Bosmalov neboder tone?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#1 Bosmalov neboder tone?

Post by Pearl »

SKANDAL - PROPAST NAJSKUPLJE GRAĐEVINSKE INVESTICIJE U SARAJEVU ŠOKIRALA STANARE

NAJVIŠI U GRADU Do potonuća najvišeg nebodera došlo je zbog pucanja ploča u temeljima koji su napravljeni na poroznom zemljištu, na mjestu nekadašnjeg korita rijeke Miljacke, čiji je tok prije trideset i više godina presumjeren u drugom pravcu.

Najskuplja poslijeratna građevinska investicija u Sarajevu ovih je dana doživjela potonuće. Riječ je o najvišem neboderu, poznatijem kao "Bosmalov", koji je zbog nastalih problema u temeljima potonuo gotovo dvanaest centimetara, te je zbog toga došlo i do pucanja zidova.
Prema nekim informacijama, do potonuća je došlo zbog pucanja ploča u temeljima koji su napravljeni na poroznom zemljištu, točnije na mjestu nekadašnjeg korita rijeke Miljacke, čiji je tok prije trideset i više godina presumjeren u drugom pravcu. Premda nitko iz tvrtke "Bosmal" ne želi davati izjave vezane uz ovaj događaj, opravdane sumnje u završetak ovoga projekta odavno su prisutne u glavnom gradu BiH.
da ne bih postirala kobasicu od posta, cijeli clanak koji je izasao danas u Slobodnoj Dalmaciji imate na:

http://www.slobodnadalmacija.hr/20060525/bih02.asp
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#2

Post by trinaesti »

ionako je bio višak.
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#3

Post by dinash »

zao mi je ...

ali

:lol:
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#4

Post by neki »

Slobodna Dalmacija kaki kao i oko svega sto je u vezi sa BiH...korito je prolazilo 100ak metara dalje kroz sadasnje naselje Cengic Vila-Otoka...na mjestu Bosmala je moglo prolaziti jedino da voda ide uzbrdo.A to da je potonuo nije nista cudno, i najobicnija kuca kad se napravi s vremenom potone dok se zemlja ispod ne slegne, tako da za neboder od 120 metara 12 cm potonuca nije nista, vjerovatno je potonuo i vise..Ploce da pucaju to je vjerovatno suplja jer je to premalo slijeganje da bi pukle
Kao i svi ostali clanci SD vezani uz BiH i Sarajevo i ovaj je pun zavisti, prezira i zlobe pa se na ovo i ne treba obazirati previse..
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#5

Post by forUMASH »

....ma, ovo nije smjesno, ovo je zalosno....
.....jos zalosnija je cinjenica da se ni nakon ovakve lekcije nece izvuci pouke niti promjeniti procedure za dodjeljivanje gradjevinskih dozvola....i dalje ce stranacko-nacionalno-jaranska pripadnost imati prednost nad znanjem i strucnoscu.....
Elvir07
Posts: 38
Joined: 26/08/2005 22:04

#6

Post by Elvir07 »

Jesu ofirni!!! :D :D :D Oni znaju lafo da Bosmal tone??!!Hrvatska propaganda protiv svega sto je nase!Da nebi slucajno ispalo da neki stranci pomisle da to kod nas mozda ima nesta bolje i vece nego tamo.Ma daj, vise su dosadni!!!Cini mi se da i onaj Most "Dr. Franja Tudmana" tone,nemojmo zato vise u Dubrovnik,opasnost ljudi! :D :D
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#7

Post by CiCiban »

:D :D gdje li ce potonut da mi je znati... do pekinga mozda?
dok je cika Langofa i nasih gradjevinaca ja se greske u fundiranju ne bojim!!!!!! :)
mozda je neki bezze problemcic...ako je uopste doslo do problemcica. a novinari se docepali :P


( o projektantu mozete ca hocete pljuvati :-) :P.. ali građevince ne dirajte!!11111 ) :x
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#8

Post by stidljiv »

neki wrote:Slobodna Dalmacija kaki kao i oko svega sto je u vezi sa BiH...korito je prolazilo 100ak metara dalje kroz sadasnje naselje Cengic Vila-Otoka...na mjestu Bosmala je moglo prolaziti jedino da voda ide uzbrdo.A to da je potonuo nije nista cudno, i najobicnija kuca kad se napravi s vremenom potone dok se zemlja ispod ne slegne, tako da za neboder od 120 metara 12 cm potonuca nije nista, vjerovatno je potonuo i vise..Ploce da pucaju to je vjerovatno suplja jer je to premalo slijeganje da bi pukle
Kao i svi ostali clanci SD vezani uz BiH i Sarajevo i ovaj je pun zavisti, prezira i zlobe pa se na ovo i ne treba obazirati previse..
Ti VEZE s VEZOM nemas. Katastrofa je da tako jedan veliki objekat potone i 1 cm...a popucali su zidovi i to je tacno jer je propao jedan dio objekta tako da se malo nakrivio i logicno je da zidovi puknu...
Posavjetuj se sa nekim malo strucnijim po tom pitanju.. :roll:
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#9

Post by CiCiban »

:lol: :lol: a... koji the zidovi :? ? ocu rec prvo je nesto trebalo da se slegne...? ali izgleda ne zna se.. sta bi to moglo biti
ccc
slijeganje je sasvim normalno..
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#10

Post by Qwert »

Ono, i novinari sd su sljegli...pa ostala navika....
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#11

Post by Eshek »

Ovo je istina, otkriveno je prije godinu dana, ali sam mislio da se to zna. Doduše, ne znam je li ima veze s Miljackom. Čuo sam da su dovodili Japanske eksperte da ih savjetuju šta dalje da rade, mislim da su čak nešto i poduzimali po tom pitanju, i navodno je problem riješen. Možda ipak nije...
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#12

Post by neki »

Ti VEZE s VEZOM nemas. Katastrofa je da tako jedan veliki objekat potone i 1 cm...a popucali su zidovi i to je tacno jer je propao jedan dio objekta tako da se malo nakrivio i logicno je da zidovi puknu...
Posavjetuj se sa nekim malo strucnijim po tom pitanju..
Nek je ti imas...posavjetuj se ti s bilo kojim gradjevincem, arhitektom, geodetom,.. svi koji su diplomirali ce ti reci da i kad shupu napravis na zemlji da ce potonut..svaka vrsta zemlje se pod pritiskom sabija i objekat nad njom tone..kako mislis da zgrada od 120 metara visine i hiljada tona tezine nece potonut??Takav objekat na kugli zemaljskoj ne postoji koji se nije slegao nakon gradnje..
A te price o krivljenju, lomljenju itd su ciste izmisljotine, kad ih vec navodis kao tacne mogao bi navesti i tvoj "strucni" izvor. Nije moguce da je samo jedan dio objekta propao, ako propada, propada sve..Zidovi i da su popucali nema nikakve veze jer su na onom objektu nosivi stupovi a ne zidovi
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#13

Post by stidljiv »

Taj je moj 'izvor' arhitekta, tj nadzorni organ koji je radio i radi na tom objektu. Pa eto neka ja nemam veze...
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#14

Post by kekec »

Piramide u Visokom.
Krivi toranj, pardon, neboder u Sarajevu.
Ko ce ostat od silnih turista. :D
User avatar
dexcox
Posts: 385
Joined: 06/12/2004 11:06

#15 Re: Bosmalov neboder tone?

Post by dexcox »

Pearl wrote:
SKANDAL - PROPAST NAJSKUPLJE GRAĐEVINSKE INVESTICIJE U SARAJEVU ŠOKIRALA STANARE
ah jadnici :(
User avatar
libertyBiH
Posts: 617
Joined: 24/12/2004 06:14

#16

Post by libertyBiH »

Crkveni toranj u sredistu Mostara je bio svezan 2 godine sa kranovima da se nesurva ali su ga ipak nekako ukljestili i eno ga shtrci bez kranova i SD nikako da pomene taj fenomen u protekle dvije godine......... :faraon: :bih:
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#17

Post by harisl »

Pa sta je bilo, jel' potonuo ili nije? Evo procitao sam clanak iz Slobodne Dalmacije i nekako sam se osjecao kao na pijaci... mislim... nigdje izvora, nigdje nicega.... Nisam bas siguran.... Zna li neko nesto vise, al' da bude i neki link, ili tako nesto (ne pika se sta tetak kaze)....
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#18

Post by Zadig »

tone bosmal, tone tuzla, tone tolerancija, tonemo mi, sve ode u vrazju mater
:D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#19

Post by Sarafcina »

Zlatko TULIĆ je novinar ;)
Prenj, daj ga negdje upisi :) ...vjerujem da cemo jos gluposti cuti od njega :)

jedini izvor koji ovaj "novinar" navodi je "Prema nekim informacijama, do potonuća je došlo zbog.... " iliti :) potonuce je kod njega vec cinjenica ;).
A kao razlog potonuca....puno je vjerovatnije ovo sto se navodi na kraju clanka.... Pet ce :) ...5C .... VC .... eto... Bosmal blablabla .... E sad ili je Tulic novinar idiot, ili je jos jedno novinarsko odradjivanje. :)
Zakljucite sami :) za sebe :).
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#20

Post by Pearl »

harisl wrote:Pa sta je bilo, jel' potonuo ili nije? Evo procitao sam clanak iz Slobodne Dalmacije i nekako sam se osjecao kao na pijaci... mislim... nigdje izvora, nigdje nicega.... Nisam bas siguran.... Zna li neko nesto vise, al' da bude i neki link, ili tako nesto (ne pika se sta tetak kaze)....
pa ja sam zato stavila sam link, bez komentara... cekam "komsije" da kazu ima li kakvih promjena :-)
Cleen
Posts: 49
Joined: 04/05/2006 11:41

#21

Post by Cleen »

Nazalost u BiH postoje ljudi koji su zedni i gladni Bosanskog nazadka. Gladni su informacija o propasti Bosne, o lopovima svih dimenzija, o kradama, prevarama .... To je ono sto tim tipovima daje hranu. Oni zive u svijetu negativnosti, u tamnom vilajetu. Za njih je sve crno, svaki pokusaj napredovanja stavljaju pod lupu i traze negativnosti i crnilo.
Generalno receno su to izgubljeni ljudi krcati negativnih vibracija i negativnih naboja. Daleko im kuca od moje.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#22

Post by Reina »

Cleen wrote:Neznam, da se nisi prepoznao u svemu tome????

"Za njih je sve crno, svaki pokusaj napredovanja stavljaju pod lupu i traze negativnosti i crnilo"

... pepoznala sam neke u ovom virtualnom svijetu
:wink:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23

Post by PipiDugaDevetka »

Jasno mi je da ima nekih koji žele haos, crnilo u bh. vilajetu, defetizam, ništavilo, a sve da bi iskoristili zgodnu priliku da popune kiflu ili uvećaju svoju istčnu maticu.
Poslije benefita, dabogda se KONDOMinijum urušio i survao (nekako, bez žrtava) da ga više nikada nema na horizontu!
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#24

Post by trinaesti »

ne znam ime covjeka koji je gradio zgradu Centralnog Komiteta u Beogradu.
Ta je zgrada izbusena raketama u NATO bomrardovanju, (bajaga je snimio spot na vrh izbusene zgrade.
to je ogromna zgrada tik uz rijeku - da li dunav ili savu - nebitno.
interesantna je prica vezana za njenu izgradnju

kada je napravljena - potonula je 1 cm u zemlju. i sta se onda desilo?
komunisti poslali glavnog i odgovornog na goli otok.
a onda je u jugoslaviju u sluzbenu posjetu dosla delegacija japana.
i vidjevsi zgradu, pitali su partijske glavesine:
ko je covjek koji je napravio ovako veliku zgradu pored rijeke i gdje je on?
ovi rekli da je u tvorza, na golom otoku. japanci su onda iskoristili sva moguca diplomatska sredstva da ga izvade otamo, odveli ga u japan gdje je napravio neka od svojih najboljih zdanja.
japanci su bili u pravu - zgrada je izdrzala i NATO rakete.

prema tome - zgrade malo potonu i to je normalna stvar. pa tako i bosmal.
Hendrix
Posts: 4113
Joined: 27/02/2004 00:00

#25

Post by Hendrix »

Koliko vidim ima građevinaca ovde?Slijeganje objekata nije ništa strašno ako je PLANIRANO i svaki objekat se računa do zadnjeg milimetra a pogotovo slijeganje koje se unaprijed zna koliko će biti jer se i zna kakvo je tlo i sve ostale điđe ispod objekta.Ovo od 12 cm je mnogo,samoda vam kažem da kod izgradnje najvećeg nebodera onog Petronas towers slijeganje nije bilo ni par milimetara a vertikalno odstupanje tu negdje,a visok je stotine metara.Dakle sve se prati sve se zna,kod betona je par cenata i gotovo,ploča puca,milimetri se mjere,izgleda nevjerovatno ali je tako i ako su popucale ploče na Bosmalu onda je greška projektanta i gotovo.
Tu ni Langof ne pomaže sa svojim komentarima :)
Post Reply