Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1 Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by O'zone »

Pročitah sad članak gdje je Jasmin išao po podršku (i dobio je) od Krajiških načelnika i gradonačelnika (mada je falio babo) za ukidanje Kantona u Federaciji BiH

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-kra ... /170406128

Prije toga je dobio podršku načelnika Gradačca, Gračanice, Kalesije i Živinica

Malo potražih šta mu je ta inicijativa pa vidim da mu je ideja da ukine kantonalne institucije ali da ostavi granice kantona kao što su i do sada. Da se iz svakog kantona nominuje po jedan "ministar" u Federalni parlament što bi mu valjda značilo da bi se FP mogao sastojati od samo 10 poslanika mada će prije biti da će tih 10 dodati na ove već postojeće mada mi se više sviđa prva opcija mislim da bi lakše radili kad bi bio samo po jedan predstavnik iz svakog kantona u Parlamentu i to je to.

Elem samim ukidanjem Kantona očekuje uštedu cca 400 miliona a budžeti opština bi bili povećani i do 3x.

Sama ideja kao ideja nije loša. Pretrpani smo administracijom i ništa nije više jednostavno završiti jer se nadležnosti negdje preklapaju, negdje ti ne znaju reći kojoj instanci da se obratiš...Uštede bi vjerovatno postojale u kom nivou nije baš sigurno mada mislim da ne bi bile koliko to Jasmin konta da napravi.

Šta uraditi sa silnim uhljebljenim kadrom nakon ukidanja kantona? Zaposliti ih po opštinama i MZ? Nema tu uštede...Otpustiti ih..teško.
Šta uraditi sa institucijama koje su na kantonalnom nivou? Prebaciti ih na opštine? Opet nema ni tu neke uštede.

Ideja zvuči utopistički. Ne sumnjam da će Jasmin dobiti podršku građanstva koje jedva čeka na takve poteze. Dobit će i podršku gradonačelnika i načelnika jer se nadaju većem prilivu love na račune i večim budžetima na raspolagnju što im daje priliku da i oni zagrabe u svoju "vreću".
Međutim ako i kad taj prijedlog dođe do Parlamentarne rasprave tu pada. Politička volja je status quo. Bilo kakva promjena nije poželjna.

Nešto mi pade na pamet...Da li se sa ovim Imamović sprema možda da napadne na neku veću funkciju u FBiH ili na državnom nivou? Lična promocija? Svjestan činjenice da prijedlog neće proči ali će ga narod dočekati sa ovacijama jer se staje u kraj "uhljebašima". Voli naš narod populizam.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by The 51st State »

Fina prica ali dok hrvati to ne poguraju nerealna.
Ne procitah zadnju recenicu, mogice da je I to motiv ali mi on nije kalibar za vise politike, okostao na lokalu I pjesnicko idealisticki nastrojen.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by madner »

Pravo pitanje je koliko rucica treba za ovo?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#4 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by General War »

O'zone wrote:Pročitah sad članak gdje je Jasmin išao po podršku (i dobio je) od Krajiških načelnika i gradonačelnika (mada je falio babo) za ukidanje Kantona u Federaciji BiH

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-kra ... /170406128

Prije toga je dobio podršku načelnika Gradačca, Gračanice, Kalesije i Živinica

Malo potražih šta mu je ta inicijativa pa vidim da mu je ideja da ukine kantonalne institucije ali da ostavi granice kantona kao što su i do sada. Da se iz svakog kantona nominuje po jedan "ministar" u Federalni parlament što bi mu valjda značilo da bi se FP mogao sastojati od samo 10 poslanika mada će prije biti da će tih 10 dodati na ove već postojeće mada mi se više sviđa prva opcija mislim da bi lakše radili kad bi bio samo po jedan predstavnik iz svakog kantona u Parlamentu i to je to.

Elem samim ukidanjem Kantona očekuje uštedu cca 400 miliona a budžeti opština bi bili povećani i do 3x.

Sama ideja kao ideja nije loša. Pretrpani smo administracijom i ništa nije više jednostavno završiti jer se nadležnosti negdje preklapaju, negdje ti ne znaju reći kojoj instanci da se obratiš...Uštede bi vjerovatno postojale u kom nivou nije baš sigurno mada mislim da ne bi bile koliko to Jasmin konta da napravi.

Šta uraditi sa silnim uhljebljenim kadrom nakon ukidanja kantona? Zaposliti ih po opštinama i MZ? Nema tu uštede...Otpustiti ih..teško.
Šta uraditi sa institucijama koje su na kantonalnom nivou? Prebaciti ih na opštine? Opet nema ni tu neke uštede.

Ideja zvuči utopistički. Ne sumnjam da će Jasmin dobiti podršku građanstva koje jedva čeka na takve poteze. Dobit će i podršku gradonačelnika i načelnika jer se nadaju većem prilivu love na račune i večim budžetima na raspolagnju što im daje priliku da i oni zagrabe u svoju "vreću".
Međutim ako i kad taj prijedlog dođe do Parlamentarne rasprave tu pada. Politička volja je status quo. Bilo kakva promjena nije poželjna.

Nešto mi pade na pamet...Da li se sa ovim Imamović sprema možda da napadne na neku veću funkciju u FBiH ili na državnom nivou? Lična promocija? Svjestan činjenice da prijedlog neće proči ali će ga narod dočekati sa ovacijama jer se staje u kraj "uhljebašima". Voli naš narod populizam.
...mogao je komotno i predlozit inicijativu za mir u svijetu :roll:
Nije da se ne slazem, ali kantonalne i federalne krvopije a i entitetske, samo nesto veliko moze pomjerit iz stolica.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#5 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by O'zone »

Mislim da baš i nije dovoljan natpolovična većina...Pokretanje vitalnog nacionalnog interesa je na vidiku ako ovo prođe...
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#6 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by saimidin »

sto bi rekli

trla baba dlan da joj prodje dan

:lol:

nista od toga, jer hrvati nece pristati
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11036
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Prpa.ba »

Decentralizacija kakva je izvedena u Federaciji je prilicno besmislena jer su ekonomska pitanja mahom na nivou Federacije dok je potrosacka korpica mahom na nivou Kantona. Tamo gdje je decentralizovana potrosnja opet imamo centralizovane propise poput stope doprinosa za penziono i zdravstveno osiguranje, ali opet to nije uvijek jer nema federalnog obrazovanja ali kantoni mahom imaju harmonizovane obrazovne sisteme (unutar svojih etnija). Nemamo federalni fond za zdravstvo jer se novci trose gdje se skupe, dok s druge strane penziono pune svi i dobijaju svi iz zajednicke kasice. Zdravstveni sistem BPK se svodi na poravnavanje racuna sa ZZO KS iako ljudi tamo placaju istu stopu doprinosa kao i gradjani KS :-)

Generalno, Federacija se treba odluciti zeli li piskiti ili kakiti. Licno bih volio vidjeti ili blagu centralizaciju gdje to ima smisla, ili dodatnu decentralizaciju kako bi se kantoni poceli razlikovati jedni od drugih.
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Truba »

protiv

moze samo spajanjw pojedinih
bez ustazizacije na koju cete odmah pomisliti
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by cyprus »

Vala razočarao me Imamović ovako infantilnom inicijativom... Prvo, nerealna je... Drugo, besmislena je...

Da se jednom složim sa Swanom... O okrupnjavanju kantona bi bilo smisla pričati... O ukidanju, ma hajte molim vas...
Last edited by cyprus on 07/04/2017 00:06, edited 1 time in total.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#10 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by orinoco »

O'zone wrote:Mislim da baš i nije dovoljan natpolovična većina...Pokretanje vitalnog nacionalnog interesa je na vidiku ako ovo prođe...
Može li referendum pomoći? :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Maraschino »

10 in 1 najbolje rjesenje.
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#12 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Lug »

cyprus wrote:O okrupnjavanju kantona bi bilo smisla pričati... O ukidanju, ma hajte molim vas...

kakva je razlika izmedju ukidanja i okrupnjavanja?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by cyprus »

Lug wrote:
cyprus wrote:O okrupnjavanju kantona bi bilo smisla pričati... O ukidanju, ma hajte molim vas...
kakva je razlika izmedju ukidanja i okrupnjavanja?
Stvarno ovo pitaš? :-) Paaaa, razlika je u tome što nakon ukidanja kantoni više ne bi postojali, a nakon okrupnjavanja bi postojali, samo bi ih bilo manje...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#14 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Kejn »

Mlaćenje prazne slame. Propali populizam i demagogija te totalno odsustvo od svijeta realnosti tipično za svaku BH stranku "ljeve" orijentacije SDP, NS, DF ili GS
User avatar
Sara03
Posts: 3295
Joined: 22/02/2017 03:17

#15 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Sara03 »

Skroz nerealno; kako bi to ova seljačko goropadna banda sebi uskratila tako povoljne pljačkaške pohode, koji ne postoje niti u jednoj državi na svijetu?

Jok.
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#16 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by MikroBelaj »

Treba nam referendum,ja sam za ukidanje.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#17 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by madner »

Jedina svrha kantona je bila omoguciti puku regionalne specificnosti.
Ili je federalni nivo sa DN suvisan ili kantonalni.

Sa odlukom u presudi Ljubicu, bilo bi logicno ukinuti kantone jer nisu nosioci suvereniteta.

Hrvatima bi kompenzacija bila drugaciji izborni kljuc za federalni nivo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#18 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by sinuhe »

Jos jedan lazni agent. Sa koje pozicije nastupa i ko je uopste J Imamovic?
Obi Wan Bosnian
Posts: 946
Joined: 02/02/2017 16:37

#19 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Obi Wan Bosnian »

madner wrote:Jedina svrha kantona je bila omoguciti puku regionalne specificnosti.
Ili je federalni nivo sa DN suvisan ili kantonalni.

Sa odlukom u presudi Ljubicu, bilo bi logicno ukinuti kantone jer nisu nosioci suvereniteta.

Hrvatima bi kompenzacija bila drugaciji izborni kljuc za federalni nivo.
:thumbup:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#20 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by dječak sa šibicama »

sinuhe wrote:Jos jedan lazni agent. Sa koje pozicije nastupa i ko je uopste J Imamovic?
Takozvana ljevica glavinja, ne znaju vise gdje udaraju.

Pokusavaju privuci glasace populistickim ublehama.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#21 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by putokaz1 »

Incijativa nije Jasmina Imamovića već Jerka Lijanovića
Krađa Ideje
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#22 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by LBVIEW »

cyprus wrote:Vala razočarao me Imamović ovako infantilnom inicijativom... Prvo, nerealna je... Drugo, besmislena je...

Da se jednom složim sa Swanom... O okrupnjavanju kantona bi bilo smisla pričati... O ukidanju, ma hajte molim vas...
I okrupljavanje kantona je besmisleno i neraelno, osim, naravno, za ove zagovornike "treceg", a znamo kako je taj pokusaj zavrsio prosli put.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#23 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Chmoljo »

okrupNJavanje.

:-?
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#24 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by Innovation »

Dosadašnje inicijative oko izmjene ustavnog sistema, kako kaže Imamović, propale su jer se odmah išlo na Dejtonski sporazum.

"Trebamo stvari mijenjati hronološki, za početak Vašingtonski ustav iz 1994. godine, pa da vidimo onda ako se nekad steknu uslovi za Dejtonski"
, dodao je.
:dada: :mrgreen:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#25 Re: Inicijativa Jasmina Imamovića za ukidanje kantona

Post by cyprus »

LBVIEW wrote:
cyprus wrote:Vala razočarao me Imamović ovako infantilnom inicijativom... Prvo, nerealna je... Drugo, besmislena je...

Da se jednom složim sa Swanom... O okrupnjavanju kantona bi bilo smisla pričati... O ukidanju, ma hajte molim vas...
I okrupljavanje kantona je besmisleno i neraelno, osim, naravno, za ove zagovornike "treceg", a znamo kako je taj pokusaj zavrsio prosli put.
Besmisleno nije... Kada umjesto deset nakardanih kantona, imaš pet geografski, populacijski, ekonomski i finansijski opravdanih, to nije besmisleno...

Nerealno, sad zasad možda i jeste... Ali sam siguran da će kroz nekih deset godina i to rješenje doći na stol...
Post Reply