Bosanski jezik

Post Reply
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#1076 Re: Bosanski jezik

Post by HM 2011 »

dragan.s wrote:
ioannes wrote:interesantan clanak

mozda sam preletio ali nisam vidio da je se Autor osvnuo na cinjenicu
da je u ikakavskom govornom podrucju oduvijek bila praksa gutanja slova H medu narodom.
ja sumnjam da to dolazi od Vuka Karadzica
Da, tačno. Ali je ikavski govor već i tada bio nešto izvan sistema pa se nije osvrtao na njega.
Interesantno je da upotrebu slova h on svodi na one riječi koje su se kao takve i zadržale u govoru (duhan, promaha, snaha, streha, grah) i ljudi su ih normalno upotrebljavali. Doduše, za prohu nikad nisam čuo. Ali ne pominje novokomponovane tipa hudovica i hurlikati.
istina prostekla iz druge krajnost - nije ti nepoznato.....

tekst nspisan 70- ih...

nazovi me seljačinom - ali nisam ni ja čuo ni za prohu ni za proju - da to nije pura ili kukuruza ? (mislim čuo sam ali nikada nisam primjenjivao i nisam siguran šta to znači)
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#1077 Re: Bosanski jezik

Post by dragan.s »

HM 2011 wrote:
istina prostekla iz druge krajnost - nije ti nepoznato.....

tekst nspisan 70- ih...

nazovi me seljačinom - ali nisam ni ja čuo ni za prohu ni za proju - da to nije pura ili kukuruza ? (mislim čuo sam ali nikada nisam primjenjivao i nisam siguran šta to znači)
Proja je neka vrsta hljeba/kruha od kukuruznog brašna. U nas se to prosto zvalo kukuruzom. I sad se koristi u dijetama.
Pura (ili palenta) je jelo od kukuruznog brašna. Brašno se dugo kuha, pa se onda začini nekom masnoćom (ako se ima) i jede se sa kiselim mlijekom. Prije 50 godina je to bilo osnovno jelo na selima.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#1078 Re: Bosanski jezik

Post by Blek Stena »

Dvojica, trojica delegata uvjek vrte istu pricu k'o pokvarena ploca na svim mogucim temama. Mjesecima citam sta pisu i prosto mi je nevjerovatno da im se tolerisu istupi.
Ako se ne slazes sa njima odmah vrjedjaju sagovornike nazivajuci ih fasistima i mentalnim bolesnicima, po sistemu obrnute logike. :-)
Pa kako to moze tako?
Svako nek zove svoj jezik kako hoce i tacka!
Ja pisem na srpskoj ijekavici,cisto da ne bude zabune :D !
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#1079 Re: Bosanski jezik

Post by zilog »

Blek Stena wrote:Svako nek zove svoj jezik kako hoce i tacka!
Ja pisem na srpskoj ijekavici,cisto da ne bude zabune :D !
Bravo maajstore! :thumbup:

Niti ja tebi, niti ti meni mozes, ili trebas, govoriti kako nam se jezik zove. Niti nasa djeca, unuci i praunuci - trebaju nametat naziv jezika onim drugim. Ako se jednog dana usaglase da je to isti jezik, neka ga zovu kako god se dogovore. Ako ne, opet super, razumijemo tri jezika hebo te...

P.S. Nas ovde pritisce mitologija koja je dovela do krvoprolica. Nekada se ta mitologija artikulisala kroz jezik i njegov naziv. Danas su to samo tragovi.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#1080 Re: Bosanski jezik

Post by Blek Stena »

zilog wrote:
Blek Stena wrote:Svako nek zove svoj jezik kako hoce i tacka!
Ja pisem na srpskoj ijekavici,cisto da ne bude zabune :D !
Bravo maajstore! :thumbup:

Niti ja tebi, niti ti meni mozes, ili trebas, govoriti kako nam se jezik zove. Niti nasa djeca, unuci i praunuci - trebaju nametat naziv jezika onim drugim. Ako se jednog dana usaglase da je to isti jezik, neka ga zovu kako god se dogovore. Ako ne, opet super, razumijemo tri jezika hebo te...

P.S. Nas ovde pritisce mitologija koja je dovela do krvoprolica. Nekada se ta mitologija artikulisala kroz jezik i njegov naziv. Danas su to samo tragovi.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
BHCluster
Posts: 23425
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1081 Re: Bosanski jezik

Post by BHCluster »

Protektor Burian 04. 10. 1907 zabranjuje koji jezik ako taj jezik ne postoji?
(ABH ZMF, br. 168 539, 4. X 1907)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1082 Re: Bosanski jezik

Post by Chmoljo »

Sezam wrote:
chill001 wrote:
Ma on je Jugosloven, nemoj tako. :lol:
Ma on je mentalni bolesnik, ko i vecina mu istomisljenika. Tipicno za njih je patolosko laganje (vidi pod: cika Dobrica) bez ikakve moralne odgovornosti. Ova recenica na koju sam replicirao je najbolji dokaz tome.
Isključen/a korisnik/ca iz razloga “kršenje pravila foruma”
» Sezam

mjesec
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1083 Re: Bosanski jezik

Post by japin_mutapi »

emil_L
Posts: 517
Joined: 04/11/2013 00:13

#1084 Re: Bosanski jezik

Post by emil_L »

covjekvjeverica wrote:. Ok, sad bi neko mogao da linkuje knjigu gramatika bosanskog jezika od prije 100 godina ali sorry, nije mi to nikakav dokaz..
A zašto misliš da ti se uopće treba dokazivati bilo što? Fascinira opsjednutost pojedinaca da im se nešto dokazuje..

I konkretno što bi tebi predstavljalo dobar dokaz ukoliko to nije gramatika jezika stara preko 100 godina kako sam kažeš?
Možda video zapis "tamo nekog" dok je pravio taj isti jezik ? :-)

I samo još da dodam, Bosanski jezik je standardiziran već dugiii niz godina. Ako ne vjeruješ historiju u šake pa sam čitaj.

A što se npr u bivšoj Juogoslaviji nije govorio Bosanski jezik? Zbog čega se insistiralo na zvaničnosti srpsko-hrvatskog ili hrvato-srpskog jezika dok niti jedan drugi nije postojao a sama spomen bilo kojeg jezika drugih naroda kao potencijalnih zvaničnih jezika vodila je direktno u bajbukanu ?

Nemoj mi naprdivanja živ i zdrav bio. Vaša prikrivena perfidnost i hinjluk je davno pročitan. :kiss:
Krushna mrva
Posts: 1525
Joined: 28/03/2013 14:43

#1085 Re: Bosanski jezik

Post by Krushna mrva »

japin_mutapi wrote:Paraklis za bosansko uho
japin_mutapi wrote:Paraklis za bosansko uho
Koju ublegu ovaj frljavi pakas prosipa. Zapravo kontam da bi on sto vise H u rijecima i onda ce to po njemu bit vise "bosanski".
Iako je sve svoje mozda vijuge i intelektualne spoisobnosti ulozio da slozi pricu koje citateljstvo ovakvke web stranice ocekuje, covjek je obicni klaun i definitivno i ne zna sta je bosanski.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1086 Re: Bosanski jezik

Post by japin_mutapi »

Krushna mrva wrote:
japin_mutapi wrote:Paraklis za bosansko uho
japin_mutapi wrote:Paraklis za bosansko uho
Koju ublegu ovaj frljavi pakas prosipa. Zapravo kontam da bi on sto vise H u rijecima i onda ce to po njemu bit vise "bosanski".
Iako je sve svoje mozda vijuge i intelektualne spoisobnosti ulozio da slozi pricu koje citateljstvo ovakvke web stranice ocekuje, covjek je obicni klaun i definitivno i ne zna sta je bosanski.
more bit da je pakaš ... moguće je
ali ovo crveno malo pojasni ako ti nije mrsko i ako imaš vremena pošto vidim da si veliki poznavalac bosanskog jezika i književnosti i da ti nije žao to znanje podijeliti sa drugima

poduči nas o ti mudri i pametni šta je problem sa glasom H
p.s. zapravo mislim da nisi ni pročitao predmetni tekst a niti OVAJ
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#1087 Re: Bosanski jezik

Post by Blek Stena »

Krushna mrva wrote:
japin_mutapi wrote:Paraklis za bosansko uho
japin_mutapi wrote:Paraklis za bosansko uho
Koju ublegu ovaj frljavi pakas prosipa. Zapravo kontam da bi on sto vise H u rijecima i onda ce to po njemu bit vise "bosanski".
Iako je sve svoje mozda vijuge i intelektualne spoisobnosti ulozio da slozi pricu koje citateljstvo ovakvke web stranice ocekuje, covjek je obicni klaun i definitivno i ne zna sta je bosanski.
I sa srBskim je slab mescini
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1088 Re: Bosanski jezik

Post by zlata »

ioannes wrote:interesantan clanak

mozda sam preletio ali nisam vidio da je se Autor osvnuo na cinjenicu
da je u ikakavskom govornom podrucju oduvijek bila praksa gutanja slova H medu narodom.
ja sumnjam da to dolazi od Vuka Karadzica
Vecinom, Vlaji gutaju H.
I pravoslavni, i katolici.

Bosnjaci ikavci,
opcenito ne gutaju slovo H,

osim u rijecima koje zavrsavaju sa H
napr. ja bi
umjesto ja bih

Glede rijeci za koje smatrate da su novokomponovane,

jedina za koju znam da su joj nabili H gdje nije bilo....
je rijec AJRAN,

a vidim danas mnogi AJRAN zovu HAJRAN....
docim, moj did je pio ajran,
nikakav Hajran.

Inace, ostale rijecu su u originalu bile
azdaha, proha, zoha, muha, jahor, udovica,

curka je bila tuka,
a kacamak se zvao pura,
jeo se grah, a ne pasulj,
i riza, a ne pirinac.

mliko je bilo kiselo, ili mlijeko kao materija,
a vernika je bila slatko mlijeko, tj. prokuhano

Ovo je iz rjecnika ljudi koji su rodjeni izmedju 1888 i 1900
i koji su isto znali i pisali bosanki jezik, arebicom.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#1089 Re: Bosanski jezik

Post by zunazu »

edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#1090 Re: Bosanski jezik

Post by edindinn »

Krushna mrva wrote:
cyprus wrote: ..............

Pa nisam te možda dobro razumio... Jel ovo tražiš od Bošnjaka da prihvate bosanski jezik? :-D
Pa nisi.

Bosanci i Hercegovci treba da prihvate bosanski jezik,.....



Image
Bosansko-turski rječnik iz 1631.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1091 Re: Bosanski je

Post by LBVIEW »

Yug wrote:
chill001 wrote:
Yug wrote:Pa ne moze tako druze majka mu stara.Svi skolovani lingvisti i kod nas i u svijetu se slazu da se i u Hrvatskoj,BiH i Srbiji po svim standardima radi o jednom jeziku koji spada u skupinu SLAVENSKIH jezika.Veca je razlika kada npr. onaj u Minhenu i onaj u Hamburgu pricaju na njemackom nego kada onaj iz Osijeka,Kragujevca,Sarajeva npr. pricaju izmedju sebe.
Pa slazem se, sve je to bosanski.
Pa pazi Srbi i Hrvati su male mace i njihovo ludilo devedesetih naspram ovih danas bosnjackih kvaziistoricara,kvaziintelektualaca od Imamovica,Filipovica,Sejfudina Tokica :-D itd.Kako drugacije objasniti sve vise ljudi sa takvim stavom kao sto Ti imas koji je ocigledno podstaknut medijskim djelovanjem gore navedenih mitomana.Kako uopste razviti dijalog koji svaki falsifikat pokusava predstaviti kao istinu i kao normalan nacin stvaranja nekog identiteta.
I uvjek dolazimo do one recenice Mese Selimovica "Do jucer smo bili ono sto zelimo da zaboravimo,a nismo postali ni nesto drugo".
Rece pripadnik "nebeskog naroda"- sampiona mitomanije u svijetu. :D
A sto se ove prozivke u posljednjoj recenici tice,podsjetio bih te na cinjenicu koju skrivate kao "zmija noge":vecina Srba B Krajine,odakle si i sam,vlaskog je porijekla,a isti su tu naseljenii od strane Osmanlija nakon okupacije tog dijela Bosne.Isti su se,za potrebe Carevine,bavili stocarstvom,a ucestvovali su u i u vojnim pohodima na strani Osmanlija kao pomocni akindzijski odredi sve do bitke za Bec..Kad me vec vuces za jezik i drivis o porijeklu i mitomaniji,red je da ti se zacepili labrnja. :izet:
User avatar
Rubaija
Posts: 201
Joined: 10/07/2016 14:14

#1092 Re: Bosanski jezik

Post by Rubaija »

Pazi sad ...

"Skrivajući se iza borbe za prava bošnjačke djece u školskom sistemu Republike Srpske, Sanjin Kodrić i njegovo društvance svojom nacionalističkom drekom ne dozvoljavaju da se oformi kritička bosnistika koja bi preispitala sadašnji model standardizacije bosanskog jezika."

http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... jezik-2611

A, onda, komentar medju komentarima na FB:

"Prometej.ba Zamoljavamo sve posjetitelje ove stranice da se suzdrže od trovanja i nesuvislih komentara, argumentirana rasprava i smisleni komentari su uvijek dobro došli, ali nećemo trpjeti govor mržnje, niti hrvatski i srpski šovinizam niti bošnjački nacionalizam i islamizam niti bilo koji drugi fašizam. Takvi komentari bit će uklonjeni (koliko stignemo reagirati), a komentatorima onemogućeno komentiranje. Obzirom na profil i orijentaciju ovoga portala, takvi jednostavno ne spadaju u našu ciljnu publiku.
Prometej.ba nije Klix.ba."

Mrnjaaaaauuuuuuuuu ... (sve sa kandžicama) :D
Last edited by Rubaija on 08/08/2016 14:49, edited 1 time in total.
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#1093 Re: Bosanski jezik

Post by edindinn »

Rubaija wrote:Pazi sad ...

......

Mrnjaaaaauuuuuuuuu ... (sve sa kandžicama) :D


...... kao kad je onaj doveo vrucu vodu u kucu i poceo se u carsiji hvaliti da mu kuca ima vrucu vodu,

kad su mu rekli da iha haj odavno svako ovde ima vrucu vodu u kuci, poce napadat ljude da su je ukrali od njega.......


Image



eno ga jos napada sve okolo sebe.... lopovi, ukrali ste mi vrucu vodu :D
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1094 Re: Bosanski jezik

Post by ovo_malo_duse »

vajduga wrote:Uzalud sva budalaština oko Bosanskog jezika,nikada neće biti zvanični niti je to moguće.Politika Sarajeva bi očito željela nešto drugo a da ne priznaje drugačije.
Zrno po zrno... I Kosovo je srce pa prvo Olimpijske, pa FIFA, UEFA, iko....ista.... hahahhahah

Image
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#1095 Re: Bosanski jezik

Post by ABH017 »

vajduga wrote:Uzalud sva budalaština oko Bosanskog jezika,nikada neće biti zvanični niti je to moguće.Politika Sarajeva bi očito željela nešto drugo a da ne priznaje drugačije.
:lol: :lol: :lol:
Ko je ovaj nepismeni, neobaviješteni troll???
Bolno je to prihvatiti. Vidi kako su mu mozak proprali u 18 voda.. Čuj politika Sarajeva, a nije prismrdio Sarajevu u životu, nego iz neke vukojebine bi da nešto pametuje. Čuj "Bosanski jezik". Valjda se to na vukojebinskom jeziku tako piše. :izet:
freeme1
Posts: 113
Joined: 21/08/2016 19:23

#1096 Re: Bosanski jezik

Post by freeme1 »

Na sve moguce nacine se pokusava da negira bosanski jezik pa cak i na ovaj:
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bošnjački_jezik

Ima li iko da je aktivan na wikipediji da ispravi ovaj i slicne falsifikate ?
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1097 Re: Bosanski jezik

Post by Nisrin »

Ima li neko NOVI PRAVOPIS?? Kako se piše pravilno? "Ja volim predmet Bosanski jezik" ili "Ja volim predmet bosanski jezik"?

Meni je logično da je veliko početno slovo jer se misli na konkretan predmet...a inače bih pisala "Volim da čitam knjige na bosanskom jeziku" napr..
Mada, neki mi tvrde da je i predmet malim slovom...:S evo, ne znam, osjecam se nepismenom, a sve sam mislila da sam pismena :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1098 Re: Bosanski jezik

Post by plain vanilla »

Nisrin wrote:Ima li neko NOVI PRAVOPIS?? Kako se piše pravilno? "Ja volim predmet Bosanski jezik" ili "Ja volim predmet bosanski jezik"?

Meni je logično da je veliko početno slovo jer se misli na konkretan predmet...a inače bih pisala "Volim da čitam knjige na bosanskom jeziku" napr..
Mada, neki mi tvrde da je i predmet malim slovom...:S evo, ne znam, osjecam se nepismenom, a sve sam mislila da sam pismena :D
Ja volim Matematiku i Fiziku. Zar nije nakaradno?
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1099 Re: Bosanski jezik

Post by Nisrin »

plain vanilla wrote:[
Ja volim Matematiku i Fiziku. Zar nije nakaradno?

Jeste, kad se opcenito misli na NAUKU i ja bih pisala "Ja volim matematiku i fiziku", ali ovdje se radi o KONKRETNOM PREDMETU..:D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1100 Re: Bosanski jezik

Post by plain vanilla »

Nisrin wrote:
plain vanilla wrote:[
Ja volim Matematiku i Fiziku. Zar nije nakaradno?

Jeste, kad se opcenito misli na NAUKU i ja bih pisala "Ja volim matematiku i fiziku", ali ovdje se radi o KONKRETNOM PREDMETU..:D
Pa o predmetima i govorim. Ne moze velikim slovom. Pises li matematika (kao predmet) velikim?
Post Reply