Bosna i Hercegovina (1875-1918)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#1 Die Bosniaken Kommen! Bosnjaci dolaze...

Post by mr__bosnjak »

BOŠNJACI DOLAZE’ – ‘SRDAČNO DOBRODOŠLI’

Piše: Aziz OMERSOFTIĆ

40 godina pripadnosti Bosne i Hercegovine Austro-Ugarskoj monarhiji (1878-1918) je ostavilo neizbrisiv trag u obje države koji je i danas vidljiv. Arhitektonski uticaji su prepoznatljivi u mnogim građevinama koje su izgrađene u tom periodu u Bosni i Hercegovini, ali i na područiju industrije, kulture i vojne doktrine se u mnogim pisanim dokumentima spominje uticaj te djelovanje Bošnjaka iz tog perioda.
To je bio podsticaj entuzijastima iz Centra savremenih inicijativa (http://www.zzi.at), koji svojim mnogobrojnim aktivnostima grade mostove kulturne saradnje između Bosne i Ausrije, da sa jednom manifestacijom približe tragove prošlosti današnjim generacijama. Tako je u preriodu od 12-15. maja u Linzu održana manifestacija “DIE BOSNIAKEN KOMMEN”- („Bošnjaci dolaze“).
Tom prilikom je ovdašnoj javnosti na centralnoj manifestaciji odranoj u subotu 13. maja između ostalog prezentirana i knjiga sa tim nazivom, koja je ustvari objavljena još 1989. godine u Grazu i koju je napisao Ing. Verner Sahinger (Werner Schachinger). To djelo je prvi puta prevedeno na bosanski 1996. godine i u njemu se mogu naći mnoge historijske činjenice iz tog perioda. Najveći dio je posvećen nastajanju i djelovanju Druge pješadijske regimente Bošnjaka koja je svojim djelovanjem i hrabrošću njenih pripadnika stekla naziv, elitna u armiji tadašnje monarhije. U govoru historičara prof. Huga Šanovskog (Hugo Schanovsky), bivšeg gradonačelnika grada Linza, je spomenuta uravo ta krilatica „Bošnjaci dolaze“, koja je u protivničkim redovima na frontovima širom Evrope pronošena sa zebnjom i strahom od neustrašivog protivnika.
U pozdravnom govoru gospodina Damira Saračevića, predsjednika CSI-a za Austriju, je izražena i želja da se putem širenja historijskih činjenica narodi ove dvije države dodatno upoznaju i približavaju te da je to u momentu stvaranja velike evropske zajednice, kojoj je Bosna i Hercegovina svakim danom sve bliža, izuzetno važno.
To je dodatno potvrdio i mr. Kristijan Forstenleitner (Christian Forsterleitner) dogradonačelnika grada Linza koji je u svom govoru na poklik “Bošnjaci dolaze” odgovorio „SRDAČNO DOBRODOŠLI“. U toku programa prisutnima se obratila i gospođa Dženana Begić, prvi sekretar ambasade u Beču. U njenom izlaganju je također potvrđena sve veća saradnja dviju država i to ne samo na poslovnom planu.
Profesor Mirsad Avdić, kustos muzeja Sarajevo, je u polučasovnom izlaganju prezentacijom fotografija i dokumenata iz toga perioda prisutnim prikazao tragove učešća Austrije u izgradnji Bosne i Hercegovine, koji su i danas i vidljivi ali i tragove djelovanja Bošnjaka širom Austrije.
U sklopu manifestacije je u izložbenoj galeriji Skupštine grada Linza izložena i postavka Muzeja Sarajevo na temu “AKVARELI AUSTROUGARSKIH VOJNIKA”. Prikazani motivi dočarali su posjetiocima manifestacije izgled Sarajeva u tom periodu. U zabavnom dijelu programa posjetioce su zabavili članovi udruženja građana Bosne i Hercegovine “Džemal Bijedić“ iz Ennsa.
Uz predivnu koreografiju folklornog ansambla posjetiocima je prikazan splet igara i pjesama iz tog doba.
Svoje učešće na manifestaciji su također uzeli i ing. Ana Martinčević, član općinskog vijeća grada Linza, dr. Peter Sonberger (Peter Sonnberger), član Nacionalnog vijeća Republike Austrije i izdavač mr. Volfgang Dvorak-Stoker (Wolfgang Dvorak-Stocker).
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#2

Post by gavrilo »

je li to nesto cega se bosnjaci treba da ponose? zar je ponos ratovati za okupatora?
User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#3

Post by addem »

Josip Broz tito je ratovao za istu vojsku!!! On i Hitler su se u prvom svjetskom ratu borili na istoj strani.
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#4

Post by BigBoss »

gavrilo wrote:je li to nesto cega se bosnjaci treba da ponose? zar je ponos ratovati za okupatora?
Ratovali su Bosnjaci i za Jugoslaviju pa vidi sta se desi. Gdje je ta Jugoslavija????? Mozda treba da se ne ponose borbom protiv fasizma?
monolog
Posts: 186
Joined: 13/09/2005 08:20

#5

Post by monolog »

Meni nije nimalo drago sto su nasi preci ucestvovali u osvajackim ratovima jer ni sam ne volim iskustva sa osvajacima. I samo se levati pale na te "specijalne i elitne" jedinice. To je napucano topovsko meso.

Ali mozemo biti beskonacno ponosni na odbranu od okupatora i borbu protiv fasizma u 2. Svjetskom ratu i proslom ratu protiv srbije.
Last edited by monolog on 19/05/2006 12:15, edited 1 time in total.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#6

Post by mr__bosnjak »

gavrilo wrote:je li to nesto cega se bosnjaci treba da ponose? zar je ponos ratovati za okupatora?
Trebaju jer je Austro-Ugarska postovala njihova prava i bolje bi bilo da je BiH do 45´ pod njom ostala.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#7

Post by mr__bosnjak »

monolog wrote:Meni nije nimalo drago sto su nasi preci ucestvovali u osvajackim ratovima jer ni sam ne volim iskustva sa osvajacima. I samo se levati pale na te "specijalne i elitne" jedinice. To je napucano topovsko meso.
Prvo procitaj o 1, 2, 3, 4 i 5 BH regimenti, o njihovom ustrojstvu i nacinu ratovanja pa onda pricaj. Ne-bosanske regimente su cesto nabijale fes da bi protivnici mislili da se radi o Bosnjacima/Bosancima. Vazno je reci da je u ovo doba bio i jedan bosnjacki katolik u 2. regimenti koji je spominjajuci sebe i druge vojnike(pretezno muslimane) koristio rijec Bosnjak.
monolog
Posts: 186
Joined: 13/09/2005 08:20

#8

Post by monolog »

mr__bosnjak wrote:
gavrilo wrote:je li to nesto cega se bosnjaci treba da ponose? zar je ponos ratovati za okupatora?
Trebaju jer je Austro-Ugarska postovala njihova prava i bolje bi bilo da je BiH do 45´ pod njom ostala.
Ovo sad izmisljas. Kad su austrougari uspostavljali vlast u BiH, prvo su pobili sve iole obrazovane ljude koji bi im se mogli usprotiviti, poceli su uvoditi njemacki jezik u skole, ukinuli tadasnje pismo (onepismenili ljude), vrsili su beskrupuloznu ekpolataciju prirodnih bogatstava i punili vojsku bosanskim mesom. Kao da je ikad i jedan okupator bio fin, dobar, human, pravedan, nenametljiv...
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#9

Post by BigBoss »

monolog wrote:Meni nije nimalo drago sto su nasi preci ucestvovali u osvajackim ratovima jer ni sam ne volim iskustva sa osvajacima. I samo se levati pale na te "specijalne i elitne" jedinice. To je napucano topovsko meso.
To su ti oni sa lijeve strane Drine rekli. Nisu to osvajacki ratovi nego svjetski ratovi. Bosna se ne moze sama odbraniti protiv velikih ali moze biti sa drugima. Srbi su se borili sa Rusima pa se oni bas ne stide svojih ratova. Rusi udjose u prvi rat zbog Srbije. Ne budi smjesan.

U stvari svaki rat je glup, ali ratovi ipak postoje. Ne znas nikad kad ce se desiti. U to se svako mogo uvjeriti 92-ge.
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#10

Post by BigBoss »

monolog wrote:
mr__bosnjak wrote:
gavrilo wrote:je li to nesto cega se bosnjaci treba da ponose? zar je ponos ratovati za okupatora?
Trebaju jer je Austro-Ugarska postovala njihova prava i bolje bi bilo da je BiH do 45´ pod njom ostala.
Ovo sad izmisljas. Kad su austrougari uspostavljali vlast u BiH, prvo su pobili sve iole obrazovane ljude koji bi im se mogli usprotiviti, poceli su uvoditi njemacki jezik u skole, ukinuli tadasnje pismo (onepismenili ljude), vrsili su beskrupuloznu ekpolataciju prirodnih bogatstava i punili vojsku bosanskim mesom. Kao da je ikad i jedan okupator bio fin, dobar, human, pravedan, nenametljiv...
Nemoj bit smjesan, za vrijeme Austrougarske BiH se razvila industrijski i kulturno. Imas ostatke iz tog doba, mostovi, zgrade, fabrike, rudnici.

A Njemacki nije skodio nikome. To sve sto pises je standard historija 45-90, "braca" preko Drine su se pobrinula za to. :D :D
Bosna_E
Posts: 355
Joined: 22/05/2005 13:47

#11

Post by Bosna_E »

monolog wrote:Ovo sad izmisljas. Kad su austrougari uspostavljali vlast u BiH, prvo su pobili sve iole obrazovane ljude koji bi im se mogli usprotiviti, poceli su uvoditi njemacki jezik u skole, ukinuli tadasnje pismo (onepismenili ljude), vrsili su beskrupuloznu ekpolataciju prirodnih bogatstava i punili vojsku bosanskim mesom. Kao da je ikad i jedan okupator bio fin, dobar, human, pravedan, nenametljiv...
i ti si polupo loncice. Austro-Ugarska je u Bosni gradila, i pomagala a ne ubijala. Izgleda da ti za Austro-Ugarsko carstvo smatras Treceg Rajha il mozda Cica Drazu pa tako tvrdis? Eto vidis pogrijesio si, to nisu oni...
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#12

Post by mr__bosnjak »

seka wrote:
mr__bosnjak wrote:
monolog wrote:Meni nije nimalo drago sto su nasi preci ucestvovali u osvajackim ratovima jer ni sam ne volim iskustva sa osvajacima. I samo se levati pale na te "specijalne i elitne" jedinice. To je napucano topovsko meso.
Prvo procitaj o 1, 2, 3, 4 i 5 BH regimenti, o njihovom ustrojstvu i nacinu ratovanja pa onda pricaj. Ne-bosanske regimente su cesto nabijale fes da bi protivnici mislili da se radi o Bosnjacima/Bosancima. Vazno je reci da je u ovo doba bio i jedan bosnjacki katolik u 2. regimenti koji je spominjajuci sebe i druge vojnike(pretezno muslimane) koristio rijec Bosnjak.
pogledaj vuka karadzica i on je imao fes :oops:

osim toga naziv bosniaken se koristio i koristi u austriji za sve gradjane bh.
@gavro nikad ti nece oprostiti prestolonasljednika :oops:
Fes je tada bio obavezan u bosanskim jedinicama s cime je svaka jedinica s fesom oznacavana kao bosnjacka. Onda nisu tad svi stanovnici nazivani Bosnjacima nego je u BiH postojao samo JEDAN vecinski narod kao albanski u Albaniji i on se zvao Bosnjaci!
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#13

Post by tataratira »

vi kao zaboravljate da i sada u Iraku Amerika pravi mostove i uvodi GSM
i ostale novotarije, fabrike, a posebno naftovod
u Afganistanu opismenjuju i zene, bore se za prava manjina


kao što su nama šumu uzimali tako njima naftu i krv piju na slamke
i da, ustanovili su im prava, recimo Kurda
...sve po istom receptu



.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14 Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Eborg »

Pozdrav,

Vidim ovdje dosta raje barata raznim podacima pa rekoh da probam neshto... :)

Moj rahmetli pradjed je poginuo/umro u Prvom svjetskom ratu.Po jednoj prichi je umro u bolnici a po drugoj je poginuo kada je granata pala pored njegovog konja.No to i nije toliko bitno.Bitnija je pricha da se to desilo u Italiji i je sahranjen u Austriji i to je ono shto mene interesuje.

Imam njegovu vojnu knjizhicu sa podacima i nekakvim brojevima pa me zanima da li je moguce putem toga naci kakvu informaciju u nekom od austrijskih arhiva o tome gdje je sahranjen.Nije bio obichni prashinar vec poruchnik (Leutant i.d. Ev.d.2 Res. -shta god to znachilo) pa mozhda zbog toga bude zaveden negdje.Koliko vidim bio je pripadnik 4. divizije (K. u. k. bosn.-herc. Infaterieregiment Nr. 4.).

Jako bi mi znachilo da pronadjem mezar rahmetli pradjeda,pokushavao sam na razne nachine pronaci podatke preko neta no nisam uspio.Nashao sam neshto o groblju 2. regimente pa evo ukoliko nekoga to interesuje - http://burek.blogger.ba/arhiva/2007/08/03 .

Ako ko ima kakvu ideju bio bih vrlo zahvalan,hvala! :bih:
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#15 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Majjah »

Eborg wrote:Pozdrav,

Vidim ovdje dosta raje barata raznim podacima pa rekoh da probam neshto... :)

Moj rahmetli pradjed je poginuo/umro u Prvom svjetskom ratu.Po jednoj prichi je umro u bolnici a po drugoj je poginuo kada je granata pala pored njegovog konja.No to i nije toliko bitno.Bitnija je pricha da se to desilo u Italiji i je sahranjen u Austriji i to je ono shto mene interesuje.

Imam njegovu vojnu knjizhicu sa podacima i nekakvim brojevima pa me zanima da li je moguce putem toga naci kakvu informaciju u nekom od austrijskih arhiva o tome gdje je sahranjen.Nije bio obichni prashinar vec poruchnik (Leutant i.d. Ev.d.2 Res. -shta god to znachilo) pa mozhda zbog toga bude zaveden negdje.Koliko vidim bio je pripadnik 4. divizije (K. u. k. bosn.-herc. Infaterieregiment Nr. 4.).

Jako bi mi znachilo da pronadjem mezar rahmetli pradjeda,pokushavao sam na razne nachine pronaci podatke preko neta no nisam uspio.Nashao sam neshto o groblju 2. regimente pa evo ukoliko nekoga to interesuje - http://burek.blogger.ba/arhiva/2007/08/03 .

Ako ko ima kakvu ideju bio bih vrlo zahvalan,hvala! :bih:
http://www.doppeladler.com/kuk/

evo nasao sam ovu stranicu o KUK armiji i njenoj historiji. Mozes ih kontaktirati i pitati ovo isto. Ako ne vladas dovoljno dobro njemackim ili engleskim, slobodno me kontaktiraj i napisi na bosanskom, ja cu prevesti i poslati im. Kako ti se zvao taj pradjed, ako nije problem?

Dalje, mozda si i sam do sad to saznao, ali stab 4 regimente je bio u Trstu, Via Coroneo 4. Dakle, za pretpostaviti je da se tvoj pradjed vjerovatno borio na Soskoj fronti, mozda cak tamo i poginuo, ili ti imas neke druge podatke?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#16 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Eborg »

Hvala,poslao sam im mail na engleskom pa cemo vidjeti... :)

Rahmetli pradjed se zvao Ibrahim Redžebašić.

Nisam nashao nishta o toj regimenti,imash li neki link?Shto se tiche tog shtaba to bi onda odgovaralo prichi,zar ne?Poshto je po prichi moje nane rahmetli (taj vojnik je bio njen punac kojeg nikad nije upoznala) on poginuo/umro u Italiji.Nakon shto je poginuo/umro porodici su sa fronta dostavili ovu legtimaciju,sablju,dvogled i valjda ostale lichne stvari...

Na jednom dijelu legitimacije je odshtampan neki tekst,mozhe li ovo ko prevesti?Tek se hocu upisati na onaj Goethe kurs... :D

"Auf Grund seiner Felddienstleistung wird der Anspruch auf die begünstigte Rangstellung im Sinne des AOK. Pers. Nr. 34.294. ex 1916 bestätigt."

Ispod je pechat regimente,potpis i datum 20.5.1917. god.

:bih:
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#17 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Majjah »

Eborg wrote:Hvala,poslao sam im mail na engleskom pa cemo vidjeti... :)

Rahmetli pradjed se zvao Ibrahim Redžebašić.

Nisam nashao nishta o toj regimenti,imash li neki link?Shto se tiche tog shtaba to bi onda odgovaralo prichi,zar ne?Poshto je po prichi moje nane rahmetli (taj vojnik je bio njen punac kojeg nikad nije upoznala) on poginuo/umro u Italiji.Nakon shto je poginuo/umro porodici su sa fronta dostavili ovu legtimaciju,sablju,dvogled i valjda ostale lichne stvari...

Na jednom dijelu legitimacije je odshtampan neki tekst,mozhe li ovo ko prevesti?Tek se hocu upisati na onaj Goethe kurs... :D

"Auf Grund seiner Felddienstleistung wird der Anspruch auf die begünstigte Rangstellung im Sinne des AOK. Pers. Nr. 34.294. ex 1916 bestätigt."

Ispod je pechat regimente,potpis i datum 20.5.1917. god.

:bih:

Ja sam na Wikipediji uspio pronaci podatke za taj regiment, ali nista detaljno. Samo gdje su stacionirani bili. Pokusavam da odgonetnem sta znace te skracenice, ali ni to nisam uspio, iako znam njemacki. Pokusavao sam i da nadjem popis bitaka u kojima je ucestvovao 4 regiment, ali i tu se sve vrti samo oko sturog spominjanja njih u okviru KUK armije. Buduci da sam zivio u Novoj Gorici i obilazio tunele ukopane u brdima kanjona rijeke Soce, znam da sam u tamosnjem muzeju kao dijete vidio i fesove, tad su mi objasnili da su upravo bosanski muslimani drzali taj dio fronte u brdima iznad Gorice.

Ovaj dio ti mogu prevesti, ali iskreno ne znam na sta se misli??

"Auf Grund seiner Felddienstleistung wird der Anspruch auf die begünstigte Rangstellung im Sinne des AOK. Pers. Nr. 34.294. ex 1916 bestätigt."

Na osnovu njegovih zasluga na polju se potvrdjuje pravo na povlasteni status u skladu sa AOK Pers. nr (ovo znaci vjerovatno Personen Nummer tj. broj osobe) 34.294
Last edited by Majjah on 11/01/2009 05:04, edited 1 time in total.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#18 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Prozor »

Mr Ahmed Pasic je napravio jako isprcne radove na ovu temu, mislim da ima i knjiga "Bosnjaci na Sockom frontu". Tema je inace jako zanimljiva, obzirom da i sam imam predaka koji je bio akter tih dogadjaja...
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#19 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Prozor »

Mislim da ima i knjiga "Die Bosniaken Kommen!" - Bosnjaci dolaze! nekog njemackog autora...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#20 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Eborg »

Hm,gdje bih mogao naci te knjige?Ljetos sam vidio "Die Bosniaken Kommen" na onom sajmu knjiga kod Ekonomskog fakulteta ali ne kupih,shteta...

@Majjah: Na koje skracenice mislish?Mozhesh li prevesti taj kratki tekst koji sam postavio?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#21 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Prozor »

ne znam stvarno, Pasic je iz Slovenije pa je "Bosnjaci na Sockom frontu" vjerovatno tamo izdata. Sto se tice Die Bosniaken Kommen mozda ima online, cisto sumnjam u knjizarama.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#22 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by ljubav_aha »

Eborg,interesantna prica ,iako sam razumjela da je mogao biti negdje zabiljezen u sluzbenim papirima,ipak rijec "prashinari" se moze zamjeniti rijci poput regularnog vojnika,imaj malo postovanja

isto tako,moje je babo bio ucesnik u oba svjetska rata i umro je u 105 godini
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#23 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by anonimni clan »

Eborg wrote:Hm,gdje bih mogao naci te knjige?Ljetos sam vidio "Die Bosniaken Kommen" na onom sajmu knjiga kod Ekonomskog fakulteta ali ne kupih,shteta...

@Majjah: Na koje skracenice mislish?Mozhesh li prevesti taj kratki tekst koji sam postavio?
Prelistaj malo ovaj forum.....
http://www.superbosna.com/index.php?opt ... Increment=
Imas tu dijelove jedne knjige koja opisuje bosankog vojnika u prvom svjetskom ratu.
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#24 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Majjah »

Eborg wrote:Hm,gdje bih mogao naci te knjige?Ljetos sam vidio "Die Bosniaken Kommen" na onom sajmu knjiga kod Ekonomskog fakulteta ali ne kupih,shteta...

@Majjah: Na koje skracenice mislish?Mozhesh li prevesti taj kratki tekst koji sam postavio?
Preveo sam ga vec, pogledaj onaj post iznad.

Mislim na ove skracenice: i.d. Ev.d.2 Res Ovo nisu standardne skracenice u njemackom jeziku. Buduci da vjerovatno opisuju njegov polozaj u regimentu, mogu samo pretpostaviti da i.d stoji za in der, Ev jos nisam odgonetnuo sta znaci jer je vjerovatno neki vojni termin. d.2 Res ovo bi moglo znaciti des ili der 2 Reserve

njemacke vojne skracenice imaju na ovom linku http://www.swiss-army.net/abkuerzungen/ ... _abkz.html
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#25 Re: Bosanski vojnici u Prvom svjetskom ratu...

Post by Eborg »

ljubav_aha wrote:Eborg,interesantna prica ,iako sam razumjela da je mogao biti negdje zabiljezen u sluzbenim papirima,ipak rijec "prashinari" se moze zamjeniti rijci poput regularnog vojnika,imaj malo postovanja

isto tako,moje je babo bio ucesnik u oba svjetska rata i umro je u 105 godini
Izvinjavam se ako sam bio netaktichan.Vishe sam mislio time istaci upravo njihov "potlacheni" polozhaj poshto su oni obavljali najveci dio posla a bili u najloshijim uvjetima...Zato se i kazhe-"prashinari",to je vojni sleng...

Josh jednom isprike...
Post Reply