Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4226 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

Na stranu što je donesena nelogična odluka da se sabotira glavna magistrala u sezoni, ali ja bih iskreno jedno pet godina za redom uveo da se u sezoni blokira put prema Doljanima.

Više puta sam pisao ovdje, kako dosta naših ljudi rute uči napamet i kada nauči jednu, ni u ludilu ne bi isprobao drugu.

Drugu ne bi trebalo isprobavati naravno da su Doljani normalan prijelaz i da može podnijeti toliki promet, nego svake godine gledamo gužve tamo iako alternativnih pravac postoji, uključujući i granične prijelaze za pogranični saobraćaj koji su u sezoni otvoreni za korištenje.

Vjerujem kada završe i cestu Stolac - Neum, zajedno sa Stolačkom obilaznicom, da će dobar dio ljudi i dalje ići preko Svitave, jer na da im se razmišljati kako doći do Stoca.

Nadam se ako ništa da će poslije ove sezone Bosanci naučiti koristiti i ostale rute prema moru ako ništa, a od ovih ćupova očekujem i sljedeće sezone neku važnu sanaciju na pola magistralnog pravca.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#4227 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Haris.ba »

So What! wrote: 01/06/2022 09:29 Vjerujem kada završe i cestu Stolac - Neum, zajedno sa Stolačkom obilaznicom, da će dobar dio ljudi i dalje ići preko Svitave, jer na da im se razmišljati kako doći do Stoca
Imam jarana koji ima dole apartman. Kaze da ce vjerovatno nastaviti ici na Svitavu. Jos kad bi od Svitave spojili sa novom magistralom....
Udobnije voziti magistralom uz Neretvu.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#4228 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by mistek »

Ma se jednom u Buni isključi za Stolac, shvati koliko je ona cesta najljepša moguća za voziti. Bukvalno, najsigurnija cesta i za nevještkog vozača, što ona do Stoca, što ova nova Stolac-Neum. I dalje samo i isključivo ostaje problem prolaska kroz Stolac. Sa rješavanjem pitanja obilaznice i završavanjem ovog Cerovica-Hutovo, put Mostar-Neum će biti ispod 1h, kako god okreneš, bez da uopšte gužva može nešto specijalno utjecati na to, jer su ograničenja i pravci dovoljno ok da tu nema problema.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#4229 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by drug_profi »

Ja ne znam šta je problem tu. Do Stoca čas posla. Jest malo drndav asfalt u jednom dijelu, ali je i mnogo manje saobraćaja.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4230 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

Problem je sto ljudi napamet uce rute, Google Maps i navigaciju ni u ludilu ne koriste, nisu navikli da se otvaraju nove rute, ne zele da izlaze iz zone komfora i tesko se daju ubjediti da postoji nova i bolja opcija i kao sto rekoh i dalje cemo imati putnike kroz Svitavu, sve i kada se u potpunosti sredi cesta Mostar - Stolac - Neum.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#4231 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 01/06/2022 12:02 Ja ne znam šta je problem tu. Do Stoca čas posla. Jest malo drndav asfalt u jednom dijelu, ali je i mnogo manje saobraćaja.
Ja ne znam sta je problem da se ne vozi na Stolac. Bice manja guzva na cesti kada ja krenem. :D

Isto ko za Bijacu. Samo nek idu na Doljane. Meni manja guzva na Bijaci.

Meni licno je ona cesta prema Stocu uzitak za voziti.
Stvar je sto neko ne zeli gore dole voznju poslije Bradine i silaska do Mostara. :D

Jednom kad bude autoput, svi ce ici na tu cestu. To i jeste njen najveci smisao.

Samo, steta je da ne naprave normalnu cestu preko Svitave.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4232 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by sumirprimus »

So What! wrote: 01/06/2022 12:30 Problem je sto ljudi napamet uce rute, Google Maps i navigaciju ni u ludilu ne koriste, nisu navikli da se otvaraju nove rute, ne zele da izlaze iz zone komfora i tesko se daju ubjediti da postoji nova i bolja opcija i kao sto rekoh i dalje cemo imati putnike kroz Svitavu, sve i kada se u potpunosti sredi cesta Mostar - Stolac - Neum.
jelde? ja prvi ne idem na doljane godinama otakko se bijaca recmootvorila, no ovo mi ne godi nikako ,zbog skertanja i kozjih staza i uskih puteva.zaobilaznica i alternativa su ko m..o marjanovo. i hvala im na ovom. :oops: :evil:
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4233 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

sumirprimus wrote: 01/06/2022 12:44
So What! wrote: 01/06/2022 12:30 Problem je sto ljudi napamet uce rute, Google Maps i navigaciju ni u ludilu ne koriste, nisu navikli da se otvaraju nove rute, ne zele da izlaze iz zone komfora i tesko se daju ubjediti da postoji nova i bolja opcija i kao sto rekoh i dalje cemo imati putnike kroz Svitavu, sve i kada se u potpunosti sredi cesta Mostar - Stolac - Neum.
jelde? ja prvi ne idem na doljane godinama otakko se bijaca recmootvorila, no ovo mi ne godi nikako ,zbog skertanja i kozjih staza i uskih puteva.zaobilaznica i alternativa su ko m..o marjanovo. i hvala im na ovom. :oops: :evil:
Neznanje vozaca ne iskljucuje cinjenicu da je idiotski potez bio zatvoriti tako prometnu saobracajnicu u sezoni.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4234 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by sumirprimus »

nije ovo idiotski nego namjerno i politicki.
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#4235 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by EmirTr »

Haris.ba wrote: 01/06/2022 09:33
Imam jarana koji ima dole apartman. Kaze da ce vjerovatno nastaviti ici na Svitavu. Jos kad bi od Svitave spojili sa novom magistralom....
Udobnije voziti magistralom uz Neretvu.
Spaja se put preko Svitave sa novom magistralom na lokaciji starog raskršća za Stolac/Neum.... Ima u oba moja videa navedena lokacija spoja...
So What! wrote: 01/06/2022 12:30 Problem je sto ljudi napamet uce rute, Google Maps i navigaciju ni u ludilu ne koriste, nisu navikli da se otvaraju nove rute, ne zele da izlaze iz zone komfora i tesko se daju ubjediti da postoji nova i bolja opcija i kao sto rekoh i dalje cemo imati putnike kroz Svitavu, sve i kada se u potpunosti sredi cesta Mostar - Stolac - Neum.
Ja sa druge strane obožavam istraživati nove relacije...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#4236 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Haris.ba »

EmirTr wrote: 01/06/2022 13:05
Haris.ba wrote: 01/06/2022 09:33
Imam jarana koji ima dole apartman. Kaze da ce vjerovatno nastaviti ici na Svitavu. Jos kad bi od Svitave spojili sa novom magistralom....
Udobnije voziti magistralom uz Neretvu.
Spaja se put preko Svitave sa novom magistralom na lokaciji starog raskršća za Stolac/Neum.... Ima u oba moja videa navedena lokacija spoja...

:thumbup:

Mislio sam modernom saobracajnicom. :D
Od Svitave da ide nova magistrala.
Last edited by Haris.ba on 01/06/2022 13:11, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4237 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

EmirTr wrote: 01/06/2022 13:05
Haris.ba wrote: 01/06/2022 09:33
Imam jarana koji ima dole apartman. Kaze da ce vjerovatno nastaviti ici na Svitavu. Jos kad bi od Svitave spojili sa novom magistralom....
Udobnije voziti magistralom uz Neretvu.
Spaja se put preko Svitave sa novom magistralom na lokaciji starog raskršća za Stolac/Neum.... Ima u oba moja videa navedena lokacija spoja...
So What! wrote: 01/06/2022 12:30 Problem je sto ljudi napamet uce rute, Google Maps i navigaciju ni u ludilu ne koriste, nisu navikli da se otvaraju nove rute, ne zele da izlaze iz zone komfora i tesko se daju ubjediti da postoji nova i bolja opcija i kao sto rekoh i dalje cemo imati putnike kroz Svitavu, sve i kada se u potpunosti sredi cesta Mostar - Stolac - Neum.
Ja sa druge strane obožavam istraživati nove relacije...
Upoznat sam s tim naravno, spajaju se kod Hutova, ali i dalje preostaje voznja losom cestom od Hutova do Capljine preko Svitave.

Sto se tice istrazivanja novih ruta, iznimno volim vas vlog i dopada mi se ono sto radite i ovo zaista nije neko laskanje, nego ne mozete razmisljati o prosjecnom stanovniku ove zemlje iz svoje perspektive, Bosanci u prosjeku i nisu neki avanturisti po tom pitanju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#4238 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Haris.ba »

Iz Mostara gledano isto kilometara dodje preko Stoca ili preko Svitave do Neuma. :D

Cesta preko Stoca ce tek dobiti na vaznosti kad se autoput napravi. Ali, i sa autoputem steta je da nema planova za modernizaciju dijela preko Svitave.
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#4239 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by EmirTr »

Haris.ba wrote: 01/06/2022 13:10

:thumbup:

Mislio sam modernom saobracajnicom. :D
Od Svitave da ide nova magistrala.
E to koliko znam nije u planu. Provjeravao sam i sa lokalnim stanovništom i oni kažu da tih planova nema. Nažalost.

So What! wrote: 01/06/2022 13:11
Upoznat sam s tim naravno, spajaju se kod Hutova, ali i dalje preostaje voznja losom cestom od Hutova do Capljine preko Svitave.

Sto se tice istrazivanja novih ruta, iznimno volim vas vlog i dopada mi se ono sto radite i ovo zaista nije neko laskanje, nego ne mozete razmisljati o prosjecnom stanovniku ove zemlje iz svoje perspektive, Bosanci u prosjeku i nisu neki avanturisti po tom pitanju.
Hvala. I slažem se da prosječan stanovnik sa ovih prostora generalno nije avanturističkog duha. :thumbup:
baglama
Posts: 985
Joined: 13/11/2010 16:09

#4240 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by baglama »

sumirprimus wrote: 01/06/2022 12:50 nije ovo idiotski nego namjerno i politicki.
Ma ja Nestashe su zatvorile i Lendavu.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#4241 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by neki »

baglama wrote: 01/06/2022 20:04
sumirprimus wrote: 01/06/2022 12:50 nije ovo idiotski nego namjerno i politicki.
Ma ja Nestashe su zatvorile i Lendavu.
Crnaju...lendavu će iduće godine
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4242 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

Meni je smijesno koliko se od ove Crnaje pravi drama, bez ikakvog uporista ljudi pljuju po necemu sto bukvalno nije imalo alternativu.

Dakle tunel struho sav bio, voda iz njega isla, da bi se rekonstruisao mora se djelimicno zatvoriti.

Zbog cinjenice da nije dug, propusni rezim je uglavnom bio korektan i ako je Vranduk bio maraton i zasluzio dosta prigovora, Crnaja stvarno nema razloga da ima.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4243 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

costacurta
Posts: 3503
Joined: 05/05/2005 08:25

#4244 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by costacurta »

So What! wrote: 02/06/2022 15:55 Meni je smijesno koliko se od ove Crnaje pravi drama, bez ikakvog uporista ljudi pljuju po necemu sto bukvalno nije imalo alternativu.

Dakle tunel struho sav bio, voda iz njega isla, da bi se rekonstruisao mora se djelimicno zatvoriti.

Zbog cinjenice da nije dug, propusni rezim je uglavnom bio korektan i ako je Vranduk bio maraton i zasluzio dosta prigovora, Crnaja stvarno nema razloga da ima.
De druže bogati, pa nismo Somalija jbte milijarde se izdvajaju za puteve mogli su za 20 god izgraditi 6 Crnaja.
Ušlo se u 21. god izgradnje VC koridora oni si dali rok 400 dana za sanaciju tunela starog 60 godina pa koji qur ga saniraš kad radiš novu trasu?
Mora biti alternativa? Kod Kineza nema bušenja, sve im je na stubovima i prati se konfiguracija terena. Ko će to ovdje uraditi, EA ili HI ili Integral? Grohotom se smijem, goveda su čak i firme za izgradnju puteva podijelili na 3 dijela po nacionalnom ključu i uzimaju lovu lopatom od ovog glupavog, zaostalog beskičmenjačko-bezmudog naroda.
Ono, poštujem te al ne brani neodbranjivo. Ne pravdaj nešto što nema nikakvog smisla da se radi.
Nadam se samo da ću dočekati za svoga života da dođe neka vladt koja će goFna istresti iz gaća i da će meko morati položiti račune za sve pronevjeru.
Za to vrijeme:
Vlada je Odlukom utvrdila da je izgradnja brze ceste Mostar Sjever – Široki Brijeg – granica s Republikom Hrvatskom, dionica Polog – granica Republike Hrvatske, u dužini od 40,5 km, od javnog interesa za Federaciju BiH. Sredstva za realizaciju ove odluke osigurat će Javno preduzeće Autoceste Federa
Ni 5 ni 6 već brza cesta i to od javnog interesa. Tako je kad si majoriziran pa patiš dok se ja kao majorizator verem 3 sata brdskoplaninskom vukojebinom starom 60 god do glavnog grada.
Ako sam dobro shvatio radi se o Prologu ne o Pologu koji je udaljen 18km od Bijače, zar je zaista od "javnog interesa" i prioritetnije praviti autocestu i brzu cestu pa skoro na istu tačku za županiju koja jedva da ima 80k stanovnika od TK sa 450k koja nema metra ni brze niti autoceste? Moj Fadile moj bivole.
Al da nije sve tako crno za nas sa TK:
Vlada Federacije BiH usvojila je informaciju Federalnog ministarstva prometa i komunikacija o provedbi projekta poddionice Šićki Brod – Đurdevik na trasi ceste Tuzla – Sarajevo LOT 2.
:lol:
Last edited by costacurta on 02/06/2022 23:19, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4245 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

I dalje nikakav argument nisam dobio, zašto pustiti ljude da se voze truhlim tunelom, jer alternativa je čekati da se Prenj izbuši, do tad bi se Crnaja u vodopad pretvorila.

Vranduk se mogao čekati, jer manje više za dvije do tri godine bi trebali imati autoput oko Vranduka, a vjerujem da je tunel mogao preživjeti do tada.
costacurta
Posts: 3503
Joined: 05/05/2005 08:25

#4246 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by costacurta »

So What! wrote: 02/06/2022 23:13 I dalje nikakav argument nisam dobio, zašto pustiti ljude da se voze truhlim tunelom, jer alternativa je čekati da se Prenj izbuši, do tad bi se Crnaja u vodopad pretvorila.

Vranduk se mogao čekati, jer manje više za dvije do tri godine bi trebali imati autoput oko Vranduka, a vjerujem da je tunel mogao preživjeti do tada.
Druže kakav argument?
Treba sanacija naravno da treba, ali 400 dana?! Ni u ludilu.
Naravno da treba toliko vremenakad nemaš ni kompetecije ni znanje ni mašine ni radnike, ustvari možda imaš ali nedovoljno da istovremeno radiš Vranduk, Ormanicu, Karaulu, Crnaju pa šalješ po 5-10 ljudi na svako gradilište.
Da je sreće i pravne države 3 doživotne kazne robije bi mnogi dobili.
Ja sam neko ko je mnogo na točkovima i lično me se tiče zato sam frustriran ovoliko ovom anarhijom.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4247 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

costacurta wrote: 02/06/2022 23:26
So What! wrote: 02/06/2022 23:13 I dalje nikakav argument nisam dobio, zašto pustiti ljude da se voze truhlim tunelom, jer alternativa je čekati da se Prenj izbuši, do tad bi se Crnaja u vodopad pretvorila.

Vranduk se mogao čekati, jer manje više za dvije do tri godine bi trebali imati autoput oko Vranduka, a vjerujem da je tunel mogao preživjeti do tada.
Druže kakav argument?
Treba sanacija naravno da treba, ali 400 dana?! Ni u ludilu.
Naravno da treba toliko vremenakad nemaš ni kompetecije ni znanje ni mašine ni radnike, ustvari možda imaš ali nedovoljno da istovremeno radiš Vranduk, Ormanicu, Karaulu, Crnaju pa šalješ po 5-10 ljudi na svako gradilište.
Da je sreće i pravne države 3 doživotne kazne robije bi mnogi dobili.
Ja sam neko ko je mnogo na točkovima i lično me se tiče zato sam frustriran ovoliko ovom anarhijom.
Koliko onda po tebi treba vremena da se sanira truhli tunel, kroz koji se istovremeno naizmjenično saobraća?
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#4248 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by mistek »

So What! wrote: 02/06/2022 15:56
Jesu ovo spojili, otvorili? Pa ja prošao prije 4 dana, nije ovo bilo :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#4249 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by drug_profi »

mistek wrote: 03/06/2022 00:59
So What! wrote: 02/06/2022 15:56
Jesu ovo spojili, otvorili? Pa ja prošao prije 4 dana, nije ovo bilo :D
CGI druze, u tome su postali eksperti....
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4250 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by So What! »

mistek wrote: 03/06/2022 00:59
So What! wrote: 02/06/2022 15:56
Jesu ovo spojili, otvorili? Pa ja prošao prije 4 dana, nije ovo bilo :D
Ovo je sada pusteno pet kilometara od ukljucenja kod tunela Zaba do Cerovice, dakle ko ide preko Svitave, sada je od raskrsnice ceste preko Svitave i magistrale Stolac - Neum, sve nova cesta.

Sto se tice ostatka ostalo je jos pet kilometara izmedju Cerovice i Stolova, od tih pet kilometara, oko cetiri je asfaltirano, ostao je jedan kilometar gdje kasne s nekim nadvoznjakom i nije asfaltirano nekih kilometar, pa bi to valjda trebalo biti do kraja juna ili jula eventualno.

Za sada je na cesti izmedju Stoca i Neuma ostalo zanemarivih pet kilometara za vozace, ali svakako ne treba zaboraviti da su radovi trebali biti zavrseni do maja, sto znaci da smo usli u period gdje se kasni, ali na nasu srecu nece se kasniti mnogo.

Ipak razumljivo je da jedna dionica se morala razvuci, jer iako HDZ nije planirao izbore ove godine, velika je vjerovatnoca da ce se oni desiti, a mora se napraviti neko gala otvorenje ove dionice.
Post Reply