Bosansko Grahovo

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#1 Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Vidim da nema teme o ovom gradu, tj.opštini, a u pitanju je jedan od najlepših delov BIH.
Grahovska opština poseduje brojne prirodne lepote : Šator planinu sa planinskim jezerom na preko 1400 m visine, selo Preodac sa više stotina vrela i izvora, prelepe planinske masive Dinare, Ujilice i Jadovnika, pećinu Ledenicu, u blizini ceste Drvar-Grahovo ( kod sela Resanovci )...
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#3 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Masiv Ujilice, iznad puta Grahovo-Drvar :
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 1915_n.jpg
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#6 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Borova šuma-Boravača, u daljini Dinara :
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 2573_n.jpg
Moje selo, najviša zgrada škola, pored nje moja kuća...u daljini se bele vrhovi Šatora :
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/ ... 5123_n.jpg
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#7 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#9 Re: Bosansko Grahovo

Post by Danguba »

Prelijepe slike. :thumbup:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#10 Re: Bosansko Grahovo

Post by Bosanac sa dna kace »

Pa de nam jos sta reci o Bosanskom Grahovu,
je'l ima iko ziv tamo? kazu slabo se ko vratio...
kolko kosta dulum zemlje?
je'l pogodno za pcelarenje?
i malo vise o to m Preodcu, selu sa stotinu vrela, bilo jednom i na tv i na jutjubetu, al sad ne mogu nikako da iskopam
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#11 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Ima živih, kako nema...ne znam tačan broj ljudi koji su se vratili, pošto mnogi imaju lične karte ali nisu stalno tamo.
Po mojoj proceni na celoj opštini ne verujem da sad ima više od 2000 ljudi.
Ne radi faktički ništa, osim policije, pogranične, opštine i masovnog iskorijenjavanja šuma, firmi nema niti ljudi imaju gde da se zaposle. Većina živi ili od stočarstva ili od penzija starijih. Sad čujem da se nešto priča o pokretanju proizvodnje tekstila, daj bože da šta od tog bude.
Moj komšija je pre rata držao pčele. Taj kraj , na potezu Grahovo-Drvar-Pasjak je izuzetno pogodan za pčelarstvo, iz nekog razloga ta klima gde se sudaraju planinski i uticaji s mora pčelama izuzetno pogoduje.
U gradu je obnovljeno stambenih zgrada, ali i dalje ima puno ruševina. I dalje zjape prazni i izgoreli Dom kulture i
Hotel Sarajevo.
Ako planiraš tamo u turizam, obavezno poseti Šatorsko jezero, predivno je.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#12 Re: Bosansko Grahovo

Post by kaw_liga »

Preljep kraj Preodac,Tičevo nekad Borovača :-D zao mi je sto zimi nisam cesto gore a bas me zanima kakve su zime na tim visina od skoro 900m i Ticevo na 1100m da li je neka razlika izmedju njih,da li je u Drvaru podnosljivije zimi ako nista na duplo manjoj je visini od Grahova
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#13 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Zima 2012 je bila gadna, i preko -27, smetovi, u Tiškovac ( to je selo s druge strane planine Uilice, prema Lici) helikopterima su prenosili hranu.
Ja se sećam iz detinjstva da je znalo biti baš velikih nanosa i da je zima dugo trajala.
No ta strana od Drvara prema Glamoču i Livnu-Jadovnik, Šator, je čini mi se ipak hladnija i duže se zadržava sneg, nego ovamo Borovača, i Uilica i sela ispod nje.
Samo Grahovo je na nekih 860m visine.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#14 Re: Bosansko Grahovo

Post by kaw_liga »

Da Grahovo je sluzbeno na 864mnv sto ga cini najvisim mjestom u zapadnoj Bih i cjeloj Lici,Krajini sa kojom granici mislim opstinski :D..A sto se snjega tice nisam primjetio neke bitnije razlike al cini mi se da se najkrace zadzava sto si blize prema Livnu mislim na Livanjsko polje,a onda mislim da je Glamoc opet kao Grahovo klimatski itd a svakako kraj ima nekog potencijala samo slabo iskoristenkog kako turisticki tako i u ostalim segmentima zivota.Al nece vjecno to biti Nacionali Park danas sutra ce ga neko naseliti samo je pitanje ko 8-) :lol:
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#15 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Ne znam šta ti je tu smešno?
Što se mene tiče, neka naseli bilo ko, mogu i Kinezi, samo da ne bude pusto.
I nije najviši grad, mislim da je Kupres na preko 1000m.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#16 Re: Bosansko Grahovo

Post by kaw_liga »

Ma smijesno mi je to kako ce jednog dana sada pustim Grahovom i okolnima selima uredno ziviti recimo Kinezi :-D
A Kupres je vec centralnoj Bosna mislim ne spada u Zapadnu Bih kao ni i Krajinu.Nego je steta sto se Grahova tice da se nisu kuce gradile u skladu sa okolisem kao u planinskim mjestima na zapadu da se uklapaju nego ovak zbrda zdola samo pogledaj ono novo naselje na sta lici.A danas je tek uzasno smece na sve strane po gradu slabo ista obnovljeno rusevine u centru grada katastrofa...evo vidim da i danas pada snjeg u Bih u Petrovcu ga ima 15tak mora da ima i kod vas :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17 Re: Bosansko Grahovo

Post by Bosanac sa dna kace »

Ja jos ne mogu da vjerujem da sam vidio oglas za prodaju stana od 70 m2 u B.Grahovu za 19 000 km, :) :) :)
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#18 Re: Bosansko Grahovo

Post by Hodidid »

A nece ni to niko uzeti.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19 Re: Bosansko Grahovo

Post by Bosanac sa dna kace »

Hodidid wrote:A nece ni to niko uzeti.
pa kako su krenule vijesti o nafti of Bihaca da Trebinja hoce sigurno, nace se neko, i to za masne pare :)
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#20 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Ko će uzeti stan, neće ni da je džabe, džaba prirodne lepote i zdrava voda, klima... kad nema posla, nema škole, nema bolnice...
Ne verujem ja nešto puno u tu priču o nafti u Glamočkom polju, a ako šta i bude, opet će opštine imati slabe vajde, kajmak će kupiti mafija koja vlada kantonom. Realno, taj kraj je kolonija Hrvatske, tj.njene produžene ruke u Bosni, tog hrvatskog kantona. Tamo samo formalno postoji država BIH. Mislim da čak i u Republici Srpskoj ima više države BIH, nego u tom hercegbosanskom, livanjskom ili kako ga već zovu, kantonu.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21 Re: Bosansko Grahovo

Post by Bosanac sa dna kace »

iscrtani čovek wrote:Ko će uzeti stan, neće ni da je džabe, džaba prirodne lepote i zdrava voda, klima... kad nema posla, nema škole, nema bolnice...
Ne verujem ja nešto puno u tu priču o nafti u Glamočkom polju, a ako šta i bude, opet će opštine imati slabe vajde, kajmak će kupiti mafija koja vlada kantonom. Realno, taj kraj je kolonija Hrvatske, tj.njene produžene ruke u Bosni, tog hrvatskog kantona. Tamo samo formalno postoji država BIH. Mislim da čak i u Republici Srpskoj ima više države BIH, nego u tom hercegbosanskom, livanjskom ili kako ga već zovu, kantonu.
A zasto je to tako???
Zasto se u jednu cisto nacionalnu sredinu nisu vratili ljudi na svoja ognjista? :roll: :roll: :roll:
Meni je taj stan dzabe, jos malo pa da skupim pare :), nadam se da je i zemlja tako jeftina, i da pcele mogu tamo bez problema, sve se moze kad se hoce. Da onima koji su pobjegli za Banjaluku nije pravljeno udruzenje ''Ostanak'' i slicne organizacije, sigurno danas ne bi bilo tako.
P.S. prica li iko o nafti tamo? Da se makar svijet ponada? :roll:
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#22 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

A vidi, od lepote se ne živi...nego od posla
Ima tamo gomila problema, počev od kantonalnih vlasti o kojima sam već govorio, no da se razumemo ni lokalne srpske vlasti nisu ništa bolje-oni gledaju svoj džep i interes, briga ih za narod. Kraj ima mnogo potencijala, ali se ne koriste.
Kao i sa svim drugim ljudima koji su otišli, što se ne vraćaju u Posavinu, Sarajevu, istočnu Bosnu, itd? Ljudi su stekli porodice, zaposlili se, vode novi život. Grahovo je još ekstremniji slučaj, možda i najsiromašniji i najrazoreniji grad. Očekivati od nekog ko se snašao u Banjaluci, da se vrati u grad gde nema bolnice, srednje škole, apoteke, banke, autobusa na liniji grad-sela, itd, naprosto nije realno.
Po meni, treba početi od realnijih ciljeva, a to je da se pokrene neka privreda tamo, i da se učini podnošljivijim život ljudi tamo, pa ako to onda vremenom privuče nekog da se vrati ili doseli, super.
Tamo bi mogao biti idealan etno turizam, plus planinarstvo, lovni turizam, prirodnih lepota na pretek, planinska jezera, pećine, visoke šume, čista voda.
Nešto se priča da nafte navodno ima oko Glamoča, videćemo. Ne verujem ja puno u to.
Samo_nesto
Posts: 111
Joined: 30/08/2014 20:31

#23 Re: Bosansko Grahovo

Post by Samo_nesto »

Je li sad Bosansko Pasuljevo?
Rodno mjesto najveceg teroriste i heroja u bosanaca a i sire :D

Salu na stranu, bio sam tamo i okolo, prelijepo al ko sto tece ovaj iznad, od ljepote se ne zivi. A izgleda da je u bosni jedino sto valja i sto je ostalo, ljepota prirode.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#24 Re: Bosansko Grahovo

Post by kaw_liga »

Itekako se moze ziviti od ljepote, ako je ima a ima je na pretek u tom kraju.Najbolji je primjer Austrija koja u tri zimska mjeseca uprihodi 5 milijardi eura :-) ....ali za sve treba vremena i truda i nista ne ide preko noci niti je ovo Austrija ali mogla bi se uprihoditi bar 1 milja 8-) a nedavno sam bio na Šatorskom jezeru i onoliko smeca sa strane i onaj motel napusten onako ocaj jedan kako izgleda sve skupa..Nekad je Grahovo imalo malo skijaliste i hotel Borovacu koju je valjda finvest otkupio srusio i propao i tako sad stoji samo sa udarenim temeljima.Finvest ima i jos par lokaciji u Grahovu koje zjepe prazne koliko sam shvatio iz razgovora al tamo se zaista tesko zivi,narocito zimi
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#25 Re: Bosansko Grahovo

Post by iscrtani čovek »

Neki problemi tamo su stvarno da čovek ne zna da li da se smeje ili plače. Ili obadvoje zajedno.
Evo slučaja sela Uništa, koje takođe pripada opštini B.Grahovo.
http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 61916.html
Post Reply