Bosna i Hercegovina (1947-1987)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

PM72
Posts: 17797
Joined: 30/04/2012 16:54

#601 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by PM72 »

I Šešelj je nevin...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#602 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Skrenućemo temu bezveze, ali u emisiji Uviđaj na RTS-u koja je bila posvećena njegovom slučaju, svi eksperti koji su govorili (sve redom Srbi) izrazili su sumnju da je Hrkać to napravio. Očito je da je on poslužio kao žrtveni jarac, u nemoći da se nađe pravi počinitelj.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#603 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#604 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

Jedna od delikatesa jugoslovenske tajne službe je podmetanje terorističkih akcija hrvatskoj emigraciji. To im je ujedno bio i alibi za ubijanje Hrvata po čitavom svijetu. Hrkać nema veze sa bombom u Beogradu. Ljude koji vjeruju u takvu propagandu ne mogu uzimati za ozbiljno i smatram ih laicima u topiku.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#605 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

duga devetka wrote:Jedna od delikatesa jugoslovenske tajne službe je podmetanje terorističkih akcija hrvatskoj emigraciji. To im je ujedno bio i alibi za ubijanje Hrvata po čitavom svijetu. Hrkać nema veze sa bombom u Beogradu. Ljude koji vjeruju u takvu propagandu ne mogu uzimati za ozbiljno i smatram ih laicima u topiku.
To je jasno kao dan. Većina relevantnih srpskih glava koja se tim bavila je prihvatila to da je Hrkać nevin strijeljan, samo su u nas i dalje najtvrđi Jugosi i hoće biti veći katolici od pape.
U srpskom filmu "Falsifikator" Gorana Markovića ima lik koji je nesumnjivo inspirisan Hrkaćem (od 40:10 je njegova priča):

User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#606 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Zokipfc »

Nedobrovoljac wrote::lol: Ovdje ustase prevladale. Gori su mi moderatori što im puštaju.
Morao bi i ja sa nekom Drazinom teorijom izaći, da vidim dokle će me tolerisati.
Bar 'ustase' prikazuju neke argumente.. A sa druge strane Seselj, Draza.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#607 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Zokipfc »

Nedobrovoljac wrote:Nisam te skontao. Koji argument je ovdje prezentovan da bi osudjene teroriste nazivali mladim revolucionarima.
Naravno da se ne slazem sa HR ekipom, da su likovi bili mladi revolucionari :D Nego, oni bar postavljaju linkove i imaju kakve-takve argumente da bi potkrijepili svoje tvrdnje, kontas?

Isto kao kad se neko javlja sa informacijama o srpskim zrtvama na ovom forumu. Odmah je padobranac, cetnik.

Najlakse je reci 'Eh, ti si ustasa, dakle sve sto govoris nema sanse da bude tacno.'
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#608 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by dragan.s »

Teroristi ili revolucionari je samo stvar gledišta, ne mijenja činjenice.
Ako revolucija uspije, onda su revolucionari, a ako ne onda teroristi. Viđeno već dosta puta.
Za neke su i Crvene brigade revolucionari.
Što se tiče likvidacija UDBA-e po svijetu, manje više se u SFRJ znalo da se to dešava. Naravno da se o tome tada nije govorilo. Kad se nakon devedesetih počelo javno govoriti o tome spominjane su neke nerealne cifre pa je RH formirala komisiju koja je popisala hrvate koji su likvidirani i ustanovila da ih je bilo ukupno 69. Na čelu komisije je bio Vice Vukov. Ostale ex-YU republike nisu utvrđivale te brojke mada se zna da je bilo i dosta likvidiranih i među srpskom, a posebno među albanskom emigracijom nakon 80-tih.
Manje više se zna i mehanizam odobravanja likvidacija. Odobravao ih je Savjet za zaštitu ustavnog poretka, a predlagale republičke filijale UDBA-e. Izvršioci su bili razni, a njih je većinom angažovao Savezni SUP.
Arhive u vezi sa tim nisu još otvorene, a pitanje je da li će ikada.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#609 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by direstraits0078 »

Sarajmen wrote:
dragan.s wrote: Arhive u vezi sa tim nisu još otvorene, a pitanje je da li će ikada.
Istina, i mišljenja sam da ćemo prije dočekati otvaranje i dostupnost arhivi koje posjeduju ''stranci'' nego li ''naši''. Neke arhive se otvaraju i čine dostupnim nakon decenije-dvije ,neke četiri-pet, a neke tek nakon 7 decenija. A to je i za ove sa najvećim stepenom tajnosti upravo današnje vrijeme. Ko dočeka neka priča...
Samo treba racunati da strani "arhivi" znaju biti uredjivani prema odgovarajucem politickom trenutku. A isto tako i domaci.

Takvih primjera je mnogo, u posljednje vrijeme je u RH angazovan veci broj ljudi koji pokusava da promijeni i falsificira historijske cinjenice iz WW2 kao i nakon WW2. Nesto stariji primjer se moze izucavati na primjeru srbije i njihovih pokusaja fabrikacije mitova i stvaranja nove, bolje i ljepse historije "sasve" novim i starijim dubrovnicima i sl.

Ni bosanski obavjestajni i kontraobavjestajni establisment nije imun na ovo, ima dosta dobrih primjera gdje se vidi teznja o izostavljanju ili krivljenju cinjenica i njihovom friziranju.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#610 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by Woody »

Sarajmen wrote: Tema jeste u svojoj suštini upad 19-točlane terorističke grupe i na teritorij SR Bosne i Hercegovine 1972. godine, njeno razbijanje, likvidacija i suđenje preživjelim članovima grupe ali i široj mreži podrške. Svaki relevantan podatak, informacija ili saznanje o tom događaju je dobrodošao. Apsolutno je nebitno od kojeg člana dolazi.
@Sajo, meni je ovo dovoljno
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

A, sad... Hrkać ili nije Hrkać, Ludvig Pavlović - humanista, Miro Barešić - dijete cvijeća i (hrvatskog) proljeća, ili Božidar Kavran - predstojnik kulturno umjetničkog društva... :-)

Drugovi, toliko! I ne bih dalje ;-)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#611 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:
dragan.s wrote: Arhive u vezi sa tim nisu još otvorene, a pitanje je da li će ikada.
Istina, i mišljenja sam da ćemo prije dočekati otvaranje i dostupnost arhivi koje posjeduju ''stranci'' nego li ''naši''. Neke arhive se otvaraju i čine dostupnim nakon decenije-dvije ,neke četiri-pet, a neke tek nakon 7 decenija. A to je i za ove sa najvećim stepenom tajnosti upravo današnje vrijeme. Ko dočeka neka priča...
Otvaranje arhiva SDB-a je u interesu istorije, a ne pojedinaca. Nažalost, nećemo ih dočekati dok ijedan udbaš ima živ. Možda i bismo, da ima pritiska javnosti, makar one naučne. Ali nismo mi dostigli taj nivo društvene samosvijesti.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#612 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

Zbog čega nam arhivi nisu dostupni.Mislim na sve od 1945 g. pa do sada?U Beogradu se još čuva naj veči do građe.
Što se tiče Bugojanske grupe nije važna naša percepcija o njima nego istina a ona se gleda različitim očima onda ali i sada.
Ako je trebalo rušiti tu bivšu državu onda oni nisu teroristi nego revolucionari ,jer se malo kasnije pokazalo da je istina ono što su ti ljudi očito je već tad znali.E sada ,dali su trebali ići u akciju ili čekati raspad koji se na kraju dogodio uz blagoslov veliko srbskog projekta i puno žrtava?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#613 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

slavonskilola wrote:Zbog čega nam arhivi nisu dostupni.Mislim na sve od 1945 g. pa do sada?U Beogradu se još čuva naj veči do građe.
Što se tiče Bugojanske grupe nije važna naša percepcija o njima nego istina a ona se gleda različitim očima onda ali i sada.
Ako je trebalo rušiti tu bivšu državu onda oni nisu teroristi nego revolucionari ,jer se malo kasnije pokazalo da je istina ono što su ti ljudi očito je već tad znali.E sada ,dali su trebali ići u akciju ili čekati raspad koji se na kraju dogodio uz blagoslov veliko srbskog projekta i puno žrtava?
Nije Beograd problem, veći je Sarajevo, jer su tu ostali najtvrokorniji pobornici onog režima. Te se arhive čuvaju u ko zna kakvim podrumima u bivšoj zgradi SDB-a, a sadašnjoj SIPE, u centru Sarajeva.
da ne govorimo da bi to imalo i izvjesnu humanu stranu, jer bi se možda našli podaci gdje su ukopani neki ljudi o kojima njihovi decenijama ne znaju ništa, ne samo kad je u pitanju ova akcija.
I meni je izraz terorista malo nategnut za ovu grupu, jer ne znamo da li su mislili sprovoditi teror da bi ostvarili svoj naum. Oružani ustanak svakako da, ali on ne podrazumijeva nužno i terorizam.
E sad, da su imali namjeru otrovati beogradski vodovod ili raznijeti trafo-stanicu u Zagrebu, termin teroriste bi imao smisla. Međutim, o tome nigdje ništa nema, osim u verziji Udbe (jedinoj priznatoj do 90-ih), pa čak ni oni nisu podastrli nikakve dokaze, osim fotografija igračaka kengura i koale (ono, da budemo sigurni da je baš iz Australije), a od fotografija eksploziva i otrova ništa, iako su svo ostalo oružje i opremu uredno slikali i objavili.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#614 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

Sarajmen wrote:Mišljenja sam da je na primjer član tzv '' Bugojanske grupe'' pokojni Ludvig Pavlović u 1972-oj godini terorista, a da se 1991 može smatrati revolucionarom, jer je dočekao vrijeme o kojem može nastaviti borbu za vrijednosti u koje je vjerovao sve do svoje smrti. Ne mogu da nađem još jedan takav primjer iz ove ubačene grupe da bih mogao govoriti o množini, tako da je on jedini primjer. Priča o 20-tom čovjeku je priča o ''trojanskom konju'' odnosno infiltriranom operativcu. Bar koliko sam ja mogao da povežem stvari.

Na stranu sve ostalo što se veže za njega (Pavlovića) ,pomilovanje zbog saradnje nakon zarobljavanja, pomilovanje Mesića, stvaranje fame o načinu pogibije ... i sl.

@slavonski lola, da su tada 1972-ge pokrenuli narod u rušenju, to bi imalo nekog smisla.
Njihove namjere nam baš i nisu poznate.Ne vjerujem da su mislili da mogu srušiti tada još vojno i policijski prilično jaku državu.Ako su razmišljali na taj način očito je da su bili od nekoga manipulirani?
Znamo tko je autor knjige ,,Dvadeseti čovjek,,no poruka u naslovu je prilično jasna.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#615 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Odakle si skinuo slike za ovu temu, sa prethodne stranice? Ima li ih još?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#616 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Radeći temu ''Bosna i Hercegovina 1946-1987'' sam naletio na arhivski sajt o SFRJ i izvukao bruku autentičnih fotografija iz različitog vremenskog perioda, događaja,gradova, tadašnjih bosanskohercegovačkih funkcionera i ljudi.... a na većini je u fokusu JBT ioako ga u trankripciji ne pominju nikako. Daj šta daš jbg... i tako sam nalazio čitave serije fotografija iz Bugojna, gotivio je on vilu u tom gradu, opuštenu varijantu druženja sa raznim domaćim i stranim delegacijama, lovio medvjede u toj mjeri da me bilo stid sve objaviti ... bla blabla

Ovo sve pišem , jer sam mišljenja kako nije slučajno u to vrijeme odabrana Bosna i Hercegovina i taj prostor za upad ove emigrantske grupe. Da me ubijete sad' ne mogu konkretnije povezati stvari zašto dovodim u vezi česti boravak JBT u Bugojnu sa upadom na upravo to područje.
Namjeravali su da uspostave bazu na planini Vran, kod Duvna (staro hajdučko gnijezdo, poznato po hajduku Mijatu Tomiću). Zašto su baš na tom mjestu napustili kamion, kad su mogli nastaviti put preko Gornjeg Vakufa i Prozora, kad su već dotle došli, ne znam. Vjerovatno jer je tu u blizini bilo rodno selo jednog od njih, Ilije Glavaša. Tu su se odmorili, dobili čak iz sela i pečenu ovcu sa ražnja za objed i ponovo položili zakletvu u nekoj crkvici.
I u prvoj emigrantskoj akciji poslije rata, "Deseti travanj", bilo je planirano da jedna baza bude u Bosni, nakon uspostave glavne baze na Bilogori, u Slavoniji.
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#617 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

Woody wrote:
Sarajmen wrote: Tema jeste u svojoj suštini upad 19-točlane terorističke grupe i na teritorij SR Bosne i Hercegovine 1972. godine, njeno razbijanje, likvidacija i suđenje preživjelim članovima grupe ali i široj mreži podrške. Svaki relevantan podatak, informacija ili saznanje o tom događaju je dobrodošao. Apsolutno je nebitno od kojeg člana dolazi.
@Sajo, meni je ovo dovoljno
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

A, sad... Hrkać ili nije Hrkać, Ludvig Pavlović - humanista, Miro Barešić - dijete cvijeća i (hrvatskog) proljeća, ili Božidar Kavran - predstojnik kulturno umjetničkog društva... :-)

Drugovi, toliko! I ne bih dalje ;-)
I ne možeš dalje kad ne znaš kud goniš. Realno. Za neke su ovi ljudi teroristi a za neke heroji. Za tebe su teroristi jer su rušili Jugoslaviju i borili se za Hrvatsku. Za mene su heroji i Bugojanci i svi ovi što si ih nabrojao. Zašto? Zato što su svi do jednog život dali za slobodnu državu Hrvatsku. Jednostavno.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#618 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by direstraits0078 »

duga devetka wrote:
Woody wrote:
Sarajmen wrote: Tema jeste u svojoj suštini upad 19-točlane terorističke grupe i na teritorij SR Bosne i Hercegovine 1972. godine, njeno razbijanje, likvidacija i suđenje preživjelim članovima grupe ali i široj mreži podrške. Svaki relevantan podatak, informacija ili saznanje o tom događaju je dobrodošao. Apsolutno je nebitno od kojeg člana dolazi.
@Sajo, meni je ovo dovoljno
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

A, sad... Hrkać ili nije Hrkać, Ludvig Pavlović - humanista, Miro Barešić - dijete cvijeća i (hrvatskog) proljeća, ili Božidar Kavran - predstojnik kulturno umjetničkog društva... :-)

Drugovi, toliko! I ne bih dalje ;-)
I ne možeš dalje kad ne znaš kud goniš. Realno. Za neke su ovi ljudi teroristi a za neke heroji. Za tebe su teroristi jer su rušili Jugoslaviju i borili se za Hrvatsku. Za mene su heroji i Bugojanci i svi ovi što si ih nabrojao. Zašto? Zato što su svi do jednog život dali za slobodnu državu Hrvatsku. Jednostavno.

Tako je. Casno su polozili zivote za odbranu rvacke na stogodisnjem ognjistu, u Bosni. :oops: U Trst, pa se bori za rvacku.

Vidim da nekima nije ba najjasnija politicka i (kontra)obavjestajna pozadina upada tzv. Bugojanske grupe. Mislim da je to postalo mnogo jasnije i razvidnije (sto bi se reklo) u dogovorima dvojice balkanskih kasapina, tudjmana i milosevica, i njihovih trabanata, kojekakvih bobana, karadzica, mladica, tuta i ostalih tuta i muta.
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#619 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

julisiz es grant wrote:
Sarajmen wrote:Radeći temu ''Bosna i Hercegovina 1946-1987'' sam naletio na arhivski sajt o SFRJ i izvukao bruku autentičnih fotografija iz različitog vremenskog perioda, događaja,gradova, tadašnjih bosanskohercegovačkih funkcionera i ljudi.... a na većini je u fokusu JBT ioako ga u trankripciji ne pominju nikako. Daj šta daš jbg... i tako sam nalazio čitave serije fotografija iz Bugojna, gotivio je on vilu u tom gradu, opuštenu varijantu druženja sa raznim domaćim i stranim delegacijama, lovio medvjede u toj mjeri da me bilo stid sve objaviti ... bla blabla

Ovo sve pišem , jer sam mišljenja kako nije slučajno u to vrijeme odabrana Bosna i Hercegovina i taj prostor za upad ove emigrantske grupe. Da me ubijete sad' ne mogu konkretnije povezati stvari zašto dovodim u vezi česti boravak JBT u Bugojnu sa upadom na upravo to područje.
Namjeravali su da uspostave bazu na planini Vran, kod Duvna (staro hajdučko gnijezdo, poznato po hajduku Mijatu Tomiću). Zašto su baš na tom mjestu napustili kamion, kad su mogli nastaviti put preko Gornjeg Vakufa i Prozora, kad su već dotle došli, ne znam. Vjerovatno jer je tu u blizini bilo rodno selo jednog od njih, Ilije Glavaša. Tu su se odmorili, dobili čak iz sela i pečenu ovcu sa ražnja za objed i ponovo položili zakletvu u nekoj crkvici.
I u prvoj emigrantskoj akciji poslije rata, "Deseti travanj", bilo je planirano da jedna baza bude u Bosni, nakon uspostave glavne baze na Bilogori, u Slavoniji.
Baza je bila u Bosni a akcija se zvala 'Kavran'. Ostat će vječita misterija zašto 'Lune' nije javio Kavranu da je nešto krenulo po zlu. Žao mi je svih tih ljudi a posebno Tahira Alagića.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#620 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

Dobro, Barešić je ubio čovjeka svirepo, o kom god da se radilo.
A Kavran je bio visoki ustaški funkcioner, upravni zapovjednik ustaške organizacije (znači, neko ko je nadležan za područne organizacije ustaškog pokreta u zemlji). E sad, koliko je na toj funkciji mogao činiti zločine, ne znam, niti sam ikada naišao na primjer nekog njegovog zločinstva. Ali za komunističku vlast su svi koji su išta radili u NDH bili po defaultu neprijatelji i zločinci, čime se umanjila i relativizovala težina krivice stvarnih zločinaca, kojih je bilo napretek.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#621 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by julisiz es grant »

duga devetka wrote: Baza je bila u Bosni a akcija se zvala 'Kavran'. Ostat će vječita misterija zašto 'Lune' nije javio Kavranu da je nešto krenulo po zlu. Žao mi je svih tih ljudi a posebno Tahira Alagića.
Kako da javi, kad su mu poruke bile pisane od strane Udbe? Možda da je ubacio koju riječ koja bi bila unaprijed dogovorena šifra za znak da je u gabuli. A vjerovatno su mu u Udbi obećali poštedjeti život ako sarađuje, a on im povjerovao.
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#622 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

Knopfleru ako nemaš ništa informativno reći na temi nemoj se ni javljat.
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#623 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by duga devetka »

julisiz es grant wrote:
duga devetka wrote: Baza je bila u Bosni a akcija se zvala 'Kavran'. Ostat će vječita misterija zašto 'Lune' nije javio Kavranu da je nešto krenulo po zlu. Žao mi je svih tih ljudi a posebno Tahira Alagića.
Kako da javi, kad su mu poruke bile pisane od strane Udbe? Možda da je ubacio koju riječ koja bi bila unaprijed dogovorena šifra za znak da je u gabuli. A vjerovatno su mu u Udbi obećali poštedjeti život ako sarađuje, a on im povjerovao.
I ja sam istog mišljenja. Obećali mu život ako sarađuje. Jeste, imali su dogovoreno 'i' sa i bez tačke. Ovaj je pisao Kavranu kao da je sve u redu.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#624 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by direstraits0078 »

duga devetka wrote:Knopfleru ako nemaš ništa informativno reći na temi nemoj se ni javljat.
To tako mozes da kazes nekom svom posilnom, pobocniku ili slicnoj poslusnickoj marvi. Meni mozes probati, ali ne pije vode. ;)

Ako ne mozes da razumijes da napisano ima veze s temom, onda je to iskljucivo tvoj problem.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#625 Re: Bugojanska grupa, Raduša 1972

Post by slavonskilola »

Post Reply