Bosna i Hercegovina (1940-1946)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#1026 Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by AhmetShabo »

Gledajuci video na youtube, gdje ljudi idu se metalnim detektorom po raznim bojistima gdje se vodio rat , drugi svjetski, palo mi je na pamet da li bi se moglo na nekim nasim poznatim ratistima isto to uraditi i pronaci mnoge predmete , zakopane negdje u zemlji?
Drvar mi pade na pamet, jer se vodila jaka bitka tu
Naravno da ima jos mnogo bojista u BiH koja bi se mogla ispitati
Ako je to ikako moguce, i ako neko vec nije sve to izmijenio do te mjere da je nemoguce bilo sta naci

Ne znam, meni bi bilo zanimljivo
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#1027 Re: Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by PM72 »

A bil ti bilo zanimljivo da ovarišeš na kakav PROM?
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#1028 Re: Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by scarface32 »

Moj pok. stric je zakopao nekolicin njemackih vojnika na kobiljaci, ali ne znam tacno mjesto. vjerovatno bi se svasta moglo naci. .
Seawolf
Posts: 7736
Joined: 14/06/2012 22:59

#1029 Re: Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by Seawolf »

scarface32 wrote:Moj pok. stric je zakopao nekolicin njemackih vojnika na kobiljaci, ali ne znam tacno mjesto. vjerovatno bi se svasta moglo naci. .
Image
User avatar
Edin H.
Posts: 47044
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1030 Re: Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by Edin H. »

Image :oops:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1031 Re: Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by insomnia78 »

Naravno da se moze naci kamaru stvari. Doduse kod nas to moze biti opasna zajebancija. Ima na instagramu, vjerujem i YT kamara likova koji se time bave i pronalaze svasta
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1032 Re: Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by Maraschino »

nadjes sat na kosturu, jel to?
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#1033 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by AhmetShabo »

Ovako nesto
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#1034 Re: Drvar u drugom svjetskom ratu - iskopavanja

Post by irac300 »

AhmetShabo wrote:Gledajuci video na youtube, gdje ljudi idu se metalnim detektorom po raznim bojistima gdje se vodio rat , drugi svjetski, palo mi je na pamet da li bi se moglo na nekim nasim poznatim ratistima isto to uraditi i pronaci mnoge predmete , zakopane negdje u zemlji?
Drvar mi pade na pamet, jer se vodila jaka bitka tu
Naravno da ima jos mnogo bojista u BiH koja bi se mogla ispitati
Ako je to ikako moguce, i ako neko vec nije sve to izmijenio do te mjere da je nemoguce bilo sta naci

Ne znam, meni bi bilo zanimljivo
Nalazio sam ja, pošto istražujem povremeno sa detektorom. Doduše ništa specijalno, al' često nadjem municiju ili čahure sa datumima iz 42/43 godine njemačke proizvodnje. Znam da su na Majevici našli ostatke njemačkih šljemova, nekakav se okršaj tu desio sa partizanima, ima i partizanski spomenik na tom mjestu, ali ja nisam takve krupne stvario još našao. Doduše i ne tragam za artefaktima iz 2. sv. rata. :D
User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#1035 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by geralt »

Citao sam o toj bjezaniji tokom aprilskog rata. Znam da su tadasnju vladu i politicki vrh prvo prebacili avionom iz Beograda u blizinu Sarajeva (Pale ako se dobro sjecam), a onda kad su svi frontovi pukli limuzinama preko Gacka i Bilece za Niksic, pa onda avionima za Grcku. Nisu isli preko Mostara sigurno jer su se tad tamo vodile borbe sa ustasama, znam da su Ilici i Cim tada spaljeni.
User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#1036 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by geralt »

Inace je Aprilski rat dosta sturo opisan u jugoslovenskoj literaturi, pretpostavljam zato sto su srpski historicari nerado pisali o svojoj bruci. O tome je najdetaljnije pisao Terzic kao direktni ucesnik dogadjaja, no on je kao pisac prilicno pristrasan i antihrvatski nastrojen, i pokusava svaliti krivicu za poraz na ustasku i folksdojcersku izdaju.

Tadasnja jugoslovenska vojska je imala, iz danasnje perspektive, prilicno glup plan odbrane. Skoro citava vojska je bila poredana uz granicu, ostavljene su vrlo slabe rezerve u pozadini, nije predvidjena nikakva rezervna linija odbrane, a plan u slucaju poraza je bio da se izvrsi povlacenje u Grcku (odnosno Solunski front 2). Osim toga, mobilizacija nije bila zavrsena iako se ocekivao napad Njemacke.

Nijemci su napravili odlican plan napada i prakticno su ostvarili pobjedu prvog dana. Bombardovanjem Beograda, osim sto je nanesen ogroman udarac na moral, su prekinute telefonske veze vlade i generalstaba sa frontom. Tokom citavog kratkotrajnog rata svaka jedinica bila prakticno izolovana, jer su se skoro sve informacije i naredjenja prenosila kuririma. Dalje, glavni pravac prvog udara je bio iz Bugarske prema Skoplju i Nisu, i nakon sto je prva linija probijena, Nijemci vise nisu imali realne protivnike i mogli su prodirati u pozadinu kako su htjeli. Time je ujedno i presjecen put za povlacenje u Grcku.

Drugi udar je bio iz Austrije i Madjarske u pravcu Ljubljane i Zagreba. Kad je pao Zagreb, Kvaternik je proglasio NDH, a Macek je pozvao na "mir i pokornost novoj vlasti". Time je rat prakticno bio zavrsen jer su skoro sve jedinice sa zapadnog fronta polozile oruzje i prestale da se bore, a HSS-ove "seljacke straze" i ustaski simpatizeri su digli bunu u pozadini.

Jedini poluuspjeh koji je jugoslovenska vojska tada ostvarila je bio na granici sa Albanijom protiv Italijana, gdje su uspjeli uci nekoliko kilometara na albansku teritoriju gdje su i docekali kraj rata. Ovo je bilo bitno za kasniji NOB, jer je skoro citava Zetska divizija (sacinjena od Crnogoraca) izbjegla zarobljavanje i vojnici su vratili kucama sa oruzjem i municijom, sto je bio kljucni faktor za uspjeh julskog ustanka u Crnoj Gori.

Na teritoriji BiH, izuzev bombardovanja Sarajeva i borbi zapadno od Mostara izmedju ustasa i jugoslovenskih rezervista, tada skoro da i nije bilo borbenih dejstava.
User avatar
sinuhe
Posts: 11490
Joined: 03/06/2011 11:33

#1037 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by sinuhe »

Kljucno je stupanje Bugarske Trojnom paktu cime je Jugoslavija dovedena u isti polozaj kao Srbija 1915. Od evropskih ucesnika rata Jugoslavija je zadnja stupila u rat.
Zlato iz Narodne banke je ranije otpremljeno u London sto su im onda Englezi davali na kasicicu.
IbrahimZlatanovic
Posts: 8
Joined: 25/11/2018 15:06

#1038 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by IbrahimZlatanovic »

Da ne otvaram novi topic, pitanje je vezano uz ovaj period.
Od oca sam čuo jedne prilike da je od moje pranene (njemu je nena) brat se borio "na Staljingradu". Ne znam je li imao problema zbog toga kasnije ali poživio je duboku starost i ja ga se sjećam malo dok sam bio dijete, uglavnom, imao je tetovažu negdje ispod pazuha ili lakta, ne znam tačno. Pa me zanima, znam da su pripadnici "Handžar divizije" imali tetovažu na podlaktici ali ta jedinica nikad nije ratovala na Staljingradu, znači nije bio njezin pripadnik, jedina jedinica sa ovih prostora koja se tamo borila je 369 pukovnija (Hrvatska legija).
Je li neko čuo za još nekog' borca i zna li neko koja je jedinica u pitanju? Da li su se i oni tetovirali?
IbrahimZlatanovic
Posts: 8
Joined: 25/11/2018 15:06

#1039 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by IbrahimZlatanovic »

santo gral wrote:
IbrahimZlatanovic wrote:Da ne otvaram novi topic, pitanje je vezano uz ovaj period.
Od oca sam čuo jedne prilike da je od moje pranene (njemu je nena) brat se borio "na Staljingradu". Ne znam je li imao problema zbog toga kasnije ali poživio je duboku starost i ja ga se sjećam malo dok sam bio dijete, uglavnom, imao je tetovažu negdje ispod pazuha ili lakta, ne znam tačno. Pa me zanima, znam da su pripadnici "Handžar divizije" imali tetovažu na podlaktici ali ta jedinica nikad nije ratovala na Staljingradu, znači nije bio njezin pripadnik, jedina jedinica sa ovih prostora koja se tamo borila je 369 pukovnija (Hrvatska legija).
Je li neko čuo za još nekog' borca i zna li neko koja je jedinica u pitanju? Da li su se i oni tetovirali?
Na čijoj se strani borio? Jel tetovaza bila na cirilici ili kako...
Imao je žig ss-ovca, sad ne znam jesu li bila slova SS ili nešto drugo.
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#1040 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by PeppermintSA »

IbrahimZlatanovic wrote:Da ne otvaram novi topic, pitanje je vezano uz ovaj period.
Od oca sam čuo jedne prilike da je od moje pranene (njemu je nena) brat se borio "na Staljingradu". Ne znam je li imao problema zbog toga kasnije ali poživio je duboku starost i ja ga se sjećam malo dok sam bio dijete, uglavnom, imao je tetovažu negdje ispod pazuha ili lakta, ne znam tačno. Pa me zanima, znam da su pripadnici "Handžar divizije" imali tetovažu na podlaktici ali ta jedinica nikad nije ratovala na Staljingradu, znači nije bio njezin pripadnik, jedina jedinica sa ovih prostora koja se tamo borila je 369 pukovnija (Hrvatska legija).
Je li neko čuo za još nekog' borca i zna li neko koja je jedinica u pitanju? Da li su se i oni tetovirali?
Mozes bas biti ponosan na njega :roll:
User avatar
tovarish
Posts: 3509
Joined: 26/05/2008 23:57

#1041 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by tovarish »

https://www.google.com/amp/s/www.jutarn ... amp?espv=1

Obavezno pročitati. Mene je ova čitava priča baš ostavila bez riječi. Još jedan dokaz kako čitav DSR na našem području nikako ne možeš gledati crno-bijelo.
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#1042 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Moenx »

BiH u tim godinama......
Zemlja stradanja ali i ponosa i prkosa
nc1
Posts: 25
Joined: 09/07/2014 08:02

#1043 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by nc1 »

Marko Attila Hoare:

Bez podrške Muslimana NOP bi izgledao sasvim drugačije i ne bi napravio uspjeh koji je ostvario. Više od polovine gradskog stanovništva u BiH početkom rata bili su Muslimani tako da je samo uz podršku Muslimana NOP bio u stanju stvoriti bazu u bosanskim gradovima. Bez toga partizani bi poput četnika ostali samo „šumska vojska“. Za partizane bi bili izuzetno teško osvojiti gradove bez podrške muslimanske populacije; bili bi zapravo u poziciji u kojoj je bila srpska vojska u ratu iz 1990-tih koji su se suočili sa neprijateljskim stavom Muslimana i Hrvata i završavajući u ratu u kojem su uništavali gardove poput Vukovara i Sarajeva i osvajajući (Vukovar) uz mnogo teškoća. Partizani su zauzeli Bihać 1942. godine uz pomoć ilegalnog pokreta otpora koji se zasnivao na saradnji građana Muslimana u gradskom garnizonu. U Bihaću je održano prvo zasjedanje AVNOJ-a što je bio jedan od ključnih događaja...

https://bit.ly/2YdcyqO
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#1044 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by jefff »

najebali ko niko
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#1045 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Zokipfc »

tovarish wrote:https://www.google.com/amp/s/www.jutarn ... amp?espv=1

Obavezno pročitati. Mene je ova čitava priča baš ostavila bez riječi. Još jedan dokaz kako čitav DSR na našem području nikako ne možeš gledati crno-bijelo.
Veoma dobro napisano, mnogo govori o jednom dijelu ljudskog uma.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8586
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#1046 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Pitar sa Kariba »

27-7-1941/27-7-2019

Image
User avatar
sinuhe
Posts: 11490
Joined: 03/06/2011 11:33

#1047 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by sinuhe »

Image

Milica Tepic sa sinom Brankom na ledjima i cerkom Dragicom kod Bosanske Dubice 1944. Njihov rodjak Milan Tepic bice proglasen narodnim herojem 1991 nakon sto je poginuo prilikom unistenja skladista municije kod Bjelovara. Autor fotografije je poznati fotograf Zorz Skrigin.

Skrigin je fotografisao i bolnicarku 11. krajiske brigade Milju Marin. Milja je umrla 2007 u Prijedoru.
Image

Poznata fotografija Tita iz rata koja se nasla i na njemackoj potjernici je takodje djelo Skrigina.
Image
User avatar
tovarish
Posts: 3509
Joined: 26/05/2008 23:57

#1048 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by tovarish »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svjedoc ... /190911066

Eto, nek ovaj članak ostane i ovdje zabilježen.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2831
Joined: 14/01/2019 04:56

#1049 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by Porodice Foht »

Jedna od najboljih ratnih portreta po meni je ova prijedorska bolnicarka, koju je Dino Merlin ovjekovjecio na omotu jednog od albuma! Sjajno od Skrigina.

https://jugorockforever.blogspot.com/20 ... e-bez.html

Image
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1050 Re: Bosna i Hercegovina (1940-1946)

Post by otac_makarije »

sinuhe wrote: 13/08/2019 13:11 Poznata fotografija Tita iz rata koja se nasla i na njemackoj potjernici je takodje djelo Skrigina.
Image
Ovo jeste jedna od najpoznatijih i najeksploatisanijih ratnih fotki Tita u poslijeratnoj mitologiji, ali nije zavrsila na potjernici.
Ispod je fotka koja je poznata sa potjernica za Titom.

Image

Po Žoržu Skriginu, ovu sliku snimio je ubačeni nemački agent, u Foči, uz Titovu dozvolu. Slika je dospjela u ruke Nijemaca, koji su je jula 1943. objavili na prvoj potjernici. Ova fotka potiče iz ratnog dnevnika inžinjerijskog bataljona SS-divizije "Princ Eugen", i jedan je od primjeraka datih jedinicama divizije, prilikom operacije "Bijelo" (januara 1943). Ispod slike u esesovskom dnevniku stoji komentar: "'Tito'. Pravo ime: Ivan Broz(ović)." (Ovo ime dao je hrvatskoj policiji sovjetski obavještajac Ivan Srebrenjak Antonov, koji je uhapšen februara 1942.) Titov pravi identitet Nemcima (kao ni saveznicima) nije bio poznat ni u januaru 1943. Njegovo pravo ime Nijemci su saznali sljedećeg mjeseca, i ubrzo potom objavili ga i u štampi. Saveznička štampa i javnost za ime Josipa Broza saznali su tek u septembru, ne pridajući mu previše pažnje. Tek poslije Teheranske konferencije (decembar) i odluke da se umesto četnika podrže partizani, počelo je i ozbiljnije zanimanje savezničke javnosti za Tita.

Fun fact - Prećutkivani detalj u onovremenoj istoriografiji je da su ove dvije potjernice ispod štampane u isto vrijeme u istoj štampariji za istog naručioca

Image
Post Reply