Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#1 Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by sammo »

Sjecam se seminarskog rada u srednjoj skoli na temu nacionalizma. Bila je rijec o 2.sv. ratu ( Njemacka i Italija ), prijeratne godine i to je bilo sve. Svi smo znali da je taj pojam prisutan i u nasoj zemlji ( ex YU ), ali nije bas bilo dobro o tome govoriti. Yu se raspala, bio je rat i tada su sve "nove zemlje" ( SLO, HR,BIH...) podigle taj nacionalni naboj kao mi smo ovakvi, malo drugaciji i u smislu da je to nacionalni interes. U biti je to koristila politika ( nacionalne stranke... ). Dovesti narod u sukob nije bio problem, neko je bio vecina, drugi manjina, trecem je manjina s par % vladala ogromnoj vecini isl. Poslije rata su se te tenzije svugdje smirile, osim u BIH. Kakav je profil nacionaliste? Koliko on stvarno voli svoj narod? Sta je po njegovom realni nacionalni interes? Do koje granice je prihvatljivo njegovo zalaganje? Ako pogledam sebe? Daleko od toga da sam neki Yugonostalgicar, ali nisam navikao mrziti na nacionalnoj osnovi. Mozda je razlog da sam tako odgojen ili da sam preputovao ex YU poduz i popreko i upoznao ljude ili da su mi rodjaci rastureni svugdje po inozemstvu. Smijesno mi je kad idem negdje, kako svako brine za mene. Kad sam isao u Makedoniju, mi kaze prijatelj Albanac, koji je rodom od tamo. Ako budes imao nekih problema u Skopju, nazovi, poslat cu ti nekog naseg. Onda drugi prijatelj..kad sam isao u Srbiju...zvrcni ove moje iz Zemuna, ako bude neke frke tamo. Kad sam isao u Sarajevo, mi kaze ovaj iz Livna...potrazi ovog naseg, ako bude nekih problema. Naravno da nikad nisam nikog zvao, jer nije bilo potrebe, bar ne iz tih razloga. Evo anegdote iz kafica ovdje u Sloveniji. Vlasnici su blizanci...Bosanci ( Srbi rodom iz Prnjavora ). Gledali smo tamo utakmicu Hrvatska-Njemacka i ovaj vlasnik je u pregaci sjedio na visokoj barskoj stolici. Svi smo se zabubili u TV. Kad je njemacki igrac krenuo prema hrvatskom golu i pucao. Golman je obranio, a ovaj u pregaci je tako strasno trznuo u stolici...kao da on brani...jedva se zadrzao u "sedlu"...i kaze...to braco Hrvati...uf sto mrzim Svabe... Bilo je smijeha i neko kaze...nismo znali da HR ima 12 igraca...
Da se vratim na temu. Nacionalizam je po mom misljenju produkt politike i nekim politicarima omogucuje ekstitenciju. Ako ljudi glasaju i dalje za njih, im omoguce da eksistiraju... Predpostavljam da nece dugo...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by JThomas »

nacionalista je sitna duša koja ne zna šta su prave, bitne stvari u životu.

ali jako griješiš da su se tenzije svugdje smirile...
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#3 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by Orbini »

Nacionalizam je nuzno zlo.
Nazalost nacija je jedini politicki subjekt u svijetu, pa ko misli sam kreirati svoju sudbinu, mora se prilagoditi tim pravilima i okvirima.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#4 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by sarlo »

sammo wrote:Sjecam se seminarskog rada u srednjoj skoli na temu nacionalizma. ...... Mozda je razlog da sam tako odgojen ili da sam preputovao ex YU poduz i popreko i upoznao ljude ili da su mi rodjaci rastureni svugdje po inozemstvu. Smijesno mi je kad idem negdje, kako svako brine za mene. Kad sam isao u Makedoniju, mi kaze prijatelj Albanac, koji je rodom od tamo. Ako budes imao nekih problema u Skopju, nazovi, poslat cu ti nekog naseg. Onda drugi prijatelj..kad sam isao u Srbiju...zvrcni ove moje iz Zemuna, ako bude neke frke tamo. Kad sam isao u Sarajevo, mi kaze ovaj iz Livna...potrazi ovog naseg, ako bude nekih problema. Naravno da nikad nisam nikog zvao, jer nije bilo potrebe, bar ne iz tih razloga. Evo anegdote iz kafica ovdje u Sloveniji. Vlasnici su blizanci...Bosanci ( Srbi rodom iz Prnjavora ). Gledali smo tamo utakmicu Hrvatska-Njemacka i ovaj vlasnik je u pregaci sjedio na visokoj barskoj stolici. Svi smo se zabubili u TV. Kad je njemacki igrac krenuo prema hrvatskom golu i pucao. Golman je obranio, a ovaj u pregaci je tako strasno trznuo u stolici...kao da on brani...jedva se zadrzao u "sedlu"...i kaze...to braco Hrvati...uf sto mrzim Svabe... Bilo je smijeha i neko kaze...nismo znali da HR ima 12 igraca...
Da se vratim na temu. Nacionalizam je po mom misljenju produkt politike i nekim politicarima omogucuje ekstitenciju. Ako ljudi glasaju i dalje za njih, im omoguce da eksistiraju... Predpostavljam da nece dugo...
Bezze ti je prica. Prezvakana. Bratstvo-jedinstvo, omladinske radne akcije, hipi komune, ostrvo utopija,... jeste da su se ljudi masovno zenili na radnim akcijama, i da u ex-Yu nije bilo vidljivih nacionalnih tenzija, ali nacionalna pripadnost je svugdje na svijetu jako bitna.
Kod Amerikanaca, Engleza, Francuza i drugih velikih nacija nacionalni osjecaji i nacionalizam je veoma prisutan. To je jedan od razloga zasto su to velike nacije.
..za reprezentaciju Hrvatske interesantan fenomen. Borbeni su, postizu vise u reprezentaciji nego u svojim klubovima, ima dosta sjajnih igraca,...Smijem se zakleti da je vecina Bosnjaka navijala za Hrvatsku protiv Turske. A kasnije su neki izasli da se "raduju" pobjedi Turske. Nije mi se svidjela ta "proslava".
kost_u_grlu
Posts: 364
Joined: 20/01/2010 14:18

#5 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by kost_u_grlu »

Nacionalista je covek zastao u evolutivnom mentalnom procesu, covek koji ne vidi siru sliku, koji bira lokalne bitke u kojima ce se dokazivati, koji nema ni snage ni volje da integrali pojave i procese.

Sve je stvar izbora, dal ces biti najaci u svojoj ulici, baja u kvartu, legenda grada, rasna srbenda, hrvatina... lider regiona... ili ces pre svega biti covek.

Uvek podjem od toga sta bi bilo da me je neko odmah nakon rodjenja odveo u npr Paragvaj, podigao tamo nikad mi ne rekavsi gde sam se rodio... bio bi Paragvajac, jos ako bi odrastao u nacionalistickom okruzenju bio bi "vatreni Paragvajac", misleci da pripadnost tom narodu znaci nekakvu cast i obavezu da se borim protiv svega sto je drugacije od tog uskog obrasca.

Daleko smo mi jos od vremena kad ce ovakvo shvatanje prevagnuti, nacelno ono je razumnjivo mnogim ljudima, ali u nedostatku volje i smisla ljudi se okrecu svojim lokalnim zajednicama, njihovoj ideologiji, tu pronalaze nekakav identitet, nesvesni da mnoge vrednosti koje prihvataju ih vode u konfrontaciju sa mnogim susedima koji imaju slicnu ili istu ideologiju.

Treba naci neki srednji put, ok, svet za sada funkcinoise u podeli gde je osnovna celija narod ili nacija, ne mozemo pishati uz vetar sa nekakvim utopistickim kosmopolitizmom, same nacije neguju i mnoge pozitivne vrednosti, njih treba isticati, ali ne tako da je cilj da se pokazes bolji od ostalih, vec da to budu ideje koje ujedinjuju sve ljude na pozitivnim porukama.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#6 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Nacionalizam je nuzno zlo. To je rekao @ Orbini. U biti je to tacno. Medjutim nacionalizam se moze shvatiti i na drugi nacin. Ako imamo jedan "bosanski mentalitet" i ako je on pozitivan u nekim stvarima; onda je logicno da se on sacuva i stavi u neki okvir te zastiti. Taj okvir je nacija.

Ako vi odgajate svoje dijete da bude dobar covjek, da ne laze, ne krade i da je posten; da dobro uci itd. onda je logicno da naucite svoje dijete i da bude ponosan na to sto je on dobar covijek, sto ne krade i sto dobro uci te da nema iz nekih razloga kompleks manje vrijednosti. A ako on ipak ima taj kompleks manje vrijednosti onda bi bilo dobro da vidite zasto on/ ona ima taj kompleks.

Bosanci imaju taj kompleks manje vrijednosti. Oni uvijek misle da je neko drugi bolji i pametniji od njih a cesto se brane prepotetnim i pretjeranim ponosom. "Jebote nije mi jasno kako su ovi Njemci ista postigli a vidi glupi ko ku.rac" ili "Ma pametniji smo mi ba od njih 100 puta, nemaju oni pojma o zivotu." To sam cuo mali hiljadu puta od bosanaca.
kost_u_grlu
Posts: 364
Joined: 20/01/2010 14:18

#8 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by kost_u_grlu »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:Nacionalizam je nuzno zlo. To je rekao @ Orbini. U biti je to tacno. Medjutim nacionalizam se moze shvatiti i na drugi nacin. Ako imamo jedan "bosanski mentalitet" i ako je on pozitivan u nekim stvarima; onda je logicno da se on sacuva i stavi u neki okvir te zastiti. Taj okvir je nacija.

Ako vi odgajate svoje dijete da bude dobar covjek, da ne laze, ne krade i da je posten; da dobro uci itd. onda je logicno da naucite svoje dijete i da bude ponosan na to sto je on dobar covijek, sto ne krade i sto dobro uci te da nema iz nekih razloga kompleks manje vrijednosti. A ako on ipak ima taj kompleks manje vrijednosti onda bi bilo dobro da vidite zasto on/ ona ima taj kompleks.

Bosanci imaju taj kompleks manje vrijednosti. Oni uvijek misle da je neko drugi bolji i pametniji od njih a cesto se brane prepotetnim i pretjeranim ponosom. "Jebote nije mi jasno kako su ovi Njemci ista postigli a vidi glupi ko ku.rac" ili "Ma pametniji smo mi ba od njih 100 puta, nemaju oni pojma o zivotu." To sam cuo mali hiljadu puta od bosanaca.
Ova recenica savrseno opisuje zabludu balkanoida, ona je izvor svih nasih gresaka, lutanje izmedju samosazaljevanja i preterane samouverenosti da sve mozemo, samo nam "malo" fali :)

Nemci nam nisu bliski narod, severnjaci su, odrasli na protestantskom shvatanju odnosa prema radu i obavezama, nisu oni pravili drzavu da se ona nama svidja. Ali i kod njih mozemo da vidimo sinusoidu uspeha i poraza kroz vekove, ni jedan narod nije imun na greske i lutanja, a bice onoliko veliki koliko svoje greske shvati i promeni plocu.

Balkanski narodi nikad nece biti na najvecoj svetskoj pozornici, mozemo biti samo statisti i posmatraci pojava, ali mozemo barem putovati vec utabanim putem, a ne misliti da mi znamo bolje od njih.

Imamo mi dosta sjajnih ljudi, ali mentalitet i smisao za organizaciju nam skripi, svako misli da bi mogao biti predsednik i selektor fudbalskog tima, svako ovde sve zna, koji politicar krade, koja mu je ljubavnica, koju formaciju postaviti protiv Francuza... ne moze to tako, ima onih koji o tome odlucuju, ostali rade svoj posao, samo tako sistem radi i donosi rezultat.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#9 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by stari grad Visegrad »

Mene ne brine nacionalizam. Kod nas postoji brkanje pojmova nacionalizam shovinizam, fashizam i nacizam.

Ovi pojmovi nisu jedno te isto i ne mogu se svesti pod pojmom nacionaliste.
Nacioanlizam, nacija-drazva Bosna i Hercegovina -basanac i hercegovac je za mene pozitivno i treba da se razvija svaki dan. Kao sto imas nacija Amerikanac, Francuz itd.

Dok nacizam/fashizam je ektremni nacionalizam, a znaci gazis druge narode, ne das im ista prava kao sebi, onemougavas ih na svim poljima razzvoja, nemaju ista prava ni u cemu, cak ih protjerujes i fizicki unistavas. E to je fashizam i nacizam.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#10 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by Edin H. »

Vala meni je svejedno, ja putujem i boravim u svim gradovima bivse Jugoslavije i prijatno se osjecam.

Valjda kako je ko naucio.
User avatar
lazni penzioner
Posts: 69
Joined: 30/01/2010 17:49
Location: stranacka centrala

#11 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by lazni penzioner »

kost_u_grlu wrote:Nacionalista je covek

Ovdje sam prestao citati. 8-)
nihoniho
Posts: 1744
Joined: 18/03/2008 19:10
Location: cardak ni na nebu ni na zemlji

#12 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by nihoniho »

ne svidja mi se sto se cesto nacionalizam pokusava predstaviti kao nesto pozitivno u odnosu na sovinizam.
ipak je to jako slicno jer mobilizacija po principu nacije , vec sama po sebi , podrazumijeva negativan odnos prema drugim i drugacijima i postaje sovinizam.
patriotizam bi trebao biti taj pozitivan odnos prema drzavi.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#13 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by osa »

može biti sve od tri ponuđene opcije, a bogamu i kombinacija svake od njih, tako da je pitanje prilično široko postavljeno.
User avatar
ŠefketRamadani
Posts: 25
Joined: 17/02/2010 18:57
Location: Ul. Mehmeda Spahe 14 Sarajevo

#14 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by ŠefketRamadani »

E baš mi ljevičarski levati znaju šta je nacionalizam..Po teoriji mladih udarnika iz SDP i Naše strankice nacionalista je svak onaj koji nije za vrijeme tITE prodao vjeru i naciju za večeru i koji je poslije raspada južnoslavije vratio večeru a uzeo svoju vjeru i naciju...Eto po tome ja ću bit nacionalista jer ne volim SDP i njegovu lažnu multietničnost, 60 (90+) minuta, Slobodnu Bosnu i Dane, ne volim "urbanu" gerilu i tzv, "gradsku raju", i one mitohondrije sa radija 202, nacionalista je svako onaj ko voli zastavu sa ljiljania, ko voli himu Jedna si jedina, ko voli i cijeni uspjehe Armije BiH, ko brani svoju vjersku zajednicu..
Etiketiranje nekoga nacionalistom današnji ljevičarski udarnici preuzeli su od svojih gurua iz nekadašnjeg centralnog komiteta a sve u svrhu čuvanja nepostojećeg bratstva jedinsva i sličnih izmišljotina..
Danas je nacionalista svako ko ne svira po matrici SDP-a, Bakira Hadžiomerovića i njegovih evnuha, "građanskih" medija sarajevske "gradske" raje (Slobodna Bosna, Dani, Oslobođenje..) i svako ko ne vjeruje u lažno pomirenje bh. naroda...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#15 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by osa »

ŠefketRamadani wrote:E baš mi ljevičarski levati znaju šta je nacionalizam..Po teoriji mladih udarnika iz SDP i Naše strankice nacionalista je svak onaj koji nije za vrijeme tITE prodao vjeru i naciju za večeru i koji je poslije raspada južnoslavije vratio večeru a uzeo svoju vjeru i naciju...Eto po tome ja ću bit nacionalista jer ne volim SDP i njegovu lažnu multietničnost, 60 (90+) minuta, Slobodnu Bosnu i Dane, ne volim "urbanu" gerilu i tzv, "gradsku raju", i one mitohondrije sa radija 202, nacionalista je svako onaj ko voli zastavu sa ljiljania, ko voli himu Jedna si jedina, ko voli i cijeni uspjehe Armije BiH, ko brani svoju vjersku zajednicu..
Etiketiranje nekoga nacionalistom današnji ljevičarski udarnici preuzeli su od svojih gurua iz nekadašnjeg centralnog komiteta a sve u svrhu čuvanja nepostojećeg bratstva jedinsva i sličnih izmišljotina..
Danas je nacionalista svako ko ne svira po matrici SDP-a, Bakira Hadžiomerovića i njegovih evnuha, "građanskih" medija sarajevske "gradske" raje (Slobodna Bosna, Dani, Oslobođenje..) i svako ko ne vjeruje u lažno pomirenje bh. naroda...

ti si još dobro prošao, ti si nacionalista, a oni koji vole šahovnicu ili nedaj bože sok c4 su "fašisti", to je valjda još "napredniji" oblik nacionalizma....
User avatar
ŠefketRamadani
Posts: 25
Joined: 17/02/2010 18:57
Location: Ul. Mehmeda Spahe 14 Sarajevo

#16 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by ŠefketRamadani »

nihoniho wrote:ne svidja mi se sto se cesto nacionalizam pokusava predstaviti kao nesto pozitivno u odnosu na sovinizam.
ipak je to jako slicno jer mobilizacija po principu nacije , vec sama po sebi , podrazumijeva negativan odnos prema drugim i drugacijima i postaje sovinizam.
patriotizam bi trebao biti taj pozitivan odnos prema drzavi.

Patriotizam jeste pozitivan odnos prema državi a nacionalizam jeste pozitivan odnos prema naciji, šovinizam jeste negacija patriotizma i nacionalizma ili nacioljublja ako ti ljepše zvuči..Ja voli svoju naciju i svoj narod više od svakog drugog naroda ali to ne znači da mrzim druge, pored mene može živit ko god želi i biti šta god želi i nikakvih problema, a to sad što su crveni mediji podmetnuli termin nacionalnog u negativan kontekst to je druga priča...
HA HA
Posts: 20
Joined: 15/02/2010 18:00

#17 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by HA HA »

osa wrote:
ŠefketRamadani wrote:E baš mi ljevičarski levati znaju šta je nacionalizam..Po teoriji mladih udarnika iz SDP i Naše strankice nacionalista je svak onaj koji nije za vrijeme tITE prodao vjeru i naciju za večeru i koji je poslije raspada južnoslavije vratio večeru a uzeo svoju vjeru i naciju...Eto po tome ja ću bit nacionalista jer ne volim SDP i njegovu lažnu multietničnost, 60 (90+) minuta, Slobodnu Bosnu i Dane, ne volim "urbanu" gerilu i tzv, "gradsku raju", i one mitohondrije sa radija 202, nacionalista je svako onaj ko voli zastavu sa ljiljania, ko voli himu Jedna si jedina, ko voli i cijeni uspjehe Armije BiH, ko brani svoju vjersku zajednicu..
Etiketiranje nekoga nacionalistom današnji ljevičarski udarnici preuzeli su od svojih gurua iz nekadašnjeg centralnog komiteta a sve u svrhu čuvanja nepostojećeg bratstva jedinsva i sličnih izmišljotina..
Danas je nacionalista svako ko ne svira po matrici SDP-a, Bakira Hadžiomerovića i njegovih evnuha, "građanskih" medija sarajevske "gradske" raje (Slobodna Bosna, Dani, Oslobođenje..) i svako ko ne vjeruje u lažno pomirenje bh. naroda...
Ma Fahro života ti jes to ti ;-)
Vidio san ja sa onog prethodnog posta,kad mi onako nalijepi onog mog pjesnika amatera,pa i mene usput smjesti u "urbanu gerilu",da je to kakvo žestoko "Zelenotransferzalno"momče(jel za Priboj il Sjenicu pita?)E sad poslije ovog gore posta bogami oni Sibirski retardirani pavijani pljunuti ti 8) ..A ono što spomenu "toplu braću"navelo me na zaključak:da je i tebe u ranoj mladosti kakav efendija namamio na fes haršlama,onda ti ga zavukao,onako momački :| ..pa si još u dilemi hoćeš li mu halaliti ili haramiti svoje guzove :skoljka: A ti o Armiji BiH,ljiljanima,naciji,vjeri :?: :?: ma zelenom transferzalom odakle si i došao(Pravi borac,iskren i čestit vjernik i iole pravi Bosanac,nebih tako tersali na virtualne neistomišljenike)
i si još dobro prošao, ti si nacionalista, a oni koji vole šahovnicu ili nedaj bože sok c4 su "fašisti", to je valjda još "napredniji" oblik nacionalizma....
User avatar
ŠefketRamadani
Posts: 25
Joined: 17/02/2010 18:57
Location: Ul. Mehmeda Spahe 14 Sarajevo

#18 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by ŠefketRamadani »

HA HA wrote: Ma Fahro života ti jes to ti ;-)
Vidio san ja sa onog prethodnog posta,kad mi onako nalijepi onog mog pjesnika amatera,pa i mene usput smjesti u "urbanu gerilu",da je to kakvo žestoko "Zelenotransferzalno"momče(jel za Priboj il Sjenicu pita?)E sad poslije ovog gore posta bogami oni Sibirski retardirani pavijani pljunuti ti 8) ..A ono što spomenu "toplu braću"navelo me na zaključak:da je i tebe u ranoj mladosti kakav efendija namamio na fes haršlama,onda ti ga zavukao,onako momački :| ..pa si još u dilemi hoćeš li mu halaliti ili haramiti svoje guzove :skoljka: A ti o Armiji BiH,ljiljanima,naciji,vjeri :?: :?: ma zelenom transferzalom odakle si i došao(Pravi borac,iskren i čestit vjernik i iole pravi Bosanac,nebih tako tersali na virtualne neistomišljenike)
Uvjerio sam se u tvoju opsjednutost reisom al mislim da će ti ova opsjednutost Fahrom i sandžaklijama bit previše jer su ti se svuda počeli priviđat sandžosi..a kolega ja sam zaboravio kako vi "urbana gradska raja" držite do svog asfalta i ko po njemu gazi i kako pazite na rasnu čistoću "urbane gradske raje" pa se jednim lijepim etiketiranjem rješavate svih dođoša koji razblažuju svetu arijevsku krv "urbane gradske raje" i kvare ugled vašeg asfalta...
Po svemu sudeći amaterski pjesnik je pročitao kritiku i očito se našao uvrijeđen i povrijeđen pa vjerovatno u očaju nastavlja pisanje svog najvećeg epa u komunista iako mu nije stigla zadnja uplata iz centrale SDP-a...
Ti nisi virtuelni neistomišljenik moraš se još dosta naradit da bi to postao, a do tada ostaješ jedino ejakulat propalih opozicionih crvenih "lidera" i njihove boljševičke ideologije...
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#19 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by felipe kajetano »

osa wrote:
ŠefketRamadani wrote:E baš mi ljevičarski levati znaju šta je nacionalizam..Po teoriji mladih udarnika iz SDP i Naše strankice nacionalista je svak onaj koji nije za vrijeme tITE prodao vjeru i naciju za večeru i koji je poslije raspada južnoslavije vratio večeru a uzeo svoju vjeru i naciju...Eto po tome ja ću bit nacionalista jer ne volim SDP i njegovu lažnu multietničnost, 60 (90+) minuta, Slobodnu Bosnu i Dane, ne volim "urbanu" gerilu i tzv, "gradsku raju", i one mitohondrije sa radija 202, nacionalista je svako onaj ko voli zastavu sa ljiljania, ko voli himu Jedna si jedina, ko voli i cijeni uspjehe Armije BiH, ko brani svoju vjersku zajednicu..
Etiketiranje nekoga nacionalistom današnji ljevičarski udarnici preuzeli su od svojih gurua iz nekadašnjeg centralnog komiteta a sve u svrhu čuvanja nepostojećeg bratstva jedinsva i sličnih izmišljotina..
Danas je nacionalista svako ko ne svira po matrici SDP-a, Bakira Hadžiomerovića i njegovih evnuha, "građanskih" medija sarajevske "gradske" raje (Slobodna Bosna, Dani, Oslobođenje..) i svako ko ne vjeruje u lažno pomirenje bh. naroda...

ti si još dobro prošao, ti si nacionalista, a oni koji vole šahovnicu ili nedaj bože sok c4 su "fašisti", to je valjda još "napredniji" oblik nacionalizma....
Slazem se..btw sta ima ti da volis sahovnicu..ima da volis sto ti ja kazem bona a i BA :D
zrikavac48
Posts: 596
Joined: 24/10/2007 23:32

#20 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by zrikavac48 »

Sammo, uglavnom si sam odgovorio na pitanje a ja cu jos dodati :
Nacionalista na Balkanu je prvo politicar. Nacionalista- politicar je uz pomoc nacionalisticke retorike i zasijeo na funkciju na kojoj se vec pune dvije decenije uspjesno odrzava. Uspjesnost da se zadrzi na funkciji opet moze da zahvali naconalistickoj retorici kojom uspjeva da regrutuje svoje biracko tijelo.
Drugi su veliki i mali/sitni tajkuni kroz nacionalizam. Nacinalizmom podilaze politicarima i na taj nacin stvaraju sebi odredjenu sigurnost.
Treci su gradjani/anunimusi koji su isfrustrirani svim i svacim a ponajvise loskom materijalnom situacijom. On savrseno dobro zna ko i sta je uzrok njegovim frustracijama ali nece to ni sam sebi da prizna a pogotovone nekome drugom. Sada i on moze da mrzi i to ga cini sretnim.
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#21 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by sammo »

zrikavac48 wrote:Sammo, uglavnom si sam odgovorio na pitanje a ja cu jos dodati :
Nacionalista na Balkanu je prvo politicar. Nacionalista- politicar je uz pomoc nacionalisticke retorike i zasijeo na funkciju na kojoj se vec pune dvije decenije uspjesno odrzava. Uspjesnost da se zadrzi na funkciji opet moze da zahvali naconalistickoj retorici kojom uspjeva da regrutuje svoje biracko tijelo.
Drugi su veliki i mali/sitni tajkuni kroz nacionalizam. Nacinalizmom podilaze politicarima i na taj nacin stvaraju sebi odredjenu sigurnost.
Treci su gradjani/anunimusi koji su isfrustrirani svim i svacim a ponajvise loskom materijalnom situacijom. On savrseno dobro zna ko i sta je uzrok njegovim frustracijama ali nece to ni sam sebi da prizna a pogotovone nekome drugom. Sada i on moze da mrzi i to ga cini sretnim.
I kako to rijesiti?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#22 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by osa »

sammo wrote:
zrikavac48 wrote:Sammo, uglavnom si sam odgovorio na pitanje a ja cu jos dodati :
Nacionalista na Balkanu je prvo politicar. Nacionalista- politicar je uz pomoc nacionalisticke retorike i zasijeo na funkciju na kojoj se vec pune dvije decenije uspjesno odrzava. Uspjesnost da se zadrzi na funkciji opet moze da zahvali naconalistickoj retorici kojom uspjeva da regrutuje svoje biracko tijelo.
Drugi su veliki i mali/sitni tajkuni kroz nacionalizam. Nacinalizmom podilaze politicarima i na taj nacin stvaraju sebi odredjenu sigurnost.
Treci su gradjani/anunimusi koji su isfrustrirani svim i svacim a ponajvise loskom materijalnom situacijom. On savrseno dobro zna ko i sta je uzrok njegovim frustracijama ali nece to ni sam sebi da prizna a pogotovone nekome drugom. Sada i on moze da mrzi i to ga cini sretnim.
I kako to rijesiti?


rješenjem nacionalnih pitanja, kad se niti jedan narod ne bude osjećao (doduše osjećaj može biti i subjektivan, treba i to priznati) ugrožen, ta priča kod birača više neće prolaziti, vidi primjer hrvatske.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#23 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by pici »

Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot? = Šta je nacionalista: hinja,šHupak ili budala?
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#24 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by buzzer »

osa wrote:
sammo wrote:
zrikavac48 wrote:Sammo, uglavnom si sam odgovorio na pitanje a ja cu jos dodati :
Nacionalista na Balkanu je prvo politicar. Nacionalista- politicar je uz pomoc nacionalisticke retorike i zasijeo na funkciju na kojoj se vec pune dvije decenije uspjesno odrzava. Uspjesnost da se zadrzi na funkciji opet moze da zahvali naconalistickoj retorici kojom uspjeva da regrutuje svoje biracko tijelo.
Drugi su veliki i mali/sitni tajkuni kroz nacionalizam. Nacinalizmom podilaze politicarima i na taj nacin stvaraju sebi odredjenu sigurnost.
Treci su gradjani/anunimusi koji su isfrustrirani svim i svacim a ponajvise loskom materijalnom situacijom. On savrseno dobro zna ko i sta je uzrok njegovim frustracijama ali nece to ni sam sebi da prizna a pogotovone nekome drugom. Sada i on moze da mrzi i to ga cini sretnim.
I kako to rijesiti?


rješenjem nacionalnih pitanja, kad se niti jedan narod ne bude osjećao (doduše osjećaj može biti i subjektivan, treba i to priznati) ugrožen, ta priča kod birača više neće prolaziti, vidi primjer hrvatske.
vidio primjer hrvatske.
temeljem karadjordjevskog spoazuma izmedju dvojice saveznika izvrseno etnicko ciscenje srpske populacije koja nije bas izgarala u zelji za povratkom nakon rata obzirom na vecinski komfor u dijelovima bih iz kojih su temeljem pomenutog sporazuma ocisceni bosnjaci i hrvati kako bi se naprvilo mjesto za hrvatske srbe, te promjenila etnicka slika manjeg bh entiteta.
nesto slicno The Final Solution (German: Die Endlösung)
http://search.sweetim.com/?src=6&q=final+solution
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#25 Re: Šta je nacionalista: bogataš, bolesnik ili patriot?

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

nacionalisti u Bosni su Srbi i Hrvati. Bosnjacki nacionalisti ne postoje. Postoje Bosnjacki Islamski fundamentalisti ali to je nesto sasvim drugo. Nacionalista velica jednu nacionalnu ideologio, vecinom. Recimo Srpski nacionalisti velicaju cetnike, kraljevsku vojksu i Draza Mihajlovica; glavnog vojvode covjeka te kraljevske vojske. One velicaju "svete srpske kraljeve i careve" i njihova ideologija se odnosi na ovaj svijet.

Bosnjaci ne mogu biti nacionalisti jer se Bosnjacka desnica profilira kroz Islam. Islam direktno zabranjiva jaku naciju i nacionalnu svjest.

Hrvatski nacionalisti velicaju ustase koje su po njima uspjesno spasile Hrvatsku od Srpskog zla u kraljevini Jugoslaviji. Oni zagovaraju vrlo cesto veliku Hrvatsku koja je po njima do Drine i pozivaju se u tome na granice kralja Tomislava iako uopste nema nikakvih pisanih izvora koje bi to potvrdile; neki istoricari/ romanticari Hrvatski su to ipak zakljucili.

Bosnjacki nacionalisti ne postoje jer Bosnjacka nacionalna ideologija uopste ne postoji. Bosnjacki "nacionalista" je neko ko podrzava ili relativizira mudzahedine, koji relativizira ili opravdava vehabizam, ko ima sliku Alije Izetbegovica kako drzi rasirene ruke i klanja, koji glasa za SDA itd. Ili Bosnjacki nacionalista je onaj koji prica o sehidima koji poginuse na Alahovom putu. Znaci na Alahovom putu a ne na putu za svetu borbu za otadzbinu ili domovini ili zemlju svetu bosanskih kraljeva i svete krune bosanske; za ljiljan (:D) sveti itd.
Post Reply