Bosna i Hercegovina (1940-1946)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Fočak
Posts: 23
Joined: 22/08/2004 13:47

#151 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Fočak »

-U proljeće 1943, nakon uspješne Francetićeve ofanzive, kojom je protjerao i partizane i četnike (ali i veliki dio srpskog stanovništva, koje je dijelom uništeno u masovnim zločinima koje je Crna legija usput vršila) iz većeg dijela Istočne Bosne, dio izbjeglica se vratio na svoja imanja, većinom na zgarišta.
Ovo se dešava u proljeće 1942 godine kada preko Romanije silaze na Drinu, razbijaju četnike i partizane oko Rogatice, a u maju zauzimaju Foču od Partizana i uništavaju Fočansku partizansku republiku.

Iste godine Francetić je i poginuo - 1942.
Fočak
Posts: 23
Joined: 22/08/2004 13:47

#152 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Fočak »

-Najveći broj muslimanskih izbjeglica pristigao je u grad iz Istočne Bosne u jesen 1941. i zimu 1941./1942, dakle nakon prvih masovnih četničkih pokolja u njihovim krajevima. Stizali su najčešće pješice preko brda i planina, sa onim što su mogli ponijeti na sebi, nerijetko i bez toga. Jedan broj izbjeglica stigao je željeznicom, dok je ista još radila.
Priliv izbjeglica korespondira sa četničkim aktivnostima:

Prvi val - jesen i zima 1941/42.
Drugi val - ljeto 1942 (avgust).
Treći val - zima i proljeće 1942/3 nakon četničkog poraza na Neretvi.

Nisu odmah svi bježali za Sarajevo. Recimo u jesen 1941 Rogatičani muškarci su masovno pobjegli pred četnicima i partizanima u Goražde i Foču, gdje su uglavnom stradali.

U ljeto (avgust) 1942 Fočaci su bježali iz Foče prema Goraždu i mnogi su na izlazu iz grada pobijeni na mostu.

1943 preostali, preživjeli dio stanovnika je najviše usljed gladi, zime i kontinuiranih zločina prešao u Sarajevo.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#153 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Broj 1 »

Pricajte vi sta hocete ali meni je Francetic bio pravi borac.
Fočak wrote:
-U proljeće 1943, nakon uspješne Francetićeve ofanzive, kojom je protjerao i partizane i četnike (ali i veliki dio srpskog stanovništva, koje je dijelom uništeno u masovnim zločinima koje je Crna legija usput vršila) iz većeg dijela Istočne Bosne, dio izbjeglica se vratio na svoja imanja, većinom na zgarišta.
Ovo se dešava u proljeće 1942 godine kada preko Romanije silaze na Drinu, razbijaju četnike i partizane oko Rogatice, a u maju zauzimaju Foču od Partizana i uništavaju Fočansku partizansku republiku.

Iste godine Francetić je i poginuo - 1942.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#154 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Broj 1 »

Meni su moji stariji pricali da su saveznici bombardovali taj izbjeglicki logor navodno misleci da su skaldista municije njemacke vojske, jer su se tako kasnije vadili. Inace Sarajevo je u vi se navrata bilo bombardovano od strane saveznika narociti zeljeznicki most na Bistriku, tako da su mnogi trazili zaklon u onoj pecini kad se ide na Bostarice i Curine Njive, mislim da se tako zove taj dio iznad Sirokace.
Fočak
Posts: 23
Joined: 22/08/2004 13:47

#155 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Fočak »

Broj 1 wrote:Meni su moji stariji pricali da su saveznici bombardovali taj izbjeglicki logor navodno misleci da su skaldista municije njemacke vojske, jer su se tako kasnije vadili. Inace Sarajevo je u vi se navrata bilo bombardovano od strane saveznika narociti zeljeznicki most na Bistriku, tako da su mnogi trazili zaklon u onoj pecini kad se ide na Bostarice i Curine Njive, mislim da se tako zove taj dio iznad Sirokace.
Pored je bila za Švabe važna željeznička stanica. To je razlog bombardovanja.
olijali_vuk
Posts: 138
Joined: 04/03/2010 00:04

#156 Bosnjaci u partizanima

Post by olijali_vuk »

Iz naucnog clanka od strane jednog autora, koje pise za jedan jevrejski site na internetu prenosim sljedeci dio http://www.hagalil.com/archiv/2004/05/tschetniks.htm

Der Widerstand gegen die faschistische Besatzung Jugoslawiens war multinational. Darin lag die Stärke der Partisanenarmee Titos. Nach Statistiken des Generalstabes der Partisanenarmee, gab es auf dem Höhepunkt des Krieges Ende 1943 in Kroatien 122.000 aktive Partisanen, in Bosnien waren es 108.000, in Serbien 22.000. Natürlich waren viele Partisanen in Kroatien und Bosnien ethnische Serben. Viele waren auch Muslime, die von allen verfolgt wurden. Nur die Partisanen versprachen eine bosnische Republik, innerhalb der von ihnen befürworteten jugoslawischen Föderation. Der muslimische Klerus verurteilte auch die Verfolgung von Juden und Serben. Die bosnischen Muslime erlitten die größten Verluste pro Kopf von allen Nationalitäten in Jugoslawien.

Otpor protiv fasisticke okupacije Jugoslavije je bio multietnicki. U tome je lezala snaga Titove pariznaske armije. Prema statistici partiznaskog generalstaba narodnooslobodilacka vosjka je imala na vrhuncu rata krajem 1943 u Hrvatskoj 122.000 aktivnih partizana, u Bosni je bilo 108.000. a u Srbiji 22.000. Naravno da je puno partizana u Bosni i Hrvatskoj bili Srbi. Bilo je isto tako i puno Muslimana, koji su bili progonjeni od svih. Samo su partizani obecavali partizansku republiku, unutar von njih zatjevane Federacije. Muslinaski klerus je osudio progon Jevreja i Srba. Bosanski Muslimani su pretrpjeli najvece gubitke po glavi von svih stanovnika u Jugoslaviji.


Vise je nego sigurno da smo mi pretprijeli najvece gutbitke u cijelom ratu. Tih 22.000 partizana u Srbiji su bili dijelom Bosnjaci iz Sandzaka. I mi smo se izborili za Bosnu jos tada ansom krvlju, medjutim to niko ije cijeno i to nikad nije receno. Uvijek se govorilo Tito vam je poklonio naciju, iako smo mi obranili i Srbe i Jevreje u Bosni. Zelio bih da znam da li vi imate i nekih drugih izvora, psoto su Srbi sa svojom stlnom propagandom kako su oni bili antifasiti zauzeli vojsku i sve ostalo i podigli zahjeve da im se da dio Bosne. Mislim da nasi udzbenici Istorije trebaju opet biti napisani i da svi treba da znaju ko su bili partizani.
User avatar
pringless
Posts: 267
Joined: 14/08/2009 13:11

#157 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by pringless »

jes jes II Svjetski rat je zapravo zapoceo kako bi se muslimani istrebili
olijali_vuk
Posts: 138
Joined: 04/03/2010 00:04

#158 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by olijali_vuk »

To nisam rekao. Nemoj da izvrces. Samo stoji da su najveci gubitnici bili muslimani, a ne Srbi.
I sto je tebi to krivo? Srbi i danas trube kako su oni najvise izgubili i kako ih je najvise bilo u partizanima, iako suimali i Nedica i Mihajlovica i Pecnca itako dalje.


Treba anpraviti ogromi spomenik parizanima u centru Sarajava, da svako zna kako smo se mi izborili za Bosnu. Recimo kao sto ima onaj spomenik u Hamburgu za sve njemacke vojnike koji su poginuli u 2. Svjetskom ratu. i isto tako spomenik i za ove nove heroje(ali to je druga prica).
Power_of_YES
Posts: 34
Joined: 08/04/2010 01:19

#159 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Power_of_YES »

Zar ona 2 statisticara ne rekose ovako: (citirano sa hrvatske vikipedije) "...... te su konačno ratni gubici Srba u BiH 170.000....... Srbi su imali najveće ratne gubitke u BiH u apsolutnom iznosu, a druge najveće (poslije Židova) u relativnom iznosu (13,8% od izračunatog broja stanovnika 1941). Ratni gubici Muslimana su 78.000 (8,9%), Hrvata 66.000 (10,5%), Židova 10.000 (oko 80%) te ostalih 4.000."

Dakle, bosanski Srbi, a ne Srbi ukupno
Richard Sorge
Posts: 85
Joined: 04/04/2010 16:46

#160 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Richard Sorge »

pringless wrote:jes jes II Svjetski rat je zapravo zapoceo kako bi se muslimani istrebili
Pa nije zapocet ni da bi se jevreji istrijebili .. to su fasisti ( njemci ) i njihove sluge ( cetnici ) radili ono sto se i ocekuje od fasista ..

Inace treba biti ili dobro glup ili dobro bezobrazan a neobrazovan, pa ne znat da su se pod okriljem 2 svjetskog rata desavali ovakvi zlocini protiv citavih populacija .. jevreja, poljaka, roma ... ili u Bosni, srbiji i Crnoj Gori .. nad muslimanima .. sta si ti od to dvoje ??
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#161 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by no_pasaran »

Tačno je da su procentualno bosanski muslimani bili najzastupljeniji i da je njih najviše stradalo u partizanima - dakle procentualno u odnosu na ukupan broj pripadnika tog etnosa.

U mojoj porodici nekoliko njih je poginulo u partizanima.

Ali moram te ispraviti jer je odvratno to što pišeš - dragi dječače, nismo "MI" najviše stradali. Stradali su ti ljudi koji su tada živjeli i tada se borili. Nemamo "MI" neki kolektivni život.

TI možeš da doprineseš njihovoj borbi tako što ćeš baštiniti i čuvati slobodu za koju su se borili i tako što ćeš se boriti protiv fašizma protiv kog su se i oni borili. Ali nikako tako što ćeš uzimati njihove zasluge i tako ih odvratno pripisivati sebi sa tim "MI".
A još manje tako što ćeš to koristiti da bi propagirao neku nacionalističku ideju: MI SMO NAJVIŠE, MI SMO NAJVEĆI, MI STOGA IMAMO VEĆE PRAVO,... To je politika SANU-a, samo pod drugim imenom i drugom zastavom.

Da su "MI" danas živi vjerovatno bi se borili protiv takvih.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#162 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by zambaklija »

no_pasaran wrote:Tačno je da su procentualno bosanski muslimani bili najzastupljeniji i da je njih najviše stradalo u partizanima - dakle procentualno u odnosu na ukupan broj pripadnika tog etnosa.

U mojoj porodici nekoliko njih je poginulo u partizanima.

Ali moram te ispraviti jer je odvratno to što pišeš - dragi dječače, nismo "MI" najviše stradali. Stradali su ti ljudi koji su tada živjeli i tada se borili. Nemamo "MI" neki kolektivni život.

TI možeš da doprineseš njihovoj borbi tako što ćeš baštiniti i čuvati slobodu za koju su se borili i tako što ćeš se boriti protiv fašizma protiv kog su se i oni borili. Ali nikako tako što ćeš uzimati njihove zasluge i tako ih odvratno pripisivati sebi sa tim "MI".
A još manje tako što ćeš to koristiti da bi propagirao neku nacionalističku ideju: MI SMO NAJVIŠE, MI SMO NAJVEĆI, MI STOGA IMAMO VEĆE PRAVO,... To je politika SANU-a, samo pod drugim imenom i drugom zastavom.

Da su "MI" danas živi vjerovatno bi se borili protiv takvih.
care ti ovo pravo dobro napisa :thumbup:
vuksaozrena
Posts: 16
Joined: 09/05/2010 13:55

#163 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by vuksaozrena »

Richard Sorge wrote:
pringless wrote:jes jes II Svjetski rat je zapravo zapoceo kako bi se muslimani istrebili
Pa nije zapocet ni da bi se jevreji istrijebili .. to su fasisti ( njemci ) i njihove sluge ( cetnici ) radili ono sto se i ocekuje od fasista ..

Inace treba biti ili dobro glup ili dobro bezobrazan a neobrazovan, pa ne znat da su se pod okriljem 2 svjetskog rata desavali ovakvi zlocini protiv citavih populacija .. jevreja, poljaka, roma ... ili u Bosni, srbiji i Crnoj Gori .. nad muslimanima .. sta si ti od to dvoje ??
lijpo ti nabrajas,al kad spomenu fasisticke sluge - cetnike,kako izostavi ustase???Kad nabrajas stradanja populacija u bosni kako zaboravi spomenuti sve narode???
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#164 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by bruce lee »

no_pasaran wrote:Tačno je da su procentualno bosanski muslimani bili najzastupljeniji i da je njih najviše stradalo u partizanima - dakle procentualno u odnosu na ukupan broj pripadnika tog etnosa.

U mojoj porodici nekoliko njih je poginulo u partizanima.

Ali moram te ispraviti jer je odvratno to što pišeš - dragi dječače, nismo "MI" najviše stradali. Stradali su ti ljudi koji su tada živjeli i tada se borili. Nemamo "MI" neki kolektivni život.

TI možeš da doprineseš njihovoj borbi tako što ćeš baštiniti i čuvati slobodu za koju su se borili i tako što ćeš se boriti protiv fašizma protiv kog su se i oni borili. Ali nikako tako što ćeš uzimati njihove zasluge i tako ih odvratno pripisivati sebi sa tim "MI".
A još manje tako što ćeš to koristiti da bi propagirao neku nacionalističku ideju: MI SMO NAJVIŠE, MI SMO NAJVEĆI, MI STOGA IMAMO VEĆE PRAVO,... To je politika SANU-a, samo pod drugim imenom i drugom zastavom.

Da su "MI" danas živi vjerovatno bi se borili protiv takvih.
svaka na svom mjestu :thumbup:
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#165 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by sammo »

Pravi naslov bi trebao biti Bosanci i Hercegovci u partizanima. Ne treba svaku stvar gledati jednonacionalno. Glavno da su bili na pravoj strani.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#166 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by michio »

To je bio gadan rat. Moja porodica je imala najbolja iskustva sa Italijanima . Vrlo pristojni ljudi u odnosu na ostale. Cak je i moj dido imao lijepo misljenje o njima iako je ratova protiv njih (iako je uvijek isticao da je u ratu uvijek pucao u vazduh i da nikad nikog nije ubio sto je vjerovatno i istina jer je bio jako sujevjeran covjek. Prezivio rat prema onoj "ne bih se htio mijesati" :D ) Poznavao je i jednog cetnickog vojvodu jos od prije rata.
Last edited by michio on 10/05/2010 10:41, edited 2 times in total.
Richard Sorge
Posts: 85
Joined: 04/04/2010 16:46

#167 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by Richard Sorge »

vuksaozrena wrote:
Richard Sorge wrote:
pringless wrote:jes jes II Svjetski rat je zapravo zapoceo kako bi se muslimani istrebili
Pa nije zapocet ni da bi se jevreji istrijebili .. to su fasisti ( njemci ) i njihove sluge ( cetnici ) radili ono sto se i ocekuje od fasista ..

Inace treba biti ili dobro glup ili dobro bezobrazan a neobrazovan, pa ne znat da su se pod okriljem 2 svjetskog rata desavali ovakvi zlocini protiv citavih populacija .. jevreja, poljaka, roma ... ili u Bosni, srbiji i Crnoj Gori .. nad muslimanima .. sta si ti od to dvoje ??
lijpo ti nabrajas,al kad spomenu fasisticke sluge - cetnike,kako izostavi ustase???Kad nabrajas stradanja populacija u bosni kako zaboravi spomenuti sve narode???
Oni su posebna prica .. vjerovatno jedna od najsramnijih prica inace sramnog II WW, nisam ih spomenuo iskljucivo zbog toga sto sam odgovarao na osporavanje stradanja Bosnjaka u tom periodu, a ustase nikad nisu osporavale to stradanje .. ponegdje su ga cak i uzrokovale .. da bi uzase cetnickih pokolja po selima i gradovima uglavnom istocne Bosne koristile kao sredstvo za mobilizaciju Bosnjaka u redove ndh vojske ... da postanu njihovo topovsko cvijece ... pa mi nije tesko pogoditi iz redova kakve ideologije dolazi ovaj gornji ...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#168 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by osa »

malo stručnog mišljenja o gubicima u ratu i poraću:



r. bićanić u knjizi „ stanovništvo fnrj po nacionalnoj pripadnosti“ iz 1953, iznosi slijedeće podatke, između 1931 i 1948 u jugoslaviji se povećao broj srba 0,6%, muslimana 0,3%, slovenaca 0,9%, i makedonaca 0,5%, a smanjio se broj hrvata 0,2% i crnogoraca također 0,2%.
Od 498 000 nijemaca bilo je svega 55 000, od 68 000 židova ostali je svega 7 000, broj roma se u to vrijeme povećao od 64909 na 72 671, podatak da ih je 1931. godine na području savske i primorske basnovine bilo 14 499 a 1948 svega 405 dovoljno govori na veličinu ustaškog zločina nad njima.
Broj srba na teritoriju sr hrvatske smanjio se za 49 000 ( od 583 000 na 534 000). U bih sve tri nacionalnosti u to vrijeme imale su porast u apsolutnim brojkama , ali u postotcima smanjio se broj srba za 2,4% , a povećao postotak muslimana za 3,4% i hrvata za 0,8 %.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#169 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by theTruePath »

istina je da su najvise izginuli bosnjaci(muslimani Bosne i Sandzaka)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#170 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by osa »

theTruePath wrote:istina je da su najvise izginuli bosnjaci(muslimani Bosne i Sandzaka)

mislim da je ovo najbliže istini, a to je daleko od ovog što ti reče....


Po bogoljubu kočoviću u knjizi „žrtve drugog svjetskog rata“ demografski gubici jugoslavije kreću se oko 1 985 000, ali dopušta da se taj broj može kretati između 1 900 000 i 2 100 000 .gubici po republikama.
Bih 668 000, crna gora 112 000, hrvatska 605 000 , makedonija 101 000, slovenija 97 000, srbija 402 000 ( uža srbija 260 000, kosovo 23 000, vojvodina 119 000) ukupno 1 985 000.
Treba napomenuti da su to demografski gubici dakle svi poginuli, umrli i iseljeni, a nakon rata iseljeno je oko 450 000 nijemaca, 200 000 talijanai turaka i oko 200 000 ratne i izravno poratne emigracije.
Kočović procjenjuje da broj stvarnih žrtava rata varira između 900 000 i 1 150 000 žrtava..
Demografski i stvarni gubici po republikama i pokrajinama:
Republika br. Stnoovnika 1948. demogr. Stvarni

Slovenija 1 312 000 97 000 35 000
Hrvatska 4 045 000 605 000 295 000
Bih 3 233 000 668 000 382 000
Crna gora 489 000 112 000 50 000
Uža srbija 4 397 000 260 000 141 000
Vojvodina 1 782 000 119 000 76 000
Kosovo 751 000 23 000 10 000
Makedonija 1 254 000 101 000 25 000

Sfrj 17 263 000 1 985 000 1 014 000

Gubici po narodnostima:

Srbi 487 000
Crnogorci 50 000
Hrvati 207 000
Muslimani 86 000
Slovenci 32 000
Makedonci 7 000

Jugoslovenski ukupno 869 000

Drugi slavenski 12 000
Drugi balkanski 13 000
Nijemci 26 000
Mađari 5 000
Talijani 1 000
Romi 27 000
Ostali 1 000

Ostali narodi 120 000

Sve ukupno 1 014 0000.
olijali_vuk
Posts: 138
Joined: 04/03/2010 00:04

#171 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by olijali_vuk »

Najvise je nas poginulo, neki su se morali kao Hrvati, drugi kao Srbi izjasnjavati., tako da se na tacan broi poginulih i ne zna. i svi su nas ubijali. I mi smo se izborili za Bosnu.
Mi je samo zamjenica u prvom licu mnozine, i ja se poistovjecujem sa tim ljudima. kao sto pise na spomeniku u Hamburgu, 40.000 sinova ovoga grada dadose zivot u ratu, tako su i pratizani moji sunarodnici, i necu o njima pricati u trecem licu, kao sto pricaju Nijemci o nacistima da lijece svoje komplekse, a kad su novoga Papu izabrali, odmah su rekli mi smo Papa. Ja sam ponosan na nase partizane i Mi smo partizani. moja dva djeda su bila u partizanima, jedan usao u Beograd, a drugi je isto bio poznat kao partizan u Sandzaku, Poznato je da su se Srbi i HRvati borili i za fasiste i osim toga ta statistika nije neutralna, postoji njemacka statistika i jevrjeska. Njemci su tacno voldi statistiku koliko ljudi je korsitilo vozove da ode u auschwitz i koliko je ksotala karta tako dalje, tako da se danas tacno zna, koliko je muslimana poginulo i koliko Srba it ako dalje. osim toga postoji i doktorska siertacija pod nasovom Serbien ist jedenfrei, tj. u Srbiji nema jevreja za 42 eura i sigurno se tu anlazi jako puno podataka. Nasi historicai bi trebali da pocnu sa pretragom za istinu za tolike poginute antifasiste. NJihove duse u grobovima traze to.
Last edited by olijali_vuk on 10/05/2010 15:12, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#172 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by theTruePath »

Image

bosnjacki muslimanski partizani iz Krajine
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#173 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by madner »

Znas li ko je taj na slici?

Covjek je bio sa svima, malo sa ustasama, malo sa partizanima.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#174 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by theTruePath »

madner wrote:Znas li ko je taj na slici?

Covjek je bio sa svima, malo sa ustasama, malo sa partizanima.

koji ba?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#175 Re: Bosnjaci u partizanima

Post by michio »

To su partizani unske operativne grupe Huske Miljkovica. Ako nije smetao partizanima ne znam sta sad treba neko nesto da mu zamjera.

Srpsko-hrvatski podaci o ubijenim su skroz nepouzdani pa ih ne treba ni navoditi, molicu lijepo.
Post Reply