Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#26 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by upsy_daisy »

plain vanilla wrote:
Neira Avdibegović, zastupnica Demokratske fronte (DF), uputila je Skupštini Kantona Sarajevo inicijativu o podizanju spomenika Bošku i Admiri, sarajevskim Romeu i Juliji, koji su tragično stradali 18. maja 1993. godine.
Kad sam prvi put cula za njihovu pricu, i ja sam kao i vecina u njima vidjela Romea i Juliju, ljubav koja je zbog rata zavrsila tragicno. Medjutim, citajuci temu o Grbavici, vise bas i nisam sigurna.

Pored toliko zrtava u Sarajevu tokom rata, da li dvoje koji su pokusali prebjeci na srpsku stranu, zasluzuju spomenik? Iskreno, ni ja ne mogu sa sigurnoscu reci ni da ni ne.

Slažem se sa ovim što si navela.Isto je bilo i kod mene.
Ali fazon je što svi žele da vide Romea i Juliju....
Mislim da ne zaslužuju spomenik.
Možda imaju neki koji zaslužuju, a slična priča, prokopajte malo mediji.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by _BataZiv_0809 »

I ova rasprava je dobar pokazatelj kako je suvise rano za spomenik.

Neke stvari su "dobre" tek kad dobiju patinu vremena i kada se okolnosti mogu uljepsavati i mitologizirati.

Dvoje (mladih) ljudi su izgubili zivot u paklu opkoljenog Sarajeva. Na koliko se ljudi i slucajeva ovaj opis moze primijeniti? Je li fer prema tim ostalima isticati ovaj slučaj?

Zbog toga su spomenici neznanim najpravednije rješenje.
User avatar
greatful_and_dead
Posts: 422
Joined: 15/07/2015 13:17

#28 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by greatful_and_dead »

ExNihilo wrote:
greatful_and_dead wrote:
ExNihilo wrote:Biće da je većini ovdje trn u oku, zapravo, to što su Admira i Boško namjeravali napustiti "slobodarski" dio Sarajeva i preći na agresorski. Ne slaže se uz boju bošnjačkih mitova.
Pa jebiga, frajer u po rata hoće da dezertira tj pređe kod agresora koji pokušava sravniti "slobodarski" dio Sarajeva, kako kažeš. Metak, nego šta. Lako se 2016. praviti pametan.
Ovakvim razmišljanjem efektivno pokazuješ da nisi ništa bolji od "agresorske" strane.
Na znam zašto navodnici, nego šta nego agresorska. Agresorsko zločinačka, da se ispravim. Ako ti to nije jasno, nisi ništa bolji/a od istih tih agresora.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#29 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by vjesticanametli »

Nakon teme o Grbavici ne mislim o njima kao prije..... posli su gdje ne treba nisu bili bas ni balavi tako da ...... spomenik NE
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#30 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Muhamed Đakmić »

Čuj ''slobodarski'' dio i ''agresorski'' dio.

Ma ja, idu relativizacije, samo naprijed. Branila se jadna VRS na Grbavici od razjarenih muslimanskih hordi, i ''svoju'' ubiše samo da vlah Boško ne prebjegne slobodarima.

A i Batka su pokvarene balije izmislile.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#31 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by SaraFina »

plain vanilla wrote:
SaraFina wrote:Ja bi ovu priču ostavila ipak u nekim prijeratnim vremenima. Jer je tada i počela. Bez obzira na izhod i ratna dogadjanja.

Jer ako već se postavlja pitanje "ko je bio Boško" logično je postaviti i pitanje " zašto je Admira krenula s njim" bile su joj poznate okolnosti i mjesto gdje ide.

Zato sotonizirati jedno od njih etiketirajuci ga dezerterom nije moralno.

I nagađanja što bi bilo kad bilo, takodjer su degutantna. Dovoljno je što su platili životima svoju odluku. Ma kakva bila.

Dakle, protiv sam i bilo kakve medijske frke ( dovoljno je do sad ) u vezi njihove smrti, protiv sam i osude ma kakav im plan bio nakon bijega.

Neka počivaju u miru.
Zato sto je bio rat, mobilizacija i on je bio vojni obveznik, zato sam rekla da je on dezerter.
Nije samo Boško pokušao dezertirati iz rata. Dezertirali su mnogi i iz Sarajeva i uspjeli ( i to i Bosnjaci). Pa nikakvih posljedica nakon toga. Neki su vani, neki su se vratili i tako.

Kao što rekoh njih dvoje su svoju odluku platili najvećom cijenom. Životima. Zato bi ih ostavila da počivaju u miru. Oboje.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#32 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by ExNihilo »

greatful_and_dead wrote:
ExNihilo wrote:
greatful_and_dead wrote: Pa jebiga, frajer u po rata hoće da dezertira tj pređe kod agresora koji pokušava sravniti "slobodarski" dio Sarajeva, kako kažeš. Metak, nego šta. Lako se 2016. praviti pametan.
Ovakvim razmišljanjem efektivno pokazuješ da nisi ništa bolji od "agresorske" strane.
Na znam zašto navodnici, nego šta nego agresorska. Agresorsko zločinačka, da se ispravim. Ako ti to nije jasno, nisi ništa bolji/a od istih tih agresora.
Pod navodnicima, jer se pridjev agresorska može odnositi jedino na brutalnost i barbarizam napada, a nikako na formalnu-pravnu prirodu rata.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#33 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by plain vanilla »

SaraFina wrote:
Nije samo Boško pokušao dezertirati iz rata. Dezertirali su mnogi i iz Sarajeva i uspjeli ( i to i Bosnjaci). Pa nikakvih posljedica nakon toga. Neki su vani, neki su se vratili i tako.

Kao što rekoh njih dvoje su svoju odluku platili najvećom cijenom. Životima. Zato bi ih ostavila da počivaju u miru. Oboje.
Ne znam jesi li upratila uvodni post. Da, mnogi su otisli i njihove sudbine su razlicite. Ali, sad pricamo o spomeniku.

Mnogi jesu dezertirali, pobjegli, spasili se, kako god hoces, ali nisu dobili spomenik.
User avatar
greatful_and_dead
Posts: 422
Joined: 15/07/2015 13:17

#34 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by greatful_and_dead »

Muhamed Đakmić wrote:Čuj ''slobodarski'' dio i ''agresorski'' dio.

Ma ja, idu relativizacije, samo naprijed. Branila se jadna VRS na Grbavici od razjarenih muslimanskih hordi, i ''svoju'' ubiše samo da vlah Boško ne prebjegne slobodarima.

A i Batka su pokvarene balije izmislile.
Al jebote, dođe bez imalo stida i naziva grad koji je bio pod opsadom godinama "slobodarski", i kao "agresorska" strana su ljudi koji su tolike zločine počinili i još se hvalili time.
A ne valjamo mi koji nismo pali na švercersko-dezertersku priču lika koji prtelazi kod istih tih "agresora".
Fakat da ne vjeruješ.
User avatar
greatful_and_dead
Posts: 422
Joined: 15/07/2015 13:17

#35 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by greatful_and_dead »

ExNihilo wrote:
Pod navodnicima, jer se pridjev agresorska može odnositi jedino na brutalnost i barbarizam napada, a nikako na formalnu-pravnu prirodu rata.
:-) :-) :-)
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#36 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by cyprus »

plain vanilla wrote:Ne znam jesi li upratila uvodni post. Da, mnogi su otisli i njihove sudbine su razlicite. Ali, sad pricamo o spomeniku.

Mnogi jesu dezertirali, pobjegli, spasili se, kako god hoces, ali nisu dobili spomenik.
Može se to gledati i ovako: mnogi su dezertirali, pobjegli, spasili se i niko ne pljuje po njima... Mnogi od njih su danas ugledni građani našeg društva... Boško i Admira nisu uspjeli pobjeć i spasit se, a mnogi ipak pljuju po njima...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#37 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by plain vanilla »

greatful_and_dead wrote:
Al jebote, dođe bez imalo stida i naziva grad koji je bio pod opsadom godinama "slobodarski", i kao "agresorska" strana su ljudi koji su tolike zločine počinili i još se hvalili time.
A ne valjamo mi koji nismo pali na švercersko-dezertersku priču lika koji prtelazi kod istih tih "agresora".
Fakat da ne vjeruješ.
ma namjerno to radi da izazove svadju i skrene temu u pogresnom smjeru
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#38 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Muhamed Đakmić »

cyprus wrote:
plain vanilla wrote:Ne znam jesi li upratila uvodni post. Da, mnogi su otisli i njihove sudbine su razlicite. Ali, sad pricamo o spomeniku.

Mnogi jesu dezertirali, pobjegli, spasili se, kako god hoces, ali nisu dobili spomenik.
Može se to gledati i ovako: mnogi su dezertirali, pobjegli, spasili se i niko ne pljuje po njima... Mnogi su danas ugledni građani našeg društva... Boško i Admira nisu uspjeli pobjeć i spasit se, a mnogi ipak pljuju po njima...
A svi koji su dezertirali su bili u dosluhu sa četnicima?
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#39 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Patriotska_Liga »

ExNihilo wrote:Biće da je većini ovdje trn u oku, zapravo, to što su Admira i Boško namjeravali napustiti "slobodarski" dio Sarajeva i preći na agresorski. Ne slaže se uz boju bošnjačkih mitova.
To nam hoćeš reć da je ono gore brdo bilo slobodarski dio, a onaj godinama okupirani dio agresorski, i da nam je dokaz bježanje ovog dezertera? Jel to hoćeš da kažeš?

Obraz đon.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#40 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by plain vanilla »

cyprus wrote: Može se to gledati i ovako: mnogi su dezertirali, pobjegli, spasili se i niko ne pljuje po njima... Mnogi od njih su danas ugledni građani našeg društva... Boško i Admira nisu uspjeli pobjeć i spasit se, a mnogi ipak pljuju po njima...
pa sumnjam da bi se raja iz dijaspore slozila s tobom :)

pa moze se gledati iz razlicitih uglova, s tim se slazem, zato sam i otvorila temu
niko ne porice da su mnogi pobjegli, ali mnogi su i ostali

pitanje je samo da li zasluzuju spomenik
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#41 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Banksy »

Prošlogodišnja je završila katancem, trebala bi i ova, prije nego krenu dežurni idioti koji su svakako poklopili forum ...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#42 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Thorgerson »

Za spomenik nisam. Bosko je vezu trebao cuvati tako da je uzeo pusku i branio svoju Admiru.
A ne ici linijom manjeg otpora, pa je odvest fakticki na streljanje. I sebe.

Shvatam nije rat za svakoga, ali jbg nije niko ni moje rodjake od 18-19 godina pitao hoce li na liniju ili nece.

Problem je sto ocito nije vjerovao u BiH, samim tim ne vidim zasto bi mu se pravio spomenik. Ima milion bitnijih ljudi.

To sto svi pokusavaju od ove price da izvuku koju paru je druga stvar. U ovom konkretnom slucaju doticna gospoja iz DF-a koji glasic vise. Dakle, poprilicno glupa incijativa.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#43 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by SaraFina »

plain vanilla wrote:
SaraFina wrote:
Nije samo Boško pokušao dezertirati iz rata. Dezertirali su mnogi i iz Sarajeva i uspjeli ( i to i Bosnjaci). Pa nikakvih posljedica nakon toga. Neki su vani, neki su se vratili i tako.

Kao što rekoh njih dvoje su svoju odluku platili najvećom cijenom. Životima. Zato bi ih ostavila da počivaju u miru. Oboje.
Ne znam jesi li upratila uvodni post. Da, mnogi su otisli i njihove sudbine su razlicite. Ali, sad pricamo o spomeniku.

Mnogi jesu dezertirali, pobjegli, spasili se, kako god hoces, ali nisu dobili spomenik.
Pa izjasnila sam se protiv spomenika u prvom postu ( bilo kakve medijske eksponiranosti dalje) ali i takodjer sam se osvrnula na licemjerje. Nadam se da si upratila. Ova priča se godinama prikazivala u pozitivnom svjetlu. Sad odjednom, obzirom da su se okolnosti razbistrile, odjednom opet prepuni smo negativnosti? Zašto? Ovo mi sve vuče na velikosrpsku propagandu.... Bili su Romeo i Julija dok se okolnosti nisu iskristalizirale. Sad ih trebamo pljuvati. Radi relativizacije. Što su ustvari naši pucali? Po meni ružno. Ni spomenik ne treba, ali ni spuštanje na moralno upitan nivo.
User avatar
greatful_and_dead
Posts: 422
Joined: 15/07/2015 13:17

#44 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by greatful_and_dead »

plain vanilla wrote:
greatful_and_dead wrote:
Al jebote, dođe bez imalo stida i naziva grad koji je bio pod opsadom godinama "slobodarski", i kao "agresorska" strana su ljudi koji su tolike zločine počinili i još se hvalili time.
A ne valjamo mi koji nismo pali na švercersko-dezertersku priču lika koji prtelazi kod istih tih "agresora".
Fakat da ne vjeruješ.
ma namjerno to radi da izazove svadju i skrene temu u pogresnom smjeru
Ma kontam, ali hajde da igramo igru. Pa evo da otvoreno sve kažemo.

Sve koji su dezertirali treba kazniti. Ne mislim da ih treba poubijati, ali kazniti definitivno. Makar društveno korisnim radom.
U ime onih koji su poginuli.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#45 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by cyprus »

Muhamed Đakmić wrote:A svi koji su dezertirali su bili u dosluhu sa četnicima?
Opet ću doživjet masovne napade na sebe, ko da gledam, al moram reći da to nije naročito ni bitno... Oni nisu išli u četnike, nego su to vidjeli kao izlaz iz svog tog pakla... Iako to očito nije bio najpametniji potez, ja to u potpunosti mogu razumjeti... Neko ne može, ali ovo dvoje definitivno nisu zaslužili da ih se pljuje... Nikom nisu zlo nanijeli - njima je zlo naneseno... A ova tema će očito ići u pravcu da se opravda to zlo...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#46 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by plain vanilla »

Banksy wrote:Prošlogodišnja je završila katancem, trebala bi i ova, prije nego krenu dežurni idioti koji su svakako poklopili forum ...
gradonacelnik Sarajeva Ivo Komsic je odrzao ovu inicijativu
lako je zamandaliti temu, spomenik ce biti malo teze zamandaliti
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#47 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Edin H. »

Neumjesno je nazivati dezerterom momka koji se pokusao ispaliti nakon vise od godinu dana u opkoljenom Sarajevu u paklenim okolnostima.
Da je zelio mogao je neometano preci na drugu stranu u prvim mjesecima rata, ali se ocigledno nije osjecao da tamo pripada.
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#48 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by Patriotska_Liga »

Banksy wrote:Prošlogodišnja je završila katancem, trebala bi i ova, prije nego krenu dežurni idioti koji su svakako poklopili forum ...
Ko su ti idioti? Evo de navedi. Evo mene navedi, neću prijavljivat, ne zanima me.

Ako sam idiot što napadam nekog ko pod navodne znake stavlja agresorski i slobodarski dio i tako vrši najgoru relativizaciju ratnih dešavanja u Sarajevu, eto onda sam idiot.

Jel to ne treba da nam smetaju takve ocjene? I još je eto opsada Sarajeva postala bošnjački mit.

Evo, ja se prvi prijavljujem kao dežurni idiot. Hvala.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#49 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by plain vanilla »

SaraFina wrote: Pa izjasnila sam se protiv spomenika u prvom postu ( bilo kakve medijske eksponiranosti dalje) ali i takodjer sam se osvrnula na licemjerje. Nadam se da si upratila. Ova priča se godinama prikazivala u pozitivnom svjetlu. Sad odjednom, obzirom da su se okolnosti razbistrile, odjednom opet prepuni smo negativnosti? Zašto? Ovo mi sve vuče na velikosrpsku propagandu.... Bili su Romeo i Julija dok se okolnosti nisu iskristalizirale. Sad ih trebamo pljuvati. Radi relativizacije. Što su ustvari naši pucali? Po meni ružno. Ni spomenik ne treba, ali ni spuštanje na moralno upitan nivo.
Mislim da ja nikoga nisam pljuvala, iznijela sam cinjenice. I sve vrijeme pokusavam raspravu odrzati samo na nivou-spomenik da ili ne..ali tesko je to na forumu :)
A moje prijasnje misljenje o njima je poljuljano temom o Grbavici. Ko je citao, zna o cemu govorim.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#50 Re: Bosko i Admira - Je li Bosko Romeo ili dezerter

Post by ExNihilo »

Patriotska_Liga wrote:
ExNihilo wrote:Biće da je većini ovdje trn u oku, zapravo, to što su Admira i Boško namjeravali napustiti "slobodarski" dio Sarajeva i preći na agresorski. Ne slaže se uz boju bošnjačkih mitova.
To nam hoćeš reć da je ono gore brdo bilo slobodarski dio, a onaj godinama okupirani dio agresorski, i da nam je dokaz bježanje ovog dezertera? Jel to hoćeš da kažeš?

Obraz đon.
Hoću da kažem da su u Sarajevu postojali ljudi koje je qrc bolio za rat i plemenska previranja, koji su svoj život i život svojih voljenih smatrali vrijednijim od patriotskih i nacionalnih izdrkavanja. Takvo opredijeljenje ih ne čini dezerterima, naprotiv. Da je takvih bilo više, a manje izmanipuliranih pavijana na svim stranama, rat se možda ne bi dogodio ili ne bi bio tako brutalan.

Zagovarati "metak u glavu" osobi koja kaže da to nije njen rat, kojoj je cilj pobjeći iz tog ludila i živjeti normalno umjesto ginuti za tuđe ideale, može samo nacionalnista ispranog mozga.
Locked