Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post Reply
mali_balon
Posts: 11275
Joined: 12/09/2012 09:57

#26 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by mali_balon »

Arachnoidea wrote: 24/02/2022 13:22 Baš me zanima kako će ova situacija uticati na naredno glasanje o produženju mandata EUFORa u BiH tj. da li će Rusija imati ikakvo pravo glasa više.
Rusija je izgubila pravo glasa i pustla vucica i dodika niz vodu.....preca je ukrajina.....sada nato i eu trebaju da ovdje malo jace da nagaze ove nase nacionaliste.....a srbiju da ucjene ili mi ili rusija....
mali_balon
Posts: 11275
Joined: 12/09/2012 09:57

#27 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by mali_balon »

namiami wrote: 24/02/2022 14:05
mali_balon wrote: 24/02/2022 13:56 Rusija je izgubila pravo glasa
Kako, na osnovu cega gdje? Pa jos uvijek presjedavaju un :lol:
Nato ima mandat da dodje kad hoce i koliko hoce.....
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#28 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by mo-town »

Ovih 500 novih cim predju granicu nek' ostanu u Brckom.
mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#29 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by mishic »

Ruski scenarij na Balkanu sve bliži trenutku od kojeg kreće realizacija. Uloga Rusije i Putina pripala je Srbiji i Vučiću a Lavrov prenosi i diktira tajming za realizaciju davno dogovorenog plana,

RS će policiju na entitetsku granicu i to tek nakon što izazove napetost i incidente koji će poslužiti kao izgovor za takvu odluku a bilo koja reakcija iz Federacije Vučića će obavezati na reakciju "da zaštiti RS".

U Crnoj gori četnici već izlaze na ulice, blokiraju formiranje vlasti i provociraju reakciju policije kako bi Vučić mogao "dobrovoljcima namignuti da priteknu u pomoć ugroženim Srbima".

Kako će srbijanska vojska koja je već u povišenom stepenu borbene gotovosti morati da bude spremna za reakciju Srbi na sjeveru Kosova moraju dati alibi za njihov ulazak na Kosovo.

Pitanje je ima li NATO dovoljno snaga na Balkanu da sve to iskontroliše ili će naknadno doturati oružje i municiju onima koji će biti prisiljeni da se brane. Ili je možda dovoljno uvesti embargo na naoružanje kako bi se situacija "smirila" i kako nebi došlo do eskalacije?
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#30 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by damirc_sa »

Da EUFOR ne bude kao UN snage 92-95 po Sarajevu. Tu smo vrtimo se sa transporterima, nas ne smije niko gadjati a vama sta Bog dadne.

Kako EUFOR misli djelovati ako krene granatiranje, sta ako dodje do raskola u Oruzanim snagama pa se srbi prikljuce nekoj Dodikovoj paravojnoj vojsci.

Svakodnevno sam sebe ubjedjujem da su sanse za rat na nasim prostorima 1% jer nema vise ni logistike ni ljudi koji bi ratovali, ali opet se zamislim pa skontam da sa svake strane uvijek ima nekoliko hiljada budala koje bi voljele sutra da zapuca.
noviforumas
Posts: 2967
Joined: 12/08/2016 22:28

#31 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by noviforumas »

Francuski vojni avioni u narednim danima će patrolirati bh. nebom
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/fran ... /220305040

Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#32 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by Dino79 »

Prije ce NATO uci u BiH nego BiH u NATO.
EUFOR samo priprema teren.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#33 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by Altsa »

damirc_sa wrote: 05/03/2022 13:23 Da EUFOR ne bude kao UN snage 92-95 po Sarajevu. Tu smo vrtimo se sa transporterima, nas ne smije niko gadjati a vama sta Bog dadne.

Kako EUFOR misli djelovati ako krene granatiranje, sta ako dodje do raskola u Oruzanim snagama pa se srbi prikljuce nekoj Dodikovoj paravojnoj vojsci.

Svakodnevno sam sebe ubjedjujem da su sanse za rat na nasim prostorima 1% jer nema vise ni logistike ni ljudi koji bi ratovali, ali opet se zamislim pa skontam da sa svake strane uvijek ima nekoliko hiljada budala koje bi voljele sutra da zapuca.
Dosta vise defetisma i pickaste price. Nije danas ni '92 a ni politicka situacija u svijetu nije kao te godine. NATO ulazi kako bi djelovao ako treba a ne da bude predmet ismijavanja od strane napadaca ili topovsko meso. :bih:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10878
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#34 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by Prpa.ba »

Nije pickasto konstatovati da nam OS BiH ne smiju ni gasiti pozar ako ne dobiju dozvolu iz NS RS. U slucaju problema, isto kao da ih i nema. Naravno, uvijek se moze ici mimo propisa. :mrgreen:
User avatar
Login77777
Posts: 8552
Joined: 18/05/2021 09:11

#35 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by Login77777 »

Prpa.ba wrote: 06/03/2022 18:49 Nije pickasto konstatovati da nam OS BiH ne smiju ni gasiti pozar ako ne dobiju dozvolu iz NS RS. U slucaju problema, isto kao da ih i nema. Naravno, uvijek se moze ici mimo propisa. :mrgreen:
A sta ima skupstina manjeg entiteta sa gasenjem pozara?
botsvana
Posts: 64
Joined: 02/03/2022 12:08

#36 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by botsvana »

Da se naslutiti iz ovakvih vijesti kao i brojnih izjava zabrinutosti stranaca da nam se nesto lose sprema.

Kao i uvijek vec je unaprijed isplaniran scenario ostaje da vidimo.
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#37 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by video »

Prpa.ba wrote: 06/03/2022 18:49 Nije pickasto konstatovati da nam OS BiH ne smiju ni gasiti pozar ako ne dobiju dozvolu iz NS RS. U slucaju problema, isto kao da ih i nema. Naravno, uvijek se moze ici mimo propisa. :mrgreen:
Joj sto si se ti navio ovih dana.
Nije to bas tako crno kako ti velis ;-)
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#38 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by NediM17 »

Kuda dolaze ovi Bugari i Rumuni, okolo preko Madjarske i Hrvatske?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10878
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#39 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by Prpa.ba »

Login77777 wrote: 06/03/2022 18:55 A sta ima skupstina manjeg entiteta sa gasenjem pozara?
Ne postoji legalan nacin da OS BiH ili Predsjednistvo urade bilo sta a da se ne dobije saglasnost ili clana predsjednistva iz reda pravoslavaca, ili narodne skupstine manjeg entiteta. Sjeti se situacije od prije par mjeseci kad je NS RS odlucivala o povredi vitalnog nacionalnog interesa za odluke sa nivoa predsjednistva, bile neke japanske donacije bolnicama i sl. :-)
video wrote: 06/03/2022 19:18 Joj sto si se ti navio ovih dana.
Nije to bas tako crno kako ti velis ;-)
Pokazi mi gdje je sivo ili bijelo pa cu prvi skociti od radosti. Jedino sto je ohrabrujuce sto zaista ima veliki broj gradjana koji se nisu uljuljkali, vec su spremni braniti svoj kucni prag i "ko nas bre zavadja" vise nema prodju. Sve drugo, od stranih ambasada, stranih diplomata, tacaka fokusa u politickoj krizi, drzavnih i federalnih institucija, nista od toga ne ulijeva bilo kakvo povjerenje, posebno s obzirom da je ujdurma pazljivo planirana upravo da nikad ne predje granicu potrebnu da postanemo problem.
palermo wrote: 06/03/2022 19:26 O jebote život, ti kao da nam ameriku otkrivaš....sve se smije kad dođe dur guzici....
Smije se, ali moze li se, posebno ako je situacija pazljivo konstruisana upravo da dur guzici nikako da skroz dodje. :mrgreen:

U ovakvom pravnom okviru, jedino ko moze djelovati po svom ceifu je OHR uz podrsku EUFOR-a ili NATO-a. Izuzimajuci njih, sta imamo? Tuzilastvo nece procesuirati niti Dodika niti politicki vrh RS-a za neustavno djelovanje jer su iz iste politicke opcije. SIPA samim tim nece nikoga ni hapsiti. Bez djelovanja OHR-a, a nakon uspjesne javne rasprave na koju nas je pozvala americka ambasada ( :lol: ), ide sudski proces da se neustavni zakoni Skupstine RS-a proglase neustavnim. Kad ih proglase, tuzilastvo nece uraditi nista i de facto ce stupiti na snagu. I je li dosao dur guzici, nije. Je li rat, nije. De iure sve tipp topp, de facto prenesene nadleznosti. Idu izjave stranih ambasada kako je RS krenula na opasan put, kako gradjane RS-a uvode u pravnu neizvjesnost, mozda jos jedan Dodikov granap i Cvijanovickina apoteka dobiju sankcije.

Ako istog tog momenta niko s nase strane nije spreman zaprijetiti proglasavanjem Dejtona nistavnim, proces ce se nastaviti.

Ovo je najcrnji scenarij, ali radije cu se spremati za njega nego mastati o Bajraktarima i OHR-ovoj smjeni Dodika i njegove klape, pa docekati "Z" spustenih gaca. :mrgreen:
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#40 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by palermo »

Prpa.ba wrote: 06/03/2022 19:45
Ako istog tog momenta niko s nase strane nije spreman zaprijetiti proglasavanjem Dejtona nistavnim, proces ce se nastaviti.

Ovo je najcrnji scenarij, ali radije cu se spremati za njega nego mastati o Bajraktarima i OHR-ovoj smjeni Dodika i njegove klape, pa docekati "Z" spustenih gaca. :mrgreen:
Često sam ovdje ovu rečenicu ovdje pisao, , al zato što to mislim sasvim ozbiljno, i ponovit ću je opet.....ako se desi taj tvoj najcrnji scenario i mi ne reagujemo, onda nema za čim da žalimo. Samo će se potvrditi mišljenje srpskih i hrvatskih krugova da smo izmišljen narod koji nema svoje uporište u realnosti.

Ja sam prilično uvjeren da se neće desiti taj tvoj scenario.....
User avatar
Login77777
Posts: 8552
Joined: 18/05/2021 09:11

#41 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by Login77777 »

@Prpa.ba

Kada jedan clan Predsjednistva nesto odbije nema potrebe za skupstinu manjeg entiteta.
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#42 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by video »

Prpa.ba wrote: 06/03/2022 19:45
video wrote: 06/03/2022 19:18 Joj sto si se ti navio ovih dana.
Nije to bas tako crno kako ti velis ;-)
Pokazi mi gdje je sivo ili bijelo pa cu prvi skociti od radosti. Jedino sto je ohrabrujuce sto zaista ima veliki broj gradjana koji se nisu uljuljkali, vec su spremni braniti svoj kucni prag i "ko nas bre zavadja" vise nema prodju. Sve drugo, od stranih ambasada, stranih diplomata, tacaka fokusa u politickoj krizi, drzavnih i federalnih institucija, nista od toga ne ulijeva bilo kakvo povjerenje, posebno s obzirom da je ujdurma pazljivo planirana upravo da nikad ne predje granicu potrebnu da postanemo problem.
Jasta, evo sad cu sve da ti pojasni, ovdje, na sa-x forumu.
Ma bjaaaaazi :thumbup:
Samo ovo cu reci - bRez ovolikog defetizma, nema potrebe.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10878
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#43 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by Prpa.ba »

palermo wrote: 06/03/2022 19:50 Često sam ovdje ovu rečenicu ovdje pisao, , al zato što to mislim sasvim ozbiljno, i ponovit ću je opet.....ako se desi taj tvoj najcrnji scenario i mi ne reagujemo, onda nema za čim da žalimo. Samo će se potvrditi mišljenje srpskih i hrvatskih krugova da smo izmišljen narod koji nema svoje uporište u realnosti.
Apsolutno se slazem.
palermo wrote: 06/03/2022 19:50 Ja sam prilično uvjeren da se neće desiti taj tvoj scenario.....
Ja se nadam, ali nisam uvjeren jer ne vidim "to nesto" na terenu. U ovom trenutku, meni je samouvjeravanje kako cemo "znati sta ciniti kad dodje vakat" isto kao i samouvjeravanje rusofila po temi "Ukrajina" kako Rusija jos nije poslala svoje najjace jedinice. :mrgreen:
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#44 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by palermo »

Prpa.ba wrote: 06/03/2022 19:59
palermo wrote: 06/03/2022 19:50 Često sam ovdje ovu rečenicu ovdje pisao, , al zato što to mislim sasvim ozbiljno, i ponovit ću je opet.....ako se desi taj tvoj najcrnji scenario i mi ne reagujemo, onda nema za čim da žalimo. Samo će se potvrditi mišljenje srpskih i hrvatskih krugova da smo izmišljen narod koji nema svoje uporište u realnosti.
Apsolutno se slazem.
palermo wrote: 06/03/2022 19:50 Ja sam prilično uvjeren da se neće desiti taj tvoj scenario.....
Ja se nadam, ali nisam uvjeren jer ne vidim "to nesto" na terenu. U ovom trenutku, meni je samouvjeravanje kako cemo "znati sta ciniti kad dodje vakat" isto kao i samouvjeravanje rusofila po temi "Ukrajina" kako Rusija jos nije poslala svoje najjace jedinice. :mrgreen:
Pa ako ne budemo znali kad (ako) bude trebalo, onda automatski važi ona prva premisa.

A na terenu, pa sve zavisi kojim očima gledaš, nije loše da postoje i tvoje oči, one upozoravaju, prate, ....al malo vjere ipak....ne zbog tebe ili mene, nego zbog onih koji jednostavno to trebaju....
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#45 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by video »

Prpa.ba wrote: 06/03/2022 19:59
palermo wrote: 06/03/2022 19:50 Često sam ovdje ovu rečenicu ovdje pisao, , al zato što to mislim sasvim ozbiljno, i ponovit ću je opet.....ako se desi taj tvoj najcrnji scenario i mi ne reagujemo, onda nema za čim da žalimo. Samo će se potvrditi mišljenje srpskih i hrvatskih krugova da smo izmišljen narod koji nema svoje uporište u realnosti.
Apsolutno se slazem.
palermo wrote: 06/03/2022 19:50 Ja sam prilično uvjeren da se neće desiti taj tvoj scenario.....
Ja se nadam, ali nisam uvjeren jer ne vidim "to nesto" na terenu. U ovom trenutku, meni je samouvjeravanje kako cemo "znati sta ciniti kad dodje vakat" isto kao i samouvjeravanje rusofila po temi "Ukrajina" kako Rusija jos nije poslala svoje najjace jedinice. :mrgreen:
Tebe ne bi volio vidjeti na mjestu moraliste u brigadi, ma bilo gdje u vezi morala kad zagusti.
noviforumas
Posts: 2967
Joined: 12/08/2016 22:28

#46 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by noviforumas »

Nazalost, nikad ne mozes biti dovoljno cinican sto se tice politike MZ prema BiH. Provjereno najpouzdaniji nacin da se predvidi razvoj dogadjaja, ljutili se vi na Prpu ili ne. :D
palermo
Posts: 22291
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#47 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by palermo »

noviforumas wrote: 06/03/2022 20:17 Nazalost, nikad ne mozes biti dovoljno cinican sto se tice politike MZ prema BiH. Provjereno najpouzdaniji nacin da se predvidi razvoj dogadjaja, ljutili se vi na Prpu ili ne. :D
Pa politika MZ (ili pojedinih država) nije statična. Ona umnogome ovisi o samome tebi, tvojoj spremnosti, mogućnosti da pokažeš da možeš biti relevantan faktor.....uostalom, Ukrajina ti je primjer...konačno i mi smo primjer, od prijedloga Lorda Carringtona za predaju do bobardovanja srpskih položaja....

MZ je takva kakva jeste....to prihvatiš kao činjenicu i spram toga određuješ svoje ponašanje...
noviforumas
Posts: 2967
Joined: 12/08/2016 22:28

#48 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by noviforumas »

Naravno, stoji i to sve.
gistro
Posts: 212
Joined: 22/09/2015 11:02

#49 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by gistro »

Pripadnici Austrijskog kontinenta Eufora pokrivaju Zvornik i granicne prelaze prema Srbiji, barem mi tako reče kolega koji je poslom krenuo prema Srbiji
archi_a
Posts: 10364
Joined: 11/12/2011 18:11

#50 Re: Bosna i Hercegovina- EUFOR /ALTHEA

Post by archi_a »

Ko kaže da nam se "nešto loše" sprema? Možda nam se baš nešto dobro sprema. :wink:
I u Bosni i Hercegovini će se štititi međunarodni poredak, u svjetlu trenutnih a i budućih događaja. Sretno nam. 🇧🇦
Post Reply