Bosna i Hercegovina (1940-1946)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#26 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Betandwin wrote:
Pera Trta wrote: Za to prvi put čujem. Luburić je u Sarajevu bio vrlo kratko (februar-mart 1945.) i ne znam za a.
Neznam kolko je bio Luburić u Sarajevu , al bas kratko nebih rekao jer je imao svoju vilu , a i poslje rata , njegova kćerka Greta je išla s mojim starim u školu . Saveznička bomba je uletila u sklonište u podrum zgrade u ulici Kralja Tomislava (Koševo) gdje su pobili dosta civila,tako da nestoji prića da su gadjali samo zeljeznicu i mostove . Nakon "oslobodjenja " Sarajeva , partizani su zatvorili sve domobrane i pripadnike ustaške mladeži na pomočni stadion Koševo ,gdje su onda proocjenjivali ko se može "popraviti" a ko je izgubljen slučaj , uglavnom ko je imao veze i poznastva se spasio ....moji bas nisu gladovali i nikad niko nije spominjao tifus u gradu, to je vjerovatno bilo medju tim izbjeglicama ....cijeli rat je radio vlak iz Sarajeva prema Slavoniji gdje se išlo u nabavku ...
Luburić jeste bio u Sarajevu u navedenom kratkom periodu. Živio je u vili na Skenderiji, koja mu je stavljena na raspolaganje, što je razumljivo da visoki ustaški dužnosnik ima za svoga boravka u gradu svu komotnost. U dvorištu te vile je nađeno kasnije dvadesetak leševa umorenih po Luburiću i njegovim ljudima.
Mislim da se Luburić prvi put oženio nakon bijega u inostranstvo, a i da je imao (zakonitu) kćer prije toga, sumnjam da bi dozvolio da ona ostane u Jugoslaviji.
Tifusa u Sarajevu jeste bilo, a "tih" izbjeglica je bilo oko 20 000 (u gradu koji je do rata brojao oko 80 000 stanovnika).
Željeznička veza prema Slavoniji, dakle uska pruga Sarajevo-Brod, je tokom cijelog rata prekidana čestim diverzijama, jer je prolazila kroz jaka ustanička područja, tako da je saobraćaj njom bio neredovan, nesiguran i opasan. Kao uostalom i cjelokupan život u tim teškim vremenima.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#27 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by pape »

Da se ne zaboravi, ... :roll:

Hrabrošću I Zajednički Prolivenom
Krvlju Boraca Bosansko - Hercegovačkih,
Hrvatskih, Crnogorskih I Srpskih Brigada
Slavne Jugoslavenske Armije, Zajedničkim
Naporima I Žrtvama Sarajevskih Rodoljuba
Srba, Muslimana I Hrvata 6 Aprila 1945
Oslobođeno Je Sarajevo Glavni
Grad Narodne Republike Bosne I Hercegovine
Vječna Slava I Hvala Palim Junacima
za Oslobođenje Sarajeva I Naše Otažbine
O Prvoj Godišnjici Svoga Oslobođenja

Zahvalno Sarajevo
User avatar
Haris.ba
Posts: 24887
Joined: 08/09/2005 20:08

#28 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Haris.ba »

Nanina prica (1945. imala mislim 15-16 godina).

- Na odmorima nastavnica (isla nana u neku "visu" skolu koja je bila kod Drvenije - valjda bila zenska skola; na drugoj strani obale je Prva gimnazija) tjerala ucenice da pjevaju ustaske pjesme (imam negdje tu pjesmu zapisanu, zanimljiva je, nana zapamtila :) )

- Poslije oslobodjenja tu nastavnicu su "nagradili" time sto je vozala kolica (sa tijelima ili robom) i sisanjem nacelavo (podsjeca me na obracun sa kolaboracionistima u Francuskoj).

Nana kaze da skoro nije bilo slobodne topole (drveta, stuba) na Marijin Dvoru a da ljudi danima nisu visili.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#29 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

To ne treba da se zaboravi...tekovine antifašizma moraju se gajiti.
Ali ne treba zaboraviti ni stradanje naroda, građana i izbjeglica, o kome se ovdje govori. O tome se malo zna i uglavnom se 60 godina šuti. Zašto? Ni sam ne znam...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#30 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Haris.ba wrote:Nanina prica (1945. imala mislim 15-16 godina).

- Na odmorima nastavnica (isla nana u neku "visu" skolu koja je bila kod Drvenije - valjda bila zenska skola; na drugoj strani obale je Prva gimnazija) tjerala ucenice da pjevaju ustaske pjesme (imam negdje tu pjesmu zapisanu, zanimljiva je, nana zapamtila :) )

- Poslije oslobodjenja tu nastavnicu su "nagradili" time sto je vozala kolica (sa tijelima ili robom) i sisanjem nacelavo (podsjeca me na obracun sa kolaboracionistima u Francuskoj).

Nana kaze da skoro nije bilo slobodne topole (drveta, stuba) na Marijin Dvoru a da ljudi danima nisu visili.
Ženska gimnazija je bila na Drveniji.
Bilo bi zanimljivo da nađeš tekst te pjesme. Da li je nastavnica tjerala učenice? To je bila zvanična politika i ideologija, tjerao ih je tadašnji školski sistem (utemeljen od velikog "humaniste" dr Mile Budaka).
Vješanja na Marijin Dvoru desila su se krajem marta 1945, u vrijeme Luburićeve strahovlade. Postoje i fotografije.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#31 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by KatarinaKosaca »

.....
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#32 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Što se tiče izbjegličkog logora, skoro svaki put kada silazim od Švrakinog prema RTV domu (a to činim često), pogled mi pada na tu stranu i na lokaciju gdje je morao biti ovaj logor i barake koje se vide na snimku.
I često mislim kako se niko ni sada ne trudi da sastavi i objavi spisak građana Sarajeva (i izbjeglica i domicilnih), koji su stradali od savezničkih bombardovanja, niti se o tome igdje više govori.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#33 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Jedini dokument iz tog perioda koji mi je dostupan o izbjegličkom logoru na Alipašinom Mostu je izvještaj ing. Hilmije Dubravića upućen Muslimanskom dobrotvornom društvu "Merhamet" 13. aprila 1943. (objavljen u knjizi Šemse Tucakovića "Srpski zločini nad Muslimanima-Bošnjacima, 1941.-1945.", 1995.). Ing. Dubravić je tog dana posjetio logor koji je tada brojao 700 izbjeglica, od čega oko 600 djece. Obišao je izbjeglice i uvjerio se u teške prilike u kojima žive. Logorski ljekar dr Isak Samokovlija saopštio mu je koliko ima bolesne djece (175) i od čega boluju. Najčešće bolesti među logorskom djecom bile su krzamak, prolivi, otekline (nastale kao posljedica gubitka bjelančevina iz tijela zbog gladovanja), razne kožne infekcije (zbog loših higijenskih prilika i slabe odjeće). Najpotresniji podatak je ipak onaj da je za prvih 12 dana mjeseca aprila u logoru umrlo 30 ljudi, od čega 27-oro djece! Uzrok smrti su navedene bolesti, nastale uslijed iscrpljenosti, loše i nedovoljne ishrane, posljedica psihičkog stresa zbog strahota preživljenih u svome kraju, slabih higijenskih uslova u logoru, nedovoljne odjeće i obuće itd. Na kraju dr Samokovlija predlaže na koji način i kojim namirnicama bi trebalo poboljšati prehranu djece.
hochstapler
Posts: 13
Joined: 20/06/2009 14:09

#34 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by hochstapler »

Pozdrav svima,

jel ima neko skenirane slike objesenih na Marijin-dvoru po Luburicevom naredjenju? Svaka fotografija na tu temu je dobrodosla.

Hvala unaprijed :)

H.
User avatar
hik--meta
Posts: 349
Joined: 19/02/2008 16:29

#35 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by hik--meta »

Pera Trta wrote:Evo slike bombardovanja Alipašinog mosta napravljene iz jednog od savezničkih aviona koji su bombardovanje vršili.

Image

Vrlo se dobro vidi panorama tog dijela Sarajeva, pa bi neko sa dobrim poznavanjem geografije i ko zna čitati ovakve snimke mogao malo podrobnije rastumačiti šta se vidi na slici.
U oblaku dima naziru se barake, ali ne može se reći da li pripadaju logoru, stanici, ili nečem trećem. A možda su to i vagoni?
hvala puno za ovu sliku. puno sam slusala od mojih o bombardovanju prostora oko izbjeglickog logora, pruznog raskrsca (gdje je bilo "parkirano" dosta vozova) i radionica kod alipasin mosta koji je imao za cilj ndh vojne barake u kojima je bilo malo vojnika, a nazalost najvise nejaci muhadzera iz istocne bosne (medju njima je npr bila i porodica nijaza batlaka - daidze). moji su zivjeli na alipasin mostu u tom razdoblju i samo bijegom u brdo prema mojmilu su se spasili kad su sirene zasvirale pred samo napad.
kako je bombardovanje bilo u vise naleta i prilicno neprecizno, velike rupe od bombi su ostale i po kilometar udaljenosti od epicentra napada, vidljive i decenijama poslije rata dok se nisu izgradila naselja.
na ovoj slici se jasno vidi da je prostor oko klincare s desne strane miljacke bio najvise na udaru. s lijeve juzne strane od epicentra su kuce mladjena, danasnja c faza a.p.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#36 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

hik--meta wrote: hvala puno za ovu sliku. puno sam slusala od mojih o bombardovanju prostora oko izbjeglickog logora, pruznog raskrsca (gdje je bilo "parkirano" dosta vozova) i radionica kod alipasin mosta koji je imao za cilj ndh vojne barake u kojima je bilo malo vojnika, a nazalost najvise nejaci muhadzera iz istocne bosne (medju njima je npr bila i porodica nijaza batlaka - daidze). moji su zivjeli na alipasin mostu u tom razdoblju i samo bijegom u brdo prema mojmilu su se spasili kad su sirene zasvirale pred samo napad.
kako je bombardovanje bilo u vise naleta i prilicno neprecizno, velike rupe od bombi su ostale i po kilometar udaljenosti od epicentra napada, vidljive i decenijama poslije rata dok se nisu izgradila naselja.
na ovoj slici se jasno vidi da je prostor oko klincare s desne strane miljacke bio najvise na udaru. s lijeve juzne strane od epicentra su kuce mladjena, danasnja c faza a.p.
Hvala puno na vrijednom doprinosu temi! :) Još malo oko orjentacije: gdje na slici je današnja C faza? Šta se danas nalazi na prostoru koji je pogođen epicentrom bombardovanja? Jednostavno, malo mi pobliže orjentiši sliku, jer vidim da znaš. Hvala još jednom! :thumbup:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#37 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by GandalfSivi »

pape wrote:Da se ne zaboravi, ... :roll:

Hrabrošću I Zajednički Prolivenom
Krvlju Boraca Bosansko - Hercegovačkih,
Hrvatskih, Crnogorskih I Srpskih Brigada
Slavne Jugoslavenske Armije, Zajedničkim
Naporima I Žrtvama Sarajevskih Rodoljuba
Srba, Muslimana I Hrvata 6 Aprila 1945
Oslobođeno Je Sarajevo Glavni
Grad Narodne Republike Bosne I Hercegovine
Vječna Slava I Hvala Palim Junacima
za Oslobođenje Sarajeva I Naše Otažbine
O Prvoj Godišnjici Svoga Oslobođenja

Zahvalno Sarajevo
Hvala Pape, izgleda da neki zaboravljaju...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#38 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by GandalfSivi »

Betandwin wrote:
Pera Trta wrote: Za to prvi put čujem. Luburić je u Sarajevu bio vrlo kratko (februar-mart 1945.) i ne znam za a.
Neznam kolko je bio Luburić u Sarajevu , al bas kratko nebih rekao jer je imao svoju vilu , a i poslje rata , njegova kćerka Greta je išla s mojim starim u školu . Saveznička bomba je uletila u sklonište u podrum zgrade u ulici Kralja Tomislava (Koševo) gdje su pobili dosta civila,tako da nestoji prića da su gadjali samo zeljeznicu i mostove . Nakon "oslobodjenja " Sarajeva , partizani su zatvorili sve domobrane i pripadnike ustaške mladeži na pomočni stadion Koševo ,gdje su onda proocjenjivali ko se može "popraviti" a ko je izgubljen slučaj , uglavnom ko je imao veze i poznastva se spasio ....moji bas nisu gladovali i nikad niko nije spominjao tifus u gradu, to je vjerovatno bilo medju tim izbjeglicama ....cijeli rat je radio vlak iz Sarajeva prema Slavoniji gdje se išlo u nabavku ...
S obzirom na tvoje stavove, uopste me ne cudi da tvoji nisu gladovali, stavise, nekako imam osjecaj da su imali i jaja od prepelice ako im se prohtjelo, pa nije ni cudo sto stavljas navodnike oko jednog od najsvjetlijih datuma ovog grada, tj. oslobodjenja istog.

Ej Tito dragi, puno si ih ti na zivotu ostavio...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#39 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

GandalfSivi wrote:
Betandwin wrote:
Pera Trta wrote: Za to prvi put čujem. Luburić je u Sarajevu bio vrlo kratko (februar-mart 1945.) i ne znam za a.
Neznam kolko je bio Luburić u Sarajevu , al bas kratko nebih rekao jer je imao svoju vilu , a i poslje rata , njegova kćerka Greta je išla s mojim starim u školu . Saveznička bomba je uletila u sklonište u podrum zgrade u ulici Kralja Tomislava (Koševo) gdje su pobili dosta civila,tako da nestoji prića da su gadjali samo zeljeznicu i mostove . Nakon "oslobodjenja " Sarajeva , partizani su zatvorili sve domobrane i pripadnike ustaške mladeži na pomočni stadion Koševo ,gdje su onda proocjenjivali ko se može "popraviti" a ko je izgubljen slučaj , uglavnom ko je imao veze i poznastva se spasio ....moji bas nisu gladovali i nikad niko nije spominjao tifus u gradu, to je vjerovatno bilo medju tim izbjeglicama ....cijeli rat je radio vlak iz Sarajeva prema Slavoniji gdje se išlo u nabavku ...
S obzirom na tvoje stavove, uopste me ne cudi da tvoji nisu gladovali, stavise, nekako imam osjecaj da su imali i jaja od prepelice ako im se prohtjelo, pa nije ni cudo sto stavljas navodnike oko jednog od najsvjetlijih datuma ovog grada, tj. oslobodjenja istog.

Ej Tito dragi, puno si ih ti na zivotu ostavio...
Gandalfe, tema nije otvorena s ciljem prepucavanja, pogotovo ovakva tema nije za to. Betandwin je ovo poodavno napisao, i mislim da je u međuvremenu odstranjen s foruma, tako da te molim da imaš razumijevanja. Hvala!
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#40 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by GandalfSivi »

ok, izvinjavam se, ali me bezze iznervira...

Nece se ponoviti...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#41 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

GandalfSivi wrote:ok, izvinjavam se, ali me bezze iznervira...

Nece se ponoviti...
Ma ni meni se nije svidjelo njegovo pisanje i kovanje NDH u zvijezde, i vidiš gore da sam mu odgovorio što sam smirenijei argumentovanije mogao.
Hvala! :)
User avatar
hik--meta
Posts: 349
Joined: 19/02/2008 16:29

#42 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by hik--meta »

hik--meta wrote:
Pera Trta wrote:Evo slike bombardovanja Alipašinog mosta napravljene iz jednog od savezničkih aviona koji su bombardovanje vršili.

Image

Vrlo se dobro vidi panorama tog dijela Sarajeva, pa bi neko sa dobrim poznavanjem geografije i ko zna čitati ovakve snimke mogao malo podrobnije rastumačiti šta se vidi na slici.
U oblaku dima naziru se barake, ali ne može se reći da li pripadaju logoru, stanici, ili nečem trećem. A možda su to i vagoni?
hvala puno za ovu sliku. puno sam slusala od mojih o bombardovanju prostora oko izbjeglickog logora, pruznog raskrsca (gdje je bilo "parkirano" dosta vozova) i radionica kod alipasin mosta koji je imao za cilj ndh vojne barake u kojima je bilo malo vojnika, a nazalost najvise nejaci muhadzera iz istocne bosne (medju njima je npr bila i porodica nijaza batlaka - daidze). moji su zivjeli na alipasin mostu u tom razdoblju i samo bijegom u brdo prema mojmilu su se spasili kad su sirene zasvirale pred samo napad.
kako je bombardovanje bilo u vise naleta i prilicno neprecizno, velike rupe od bombi su ostale i po kilometar udaljenosti od epicentra napada, vidljive i decenijama poslije rata dok se nisu izgradila naselja.
na ovoj slici se jasno vidi da je prostor oko klincare s desne strane miljacke bio najvise na udaru. s lijeve juzne strane od epicentra su kuce mladjena, danasnja c faza a.p.
Hvala puno na vrijednom doprinosu temi! :) Još malo oko orjentacije: gdje na slici je današnja C faza? Šta se danas nalazi na prostoru koji je pogođen epicentrom bombardovanja? Jednostavno, malo mi pobliže orjentiši sliku, jer vidim da znaš. Hvala još jednom! :thumbup:
slika je orijentisana tako da je donji dio slike istok, a gornji zapad, znaci kao da gledas na ovu sliku s cengic vile ili otoke (donji dio slike) prema zapadu(gornjem dijelu), tj stupskoj petlji. u epicentru se nalazi danasnje pruzno prosirenje zapadno od klincare-tvornice zice-koje je tada bilo izbjeglicki logor i prosirenje za vozove, odnosno radionica za njihovo opravljanje, vrlo vazan objekat za ndh vlast, a i za nijemce u povlacenju. zato i jeste bombardovana ova komunikacija i pruzno raskrsce, a ne naprimjer sami centar sarajeva.
na slici se u donjem dijelu slike (centralni dio donjeg dijela) vidi meandar miljacke na kojem je danas olimpikov stadion, vistafon, novi bazen i nova dzamija prije korekcije toka rijeke 70-tih. desno od starog "druma ka ilizdi" je danasnji buca potok i paralelno s drumom se vide i obrisi pruge prema staroj stanici. s lijeva od meandra na brdu su kuce grgica na svrakinom, pa onda miljacka ide desno i zaobilazi danasnji rtv centar, i udara na staru ilidzansku cestu gdje je bio mali mostic, vidljiv i na ovoj sliici.
danasnja c-faza,tj nekadasnje kuce mladjena su ispod lijevog zadimljenog podrucja. epicentar je dio izmedju klincare i kasarne jusuf dzonlic, ispod samog brijeskog brda koji je bio ndh vojni kamp, a istovremeno i izbjeglicki logor za istocnobosanske muhadzere kojih je u bijegu od partizana bilo na hiljade.
sami alipasin most, koji za divno cudo nije bio pogodjen ni u jednom naletu aviona, valjda zbog visokog leta i nepreciznosti bombardera, je u centralnom dijelu slike, gdje se prema lijevo odvaja bivsi butmirski drum. gornji dio slike je prostor bacica s desne strane miljacke danasnje wise, odnosno katolickog groblja na stupu s lijeve, oko kojeg danas ide petlja.

gledajuci na ovu sliku ne mogu da se otmem utisku da glavni cilj bombardovanja amerikanaca i nije bilo rusenje mosta nego rusenje radionica i unistavanje vozova koji su bili na kolosjecima pruznog prosirenja.
nadam se da sam ti pomogla u orijentaciji.
pozdrav.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#43 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by samo malo »

Iz redova tih muhadzera iz Podrinja, Francetic je oformio svoju cuvenu Crnu legiju, negdje na prostorima Koseva su imali regrutnu bazu, kako je jedinica bila novoformirana i dobrovoljackog tipa, nisu imali uniforme u startu pa je Francetic nalozio sivanje uniformi u sarajevskim krojackim radnjama a tada osim crnog, drugog materijala u Sarajevu nisu imali. I tako nastade vojska sa crnim uniformama.

Prvi zadatak im je bio povratak na Drinu, logicno, sto su i uradili vrlo brzo. Podrinjce nije bilo tesko nagovoriti da se prijave u ustasku vojsku, s obzirom da je to znacilo i povratak na ognjista. Nakon izlaska na Drinu, Francetic salje cuturicu napunjenu vodom iz Drine Anti Pavelicu u Zagreb.

Crna legija je pocinila niz zlocina nad Srbima prilikom te akcije, prelazeci Romaniju i dolazeci u Podrinje.
e_čuuuj
Posts: 27
Joined: 01/10/2008 14:39

#44 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by e_čuuuj »

danasnja c-faza,tj nekadasnje kuce mladjena su ispod lijevog zadimljenog podrucja. epicentar je dio izmedju klincare i kasarne jusuf dzonlic, ispod samog brijeskog brda koji je bio ndh vojni kamp, a istovremeno i izbjeglicki logor za istocnobosanske muhadzere kojih je u bijegu od partizana bilo na hiljade.


hik-meta, nesreco!
je li posrijedi samo jedan lapsus calimi, ili se ipak radi o tragicnoj i neizlijecivoj RAVNOGORSKOJ GRIPI?
e_čuuuj
Posts: 27
Joined: 01/10/2008 14:39

#45 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by e_čuuuj »

Kamo srece hik-meta, da se radilo o Lapsus Calami-u , a ne calimi-u, kao kod mene u prethodnom postu. :D
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#46 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by samo malo »

Sta se ti cudis, `41 su u Foci i Podrinju partizani i cetnici bili haman jedno te isto.

Nemoj reci da nikada nisi cuo da su cetnici i partizani pocetkom rata bili saveznici.
e_čuuuj
Posts: 27
Joined: 01/10/2008 14:39

#47 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by e_čuuuj »

samo malo wrote:Sta se ti cudis, `41 su u Foci i Podrinju partizani i cetnici bili haman jedno te isto.

Nemoj reci da nikada nisi cuo da su cetnici i partizani pocetkom rata bili saveznici.

Posto je nauka vec odavno ustanovila da Ravnogorski virus najprije unistava one dijelove ljudskog mozga u kojima se odvijaju intelektualni procesi, svi inficirani (oni koji izmedju fasita i antifasista stavljaju znak jednakosti, indiciraju znake poodmakle infekcije), bi trebalo hitno da potraze jednu medicinski nadziranu historijsko-prosvjetiteljsku terapiju. :D
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#48 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by samo malo »

Mozda meni treba neka terapija, ali tebi sasvim sigurno treba dati knjigu historije u ruke.
vedrand
Posts: 163
Joined: 04/05/2007 15:19

#49 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by vedrand »

Betandwin wrote:... Saveznička bomba je uletila u sklonište u podrum zgrade u ulici Kralja Tomislava (Koševo) gdje su pobili dosta civila...
pozdrav! ne znas slucajno koja je zgrada u pitanju? iz kojeg izvora imas ovu informaciju? hvala
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#50 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Nema potrebe da takve rasprave unosite na ovu temu. Partizani i četnici, posebno u istočnoj Bosni, 1941, pa i početkom 1942, nisu bili potpuno raskrstili među sobom, pa su se često u istim jedinicama nalazili i jedni i drugi. Nakon što su partizani oslobodili Goražde i Foču od četničke strahovlade, januara 1941, primili su u svoje redove mnoge zloglasne četničke koljače, kao što je bio Strajo Kočović (ima svjedočenje Adila Zulfikarpašića o tome) ili Gojko Krezović (ima u knjizi Luke Božovića "Fočanska partizanska republika"), sa cijelim njihovim odredima. Strahu muslimanskog življa od partizana doprinosila je i ustaška propaganda, koja je uporno govorila o "četničko-komunističkim bandama".
Hik-meta, veliko hvala na sasvim detaljnom i jasnom objašnjenju, sada kao da gledam sliku sa dnašnjim objektima na njoj. Tvoj doprinos temi je zaista veliki, i molim da nastaviš, ako imaš još.
Post Reply