Bosna i Hercegovina (1940-1946)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#1 Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Da li neko ima neka podatke, tekstove, dokumente ili sjećanja vezana za ovaj logor? Osnovale su ga tadašnje vlasti za zbrinjavanje brojnih muhadžira pobjeglih ispred četnika iz Istočne Bosne. U logoru je najviše bilo djece. Stanje ishrane, kao i higijenski uslovi, bili su veoma loši. Ljekar koji je bio zadužen za brigu o zdravlju izbjeglica bio je dr Isak Samokovlija.
Logor je bombardovan od strane savezničke avijacije 1943. ili 1944. i tada je bilo i poginulih među izbjeglicama. Vjerovatno je meta bila teretna željeznička stanica Alipašin most, koja se nalazila u blizini.
Na kojoj lokaciji se tačno logor nalazio i šta se tu danas nalazi?
Bilo kakve informacije...
Hvala unaprijed.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by PipiDugaDevetka »

Moji preci po majčinoj liniji su iz okoline Goražda, ali su u Šeher pristigli ćirom prije II sv. rata.
Ne znam za ovaj logor na Alipašinom mostu, ali su mi preci pričali da su se sklanjali od savezničkih bombardovanja u sklonište koje je bilo u stijenama blizu današnjeg restorana ''Bazeni''. Da, bilo je izbjeglica,...Gladni bili i moji,...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#3 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Hvala ti u svakom slučaju na tvom doprinosu. :thumbup:
Ni ne očekujem veliki broj odgovora, jer je poznato da mi nismo narod od kakvog velikog pamćenja i poznavanja vlastite, čak i tako bliske, istorije.
Pa eto, možemo temu i proširiti, pa pričati o općem stanju života tih ratnih godina u gradu. kažeš da su ti tvoji govorili da je bilo puno izbjeglica, da se gladovalo...Eto, makar o tome nešto detaljnije da se napiše, ti ili bilo ko drugi. Da se pokuša koliko-toliko dozvati to vrijeme i patnje muhadžera Istočne Bosne u Sarajevu, pa i drugdje u tadašnjoj državi.

dr. gože, Zah, znate li vi nešto o ovome?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#4 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by KatarinaKosaca »

Meni su pričali da su išli u Jarčedole da se sklanjaju od bombardovanja. Krili su u kući cijeli rat jednu jevrejsku obitelj (lokacija Mejtaš). Ti Jevreji su preživjeli rat i kasnije im slali pakete iz Izraela. Koliko sam shvatila veći je strah bio od ustaškog terora nego samog bombardiranja. Nisu to, izgleda, bila neselektivna bombardiranja. Šverc hranom je cvjetao...

Ovo samo zato što je tema Pere Trte pa da doprinesem :) m iako jako malo znam
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#6 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by KatarinaKosaca »

Mora da je u to vrijeme Alipašin most bio jako izvan grada, jer je Grbavica bila periferija. Tako od Sarajeva pod NDH upravom preko puta Vijećnice (u uskoj ulici) je bio zatvor. Tu su hapsili ilegalce, kao i sumnjive. Na mjestu gdje je sadašnje obdaništa (da li je još uvijek obdanište :? ) pored nebodera na Skedneriji je bila Luburića vila u kojoj su se dešavali strašni zločini.
MOnetarni sistem je postojao, plaćalo se novcem. Njemci su nekoliko puta bombardirali Sarajevo ciljano i selektivno.
Uglavnom, koliko su mi rekli, nisu to bila jaka razaranja niti česta bombardovanja.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#7 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

KatarinaKosaca wrote:Mora da je u to vrijeme Alipašin most bio jako izvan grada, jer je Grbavica bila periferija. Tako od Sarajeva pod NDH upravom preko puta Vijećnice (u uskoj ulici) je bio zatvor. Tu su hapsili ilegalce, kao i sumnjive. Na mjestu gdje je sadašnje obdaništa (da li je još uvijek obdanište :? ) pored nebodera na Skedneriji je bila Luburića vila u kojoj su se dešavali strašni zločini.
MOnetarni sistem je postojao, plaćalo se novcem. Njemci su nekoliko puta bombardirali Sarajevo ciljano i selektivno.
Uglavnom, koliko su mi rekli, nisu to bila jaka razaranja niti česta bombardovanja.
Da, Alipašin MOST, Alipašino POLJE, Švrakino SELO...već po imenima se vidi da to nekada nisu bila gradska naselja. Alipašin Most je onaj dio grada gdje se nalazi GRAS, pa valjda su i logor i stanica bili tu negdje. Mislim čak gore prema ulici Velika Drveta, jer tuda je išla pruga.
Zatvor kod Vijećnice imao je neko tursko ime...čini mi se Beledija, ili tome slično (ima Abdulah Sidran pjesmu s tim naslovom, govori o oslobođenju Sarajeva). Jedan od najsurovijih batinaša u tom zatvoru bio je izvjesni ustaša Ćelo. Tako su ga zvali jer je bio ćelav, jako visok i ne baš inteligentan. Bio je rodom od Gacka i u tamošnjoj čaršiji je prije rata radio kao sluga i irgat. Pravo ime mu ne znam, upitno je da li je i sačuvano da se pamti. A nije ni važno. On je za sve bio-Ćelo. Poginuo je negdje u srednjoj Bosni, čini mi se.
Ćelo je ovjekovječen i u poznatoj TV seriji "Kože", gdje je prikazan kao surovi ustaški mučitelj, što je prema svim podacima i bio. U seriji ga je igrao legendarni Fadil Karup i sklon sam vjerovati da je pravi Ćelo izgledao upravo kao Fadil (ko se sjeća Fadilovog lika,neće mu biti teško da shvati o čemu pričam).
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#8 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by sheilak »

Moja baka , koja je tada imala oko 8-9 godina ( 1942. ), pricala mi je da je tada Sarajevom harao tifus. :(

Sorry, malo je off topic, ali barem jedna informacija vise o sveukupnoj situaciji tada.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#9 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by KatarinaKosaca »

@Pera Trta.... U Sarajevu je tih godina bio pokušaj atentata na Luburića. Pred pozorištem, ako se sjećam. Učinio je to neki mladić, misim musliman, skojevac. Navodno je kasnije završio u kotlu ključale vode u Luburića vili. KO o ovome zna nešto više?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#10 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

KatarinaKosaca wrote:@Pera Trta.... U Sarajevu je tih godina bio pokušaj atentata na Luburića. Pred pozorištem, ako se sjećam. Učinio je to neki mladić, misim musliman, skojevac. Navodno je kasnije završio u kotlu ključale vode u Luburića vili. KO o ovome zna nešto više?
Za to prvi put čujem. Luburić je u Sarajevu bio vrlo kratko (februar-mart 1945.) i ne znam za slučaj napada na njega (a možda je to bilo prilikom nekog njegovog ranijeg eventualnog dolaska). Za taj kratak period svoje strahovlade ostavio je krvav trag.
Sheilak, i to je bitan doprinos ovoj temi, jer ljudi ne znaju kakva je tada situacija u gradu bila. Razumljivo je da je bilo tifusa, jer se u Sarajevo u kratkom roku slilo na hiljade muhadžira koji su se najčešće pješke probijali danima i sedmicama kroz šume i bogaze iz svojih krajeva da nađu spas. U Sarajevu su ih vlasti smjestile na razne lokacije u gradu, uglavnom škole, a dosta ih je bilo i po privatnim kućama, kod rodbine i dobrih ljudi. Higijenski uslovi u smještajima jedva da su mogli biti lošiji, tako da bi bilo čudo da epidemija nije izbila. Logor za izbjeglice je osnovan kasnije, vjerovatno dijelom i zato da se izbjegnu ponovne provale epidemija.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#11 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by KatarinaKosaca »

Pera Trta wrote:
KatarinaKosaca wrote:@Pera Trta.... U Sarajevu je tih godina bio pokušaj atentata na Luburića. Pred pozorištem, ako se sjećam. Učinio je to neki mladić, misim musliman, skojevac. Navodno je kasnije završio u kotlu ključale vode u Luburića vili. KO o ovome zna nešto više?
Za to prvi put čujem. Luburić je u Sarajevu bio vrlo kratko (februar-mart 1945.) i ne znam za slučaj napada na njega (a možda je to bilo prilikom nekog njegovog ranijeg eventualnog dolaska). Za taj kratak period svoje strahovlade ostavio je krvav trag.
Sigurno je bio pokušaj atentata od strane jednog ilegalca, nisam sigurna da li ipred pozorišta kada je držao neki govor. I sigurno je da je mladić uhvaćen i da su ga odveli u vilu, gdje su ga navodno ubili u kotlu ključale vode. Sad se nikako ne mogu sjetiti kako se zvao mladić.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#12 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by sheilak »

Pera Trta wrote:Sheilak, i to je bitan doprinos ovoj temi, jer ljudi ne znaju kakva je tada situacija u gradu bila. Razumljivo je da je bilo tifusa, jer se u Sarajevo u kratkom roku slilo na hiljade muhadžira koji su se najčešće pješke probijali danima i sedmicama kroz šume i bogaze iz svojih krajeva da nađu spas. U Sarajevu su ih vlasti smjestile na razne lokacije u gradu, uglavnom škole, a dosta ih je bilo i po privatnim kućama, kod rodbine i dobrih ljudi. Higijenski uslovi u smještajima jedva da su mogli biti lošiji, tako da bi bilo čudo da epidemija nije izbila. Logor za izbjeglice je osnovan kasnije, vjerovatno dijelom i zato da se izbjegnu ponovne provale epidemija.
Da, cesto sam slusala te price moje bake. Ona je ostala siroce. Rano su joj umrli roditelji, a onda ubrzo i tetka koja se brinula za nju - od tifusa. Baka mi je pricala da su bolnice bile pune, ljudi su lezali po hodnicima. Hrane je bilo malo, no ne za one koji su se uspjeli snaci, koji su imali novca ili robu za zamjenu, kao i uostalom u svakom ratu. Stanje u gradu je bilo dosta tesko. Kaze mi da se sjeca kolona ljudi koji su pristizali u grad i lubenica na pijaci. :) Ona je tada stanovala na Bistriku ( Ul. Pastrma), njena tetka je ukopana tamo. :(
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#13 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

sheilak wrote:Da, cesto sam slusala te price moje bake. Ona je ostala siroce. Rano su joj umrli roditelji, a onda ubrzo i tetka koja se brinula za nju - od tifusa. Baka mi je pricala da su bolnice bile pune, ljudi su lezali po hodnicima. Hrane je bilo malo, no ne za one koji su se uspjeli snaci, koji su imali novca ili robu za zamjenu, kao i uostalom u svakom ratu. Stanje u gradu je bilo dosta tesko. Kaze mi da se sjeca kolona ljudi koji su pristizali u grad i lubenica na pijaci. :) Ona je tada stanovala na Bistriku ( Ul. Pastrma), njena tetka je ukopana tamo. :(
Da, to su te ljudske priče i sudbine koje nam najbolje dočaravaju taj period. Mislim da su sjećanja i priče tih starih ljudi koji su zapamtili ta vremena pravo malo nezapisano istorijsko blago. Žao mi je što više toga nije zabilježeno, a imalo bi šta da se zabilježi. A tih je ljudi na žalost svakim danom sve manje na ovom svijetu.
Zato, svi vi koji imate dedu, nanu, baku ili bilo koju staru osobu u porodici koja se sjeća ratnih dana u Sarajevu i BiH, priupitajte ih štogod o tome, pa onda ovdje to iznesite, kao što su učinile KatarinaKosača, sheilak i PipiDugaDevetka. Svaki taj komadić sjećanja vrlo je vrijedan.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#14 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Bosanac sa dna kace »

sheilak wrote:Moja baka , koja je tada imala oko 8-9 godina ( 1942. ), pricala mi je da je tada Sarajevom harao tifus. :(

Sorry, malo je off topic, ali barem jedna informacija vise o sveukupnoj situaciji tada.
mislim da tifus nije haro samo po Sarajevu vec po cijeloj BiH, moja nena je u zimu 1942/43 odbolovala tifus, od tada je pocela postepeno da gubi sluh
sto se tice ostalih ratnih zbivanja znam da su jedan odred muslimanske milicije ili vojske, mislim da su bili Handzar, uglavnom sve omladinci 16-24 godine, 1944 natjerali na Bosnu nedje oko Zavidovica i na mostu sve strijeljali
BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#15 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by BajrinNajmladji »

Stvarno je bilo dosta tifusa. U Bolnici Koševo radio je dr. Kovačević, pa čak i neki dr. Alkalaj (Trebalo im ljekara bez obzira na sve). Dr. Kovačević je inače bio otac pokojnog Slobe Kovačevića, legende Bjelava, Mejtaša i DŽidžikovca.

Početkom 1942. godine četnici su u Binježevu kod Hadžića zaklali jarana od moga oca Bajre. Bio partizanski kurir. Kasnije, ja sam dobio svoje ime po njemu. Kada zaguglam to ime, dobijem podatke o imenjaku iz Karlovca, Bgd-a, ime jednog rasnog arapskog konja negdje na nekoj ergeli u Francuskoj, mladića iz Turske koji nudi svoje tjelesne usluge muškarcima u nekom njemačkom gradu, bend muzičara-Roma iz Austrije i ime nekog naučnika, astronoma.

Slalo me da nosim ozvučenje (Lampaško, mobilno, za govore i ''puštanje ploča'') u to BInježevo, kada bi se slavio partizanski ustanak, 27. jula. Glavni dogadjaji su bili skidanje janjaca sa ražnja, fudbalski turnir i igranka. U Blažuju je svirala i grupa Jutro, a kasnije su promijenili ime u Bijelo dugme.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#16 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

tvarno je bilo dosta tifusa. U Bolnici Koševo radio je dr. Kovačević, pa čak i neki dr. Alkalaj (Trebalo im ljekara bez obzira na sve).
Kao što se vidi iz mog uvodnog posta, pomenuo sam da je u izbjegličkom logoru na Alipašinom Mostu kao ljekar radio dr Isak Samokovlija. Nema nikakve sumnje da mu je njegova ljekarska profesija, neophodna u svim režimima, spasila život. Da je bio "samo" književnik, gotovo sigurno ne bi izvukao živu glavu u Sarajevu u vrijeme NDH.
Početkom 1942. godine četnici su u Binježevu kod Hadžića zaklali jarana od moga oca Bajre. Bio partizanski kurir.

Ne mogu a da se ne sjetim Mustafe Dovadžije, 21-godišnjeg člana KPJ, koji je bio kurir između partijske organizacije u Sarajevu i slobodne teritorije. 1942. su ga uhvatili četnici zloglasnog Save Derikonje i kod Srednjeg nabili živog na kolac (očito to nije bio samo turski "specijalitet", kako nas je učio jedan nobelovac). Mustafa je kasnije proglašen narodnim herojem i mislim da je štošta (ulice i sl.) čak dobijalo ime po njemu.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#17 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by KatarinaKosaca »

Imam još jedan podatak. U Gundulićevoj ulici (da li se još uvijek tako zove, ne sad je Hiseta, mislim) su živjele dvije dame koje su davale usluge Njemcima . Kasnije poslije rata su se zaposlile kao kuharice i nije bilo odmazde prema njima u bilo kom smislu. :-)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#18 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

KatarinaKosaca wrote:Imam još jedan podatak. U Gundulićevoj ulici (da li se još uvijek tako zove, ne sad je Hiseta, mislim) su živjele dvije dame koje su davale usluge Njemcima . Kasnije poslije rata su se zaposlile kao kuharice i nije bilo odmazde prema njima u bilo kom smislu. :-)
Interesantno. I čudno da su preživjele. Mora da su nečim "kupile" svoje živote. Pa ljudi koji su igrali u pozorišnim predstavama za Nijemce su poslije rata šikanirani, a neki i strijeljani, čak i poznati glumci (barem je u Beogradu bilo tako, a vjerujem i u Sarajevu).
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#19 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by KatarinaKosaca »

Da li je radilo pozorište u Sarajevu? Znam da u Banja Luci , jeste
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#20 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

KatarinaKosaca wrote:Da li je radilo pozorište u Sarajevu? Znam da u Banja Luci , jeste
Narodno pozorište je radilo. Zvalo se "Hrvatsko državno kazalište", a intendant je bio književnik Ahmed Muradbegović. Koliko je "kazalište" stvarno radilo, a koliko je to bilo samo na papiru, i kakav je bio repertoar, nije mi poznato.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Bosanac sa dna kace »

Pera Trta wrote: Ne mogu a da se ne sjetim Mustafe Dovadžije, 21-godišnjeg člana KPJ, koji je bio kurir između partijske organizacije u Sarajevu i slobodne teritorije. 1942. su ga uhvatili četnici zloglasnog Save Derikonje i kod Srednjeg nabili živog na kolac (očito to nije bio samo turski "specijalitet", kako nas je učio jedan nobelovac). Mustafa je kasnije proglašen narodnim herojem i mislim da je štošta (ulice i sl.) čak dobijalo ime po njemu.
Pod Konjuhom su 1942g. četnici uhvatili mladića , mislim da se zvao Meho, iz sela Višća kod Živinica, ogulili mu kožu s leđa zavratili mu na glavu i rekli ; "Eto ti tvoja feredža".
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#22 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »



Luke Perry, hvala ti za ovaj post, koji sam nekako ispustio iz vida.
Dakle, logor o kojem sam otvorio temu odlično je prikazan od 1:35 minuta nadalje. Vidi se veći broj baraka devastiranih bombardovanjem. Na jednom drugom forumu našao sam podatak da je bombardovanje izvršeno u septembru 1944.
Sada je mnogo štošta jasnije.
Naime, zapadni saveznici su, zajedno s partizanima, izvršili veliku akciju napada na željezničke i cestovne komunikacije u čitavoj Jugoslaviji. Cilj je bio da se saobraćaj u zemlji potpuno parališe, kako bi se spriječilo povlačenje njemačkih snaga iz Grčke. Akcija je dobila šifrovano ime "Operacija Ratweek" (Nedjelja pacova) i trajala je od 01.09.1944. do 07.09.1944. Cilj napada u Sarajevu je bila pretovarna željeznička stanica Alipašin Most, važno željezničko čvorište, ali je stradao logor, sa mnogim njegovim žiteljima, što se može vidjeti i na snimku.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#23 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Pera Trta »

Evo slike bombardovanja Alipašinog mosta napravljene iz jednog od savezničkih aviona koji su bombardovanje vršili.

Image

Vrlo se dobro vidi panorama tog dijela Sarajeva, pa bi neko sa dobrim poznavanjem geografije i ko zna čitati ovakve snimke mogao malo podrobnije rastumačiti šta se vidi na slici.
U oblaku dima naziru se barake, ali ne može se reći da li pripadaju logoru, stanici, ili nečem trećem. A možda su to i vagoni?
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#24 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Fiore »

pozdrav svima.. i sam sam onako raspitivao za mjesta koja su mi na prvi pogled izgledala drugacije od soatlih.. ono nekako se u tom prostoru osjecam drugacije od onog drugog.. Interesuje me fenomen vrana na Otoki,i cuo sam da se tu nekad davno jos u tursko doba odigrala kravav bitka i da skoro nije niko prezivio.. e sad nisam mogao naci jos koji izvor koji bi potvrdio tu pricu..

U vezi ove teme.. i slike gore iznad..pricao mi je dobar prijatelj,da su njegovi preci,zivjeli na podrucju danasnjeg Buljakova Potoka-Rajlovca,i da su bili vlasnici zemlje nakojoj je izgradjena zeljeznicka stanica,jer su tu bili i hangari sa tovarima i svega i svacega..prava transportan stanica.. i imali su finu kiriju za iznajmljivanje sveega toga i zivjeli su jako dobro..Tadasnja vlast ih je pazila i nije ih dirala..Njegova porodica je porijeklom iz Bihaca..Gledajuci ovu sliku se odlicno vidi da je upravo prostor gdje je najgusci dim ,znaci ovdje ispod tamnih sjena dima.. zapravo Rajlovac u danasnjoj mapi Sarajeva..orjentir se moze uzeti.. tok Miljacke u obliku S (koji se nalazi sada kod RTV Doma-Alpasina..) Lijeva strana u odnosu na Miljacku se takodje slaze.. jer je u suncu i nije neka uzbrdica tako da taj teren je jako pogodan za poljoprivredu.. prostor danasnjeg naselja Mojmilo-Olimpijsko selo..
Preciznije Informacije o izgledu sarajeva u proslosti probaj naci preko historijskog arhiva ako imas nekog.. kantonalna TV TVSA je radila emisiju TARIH na bazi toga.. ;-)
Betandwin
Posts: 129
Joined: 20/03/2009 20:28

#25 Re: Izbjeglički logor "Alipašin most" 1942.-1945.

Post by Betandwin »

Pera Trta wrote: Za to prvi put čujem. Luburić je u Sarajevu bio vrlo kratko (februar-mart 1945.) i ne znam za a.
Neznam kolko je bio Luburić u Sarajevu , al bas kratko nebih rekao jer je imao svoju vilu , a i poslje rata , njegova kćerka Greta je išla s mojim starim u školu . Saveznička bomba je uletila u sklonište u podrum zgrade u ulici Kralja Tomislava (Koševo) gdje su pobili dosta civila,tako da nestoji prića da su gadjali samo zeljeznicu i mostove . Nakon "oslobodjenja " Sarajeva , partizani su zatvorili sve domobrane i pripadnike ustaške mladeži na pomočni stadion Koševo ,gdje su onda proocjenjivali ko se može "popraviti" a ko je izgubljen slučaj , uglavnom ko je imao veze i poznastva se spasio ....moji bas nisu gladovali i nikad niko nije spominjao tifus u gradu, to je vjerovatno bilo medju tim izbjeglicama ....cijeli rat je radio vlak iz Sarajeva prema Slavoniji gdje se išlo u nabavku ...
Post Reply