Bosna i Hercegovina (1940-1946)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1076 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by jefff »

IV STOLJECE
Autor: Ibrahim Hodzic-Godomilje, Rogatica
Treci dio


DOBA IZMEDJU DVA RATA

Vrijeme izmedju dva svjetska rata proteklo je u istocnoj Bosni, kao i drugdje, uglavnom u poznatim opcim prilikama i opcoj situaciji. Prve poratne godine (1918-1923.) bile su izuzetno najteze za Muslimane, kojima je bilo opasno i kretati se, zbog muckih napada-zasjeda i busija-od strane pravoslavnih Srba. Bilo je nerijetkih slucajeva premlacivanja pa i ubijanja Muslimana iz busije ili na prevaru "na vjeru".

Kradje i pljacke stoke od bogatijih Muslimana nisu bile rijetke, tako da su neka muslimanska sela bila prisiljena organizirati nocne straze. U mom rodnom selu Godomilju (Rogatica) su 1922. godine pokradeni konji od Hodzica Adema i od udovica Pase i Hankije Barimac (ciji su muzevi, Mujaga i Dedaga, zajedno s bratom Salkom i jos trojicom Godomiljaca pobijeni 1914.g.) Tek kada su se neki pravoslavni Srbi u Godomilju medjusobno posvadjali kasnije (1927.g.) prokazani su kradljivci tj. Nikola Djeric sin Mire i Mare i Jovo Salic oba iz Godomilja. Konje su prodali u Bajinoj Basti.

Iako su kradje, pljacke i otvoreni napadi na Muslimane kasnije (od 1925.) postali rjedji, ostala je i dalje mrznja na Muslimane, koja se ocitovala svakom pogodnom prilikom i svakim povodom-kao sto su politicki izbori, zborovi, vjerski skupovi itd. Dobro sam upamtio tri takva napada na Muslimane, koja su bila sirih razmjera i veoma ozbiljna.

Negdje u godinama 1926/27. bio je neki mjesoviti skup na Sjeversku kod Godomilja. Ne znam povodom cega je bio taj skup (je li politicki?). Srbi su na tom skupu bili u ogromnoj vecini. Bezobrazno su iskoristili tu svoju brojcanu nadmoc i masovno napali na Muslimane drvljem i kamemjem i rastjerali ih. Poginulih nije bilo. Slicno se desilo prilikom famoznih "petomajskih izbora" (5. svibnja) 1935. na birackom mjestu kod crkve na Borici. Muslimani su i tu bili u velikoj brojcanoj manjini, sto su Srbi bezobrazno iskoristili i napali ih drvljem i kamenjem. Iako brojcano daleko slabiji Muslimani su tu pruzili junacki otpor i upustili se u tucu. Hrabri Satorovci i Starogorci, predvodjeni starim junacinom Alijom Oprasicem i vjestim mejdandzijom, Mujom Hodzicem, dugo su se opirali i mudro se povlacili pred nadmocnom masom, i tako se izvukli zdravi i citavi.

Sramni dogadjaj masovnog napada srpskih seljaka na muslimanske radnje i domove, na pravoslavno preobrazenje, u Rogatici 1936.g. ostace i u povijesti zabiljezen-i u istinitom i u laznom prikazu. Istinito ga je registrirala ondasnja muslimanska stampa ("Novi Behar", "Muslimanska Svijest" i dr.), a lazno je zabiljezen (opisan) u "Monografiji Rogatice" I izdanje, iz pera Veselina Kosorica. Taj sramni ispad srpskih seljaka poceo je na podsticaj cuvenog srpskog nacionaliste sovena i kasnijeg cetnickog vojvode Dobrosava Jevdjevica. To se dogodilo u ponedjeljak popodne, na Preobrazenje 1936. godine. Kada su muslimanski seljaci napustili grad Rogaticu i razisli se kucama, srpska pravoslavna rulja krenula je od crkve kao lavina uz divlje urlike i prostacku psovku i kroz carsiju razbijajuci stakla na muslimanskim radnjama i domovima. Zandarmi i policija su bili nemocni da bez upotrebe oruzja zaustave rulju. Kada je bezumna rulja nasrnula i na zandarme i policajce, oni su poceli pucati u masu. Ubijena su tri srpska seljaka, i to: Milan Bojat iz Stare Gore (zaselak Grbavica), Radoje (prezime sam zaboravio) iz Stavnja i jos jedan, cije ni ime ni prezime ne znam. Prvopomenuti Milan Bojat je bio poznati kavgadzija i napadac na usamljene Muslimane, na nemocne i na starce.

Ubrzo iza toga dogadjaja (19.VIII 1936.) u Rogatici jedne noci planuli su stogovi sijena u rogatickom polju, koji su bili vlasnistvo Jamakovica (naravno Muslimana). Kada smo vec spomenuli paljevinu sijena Jamakovica, da odmah kazemo da ta paljevina nije usamljen slucaj. I te kako je bilo vise slucajeva slicnih paljevina muslimanskih stogova i drugih objekata, koje sam ja dobro zapamtio.

Godine 1935. zapaljena je izletnicka kuca Ibrahimage Zimica na njegovim pasnjacima i livadama u Dumasevinama kod srpskih sela Brankovica. Kuca je sve do te godine bila osigurana kod osiguravajeceg dustva. I bas te godine nije uplacena godisnja premija (rata) osiguranja, zbog cega Ibrahimaga Zimic nije mogao naplatiti ni osiguranje kod osiguravajuceg drustva.

Nekako bas u tim godinama (1934-36.) srpski seljaci iz Brankovica ukrali su, od Ibrahimage Zimica, vola s pasnjaka u Dumasevinama. Kradljivac je uhvacen i dva-tri dana je kroz sela nosao o vratu volovsku glavusu pred zandarmerijskom patrolom.

Godine 1938. srpski seljaci iz Brankovica iskoristili su jedan svoj brojniji skup (od 50 do 100 njih) i napali usamljenog seljaka Muslimana, Aliju Oprasica i naprosto ga lincovali zatrpali kamenicama. Junacki Alija je odmah, nakon prvog jakog udarca kamenom, kojim ga je gadjao Dusan Perendija, odgovorio hicem iz pistolja i tu na mjestu ubio Dusana Perendiju. Do dva-tri dana iza ovoga dogadaja zapaljeni su stogovi sijena i slame Muslimana Oprasica.

Zapamtio sam i neke slucajeve paljevina i rusenja muslimanskih ograda (plotova). To se desilo mojim komsijama i rodjacima, Abidu Hodzicu, Ademu Hodzicu, te jos nekima u godinama 1928-1931.

NEMILA SJECANJA IZ DJETINJSTVA

Djecija dusa je najcisca i najnevinija. Ona je takva sve dotle, dok je netko ne zanecisti i uprlja mrznjom i zlobom. Zbog toga smatram vaznim ovdje obnoviti neka svoja sjecanja iz djetinjstva koga se ticu odnosa (ponasanja) srpske djece spram nama, muslimanskoj djeci, u osnovnoj skoli u cobanskom (pastirskom) zivotu. Iskreno receno, nemam mnogo lijepih sjecanja i uspomena iz druzenja sa srpskom djecom u skoli i cobanluku, jer su nas srpska djeca jako mrzila i tu mrznju ispoljavala svakom prilikom. To su cinili uvijek kada su bili brojniji i jaci. U osnovnoj skoli u Borikama vazda su bili brojniji 5-6 puta. Nista nam nije bilo draze nego kad bi nasi skolski drugovi, Srbi, pokazali se dobrocudnim i pristali da se s nama drugarski igraju. Ali, mrznja i ispadi, napadi i psovke, kojima su nas srpski drugovi cesto obasipali, ostali su mi duboko urezani u pamcenje. Od njih sam najprije cuo i zapamtio podrugljeve i uvredljive srokove, koje su nam cesto izvikivali: "Oj Turcine celavi, sto te Svabo prevari, svu ti Bosnu pregazi!" -"Oj Turcine repati, kada li ces krepati''? ''Tesko onoj lopati, koja ce te kopati''! ''Tesko onoj ruci, koja ce te vuci"! -"Moj Turcine za nevolju kume, ne kumim te sto ja nemam kuma, vec te kumim da ti kozu zgulim!" itd.itd.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1077 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Grean »

Kratko i jasno, najvece zlo za BiH a i sire je ishod 1. svjetskog rata.

Ono sto se izrodilo kao rezultat mira u 1. svjetskom je dovelo do 2. svjetskog rata a za neke regije od Balkana, preko Kavkaza pa do Bliskog istoka sve to se nastavlja i dan danas.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1078 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by jefff »

Komunisti su imali svoje objasnjenje dogadjaja iz 1919. Na lokalnom planu za njih su se burzuazije, aristokracija, dinastije, popovi, hodze i politicari od Triglava do Gevgelije udruzili i sklepali prvu Jugoslaviju jer su se prepali dupetu od Oktobarske revolucije i opasnosti koja im je od toamo ozbiljno nadolazila. Svjetskim vladarima je to, dakako isto odgovaralo. Bilo je tu i specificnih problema za specificne zemlje, Hrvatska i Slovenija bile su ugrozene od Italije pa su u Jugoslaviji vidjeli spas. Sve u svemu, od pocetka propala stvar.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1079 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 28/01/2021 21:13
Woody wrote: 28/01/2021 09:19

E, eto, on bi!

Image

Muhamed Mehmedbašić; 1887-1943

Uporedi srpske i hrvatske pisanije na Wikipediji, pa izvuci zaključak:
U NDH je odmah uhićen 1941. godine jer je bio velikosrpski terorist i opravdano sumnjiv element. Umro je 29. svibnja 1943. u Sarajevu. Prije smrti izrazio je želju da ga pokopaju u Vidovdanskoj kapeli s Mladobosancima, no Srpska pravoslavna crkva to nije odobrila jer nije bio kršćanin, već musliman. Zato je pokopan na groblju najbližem Vidovdanskoj kapeli, na muslimanskom groblju na Butmiru
Године 1943. у Сарајеву Мехмедбашића хапсе усташе, а у затвору проживљава страшне тортуре. Након изласка из затвора, преминуо је 29. мајa 1943. године у Сарајеву, од последица ових тортура.
Ja nekako više vjerujem...
Jah moj Woody, jah...........
.......rekoh li ja tebi ono jah? :D
Svašta po tim Wikipedijama. Ispade najbliže groblje Vidovdanskoj kapeli ono na Butmiru udaljeno desetak kilometara. :?
Kol'ko znam i na to groblje je bilo zabranjeno da se sahrani pa su to uradili po noći uz pomoć ilidzanskih fijakerista. Spomenik mu je podignut tek 1953 i nalazi se tik uz aerodromski ogradu.
Poznavao sam mu sina Vladimira. Svi su ga voljeli i cijenili , a kako i ne bi kad je pomogao da na svijet dođe hiljade mališana. Naručito smo mu zahvalni zbog ostanka i angažovanja kao vrsnog ginekologa tokom rata u ratnoj bolnici u Blažuju.

Image
Jeli Vlado ostao poslije rata na Ilidži ili je napustio?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1080 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Emiremir33 »

Grean wrote: 11/02/2021 12:30 Kratko i jasno, najvece zlo za BiH a i sire je ishod 1. svjetskog rata.

Ono sto se izrodilo kao rezultat mira u 1. svjetskom je dovelo do 2. svjetskog rata a za neke regije od Balkana, preko Kavkaza pa do Bliskog istoka sve to se nastavlja i dan danas.
Mlada Bosna
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#1081 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by dragan53 »

Pozdrav svima,

nađoh zanimljiv tekst koji bi mogao ovde nekog interesovati. Predpostavljam da vas je većina pročitala "Put u Foču" Adila Zulfikarpašića. Nigdje nisam mogao da pronađem šta je bilo sa Strajom Kočovićem koji je nakon što je klao muslimane po Foči prešao iz četnika prešao u partizane. Ovde sam danas pročitao a ima i dokument da se vratio u četnike opet a da su se ti partizanski odredi koje je Tito formirao raspali i svi prešli u četnike nakon povlačenja partizana.

https://avaz.com/zbog-cetnika-koji- ... kocovicem/
miki71210
Posts: 61
Joined: 11/11/2020 08:14

#1082 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by miki71210 »

Zastava SRBiH 15 November - 31 December 1946

Image
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#1083 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Aequus »

miki71210 wrote: 15/03/2021 11:24 Zastava SRBiH 15 November - 31 December 1946

Image
Meni puno bolja nego onaj crveni čaršaf u SFRJ...
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#1084 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Tromblon »

Svaka čast Valteru, ali imali smo još ljudi koji su od početka rata organizovali otpor KPJ u Sarajevu i u njemu proveli dobar dio rata, ali o njima baš nismo učili u školama.

Od Valtera je napravljena legenda i mit i neka je, a na primjer o ulozi Avde Hume u organizovanju sarajevskog ilegalnog otpora nismo mogli učiti išta jer je ovaj mostarski doajen "izbrisan iz istorije" zbog svojih demokratskih promišljanja.

Opet ću ponoviti: "Moja generacija" Avde Hume se mora obavezno pročitati.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1085 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by jefff »

Avdo je iskljucen iz SKJ 1972.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#1086 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Tromblon »

jefff wrote: 15/06/2021 12:02 Avdo je iskljucen iz SKJ 1972.
I šta je Avdo radio u ratu, pa spomenut nije. Valjda zato što je iz Mostara šta li?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1087 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by jefff »

Tromblon wrote: 15/06/2021 16:59
jefff wrote: 15/06/2021 12:02 Avdo je iskljucen iz SKJ 1972.
I šta je Avdo radio u ratu, pa spomenut nije. Valjda zato što je iz Mostara šta li?
Tesko je reci sta ga je strefilo, ali nije iskljucen samo on. Istovremeno je iskljuceno vise njih a isto tako su svi rehabilitirani 1988. godine.
Navodno je imao jedan razgovor sa Titom i poslije toga bateriso.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#1088 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by geralt »

Tromblon wrote: 15/06/2021 08:27 Svaka čast Valteru, ali imali smo još ljudi koji su od početka rata organizovali otpor KPJ u Sarajevu i u njemu proveli dobar dio rata, ali o njima baš nismo učili u školama.

Od Valtera je napravljena legenda i mit i neka je, a na primjer o ulozi Avde Hume u organizovanju sarajevskog ilegalnog otpora nismo mogli učiti išta jer je ovaj mostarski doajen "izbrisan iz istorije" zbog svojih demokratskih promišljanja.

Opet ću ponoviti: "Moja generacija" Avde Hume se mora obavezno pročitati.
Puno je lakse napraviti mit od mrtvog nego od zivog covjeka. O mrtvima se prica sve najbolje, pa im mane padaju u zaborav, a tesko je napraviti mit o nekome koga gledas na TV na sastancima komiteta ili ko zivi dvije ulice od tebe. Sava Kovacevic je npr. poznatiji i veci heroj od Vlade Segrta, iako je Segrtov doprinos NOB vjerovatno veci.

Inace ne znam koliko se moze reci da je Humo "izbrisan iz historije", SFRJ nije bila kao SSSR po tom pitanju. Humo je imao (i ima) ulicu u Sarajevu, o njemu sam prvi put cuo iz knjige "Sarajevo u revoluciji", a "Hercegovinu u NOB" je bukvalno on jednim dijelom pisao.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1089 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Emiremir33 »

geralt wrote: 15/06/2021 21:43
Tromblon wrote: 15/06/2021 08:27 Svaka čast Valteru, ali imali smo još ljudi koji su od početka rata organizovali otpor KPJ u Sarajevu i u njemu proveli dobar dio rata, ali o njima baš nismo učili u školama.

Od Valtera je napravljena legenda i mit i neka je, a na primjer o ulozi Avde Hume u organizovanju sarajevskog ilegalnog otpora nismo mogli učiti išta jer je ovaj mostarski doajen "izbrisan iz istorije" zbog svojih demokratskih promišljanja.

Opet ću ponoviti: "Moja generacija" Avde Hume se mora obavezno pročitati.
Puno je lakse napraviti mit od mrtvog nego od zivog covjeka. O mrtvima se prica sve najbolje, pa im mane padaju u zaborav, a tesko je napraviti mit o nekome koga gledas na TV na sastancima komiteta ili ko zivi dvije ulice od tebe. Sava Kovacevic je npr. poznatiji i veci heroj od Vlade Segrta, iako je Segrtov doprinos NOB vjerovatno veci.

Inace ne znam koliko se moze reci da je Humo "izbrisan iz historije", SFRJ nije bila kao SSSR po tom pitanju. Humo je imao (i ima) ulicu u Sarajevu, o njemu sam prvi put cuo iz knjige "Sarajevo u revoluciji", a "Hercegovinu u NOB" je bukvalno on jednim dijelom pisao.
Džemal Bijedić njegova uloga u ratnom Sarajevu 1941..malo se spominje
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#1090 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Tromblon »

@geralt Za mitove si u pravu. Ali ostaje pitanje šta je sa istinom. Toliko je ljudi dalo doprinos pokretu otpora u Sarajevu, a učili nas o Valteru i to je to.

@Jeff Izbrisan je bio jer je želio uvođenje višepartijskog sistema.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#1091 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Buli6 »

Prvi put sam malo detaljnije poručio povijest BIH. Ako dobro kužim republika je osnovana i za nju se borilo kao za zajedničku kako se Srbi, Bošnjaci i Hrvati nebi do nigdarijeva klali što je čije.
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#1092 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by bulevarmostar »

Emiremir33 wrote: 11/02/2021 20:11
trocadero wrote: 28/01/2021 21:13
Woody wrote: 28/01/2021 09:19

E, eto, on bi!

Image

Muhamed Mehmedbašić; 1887-1943

Uporedi srpske i hrvatske pisanije na Wikipediji, pa izvuci zaključak:





Ja nekako više vjerujem...
Jah moj Woody, jah...........
.......rekoh li ja tebi ono jah? :D
Svašta po tim Wikipedijama. Ispade najbliže groblje Vidovdanskoj kapeli ono na Butmiru udaljeno desetak kilometara. :?
Kol'ko znam i na to groblje je bilo zabranjeno da se sahrani pa su to uradili po noći uz pomoć ilidzanskih fijakerista. Spomenik mu je podignut tek 1953 i nalazi se tik uz aerodromski ogradu.
Poznavao sam mu sina Vladimira. Svi su ga voljeli i cijenili , a kako i ne bi kad je pomogao da na svijet dođe hiljade mališana. Naručito smo mu zahvalni zbog ostanka i angažovanja kao vrsnog ginekologa tokom rata u ratnoj bolnici u Blažuju.

Image
Jeli Vlado ostao poslije rata na Ilidži ili je napustio?

Code: Select all

 https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:480987-Obrisali-srpske-tragove-Principov-most---Latinska-cuprija
Ovaj clanak iz 2014 ge spominje i kazu da mu je tada bilo 80 godina i da je na Ilidzi. Spominje se na webu da je umro 2015. Ne znam da li je ostao ili otisao pa se vratio.

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/r ... ka-cuprija
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1093 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Emiremir33 »

bulevarmostar wrote: 27/06/2021 04:44
Emiremir33 wrote: 11/02/2021 20:11
trocadero wrote: 28/01/2021 21:13

Jah moj Woody, jah...........
.......rekoh li ja tebi ono jah? :D
Svašta po tim Wikipedijama. Ispade najbliže groblje Vidovdanskoj kapeli ono na Butmiru udaljeno desetak kilometara. :?
Kol'ko znam i na to groblje je bilo zabranjeno da se sahrani pa su to uradili po noći uz pomoć ilidzanskih fijakerista. Spomenik mu je podignut tek 1953 i nalazi se tik uz aerodromski ogradu.
Poznavao sam mu sina Vladimira. Svi su ga voljeli i cijenili , a kako i ne bi kad je pomogao da na svijet dođe hiljade mališana. Naručito smo mu zahvalni zbog ostanka i angažovanja kao vrsnog ginekologa tokom rata u ratnoj bolnici u Blažuju.

Image
Jeli Vlado ostao poslije rata na Ilidži ili je napustio?

Code: Select all

 https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:480987-Obrisali-srpske-tragove-Principov-most---Latinska-cuprija
Ovaj clanak iz 2014 ge spominje i kazu da mu je tada bilo 80 godina i da je na Ilidzi. Spominje se na webu da je umro 2015. Ne znam da li je ostao ili otisao pa se vratio.

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/r ... ka-cuprija
Hvala..Mislio sam da je i on izašao kad je bila reitrengacija
Grunt-SA
Posts: 88
Joined: 26/04/2021 03:54

#1094 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Grunt-SA »

Genocid nad Muslimanima Vladimir Dedijer Antun Miletić
https://www.docdroid.net/iRHfyus/genoci ... iletic-pdf

Četnički zločini nad muslimanima
https://globalanalitika.com/mladi-su-zr ... ojedinaca/
Grunt-SA
Posts: 88
Joined: 26/04/2021 03:54

#1095 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Grunt-SA »

GENOCID NAD BOSNJACIMA U 2 SVJETSKOM RATU
https://www.docdroid.net/fLbVzzR/genoci ... m-ratu-pdf
Post Reply