vrijeme :) )

Sad se odmakni pa pogledaj... kuzis: nema logike. :roll:

da pamtis

Post by da pamtis » 15/01/2006 07:03

Image

1234

Post by 1234 » 15/01/2006 07:35

kekec wrote:

dobijamo rezultat:

U zemlji u kojoj ja zivim Ukrajinac roden u Yu koja je sada Hrvatska zivi u ovoj zemlji i ponosito kaze da je Ukrajinac
Apsolutno mi nije jasno zasto se iz petinih zila napinjete da to pravo ukinete Srbima i Hrvatima kao sto ni vama oni ne osporavaju da se zovete ili Bosanac,Bosnjak i sami nemate odredenu nacionalnost citajuci sve ove forume i non stop u svakom Forumu ista prica
Covjece kani se toga U radi nesto da privuces Srbe nesto dobro ekonomski prekini sa tim odbijanjem ljudiskih prava kao sto onomad Srbi branise Yugoslovenstvo pa na kraju puce
U ovom slucaju je puknuto ali nadi nacin da sasijes pa da se Srbin osjeca u Zenici kao i u Banja Luci slobodno i da moze sa ponosom nazvati BiH svojom zemljom
Sa ovim istupima samo ih jos vise odbijas jer oni zacijelo znaju ko su i to ti nikad neces uzeti od njih

vesela

Post by vesela » 15/01/2006 07:39

Slazem se sa zadnjom recenicom!

grep

Post by grep » 15/01/2006 08:25

1234 wrote:
kekec wrote:

dobijamo rezultat:

U zemlji u kojoj ja zivim Ukrajinac roden u Yu koja je sada Hrvatska zivi u ovoj zemlji i ponosito kaze da je Ukrajinac
Apsolutno mi nije jasno zasto se iz petinih zila napinjete da to pravo ukinete Srbima i Hrvatima kao sto ni vama oni ne osporavaju da se zovete ili Bosanac,Bosnjak i sami nemate odredenu nacionalnost citajuci sve ove forume i non stop u svakom Forumu ista prica
Covjece kani se toga U radi nesto da privuces Srbe nesto dobro ekonomski prekini sa tim odbijanjem ljudiskih prava kao sto onomad Srbi branise Yugoslovenstvo pa na kraju puce
U ovom slucaju je puknuto ali nadi nacin da sasijes pa da se Srbin osjeca u Zenici kao i u Banja Luci slobodno i da moze sa ponosom nazvati BiH svojom zemljom
Sa ovim istupima samo ih jos vise odbijas jer oni zacijelo znaju ko su i to ti nikad neces uzeti od njih

Da im okrenemo jednog janjca sta mislis na to, onako za dobrodoslicu?:roll: Stas oni jadni izgubili identitet(lafo yugosloven) pa mu se jos mora i "tepati" :x :x :x Cast mojim izuzetcima!!!!

senada

Re: "Bosna nije ni..." - Tipičan primjer srpskog n

Post by senada » 15/01/2006 08:33

MedoX wrote:Bosna nije ni srpska,ni hrvatska,ni "muslimanska", vec i srpska i hrvatska i "muslimanska"...

STA NE VALJA U TOJ RECENICI
Znas, ova recenica je krivo posadjena, a kako posijes tako ce ti niknuti.Ipak u lancu ishrane, najvise placaju, i najskuplje oni koji mogu najvise, najskuplje platiti "unikatne plodove," domace proizvodnje i porijekla.Sta mislis zasto bogatasi u pravilu umiru od kancera?

Vodenjak

Post by Vodenjak » 15/01/2006 10:31

Stvarno previse laprdanja, a stvari kristalno jasne...
Kao sto neko rece, ovo i ovakvo laprdanje moze samo stetiti - nikako dobro donijeti!

Stanje sa BiH je isto kao i sa Svicarskom i tu nema puno dilema.
Razlika jeste samo u tome sto Svicarsku cine tri naroda koja imaju maticne drzave dok u Bosni jedan od nasa tri to nema, ali u principu, opet se svodi na isto!
Bosnjaci, Hrvati i Srbi (evo ti po abecedi, a vala i po azbuci, @Medo :P :D ) su narodi koji cine bosansku naciju. Bosanska nacija je onoliko koliko je to i svicarska.

I ljudi, ubijedjen sam da i Srbi i Hrvati (za Bosnjake se kao pretpostavlja da je to prirodno!) prihvataju da su Bosanci! Ne treba to previse politizovati jer samo izazivamo poznati balkanski inat koji veze s mozgom nema!

Prema tome, nama i te kako pashe da se to posmatra kao i Svicarski model jer u tom slucaju Srbi iz Srbije, Hrvati iz Hrvatske i Bosnjaci (kako sami sebe nazivaju, a ja im se ne petljam u to) sa Sandzaka imaju onoliko prava da se petljaju u Bosnu koliko Nijemci iz Njemacke, Italijani iz Italije ili Francuzi iz Francuske na desavanja u Svicarskoj!

in&san

Post by in&san » 15/01/2006 10:35

Vodenjak wrote:Stvarno previse laprdanja, a stvari kristalno jasne...
Kao sto neko rece, ovo i ovakvo laprdanje moze samo stetiti - nikako dobro donijeti!

Razlika jeste samo u tome sto Svicarsku cine tri naroda koja imaju maticne drzave dok u Bosni jedan od nasa tri to nema, ali u principu, opet se svodi na isto!
Bosnjaci, Hrvati i Srbi (evo ti po abecedi, a vala i po azbuci, @Medo :P :D ) su narodi koji cine bosansku naciju. Bosanska nacija je onoliko koliko je to i svicarska.

I ljudi, ubijedjen sam da i Srbi i Hrvati (za Bosnjake se kao pretpostavlja da je to prirodno!) prihvataju da su Bosanci! Ne treba to previse politizovati jer samo izazivamo poznati balkanski inat koji veze s mozgom nema!

Prema tome, nama i te kako pashe da se to posmatra kao i Svicarski model jer u tom slucaju Srbi iz Srbije, Hrvati iz Hrvatske i Bosnjaci (kako sami sebe nazivaju, a ja im se ne petljam u to) sa Sandzaka imaju onoliko prava da se petljaju u Bosnu koliko Nijemci iz Njemacke, Italijani iz Italije ili Francuzi iz Francuske na desavanja u Svicarskoj!

eto tu se slazemo :kravata: :bih:

Vodenjak

Post by Vodenjak » 15/01/2006 10:36

in&san wrote:

eto tu se slazemo :kravata: :bih:

;-)

:-) :)

kojsino

Post by kojsino » 15/01/2006 10:51

Za normalne ljude je ovo sasvim dovoljno,
e sada dolaze tumaci iz nacionalnih stranaka SDS+SDS+HDZ,
i prave svoje fasisticke definicije ....

senada

Post by senada » 15/01/2006 12:28

(...)
Ne radi se o bilo cijem inatu niti o nekakvom ludilu, niti o bespotrebnom politiziranju nego o faktima koje svako na svoj nacin ovdje izlaprda. Bojim se da izvjesna laprdanja stvaraju potpuno krivu sliku o BiH :(

MedoX

Post by MedoX » 15/01/2006 17:16

mr__bosnjak wrote:MedoX

Ja sam uvijek mislio da je rijec "Albanac" i ime tog naroda a Gegi i Toski su samo dijalekstke podjele istog naroda. Nisu to dva naroda...

Gege i Toske su etnicke skupine,otud i razliciti dijalekti albanskog jezika...

MedoX

Post by MedoX » 15/01/2006 17:21

Pa upravo sto ja govorim...ako se BH. Hrvati i BH. Srbi predstavljaju nacionalno ko Srbi i Hrvati,onda se Srbija i Hrvatska imaju pravo petljati u desavanja u Bosni, buduci da dio njihovih nacija zivi tu...

Zato ih treba posmatrati kao Hrvate i Srbe po etnickoj pripadnosti, kao svuda u svijetu,kao npr. te Francuze u Švicarskoj...

kekec

Post by kekec » 15/01/2006 21:00

da pamtis wrote:Image

Gornja podjela "South Slavs" jezika, gledajuci sa distance i bez emocija
mi izgleda malo napuhana, odnosno politicka.
Svi mi na prostorima YU, osim Slovenije i Makedonije, govorimo malte´ne
istim jezikom. Razlike su nastale kojekakvim stranim, vanjskim uticajima
tokom istorije ovih prostora.
Steta je sto nismo uspjeli naci zajednicki naziv za nas jezik, nekada S-H ili H-S,
a danas smo napravili cetiri jezika.
A mogao se zvati jugoslavenski (jug + slaveni) i mirna Bosna.
Image
Image

MedoX

Post by MedoX » 16/01/2006 22:45

Gornja podjela nije po jezicima vec po narodima...

Ali se slazem da je netacna, buduci da kaze da su Bosnjaci - JUŽNOSLAVENSKI MUSLIMANI, čime se podmeće da su Bosnjaci nastali s islamom, a zna se da nas je bilo i prije...

Prenj

Post by Prenj » 16/01/2006 22:51

MedoX wrote:Gornja podjela nije po jezicima vec po narodima...

Ali se slazem da je netacna, buduci da kaze da su Bosnjaci - JUŽNOSLAVENSKI MUSLIMANI, čime se podmeće da su Bosnjaci nastali s islamom, a zna se da nas je bilo i prije...

Kako se zvala glavna politicka partija Bosnjaka prije II svjetskog rata?

Post Reply