Bosna i Hercegovina (1947-1987)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#576 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Ako pogledaš, vidjećeš da nisu ubijani na licu mjesta i odmah, već nakon nekoliko dana, nakon što su prethodno zarobljeni i, vjerovatno, mučeni. Jednog od njih su čak i suočavali sa jednim zarobljenikom.
Imaš i slučaj Vilija Eršega, za kojeg su pisali kako je poginuo kod Rumboka, gdje u gornjem filmu lično svjedoči čovjek koji ga je uhvatio (Hrvat, što u ovom slučaju nije nimalo beznačajno), živog i neozlijeđenog, bez otpora. Naravno, slijedeća vijest o Eršegu je fotografija njegovog leša u sali za obdukciju, koju je upravo postavio @Sarajmen.
Ubijati zarobljenike, šta god da su oni, nije ispravno, ni sa pravnog ni sa moralnog aspekta, bez obzira što to rade imperijalističke zemlje. Toga su bile svjesne i tadašnje vlasti, inače ne bi lagali da su ovi ljudi stradali u borbi.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#577 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

julisiz es grant wrote:Ako pogledaš, vidjećeš da nisu ubijani na licu mjesta i odmah, već nakon nekoliko dana, nakon što su prethodno zarobljeni i, vjerovatno, mučeni. Jednog od njih su čak i suočavali sa jednim zarobljenikom.
Imaš i slučaj Vilija Eršega, za kojeg su pisali kako je poginuo kod Rumboka, gdje u gornjem filmu lično svjedoči čovjek koji ga je uhvatio (Hrvat, što u ovom slučaju nije nimalo beznačajno), živog i neozlijeđenog, bez otpora. Naravno, slijedeća vijest o Eršegu je fotografija njegovog leša u sali za obdukciju, koju je upravo postavio @Sarajmen.
Ubijati zarobljenike, šta god da su oni, nije ispravno, ni sa pravnog ni sa moralnog aspekta, bez obzira što to rade imperijalističke zemlje. Toga su bile svjesne i tadašnje vlasti, inače ne bi lagali da su ovi ljudi stradali u borbi.



Slažem se.Također bi bilo zanimljivo ponešto saznati i o kasnijem odnosu vlasti prema obiteljima tih ljudi?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#578 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Aspekt o kojem se takođe decenijama šutjelo je masovno hapšenje ljudi u krajevima kuda su diverzanti prolazili, i na filmu vidimo svjedočenja jednog broja njih, a vidi se da je par stranih državljana jugoslovenskog porijekla, Hrvata iz Hercegovine, koji su boravili u zemlji na godišnjem odmoru, uhapšeno i ubijeno, bez suda i bez traga.
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#579 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

Zarobljeni, ispitani i ubijeni na kraju. Cilj im je bio pokazati da su Jugoslavija i njene službe ranjive kao i pokazati Hrvatima u Jugoslaviji da ima nade za Hrvatsku državu.
PM72
Posts: 17797
Joined: 30/04/2012 16:54

#580 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by PM72 »

julisiz es grant wrote:Ako pogledaš, vidjećeš da nisu ubijani na licu mjesta i odmah, već nakon nekoliko dana, nakon što su prethodno zarobljeni i, vjerovatno, mučeni. Jednog od njih su čak i suočavali sa jednim zarobljenikom.
Imaš i slučaj Vilija Eršega, za kojeg su pisali kako je poginuo kod Rumboka, gdje u gornjem filmu lično svjedoči čovjek koji ga je uhvatio (Hrvat, što u ovom slučaju nije nimalo beznačajno), živog i neozlijeđenog, bez otpora. Naravno, slijedeća vijest o Eršegu je fotografija njegovog leša u sali za obdukciju, koju je upravo postavio @Sarajmen.
Ubijati zarobljenike, šta god da su oni, nije ispravno, ni sa pravnog ni sa moralnog aspekta, bez obzira što to rade imperijalističke zemlje. Toga su bile svjesne i tadašnje vlasti, inače ne bi lagali da su ovi ljudi stradali u borbi.
Terorističke skupine ubačene iz druge ili treće zemlje nisu pod "zaštitom" i konvencijama UN-a.
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#581 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

Zamisli kakav je odnos vlasti prema obiteljima ubijenih bio kada su pasošare koji su dolazili na odmor maltretirali, premlaćivali, mučili i ubijali.
PM72
Posts: 17797
Joined: 30/04/2012 16:54

#582 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by PM72 »

duga devetka wrote:Zamisli kakav je odnos vlasti prema obiteljima ubijenih bio kada su pasošare koji su dolazili na odmor maltretirali, premlaćivali, mučili i ubijali.

? o čemu ti to?Kakvi pasošari?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#583 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

PM72 wrote:
duga devetka wrote:Zamisli kakav je odnos vlasti prema obiteljima ubijenih bio kada su pasošare koji su dolazili na odmor maltretirali, premlaćivali, mučili i ubijali.

? o čemu ti to?Kakvi pasošari?
Hajde da započetak pregledaš film, čisto da konverzacija bude ravnopravna, ok?
PM72
Posts: 17797
Joined: 30/04/2012 16:54

#584 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by PM72 »

Ne želim da gledam ustaško-terorističku propagandu i falsifikovanje istorije iliti povjesti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#585 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

PM72 wrote:Ne želim da gledam ustaško-terorističku propagandu i falsifikovanje istorije iliti povjesti.
Onda ne možeš ni raspravljati, jer je znanje samo na osnovu "Dvadesetog čovjeka" vrlo manjkavo. I to ti kažem ja koji sam dugo vjerovao da je sve istina što piše tamo, iako knjiga nije istoriografska.
PM72
Posts: 17797
Joined: 30/04/2012 16:54

#586 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by PM72 »

julisiz es grant wrote:
PM72 wrote:Ne želim da gledam ustaško-terorističku propagandu i falsifikovanje istorije iliti povjesti.
Onda ne možeš ni raspravljati, jer je znanje samo na osnovu "Dvadesetog čovjeka" vrlo manjkavo. I to ti kažem ja koji sam dugo vjerovao da je sve istina što piše tamo, iako knjiga nije istoriografska.
Nisi u pravu jer ču čak i večeras biti sa učesnikom akcije o kojoj pišemo.Davno sam prežvakao tu temu i nisam gledao propagandne fimove kojima opravdavaju terorističke aktivnosti i nakane.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#587 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

duga devetka wrote:Zamisli kakav je odnos vlasti prema obiteljima ubijenih bio kada su pasošare koji su dolazili na odmor maltretirali, premlaćivali, mučili i ubijali.
Ante Miletić i Nikola Raspudić su otišli prije Bugojanske Grupe, uhićeni premda nema dokaza o povezanosta sa Bugojanskom grupom, strasno mučeni i podlegli zvjerskom mučenju u zatvoru.
Stjepan Crnogorac, rođen 7. prosinca 1946., kidnapiran u Ausriji u lipnju 1972.godine i kasnije ubijen u Sloveniji http://narod.hr/hrvatska/kaznena-prijav ... -crnogorca
Nikola Raspudić, rođen 15. studenog 1941., a ubijen 7.kolovoza 1972. godine.
Josip Senić, rođen 18. ožujka 1936., a ubijen 10 ožujka 1972. godine
Stjepan Ševo, rođen 10. prosinca 1936., a ubijen24. kolovoza 1972. godine.
Tatjana Ševo – Bahorić, rođena 4. travnja 1946., a ubijena24.kolovoza 1972.
RosemarieBahorić, rođena 27.travnja 1963., a ubijena24.kolovoza 1972. godine.
Antun Miličević, rođen 1. srpnja 1941., a ubijen u lipnju 1972.godine.
Čim je grupa stigla u Bosnu, supruge i djeca članova ove Bugojanske Grupe bila su zlostavljana i maltretirana.
Last edited by slavonskilola on 23/05/2016 13:08, edited 2 times in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#588 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

PM72 wrote:
julisiz es grant wrote:
PM72 wrote:Ne želim da gledam ustaško-terorističku propagandu i falsifikovanje istorije iliti povjesti.
Onda ne možeš ni raspravljati, jer je znanje samo na osnovu "Dvadesetog čovjeka" vrlo manjkavo. I to ti kažem ja koji sam dugo vjerovao da je sve istina što piše tamo, iako knjiga nije istoriografska.
Nisi u pravu jer ču čak i večeras biti sa učesnikom akcije o kojoj pišemo.Davno sam prežvakao tu temu i nisam gledao propagandne fimove kojima opravdavaju terorističke aktivnosti i nakane.
Jedan učesnik nema cijelu sliku. Svemu treba pristupati otvorenog uma.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#589 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Image
Ova karta prikazuje sukob kod Rumboka, u kome su potjerne snage imale najveće gubitke, ali i poslije kojeg se diverzantska grupa definitivno rasturila, što se može vidjeti lijepo sa karte.
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#590 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

Slavonskilola, ovaj uvod o Miličeviću i Raspudiću implicira da su bili povezani sa HRB što nije istina. Njih dvojica nemaju veze sa HRB i akcijom. To je fabrikovana jugo propaganda.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#591 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

duga devetka wrote:Slavonskilola, ovaj uvod o Miličeviću i Raspudiću implicira da su bili povezani sa HRB što nije istina. Njih dvojica nemaju veze sa HRB i akcijom. To je fabrikovana jugo propaganda.
Moguće je.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#592 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

duga devetka wrote:Slavonskilola, ovaj uvod o Miličeviću i Raspudiću implicira da su bili povezani sa HRB što nije istina. Njih dvojica nemaju veze sa HRB i akcijom. To je fabrikovana jugo propaganda.
Da...i ja mislim da to treba ispraviti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#593 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Evo nešto iz australijske štampe tog vremena o sudbini dvojice njihovih državljana, Miličevića i Raspudića:

https://news.google.com/newspapers?nid= ... 0452&hl=en
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#594 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

slavonskilola wrote:
duga devetka wrote:Slavonskilola, ovaj uvod o Miličeviću i Raspudiću implicira da su bili povezani sa HRB što nije istina. Njih dvojica nemaju veze sa HRB i akcijom. To je fabrikovana jugo propaganda.
Moguće je.
Istina 100%. Jedan došao u posjetu a drugi po curu da je ženi. Nisu bili u nikakvim organizacijama a posebno u HRB-u.
PM72
Posts: 17797
Joined: 30/04/2012 16:54

#595 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by PM72 »

duga devetka wrote:
PM72 wrote:
duga devetka wrote:Daj čovječe skini se sa teme i okani se mene ako nisi upućen. To što je tvoj rođo mobiliziran da naganja ove revolucionare oko Bugojna ne znači da ti daje za pravo da bez veze spamaš.
Kao prvo-nisi mi zanimljiv ni sekunde.O tebi sam već napisao šta si pa mi pobrisali.Kao drugo,tema mi je jako zanimljiva jer pratim šta ljudi prepravljaju,izmišljaju,lažu i falsifikuju.Ja ne spamam nego sam napisao neke pojedinosti o kojima se nije znalo a iz usta su čovjeka učesnika akcije.Tebi je o tome mogao pričati samo Blaž kad te posadi na krilo pa ti laže o čikama što su dizali ustanke.
Ko je meni pričao i priča neka ostane za mene. Moderacija vjerojatno zna odakle se javljam. Tebi je pričao mobilizirani rođo, meni ljudi iz HRB-a. Reci slobodno šta si napisao o meni. A možeš i u brk reći. U Sarajevu sam 4.7.2016
Mala ispravka.Rođo nije bio mobiliziran nego dobrovoljac u toj akciji.Bio je aktivni pripadnik sigurnosnih službi.Ako te još nešto zanima - reci slobodno pa ću ga večeras pitati.
A pošto dolaziš 4.07.2016 - ostani i 5.7.Bajram pa bujrum na baklavu.Da ti pokažem kakvi smo mi domaćini i da nismo svi jade koje ste trpali u Dretelj.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#596 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

julisiz es grant wrote:
duga devetka wrote:Slavonskilola, ovaj uvod o Miličeviću i Raspudiću implicira da su bili povezani sa HRB što nije istina. Njih dvojica nemaju veze sa HRB i akcijom. To je fabrikovana jugo propaganda.
Da...i ja mislim da to treba ispraviti.
Evo ispravljeno je :-D
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#597 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Woody »

Znam da je off-topic temi o "Bugojanskoj grupi", ali samo jedan mali diskurs da se bolje osvijetli mentalni sklop likova koji su dijelili istu ideologiju i ciljeve:

Miljenko Hrkać (02.10.1947 – 11.01.1978) Ustaša (po vlastitoj izjavi) kojega je sud SFRJ osudio za postavljanje i aktiviranje eksploziva u beogradsko kino "20. oktobar" na dan 13.7.1968, što je za poslijedicu imalo 1 poginulu osobu (Savo Čučurović), jedno lice koje je ostalo bez obje noge (Magdalena Novaković) i 89 povrjeđenih. Takođe je osuđen i za bombaški napad na beogradsku željezničku stanicu, što je za rezultat imalo 13 povrijeđenih osoba.

Hrkać je rođen u Mokrom kod Konjica (BiH) 02.10.1947. Bio je član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta (HOP), organizacije nasljednice Ustaškog pokreta. Pristupio je HOP-u preko Ante Penavića, koji ga je i snabdjeo eksplozivom za bombe.

13.7.1968, u 21:05 detonirao je bombu u beogradskom kinu "20. oktobar". Bomba je bila postavljena ispod sjedišta br. 6, 16. red, tijekom projekcije filma "Risifi u Panami".

25.9.1968, odjeknule su tri eksplozije u garderobi na beogradskoj željezničkoj stanici, ostavivši 13 ranjenih lica.

Hrkać je pred beogradskim sudom osuđen na smrt (tri puta nakon žalbi: 1969, 1970 i 1975), pred sudom SR Srbije (1971) i Saveznim sudom SFRJ (30.12.1976), za navedena djela.

Strijeljan je 11.01.1978.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#598 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

slavonskilola wrote:
julisiz es grant wrote:
duga devetka wrote:Slavonskilola, ovaj uvod o Miličeviću i Raspudiću implicira da su bili povezani sa HRB što nije istina. Njih dvojica nemaju veze sa HRB i akcijom. To je fabrikovana jugo propaganda.
Da...i ja mislim da to treba ispraviti.
Evo ispravljeno je :-D
Nadam se da su i oni bili "teroristi koje ne štite povelje UN", kako neko reče :oops:
Još jednom pročitati članak, strahota, dođeš da se ženiš, proguta te mrak, jebe se nekom čiji si državljanin:

https://news.google.com/newspapers?nid= ... 0452&hl=en

Ili je to samo "australski propagandni pamflet" :oops:
A i ovaj premijer Australije što se interesovao za njihovu sudbinu baš neki desničar :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Gough_Whitlam
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#599 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

Vjerujem u Hrkaćevu bombu kao i Hrvatsku šestorku koja je osuđena za trovanje Sydneyskog vodovoda. Jugoslovenske fabrikovane gluposti :-)
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#600 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

Woody wrote:Znam da je off-topic temi o "Bugojanskoj grupi", ali samo jedan mali diskurs da se bolje osvijetli mentalni sklop likova koji su dijelili istu ideologiju i ciljeve:

Miljenko Hrkać (02.10.1947 – 11.01.1978) Ustaša (po vlastitoj izjavi) kojega je sud SFRJ osudio za postavljanje i aktiviranje eksploziva u beogradsko kino "20. oktobar" na dan 13.7.1968, što je za poslijedicu imalo 1 poginulu osobu (Savo Čučurović), jedno lice koje je ostalo bez obje noge (Magdalena Novaković) i 89 povrjeđenih. Takođe je osuđen i za bombaški napad na beogradsku željezničku stanicu, što je za rezultat imalo 13 povrijeđenih osoba.

Hrkać je rođen u Mokrom kod Konjica (BiH) 02.10.1947. Bio je član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta (HOP), organizacije nasljednice Ustaškog pokreta. Pristupio je HOP-u preko Ante Penavića, koji ga je i snabdjeo eksplozivom za bombe.

13.7.1968, u 21:05 detonirao je bombu u beogradskom kinu "20. oktobar". Bomba je bila postavljena ispod sjedišta br. 6, 16. red, tijekom projekcije filma "Risifi u Panami".

25.9.1968, odjeknule su tri eksplozije u garderobi na beogradskoj željezničkoj stanici, ostavivši 13 ranjenih lica.

Hrkać je pred beogradskim sudom osuđen na smrt (tri puta nakon žalbi: 1969, 1970 i 1975), pred sudom SR Srbije (1971) i Saveznim sudom SFRJ (30.12.1976), za navedena djela.

Strijeljan je 11.01.1978.
Jeli tebi poznato da Hrkać nema nikakve veze sa bombom u Beogradu i da čovjek nikada nije ni bio u tom gradu.To danas priznaju svi,čak i djelatnici ondašnje službe državne sigurnosti.Hrkać je bio potpuno nevin čovjek.Ti koda si zahrko onda a probudio se sada.http://www.--- NO LINKS ---/kolumne/poli ... -7039.html
Post Reply