Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3826 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Rockefeller »

Onda to nije losa opcija od Neuma do Kravica.
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#3827 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by EmirTr »

Alfons Kauders wrote: 08/07/2021 11:46
Iskreno, kad sam vidio da je liku trebalo 55 minuta od raskrsnice u Stocu do silaska na Jadransku, samo mogu reći - neka hvala, radije ću na Doljane.

55 minuta za 45 kilometara je smiješno.
Iz više razloga je brzina bila malo sporija. Prvo da kamere ljepše uhvate snimak, drugo napomenuo sam u videu da prvi put prolazim, nisam siguran kako su odrađeni prekidi asfalta, mogući šahtovi i slično pa sam više pazio na samu cestu. U suštini vožnja je bila prilagođena snimanju, a slažem se da može i brže se proći. Vjerujem da, kada bude završena treća dionica ( Stolovi - Cerovica) koja je najuža i najsporija, to će biti pravo rješenje za putovanje.
User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3828 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by escobar__ »

Cesta još nije završena pa je nezahvalno uopće i govoriti o trajanju vožnje na relaciji Stolac - Neum. Meni ovo što je do sada urađeno izgleda fenomenalno i to će bit jedna od rijetkih magistralnih cesta kojom će - barem za sada - biti užitak voziti. Kažem "za sada" jer džaba sve ako se divlja gradnja uz samu cestu ne bude sankcionisala i ako krenu divlji priključci na sve strane.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3829 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Alfons Kauders »

geralt wrote: 08/07/2021 13:02
Alfons Kauders wrote: 08/07/2021 11:46

Iskreno, kad sam vidio da je liku trebalo 55 minuta od raskrsnice u Stocu do silaska na Jadransku, samo mogu reći - neka hvala, radije ću na Doljane.

55 minuta za 45 kilometara je smiješno.
Dobro, stajao je na vise mjesta, a vjerovatno je vozio sporije od prosjecnog vozaca da ga ne bi prozivali. Mislim da se realno moze preci za 45 minuta.

Stoji to da ima jos puno posla da se zavrsi.
A gledaj, čovjek je stajao jerje morao stati. Pola dionice je put širok dva i po metra i tu valja stati da se mimoiđe, nije baš da se mogu mimoići s 50 na sat...

Stao je na još jednom uključenju i dole na kraju gdje je bila policija, zanemarivo za minutažu. Vozio je sasvim ok, profesionalno, možda malo sporije nego što bi ja ili ti, ali ne vjerujem da će ljudi koji u autu voze suprugu, djecu, punicu itd. biti nešto brži. Zamislimo sad vikend u po sezone i nekoliko puta više auta na cesti - tad će hladno trebati sat vremena.

Ovakav kakav je, mene ovaj put ne zanima. Koliko su ga navikali, ja mislio tu ostalo da se spoji nekoliko kilometara, a zapravo tri četvrtine su stari put. Neka hvala, nije to za mene.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#3830 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by drug_profi »

Kako ba 3/4 stari put?
Jedino ako racunas od Mostara.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3831 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Alfons Kauders »

EmirTr wrote: 08/07/2021 14:43
Alfons Kauders wrote: 08/07/2021 11:46
Iskreno, kad sam vidio da je liku trebalo 55 minuta od raskrsnice u Stocu do silaska na Jadransku, samo mogu reći - neka hvala, radije ću na Doljane.

55 minuta za 45 kilometara je smiješno.
Iz više razloga je brzina bila malo sporija. Prvo da kamere ljepše uhvate snimak, drugo napomenuo sam u videu da prvi put prolazim, nisam siguran kako su odrađeni prekidi asfalta, mogući šahtovi i slično pa sam više pazio na samu cestu. U suštini vožnja je bila prilagođena snimanju, a slažem se da može i brže se proći. Vjerujem da, kada bude završena treća dionica ( Stolovi - Cerovica) koja je najuža i najsporija, to će biti pravo rješenje za putovanje.
Hvala na snimku druže, super odrađen i video i sama vožnja. I novi dijelovi izgledaju odlično, barem ono što je gotovo.

Nažalost, tih novih dijelova ima puno manje nego što sam očekivao. Ispada da se po novoj cesti vozi samo 18 od 55 minuta, okruglo trećina vremena. Pored toga, 12 kilometara se vozi "na vlastitu odgovornost" (pojma nemam kako je to uopšte legalno i da li takva kvalifikacija postoji u ZOBS-u).

Ostatak trase je kao i prije - preuzak za opuštenu vožnju, nesiguran za mimoilaženje, spor, neudoban. Problem je što je cijela poenta ovog puta bila da se preusmjeri sav saobraćaj za Neum. Dok god ima ovih suženja, to neće ići lako, jer će dosta naroda u špici navaliti da ide "novim" putem i onda će do Neuma morati mimoići s kolonom auta. Džaba novi kilometri ako će se na tim uskim grlima izgubiti vrijeme koje oni uštede. Kad jednog dana ne bude suženja rado ću se provozati, ali za moje potrebe ovaj put trenutno nema smisla.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3832 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Alfons Kauders »

drug_profi wrote: 08/07/2021 20:08 Kako ba 3/4 stari put?
Jedino ako racunas od Mostara.
Pardon, loše sam računao, 2/3 ako gledamo vrijeme vožnje. Kako bilo, ne ulazeći u procente, ja sam mislio da je urađeno puno više. Dobro je da sam vidio koliko je malo zapravo urađeno, da se ne zajebem pa u avgustu krenem ovim putem.
Naslovnica
Posts: 27641
Joined: 20/03/2013 15:38

#3833 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Naslovnica »

Alfons Kauders wrote: 08/07/2021 20:19
drug_profi wrote: 08/07/2021 20:08 Kako ba 3/4 stari put?
Jedino ako racunas od Mostara.
Pardon, loše sam računao, 2/3 ako gledamo vrijeme vožnje. Kako bilo, ne ulazeći u procente, ja sam mislio da je urađeno puno više. Dobro je da sam vidio koliko je malo zapravo urađeno, da se ne zajebem pa u avgustu krenem ovim putem.
Ako ideš i Neum, za sada je najbolje preko Doljana (prije toga provjeriti na Google maps stanje na Doljanima i Kleku). Ako je gužva, onda magistralom do Svitavskog jezera pa uzbrdo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3834 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by mk ultra »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/daleko- ... /210704082

koliko ima krivice vozača ima i do slabog razvoja cesta koje ne mogu podnijeti promet.
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3835 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by sumirprimus »

kombinacije te dvije stvari.
User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3836 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by escobar__ »

Preloše ceste u kombinaciji sa luđacima za volanom ali ne mora nužno uvijek bit ni do vozača.

Npr. prije raskrsnice za Živinice iz pravca Tuzle imaš nešto malo pravca na kojem je isprekidana linija - tu sam u par navrata lično svjedočio kako vozači koji krenu preticat počnu gubit kontrolu nad vozilom jer je cesta bogata kolotrazima, a to vozači koji se tu ne kreću često i ne znaju. Nema tu nekih ni brzina velikih nit šta, čisto "kanali" na cesti i čovjek krene regularno preticat pa ga počne "bacat". :D

Naravno da niko od plaćeničkih medija nikad neće napisat ništa ružno o cestama i preduzećima koja ih "održavaju".
User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3837 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by escobar__ »

Da napomenem i to da ti kolotrazi tamo stoje uredno već minimalno 5 godina, a moguće i duže.
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3838 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by sumirprimus »

pa eto u zivnicama je ljudina od nacelnika kako pricaju, sace on to rijesiti, kao i onih par stotina uapada na magistralu iz kuce direktno :chmoljava:
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3839 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by mk ultra »

escobar__ wrote: 09/07/2021 08:55 Preloše ceste u kombinaciji sa luđacima za volanom ali ne mora nužno uvijek bit ni do vozača.

Npr. prije raskrsnice za Živinice iz pravca Tuzle imaš nešto malo pravca na kojem je isprekidana linija - tu sam u par navrata lično svjedočio kako vozači koji krenu preticat počnu gubit kontrolu nad vozilom jer je cesta bogata kolotrazima, a to vozači koji se tu ne kreću često i ne znaju. Nema tu nekih ni brzina velikih nit šta, čisto "kanali" na cesti i čovjek krene regularno preticat pa ga počne "bacat". :D

Naravno da niko od plaćeničkih medija nikad neće napisat ništa ružno o cestama i preduzećima koja ih "održavaju".
zato lepo vaga na cesti koja vaga u prolazu vozila, slikica pa neka tovari :mrgreen:
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#3840 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by costacurta »

mk ultra wrote: 09/07/2021 09:01
escobar__ wrote: 09/07/2021 08:55 Preloše ceste u kombinaciji sa luđacima za volanom ali ne mora nužno uvijek bit ni do vozača.

Npr. prije raskrsnice za Živinice iz pravca Tuzle imaš nešto malo pravca na kojem je isprekidana linija - tu sam u par navrata lično svjedočio kako vozači koji krenu preticat počnu gubit kontrolu nad vozilom jer je cesta bogata kolotrazima, a to vozači koji se tu ne kreću često i ne znaju. Nema tu nekih ni brzina velikih nit šta, čisto "kanali" na cesti i čovjek krene regularno preticat pa ga počne "bacat". :D

Naravno da niko od plaćeničkih medija nikad neće napisat ništa ružno o cestama i preduzećima koja ih "održavaju".
zato lepo vaga na cesti koja vaga u prolazu vozila, slikica pa neka tovari :mrgreen:
Vaga?! :lol:
Ingram kamenolom Srebrenik drži Bingo,
Jablan kamenolom,
RMU Kukić,
Kamionima provališe, izvezoše boga oca još stranice "upgrade-uju" sa par onih folcni i povećavaju težinu za par tona a koliko poreza plaćaju?
Haj postavi Kukinom malom vagu majčin sine.
Imaju oni inspektori koji stanu nekad sa strane ali u 99% slučajeva nećeš vidjeti da kontrolišu nekog od ovih što voze ugalj ili kamen. Oni i ujebaše puteve.
User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3841 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by escobar__ »

Ma prije vage se cesta mora održavat, to je valjda jasno. Džaba 5 vaga kad asfalt krpiš svakih 15 godina, to će propast taman da kamiona uopće nema.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3842 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Alfons Kauders »

escobar__ wrote: 09/07/2021 11:15 Ma prije vage se cesta mora održavat, to je valjda jasno. Džaba 5 vaga kad asfalt krpiš svakih 15 godina, to će propast taman da kamiona uopće nema.
Tako je. Potez od Šićkog do Đurđevika se ne može više ni asfaltirati kako treba, imajući u vidu podlogu. Tu 55 godina voze kamioni a nikad nije urađena prava rekonstrukcija. Da danas sve asfaltiraju, za godinu bi izgledalo isto.
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3843 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by sumirprimus »

Alfons Kauders wrote: 09/07/2021 13:30
escobar__ wrote: 09/07/2021 11:15 Ma prije vage se cesta mora održavat, to je valjda jasno. Džaba 5 vaga kad asfalt krpiš svakih 15 godina, to će propast taman da kamiona uopće nema.
Tako je. Potez od Šićkog do Đurđevika se ne može više ni asfaltirati kako treba, imajući u vidu podlogu. Tu 55 godina voze kamioni a nikad nije urađena prava rekonstrukcija. Da danas sve asfaltiraju, za godinu bi izgledalo isto.
ko kaze da ne moze? naravno da moze. pitanje je samo volje, operative i finansija.
izvrsni direktor
Posts: 9120
Joined: 20/12/2018 16:11

#3844 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by izvrsni direktor »

mk ultra wrote: 09/07/2021 08:50 https://www.klix.ba/vijesti/bih/daleko- ... /210704082

koliko ima krivice vozača ima i do slabog razvoja cesta koje ne mogu podnijeti promet.
100% krivica vladara koji upravljaju nasim zivotima vec 30 godina.
80% krivica je losa infrastruktura, nikakva modernizacija, nikakav razvoj, ne odrzava se adekvatno ni ovo sto postoji vec sve nazaduje i unistava se. Neodrzavanje i svjesno unistavanje zeljeznickog saobracaja a kojim bi mogli rasteretiti ceste i sacuvati ih koliko toliko.
20% Losa edukacija vozaca, nikakva kontrola auto skola, pa onda jos i los sistem kaznjavanja i kontrole saobracaja, korumpirani policajci
Karikaturist
Posts: 3643
Joined: 20/12/2020 10:03

#3845 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Karikaturist »

I 0% vozaci :run:
Kakve gluposti pisete..
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3846 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by mk ultra »

Karikaturist wrote: 09/07/2021 15:25 I 0% vozaci :run:
Kakve gluposti pisete..
kakve gluposti
da na cesti koja je pravljena za 1000 vozila u danu ide 1000 vozila u satu?
Karikaturist
Posts: 3643
Joined: 20/12/2020 10:03

#3847 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Karikaturist »

mk ultra wrote: 09/07/2021 15:30
Karikaturist wrote: 09/07/2021 15:25 I 0% vozaci :run:
Kakve gluposti pisete..
kakve gluposti
da na cesti koja je pravljena za 1000 vozila u danu ide 1000 vozila u satu?
Jah, sama se vozila voze i sudaraju..
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3848 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by mk ultra »

Karikaturist wrote: 09/07/2021 15:32
mk ultra wrote: 09/07/2021 15:30

kakve gluposti
da na cesti koja je pravljena za 1000 vozila u danu ide 1000 vozila u satu?
Jah, sama se vozila voze i sudaraju..
zato sam i napisao, krivica je podjednaka, ali računati na fitilj vozača da vozi prosjek od 45kmh na 120km puta to je jako teško.

normalno nije.

zašto se, ako se ceste ne grade, ne forsira željeznica

ko to sve treba da radi, pojedinac koji treba prevoz i uredno kroz milion nameta kroz gorivo, registraciju i sve ostalo uredno plati državi ili država? o čemu onda pričamo?
Karikaturist
Posts: 3643
Joined: 20/12/2020 10:03

#3849 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Karikaturist »

mk ultra wrote: 09/07/2021 15:40
Karikaturist wrote: 09/07/2021 15:32

Jah, sama se vozila voze i sudaraju..
zato sam i napisao, krivica je podjednaka, ali računati na fitilj vozača da vozi prosjek od 45kmh na 120km puta to je jako teško.

normalno nije.

zašto se, ako se ceste ne grade, ne forsira željeznica

ko to sve treba da radi, pojedinac koji treba prevoz ili država? o čemu onda pričamo?
Pricamo da je tesko u postotcima podijeliti krivce kao ovaj iznad mene a ne spomenuti vozaci ni sa 1 %.
Dalje nemam namjeru diskutovati, sve je prilicno jasno.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3850 Re: Bosanski putevi (magistralni, lokalni, regionalni) - all about

Post by Alfons Kauders »

sumirprimus wrote: 09/07/2021 13:31
Alfons Kauders wrote: 09/07/2021 13:30

Tako je. Potez od Šićkog do Đurđevika se ne može više ni asfaltirati kako treba, imajući u vidu podlogu. Tu 55 godina voze kamioni a nikad nije urađena prava rekonstrukcija. Da danas sve asfaltiraju, za godinu bi izgledalo isto.
ko kaze da ne moze? naravno da moze. pitanje je samo volje, operative i finansija.
Može se ono asfaltirati, ali će opet ubrzo propasti jer ispod asfalta krš. To bi bilo prilično neisplativo, a bilo bi neisplativo i raditi potpunu rekonstrukciju, da se iskopa metar, jer to košta i traje - bolje je od tih para napraviti novu cestu koja bi zaobilazila Živinice, Ciljuge, Đurđevik, Ljubače itd.
Post Reply